דעיכת הלחימה בסוריה תמיט אסון על אירופה

אירופה הכורעת תחת לחץ הפליטים מסוריה משוועת לשלום המתקרב. אך השלום הסורי המסתמן רק יגביר את ההגירה

טנק סורי על רקע מסגד הרוס בעיר עזאז, סוריה | כריסטיאן טרייברט, פליקר

לפני חודשיים, במאמרי השבועי, קבעתי שהמנצחת הגדולה במלחמת האזרחים בסוריה היא איראן. תחת מסך העשן של המלחמה נגד דאע”ש העולם לא שם לב איך איראן משתלטת על חלקים נרחבים מסוריה, בעיקר במרכז המדינה ובמזרחה, שהאוכלוסייה בהם דלילה. ההשתלטות האיראנית מתבצעת באמצעות מיליציות שיעיות, עיראקיות, אפגאניות, איראניות ובעיקר חיזבאללה הלבנוני, שניתנה לו יד חופשית לעשות ככל העולה על רוחו של חסן נסראללה במערב סוריה, החלק היותר פורה, שעיקר האוכלוסייה הסורית התרכזה בו.

ובמקביל להיחלשות דאע”ש ויתר המורדים, אסד הולך ומתחזק. הברוטאליות של המעורבות הרוסית והאכזריות של המיליציות השיעיות הכניעו את המתנגדים לאסד. נקודת המפנה לרעתם הייתה התפנית שעשתה תורכיה של ארדוע’אן ב-2015 אז אילצו אותה הרוסים לחדול מתמיכתה במורדים ובדאע”ש. למרות שארדוע’אן חבר בלית ברירה אל הרוסים, אסד העלווי עדיין רואה בו – ובצדק רב – אויב אסלאמיסט.

הכורדים החיים בצפון מזרח סוריה לעולם לא יסכימו לחיות שוב תחת רחמי הערבים, כפי שחיו כאזרחים סוג ד’ עד 2011, ולכן סביר להניח שגם אם סוריה תישאר מדינה אחת תחת שלטון אסד, הם ישמרו את החבל הכורדי אוטונומי במידה רבה, או שייאלצו להילחם נגד השלטון על זכויותיהם. אלא שהבעיה הגדולה יותר של סוריה המאוחדת תהיה השינוי הדמוגרפי הדרסטי שהמדינה תעבור.

כמחצית מאזרחי סוריה – כעשרה מיליון – הם פליטים. כמחציתם בתוך סוריה ומחציתם מחוץ למדינה, בירדן, בתורכיה, בלבנון, במדינות ערביות אחרות, באירופה, באמריקה הצפונית והדרומית, באוסטרליה ואפילו בישראל. בהכללה ניתן לומר שכל הפליטים הסורים שהגיעו למדינות שמחוץ לעולם הערבי יישארו בהן לתמיד כי החיים בהן מסודרים ובטוחים. לעומת זאת, הפליטים בירדן, בלבנון ובתורכיה – סה”כ כשלושה וחצי מיליוני סורים – ממתינים לסוף המלחמה כדי לשוב לבתיהם.

השד הדמוגרפי נוסח סוריה

אלא שהמציאות בסוריה משתנה לחלוטין, ואני לא צופה שיבה מסיבית של פליטים סורים מהמדינות הללו משתי סיבות עיקריות: ראשית, חלקים גדולים מערי סוריה הפכו לעיי חרבות במהלך שש וחצי שנות המלחמה האכזרית והעקובה מדם, בשל ההפצצות ממטוסים, חביות הנפץ ממסוקים, פגזי התותחים והטנקים, מטעני החבלה והמוקשים שהשתמשו בהם הצדדים זה נגד זה. הלחימה, יש לזכור, התנהלה בעיקר בשטחים הבנויים. ברוב הערים והעיירות בסוריה נהרסו תשתיות החשמל, המים, הביוב והתקשורת הרוסות, חלקית או לחלוטין. מאות אלפי בניינים אינם ראויים עוד למגורי אדם. שכונות שלמות בחומס, בחמאת, בחלב באדליב ובערים רבות אחרות, דורשות השטחה ובינוי מחדש. עשרות שנים וטריליונים רבים של דולרים נדרשים לשיקום המדינה, ואני לא רואה את מדינות העולם עומדות בתור כדי לתרום כספים לשם כך. פליטים לא יסכימו להחליף את האוהל בירדן בחורבה ללא תשתיות בסוריה החרבה.

אבל יש סיבה נוספת לאי שיבת פליטים והיא הפחד של הפליטים הסונים מבעלי הארץ החדשים: השיעים. מזה זמן רב איראן מעבירה אזרחים שיעים מעיראק, איראן ואפגניסטן כדי לשכן אותם בסוריה, מתוך כוונה ברורה לשנות באופן החלטי את הרכב האוכלוסייה במדינה, כך שיהיה בה רוב שיעי במקום הרוב הסוני שהיה בה עד שפרצה מלחמת האזרחים בשנת 2011. העניין ברור לחלוטין שכן השליטים העלווים של סוריה יודעים שבני הרוב הסוני רואים בהם כופרים ועובדי אלילים, שאין להם זכות לחיות, לא כל שכן לשלוט במדינה.

פעמיים מרדו הסונים בשלטונם: הפעם הראשונה הייתה בין 1976 ל-1982, ומרידה זו עלתה בחיי כחמישים אלף אזרחים. הפעם השנייה היא הנוכחית, שעלתה עד כה בחיי כחצי מיליון איש, אישה, ילד וילדה, זקן וזקנה. העלווים רוצים למנוע את הפעם השלישית והדרך הבטוחה לכך היא שינוי הרכב האוכלוסייה מרוב סוני לרוב שיעי. לכן הם לא יאפשרו לסונים לשוב לבתיהם, אלא ישאירו אותם פליטי עולם הפוחדים לשוב לארצם שהשתלטו עליה אויביהם. וכדי לאכלס את המדינה בתושבים איראן מעבירה לסוריה שיעים מעיראק, מאיראן ומאפגניסטן.

הטיהור האתני משרת את החלום של האייתוללות לייצב קשת שיעית מאיראן דרך עיראק וסוריה אל לבנון והים התיכון. קשת זו תקיף את המשרק (המזרח) הערבי מצפון, והמלחמה בתימן נועדה ליצור קשת מקבילה מדרום. בין שתי הקשתות יילכדו שתי הממלכות, סעודיה וירדן, ובעזרת אללה גם הן תיפולנה לידי השיעים יחד עם ישראל, “השטן הקטן”. אירופה ואמריקה לא יעשו כלום כי למי איכפת שמוסלמים נלחמים במוסלמים?

הרוב השיעי שייווצר בסוריה ישחק גם לידי חיזבאללה הלבנוני, שימצא בשיעים שותפים טבעיים. ייתכן שההתקרבות בין סוריה השיעית ללבנון תביא גם ליצירת איחוד פדרטיבי כלשהו של שתיהן בשביל לדחוק לשוליים את העדות הנוצריות בלבנון וכדי “לשכנע” אותן לברוח לארצות אחרות ולהשאיר את לבנון לבעליה השיעים. זו הסיבה האמתית להתלהבות של נסראללה מהמלחמה על אדמת סוריה, וזו גם הסיבה להתנגדות מתנגדי חיזבאללה למעורבותו בסוריה.

בעיית הפליטים רק תחמיר

המצב הדמוגרפי החדש בסוריה ישכנע את הפליטים הסונים שאין להם יותר לאן לשוב, והם יעשו כל שביכולתם לעבור מירדן, מלבנון ומתורכיה לכל מדינה בעולם שתסכים לקבלם, רצוי באירופה ובצפון אמריקה. לכן אני צופה תהליך הפוך לזה שהעולם מתכנן בעקבות “השלום” שיגיע לסוריה: במקום שיבת פליטים תהיה בריחה המונית של פליטים ואזרחים סונים. מעבר לבעיית הפליטים שהעולם חווה מזה שנים, תגבר גם בעיית הטרור האסלאמי במדינות שיקלטו פליטים בשל מספר סיבות:

ראשית, לוחמים לשעבר מדאע”ש וקבוצות מורדים אחרות, שכולם סונים, יצטרפו אל גלי ההגירה. הם נושאים בקרבם זעם רב ושנאה גדולה למדינות המערב שנטלו חלק בקואליציה שלחמה נגד דאע”ש או עמדו מנגד ולא סייעו למורדים. חלק מהלוחמים הללו ימשיכו את הג’יהאד שלהם על אדמת אירופה וצפון אמריקה, בנשק, במטענים ובדריסת הולכי רגל.

בנוסף, חלק מהפליטים לא ייקלטו בעבודה במדינות ההגירה ויחיו בשוליים הכלכליים והחברתיים שלהן, בשכונות עוני אסלאמיות שרבות מהן קיימות בערי מערב אירופה מזה שנים, והמשטרה המקומית פוחדת מלהיכנס לתוכן. עוני וחיים בשוליים הופכים חלק מהצעירים המוסלמים לטרף קל למגייסי טרור, המעוררים אצל הצעירים את יצר הג’יהאד באמצעות הצגת החברה הקולטת כחברה רקובה, נגועה במתירנות, בזנות, באלכוהול, בסמים, בחומרנות ובשחיתות, המנצלת את המהגרים כעבדים במפעלי התעשייה, במוסכים, בחנויות ובמקצועות שירותים משפילים ומבזים. זאת בזמן שבני החברה הקולטת הם עורכי דין, רואי חשבון, אנשי עסקים ובעלי בתים ודירות, המנצלים את המהגרים באופן מחפיר. התגייסות צעירים מוסלמים, בעיקר כאלה שלמדו ש”כולם שווים” בבית הספר הציבורי, היא רק עניין של זמן.

המדינות הקולטות פליטים יסבלו מהתגברות הפשיעה הקשורה לפליטים: אלימות במרחב הציבורי, הטרדות ותקיפות מיניות, פריצות לבתים, גניבת רכב, צריכת סמים ואלכוהול, עבודה לא רשמית וללא תשלומי מסים. זאת בנוסף לבניה בלתי חוקית לצד התגברות ההוצאה הציבורית על שירותים חברתיים הניתנים למהגרים כקצבאות ילדים, אבטלה, זקנה ובריאות. כבר כיום שיעור המהגרים מדור ראשון ושני המאכלסים את בתי הכלא במערב אירופה גדול באופן משמעותי משיעורם באוכלוסייה הכללית.

דהתגברות הבעיות הכלכליות, החברתיות והביטחוניות באירופה ובצפון אמריקה כתוצאה מהעלייה בהגירה, תגביר את מגמת התחזקות הימין והימין הקיצוני, מה שבתורו שיגביר את המתחים החברתיים והפוליטיים במערב. חברי פרלמנט שכל רצונם הוא להיבחר מחדש יתאימו את הפעילות הפרלמנטרית שלהם – ובעיקר את החוקים שיקדמו – לציפיות אזורי הבחירה המתאסלמים שלהם, והם יקריבו את האינטרסים של עמיהם על מזבח הקריירה הפוליטית שלהם. רבים מהאירופים המודעים לבגידת הפוליטיקאים יאבדו תקווה ויהגרו ממדינותיהם ההולכות ומידרדרות במורד החברתי והכלכלי ובריחה זו תגביר את קצב הפיכת אירופה לעוד אזור אסלאמי.

כך, בלי שהעולם מבין את מה שקורה, ההסדרים שרוסיה ואיראן יכפו על סוריה בתקופה הקרובה יביאו בתגובת שרשרת להתגברות זרם הפליטים ולהידרדרות אירופה למצב בלתי הפיך. האוקיאנוס האטלנטי איננו רחב מספיק כדי להגן על צפון אמריקה מצרה זו. כך מתכננים האייתוללות של איראן להרוס את המערב הכופר, המתירני, השיכור והחומרני, באמצעות הגליית מיליונים נוספים של סורים מסכנים לארצות הכפירה, שנואות נפשם של האייתוללות. על אדמת סוריה איראן ניצחה גם את אירופה ואמריקה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

23 תגובות למאמר

 1. לא ידוע לי על שיעים בסוריה. אני לא מדבר על כתות שמקורן שיעי כמו העלאווים האיסמעילים או הדרוזים – אני מדבר על שיעים ממש. לא על כוחות צבא זרים שיעים אלא על אוכלוסיה.

  איפה הם יושבים? כמה הם מונים?

  יש קבר המקודש לשיעים ליד דמשק -“סית זינאב” אבל הוא בין שכונות סוניות.

  ובלי קשר צודק רק מיעוט מ 3.5 מיליוני הסונים הסורים במחנות הפליטים יחזרו לסוריה היתר ישתלבו בערים הגדולות של ירדן ותורכיה או יהגרו למערב.
  כמו כן יש מספר דומה של סונים עיראקים במחנות פליטים.
  כמו כן גל חדש של פליטים 2-3 מילונים צפוי להגיע מהשטחים שעדיין בשליטת דאע”ש – יש מיליוני סונים שדווקא לא ברחו מדאע”ש והסכימו לחיות תחת שלטונו אבל כן יברחו מהשיעים.
  כמו כן העתיד צופן עוני מחפיר גם למנצחים העלאווים הדרוזים הנוצרים והאיסמעילים של סוריה ולפחות מיליון יבקשו להגר למערב.

  אז סה”כ 2 מיליון סונים סורים שכבר במחנות פליטים + 2 מיליון סונים עיראקים שכבר במחנות פליטים + 2 מיליון סונים שעדיין תחת שליטת דאע”ש + מיליון דרוזים ועלאוים ואיסמעלים ונוצרים מסוריה.
  סה”כ 7 מיליון מהגרים בדרך לאירופה.

  ועל זה יש להוסיף את מיליוני הלובים והתימנים האפגנים והאיראנים שקצו בדיקטטורה ולבנונים נוצרים ומוסלמים ומצרים ופלסטינים וירדנים וסודאנים סומאלים וכורדים…

  1. שאלת תם –
   אני מכיר שתי קבוצות איסלמיות –
   1. קבוצות ג’יהאדיסטיות שמנסות להפיץ את אמונותיהן ולכפות שריעה – דוגמת הפלג השיעי השולט באיראן והזרמים הסונים המרכזיים.

   2. קבוצות פצפיסטיות חלקן סודיות שמנסות לשרוד ושאינן מנסות לכפות את אמונתן בכח או בכלל- דוגמת העלאוים הדרוזים הבהאים והאחמדים.

   האם האיסמעילים שייכים לקבוצה הראשונה הג’יהאדיסטית או השנייה הפציפיסטית?

   האם השיעה האיראנית סובלנית כלפי השיעה האיסמעילית כמו יחסי ספרדים אשכנזים? או שהשיעה האיראנית רואה באיסמעיליה כפירה כמו יחס היהדות לנצרות?

 2. האם העברת אוכלוסייה לשטחים כבושים היא לא פשע מלחמה? האיראנים עושים זאת והעולם לא מניד עפעף.

 3. כתבה מעניינת כרגיל.
  בראי ההיסטוריה הצלבנים לא יוותרו על מדינותיהם ללא קרב, ואם למדנו משהו מההיסטוריה, הנוצרים אינם רחמנים כמו היהודים ולכן לדעתי כשתגיע נקודת השבר, ילחמו הנוצרים ויגרשו את המוסלמים מאירופה לא לפני שפיכות דמים גדולה בקנה מידה היסטורי
  גלגל ההיסטוריה ממשיך להסתובב והמוסלמים יפסידו גם הפעם

  1. מי שמצפה להתנגדות של ה”נוצרים” באירופה, לא מבי את המצואות באירופה של היום.
   אין דבר כזה “נוצרים” כמו בתקופת הצלבנים…
   תושבי אירופה הנוכחיים הם ברובם עדרים, עדרים, של אזרחים המובלים באף ע”י ה”ליברליזם” המערבי המזוייף.
   אין להם את המוטיבציה, לקום להלחם. הם יעדיפו לעקור למקום אחר, שקט יותר…

  2. אני מסכים איתך וכבר כתבתי לפני כמה ימים שאירופה תיפול עד שיקום איזה צורר חדש שם ויראה למוסלמים ולאיסלם מה זאת אנושיות אירופאית במיטבה.

 4. ניתוח מאד מעניין בהנחה שזה מה שבאמת יקרה. כמה דברים באמת ראינו כמו תנועת הפליטים ויחד עמם תנועה חופשית של לוחמים שילחמו נגד המדינות המארחות. ברור שלפליטים אין לאן לחזור ולכן לא ירצו לחזור. כמו כן ברור הוא שתמיד יקום פוליטיקאי שיסכים לתנאי הפליטים החדשים רק כדי להיבחר. אבל מצד שני קיימים האנשים שגרים באותם מדינות אליהן הפליטים באים. האם יתכן שאותם תושבים יתחילו במצב מסוים להלחם בפליטים ולא חשוב מה יגידו בעולם? מה נקודת השבר? או מהי המסה הקריטית שתתחיל לדחוק את הפליטים החוצה או מתחת לאדמה? (או איך שאומרים באנגלית The tipping point?). קשה לדעת בדיוק מה יקרה ויתכן שהכל יתחיל מנקודה ממש לא משמעותית. מכל זה אנחנו צריכים לשמור על עצמינו ויש להניח שנצטרך להלחם. עדיף מוקדם מאשר מאוחר.

  1. הערה אחת:
   “יקום פוליטיקאי שיסכים לתנאי הפליטים החדשים בשביל להיבחר”, לפליטים על פי הגדרה אין זכות בחירה ועל כן לא משם תקום הצרה.
   אלא מאירגוני השמאל שידחפו לקלוט את הפליטים הללו בחבילות רווחה יקרות.

 5. מרדכי קידר או גר”ר טולקין? זה נשמע כמו החלק הרביעי של שר הטבעות

  1. גר”ר טולקין לא כ”כ טעה בהצגת המציאות בהיבט של המאבק המתמיד בין טוב לרע. המאבק מתחיל בתוך לב האדם (ע”ע סרומן, בורומיר ודנתור), ומתפשט אל כל העולם עד שנדרשת הכרעה (שלפי טולקין לא יכולה להיות מושגת)
   אם מתייחסים לשר הטבעות כאלגוריה- אפשר לראות צלול הרבה דברים.
   והמסקנה של המאמר היא שכוחות הרשע (ואחת אם מדובר בסאורון או באיראן), פועלים כל הזמן להגדלת כוחם, (ואחת אם מדובר בהשתלטות שיעית או בגידול פלוגות אורקים), והשפויים צריכים לאחד את כל כוחותיהם כדי לקדם את פני הרעה (ואחת אם מדובר במלחמה האחרונה או במלחמת העולם השלישית)

  2. לפי התגובה ניתן להבין שאיתי לא קרא את הספרים. זאת מאחר ובספרים ישנו חלק אחרון ושמו “טיהור הפלך”, אשר באופן לא מובן בעליל נותר מחוץ לסרטים. לדעתי, זהו אחד החלקים המשמעותיים בסיפור, ולבטח כזה אשר בו שולח טולקין שולח מסר ברור לגבי עולם האמיתי אליו אנו צועדים. יחד עם זאת, באמת ניתן להבין רבות על עולמנו משר הטבעות. מהי ישראל אם לא מינאס טירית, עיר-מלחמה על גבול העולם הערבי המלחמתי והמתפשט תמידית? השגעון של דנתור, כמוהו כשגעון שלנו של שליחת בנינו לצבא. הבגידות של העולם המערבי, אשר נוח לו שאנו העומדים בשער, נשמעות היטב מפיו של דנתור כשהוא מטיל ספק בעזרה אשר תגיע-או-לא מרוהאן.

  3. טיהור הפלך יכול להיות מושג רק אחרי מלחמה שבה הרע הובס. פיפין ומרי שאבו את כוחם מהניצחון במלחמה. לו היה סאורון מנצח, הפלך לא היה מטוהר.
   נ.ב. דנתור היה בוגד בעצמו משום שחשף את עצמו בפני סאורון באמצעות הפלנטיר. חשיפה זו, גם גילתה את סודותיו לסאורון, וגם הניחה לזה האחרון לנטוע ספקות בלב דנתור. הספק בנצחונו, וממילא בתועלת של המלחמה, הוא ששיגע אותו.

  1. אכן, הכתבה מלאה הפרזות.

   לא נראה לי שביכולת האיראנים ליישב בסוריה שיעים בכמות שבאמת תשנה את המאזן הדמוגרפי בה. זו נראית לי הגזמה פראית. בנוסף, אדם לא יקום מרצונו להתיישב בארץ הרוסה ומוכה שעתידה מעורפל כמו סוריה.

   אפילו הנאצים שיכולתם הארגונית ידועה לתהילה (לצערנו) לא הצליחו ליישב מספר משמעותי של גרמנים בשטחי מזרח אירופה אשר נכבשו על ידם בעת מלחמת העולם השנייה, אז שדווקא האיראנים יצליחו? נו, באמת.

   מי כמונו, הישראלים, עם מנוסה בהתיישבות, שקלט מיליוני עולים, אמור לדעת עד כמה המדובר בתהליך מתמשך, יקר, מתסכל, ולא תמיד מוצלח.

  2. עד כה כל נבואות הימין התממשו בצורה זו או אחרת.
   אם פעם היו אומרים שיהיו טילים על תל אביב, שאירופה תתאסלם ושיהיו פיגועים בסקנדינביה, השמאלנים היו מתפוצצים מצחוק (זה קרה רק לפני כמה חודשים עם “הפיגוע שלא היה בשבדיה”). הימנים ראו זאת לפני שני עשורים

 6. חשוב לציין שאם כל התמיכה וזרם המתנדבים השיעים, רוב הצבא הסורי הוא סוני, רוב המילייה הלאומית והמקומית היא סונית, חלק מהמתנדבים הזרים גם הם סונים תומכי הבעת, בערים הגדולות כמו חלב ו דמשק ישנו רוב סוני מוחלט. הדיבורים על היתישבות שיעים בסוריה נראים מעט מופרכים, מיליציה היא אינה צבא, אם אותה מיליציה שיעית מוצבת בחזית או ליד כביש שמוביל אספקה לחלב במשך שנים – הרי הם צריכים מקום לגור בו, ולא בהכרך אומר שהם מתכוונים להיתיישב שם בקביעות.
  כמובן שהעלווים מאמצים את רעיון הבעת כדי לשמור על שלטונם, להרבה מהסורים בדמשק או אפילו חמאה פשוט לא אכפת, מפני שהם התחנכו על ערכי הבעת החילוני. אגב אל אף העזרה אותם סורים חילונים לא ממש אוהבים את איראן האיסלמיסטית

 7. הסכנה הדולה ביותר של אירופה וישראל היא איראן וטורקיה. מדינות עם חלומות איסלמיים של שלטון ואימפריות. עוד נישמע עליהן רבות.

 8. התבוננות על המצב בראי פילוסופי, אשר הוכיחה פעם אחר פעם שזוהי זוית הראייה הנכונה במזרח התיכון, תלמד אותנו שעיתות מלחמה תמיד היו גרועות לערבים בעוד עיתות שלום הצמיחו אותם עוד ועוד. וכשאני אומר ערבים, אני מתכוון לערבים המסורתיים – בני השבטים, הבדואים. והסיבה היא שהערבי מתקדם כמו המדבר – לאט לאט. בהיותו באופן קבוע במצב גרוע משכנו העירוני(בגדדי, דמשקאי או קאהירי), הערבי נותר נאמן לקרקע, משפחתו תמיד גדולה יותר, והיצר השבטי-חמולתי מייצר דורות של לוחמים. ולכן, תהפוכות ומלחמות תמיד גרשו את הערבי בחזרה ללב המדבר, בעוד השקט הזחיל אותם לפאתי הערים. ראו מה קורה לבאר שבע בשקט הנוכחי – היא נבלעת על ידי בדואים. ולכן, גם אם הערבים נסוגו מדמשק וחאלב, הם יסגרו עליה תוך מס’ שנים לא רב. העלאווים והשיעים לא יירשו את המדבריות, ושם במהרה יקום שוב דור של סונים שבטיים אשר ימררו את חיי השוטרים והחיילים הסורים. עד כמה יוכל החיזבאללה לשלוט בדרכים האינסופיות במדבר? עד מתי יוכלו הרוסים לשלוח מטוסים לעבר כל שיירת ג’יפים?

 9. ניתוח קצת ילדותי.
  הוא מתעלם מגורם מאד חשוב במשוואה.
  שני גורמים בעצם.
  קודם כל רוסיה,ששולטת באירן.
  וטורקיה הסונית שלא תעמוד מהצד לנוכח
  התהליך שקידר מתאר.

  כל עוד אירן נלחמה הסונים,רוסיה סין ובמערב
  סייעו לה,במישרין או בעקיפין.
  אם אירן תעשה אפילו רבע ממה שקידר מתאר
  היא בעצמה תראה כמו סוריה.
  ברית של ארהב,רוסיה,טורקיה וסין היא
  עוצמה שיכולה להכחיד כל מדינה על הפלנטה.

 10. “אמר רבי שמעון בר יוחאי: אם ראית סוס פרסי בארץ ישראל, צפה לרגלי משיח”.

  ועוד דבר- גם אם כל סוריה תהגר לאירופה ותתחלק בין המדינות שם ויהיו מיליון מוסלמים למדינה, זה לא ישנה הרבה את המאזן הדמוגרפי. צריך לזכור שבגרמניה למשל יש 80 מליון איש שרובם המוחלט גרמנים וכבר שנים יש אצלם כמה מיליונים של טורקים וזה לא עשה כלום.