הבלוף של ‘שוברים שתיקה’ הולך ונחשף

דובר ‘שובר שתיקה’ דין יששכרוף סיפר כי במהלך שירותו הכה פלסטיני חף מפשע. בתגובה, פקודיו כינו אותו “שקרן”. בארגון סירבו להגיב לפנייתנו בנושא

יועמד לדין? דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף. צילום מסך.

לאחרונה העיד על עצמו דובר ‘שוברים שתיקה’ דין יששכרוף, בעבר מפקד מחלקה בנח”ל, כי בתקופת שירותו הצבאי הכה פלסטיני תמים עד זוב דם, וכי הדבר נעשה לעיני חייליו. בתגובה הציג ארגון ‘מילואימניקים בחזית’ סרטון שבו לוחמים לשעבר ששירתו עם יששכרוף מפריכים לכאורה את ‘עדותו’.

“זה בן אדם שבא ומעליל עלינו דברים שלא היו”, אומר בסרטון עומרי סיינר, מפקד הפלוגה לשעבר של יששכרוף. בהמשך הסרטון מבהירים גם הלוחמים, שחלקם שירתו תחת פיקודו של יששכרוף, כי המקרה שהוא מתאר “לא היה ולא נברא”, ומכנים את חברם לשעבר ליחידה “שקרן”. ב’מילואימניקים בחזית’ אף הודיעו כי פנו לפרקליטות המדינה בבקשה לבחון פתיחה בחקירה נגד דובר ‘שוברים שתיקה’ בגין המעשים החמורים שייחס לעצמו.

פנינו מספר פעמים ל’שוברים שתיקה’ בבקשת תגובה בנושא, אך נכון למועד כתיבת שורות אלו לא התקבלה תגובה.

כפי שדיווחנו בעבר ב’מידה’, ב’שוברים שתיקה’ דבקים בטענה כי העדויות שמפיץ הארגון הן בעלות אמינות גבוהה ביותר. “תהליך אימות העדויות שלנו מאוד מקצועי”, אמר לאחרונה עידו אבן־פז, לוחם תותחנים לשעבר המשמש כרכז הפעילות החינוכית של ‘שוברים שתיקה’. לדברי אבן־פז, אימות העדויות בארגון נעשה “בצורה דקדקנית. חנונית אפילו. קשה להפיל אותנו. עד היום לא מכיר עדות שלנו שגילו עליה שהיא שקרית. הכי הרבה מצאו אולי קצת פרטים שהעד, בזמן שסיפר את העדות, לא ידע עליהם. אבל זה נעשה בתמימות, מחוסר ידע, לא מתוך רצון לשקר”.

אמירות אלו אינן מדויקות. ראשית, רוב מוחלט של ה’עדויות’ המדוברות הן אנונימיות, ולעתים קרובות נטולות הקשר של מקום או זמן, מה שהופך את משימת הפרכתן לקשה עד בלתי אפשרית. לאחרונה אף ביקשה המדינה מאנשי ‘שוברים שתיקה’ לחשוף את זהותו של אחד מ’עדי’ הארגון שדבריו העלו חשד לפשעי מלחמה, אך ב’שוברים שתיקה’ סירבו לעשות זאת בטענה שהחשיפה עלולה למנוע מחיילים נוספים לפנות אליהם.

במקרים שבהם ניתן היה לאמת עדויות שפורסמו על ידי ‘שוברים שתיקה’, כמו במקרה של יששכרוף וחייליו לשעבר, הן התבררו לא אחת כמסולפות, מעוותות, נטולות הקשרמניפולטיביות, ועל פי בדיקת תכנית ‘המקור’ – לעתים אף שקריות.

לפני כשלושה שבועות, לדוגמה, ביקש לוחם לשעבר ביחידת חרמ”ש להפריך ‘עדות’ של לוחם לשעבר ביחידה, שלפיה הוא וחבריו ל’צוות הפריצה’ ביחידתו פוצצו לכאורה דלת בית של משפחה פלסטינית במחשבה כי שוהה שם מבוקש, אך בסופו של דבר התברר כי מדובר היה בבית הלא נכון. “לא זכור לי בכלל שהוא שירת באותו צוות פריצה”, טען הלוחם ביחס לעדותו של פעיל ‘שוברים שתיקה’. “זה פשוט כואב, ונמאס שאותו אחד שהיה חלק מאתנו משתמש ביחידה למטרותיו האישיות ללכלך כמה שיותר, וכל זה כדי שיהיה לארגון שלו ‘שוברים שתיקה’ עוד ‘עדות’ הזויה”. יש לציין כי גם אם העדות של פעיל שוברים שתיקה נכונה, הוא לא תיאר פגיעה מכוונת נגד חפים מפשע אלא תקלה מבצעית המהווה תופעת לוואי, גם אם מצערת, של הלחימה הסיזיפית והמתישה בטרור הפלסטיני.

בעבר פנתה קבוצת לוחמים לאבנר גבריהו, חברם לשעבר ליחידת ‘עורב צנחנים’ והדובר הקודם של ‘שוברים שתיקה’, בטענה כי ‘עדויותיו’ על פשעים שביצע לכאורה עם חבריו ליחידה לא התרחשו במציאות. “החלטנו גם אנחנו לשבור שתיקה”, כתבו הלוחמים לגבריהו, וטענו כי הוא מאשים אותם “בדברים שלא היו ולא נבראו או סולפו מהיסוד, והקשר בינם למציאות מקרי בהחלט”.

חבריו ליחידה של גבריהו סתרו למשל האשמה חמורה שלו כי הלוחמים נכנסו לבתים של פלסטינים בחברון שהחזיקו בצלחת לוויין, במטרה לצפות במשחקי כדורגל. דובר ‘שוברים שתיקה’ לשעבר אף סיפר לתיירים מחו”ל כי הוא וחבריו עמדו מעל גגות הבתים של הפלסטינים עם “מכונת ירייה שהורגת ברדיוס של 50 מטר”. לטענת חבריו ליחידה של גבריהו, “המונדיאל היחיד שהתקיים כשהיינו בצבא היה ב-2006”, וכי במהלכו היחידה כלל לא שהתה בחברון אלא דווקא בשכם. “אף אחד לא נכנס לשום בית לראות משחק כדורגל”, הבהירו.

גבריהו גם נאלץ בעבר להתעמת עם לוחם שהשתתף במבצע ‘צוק איתן’, וטען כי ‘שוברים שתיקה’ סילפו את המציאות כאשר הציגו מבנה שממנו יצאו שלושה מחבלי חמאס בדרכם להרוג שני חיילי צה”ל כמסגד תמים שצה”ל הרס ללא סיבה. ההסבר של גבריהו לטענה של הלוחם ב’צוק איתן’ היה קלוש ביותר, כשטען כי תמונת המסגד ההרוס, ששימש כאמור מחסה לאנשי חמאס בבואם להרוג חיילים, “לא קשורה לעדות שהובאה, אלא למציאות, וחשוב לדבר על זה”.

במקרים אחרים, ה’עדויות’ שמפיצים ב’שוברים שתיקה’ מעוררות גיחוך של ממש. כך, למשל, כאשר תצפיתנית לשעבר תיארה כיצד חיילים ביצעו ירי על כבשים בסמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה. מובן שאין לעודד ירי ללא סיבה בבעלי חיים, אך מעדותה של התצפיתנית ניתן בהחלט להסיק כי לחיילים הייתה עילה סבירה ביותר להניח כי מי שהוביל את הכבשים לא היה רועה צאן תמים, אלא אדם שגויס על ידי חמאס לספק מודיעין עוין על תנועת כוחות צה”ל באזור – פרקטיקה מוכרת בארגון הטרור הפלסטיני.

אנשי ‘שוברים שתיקה’ לוקים בחוסר אמינות לא רק ב’עדויות’ על תקופת שירותם, אלא גם במהלך סיורים שהם עורכים לתיירים ולאזרחים ישראלים בחברון. בעבר חשף משתתף באחד מאותם סיורים כיצד מדריך מטעם ארגון השמאל סיפק לתיירים ‘עובדות’ שאינן עולות בקנה אחד עם המציאות. המדריך סיפר למשל לתיירים כי הרוצח ברוך גולדשטיין נחשב ל”גיבור לאומי” בקרב ישראלים רבים, וכי ישראל מונעת מפלסטינים גישה למים במטרה “להבריחם מהאזור”.

שקרים

דין יתן את הדין.אנחנו משתוקקים לשמוע מה יש לשוברים שתיקה לומר על הסרטון הבא.מחלקה שלמה שמעידה כי המ"מ שלה, הדובר של שוברים שתיקה, משקר! פשוט ממציא ומעליל עלילת שווא.דין יששכרוף נתן עדות בה הוא ביצע לכאורה פשע והתעללות בפלסטיני חף מפשע. הוא פתח במילים "החיילים שלי מסתכלים עלי".אז אספנו את כל החיילים שלו (וגם המ"פ) כדי שיאמרו לו מה הם חושבים.אנחנו ניגש עם העדות המסיתה והשקרית הזו לפרקליטות! #דין_יתן_את_הדין!

Posted by ‎מילואימניקים בחזית‎ on Thursday, 4 May 2017

מתקשים לאסוף עדויות

‘שוברים שתיקה’ זוכה לתרומות נכבדות מגורמים זרים (לפי NGO מוניטור, הארגון קיבל קרוב ל־12 מיליון שקלים בארבע השנים האחרונות), אך נראה כי למרות מבול המזומנים, ב’שוברים שתיקה’ מתקשים מאוד לספק את הסחורה האנטי־ישראלית. חיפוש מהיר במאגר ה’עדויות’ המופיע באתר הארגון מעלה כי בשנתיים וחצי האחרונות לא עלה בידו של הארגון לפרסם ולו עדות אחת חדשה על מעשים בלתי־מוסריים לכאורה שביצעו לוחמי צה”ל כלפי פלסטינים. לדוגמה, בדו”ח האחרון של הארגון – ‘הפיקוד העליון: השפעת מתנחלים על פעילות צה”ל בגדה המערבית’ – שפורסם בינואר האחרון, ה’עדויות’ העדכניות ביותר הן משנת 2014.

מנכ”לית ‘שוברים שתיקה’ היוצאת, יולי נובק, טענה לאחרונה כי “אנחנו אוהבים את ישראל ושונאים את הכיבוש”, והוסיפה כי המשתתפים בכנסי הארגון בחו”ל “אומרים לנו תודה” על כך שבזכות ‘שוברים שתיקה’ הם יכולים לומר לעצמם כי “ישראל לגיטימית, אבל יש מדיניות שצריך לשנות אותה”. המציאות, כרגיל, הפוכה. חמאס, למשל, משתמש בחומרי ארגון השמאל הישראלי כדי לחפות על פשעיו במבצע ‘צוק איתן’, ודו”חות הארגון מצוטטים בהרחבה ובאהדה גם ברשת ‘אל ג’זירה’, הממומנת בידי קטאר שהיא  אחת התומכות המרכזיות של חמאס. “אהבה” גדולה לישראל אין שם. בנוסף, כפי שסיקרנו בהרחבה בעבר ב’מידה’, ארגון השמאל הקיצוני זוכה לתמיכה כספית נדיבה מצד ארגונים הקשורים בעבותות לתנועת ה-BDS והשוללים את זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית.

ואולי בכל זאת ניתן למצוא מעט היגיון בדבריה של נובק כי הארגון שבראשו היא עומדת מסייע לכאורה לישראל. שכן כאשר ארגון ישראלי מקבל מיליוני דולרים מגורמים שחלקם אנטי־ישראליים כדי להבאיש את ריחם של לוחמי צה”ל ברחבי העולם, והתוצרת היחידה שהוא מסוגל לנפק הם שברי עדויות אנונימיות ותלושות או כאלו שקל להפריכן – נראה כי אין הוכחה טובה יותר לנכונות הקביעה כי “צה”ל הוא הצבא המוסרי בעולם”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. נראה כי אין הוכחה טובה יותר לנכונות הקביעה כי “צה”ל הוא הצבא המוסרי בעולם”. – זה הדבר שהכי מעצבן אותי בעולם. שאנחנו מנסים להוכיח לעולם את מוסריותנו – כאילו אנחנו חייבים להם משהו. מי זה שמטיף לנו מוסר? אירופה? ארצות ערב? תעשו לי טובה. המוסר הכי חשוב זה לשמור על אזרחינו וחיילנו. זה המוסר. יש מדינת יהודים אחת בעולם. תפקידה להיות מקלט לעם היהודי ואנחנו צריכים צבא חזק ולא מתנצל. כשאנחנו שמים על ארגונים כאלה -זה מחליש אותנו. זו מטרתם. צה”ל צריך לעשות הכל, אבל הכל, כדי שאזרחינו וחיילנו לא ייפגעו. גם אם ייפגעו אזרחי אוייבנו. כי בסך הכל הם אוייבים שרוצים להשמידנו. אין שום צורך לדפוק להם חשבון. ואנחנו לא חייבים להם כלום. ממש כלום. הבא להורגך השכם להורגו.

 2. דין יששכרוב כנראה לא שמע על משפט כפר קאסם.
  לו ידע, היה מבין שפקודה להכות פלשתינאי על לא עוול בכפו, איננה חוקית בעליל (דגל שחור…).
  אבל הוא לא סירב, אלא היכה, ועל כך צריך לעמוד לדין.
  פרשנות שלי:
  המקרה היה, נוא אכן היכה, אבל מיוזמתו שלו.
  וכיום, כדי לנקות את עצמו, ו”לכסתח”, מספר לנו על מישהו שהורה לו לבצע זאת.
  ועל כך בלבד, עליו להיחקר, לפחות במישור הצבאי משמעתי, אם לא בפלילי.

 3. זה רעיון נהדר…. לעבור עבירה מכוונת נגד פלסטינאים בשרות. כדי לחשוב על העתיד…..לאחר השחרור להצטרף לשוברים שתיקה ולהוכיח שצה”ל מושחת….
  אייך לא חשבתי על זה קודם……

  1. אני רוצה לעשות תרגיל מחשבתי שידגים את המקום של שוברים שתיקה . ונניח שאותם מקרים שהם אומרים הוא נכון . הרי בכל מערכת לא משנה איזה מערכת ביחוד מערכת שמתעסקת באלימות יש יוצאים מהכלל ואני לא בטוח שאם נסתכל למשל על כמות האלימות של שוטרי ארה”ב יחסית לכמות הארועים שהאלימות שם הרבה יותר גדולה מישראל כלומר לא הכיבוש הוא הבעיה זה תחום העיסוק והחריגים הקימים במערכת
   אבל בו נחזור לתרגיל
   נגיד שהצלחנו לשים מצלמה בשירותים של שר החוץ הגרמני גבריאל והצלחנו לצלם את אחוריו קצת לפני שהצליח לנקות את אחוריו . ומעכשיו נדפיס ליד כל איזכור שלו בעיתון במקום התמונה שלו את התמונה שהצלחנו לצלם בשרותים
   התמונה אמיתית ולא מזויפת והיא משקפת אחוז קטן מאוד מהמציאות של גבריאל שר החוץ הגרמני אבל עכשיו לאורך כמה שנים נפרסם רק את התמונה הזאת ליד כל מאמר שלו ליד כל ביקור שלו . ישאלו אתנו אתם שונאים אותו את שר החוץ גבריאל ? התשובה שלנו תהיה מה פתאום בדיוק הפוך אנחנו אוהבים אותו ומתוך שאנחנו אוהבים אותו אנחנו מבקרים אותו וכדי שבעתיד יקפיד על נקיונו אנחנו מפרסמים את התמונה הזאת . כל ביקורת היא חשובה וחלק בלתי נפרד ממגון הדעות של חברה פתוחה ודמוקרטית וזו גאוה להיות בחברה שיכולה לבקר את עצמה ולא חברה פשיסטית שמאדירה את השליטים שלה ומפרסמים רק את תמונת הפוטו שופ של גבריאל שנראה כמו שחקן קולנוע מזדקן .
   וזה שאנחנו מקבלים מימון לפעילות שלנו מרוסיה אינו משנה כי מה שמשנה זה האופי הדמוקרטי והפלורליסטי של הפעילות

  2. זה מזכיר את הבדיחה הישנה על הבחור שרוצח את הוריו, ואחר כך בוכה שהוא יתום. אבל אצלנו המציאות עולה על כל דימיון. טיפוס עלוב נפש מבצע עבירה על דעת עצמו, ואז מאשים בכך את חבריו ומפקדיו ועוד מקבל על זה כסף, ואפילו זוכה לכבוד בחוגים מסויימים. זו עדיין בדיחה, אבל הפעם הבדיחה היא על חשבוננו.

 4. רציתי לספר לכם סיפור מענין על הכרותי הראשונה עם תנועת שוברים שתיקה…זה היה לפני למעלה מ 10 שנים. חייתי אז בצפון איטליה ולעירי הגיע צעיר ישראלי שהוצג כחיל צהל לשעבר מארגון שוברים שתיקה שבא לספר מה קורה בצהל ובמזרח התיכון. הוא לווה על ידי דובר השגרירות הפלסטינית בשם עלי ראשיד. הצעיר נשא נאום באנגלית עילגת וכיון שהאיטלקים אינם מבינים אנגלית, עלי ראשיד תרגם להם לאיטלקית. ה”חיל” נשא דברים קשים מאד, בעיקר שקרים, נגד חבריו ונגד צהל אבל ניסה להיות קצת פוליטיקלי קורקט ולכן אמר גם כמה משפטים נגד הרשות הפלסטינית. עלי ראשיד תרגם כל מה שאמר נגד ישראל ואפילו הוסיף משלו ואילו את המשפטים המועטים נגד הרשות הפלסטינית צנזר ולא תרגם כלל. היינו היחידים שהבינו מה קורה באולם שמלכתחילה היה רווי בדעות קדומות ואנטישמיות נגד ישראל ונגד העם היהודי. לא יכולנו להתערב כי האוירה היתה יותר מידי מחושמלת נגד היהודים ונגד ישראל. לאחר ה”הרצאה” ניגשנו לבחור ושאלנו אותו אם הבין מה קורה ומה עושים איתו.. הוא לא הבין. הסברנו לו איך עלי רשיד השתמש בו כבאידיוט שימושי ותרגם רק את מה שנראה לו… הבחור נראה לרגע נבוך אבל התנער מהר ותשובתו היתה: “שיעשו מה שהם רוצים. מה שחשוב זה שהם מממנים לי את החופשה באירופה”. והוא המשיך במסע ה”הרצאות”שלו עם עלי ראשיד בערים אחרות באיטליה ומשם נסע צפונה…. זו הכרותי עם תנועת שוברים שתיקה ומכאן אתם מבינים כמה היא מהימנה בעיני. אני מפרסם את המקרה הזה כבר שנים בכל אתר ועדיין מחכה לתגובת שוברים שתיקה ש”משום מה” לא מנסים אפילו להפריך את דברי .ניסיתי לפרסם את זה באתר של שוברים שתיקה ובפייסבוק של יולי נובק אלא שהם אינם מאפשרים זאת. ניסיתי מאות אם לא אלפי פעמים לפרסם את זה בהארץ , שהוא חממת הגידול של שוברים שתיקה, כמו של כל הבוגדים ומשתפי הפעולה בשרות האיסלם הנאצי, אלא שמשום מה, את דברי אלה הם מצנזרים בעוד שאינם מצנזרים ם כל שקר ואו עלילת דם שיכולים לפגוע בישראל.חשבתי לתומי שישמחו להפריך את דברי ולהוכיח שאני שקרן אלא שקשה להם להתמודד עם האמת. לכן אני מבקש מכל ידידי ומכל ישראלי פטריוטי להעתיק את הסיפור הזה ולנסות לפרסמו ב”הארץ” בשמי. על החתום: דר יוסף טילס

 5. כדאי לעדכן שדין יששכרוב נמצא שקרן על ידי הפרקליטות שחקרה את העניין

 6. כלב בן כלב -תגיד אם אתה מעיד על עצמך שאתה נבל בן נבלה למה אתה לא מסגיר את עצמך והולך לכלא ?

  תקשיב טוב נבל בן נבלה -זה מה שאתה הולך לעשות עכשיו פושע – אתה הולך להסגיר אות עצמך, אבל לא פה במדינת ישראל כי אני לא מוכן שבני ינשום את אותו אויר שאתה נושם – אתה חוצה את הגבול למצריים ירדן מיצידי לרמלה ומתוודה על העוול שגרמתה להם לא בתור חייל צהל אלה בתור נבל בן נבלה ,כי אף פקודה צהלית לא מצדיקה את מה שאמרתה שעשיתה. מה שעיתה זה ביזוי צה”ל וכל אזרחי מדינת ישראל שמשרתים בצבא כדי להגן על תושביה ולא הלכו בשביל להיות “גברים” כמוך כלב בן כלב .
  דבר שני אתה ואמא שלך שבהביאה אותך לעולם ואבא שלך גוזרים את תעודות הזהות שלכם ועוברים למדינה אחרת -שמעתי שאבא שלך אוכל מכספי משלמי המיסים וחי בגרמניה -גרמניה זה טוב זה המקום שלכם לעוללללללללללם ועעעעעעד לא רוצים זכר מכם בארץ ישראל .