המהפכה האוונגליסטית – הנכס האסטרטגי החשוב ביותר לישראל

הזינוק הדרמטי במספר הנוצרים האוונגליסטים ברחבי העולם, צפוי לחזק את התמיכה הבינלאומית במדינתו של העם היהודי

כנס אוונגליסטים תומכי ישראל, אוקטובר 2016 צילום: סבי ברנס /פלאש90

בעשורים האחרונים הנצרות האוונגליסטית היא הזרם הדתי עם שיעורי הצמיחה המהירים ביותר בעולם. בעולם הנוצרי האוונגליזם צפוי לעבור את הנצרות הקתולית, ובתוך עשורים ספורים הוא אף עשוי לעקוף את האסלאם. הצמיחה המשמעותית ביותר, עם זאת, איננה בערים כמו ויטנברג, ז’נבה, לונדון, דאלאס או נשוויל, אלא במקומות כמו מנילה, לאגוס, בייג’ינג וסאו פאולו. הדבר מביא לשינוי דרמטי בנוף הדמוגרפי של העולם הנוצרי, שבו הנוצרי הממוצע איננו עוד אירופי או צפון אמריקני לבן; רוב האוונגליסטים כיום הם אסייתים, אפריקנים או תושבי אמריקה הלטינית. מבחינת ישראל יש לכך משמעות אדירה.

כדי להבין מדוע התהליך הזה משמעותי כל כך לישראל, יש צורך להביט לעבר. השנה אנחנו מציינים מאה שנה להצהרת בלפור, ושבעים שנה להצבעה באו”ם על הקמתה של ישראל. רבים ממי שתמכו בהקמתה של מדינת ישראל עשו זאת בגלל אמונתם הנוצרית־אוונגלית החזקה. הלורד בלפור, נוצרי אדוק, האמין בחזרתו של העם היהודי למולדתו המקראית, ומסיבה זו פעל למען ההצהרה הנושאת את שמו. הרצל נעזר רבות בוויליאם הכלר, הכומר של השגרירות הבריטית בווינה, שסייע לו לפגוש את הקייזר הגרמני. גם אנשים כמו אורד וינגייט וג’ון פטרסון, קצינים בריטים שסייעו לציונות, נענו כנוצרים לקריאה ההיסטורית והנבואית שבכתבי הקודש ועמדו לצד המדינה שבדרך.

כדי להבין את האוונגליזם, יש צורך לחזור עוד יותר אחורה, לאירוע נוסף שאנחנו מציינים השנה: 500 שנה לרפורמציה הנוצרית. אף שמרטין לותר לא יכול להיחשב כידיד היהודים, הרי שהרפורמציה בנצרות יצרה תהליך שהשפיע על הנצרות בעידן המודרני.

תרגומו של התנ”ך לשפות הנפוצות הוכפל עם המצאת הדפוס, ובתוך עשורים ספורים היה התנ”ך בהישג ידו של כל נוצרי באירופה. לותר הסביר להמונים שכל אחד מהם נברא על ידי האל ויכול להבין את התנ”ך בעצמו. בכך הוא הגביל את כוחם של ראשי הכנסייה, הכמרים והבישופים ושל ההנהגה הדתית. וכאשר הנוצרים החלו ללמוד את התנ”ך בכוחות עצמם, הם גילו שלוש אמתות יסוד: האחת, שהנצרות נבעה מהיהדות, ושהתנ”ך והברית החדשה נכתבו על ידי יהודים – ושאפילו ישוע היה יהודי. השנייה, שהאל כרת ברית עם העם היהודי והבטיח להשיב אותו בעתיד למולדתו העתיקה. ושלישית, שהתנ”ך אוסר לרדוף את העם היהודי, גם אם אינו חולק את אמונתנו; יתר על כן, אלוהים אמר לאברהם: “ואברכה מברכיך”. מהיהודים קיבלנו את כתבי הקודש, ואנחנו מאמינים באותו אל.

אפילו באיראן

ניתן להצביע על שלושה עקרונות יסוד באוונגליזם המודרני. עיקרון אחד הוא התמיכה, ואפילו האהבה, לישראל ולעם היהודי. בכך נבדלת הנצרות האוונגליסטית מהנצרות ההיסטורית. ישנו גורם אחד המאחד אוונגליסטים בכל העולם, בין אם אתה מבקר ביערות הגשם שבאמזונס, בדלתא של נהר הניז’ר בניגריה או בערי סין: אהבה עמוקה לישראל. למעשה, ברבות מהמדינות שחוות כיום זינוק במספר האוונגליסטים אין כלל היסטוריה של אנטישמיות, כי הנצרות במדינות הללו החלה לצמוח רק באחרונה.

עיקרון שני הוא התמורות הדמוגרפיות במדינות הללו. הזינוק במספר האוונגליסטים עשוי להפוך את המדינות הללו לבעלות ברית אסטרטגיות של ישראל, שכן האוונגליסטים הופכים לחלק משמעותי באוכלוסייה הכללית. בברזיל, למשל, בין 26 ל-30 אחוזים מהאזרחים הם אוונגליסטים; בגואטמלה – מעל 40 אחוז. באוגנדה – 37 אחוז. בניגריה – 40 אחוז. אפילו באינדונזיה המוסלמית, 12 אחוז מהאוכלוסיה הם אוונגליסטים. בסין מספרם מוערך ב־100 מיליון.

כבר היום יש לתופעה הזו השפעה פוליטית וכוח דיפלומטי שמסייעים לישראל, הן ברמה הלאומית והן בארגונים בינלאומיים כמו האו”ם – וההשפעה הזו צפויה לגדול עוד יותר בשנים הבאות. כך לדוגמה, הנשיא הקודם של ניגריה, ג’ונתן גודלאק, הורה לנציגי המדינה באו”ם שלא לתמוך בהצבעה על הכרה ברשות הפלסטינית כמדינה, וזאת בזכות הלחץ מהקהילה האוונגליסטית בארצו. אפילו במדינות עם קהילה אוונגליסטית קטנה, יש לה תפקיד משמעותי בתמיכה בישראל. כך, למשל, לנציג השגרירות הנוצרית הבינלאומית בצ’כיה היה תפקיד מכריע בקידום החלטה בפרלמנט המקומי, שהתקבלה לפני מספר שבועות, ואשר הכירה בירושלים כבירת ישראל – מהלך חסר תקדים באירופה. בנוסף, הפעילות של השגרירות הנוצרית הבינלאומית במדינות האסלאמיות במערב אפריקה הביאה להתקרבות בין ממשלותיהן לישראל בתקופה האחרונה.

מעל הכל, כמובן, האוונגליזם מזוהה בעיקר עם ארצות הברית. דונלד טראמפ נבחר לא מעט בזכות תמיכתם של אוונגליסטים. למרות העובדה שהוא טרם העביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, הוא עדיין השותף הנאמן ביותר של הממשלה הנוכחית בישראל. ואפשר לחוש בלחץ של הקהילה האוונגליסטית למימוש ההבטחה הזו.

מדינה נוספת שראוי לציין היא איראן, האויבת המרה ביותר של ישראל. לא רבים מודעים לכך שדווקא בארצם של האייתוללות ישנו זינוק אדיר במספר האוונגליסטים. מאז המהפכה בסוף שנות השבעים, מספר האוונגליסטים במדינה האסלאמית גדל פי עשרה מדי עשור – מכמה אלפים בשנות השמונים למיליונים כיום. רבים מהנוצרים הללו מתפללים מדי יום למען ישראל.

האתגר העיקרי שלנו, כמנהיגים נוצרים, הוא לאחד את הכוחות שצומחים בצורה מדהימה ברחבי העולם ולהפוך אותם לתמיכה משמעותית בישראל.

_____________

הכותב הוא נשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים, הארגון הנוצרי־ציוני הגדול בעולם. המאמר הוא חלק מהרצאתו בכנס הרצליה

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

38 תגובות למאמר

 1. היכונו למבול תגובות בסגנון – “אבל הם בעצם רוצים שכולנו נתנצר.” “אבל הם תומכים בבניית בית המקדש ובהתנחלויות, וזה מסכל את תהליך השלום.” “אל תאמינו להם!” וכולי וכולי.
  ככה זה אצלנו, יש בקרבנו המון אנשים חסרי בטחון עצמי באופן פתולוגי. כשמישהו יורק עליהם, כמו השמאל בארה”ב ובאירופה, הם מחזרים אחריו. כשמישהו יורה עליהם, כמו אלו המכונים “פלסטינים”, הם ממש מוקסמים ממנו. כשמישהו מכין פצצות גרעין כדי להשמיד אותם, כמו האיראנים, הם פשוט מתאהבים בו. אבל כשמישהו אומר שהוא חושב שהצדק אתם ושהוא רוצה להיות חבר שלהם, הם מעקמים את האף בבוז, זוקפים גבות בחשדנות ורוטנים – “מה קורה פה? למה הטיפוס המוזר הזה תומך בנו? מה לא בסדר איתו? הרי כל האנשים החכמים והנאורים יודעים שצריך להתנגד לנו ולא לתמוך בנו!”
  כאמור, ההתנהגות הזו איננה פוליטית כלל ועיקר, אלא שייכת יותר לתחום הנפש, וכנגד זה אין הרבה מה לעשות.

  1. לא לתחום הנפש אלא לתחום (העדר) הרוח.
   שמאלנות היא מחלת רוח והטיפול בה לא יכול להיות כימי כמו במחלת נפש אלא… למחלת רוח אין טיפול. חולה הרוח ימות כפי שנולד כשהוא רואה את המציאות באופן מעוות.

  2. האוונגליסטים לא ויתרו על הרעיון שהיהודים באחרית הימים יתנצרו אולם בדרך הם חושבים שצריך להשיב את רוב או אף את כל עם ישראל לארץ ישראל -מקום לידתו של עם ישראל. עלינו להיעזר בהם בעת הזו וזאת מתוך ידיעה שלקראת אמצע המאה הנוכחית או אף קודם לכן הם ישובו לסורם וידרשו מעם ישראל להתנצר. בעת הזו כדאי לנו לחבור לאוונגליסטים וזאת כדי להגדיל את הנוכחות היהודית במדינת ישראל אולם אסור לנו להקל בקליטת מתגיירים שעלולים לשמש חס וחלילה כחיל חלוץ עבור אוונגליסטים ודומיהם שעלולים לראות במתגיירים חדשים כסוכני התנצרות לעתיד לבוא ואולי אף בהווה. בעולם חיים מיליוני קתולים ממוצא יהודי- מצאצאי מגורשי ואנוסי ספרד ופורטוגל שרוצים לשוב לעם ישראל ויש לסייע בידם, בזהירות ובהשגחה משמעותית. צאצאים אלה עשויים לשוב לעמינו לטובתינו אם כי חלקם אף עלולים לשמש חס וחלילה גם כפלטפורמת הכנה לקראת התנצרות רבים מבני עמינו בעתיד הקרוב והרחוק. אומר על כך: שמחה ברעדה. אכן עלינו לסייע בידי צאצאי אנוסים החפצים לשוב ליהדות אולם לא בעיניים עצומות. יחד עם זאת עלינו להבין שלא ניתן יהיה לבטל מנהגים לא יהודיים שהשתרשו אצלם במשך דורות רבים בין לילה, לכן יתכן ונזדקק לתקופת מעבר של דור מדבר אצל חלק מהמתגיירים החדשים ואולי רק ילדיהם יצליחו לעמוד בכל מבחני הגיור הדרושים לצורך קבלתם המלאה לעם ישאל בעוד עשור או שניים או יותר.

 2. כל הכבוד לאוונגליסטים. הם מבינים את האמת. הם מבינים שצריך לחזור למוסר, לערכי המשפחה, לתת קונטרה לדת האיסלאמית הפשיסטית ולתמוך בישראל – כי היהודים צודקים. אין מה לעשות. זכותינו על הארץ היא נצחית. כל הערבים שפה הם בני מהגרים פולשים וכובשים, שרוצים לאסלם את ישראל, כפי שאסלמו את כל המזרח התיכון. יש 22 מדינות ערביות מוסלמיות. עכשיו הם בדרך לאסלם את אירופה. רק יהדות חזקה ונצרות חזקה יכולים להדוף אותם.

  1. לכג,

   אני לא משכנעת את עצמי שהיהודים צודקים. אני רואה שמיליוני נוצרים אוונגליסטים השתכנעו שאנחנו צודקים, והפלשתינים הם רמאים שקרנים כמו דת האסלאם שלהם.

 3. לא אלמן ישראל! מחצית עם ישראל מתבולל ונעלם בגלות אך עשיו נזכר באחיו התאום ומתמלא אהבה אליו!
  עוד נס של בורא עולם בעידן של גאולה ותיקון עולם.

 4. לרמי כנראה שלא שמעת על עם לבדד ישכון. מצטער אבל כל גילוי ה״אהבה” האוונגליסטים הללו המונעים מתפיסה דתית משיחית חשודים בעיני אינני יודע מהי כנות מעשיהם . מאויבי אדע להזהר

  1. אסף, למה אויבך? האוונגליסטים מאמינים שישו הוא המשיח והוא יחזור לעולם כמושיע, אך התנאי לחזרתו הוא שעם ישראל יהיה ריבון בארצו, ולכן הם יעשו כל מאמץ לחזק את ריבונותנו על כל ארץ ישראל. מבחינתם, גם על שתי גדות הירדן.
   אגב, הם לא חותרים לנצר אותך, כי אתה האח הבכור ותהיה האח הבכור כל עוד תישמר יהודי כפי שישו נשמר יהודי עד יום מותו. הם כן חותרים לנצר את כל האנושות ואף להעביר לכנסייתם נוצרים מכנסיות אחרות.
   עכשיו, יש שתי אפשרויות:
   1. ישו אינו המשיח, לכן הוא לעולם לא ישוב לתחייה כמושיע אך בינתיים האוונגליסטים עפים עלינו.
   2. ישו אכן המשיח, הוא שב לתחייה כמושיע ואז תחליט אתה מה אתה עושה (חחחח).

  2. אבי כנראה שלא קראת את הברית החדשה
   א) הם אולי רואים בך הבכור אבל לשיטתם רב יעבוד צעיר כלומר אתה תתנצר.
   ב) כספם מביא השפעה פוליטית ותרבותית (עמותות זרות) לא לחינם פסקו רבני הציונות הדתית שאין לקבל את כספם . מי יערוב שלא ינסו לנצר
   ג) בעולם משחק הריאל פוליטיק ולא ראיה משיחית דתית . התקרבות לאפריקה היא בשל חוזק ישראל

  3. אבי
   טעית בהבנה.
   הפתגם המלא: אלוהים, שמור אותי מידידי (אסף מתכוון לאוונגליסטים), מאויבי אשמר בעצמי.
   ברור שהאוונגליסטים הם ידידים.
   ונקווה שאלוהים שומר עלינו בגזרה זו. אנחנו צריכים לפתוח את הלב.

  4. גם מכרי מהשמאל משתמשים בטיעון של אמונה משיחית כדי לבטל את יתרונות התמיכה האוונגליסטית.כך הם טוענים אבל מוכנים לחתום על הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת. נו נו… אז את חושד.ניחא. האוונגליסטים מאמינים במה שהם מאמינים וגם יהודים דתיים מאמינים במה שהם מאמינים.אני לא שותף לאף אחת מן האמונות אבל אין לי שום בעיה איתן. מי שלטובתי מיד אני לטובתו. חשדן שכמוך.

  5. אסף ואבי, אתם מטיפים לכבדהו וחושדהו. אך פתגם זה נכון גם לגבי יהודי אמריקה. לא אכלנו מרורים מקיסינג’ר עד כדי שעיכב משלוחי נשק לצה”ל בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים? ואנו לא אוכלים מרורים מג’יי סטריט? ומהקרן החדשה? וממרטין אינדיק?
   ודאי שההתקרבות של אפריקה נובעת מחוזקה של ישראל. יותר מזה, גם ההתקרבות של האוונגליסטים אלינו נובעת מחוזקה של ישראל, והחזרה של בני האנוסים לחיק היהדות והחזרה של שבט מנשה לעם ישראל גם נובעות מחוזקה של ישראל, והיוולדותן של קהילות מתיהדות חדשות בניגריה, פרו, זימבבואה ומדגסקר גם נובעת מחוזקה של ישראל. ישראל מחוללת מהפכה מיסטית בעולם שרק בעוד מאות שנים נוכל לעמוד על קנקנה ולהבין את עוצמתה.
   האוונגליסטים הם חלק מהמהפכה הזו. ישראל צריכה להשתחרר מהאינסטינקטים הגלותיים הטבועים גם בה אך בעיקר ברבניה. הרבנים, מכיוון שספרות העיון שלהם נכתבה בעיקר בגלות, דולים ממנה הזהרות וחששות שנבעו מרדיפות האינקוויזיציה ומטבחי הצלבנים.
   כבר כתבתי בהזדמנויות אחרות באתר הזה שהרבנים שלנו אינם ברמה של המאורעות, הם לא מצליחים להבין את התקופה. הם תפקדו נהדר בגלות, הם כושלים בגאולה.
   רובם לא הבין את גודלה של התנועה הציונית, רובם מקשה היום על המוני הנידחים (בני האנוסים – עשרות מליונים!!) המידפקים על דלתותינו, רובם מסתכל בחשדנות עוינת על רבבות האיגבו המקיימים כבר תורה ומצוות בארבעים קהילות בניגריה, רובם דוחה באמת הבניין את האלפים החותרים להתגייר בארץ ובעולם. הם עדיין בטוחים שהאוונגליסטים הם אינקוויזיטורים או לפחות מיסיונרים.
   הם לא. עשיו השתנה. אחרי הכול הוא אחינו התאום. הוא חוזר בתשובה. אתם מכירים את האימרה שלא מרבים לצטט אותה בגלל רגישותה: “תורה שבכתב מישראל, תורה שבעל-פה מעשיו”? רבי מאיר בעל הנס היה עשיו, רבי עקיבא היה עשיו, אונקלוס היה עשיו, שמעיה ואבטליון היו עשיו.
   האוונגליסטים הם חוד החנית של תופעה מדהימה המביאה את עשיו לתמוך ביעקב. אך הם לא היחידים. יש עוד זרמים פרוטסטנטיים שמתקרבים אלינו בעולם כולו ואפילו הכנסייה הקתולית הכירה בריבונותה של “יהודה הרשעה” על ארץ הקודש. אני מכיר את הברית החדשה על בוריה. אני סיימתי בגרות בבית-ספר נוצרי של מסדר המריאניסטים. הכרת האפיפיור במדינה יהודית בא”י, האמינו לי, היא מהפכה תאולוגית עמוקה ובעייתית ביותר להם.
   אנו בגאולה, לא בהתחלתא דגאולה, אלא בגאולה ממש!
   ביטול שעבוד מלכויות, קיבוץ גלויות, ירושלים הבנויה, השבת נידחים, כל זה רובו מאחורינו, ומיעוטו שעוד לא מאחורינו האשמה היא בנו וברבנים שלנו. יכולנו, עם הנהגה רוחנית אחרת, להשיב נידחים במיליונים, להפוך למעצמת על, לכבוש את כל ארץ ישראל וליישבה ולבנות את בית-המקדש.
   אבל גם אם לא הספקנו את כל זה, אף שמוכן ומזומן לנו, ההיסטוריה אינה מחכה לעצלנים ועכשיו מתחיל תיקון עולם. צאו מהגלות. דרבנו את רבנים לצאת מהגלות. אנחנו במציאות אחרת, בעולם חדש.

 5. שאלו את שגריר ישראל לשעבר מה היחס של הנצרות בנורבגיה לישראל, השגריר ענה:”יש בנורבגיה 11 כנסיות גדולות, אחת לכל עיר מרכזית או מחוז כפר גדול. באוסלו ראש הכנסייה (הויקר) החשובה ביותר בנורבגיה יודע עברית והוא ידיד ישראל ותומך ביהודים, כל שאר עשרת הכנסיות ברחבי המדינה הן אנטי-ישראליות קיצוניות, תומכות בחרם על ישראל, תורמות כסף לארגונים פלסטינים שכל מהותם דמוניזציה לישראל ומפיצות תעמולה אנטי-יהודית.

  כנ”ל לגבי הכנסייה האנגליקנית באנגליה ש2000 שנות שנאת יהודים לא הספיקו להם. הכנסייה האנגליקנית היא חוד החנית בהסתה האנטי ישראלית באוסטרליה, כמרים אנגליקנים בדרום אפריקה לא מפסיקים להסית את הציבור כנגד ישראל, והפקת כנסים וערבי דמוניזציה אנטי ישראלים הם תחביב פופולרי בקתדרלות ברחבי אנגליה ב2017.

  שאלה מעניינת לאוונג’ליסט כזה היא מה הסיבה לשנאה הפרוטסטנטית העמוקה לישראל ב2017?

 6. כבר עמדו על כך חז”ל שגאולה אחרונה תקרה בתמיכתו של עשיו, ושהוא אף עתיד לבנות את בית המקדש השלישי בב”א. וכך כותב רבינו בחיי על התורה בפר’ שמיני, שכתב וו”ל: ובמדרש תנחומא למה נמשלה מלכות זו [אדום] לחזיר, שעתיד להחזיר העטרה ליושנה, והענין כי שני המקדשים נבנו ע”י ישראל, בית ראשון בנה שלמה שהוא מזרע יהודה, בית שני בנה זרובבל שהיה ג”כ מזרע יהודה שנאמר (זכריה ד) ידי זרובבל יסדו וגו’ ונעשה ע”י כורש שנתן רשות בזה. אבל הבית השלישי עתידה אומה זו לבנותו, וזהו שאמרו עתיד להחזיר העטרה ליושנה לפי שהוא החריבו.

 7. עד כמה שכיף לחיות באשליות מסויימות, אין מיליוני אירנים אוונגליסטים. כדאי להעמיד דברים על דיוקם.
  גם אם הרישא של המשפט הבא נכונה, הרי שהסיפא שלו איננה נכונה:
  “מספר האוונגליסטים במדינה האסלאמית גדל פי עשרה מדי עשור – מכמה אלפים בשנות השמונים למיליונים כיום”
  ויקיפדיה מציינת שמספר הנוצרים באירן היה כ 110,000 בשנת 2011.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Iran#Religious_affiliations

  גם הערכות אופטימיות (כמו זו שהופיעה במסגרת כתבה בגרדיאן ב 2014), שמנסות להתחשב בכך שקשה לדעת נתונים מדוייקים על מספר הנוצרים באירן מעריכות שהמספר נע בין 300,00-500,000.
  https://www.theguardian.com/world/iran-blog/2014/may/12/iran-converted-christians-sanctuary-germany-muslim

  בכל מקרה אין בדברים הללו זלזול בעשייתם של אנשים שמנסים לתרום לישראל.

  לנתונים על קצב הגידול והפיחות בכמות האוונגליסטים במדינות שונות בעולם ניתן לפנות לכאן:
  http://www.operationworld.org/hidden/evangelical-growth
  (כשמביטים בנתונים כדאי לקחת בחשבון שבחלק מהמדינות שמופיעות שם, קצב הגידול של האוכלוסיה הוא באזור 2% בשנה ואותו יש לחסר מהנתון שמופיע, כדי לקבל פרספקטיבה טובה יותר על השינוי ביחסים בין האמונות השונות באותן מדינות). למי שמתעניין רק במתרחש בישראל (גם כדאי לבקר בקישור, שכן יש נתון גם לגבי ישראל).

  1. באופן טבעי, אין נתונים רשמיים על מספר האוונגליסטים באיראן. השלטונות האיראניים לא מתייחסים בסובלנות לתופעה, שמתקיימת מתחת לפני השטח ובמחשכים. עם זאת, יש הערכות. אחת מהן היא של מני ארפאן, מנהיג קהילה נוצרית-אוונגליטית המיועדת לציבור באיראן. ההערכות שלו מדברות על 2-4 מיליון.
   http://www.israelhayom.co.il/article/345875

 8. אין ספק תאולוגיה זה פסיכוזה המונית סוג של מגיפה כמעט חשוכת מרפא.

  1. גם אתאיזם, בהינתן שהיטלר, סטאלין, מאו ופול-פוט היו אתאיסטים.

 9. אתם משלים את עצמכם. הכנסייה הליברלית תמשיך להיות הגדולה והחזקה עוד שנים רבות. בעצם עד שהמערב יגיע לסופו.

 10. עוד פעם מוכח שלהיסטוריה אין כיוון. אנחנו נמצאים עכשיו בעיצומה של רברסיה בכמה חזיתות.

 11. האוונגליסטים לא פריירים. הם תומכים ביהודים ובישראל בזכות כתבי הקודש שלנו
  מסקנה: תנאי להמשך התמיכה המשיחית הוא שהיהודים ילמדו, ישמרו ויקדשו את אותם כתבי קודש לפחות כמוהם. אם יגלו שלא כך הוא! כגודל התמיכה – תהיה אכזבתם.

  התירוץ של מוחמד אבי האיסלם לרדוף את היהודים היה שהם לא שמרו מצוות התורה.
  “בני ישראל הכופרים קוללו בפי דוד וישוע בן מרים, על כי המרו ועברו את גבול המותר. הם לא אסרו זה על זה את המעשה המגונה אשר עשו. מה נורא הדבר אשר עוללו.” הקוראן בשורת הפרה פסוק 78.

  1. מה? לשמור כהלכתם הנצרות ביטלה תורת משה
   כהלכתם זה להאמין בצלוב כמשיחם

 12. לרמי לאבי ולמשה
  עצוב כי אתם דוחים את יהדות ארה״ב שהינם פוטינצאל להגירה=עליה לטובת אוונגליסטים בייחוד אתה נ״ב
  מה שיותר עצוב שהאתר הזה מתדרדר ו

  1. אסף,
   יהדות ארצות הברית פוטנציאל לעלייה? בירחון מקור ראשון, במהדורתו משבוע שעבר, צוטט סקר המגלה את העובדה המזעזעת של 60% מהיהודים הבוגרים (גילים בין 25 ל-54) אין כלל ילדים. זה כבר לא ההתבוללות הענקית שיש בה, זה כבר לא נישואי התערובת, זה כבר לא ההתנתקות הרווחת מכל מוסד, דתי, חינוכי או חברתי, יהודי. זה חיסול דמוגרפי עצמי ורצוני.
   פוטנציאל לעלייה? היהדות האמריקאית? ודווקא הרפורמים מכל הזרמים? אלה שמחקו את המילה ציון מהתפילה? אלה שמחתנים זגות מעורבים בשיתוף כומר נוצרי? אלה שבחוד החנית של ג’יי-סטריט? אלה שתמכו בברק חוסיין אובמה ובממשיכתו הילרי קלינטון? הצחקת אותי.
   הפוטנציאל לעלייה, ידידי, גלום במה שאני קורא היהדות הפריפרית: בני האנוסים, בני מנשה, בני האיגבו וכו’. אך תסמוך על הרבנים שהם יטרפדו את זה כפי שהם טרפדו את האפשרות להקים מדינה יהודית עשור, לפחות, לפני היטלר.

  2. שבוע טוב
   מר צרפתי נראה לי כי חזיונות הגאולה עוורו אותך להבחין בין טוב ורע. אתה מוכן לרחק את הקרובים עליך יהדות ארה”ב . שאייני יודע מהיכן שאבת את המידע לגביהם. ולהתעלם מהעובדא שחוק השבות אינו מעוצב לפי הגדרת ההלכה (גם נכד ליהודי שאינו יהודי אלא בחזקת גוי זכאי לה). ובשעה זאת אתה מוכן לקבל כל מיני ארחי פרחי כגון בני המנשה שלכאורה שיכים לצאצאי “עשרת השבטים” (האמת צאצאי ממלכת ישראל או שגלו או שברחו לירושלים או שנהפכו לשומרונים) או לחפש את צאצאי האנוסים באמל”ט שאלו בטלו מן העולם או קבוצה אתנית באפריקה ששוב מתיחסת לעשרת השבטים. כל אלו הינם בעיני נצלים וארחי פרחי המנסים לשפר את מעמדם בסיפורי מעשיות. להבדיל אלף אלפי הבדלות מקהילת ביתא ישראל יהדות אתיופיה שיש אזכורים לה מהאגדה על סמבטיון דרל אזכור של רבי עובדיה מברטנורא במכתבו לאביו בעת עליתו לארץ ישראל לפני כ 520 שנים ובסיפורו של אלדד הדני לפני כ 700 שנים ואף חידוש הקשר הקבוע איתם לפני יותר מ100 שנים. ראה את הבעיה שנוצרה מהפלאשמורה אנוסים בלחץ השלטון לפני כ 100 שנים

  3. אסף, שבוע טוב גם לך!
   1. כתוב בתפילת העמידה: “ותחזינה עינינו בשובך לציון” – אומר על זה ר’ יששכר שלמה טייכטאל – דווקא שלא נהיה עיוורים בזמן הגאולה ונשכיל לראות את חזיונות הגאולה בעודם מתרחשים. אתה מבין, ידידי? אלפיים שנה התפללנו שהנבואות ההזויות והבלתי-אפשריות של הנביאים תתגשמנה, והנה הן מתגשמות אחת לאחת. אינני עיוור, אבל בהחלט מסונוור מכל הטוב המורעף עלינו מזה שלושה דורות.
   2. הנתונים התפרסמו במקור ראשון המצטט מחקר של פרופסור סטיבן כהן ופרפ’ סילביה כהן-פישמן. עקב שאלתך בדקתי אחריהם במרשתת ותשמע, לא קוטלי קנים בכלל!
   3. אני שמח שחוק השבות סותר את ההלכה ואני בכלל בעד שהחילונים ימשיכו להנהיג את הגאולה ולא הרבנים. הרבנים אינם ברמה של המאורעות, כבר אמרתי. הם, שימשיכו להתפלמס על דיני בשר וחלב.
   4. איני מוכן לקבל ארכי-פרחים, אך אני בהחלט מוכן לפתוח את שערי העם היהודי לרווחה, כפי שהיו פתוחים אלף שנה עד שהגלות סירסה אותנו. חווינו שואה לפני 75 שנה שמחקה לנו שליש מהעם. הקהילה היהודית הגדולה בעולם, האמריקנית, איבדה בין 1945 להיום יותר מעשרה מיליון יהודים. עשה חשבון לבד, אני כבר עשיתי אותו: ב-1945 מתקיים מפקד המונה 6 מיליון יהודים, ב-1995 מתקיים מפקד אחרון המונה 5.7 מיליון. בהנחה שלא הייתה ירידה נוספת עד היום, תוסיף לשישה מיליון ריבוי טבעי של 70 שנה בתוספת הגירות היהודים אליה מאירופה, דרום-אמריקה, ארצות האיסלם ואף מישראל… היו צריכים למנות היום 16,000,000!! אז יש לנו שתי בררות, או להילחם במאבק אבוד מראש נגד ההיעלמות של יהודי אמריקה, או להשקיע את מחצית האנרגיות בלהיפתח לכל אלה שבאמת רוצים לחבור אלינו ובעיניים פקוחות ובוחנות לברור את הטובים מהרעים. אבל לומר על קהילות שכבר שנים מקיימות מצוות בברזיל, בניקרגואה, בניגריה, במיאנמאר, באוגנדה ובעוד מדינות שהן ארכי-פרחי זה לא רציני.
   5. אכן, ביתא ישראל אינו חדש לגמרי לנו אך גם אותם רצו הרבנים לפסול (אילולא ר’ עובדיה יוסף) כפי שרצו לפסול את “בני ישראל” מהודו בשנות החמישים (אילולא ר’ מאיר עוזיאל). אז תעזוב אותי מהרבנים. מישהו מהם ידע על יהודי קאי-פנג בסין? אבל השלטונות הסינים תיעדו אותם מאות שנים. מישהו מהם ידע על העבר היהודי של הפשטונים ועל הנוכחות היהודית האדירה באפגניסטן עד המאה ה-13? אבל היסטוריונים מוסלמים מעידים עליהם עד אמצע ימי הביניים. אז למה שיידעו על בני-המנשה שמיסיונרים נוצרים מעידים כי הם ייהדו במנהגיהם במאה ה-18, ועל קבוצות אחרות שהתנתקו בחלוף המאות והיום מחפשות לשוב גם אם אין עליהן עדויות חיצוניות? אין ספק שאסור להשאיר את המפעל הכביר הזה של השבת נידחים בידי הרבנים ועל מדינת ישראל להפקיע אותו מהם.

  4. אבי צרפתי מה שמוזר הוא שאתה סופר לפי ההלכה את יהדות ארהב ללא זה עדיין מדובר על עוד מספר רבבות.
   לגבי קהילות אלו שוב לא מדובר על קהילות שסבלו רדיפות עקב יהדותן כביתא ישראל. אלא בחדשים שעתה באו וברור כי מטרתם להנות מנעמי המדינה. התגובה לכך היא אי הכרה בהם או מניעת כל זכות לעליה על בסיס קיבוצי

  5. לגבי אפגינסטאן צר לי אבל יהדות אפגינסטאן הייתה מורכבת מחמש בתי אב שמוצאן מפרס . אין שום עדות

 13. מציין שד”ר גיא בכור פרסם מאמר מפורט מאד בנושא האוונגליסטים לפני חודשים רבים.

  כמו במקרים רבים אחרים, הוא רואה את הנולד הרבה לפני כולם, ובמגוון רחב של תחומים, כמו נפילת מחירי הנפט בגלל שימוש בפצלי שמן, הקריסה בסוריה, ההתדרדרות הנוכחית במפרץ, ו”אפקט פרח הצבעוני” (שם מוזר לעליית ערכה של ישראל בעולם, חרף ההפחדות של התקשורת השמאלנית. שם מוזר כיוון שעליית ערכו של פרח הצבעוני הייתה בועה, שהתפוצצה ברעש ובכאב גדול לכל המעורבים).

  אמנם הוא נוטה להגזים לפעמים, אבל גיא בכור הוא המומחה המדיני הטוב ביותר שאני מכיר מאז ומעולם.

 14. לאבא גנוב קראתי את המאמר של בכור האם האיש רוצה שהתנצר ממש לא מענין אותי שימוש בסמלים יהודים גם המוסלמים עשו זאת
  מצטער אבל אני לא בוטח בהם

 15. לא מדובשך ולא מעוקצך!

  המטרה הסופית שלכם היא להעבירנו על דתנו. בדיוק כמו שניסיתם עם אבותנו שהעלתם על המוקד!