אל תקשיבו לארגוני הנכים

בהתעקשותם והתנגדותם לכל פשרה, ארגוני הנכים גורמים נזק לציבור הנכים. צחי אדרי, נכה בעצמו, לא מהסס לצאת נגד הארגונים שלא מייצגים את האינטרסים האמיתיים של הציבור

את מי הם מייצגים? הפגנת ארגוני הנכים. צילום: פלאש90

אני צחי אדרי, נכה ב-100 אחוז עקב מחלת ניוון שרירים, עובד כמיטב יכולתי, ואויב ציבור הנכים. למה אויב? כי מהרגע הראשון יצאתי נגד דרישת ארגוני הנכים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, ובפעימה אחת – “כאן ועכשיו” כפי שדורשת נעמי מורביה, יו”ר מטה מאבק הנכים, ו”אגורה לא פחות” כפי שדורש קובי כהן, יו”ר ארגון הפעולה של הנכים.

בשנת 2001 פתחו הנכים בהפגנה מאורגנת שנמשכה ימים רבים, בדרישה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. הייתי אז בן 21, ילד שלא היה כסף כדי לקנות לו נעל חדשה, ובכל זאת לא הצטרפתי להפגנה. ידעתי שהשוואת קצבת הנכות לשכר מינימום לא תתרחש, ובחרתי לבנות עצמי מקצועית ולעבוד ככל יכולתי.

בעקבות ההתנגדות שהשמעתי בשנים האחרונות לדרישה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. ארגוני הנכים הטיחו בי שלל כינויי גנאי – מ”נכה פריבילגי” ועד “נאצי”. ראשי הארגונים הללו יודעים כמובן היטב שגם אני חשתי על בשרי את השחיקה בקצבה ובקצבת השירותים המיוחדים.

ארגוני הנכים זועקים: “יש כסף! קחו את הרזרבות!”, ולעזאזל ששירותים אחרים ייפגעו, ולעזאזל העובדה שהביטוח הלאומי נמצא בגירעון אקטוארי של 300 מיליארד שקלים. הם רוצים קצבת נכות בגובה שכר מינימום כאן ועכשיו, ואגורה לא פחות. אלה הכרזות שבינם ובין המציאות אין דבר וחצי דבר.

מתוך רשלנות שהסבה נזק רב לנכים, הארגונים דחו את מסקנות ועדת זליכה שהמליצה להעלות את קצבת הנכות ל־4,000 שקלים, בנוסף להרחבת ההטבות וההנחות ועידוד אמיתי לצאת לעבודה. בכך ארגוני הנכים הביאו עלינו את ועדת שמחון, שבמסקנות הביניים שלה היא ממליצה להעלות את קצבת הנכות ל־3200 ש”ח בלבד ולא לכולם, ואין בהמלצות משום עידוד אמיתי לצאת לעבוד.

בין אם ועדת שמחון הייתה רק עז כדי להוציא את ראש הממשלה כמושיע הנכים דרך המתווה שהציע ביטן, ובין אם היא אמיתית, נראה שהמתווה המסתמן עתה מזכיר את מסקנות ועדת זליכה. אם כך הדבר, נתניהו וכחלון חייבים ליישם זאת מעל ראשי הארגונים.

אלא שאין די בעדכון קצבת הנכות, ולא משנה בכמה. יש לערוך שינויים בתמריצים שליליים הקשורים ליציאה לעבודה, כך שקצבת הנכים העובדים לא תיפגע, לפחות מהכנסה בגובה שכר המינימום.

ולארגוני הנכים אני אומר – משכו ידיכם מהמתווה המסתמן, פגעתם די בציבור הנכים.

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. המאמר הכי מגוחך שראיתי בימי חיי, ואני בדרך כלל על אותו גל של אתר מידה…

 2. תתבייש לך צחי אדרי נכים כמוך וכמו אלכס פרידמן נכים שבעים לא יודעים מצוקה מהי
  אז בושה וחרפה לכם

  1. למה שיתבייש??? אסור לו לומר את דעתו???? אינך מבין שאם שתעלה קצבה למינמום לכל דורש כמעין תרבות סעד המדינה יכולה לקרוס??? מה גם שזו עבודה בעיינים אחרי שכולם יקבלו שכר של 6000 יגלו שערך הכסף הזה לא יהיה שווה כלום והנכים עדיין לא יכולו לעשות דבר עם הסכום הזה בכל מה שקשור ליוקר המחייה(דיור, משכתנא הוצאות שוטפות וכו) במקום לעשות מדידה מדויקת מי יותר חולה ועני ומי פחות ויכול לקיים את עצמו בתנאים סבירים!!

  2. אם כן, לפי בוסקילה יש נכים שבעים.
   אולי אפילו עשירים.
   לפיכך, למה לקחת מעניים אחרים מיסים ולהעביר שכר מינימום לנכים השבעים/העשירים שאינם צריכים כסף זה?
   האם הם עובדים בנכות? זהו מקום עבודה עם שכר מינימום?

 3. מבחינה הכלכלית משטר נבחר היא תחרות של טפילות.
  מי גוזל מהתקציב פרוסה יותר עבה מהעוגה.
  לא יכול להתקיים הרבה זמן.
  אלה שלא תורמים שום דבר רוצים לעצמם יותר ויותר.

 4. יופי שטוב לכם, אך למה אתם רוצים להרוס לאלה שלא טוב להם ??? אפילו עוור או חרש יודעים שלא חסר כסף, ולאן הוא הולך… איפה אתם חיים ???