אני חולה בניוון שרירים: לא רוצה קצבה בגובה שכר מינימום, רוצה לעבוד

קצבת נכות בגובה שכר מינימום היא שאיפה לא ראלית ולא הגיונית. ארגוני הנכים צריכים לשרטט מחדש את מטרות המאבק, ולהתמקד בהסרת החסמים לשילוב נכים בעבודה

כל אחד יכול לעבוד. צחי אדרי. צילום: באדיבות המחבר

אני מתמודד עם מחלת ניוון שרירים. בגיל 16 חיי התהפכו על ראשי כשמחלתי קרעה אותי מבית הספר ומחבריי, ועוד בטרם החלטתי מה ארצה להיות כשאהיה גדול – משפטן או עתונאי – מצאתי עצמי כלוא בביתי שלי.

אולם, כבר אז ידעתי כי לתת לחיי לעבור בלי לממש את עצמי או להמתין לישועה מהמדינה הינן חלופות בלתי מתקבלות על הדעת מבחינתי. ההחלטה שגמלה בלבי תורגמה למעשים בפועל, ובעודי שוכב על ספת ביתי לימדתי עצמי את כל מה שניתן לעסוק בו מהבית: עריכת סרטים, תלת-ממד, בנייה וקידום אתרי אינטרנט ובגיל 30 למדתי עריכת לשון באוניברסיטת חיפה. בכל המקצועות הללו עבדתי כעצמאי בעבודות קטנות ומזדמנות, לעתים עד 11 בלילה כשאני נאנק מכאבים. לא הייתי מוכן לשמוע על החלופה של לחכות למדינה ולקצבאותיה. כיום אני עובד מהבית כעצמאי בעבור ‘NGSOFT’ – חברת אינטרנט ותכנה. ריאיון העבודה שלי התקיים במשרד המנכ”ל, כאשר אני במצב שכיבה. היעד שלי היה ברור: לצאת מהראיון עם עבודה ביד.

בימים האחרונים חזרה לשיח הציבורי שאלת גובה הקצבאות והשוואתן לשכר המינימום. אני סבור שמדובר במדיניות מוטעית, הפוגעת בראש ובראשונה בנו – ציבור הנכים. יוזם המהלך, ח”כ אילן גילאון, ועמו גם ארגוני הנכים מסרבים להכיר בעובדות, אותן השמיע בצדק החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, פרופסור ירון זליכה: הכפלתה של קצבת הנכות תעלה למשק כ-15 מליארד שקלים בשנה, שכן לא מדובר רק במקבלי קצבאות קיימים, אלא גם בכאלה שיצטרפו בעתיד. ובגובה קצבה שכזה, מדוע שלא יצטרפו?

יתר על כן, ארגוני הנכים מתייחסים רק לגובה הקצבה ולמה שנותר ממנה למחייה, אך מסרבים להכיר בעוד עובדות מהותיות: קצבת שירותים מיוחדים, הניתנת להעסקת עובד זר וקצבת ניידוּת, הניתנת לאחזקת רכב, אמנם אינן מוגדרות כקצבאות מחיה, אך הן שוות ערך ל-9,000 שקלים בחודש – סכום היוצא מקופת המדינה. יתרה מכך, נכים בדרגות שונות ‘נהנים’ (אין כל הנאה בנכות) מהנחה בארנונה ובחשמל וזוכים לסיוע בשכר דירה – ‘הטבות’ המתומחרות במעל לאלף שקלים.

המדינה מענישה נכים שרוצים לעבוד

המטרה הבסיסית שצריכה להנחות אותנו היא לשפר את התנאים ליציאה לעבודה ולעודד את ציבור הנכים להיות כמה שיותר יצרני וכמה שפחות תלוי באחרים. הבעיה היא שגם כאן, המדינה מערימה קשיים. במשך למעלה מעשור המדינה רמסה את ציבור נכים משני כיוונים: מצד אחד, היא שחקה את קצבאות הנכות ומהצד השני הציבה חסמים בפני נכים המעוניינים לצאת לשוק העבודה. החסם המרכזי נקרא ‘חוק לרון’, על שם ועדת לרון שהוקמה כדי לבחון את שילובם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה, ובגינו אני למשל נאלץ לאבד רבע מקצבת הנכות שלי בגלל שאני משתכר 4,300 שקלים בחודש. למה נכה צריך להיענש על יציאתו לעבודה?

קצבת הנכות היא לא הפרה שממנה ניתן לחלוב ולהציל את המשק. חוק לרון מטיל מס רצחני על נכים עובדים, וככל שהאחרונים ישתכרו יותר כך קצבתם תקוזז בהתאם, עד לאיבודה כליל. מצב זה גורם לנכים לעבוד “בשחור” או בשכר לא הוגן, ובעיקר משאיר אותם מחוץ למעגל העבודה.

ועדת זליכה, שהוקמה במטרה לבחון את העלאת סכום קצבאות הנכות וצפויה בימים הקרובים לפרסם את מסקנותיה, יכולה להוות הזדמנות מצוינת עבור ארגוני הנכים לשרטט מחדש את מטרות המאבק. נציגי ציבור הנכים צריכים לדרוש את ביטולו של ‘חוק לרון’ ולדחוף לשילובם של נכים בשוק התעסוקה, שכן אם חלקם יכולים להתרוצץ מאולפן לאולפן, הם גם יכולים לעבוד. לפחות מהבית. לפחות כמוני.

אני קורא לאחיי הנכים למצוא את הכוחות הנפשיים, ללמוד ולעסוק בתחום המותאם לכם – בין אם מדובר בתכנות ובין אם במיון ברגים. פשוט, כי החלופה גרועה יותר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

26 תגובות למאמר

 1. קודם כל, אתה מספר פה שקרים על שקרים. זליכה לא טען שהעלאת קצבאות הנכות לשכר המינימום תעלה למשק כ15 מיליארד ש”ח. זליכה מונה לראש ועדה שאמורה להחליט אם נמצא הכסף כדי להעלות את קצבאות הנכות של נכים עם 100% אי כושר אשר אינם יכולים לעבוד לגובה שכר המינימום, והוא אכן מצא את הכסף אבל החליט שהכסף יועבר קודם כל לנכים אשר יכולים לעבוד ומוכנים להעסיק אותם ולכן אמר שעם כל הרפורמות האחרות שהחליט לבצע בועדה (אשר הייתה אמורה לעסוק ספציפית בהצעת החוק עבור נכים שאינם יכולים לעבוד) שהם תמריצים חיובים לנכים שיכולים לעבוד וגם הטבות לנכים שהם בעלי עסק אם יוסיף גם את הדבר שלשמו הוקמה הועדה אז הכל ביחד יגיע לכ15 מיליארד ש”ח.

  זליכה לא התכוון לסתור ולא סתר את העובדה שהצעות החוק להעלאת קצבאות הנכות של נכים עם 100% אי כושר שאינם יכולים לעבוד תעלה בין 3 מיליארד (של ח”כ בוקר) לבין 6.8 מיליארד (של ח”כ גילאון), אלא פשוט טוען שהחליט להעביר את הכסף שנמצא עבור הצעות החוק הנ”ל לנכים שיכולים לעבוד.

  המטרה הייתה גם להשקיע באנשים שיכולים להיות יצרנים לעומת אלה שלא יכולים להיות, וגם לגרום לנכים מקבוצות שונות לריב בינם לבין עצמם. כדי שלא ימחו כקבוצה גדולה, כשישארו שקטים כלפי הממסד.
  העוינות שמבוטאת בכתבה שלך היא דוגמא לאותו פיצול שישתיק את מאבקי הנכים שבדיוק אליו התכוונו זליכה כחלון ומתנגדים אחרים מהשלטון.

  אני שמחה שהיית מספיק חכם כדי ללמד את עצמך תארים באוניברסיטה ולהפוך למומחה ולקבל ידע במקצועות שונים. אבל כמו שיש אנשים בריאים שלא מצליחים ללמוד מקצועות שונים ואפילו תואר אחד לבד יש גם אנשים נכים שלפני נכותם לא היו אנשים משכילים עם תארים באוניברסיטה ויכולת שכלית גבוהה מאוד, לא חושבת שזה מקובל להאשים אותם בשל כך.
  אני שמחה מאוד שבשל יכולות שכליות גבוהות מאוד, בהרבה מאוד מהממוצע הצלחת לעבוד למרות מגבלות פיסיות חמורות, אבל חבל מאוד שאתה מבטל את זכותם של נכים שפשוט אינם יכולים לעבוד לקיום- אוכל, תרופות, דיור, מטפל סיעודי, חשמל, מים על כל אלה פשוט לא ניתן לשלם מ2,342 ש”ח לחודש.

  1. “דיור, מטפל סיעודי, חשמל, מים על כל אלה פשוט לא ניתן לשלם מ2,342 ש”ח לחודש”.

   לא ממש מדויק: סיוע בשכר דירה בגובה קרוב ל800 ש”ח קיים. מטפל סעודי- חלק לא מבוטל מהשכר למטפל הסיעודי משולם על ידי המדינה. כמו כן, יש הנחה על חשבון המים והחשמל, שלא נדבר על הנחה של שמונים אחוז בתשלום הארנונה ושלא נדבר על קיצבת ניידות הגונה שמגיעה מקופת המדינה ועוד קיצבת נכות נוספת של 450 ש”ח בנוסף לקיצבת הנכות הרגילה. כך שהמדינה לא בדיוק נותנת לנכים שמגיע להם רק 2,342 ש”ח בלבד.

   יחד עם זאת, יש הרבה קושי לנכים לצאת לעבודה מכל מיני סיבות וחלקן מוצדקות מאוד. על המדינה, להמשיך להגביר את הנגישות לנכים במקומות עבודה ובמוסדות להשכלה גבוהה. לנהוג במדיניות אפלייה מתקנת- להגדיל את אחוז המשרות במקומות העבודה עבור הנכים וליצור עבורם תנאי עבודה שיתאימו לנכות שלהם.

   אני נגד השוואה בין הנכים ובכלל. כל אחד מהנכים נאבק בצורה שונה כדי לשרוד במציאות חייו הלא פשוטה. אינני מדברת רק על הנכים שיש להם מגבלות פיזיות אלא גם על אלו המאותגרים נפשית. מוטיבציה, נחישות, כח רצון, דימוי עצמי לא פחות חשובים מיכולות שכליות ומיומניות של עבודה. לעיתים קרובות הנכים צריכים לשאוב תעצומות נפש לא קטנות כדי לשרוד בדרישות של החיים

   יש אנשים שהולכים כמו לולב אבל מדברים כמו דקל ויש כאלו שהולכים כמו דקל ומדברים כמו לולב

   אסטלינה

  2. ״שקרים על גבי שקרים…״ – אז רגע, זליכה נקב במספר הספציפי הזה או לא? אם כן אז הוא לא שיקר. המספר הספציפי הזה באמת כזה חשוב, שעליו נשען המאמר? לא באמת, אם היה טוען לחצי מהסכום לא היה יותר מ-0.1% מהקוראים שהיו שמים לב. נניח שטעה או אפילו שמע ממישהו על זה וסמך על מילתו או אפילו רחמנא ליצלן שיקר. איפה השקרים על גבי שקרים?

   ״העוינות שמבוטאת בכתבה שלך…״ – כלפי מי? תוכלי לתת דוגמא?

   ״לא חושבת שזה מקובל להאשים אותם״ – במה הואשמו? המליץ לכל אחד להתעסק במה שמתאים לו, למי שאין יכולת שכלית גבוהה מאוד עדיין יש עבודות פוטנציאליות, למשל מיון ברגים

   ״אתה מבטל את זכותם…״ – לא! הוא לא! הוא מבקש שאלו שאכן יוצאים לעבוד, לא יפגעו בשל כך. בנוסף, הוא מעודד אחרים להיות עצמאיים כפי יכולתם.

   ״…לא ניתן לשלם מ-2,342 ₪״ – ובכן, הכותב טוען שקצבת שירותים מיוחדים מכסה עזרה בדיור, טיפול סיעודי, חשמל, מים ואני יכול להניח שגם תרופות. אז בעצם נשארנו רק עם אוכל. האם ניתן לומר שסיפרת פה שקרים על גבי שקרים?

  3. רציתי לענות אבל יוסי כבר עשה את זה בצורה מרשימה במקומי…

 2. יש כאן בעיה מובנית-
  מצד אחד, המדינה רוצה לשלם קצבה רק למי שבאמת נזקק לה, ולא לאלץ את משלם המיסים להוציא מכספו עבור אנשים שמסתדרים יפה בכוחות עצמם.
  אם מישהו נכה ומצליח להתפרנס יפה, למה לתת לו קצבה? גם אם הוא מצליח להתפרנס באופן חלקי, למה לתת לו תשלום כמו למי שלא מצליח להתפרנס בכלל?
  מצד שני, לתת קצבאות רק שלא עובד, מעודד אנשים לא לעבוד. זה נכון על קצבת נכות, וזה נכון על קצבאות אחרות.

 3. קודם כל אתה מעורר השראה. הנקודה שכל אחד הוא זאב לעצמו ואתה שהצלחת לעבוד דואג שקצבת הנכות שניתן לך לא יפגע. אבל אתה טוען “למה נכה צריך להיענש על יציאתו לעבודה?” כביכול שאתה מאבד מהקצבה אבל שוכח שמה שנשאר לך זה 4300+2,111 =6,411.
  אז יוצא לך יותר משכר מינימום. וודאי שאתה יכול לטעון שיש לך יותר הוצאות ועוד אבל בסופו של יום הקצבה ניתנת לאדם שלא יכול לעבוד, והקצבה אמורה לרדת ככל שהנכה מצליח יותר. האם כבר בסכום הזה של 4300 שח צריך להוריד סכום שלדעתך מרובה ? האם צריך שהירידה תהיה במרווחים יותר גדולים ייתכן אבל עצם הטענה שזה כביכול “עונש” והקצבה זה חובה למרות הכנסותך זה לא טענה נכונה.

  1. “…הקצבה ניתנת לאדם שלא יכול לעבוד” – כותב המאמר הרי טוען שכל אחד יכול לעבוד (ברור שיש כאלו מקרים חריגים שבאמת אין אפשרות כלל, אך הם מועטים) ורוב הנכים שמקבלים קצבה אכן יכולים לעבוד, רק הבעיה שבעצם אם יצאו לעבודה יאבדו את זכות הקצבה עצמה (או חלק ממנה). כלומר, אדם נכה שמקבל קצבה ורוצה לצאת לעבוד צריך לקחת בחשבון שיקצצו לו בקצבה. בדיוק הגדרה של עונש. אם תעשה כך וכך, תקבל פחות ממה שתקבל אם לא תעשה. זוהי מדיניות שמדכאת את הרצון לצאת לעבוד ומעודדת תלות של הנכים במדינה.

  2. לא יוסי. הקיצבה ניתנת לא משום שאדם הוא נכה, אלא משום שנכותו מפריעה לו להשתכר, בניגוד ליכולתם של לא נכים להשתכר.
   אילו נכה היה יכול להשתכר כמו אדם שאינו נכה (ובעל כישורים זהים), אז לא היה צורך בשום קיצבה. הקיצבה אינה פיצוי על זה שהגורל היכה אותו בנכות. חשוב להבין את זה. היא על זה שבשל נכותו הוא לא מצליח לעבוד.
   וכאמור, הטבות שעניינן סיוע לנכה בתפקוד יומיומי ניתנות בנפרד.
   לכן, כאשר נכה מצליח להשתכר, יורד חלק יחסי מן הקצבה, ככל שהוא משתכר יותר.
   שים לב לפרט העקרוני, והוא, שסכום ההשתכרות שמתווסף למי שהחליט לעבוד הוא יותר גדול בהרבה מהסכום שמקוזז ממנו.
   לכן, זה נורמלי.
   השאלה היחידה צריכה להיות: מהו היחס בין הסכום שהנכה מצליח להשתכר, ובין הסכום שיורד מן הקיצבה.
   ברור מאליו, שאם נכה מצליח למשל להשתכר שכר מעל הממוצע, ומקבל בנפרד תמיכה כספית בכל עניין של תפקוד יומיומי, אין צורך בקיצבה.

  3. לא יוסי. הקיצבה ניתנת לא משום שאדם הוא נכה, אלא משום שנכותו מפריעה לו להשתכר, בניגוד ליכולתם של לא נכים להשתכר.
   אילו נכה היה יכול להשתכר כמו אדם שאינו נכה (ובעל כישורים זהים), אז לא היה צורך בשום קיצבה. הקיצבה אינה פיצוי על זה שהגורל היכה אותו בנכות. חשוב להבין את זה. היא על זה שבשל נכותו הוא לא מצליח לעבוד.
   וכאמור, הטבות שעניינן סיוע לנכה בתפקוד יומיומי ניתנות בנפרד.
   לכן, כאשר נכה מצליח להשתכר, יורד חלק יחסי מן הקצבה, ככל שהוא משתכר יותר.
   שים לב לפרט העקרוני, והוא, שסכום ההשתכרות שמתווסף למי שהחליט לעבוד הוא גדול בהרבה מהסכום שמקוזז ממנו.
   לכן, זה נורמלי.
   השאלה היחידה צריכה להיות: מהו היחס בין הסכום שהנכה מצליח להשתכר, ובין הסכום שיורד מן הקיצבה.
   ברור מאליו, שאם נכה מצליח למשל להשתכר שכר מעל הממוצע, ומקבל בנפרד תמיכה כספית בכל עניין של תפקוד יומיומי, אין צורך בקיצבה.

  4. לא כולם יכולים לעבוד ולכן צריך לשלם קצבה כשכר מינימום למי שלא יכול ובכלל כי זה זכות לאנשים ששלמו ביטוח ומכספם משלמים להם…

 4. לא כל נכה יכול לעבוד, למעשה ההגדרה המדויקת של נכה היא אדם שאיננו יכול לעבוד.
  על כן לצד זה שאכן יש לעודד נכים להשתלב מחדש בעבודה, חייבים לזכור גם את אלו שלא עובדים בלי קשר לכל עידוד שינתן להם ואין בכך שום דבר רע ואסור לגרום להם להרגשה שזה רע. זה פשוט המצב שלהם.

  בזמן מבחן זה, אסור להראות חולשה כלפי התקשורת וצריך להשאר מאוחדים.
  וכלל ידוע אדוני, שדרישה במשא ומתן היא רק נקודת הפתיחה ואני בטוח שאירגוני הנכים יהיו חכמים מספיק כדי לדעת גם להתפשר אם הם יצטרכו בכך.
  אגב, כל הכבוד על הישגיך בקריירה.

 5. מה תגיד לנכים נפשית שלא יכולים לאזור כוחות ולצאת לעבוד ?

 6. מצדיע לך על על תעצומות הנפש במקום הלא הקל שאתה חווית במהלך חייך.
  ישלח לך האל רפואה שלמה והצלחה רבה!

 7. שטויות. יש מדינות למשל באירופה שם הקיצבה היא 1200 אירו (שלא לדבר על כך שגם נכים בודדים שם מקבלים דיור ציבורי די מהר) ועדיין אין תור של מתחזים שרוצים את הקיצבה הזאת כמו שאתה טוען שמוכרח שיהיה כאן. גם שם אחוז המתחזים מוערך ב-5% שזה אחוז די דומה לכאן. לכן הטיעון שלך שכביכול אין להעלות את הקצבה כראוי כי “נדמה לך” שמתחזים יעלו את העלות מ-6 מליארד ללא פחות מ-15 מיליארד הוא טיעון מפגר פטרוני ומתנשא. אתה מניח שכולם ביסוד גנבים וחסרי מוסר עבודה ומציע להעניש את כולם מראש בטיעונים חסרי כל ביסוס – וכל זה רק כדי להעצים את הסיפור האישי שלך ולהבליט כמה אתה מיוחד.. איזה יופי, אתה מתפקד! ממש הנרקיס בביצה. אני ממש לא רוצה להציע לך להתחלף עם חלק מהנכים. מציע שתפשוט את נוצות הטווס שלך מהר ואל תחשוב שאתה יותר טוב ממישהו או יותר צודק ממישהו בגלל עבודתך. לכל נכה סיפור חיים משלו.

  נראה שהאתר שלכם (קודם גרשוני עכשיו אתה) שם לו למטרה לצאת נגד הנכים ודרישותיהם מסיבות זרות ועלומות. לא יודע מה ומי אתם משרתים אבל תתביישו.

  הקיצבה צריכה לעלות לפחות לשכר מינימום (כשהאידיאל הוא השכר החציוני 6500 שח לאור הוצאות עודפות של נכים הנובעות מנכותם).

  1. שטויות או לא, סיבות עלומות או לא, משרת את כוחות האופל או לא….
   הוא כתב בסגנון ענייני, מאופק, וניכר שבכנות ומהלב על פי סיפורו האישי וחוויותיו האישיות בלבד.

   ניכר שהוא כותב את דעתו בלבד, מודע לכך שזו דעתו בלבד, ומביע אותה בצורה לגיטימית ומכבדת כלפי כל מאן דהוא.

   התגובה שלך, לעומת זאת, ארסית, אגרסיבית, ופחות עניינית בהרבה מגישתו של כותב הכתבה.

   הוא צריך להתבייש?

   לדעתי, יש פה מישהו אחר שצריך להתבייש בסגנון המתלהם והתוקפני שלו…. וזה לא כותב הכתבה.

   אחת השיטות הכי נפוצות, נדושות, ועם זאת עדיין יעילות לצערי, להשתיק אנשים, היא לטעון כלפיהם שהם פוגעים בעצם הבעת דעתם באחרים פגיעה לא לגיטימית, כשזה לא המצב…

   אתה מיישם את השיטה הזו בצורה מרשימה. כל הכבוד.

  2. הוא כותב את דעתו ואני את דעתי איפה הבעיה?
   וכן, הוא צריך להתבייש כי לדעתו אני צריך להישאר עני לא בגלל שאין כסף אלא רק בגלל שמישהו שלא מגיע לו עלול לרצות גם… לשיטתו יש למנוע ממני צדק כדי להקשות על גנב אפשרי! זה טיעון זה? זה לגיטימי זה? זכותו של כל אחד לתקוף טיעון שכזה ואת ההתנשאות שלדעתי מחביא מאחוריו.

   ונעזוב את זה שאפילו זליכה עוד לא אמר את זה. זליכה למרות שחטף ביקורת קשה על המספר עדיין לא הסביר איך הגיע ל-15 מיליארד . הכותב שם מלים בפיו של זליכה בפרשנות משלו. זה ענייני זה?

   אז יופי שהבחור עובד ומספר לנו את סיפור החיים שלו שמעלה את עצמו על נס כמופת של יצרנות, ואם היה מתמקד בסיפור האישי לאיש לא היה עניין למתוח ביקורת אבל כשהוא סוטה לפינות ועף על עצמו עם חוות דעת מה אחרים צריכים ומה לא, בטיעונים הזויים ובזיוף דברי זליכה זו כבר אופרה אחרת, שכן מצדיקה תגובה חריפה.

  3. יש משהו בטענות שלך. ועדיין, לדעתי תמתן את הסגנון. יכולת לכתוב אותו דבר בצורה לא פחות משכנעת ויותר מכבדת ועניינית.
   אני לא רואה איך מה שהוא כתב משקף שלדעתו אתה צריך ‘להישאר עני’. סגנון הכתיבה שלך, מה לעשות, מתלהם ותוקפני מדי. גם אם לדעתך הוא מתנשא.

   ובקשר לגובה הסכום הדרוש למשק- זה חלק מהויכוח, לגיטימי להעלות את דבריו של זילכה, וגם התגובה שלך לגיטימית. אבל הסגנון, הסגנון…

   בסוף יש פה בן אדם שמעלה טיעונים ענייניים, גם אם לדעתך מלאים בשגיאות, והמון תגובות ארסיות, אגרסיביןת ומשתלחות. לא לעניין לטעמי. זה הכול.

  4. ועוד דבר – כן. רמאויות שעולות למשק במאות מיליונים ואולי אף מיליארדים – הן חלק לגיטימי ממכלול השיקולים.

   בכל תחום בחיים – פלילי, כלכלי, על עבריינים משלמת החברה כולה – גם בתחום זה.

   מה לא לגיטימי בהתייחסות לעניין? זה נושא שיש לקחת בחשבון ולהתייחס אלין – בהחלט.

   אולי הפתרון לבעיה צריך להיות שונה לטעמך – אבל לתקוף אותו על עצם העלאת הנושא? נו באמת…

 8. כמה התנשאות יש בך על אוכלוסיה כל כך חלשה! והבלתי נתפס שאתה בעצמך נכה! מי שכר אותך? מי שם אותך אותך ועוד כמה על מנת לצאת נגד הנכים? כמה רוע יש בך! אתה חושב שאם אתה הצלחת למצוא עבודה ולהשתקם, אז כל נכה באשר הוא יכול להיות כמוך? חשיבה מוטעית מן היסוד. לגבי “מתחזים”, הביטוח לאומי מעביר את האדם הנכה 7 מדורי גיהנום עד לקבלת הקצבה הכל כך זעומה. ככה שהטענה שלך לגבי מתחזים לא אמינה ובטח שלא נכונה. כל מטרת הוועדות הרפואיות נועדו על מנת למנוע מתחזים. ההתנשאות שלך עוברת כל גבול. לפני שאתה חושב שכל נכה שנקבעה לו 100% דרגת אי כושר יכול לעבוד תחשוב שנית. מן הסתם ומן ההגיון שלאף נכה אין אינטרס לשבת בבית ולקבל כסף מהמדינה חינם. תאמין לי שבתור נכה נפשית שסובל משלל הפרעות נפשיות ומוגדר נכה 100% אי כושר. אין לי שום אינטרס ” לשחק” אותה שאני לא מסוגל לעבוד. ההפך, אני אוכל את הלב שאין לי מסוגלת ויכולת נפשית, על מנת להיכנס למעגל העבודה בשוק החופשי. למה? כי עבודה זה בריאות, זה חברה, זה צחוקים, זה לראות אנשים וכו’…
  לשבת בבית ולסבול זו לא אופציה א’ של נכה נפשית ובטח שגם לא אופציה ב’, האמת היא שזו לא אופציה בכלל. אבל מה לעשות שנכות (פיזית, נפשית, קונגטיבית וכו’), נגזרה על אדם מסויים וכתוצאה מכך האדם הזה לא מסוגל לעבוד. המדינה היא זו שצריכה לדאוג לו. “כולם למען אחד ואחד למען כולם”, ” ערבים זה לזה”. היום זה אני מחר זה אתם, ” אתה אף פעם לא תדע מאיפה זה יבוא לך” (זה לא רק מילות שיר, זו מציאות). אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו. רק לסבר את עינייך, מתוך 235 אלף נכים 190 אלף נכים מוגדרים כחסרי כושר עבודה מוחלט.
  עשה טובה לעצמך ותפסיק להתנשאות, להשתחצן, להתגאות במה שאתה כותב. כי 99% ממה שכתבת הוא שקר אחד מוחלט.

  1. עם כל אמפתיה לניסיון החיים הלא קל שאתה חיווית , אני חושב שהתגובה שלך על התוכן של צחי היא לא במקום!!!
   ואתה חושב שזו דרך מוסרית לבקש מאנשים לשלם את עול המיסים על חשבונם לטובת נכים בעלי פיזית, נפשית וקונגטיבית או שאתה מדבר בשם עצמך???? אולי דרך לשפר את רווחת חייהם של אוכולסיות הנכות ובעלי המוגבלות במודלים כלכליים מסוכמים בין אוכלוסיות עצמאיות לבין אוכלוסיות נזקקות, תלויות וחלשות(בעיקר אם הם נכים, ומוגבלים) ולהתנסח טיפה בניחוח ולא בטון כועס כמו שהוצאת על הכותב בניואנסים כמו “מי שכר אותך?”

   אתה חושב שאוכולסיות חזקות יותר ממך שלא נזקקות לא חוות קשיים רבים מכל מיני תחומים??

   אני לא מסכים עם כל מה שנכתב במאמר , ועדיין אדם עם נכות פיזית קשה כמו צחי מראה לך שעדיין אפשר לעשות את הבלתי אפשרי , ומצביע על הנחות בסיסיות שלא הכל המדינה יכולה לפתור לעזור ולהושיע מכל התחלואות החברתיות שיש , גם על האדם עצמו(בין אם חזק,חלש שמן, רזה ,נכה ,כשיר,עשיר ,עני) יש אחריות כלפיו , כלפי זולתו וגם כלפי המדינה לעזור לעצמו ולעזור לאחרים .
   ואני מאוד ממליץ לך לשנות את חשיבה וכיוון ולהמשיך את הדיון (בין אם זה אתר זה עלי תגובות או בפלטפורמות אחרות) ובעיקר להתנצל כלפי צחי על התגובה המאוד אמוציונליות שלך, והכל כך לא רציונלית ולאחל לך לכל בית ישראל חג חירות שמח ,
   אמן שתגאל מכל צרותיך!

 9. צחי היקר “אח” שלנו, ראשית אברך אותך בבריאות איתנה והצלחה בכל מעשה ידך .
  אך עם כל הכבוד, הצלחתך אינה משקפת את המציאות , מצבך אינו משקף את כל הנכים ויש פתגם שאומר השבע אינו מרגיש את הרעב . כנראה שאתה הצלחת להשיג את יעדך וטוב שכך .
  אך כמו שאמרת, לך יש ניוון שרירים מחלה שפוגעת בכושר הפיזי אך המח עובד מצוין. לדעתי אתה כותב את המאמר הזה מתוך אגואיסטיות ושחצנות ומתוך השקפה על עולמם של הנכים בהתנשאות מתוך מבט על עצמך מכך ומתוך מצבך הייתי מצפה ממך לראות ולהזדהות עם נכים כמו חולי סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה מדי יום הגורמים לאדם לאבד את חייו במטרה להציל את גופו, ילדים נכים שאינם יכולים לעבוד כלל ומתקיימים מכ 2360שח לחודש כ 75 שח ליום במקרה של 100אחוז נכות ונתלים על כתפי הוריהם לכל החיים.
  מה עם נכים 100 אחוז פגועי הנפש ?לדעתך גם הם יתקבלו כמוך לעבודה ? או שהם יכולים לחיות מ2360 שח? ישנם סוגים שונים של מחלות, פציעות ומצבים המזכים את האזרח בתואר נכה עם ציון 100 אחוז נכות כמובן רק אחרי שעבר בהצלחה את תלאות הביטוח הלאומי.
  ועוד משהו שאתה כנראה לא יודע שאת רכב הנכים עם מעלון שכנראה יש ברשותך אתה מקבל בזכות מאבק עיקש של אימי רחל כהן ז”ל ועוד כמה נכים אזרחים טובים .
  לדעתי את קצבת השר”ם שלך אתה מקבל בעקבות הפגנת הנכים של כ 3 חודשים בשלג הירושלמי לפני כ16 שנה
  שעשו עבורך את העבודה השחורה.
  ובזכותם אתה מקבל את קצבת הניידות על הרכב שלך !
  אך אם תביט החוצה ותתעניין ב “אחים” שלך הנכים שאינם זכאים לניידות כשלך אינם זכאים לשר”ם כשלך, אינם זכאים ל “הטבות” כשלך ומתמודדים יום יום עם מצב נפשי ופיזי קשה מנשוא בתוך בתי חולים וטיפולים תחת השפעת תרופות שאותם אתה לדעתי לא לוקח ולא ידעת על קיומם, סובלים ובולעים את תופעות הלוואי שלהם .
  אז “אח” נכה יקר אני מציע לך להבא לפני שאתה יוצא בהצהרות ומדבר בשמם של נכים אחרים ומעביר ביקורת העלולה להזיק, לדעתי מזיקה מאוד לאחרים . תבוא להפגנות, תכיר את הנכים ואת הנפשות החזקות המתמודדות בגאווה ובזכות, במאבק צודק לחיים להשתכרות בשכר המינימום, (כסף לקצבה ) שהמדינה קבעה שאאזרח ראוי להתקיים בכבוד ! תמיד נשמח לשמוע ולעזור גם לך .
  עם כבוד למצבך ונכותך.
  ארז כהן נכה 100אחוז בניוון שרירים …

 10. זליכה נקב במספר אבל לא לגבי העלאת קצבאות הנכות של 100% לגובה שכר המינימום, אלא טען שבועדה שהוקמה כדי לבדוק ספציפית את האפשרות הזאת מכיוון שהחליט במקום לבצע הטבות והקלות אחרות לנכים שיכולים לעבוד (ושלא תגידו שאני לא בעד, אני בעד הקלות מרובות והטבות מרובות לנכים שיכולים לעבוד כי גם להם זה מאוד מאוד קשה) להוסיף לזה גם את העלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום יעלה ביחד הכל 15 מיליארד ש”ח. אבל הוא לא סתר את העובדה שהצעות החוק של ח”כ בוקר ושל ח”כ גילאון בהתאמה עולות 3-4 או 6.8 ש”ח לשנה.

  וגם לטעון שנכים קשים מקבלים בנוסף לקצבה גם 9 אלף ש”ח לחודש זה שקר מזעזע. אני לא מבינה מאיפה אתה מביא את המספרים האלה, אולי יש נכים במצב כל כך קשה כל כך מזעזע בודדים שהמדינה נותנת להם סכום כזה, אבל אז בטח עלות הטיפולים שלהם היא בערך פי 10.
  אני מכירה הרבה נכים שאפילו קצבת שירותים מיוחדים לא מקבלים כי מצבם לא חמור מספיק למרות שקשה להם מאוד להחליף לעצמם חיתולים
  להתקלח לאכול והם לא תמיד מצליחים והם נאלצים לחיות בלי מטפל כי לשלם לו יעלה להם כ7 אלף ש”ח לחודש.

  אני לא יודעת איפה בדיוק הכותב טוען שקצבת השירותים המיוחדים מכסה את ה-כ-ל. אתה גם טוען שאתה מניח שהיא מכסה הכל, אז זה שאתה מניח משהו או גם אם הכותב (שהוא איש מחשבים ולא מומחה למיצוי זכויות) טוען את זה איך זה בדיוק אני יוצאת שקרנית אם לא אמרתי שזה נכון?
  קצבת שירותים מיוחדים לא מכסה את כל העלויות של טיפול סיעודי, אולי חצי, בהרבה מקרים אפילו לא חצי, לא מכסה עלויות של חשמל ומים לא מכסה תרופות (בוודאי שלא תרופות שלא נמצאות בסל) ויש הרבה מאוד נכים קשים שבכלל לא מקבלים את קצבת השירותים המיוחדים.
  יש גם נכים סיעודיים שכל הקצבה שלהם היא רק 2,342 ש”ח לחודש, סיעודיים! כמובן שיש הבדל בין סיעודי לסיעודי וצריך להיות הבדל בעזרה שהם מקבלים, אבל אף נכה סיעודי לא יכול לשלם למטפל סיעודי מ2,342 ש”ח לחודש למרות שיש סיעודיים יותר קשים.

  ואתה שואל איפה בדיוק העוינות ואיפה ביטול זכותם של נכים שאינם יכולים לעבוד-
  1. במידע השגוי שהוא מוסר לגבי סכום הסיוע הקוראים עלולים לחשוב שעוזרים לנכים מספיק.
  2.בטענה שאסור לקבל את הצעות החוק להעלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום כי זה יפגע בכל הנכים. תוך התעלמות מכך שהם לא יוכלו לשמור על הבריאות שעוד נותרה להם ולשרוד אחרת.
  3.הקריאה המזעזעת שלו לנכים “לצאת לעבודה” כאילו נכים שלא יכולים לעבוד הם עצלנים ולא מעוניינים בכך.

  1. אתה חצוף
   אני אמא לבחור בן 28 עם פיגור שכלי שלא מדבר כלל, איך הוא ייצא לעבודה כשהוא לא יודע לחצות כביש בבטחה שלא לדבר לנסוע באוטובוסים
   וצריך השגחה של 24 שעות.
   אז לצאת בהצהרות שכל הנכים יכולים לעבוד גם אם במיון ברגים זה מראה שאתה לא מבין כלום ורואה רק את עצמך.
   אם הסתדרת ואתה חושב שהקצבה מיותרת לך אתה מוזמן לוותר עליה. שב בשקט ואל תפריע ותזיק למאבק הצודק, קצבת נכות בגובה שכר המינימום
   לא אנחנו קבענו שזה הסכום לקיום מינימלי במדינת ישראל, המדינה קבעה.
   אז תנו לנכים קיום מינימלי, זו זכות בסיסית.

 11. “המדינה מענישה”-
  כמה כפיות טובה. המדינה עושה לך טובה ונותנת לך כסף בלי לדרוש דבר בתמורה למרות שיש לה כמות מוגבלת של כסף ושיש עוד הרבה דברים טובים לעשות עם הכסף הזה.
  וכשהמדינה מחליטה שאתה לא עדיפות מספר אחת שהרי אתה עובד במקביל ופחות זקוק לכסף הזה מגורמים אחרים שהמדינה צריכה לממן גם זה “עונש”?!?!?!
  עונש זה כשלוקחים לך משהו שמגיע לך לא משהו שקיבלת בחסד!
  אני לא אומר שלא צריך לרחם על נכים ומסכנים אחרים. ברור שגם אני מרחם עליהם. אבל כשרואים את כל האגואיזם וחוסר הדאגה לאחרים שהם מתבטאים בו-קצת קשה לדאוג להם.
  אם תרצו-זו הבעיה של התפיסה החברתית על רגל אחת.

  1. הוא מתכוון שברמה פרופורציונלית נזק עולה על התועלת למדינה יש מטרה טובה להכניס נכים לתוך מערכת חיים עצמאית של תעסוקה ,בפועל בגלל החוקים והתקנות של המדינה לא נותן תמריץ להוציא נכים ומסכנים מהתלות מקיצבאות לטובת תעסוקה בשכר מינימום, והמצב שבו דנים אנשים למוגבלות לתלות במקום שיאפשרו לו לשפר את חיו, לתקן פרק חיים של להיות בעל כושר רגיל ולא מוגבל לעשות משהו פרודוקטיבי הוא בכי רע, והמציאות תוביל לכך יהיה גרוע ברמה החברתית לכולם הן למדינה והן לאזרחים(לעשירים, עיניים, כשירים ,נכים).

   הגיון הבריא אומר שצריך לתמרץ אנשים שרוצים ללכת לעבוד וללמוד ולצאת למעגל העצמאי, ולא לתת גובה קצבה למישהו לא מוכן מצידו לתרום וליצור משהו בתמורה(למעט כאלה שבאמת לא יכולים).
   זו אינה כפיות טובה כמו שרשמת. זוהי ביקורת מוצדקת שבאה למקום של להתריע , להעיר רגע לפני שהמצב ידרדר ומוטב גם לך וגם לאחרים לאמץ את הקריאה ולהצטרף לכותב לפני שהבעיה של חוסר אחריות לאחרים תגדל!