אנרכיסטים נגד בחירות

דמוקרטיה היא הדבר האחרון שמעניין את הצעירים הרדיקליים שמשתוללים עכשיו בערי ארה”ב. אם אובמה ומנהיגי הדמוקרטים לא ישכילו להרגיע את הרוחות, הם ישלמו על כך ביוקר במערכות הבחירות הבאות

מסרבים להשלים עם הכרעת הבוחר. צילום: נעם ריבקין פנטון /פלאש90

עלייתו של דונלד טראמפ היא מהלך קלאסי של מה שהבולשביקים ברוסיה כינו “קונטר־רבולוציה”, מהפכת נגד. השבת הסדר הדמוקרטי הלאומי על כנו, לאחר מהפכה ערכית שהשתלטה על ארצות הברית במשך שמונה שנים ואולי הרבה יותר.

לא יודע כמה מאנשי הימין (והשמאל) בישראל זוכרים את קארנסקי. קארנסקי היה זה שהעביר את רוסיה מעידן הצאר לעידן של רפובליקה דמוקרטית ליברלית, ורק אחרי כמה חודשים רופפים בשלטון השתלט ולדימיר לנין בעזרת קומץ מהפכניו המקצועיים על השלטון ופרצה מהפיכת אוקטובר הבולשביקית. לקארנסקי לא קם גואל שייבצע מהלך בוטה וכוחני של קונטר-רבולוציה ויבטל את הלניניזם.

מטבע הדברים, אלה המזוהים עם הסדר המהפכני הקודם, שהיו לו נטיות טוטליטריות ברורות, אינם משלימים עם פסק דינו של הבוחר. תחושת העליונות המוסרית וה”מגיע לי” עומדת מאחורי ההתפרעויות בערי ארצות הברית בימים האחרונים. אלה לא היו סתם בחירות שמעבירות את הפקק מבקבוק אחד לבקבוק השני. זוהי מהפכת נגד. אלה שיצאו לרחובות חשים בעצמותיהם שיש כאן משהו שהוא יותר מתנועת מטוטלת. ההמונים ברחובות מונהגים על ידי ארגונים רדיקליים, אך ההפגנות מעובות על ידי צעירים אינפנטיליים בעלי מנטליות אנרכיסטית, שהוציאו את המוגלה שלהם מהקמפוסים לרחובות הערים הגדולות. דמוקרטיה היא הדבר האחרון שמטריד אותם, אם הם בכלל מבינים מהי.

בואו ניקח דמות מוכרת מההיסטוריה של ישראל. עמוס קינן, סופר ומחזאי ועיתונאי מוכשר ביותר, מבריק, שעוד שנים נלמד מכתיבתו. אבל כאישיות פוליטית הוא שיעור מהלך במנטליות מהפכנית של שמאל רדיקלי: ב־1948 הוא לוחם יחד עם חבריו מאצ”ל ולח”י בכפר דיר יאסין, ומשתתף בין השאר בהרג יותר ממאה אזרחים. תקראו לזה טבח, תקראו לזה לחימה בקרב שיצא משליטה. בכל מקרה, הרבה מאוד זקנים, נשים וילדים נהרגו, ועמוס קינן היה שם. ב־1952 הוא לוחם ללא חת לחירות ישראל התחבורתית, ומניח פצצה בפתח דירתו של שר התחבורה דוד פנקס. פנקס מת כעבור חודשיים מהתקף לב. ב־1956 הוא מוחה ומבכה על הרוגי כפר קאסם. קוראים לזה “לוחם שלום”.

אז גם עכשיו יש הרבה לוחמי שוויון, שמרגישים טוב עם ירי בשוטרים. כאלה שלפני כמה שנים אמרו להם לחבק עץ והיום אומרים להם לחבק מוסלמי, בייחוד אם יש עליו חגורת נפץ. החשש הגדול הוא שכבר דור שלם האוניברסיטאות פולטות החוצה מהקמפוסים צעירים שערכי הדמוקרטיה הליברלית הלאומית זרים להם.

החזון הטוטליטרי של הליברלים

עיתונים מסוימים קוראים למשטרו של אובמה או למשטר בג”ץ בישראל “דמוקרטיה ליברלית”. זהו מונח מטעה, אולי בכוונה. משום ש”ליברלי” במקרה זה מסתיר מאחוריו חזון טוטליטרי. חזון של ביטול השוני בין בני אדם, של שוויון מכני, המתגלם בדמות הטראנסג’נדר. זהו עוד מהלך של ניסוי כלים חי מבית מדרשו של השמאל, עוד מבצע של הנדסה חברתית לייצור אוטופיה של ניסוי חברתי שכישלונו ידוע מראש.

בואו נדבר במילים בוטות. “המוסלמי שוחר הדמוקרטיה”. יש לא מעט כאלה, אבל קהילה של מוסלמים שוחרי דמוקרטיה המוכנים לקבל שוויון – כן, שוויון וזכויות לנשים – יוק. כן, כתבתי שוויון ונשארתי בחיים. אבל שוויון זה לא אומר, שהאישה היא גבר ושגבר הוא אישה. זה לא אומר שיש פסול בכך שאישה או זולתה יקראו לה “אישה”. ערכי הדמוקרטיה של האנרכיסטים פורצי גדרות הקמפוסים מתמצים בכפייה של דפוסי התנהגות שמעבר לנדרש מנימוסי החברה התרבותית, או בעידוד הגירה בלתי חוקית. דרוש כמובן שלטון חוק ושופטים “ליברלים”, אבל הדמוקרטיה מחייבת לירות בשוטרים לבנים כי קיימת אפליה מובנית נגד שחורים. אתם הבנתם את זה? אנחנו בעד פלורליזם, אבל נגרש מרצים שנטלו חלק במשטר הקפיטליסטי או שעלולים להגיד משהו שמנוגד לאמונתנו.

אלה האידיאלים הליברליים לכאורה שבשמם יוצאים עכשיו אלפי צעירים לרחובות אמריקה. “הם מוחים ויוצאים לרחובות מסיבה פשוטה”, ניתח פרשן MSNBC כריס מתיוס, “כי הם הפסידו”.

אם ללמוד לקח מהעבר, עלייתו של נשיא רפובליקני תקיף תמיד חוללה תסיסה רדיקלית בשמאל האמריקני. חלקים במפלגה הדמוקרטית עברו רדיקליזציה בימי ניקסון ובימי רייגן. בעיקר בימי ניקסון. ניקסון נבחר בנובמבר 1968, בשיא תקופת הרוק והפופ, הסמים וההיפים. מלחמת וייטנאם תדלקה מצוקה ומתח חברתי. באותה שנה היו שלוש התנקשויות: רוברט קנדי (בידי מחבל פלסטיני), מרטין לותר קינג וג’ורג’ ואלאס, המושל הגזען של אלבמה ואיש המפלגה הדמוקרטית. ואלאס, ששרד את ההתנקשות, השתייך לסוג החיות הפוליטיות שנקראו “דיקסיקרטים”. פרחו לפתע ארגוני טרור רדיקלים כמו ‘הפנתרים השחורים’, מחתרת ה’וות’רמן’ ועוד.

כדי להבהיר את התמונה צריך לחזור לחודשים שלפני בחירתו של ניקסון, עוד בימי ג’ונסון הנשיא הדמוקרטי. עם מותו של טום היידן, אחד מאבות ומנהיגי השמאל החדש באמריקה, לפני שבועות אחדים, סיפר סול סטרן על המשלחות שהיידן הוביל למפגשים לוהטים עם מנהיגי צפון וייטנאם וה’וויטקונג’. היידן של שנות השישים נשבע להביא את המלחמה הביתה. לקראת ועידת המפלגה הדמוקרטית בשיקגו, באוגוסט 1968, הוא וחבריו שהנהיגו את הארגון SDS (סטודנטים למען חברה דמוקרטית) עזבו הכול והתגייסו כדי לארגן מהומות ברחובות ליד הוועידה. היידן היה שמאל רדיקלי שהתגייס כדי לסייע למהפכות שניהלו מלחמות עקובות מדם נגד ארצות הברית. במילים אחרות, בחרו לסייע לאויב.

מה שחסר היום במרשם של הרדיקליזם האמריקני זה אויב חיצוני אידאולוגי. אז מתגייסים למען הפלסטינים עם ה־BDS ומתחבקים עם אחים מוסלמים, אבל הטרור המוסלמי הדאעשי זה לא דבר שקל להזדהות איתו. לכן במקום להזדהות, מסתירים אותו בענן של מלל ותיאוריות. יש בעיות תעסוקה במרחב הסורי־עיראקי־אפריקני. האם תהיה רדיקליזציה גם בתקופת דונלד טראמפ? חד־משמעית כן. התקשורת תתאושש ותאסוף את עצמה מהקרשים, הפסקת האש לרגל חג המולד תיגמר, והאש תחזור בכל החזיתות. כמו שצרחה אחת המפגינות בניו יורק: “אנשים ימותו, כי כדי להילחם על אידיאלים אנשים צריכים למות”. זה יכול לקרות, ואחד הדברים שהנשיא הנבחר יכול וצריך לעשות עוד לפני השבעתו ב־20 בינואר, הוא לחבק ולנסות לאחות קרעים.

הלקח הישראלי

הופעותיו של הנשיא אובמה בהקשר הזה הן חשובות להרגעת הנוער המתוסכל. הדמוקרטים זוכרים שמהומות 68′ עלו להם בקדנציה נוספת של ניקסון, ובעלייתו של מועמד שמאל בלתי בחיר בדמותו של מקגוורן. כיוון שאובמה יחפש לו יורש, ואולי מדובר אפילו ביורשת בדמותה של מישל אובמה, הוא יעזור להרגעת הרוחות.

מנגד, הסנטורית אליזבת’ וורן מגלה הבנה למחוללי המהומות, בטענה שמגיע למפגינים שקולם יישמע. וורן עתידה להיות אחת הטוענות לכתר במנהיגות הדמוקרטים. היא וחבריה יעשו לעצמם טובה אם ילמדו את תולדות השמאל הישראלי מאז 1996. אם ילכו לפי דפוסי ההתנהגות של השמאל בישראל, שאיננו מוכן עד היום לקבל את הלגיטימיות של שלטון הימין, הרפובליקנים יאחזו בנשיאות ובקונגרס למשך 16 השנים הבאות. אם האופוזיציה לטראמפ תצא משליטה, הרוב הדומם של טראמפ יגדל ויעניק לו בפעם הבאה ניצחון עוד יותר מוחץ. ממש כפי שהאופוזיציה המשתוללת משמאל ומהתקשורת עוזרת לביבי נתניהו ולימין בשימור שלטונו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. אני לא תומך בהפגנות האלה, אבל אני בטוח שאם היה נבחר מועמד רפובליקני יותר סולידי הן לא היו פורצות. גם בתוך ממסד המפלגה הרפובליקנית היתה לו התנגדות חזקה.

  1. אתה לא מבין דבר בסיסי ביותר. טראמפ לא התמודד נגד הילארי או הדמוקרטים, הוא התמודד נגד הממסד שכולל גם את המפלגה הרפובליקנית. הוא השתמש בה רק כפלטפורמה, ברור שהם לא מחבבים אותו..

 2. האם אנשי השמאל האמריקני יבינו שהם מגזימים, ושוברים את כל כללי המשחק הדמוקרטי? האם ילמדו משגיאותיהם? התשובה ברורה לכל -לא. וטוב שכך. השטויות שהם עושים מחלישות אותם וכך מסייעות לכל האחרים.
  ומובן שכמו בארה”ב, כך גם אצלנו. השמאל הישראלי למד מאהוביו הפלסטינים. הוא לא מחמיץ אף הזדמנות להחמיץ הזדמנויות.

 3. גנבו להם את הדמוקרטיה. מתברר שהשמאל מזיק בין אם בוחרים בו ובין אם לא בוחרים בו. דמוקרטיה עבורו היא בס”ה כלי של להשתמש ולזרוק . וכשצריך לרגום אותה אפילו באבנים

  1. השמאל האוניברסלי בארה”ב ובארץ הגיע לרמת התפתחות כזו שהוא מבין שיש אמיתות חלקיות , לכל צד יש את האמת היחסית שלו- הכול יחסי פרט לאמת האוניברסלית שלהם.

  2. ליוסף –
   או במילים אחרות, “כאן כולם שווים, חבר. אך יש כאלה ששווים יותר.” והשווים יותר הם כמובן, אלו שנתפשים כנאורים בעיני עצמם.

 4. כניראה שהזיכרון קצת מטושטש מחגיגות הניצחון.

  חשוב לקבל את הדמוקרטיה גם כשהיריבים זוכים- אך מי עדיף לפי אמת מידה זו:
  הדמוקרטים (ששוליהם הקיצוניים מפגינים)
  או הרפובליקאים (שנציגם טראמפ סירב לקבל את תוצאת הבחירות מראש)?

  1. אני גם חושב כמוך שאם המצב היה הפוך – המהומות היו גרועות יותר
   את זה אולי לא נדע לעולם.

  2. כנראה שיכולת ההבנה שלך קצת נפגמה, בגלל מועקת התבוסה. הילארי קלינטון בעצמה ולא בכבודה, קראה לתומכיה להמשיך ולהילחם. חפש את זה בגוגל, אם אתה לא מאמין לי.
   ואולי עכשיו גם הילארי נחשבת לשוליים קיצוניים?
   היא בטח תתרץ את זה ותטען שהתכוונה רק ללוחמה פוליטית. אבל זה תירוץ די קלוש כעת, כשרבבות צעירים מופרעים, שבדמיונם העשיר הם לוחמי חירות אמיצים, משתוללים ברחובות.

  3. תמיר, אני מניח שאתה מתייחס לקטע הבא:
   To anyone that sent contributions, even as small as $5, that kept us going, thank you. To all of us, and to the young people in particular, I hope you will hear this — I have, as Tim said, I have spent my entire life fighting for what I believe in.

   I’ve had successes and setbacks and sometimes painful ones. Many of you are at the beginning of your professional, public, and political careers — you will have successes and setbacks too.

   This loss hurts, but please never stop believing that fighting for what’s right is worth it.

   It is, it is worth it. [Cheers and applause]

   And so we need — we need you to keep up these fights now and for the rest of your lives. And to all the women, and especially the young women, who put their faith in this campaign and in me: I want you to know that nothing has made me prouder than to be your champion.

   http://www.vox.com/2016/11/9/13570328/hillary-clinton-concession-speech-full-transcript-2016-presidential-election

   לי ברור שמדובר על מאבק ציבורי ופוליטי, כפי שהילרי מעידה שניהלה כל ימיה.

  4. ל י. תמיר:
   פשוט לא נכון. הילרי קראה לקבל את ההכרעה הדמוקרטית.

   אם תמשיך להגיב ולפזר דברים לא נכונים בבטחון לפי תחושת בטן
   עוד יקדמו אותך להיות כתב כאן

  1. נכון.
   הדמוקרטיה לא יוצאת מהסיפור הזה טוב.
   גם אם יצליח וגם אם ייכשל – הדמוקרטיה נפגעה אנושות.
   מי יציל אותה?

 5. בואו נזכור עוד דבר: בסופו של דבר השמאל האמריקני של ראשית שנות השבעים הצליח לגרום להדחתו של הנשיא ניקסון בעקבות פרשת ווטרגייט.
  אני לא אתפלא אם כל מיני פרשות ופרשיות יצוצו והשמאל האמריקני יעשה כל שביכולתו להדיח נשיא נבחר במגוון אמצעים, החל בהפגנות אלימות וכלה בבתי המשפט.
  כך פועל גם השמאל אצלנו – עד היום ללא הצלחה.

 6. אז אתה גם מומחה לארה”ב? כל מה שאינו שמרני אסלי הוא בעיניך רדיקליזם. אם כל מה שאתה מסוגל לכתוב על הפנתרים השחורים בארה”ב שהם היו ארגוני טרור היכולות שלך לנתח מצב מאוד מוגבלות

 7. השמאל העולמי מונע כולו ע״י יהודים מהסוג של סורוס ואנשי הסדר העולמי החדש. גם בישראל וגם בארהב חתרנותם הנודעת לשימצה מייצרת עולם חולני שבו הנורמלי הוא לא נורמלי והלא נורמלי הוא הנורמה. לא פלא שמאשימים את היהודים בהרס העולם. זה מיעוט של אנשים מעוותים לגמרי שהשתלט על התקשורת פה ושם ועל מוסדות האקדמיה ומייצר באמצעות שטיפות מוח דור של אנרכיסטים חולניים מפיצי החורבן וההרס. המערב מתקדם בצעדי ענק לקראת התנגשות מיליטנטית בין הרוב הנורמלי והמיעוט האנרכיסטי האלים והממומן עי הגורג סורוסים והפורדים למיניהם. התוצאה תהיה עליית ימין לאומי בכל העולם המערבי וביטול כל האמנות לזכויות אדם שבאמצעותן כבלו את האנושות במערב ומנעו ממנה לפעול נגד הסתננות ופלישות מוסלמיות בהנהגת השמאל לצורך החרבת החברה. הכל יעבור בחינה מחדש ונקבל עולם אחר לחלוטין בו הבגידה הלאומית תקבל הגדרות חדשות. המהפיכות בדרך. ככל שיקצין השמאל כך תנחת עליו מכת מחץ חזקה יותר. בסופו של דבר הרוב הדומם תמיד מתעורר מריבצו בסופו של דבר ומציל את עצמו מציפורני הפסיכופאטיים למיניהם. זה התהליך שמתקדם כיום בכל העולם המערבי נגד הרסן המזעזע של אירגוני ״זכויות אדם״ שפועלים נגד רצון העמים השונים. הכל יבוטל וייעלם כלא היה. הקרנות החדשות והמימון הזר ואירגוני ההשמדה והרס החברה ברחבי העולם המערבי יקבלו מכת מוות ועימם כל התוצרים של הפסיכופאטיה היהודית הנודעת לשימצה. ולא. אני לא מזקני ציון. אבל אינאפשר להתעלם מכך שהיהודים השמאלנים האלה מושכים בחוטים ומייצרים את האדרלמוסיה האיומה הזו.

 8. ובישראל:

  יונתן פולק אחראי על הטיפול בתקשורת הישראלית

  האם לייצר אלימות והסתה זה חופש ביטוי או זכויות אזרח כלשהן?

  http://www.youtube.com/watch?v=bejwFJtDbzw&feature=related

  פדריקו גומז : לראות אותם הופכים לחבילות סבון . פדריקו גומז, סולן להקת פאנק, המזוהה עם האנרכיסטים קורא להשמיד את הציביליזציה היהודית. גומז ייחל בעבר לחיסול אהוד ברק ולרצח החיילים במחסומים.
  זאת אהבה פנטית
  שלי ולא שלהם
  לראות אותם הופכים
  לחבילות סבון

  אנרכיסטים וערבים מתגרים בצה”ל ובמתיישבים

  http://www.youtube.com/watch?v=PsoC9EAkba8&feature=player_embedded

  שמירת מסורת ישראל וכיבוד יום הכיפורים-פאשיזם פרימיטיבי

  http://www.blacklabor.org/?p=22481

  עשרות אנרכיסטים וערבים שרפו ועקרו הבוקר (ראשון) עצי זית בשטח הישוב בת עין. “תפסנו אותם על חם”, אומר שאול גולדשטיין.

  צפו בסרטון:

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/211180

  דיויד ברוזה ואחינועם ניני יופיעו בערב התרמה לאנרכיסטים

  http://cfpeace.org/?cat=3&lang=IW&story_id=1007

  אנרכיסטים עליך ישראל, מאת אהרון רול, 6/3/2010

  http://www.israblof.com/a58954-%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%97%D7%A7%D7%A8%D7%99-%D7%90%D7%A0%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%9A-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9D-6-%D7%9E%D7%A8%D7%A5-2010

  הרשימה של האנרכיסטים שהכין הימין – כתבה בערוץ 1

  http://www.youtube.com/watch?v=hxIBFR69Ql4&feature=related