“הקרירות כלפי ישראל היא מפגן של צביעות”

מי שבעבר תבע את ראש הממשלה ההודי על פשעים בבית הדין הבינלאומי בהאג, הפך לתומכו הנלהב. חברו המוסלמי של מודי, איש העסקים זאפר סרשוואלה בריאיון ל’מידה’

מאויב לבת ברית - ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי | הקרמלין

זאפר סרשוואלה ( Sareshwala) היה איש עסקים מוסלמי אלמוני עד למהומות 2002 בהן נהרגו יותר מאלף איש, רובם מוסלמים. ראש ממשלת מדינת גוג’ראט באותם ימים היה נרנדרה מודי, לימים ראש ממשלת הודו הנוכחי. סרשוואלה עקר ללונדון בעקבות הפגיעה בעסקים המשפחתיים בזמן המהומות, ומסע הצלב המשפטי-ציבורי שניהל נגד מודי באותם ימים הפך אותו לדמות מוכרת בזירה הבינלאומית. מאוחר יותר הפתיע כשפגש את מודי במקום גלותו בלונדון, והפך לאחד מתומכיו ויועציו המובהקים. סרשוואללה ביקר בשבוע שעבר בישראל כאורח של חברת A&G Partners, ופוגש פוליטיקאים, אנשי דת, ואנשי עסקים ואקדמיה בישראל וברשות הפלסטינית. זו הייתה הזדמנות לפגוש אותו לריאיון על מצב המוסלמים בהודו, על היחס שהשתנה כלפי מודי ועל הסכסוך המקומי שלנו עם שכנינו המוסלמים.

מהומות 2002 הביאו אותך לפעילות משפטית וציבורית בינלאומית נגד מודי. מה מביא אותך להיות כל כך פעיל בזירה הזאת?

“אני חי באהמדבאד שהיא עיר מוכת מהומות בין-קהילתיות בין הינדואים למוסלמים. מאז 1969, אז שרפו את המפעל המשפחתי שלנו, אנו עוברים אלימות קשה כל כמה שנים ולאף אחד זה לא אכפת. אלפי אנשים נרצחים, כמעט כולם מוסלמים, ואף אחד לא נותן את הדין. ובמי הכי קל לפגוע? במוסלמים האמידים שיש להם עסקים, חנויות ומפעלים. מאז שאני בן 5 אין לנו חיים, כל פעם רוצחים מאות ואלפי אנשים וממוטטים את העסקים שלנו; לאט לאט אנחנו מתאוששים כלכלית עד המכה הבאה כעבור שנתיים שלוש.

אמרתי לעצמי enough is enough, אנשים חפים מפשע נרצחים, בתי הספר נסגרים ל-200 יום ותלמידים מקבלים פטורים גורפים ממבחנים בלי שהם זכו ללמוד; הכלכלה סופגת מכות קשות, צריך לשים לדבר סוף, הפעם אני אדאג שהאחראים למהומות יבואו על עונשם. הפעם אני לוקח אותם להאג.

לא הסתפקתי במודי, אלא הגשתי תביעה גם נגד שר הפנים דאז ל”ק אדוואני. גם ברמת הממשלה המרכזית וגם ברמה האזורית שלט באותה תקופה הימין, והמשמעות המעשית היתה שלא היה מי שיכול לעצור אותי. הפרעות הקודמות היו תחת שלטון מפלגת הקונגרס (המרכז שמאלית), ותמיד היו שם מנהיגים מוסלמיים שניסו להגן על מחדלי המפלגה שלהם ולגשר בין הקהילות בתום המהומות; בכך הם גם סייעו באי-העמדה לדין של המסיתים והרוצחים.

סרשוואלה בישראל במפגש עם ח”כ ענת ברקו

במהומות 2002 הזירה השלטונית היתה ימנית, ולימין ולא היתה מנהיגות מוסלמית שתוכל לחפות על השלטון. ככה נוצר ואקום לתוכו אני נכנסתי כדי לעשות צדק. ההשראה שלי היתה ההצלחה של הארגונים היהודים למנוע את כניסתו לבריטניה של מנהיג אומת האיסלאם לואיס פרחאן. אמרתי לעצמי: פרחאן רק מדבר, ואילו מודי הביא לרצח של אלף איש והקהילה הבינלאומית שותקת? פגשתי את טוני בלייר ואשתו ואת מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוואל בניו יורק, והתחלנו להכין את התיק בבית הדין בהאג.”

ואכן הצלחתם

“בסופו של דבר שיניתי את עמדתי, ולא הגשתי את העתירה נגד מודי, אבל ממשלת בריטניה אכן הטילה איסור על כניסתו של מודי בשנת 2005 כתוצאה מהמאבק הציבורי אחרי מהומות גוג’ראט.”

למה שינית את עמדתך?

“שנה וחצי אחרי המהומות מודי בא לביקור בבריטניה – ביקור אחרון לפני שהוא הוחרם – וכבר התחילו אצלי הספקות. שאלתי את עצמי מה יצא מכל הקמפיין שלי? פגשתי כמה אנשים חשובים והפכתי לבן בית ב-BBC, אבל האם באמת מצבם של המוסלמים בהודו השתפר בעקבות הפעילות שלי? גם שמתי לב שבשיחות שלי עם פלסטינים בלונדון אני חוזר ואומר להם: אריאל שרון הוא הסמל של הסבל הפלסטיני, זאת בדיוק הסיבה שאתם חייבים לפגוש אותו ולדבר איתו על שלום.

ואז שאלתי את עצמי – מי בשבילי הסמל של הסבל המוסלמי בהודו? מודי! התייעצתי עם המורה הרוחני שלי האם אני צריך לפגוש בלונדון את מודי, שאלתי אותו מה הנביא מוחמד היה עושה במקומי. התשובה היתה חד משמעית, הוא ציטט חדית’ (אִמרה המיוחסת לנביא מחמד)  שמדבר על החשיבות העליונה של השלום, ועודד אותי לעשות את הצעד.

אפילו מאהש בהאט (במאי הודי מפורסם ויריב מר של הימין ההודי) שהיה שותף איתי בקמפיין נגד מודי אמר לי: תזכור שאנחנו לא נאבקים נגד האדם אלא בעד הרעיון של הצדק, ואין דבר שניתן לפתור בלי שמדברים עליו. הפתיע אותי שאפילו הוא לא שלל את הרעיון של הפגישה.

בפגישה ראיתי מודי שלא הכרתי. הוא דיבר על הסבל הנורא של הנפגעים ומשפחותיהם, וניכר היה שהוא כואב את הכאב שלנו. הוא הבטיח לי בפגישה שני דברים. האשמים יובאו לדין, ולעולם לא יהיו יותר מהומות בגוג’ראט. שתי ההבטחות מומשו. 92 רוצחים הורשעו ונגזר עליהם מאסר עולם.

זה לעולם לא היה יכול לקרות תחת השלטון של מפלגת הקונגרס. הקונגרס מציגים את עצמם כפרו-מוסלמים לא עשו שום פעולה אמתית בשטח. הבנתי שהאינטרס שלנו המוסלמים הוא לחזק את מודי ולא את אלה שמדברים בשמנו אבל רק מדרדרים אותנו. המוסלמים הכי משגשגים דווקא תחת שלטון הימין בגוג’ראט ובהודו, שם נמצא האינטרס המובהק שלנו. אנחנו גם לא אנטי ישראלים.”

מה באמת היחס של המוסלמים בהודו לישראל?

“המוסלמים היו במשך שנים כלי של מפלגת הקונגרס. הפכנו לקהילה שלא מצליחה לתת חינוך טוב לילדים שלה, לא מכינה אותם לעולם המודרני. בפקיסטן ובנגלדש ורוב מדינות ערב אסור לגרש את האישה בטאלאק משולש (לומר מגורשת-מגורשת-מגורשת) אבל אצלנו בהודו דווקא אפשר היה לגרש אשה בדקה אחת. כל זה תחת שלטון הקונגרס שכביכול דואג למוסלמים אבל בעצם דאג שהם יישארו מאחור.

ככל שאנחנו נהפוך לקהילה משכילה יותר, ככה גם תהיה הבנה יותר טובה מי אלה היהודים ומה זאת מדינת ישראל. כשמראים לי את האפליה נגד המוסלמים בהודו, אני תמיד נותן את הדוגמא של היהודים. אתם השקעתם כל שהיה לכם בחינוך של הילדים, וככה נכנסתם גם למוקדי כוח שאולי לא רצו אתכם שם. רק אינטגרציה בחברה ההודית וחינוך יובילו להתקדמות של הקהילה, ומודי הוא זה שמאמין ורוצה לקדם את האינטגרציה. האינטרס שלנו תואם את האינטרס שלו.

בתור נשיא הכבוד של אוניברסיטת Maulana Azad National Urdu University, שמקדמת חינוך טכנולוגי בקרב מוסלמים, אני רואה מה העוני והבורות עושים לנו. אנחנו מקדמים באוניברסיטה חינוך פיננסי, מביאים להודו את מיטב היועצים מארה”ב כדי לחשוף את הקהילה המוסלמית לעולם הרחב.

אני חושב שהקרירות של אנשי מפלגת הקונגרס כלפי ישראל, בשם הפלסטינים ובשם המוסלמים, היא מפגן של צביעות. באחד הוויכוחים שלי איתם אמרתי להם, שבקדנציה שלהם הם קנו מישראל נשק במיליארדים, ומהרווחים שלה בהודו, ישראל בונה התנחלויות, אז שיפסיקו להטיף מוסר למודי על ההתקרבות לישראל. שאלתי פעם דיפלומט שלנו, מוסלמי, האם יש הבדל ביחס של הודו לישראל אחרי מודי, והוא ענה לי שאין הבדל חוץ מדבר אחד, מה שהיה בדלתיים סגורות הפך לידוע ופתוח. זה חיובי, לא?”

 

רפורמות כלכליות בהודו

הימין ההודי סופג לאחרונה ביקורת חריפה על ההאטה הכלכלית, כולל ביקורת מימין. מה דעתך בעניין?

“כשעושים צעדים כלכליים אמיצים, יש לזה גם אפקט של האטה. גם לליברליזציה של 1991 היו מחלות ילדות שאנשים כבר שכחו. כאיש עסקים קשה לעבוד בהודו, כי כל רגע צץ לו מס חדש או רגולציה חדשה שלא ידעת עליה. מהפכת ה-GST מייצרת מס אחיד בהודו, והמאבק של מודי בשחיתות חשוב מאוד לצמיחה הכלכלית.

ש:אבל יש הרגשה שמודי מדבר על שוק חופשי אבל גם עושה צעדים כמו בניית דיור לעניים והתקנת מערכות גז בחינם שנתפסים כפופוליסטיים.

הפכו לידידים. סשרוואלה ומודי

צריך לזכור שחצי מההודים ויותר חיים מתחת לקו העוני. לא ייתכן שהמדינה לא תתערב כדי לעזור להם. פרויקטים של דיור לעניים הם לעתים קרובות פינוי בינוי, נותנים ליזמים זכויות בנייה גדולות בסלאמס, ואז הם מקצים דירות לעניים. זה WIN WIN. מה שמודי מקדם הוא ביטול ההטבות לכלל ההודים והתמקדות בעניים. ביטול סובסידיות אוניברסאליות שמנוצלות לרעה על ידי כאלה שיש להם, והפקדת כסף בחשבון הבנק של מי שנזקק. במהפכה של מודי נפתחו מאות מיליוני חשבונות בנק של הודים עניים בכל רחבי הודו, עכשיו המדינה יכולה להפקיד להם כסף בלי מתווכים, ובלי שהכסף נעלם בדרך. אני חושב שההאטה זמנית ותימשך עד שהודו תתרגל למצב החדש.”

עד כמה אתה רואה חשיבות ליחסים הכלכליים בין הודו לישראל?

“מודי הצליח לשפר את היחסים עם ישראל, ובמקביל גם לשפר את היחסים עם מדינות ערב. הוא ביקר בכולן. אנשי העסקים ההודים – גם המוסלמים – יכולים להיות הגשר בין ישראל למדינות ערב. איש עסקים הוא קודם כל איש עסקים, ואין כמו עסקים כדי לקדם יחסים. לפעמים אני מתייאש מהפוליטיקאים ומרגיש שזה הזמן שלנו, החברה האזרחית, העסקים, אנשי הדת כדי לקדם את השלום. אני רואה קירבה גדולה בין מוסלמים ויהודים, גם באמונה באל אחד וגם בחוקי הכשרות. כמוסלמי-מאמין יש לי גאווה שהיהודים מצאו מקלט במדינות מוסלמיות כאשר הם נרדפו על ידי הצלבנים או ספרד. רוב שנות ההיסטוריה זכינו ליחסים מצוינים.”

יש תובנות מהודו שאתה מביא לביקור בישראל וברשות הפלסטינית?

“אני בעד זכויות לפלסטינים, לא פעם הם ביקשו ממני עזרה כלכלית בגלל מצבם הקשה. תמיד אמרתי להם שאני שמח לעזור, אבל אני גם מבקש להבין עד מתי הם מתכוונים לוותר על הכבוד שלהם ולחיות מסיוע מבחוץ? מה החזון שלהם? איך הם רואים את העתיד? אמרתי להם בזמנו על שרון וזה נכון גם עכשיו. שלום עושים עם האויב שלך. עם האויב המושבע שלך. רק עם הימין בישראל הפלסטינים יכולים להגיע לשלום. נתניהו הוא הסיכוי של הפלסטינים. זה לפחות הניסיון שלי בהודו.”

_________________________

אלעד איצקוביץ הוא ראש פיתוח עסקי בחברת  A&G Partners

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

8 תגובות למאמר

    1. הפוליטיקאים הערבים יותר קיצונים מהערבים הרגילים, ככה זה גם כנראה בהודדו

  1. יש הרבה אנשים בעולם הכללי וגם המוסלמי שחושבים כמהו בשקט ואם הם משמיעים את קולם סבירות גבוהה שלא לא נדע על כך בתקשורת שלנו
    תודה על הראיון המעניין

    1. תודה רבה. היה לנו לעונג לראיין אותו ולארח אותו בארץ. בהחלט, ישנם מוסלמים רבים גם בארץ וגם בעולם שחושבים כמוהו. טוב שיש אתרים כמו מידה שמאמצים בחום הזדמנויות לראיונות מהסוג הזה.