דרום תל אביב קורס: המסתננים הפכו לרוב, 62 אחוז מהישראלים פוחדים לצאת מהבית

נתונים חדשים חושפים את עומק המחדל: מערכות החינוך והרווחה קורסות, אזרחים ישראלים עוזבים, והאזור כולו הופך לאקס־טריטוריה עוינת. “המשטרה זה דאעש, זו לא מדינה שלכם”

משתלטים על דרום ת"א; הפגנת מסתננים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90.

חבית אבק השריפה של דרום תל אביב קרובה מתמיד להתלקח ולהגיע לפיצוץ. אתמול (ראשון) הוגש כתב אישום נגד מסתנן מאריתריאה בן 29 החשוד בביצוע ניסיון אונס בקשישה בת 80 בשדרות הר ציון שבדרום העיר. “הוא ניסה לאנוס אותי. החזקתי את המכנסיים והוא נתן לי מכות רצח וגרר אותי על הרצפה”, העידה הקשישה, אסתר נחמן, שהותקפה על ידי המסתנן בשעת לילה מאוחרת. ביום רביעי האחרון התרחש מקרה מזעזע נוסף, כאשר אישה כבת 40 נאנסה באכזריות באזור התחנה המרכזית הישנה. התוקף טרם נתפס.

בשבוע שעבר נחשפו תושבי דרום תל אביב לאלימות פיזית ומילולית מצד מסתננים אפריקנים, במהלך עימותים שהחלו בעקבות תגרה בין קבוצות יריבות של זרים. “המשטרה זה דאעש”; “המדינה שלך חרא”; “זה לא מדינה שלך”; “אתה לא יהודי” – אלה חלק מהקללות והנאצות שספגו התושבים הישראלים מצד המסתננים. האמירות הקשות, שתועדו בסרטון המופיע בהמשך הכתבה, לוו ביריקות, ולקראת סוף הסרטון ניתן להבחין גם באלימות פיזית שננקטה כלפי התושבים הישראלים שתיעדו את האירוע. כוחות יס”מ שהגיעו למקום כדי להשליט סדר במהומה ספגו מטחי אבנים מצד המתפרעים האפריקנים, כפי שניתן לראות בתיעוד.

מקרי האונס האכזריים, ההתגרויות ההמוניות, הקללות והנאצות מגבירים את התחושה כי חלקה הדרומי של העיר העברית הראשונה מאבד את צביונו הישראלי והופך לביתם של המסתננים הזרים. מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ”מ), תחת הכותרת “שהיית מסתננים בשכונות דרום תל אביב”, מבהיר כי לא מדובר בתחושות בטן בלבד אלא בעובדות מוצקות ומדאיגות. לפי המסמך, שחובר ביוני האחרון, מספר המסתננים בשכונות דרום תל אביב עולה כבר היום על מספרם של התושבים הישראלים באותן שכונות. “על פי כמה אומדנים שהוצגו”, נכתב במסמך, “אפשר להניח שאוכלוסיית הזרים גדולה יותר מאוכלוסיית הישראלים” בשכונות דרום תל אביב.

הקביעה הדרמטית נסמכת על נתונים שסיפקו אגפים שונים בעיריית תל אביב למרכז המידע והמחקר של הכנסת. לפי הנתונים, המתייחסים לתחילת שנת 2016, מספר המסתננים בחמש שכונות דרום העיר – שפירא, התקווה, נווה שאנן, קרית שלום ופלורנטין – נע בין 48 אלף איש (הערכת המרכז החברתי־כלכלי של עיריית תל אביב) ל־60 אלף (הערכת מנהל השירותים החברתיים של העירייה). מנגד, מספר הישראלים באותן חמש שכונות עומד לפי נתוני העירייה על 39,150 איש בלבד, נכון לסוף שנת 2014. מדובר על פער דמוגרפי משמעותי לטובת המסתננים, הנע בין עשרת אלפים לעשרים אלף איש.

“כאילו לא מדובר במדינת ישראל”

לנוכח הסטטיסטיקות השונות ניתן להניח כי הפערים הדמוגרפיים לא הצטמצמו עם הזמן אלא הלכו וגדלו, לרעת הישראלים. בעיריית תל אביב, למשל, מודים כי קיים סיכוי סביר שמספר המסתננים בפועל גבוה יותר מהנתונים המצויים בידי העירייה. “חסרים נתונים רשמיים על ילדי הזרים”, מסרו בעירייה בתגובה לפניית מרכז המחקר של הכנסת, והוסיפו כי נתונים מדויקים חסרים גם בנוגע למספר הנולדים והנפטרים בקרב אוכלוסיית המסתננים. כמו כן, בעיריית ת”א הבהירו כי לנתונים הקיימים “יש להוסיף כמובן את רבבות העובדים הזרים והפליטים המגיעים לעיר בסופי שבוע – ברור שמדובר במספר משמעותי מאוד, אך קשה מאוד לאמוד אותו”.

במרכז המידע והמחקר של הכנסת ביקשו לגשר על פערי המידע במטרה לקבל הערכה מדויקת ככל הניתן גם בנוגע למספר ילדי הזרים בשכונות דרום תל אביב. מחברי המסמך הצליבו נתונים שנמסרו להם מטעם עיריית ת”א ומשרד הבריאות, ומנתונים אלו עולה כי ככל שהסטטוס־קוו הנוכחי יישאר על כנו, הרוב המוצק של אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב רק ילך ויתרחב בשנים הקרובות. “מספר הילדים הזרים עד גיל שש בשכונות דרום תל אביב גדול ממספרם של הילדים הישראלים בשכונות אלו”, נכתב במסמך של הממ”מ. לפי נתוני העירייה, מספר הילדים הישראלים עד גיל שש בארבע שכונות דרום העיר (ללא פלורנטין) עמד בסוף שנת 2014 על 2,960. במקביל, נתוני תחנות טיפת חלב שמפעיל משרד הבריאות בדרום העיר מלמדים כי באותה תקופה מספר הילדים הזרים עד גיל שש עמד על כ־3,600. מדובר על פער של למעלה מ־600 ילדים זרים על פני הישראלים. רוב מוחלט, למעלה מ־80 אחוזים, מהמשפחות הזרות המטופלות בטיפת חלב מגיעות ממדינות אפריקה – בעיקר מאריתראה ומסודן.

הרוב המכריע של אוכלוסיית המסתננים בתל אביב מרוכז בדרום העיר, כפי שמלמדים גם נתוני משרד הבריאות. מספר משפחות הזרים שטופלו במהלך שנת 2016 בתחנות טיפת חלב בתל אביב הוא 3,512, שהם 12 אחוזים מכלל המשפחות שטופלו בשנה שעברה באחת מתחנות טיפת חלב הפרושות בעיר. מתוכן, רק 111 משפחות זרים, 3.1 אחוז, לא טופלו בתחנת טיפת חלב בדרום העיר. בנווה אליעזר ובשיכון ל’ בצפון העיר טופלו ביחד 33 משפחות זרים, בדיזנגוף 24 בעוד שבנאות אפקה, נווה שרת וביצרון לא טופלה אף לא משפחה אחת של זרים במהלך 2016. מנגד, 1,698 ילדי המסתננים שטופלו בתחנת טיפת חלב בתחנה המרכזית מהווים לא פחות מ־94 אחוז מכלל המטופלים בתחנה זו. כך, בזמן שהנטל נופל כולו על הדרום, במרכז ובצפון תל אביב, אזורים מהם מגיעים פעילים רבים למען המסתננים, המוני האריתראים והסודאנים הם בגדר שמועה בלבד.

הנתונים המצביעים על נחיתות מספרית של ילדים ישראלים לעומת ילדי מסתננים בדרום תל אביב משקפים גם מגמה של הגירה שלילית מסיבית מצד התושבים הוותיקים. בשנים 2014-2010 איבדו ארבע שכונות הדרום (שוב, ללא פלורנטין) כמעט 3,000 מתושביהן הישראלים. ב־2014, השנה העדכנית ביותר שלגביה קיימים נתונים, הפער השלילי בין מספר הישראלים שעזבו את שכונות דרום תל אביב לבין אלו שעברו להתגורר בהן עמד על 510 איש.

במסמך של מרכז המידע והמחקר של הכנסת נכתב כי “אין בידינו מידע על הסיבות להגירה שלילית זו”, אך משיחות שניהלנו עם ישראלים שעזבו את דרום תל אביב עולה כי הסיבה המרכזית להעתקת מגוריהם היא המסתננים. “הכריחו אותי לעזוב את הבית שגדלתי בו”, אומרת נ’, אם לנערה בתיכון שעזבה לאחרונה את ביתה בשכונת התקווה, אותה נטשו 400 ישראלים בשנת 2014. נ’, שסירבה להיחשף בשמה המלא, מספרת כי עזבה את שכונת מגוריה מכיוון ש”בשכונת התקווה אין דין ואין דיין. כאילו לא מדובר במדינת ישראל. הבת שלי חוותה הטרדות מיניות מהמסתננים על בסיס יומי. חברות שלה מבית הספר לא העזו לבוא אליה. משבע בערב היינו נתונות בעוצר, ואם בכל זאת יצאתי מהבית בערב רעדו לי הידיים מרוב פחד. אני בכלל לא מדברת על ההשתלטות שלהם על המרחב הציבורי, כמו לקלל אותי, לעשות תנועות מגונות לבת שלי ולעשות על האש בשבת באמצע הרחוב ליד מתפללים שהולכים לבתי כנסת. מאז שעזבנו את שכונת התקווה הילדה שלי פורחת ושמחה. היה לי עצוב לעזוב, אבל זו כבר לא השכונה שגדלתי בה”.

הישראלים נוטשים בהמוניהם. מתוך המסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. צילום מסך

איומים ברצח על פעילים ישראלים

נ’ בהחלט לא בודדה בתחושותיה. התקריות האלימות שצוינו בתחילת הכתבה מצטרפות לתיעודים מטרידים נוספים, בהם של נערי מסתננים המביעים אהדה להיטלר וצועקים “תודה לנאצים”, ומסתננת שחובטת באמצעות קרש עץ בישראלית מבוגרת. האלימות מצד המסתננים זולגת גם לרשתות החברתיות. בימים האחרונים קיבלה שפי פז, מובילת המאבק נגד המסתננים, איומים מפורשים על חייה בהודעה לחשבון הפייסבוק הפרטי שלה. פז ספגה איומים על חייה גם לפני כחודש, כאשר תיעדה שוטרים מעכבים לבדיקה מסתננים באזור התחנה המרכזית הישנה. “מזל גדול שהייתה שם משטרה”, העידה פז.

בניגוד לסוגיה הדמוגרפית שלגביה קיימים נתונים, בהיבט של פשיעת מסתננים אין בנמצא סטטיסטיקה רלוונטית שניתן לגבות או להפריך בעזרתה את התחושות של נ’ ושל רבים מתושבי דרום תל אביב. בעבר העיד מפקד מרחב יפתח, החולש בין היתר על שכונות דרום תל אביב, כי בשנת 2012 היו המסתננים מעורבים בכ־60 אחוזים מסך מקרי השוד במרחב, ובלמעלה מ־60 אחוזים מעברות האונס ומעשי הסדום. מדובר בנתונים מדהימים, בוודאי כשזוכרים שבאותה תקופה היוו המסתננים פחות מ-0.3 אחוז מכלל אוכלוסיית המדינה.

מאז עדותו של מפקד מרחב יפתח חלפו חמש שנים, אך המשטרה ממאנת לספק נתונים עדכניים המלמדים על שיעור הפשיעה מצד מסתננים. כפי שכתבנו בהרחבה ב’מידה’ בהקשר של עברות מין, המשטרה מפלחת ברמה הארצית פשעים מצד לא־יהודים כלפי יהודיות, אך לא עורכת פילוח נוסף, המבהיר מי הם אותם “לא־יהודים” (פלסטינים? תיירים? מסתננים? עובדים זרים?). בנוסף, נתוני עבירות המין בתל אביב אינם מפולחים לפי זהות הקורבן – יהודייה/לא יהודייה.

האינדיקציה היחידה והבלתי מספקת בעליל להשפעה הדרמטית של אוכלוסיות זרות על הירידה בביטחונם האישי של תושבי דרום תל אביב מופיעה בשנתוני המשטרה המתפרסמים מדי שנה. באופן תמוה, במקום לייצר מאגר סטטיסטי רשמי על פשיעת זרים, המשטרה החלה לפרסם בשני השנתונים האחרונים שלה את ‘סקר דרום תל אביב’ שנערך בין תושבי שכונות הדרום, ובו הם נשאלים בנוגע לתחושת הביטחון האישי שלהם. הסקר לא מתבצע בידי שוטרים אלא בידי סוקרים של חברת ‘דיאלוג’. המשטרה איננה מציינת במפורש כי הנשאלים בסקר הם ישראלים, אך מדגישה כי הוא נערך בשפה העברית. בנוסף, המשטרה איננה מדווחת על מספר האנשים שהשתתפו בסקר, ונמסר רק כי טווח טעות הדגימה שלו עומד על 3.8 אחוז, ברמת מובהקות של 95 אחוז.

כפי שלמדנו ממערכות הבחירות האחרונות בישראל ובארה”ב או ממשאל העם על הברקזיט בבריטניה, הסקרים לא תמיד משקפים, בלשון המעטה, את המציאות הממשית בשטח. עם זאת, מדובר במסמך היחיד שעומד לרשותנו כדי לספק אינדיקציה כלשהי על תחושת הביטחון השוררת בקרב תושבי דרום תל אביב. מנתוני ‘סקר דרום תל אביב’ העדכני ביותר, המספק נתונים על שנת 2015, עולה תמונה מדאיגה ביותר שלפיה 62 אחוז מהישראלים בדרום תל אביב חוששים לצאת לרחוב בשעות החשיכה. 40 אחוז מהתושבים אינם חשים בטוחים אפילו בין כתלי בתיהם מרגע שקיעת החמה, ו־34 אחוז הביעו חשש כי ייפלו קורבן לאלימות, בין אם בתקיפה פיזית ובין אם באיומים.

הסיבה המרכזית לפחד האוחז בתושבי דרום תל אביב היא האוכלוסייה הלא־ישראלית המתגוררת באזור. לפי נתוני הסקר, הקהילות הזרות מהוות 64 אחוז ממקורות הטִרדה של הישראלים בשכונות דרום תל אביב. במשטרה מפלחים את האוכלוסיות הזרות לשתי קבוצות – “עובדים זרים”, בהם גם המסתננים; ו”פלסטינים”, שהם תושבי יהודה ושומרון ערבים בעלי אישור עבודה בישראל ושוהים בלתי חוקיים (שב”חים). מהנתונים עולה כי העובדים הזרים אחראים ל־38 אחוז מתחושות הטרדה של תושבי דרום תל אביב הישראלים (ירידה לעומת 2014) בעוד הפלסטינים ל־26 אחוז (מגמת עלייה). שתי קבוצות נוספות שלפי המשטרה מערערות את ביטחון התושבים הן “מסוממים” ו”חסרי דיור”, אך מנתוני הסקר לא ניתן לדעת מהו שיעור הזרים / הפלסטינים מקרב אותם צרכני סמים קשים וחסרי הבית.

יצוין כי במרבית הקטגוריות הנבחנות בסקר מציגה המשטרה שיפור קל לעומת 2014, השנה הראשונה בה נערך הסקר. מנגד, במהלך 2015 חלה עלייה במספר האנשים שנפלו קרבן לעברה ובחרו שלא להגיש תלונה במשטרה. לפי הנתונים, כחמישית מתושבי דרום תל אביב שנפגעו ציינו כי לא הגישו תלונה, בעיקר מכיוון שאינם מאמינים ביכולתה של המשטרה לטפל בבעיה.

העירייה משקיעה בילדי המסתננים על חשבון הישראלים

מלבד ירידה חדה בביטחון האישי, נוכחותם המסיבית של הזרים משפיעה לשלילה על תושבי דרום תל אביב הוותיקים גם במישור החברתי־כלכלי. בשנת 2015, לדוגמא, הקצתה עיריית תל אביב סכום כולל של למעלה מ־64 מיליון שקלים לטיפול באוכלוסיית הזרים בדרום תל-אביב. זוהי עלייה של קרוב ל־40 אחוזים לעומת התקציב העירוני שהוקצה לזרים בשנת 2013. לפי הערכה של חבר מועצת העיר חיים גורן, תקציב עיריית ת”א לטיפול באוכלוסיית הזרים בשנת 2017 צפוי לעלות על 100 מיליון שקלים.

עיקר ההשקעה העירונית הנוכחית מנותב להקמת והכשרת עשרות מבנים בדרום העיר שישמשו כגנים עבור אלפי ילדי המסתננים. “בשבועיים הראשונים של ההרשמה לגנים, מספר הילדים הזרים שנרשמו היה מדהים בהיקפו, הרבה מעבר למה שהעירייה ציפתה”, מעיד גורן, ומבהיר כי “זה בא על חשבון התושבים הוותיקים”. חבר המועצה מספר כי לאחרונה ביקש לסייע בהקמת מועדונית עבור ילדים בסיכון מקרב תושבי דרום ת”א הוותיקים, אך לא הצליח למצוא מבנה פנוי לאכלס בו את הילדים הישראלים. “אין מקומות, הכל נתפס בדרכים כאלו ואחרות כדי לעמוד בביקוש להקמת גנים לילדי זרים. לעירייה אין ברירה והיא חייבת להקים את הגנים, אבל מי שנפגעים הם הישראלים”.

גורן אינו היחיד שטוען כי השקעה באוכלוסייה אחת בדרום תל אביב באה בהכרח על חשבון אוכלוסייה אחרת. כבר בשנת 2013 הבהיר אריה שוע, מנהל אגף שכונות ורבעים בעיריית תל אביב, כי ההשקעה הכספית ההולכת וגדלה בקהילה הזרה מונעת מהעירייה להשקיע בשכונות דרום העיר ובתושבים הוותיקים, לשם פיתוח השכונות ומשיכת אוכלוסייה חזקה אליהן. “הדבר יוצר תסכול אצל תושבי העיר שבאים ואומרים: ‘אותם משאבים היו אמורים להגיע אלינו, הם עכשיו בורחים מאתנו'”, אמר שוע במהלך דיון בכנסת על התמודדות הרשויות המקומיות עם אוכלוסיית העובדים הזרים והמהגרים מאפריקה. הבכיר בעיריית תל אביב הוסיף כי “זה מאוד קשה להוכיח את זה, אבל אפשר להראות את היקף המשאבים שמושקע בשכונות, ואפשר להגיע לאיזושהי נקודה שבה אתה מייצר חזון ואתה מייצר עתיד בהשקעה בתשתיות, והכל יורד לטמיון כי אתה מתחיל את התהליך מההתחלה”.

סוגיית המסתננים רחוקה מלהיות בעיה פרטנית של דרום תל אביב. גם בפתח תקווה, לדוגמה, החלו לאחרונה לסבול מההשלכות של השתכנות מסה גדולה של מסתננים בעיר. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה המעודכנים, מספרם של חסרי המעמד בישראל (מסתננים, עובדים זרים לא חוקיים ותיירים שאשרת השהייה שלהם פגה) הגיע בסוף 2016 ליותר מ־130 אלף איש. נתון זה לוקה כנראה בהערכת חסר, מכיוון שאינו כולל בתוכו את אלפי הילדים שנולדו למשפחות המסתננים.

רבים מאותם זרים בלתי חוקיים השוהים בישראל הגיעו רק לאחרונה מגאורגיה ומאוקראינה. בתגובה גיבש משרד הפנים נוהל חדש שיאפשר להחזיר את הגאורגים והאוקראינים למדינות המוצא שלהם. מנגד, בסוגיית המסתננים האפריקנים, כמעט כל פתרון שמציעה הממשלה נתקל בחומה בצורה של ארגוני שמאל קיצוני העותרים לבג”ץ. שופטי העליון, בתורם, מקבלים את מרבית העתירות, ובכך מקבעים את נוכחותם של המסתננים בישראל.

בקרוב צפוי בג”ץ להכריע בעתירה שהגישו ארגוני השמאל נגד החלטת הממשלה להעביר את המסתננים למדינה שלישית. פסילה של פתרון המדינה השלישית על ידי השופטים בירושלים יסמן את האות להקמתה של אקס טריטוריה אריתראית־סודנית, במרחק 15 דקות הליכה בלבד מבית העצמאות שבשדרות רוטשילד.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

47 תגובות למאמר

 1. ההשמצה המענינית ביותר שנשמעת מפי המסתתנים (גם אם לא החמורה ביותר כמו “זה לא המדינה שלך”) היא “אתה ערבי, אתה לא יהודי” מי לימד אותם את זה, שמאלנים?

  1. כאחד שעבד עם זרים בענף המלונאות האמירה הזו מאוד מוכרת לי, לפחות מהסודנים.
   האנשים האלה מתחנכים על ברכי התקשורת הערבית, במיוחד המצרית, הם לא מכירים ביהודים כעם ומתחת לפני השטח קיימת שנאה אל ישראל מצד אנשים לעולם לא היית חושד בהם, נוצרים שחיים פה חיים מאוד טובים בארץ, מרויחים כסף טוב, מבלים, יוצאים ושותים אך כל זה לא משנה את השנאה התהומית שלהם לישראלים.

   לא כל הסודנים הם כאלה, יצא לי להכיר חבר’ה מאוד טובים ולכן אני בעד הסדרת עבודת של אזרחי דרום סודן (הנוצרים) כדומה לפיליפינים, תוך הסכמה לעזיבת הארץ כדי לחדש אישור שהייה.
   לדעתי עם גירוש מדרום תל אביב ואילת, רוב הסודנים יעלמו ויחזרו מאיפה שבאו, כי רובם מפרנסים את משפחתם בסודן ובמקרים רבים בנות הזוג והילדים שלהם שם.

   האריתראים הם בעיה אחרת לגמרי, לדעתי בשנים הקרובות קצב העזיבה שלהם הולך להתאפס ואנחו ניתקע איתם, הם לא יעזבו מרצון, צריך להעיף אותם בכוח מהמדינה לאפריקה.

 2. ותודה לביבי, בנט, דרעי וליברמן.
  את ביבי מעניין אך ורק הכיסא, את בנט רק ההתנחלויות ומה כותבים עליו בעיתון הארץ, דרעי יותר שמאלני ממרצ ואת ליברמן מעניין רק המעמדשלו ושיהיה לו רכב ממוגן.
  מטומטם מי שהנושא חשוב לו ולא יצביע לאלי ישי.

  1. לא לזרוק על ביבי מה שהשמאלנים הביאו שקרנים! לא יעזור לכם שמאלנים. גם עושים טעויות וגם לא לוקחים אחריות. לא חדש. שמאלנים בגללכם על זה. בגללכם!!!

  2. הגעת מהגרי עבודה הראשונים מאפריקה, גאנה,החלה בשנות ה-80. כולם מצאו תעסוקה והזרם הלך וגבר. השמועה על החיים הטובים בישראל פשטה באפריקה. עם העלאת הפאלשמורה הגיעו גם אתיופים ואריתראים לא יהודים. ואז החלו להגיע מהגרי עבודה מניגריה סודן וכו’
   השיא היה בימי אולמרט כראש”מ כאשר אשתו הורידה הוראות הישר לגורמי משטרה להביא אוטובוסים ממוזגים לגבול להסעת המסתננים בנוחות מרבית לדרום ת”א.
   נתניהו הראשון שהקצה תקציב לגדר בגבול הדרומי. אלא שא. ברק אז שר הביטחון העביר אותו לצרכים צה”ליים ובכך עיכב את בניית הגדר.
   האירוניה: החוק הקיים נגד גנבי הגבול הלא חוקיים ונגד שב”חים אינו נאכף ולא מיושם. פשוט מתעלמים ממנו ובראש וראשונה הבג”צ.
   עיריית ת”א לא אוכפת חוקי פיקוח עירוניים נגד עסקים לא חוקיים שהוקמו ע”י המסתננים ואלה ממשיכים לשגשג. עובדים בשחור ולא משלמים מסים. מנגד היא מקצה משאבים רבים מכספי משלמי המסים לטובת המסתננים השב”חים וקליטת ילדיהם. כך גם בתי החולים.
   הבג”צ מצידו נעתר לכל עתירה גחמנית של שלל העמותות שצצו כפטריות בגשם במימון אירופי ואילו עתירות בעניין זה שאינן ברוח “הלברליזם הנאור” נדחות על הסף.

 3. פצצת הזמן בדרום ת״א היא מעשה ידי הממשלה. ללא המדינה הייתה קולטת מבקשי מקלט אלו תוך סגירת הגבול לפליטים נוספים, המצב היה שונה לגמרי. אוטובוסים פרקו אלפי חסרי כל במקום אחד, ללא אפשרות להתפרנס ולחיות חיים שקטים ונורמטיביים עד לשינוי המדיני בארצם. אנשים אלו יכלו להשתלב בענפי החקלאות, הסיעוד, הבניין, והתעשייה, אולם עקב מדיניות הממשלה הם רדופים, בקושי מתפרנסים, חסרי כל, ללא תקווה, עתיד, ונופלים לפשיעה, אלכוהול וסמים. הסרטון בו מבקשת המקלט מכה תושבת ותיקה צולם לאחר התגרות מכוונת של אנשי ״החזית לשיחרור דרום תל אביב״ שהביאו האשה לחוסר שליטה, והוא אחד מיני רבים, ופעילויות יזומות להתססת האזור.

 4. וצריך להדגיש שהבעיה הגדולה יותר היא ילדי המסתננים: דור חדש שלא נודע -ממש פוטנציאל להיות פצצה מתקתקת הבאה(אפילו יותר מהדור הראשון)!

 5. מספר המסתננים לארץ ירד דרמטית בשנים האחרונות (ב 2016 הסתננו רק 16 אנשים), מה שאומר שהבעיה של הזרים היא סטטית וצריך לטפל בה.
  את רובם אי אפשר לגרש (גם לא למדינה שלישית נסיון כזה נכשל לחלוטין).
  הפתרון צריך להיות על ידי כך שיתנו לאלה שכבר נמצאים בארץ אישורי עבודה ולנסות לשלב אותם ואת ילדיהם בחברה הישראלית. מאחר שכאמור מספר המסתננים ירד כמעט לאפס (בזכות הגדר) – זה לא יהווה תקדים.
  הרדיפה שלהם, האיסור הגורף לעבוד, רדיפת רשות ההגירה רק דוחפת אותם לידי הקיצוניים ועלולהלהצית תבערה גדולה. נכון שאלו אנשים שהגיעו בניגוד לחוק ונכון שזה לא בסדר לתת להם “פרס” על מעשיהם, אבל כאן צריך להיות צודק ולא להיות חכם.

  אגב, אפשר לחשוב שלפני שהזרים הגיעו שכונות דרום תל אביב היו גן עדן עלי אדמות, ללא פשיעה וללא בעיות חברתיות. האמת היא שהן תמיד היו פח הזבל של העיר- בתי בושת, סמים, פשיעה… הממשלה לא השקיעה ולא משקיעה כמעט כלום בשכונות האלה.

  1. פעם הסתננו גברים מסיני.
   היום הם מביאים בנות זוג דרך נתב”ג עם ויזת תייר.
   שום דבר לא סטטי. עכשיו נולד דור תינוקות ענק.

  2. אכן, דרום תל אביב לא הייתה גן עדן עוד לפני הגעת המסתננים,אבל זה לא מצדיק את הזרמתם לשם, שהפכה את ה”לא גן עדן” לגיהינום של ממש.
   ואם לא הצליחו לסלק אותם למדינה שלישית, (למעשה, חלק מהם כן סולקו) אין להתייאש ויש להמשיך לנסות. כל פתרון אחר פירושו אסון בטוח, כפי שקורה עכשיו באירופה. גם שם ניסו לקלוט את המהגרים/הכביכול פליטים המוסלמים, בהשקעה עצומה. והתוצאה – כישלון מוחלט בכל מקום, ובעקבות הכישלון גל של מעשי פשע ומהומות אלימות, וזוהי רק ההתחלה.
   כל זה וגרוע מזה, צפוי גם לנו, אם נהיה נחמדים ו”הומנים” וננסה לבלוע את גל ההגירה הבלתי חוקית הזה, וכל הרצון הטוב שבעולם לא ישנה זאת.

  3. זה השלב הבא של תוכנית השלבים של החבר׳ה מהשמאל שסייעו בהברחת העבריינים הנ״ל למדינה: קמפיין נוסח ״הם נורמלים זה הכל ביבי, עכשיו תנו להם את כספי המיסים שלכם + אזרחות + זכות הצבעה לילדים כי אנחנו זקוקים למנדטים האלה״.

 6. אני תושב דרום תל אביב (ומגדל כאן ילדה קטנה), עבדתי והתנדבתי גם עם ילדים ישראלים וגם עם ילדי זרים וחשוב לי לציין כמה דברים:

  1. על פי הנתון הגבוה ביותר יש בתל אביב 60,000 זרים. ישראל מונה יותר מ-8 מיליון אנשים, כלומר הזרים מהווים פחות מאחוז. כמה תמריצים ותוכניות לפיזור האוכלוסייה וכל הבעיה הייתה נפתרת בדרך קלה, הומנית ואף יעילה למשק. למה אין פיתרון כזה? תשאלו את הממשלה (הימנית ביותר וכו’).

  2. המסתננים עובדים ומשלמים מיסים הן לעירייה והן למדינה, בשיעורים גבוהים משאר האזרחים (בעקבות מס מיוחד שהוטל עליהם כדי שירצו לעזוב). כך שלהגיד שהם לוקחים כסף מאוכלוסיות אחרות זה שקר בוטה.

  3. מחקרים שונים בעבר הביאו תוצאות שונות בנוגע לפששיעת זרים. כאן למשל מחקר רשמי של הכנסת שמצביע על כך שאין פשיעה גבוהה יותר בקרב זרים: https://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02625.pdf
  יש גם לא מעט פשיעה נגד זרים (שריפת גנים, לינץ’ בבאר שבע, ורק לאחרונה רצח בפתח תקווה) שראוי שתוזכר פה. למעשה, סביר להניח שיש תת דיווח רציני דווקא בפשיעה כנגד מסתננים על ידי ישראלים מסיבות ברורות.

  4. לגבי תחושות התושבים – לא מזלזל. כאמור אני עצמי תושב ומכיר טוב את שני הצדדים. יכול רק להגיד שתחושות רבות מבוססות בהחלט, ואילו אחרות – לא. אצל חלק יש גם סתם פחד מהשונה וגזענות. כאמור, יש ויש.

  5. הזרים לא גרים ברחובות. רובם המוחלט משכיר דירות מישראלים תושבי המקום (שבדרך כלל שיפרו את מצבם ועברו למקום אחר – זה עסק מאוד משתלם). השכונות מתפרקות ומתפזרות כי תושביהם המקוריים רוצים רווח קל. ככה זה בשוק החופשי.

  6. בית המשפט לא יכול לאשר חוק שנוגד חוק יסוד או אמנות שישראל חתומה עליהן. ממשלתנו היקרה (והימנית) יודעת את זה כמובן. אם הם באמת היו רוצים לעשות שינוי היה עליהן לבטל או לשנות חוקי יסוד או למשוך את חתימת ישראל מאמנות שונות. הם לא רוצים לעשות את זה – רק להאשים את בגץ כרגיל. בהקשר הזה נזכיר שהממשלה מסרבת לבדוק בקשות פרטניות לאשרת פליטות מחד, אבל העניקה להם הגנה קבוצתית מאידך. למה? שוב – תשאלו אותם.

  7. כל זה בלי להזכיר ממה בכלל אותם אנשים ברחו (ומה קרה למי שחזר). “ואהבת את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים” (דברים י’, י”ט). כיהודים, אסור לנו לשכוח את ההיסטוריה שלנו.

  לסיכום – בתור תושב דרום תל אביב אני מכיר היטב את הבעיות (למרות שבכללי די רגוע פה, אגב). גם מתנדבי הארגונים השונים, אותם אני מכיר אישית, מכירים טוב את הבעיות ולא נאיבים כמו שאתם חושבים שהם. עבודה אמיתית ומשותפת של הישראלים, הזרים, הארגונים, העירייה והממשלה הייתה יכולה להביא לפתרונות פשוטים ויעילים. הדבר היחיד שמפריע זה פוליטיקה קטנונית וצינית של אנשים שרוצים להפריח סיסמאות ריקות לקראת הפריימריז הבאים. מציע שנתחיל לדרוש מהם קצת יותר. בהצלחה לכולנו.

  1. שטויות במיץ.
   גרתי תקופה באילת, בחורות מפחדות להסתובב בערב בשכונות המגורים שלהן עקב זרים שיכורים שמסתובבים בשכונות ומטרידים מינית נשים ונערות.
   כאשר הרשויות נכשלות בהגנה על התושבים אז האזרחים נוטלים את החוק לידיהם ומגנים על שכונותיהם, כך זה נעשה בירושלים שערבים יודעים שיחטפו מכות רצח אם יכנסו לשכונות יהודיות להטריד בחורות וכך זה נעשה לאפריקאים, כפי שצריך להיעשות, נראה אתכם יפי הנפש עוברים לגור במאה שערים ומתלוננים על התושבים המקומים שסוקלים את הבחורות שלכם שמסתובבות בתחתונים וחזייה ברחוב.

  2. למתשתמש אנונמי קודם חן חן לך על תגובה עיינית ומעניינת בכל אופן הערות על דבריך.

   1. “כמה תמריצים ותוכניות לפיזור האוכלוסייה וכל הבעיה הייתה נפתרת בדרך קלה, הומנית ואף יעילה למשק.” מי אמר לך שהתוכנית שלך תפתור את הבעיה ולא תחמיר אותה? אני רוצה להזכיר לך שהיו כאלה שחשבו שההתנתקות היא תוכנית הומנית ויעילה וקלה לפתור את בעיית הקסאמים על שדרות וצחקו על אלה שאמרו זה רק יחמיר את הבעיה ויביא קסאמים לאשקלון ו… בקיצור אתה לא יכול להתייחס להשערה אוטופית כאל עובדה.

   2. “המסתננים עובדים ומשלמים מיסים הן לעירייה והן למדינה, בשיעורים גבוהים משאר האזרחים (בעקבות מס מיוחד שהוטל עליהם כדי שירצו לעזוב)”. נשמח אם תתן לנו מספרים. כמה סך כל המיסים שהם משלמים כדי שנוכל להשוות עם ההוצאות עליהם זה לא חוכמה לזרוק סיפורים על סכומים (ומזאת יש גם לקזז מובטלים שהיו עובדים אילולי העובדים הזרים)

   6. “בית המשפט לא יכול לאשר חוק שנוגד חוק יסוד או אמנות שישראל חתומה עליהן. ממשלתנו היקרה (והימנית) יודעת את זה כמובן. אם הם באמת היו רוצים לעשות שינוי היה עליהן לבטל או לשנות חוקי יסוד או למשוך את חתימת ישראל מאמנות שונות. הם לא רוצים לעשות את זה – רק להאשים את בגץ כרגיל. בהקשר הזה נזכיר שהממשלה מסרבת לבדוק בקשות פרטניות לאשרת פליטות מחד, אבל העניקה להם הגנה קבוצתית מאידך. למה? שוב – תשאלו אותם.”
   בית המשפט עושה ככל העולה על רוחו בחוקי היסוד הכל נתון לפרשנות רחבה מאוד – זו התממות הגובלת ברמיה לטעון שאין מטען פוליטי בהתנהלות בית המשפט. זה שהדרג הפוליטי מתנהל בשלומיאליות מול הכוחנות והבריונות של השופטים אינו מכשיר כוחנות זו.

  3. דודו – קודם כל תודה 🙂 כנ”ל

   1. נכון, אנחנו יכולים רק לשער, אף אחד מאיתנו לא יודע את העתיד. מצד שני, כל המאמר הזה משער את עתידה של דרום תל אביב, וכל פיתרון שנציע מנסה להעריך מה יקרה.
   אבל הנקודה היא שבקנה מידה ארצי הבעיה לא כל כך חמורה. בהקשר הזה מזכיר שהממשלה, תחת ממשלת ימין, נתנה למסתננים כרטיס אוטובוס חינם לדרום תל אביב. נזכיר גם שהבעיה די סטטית כרגע היות וזרים נוספים לא מגיעים כמעט.

   2. חובת ההוכחה היא לדעתי על המאשים. אתה חושב שהעירייה משיקעה יותר בזרים מכפי שהיא מכניסה מהם? קדימה, תוכיח. אבל עצם הצגת ההשקעה הכלכלית בהם כמתנה בלי להזכיר את המסים שהם משלמים זה כבר ממש רמה נמוכה.
   אז שקל לשקל אני לא יכול לחבר אבל כן אציין שזרים משלמים 20% מעבר למס הרגיל בתור ניסיון להקשות עליהם את החיים ולעומת זאת לא זכאים לנקודות זיכוי כמו עובדים זרים. כך שיש פה סכומים יפים שנכנסים לקופת המדינה והעירייה. אולי בכלל נגלה שהם דווקא תורמים לקופת המדינה ולמשק באופן כללי?

   6. בנוגע לבג”ץ – אני לא מיתמם. גם כאן בעיני חובת ההכוחה על המאשים. חושב שבג”ץ מפרש את החוק בצורה לא עניינית? בבקשה – תסביר איך. תציג את טיעוני העותרים, את החלטת השופטים, את חוקי היסוד והאמנות, בקיצור תארגן טיעון. להאשים סתם את בגץ בלי לתת רקע זה לא רציני.
   בהקשר הזה במאמר כתוב “פסילה של פתרון המדינה השלישית על ידי השופטים בירושלים” – זה אפילו לא נכון. עד כמה שידוע לי – ותקן אותי אם אני טועה – פתרון המדינה השלישית מוצא לזרים ומי שמסרב נאסר בחולות. כל מה שבג”ץ עשה זה להפחית את העונש מ18 חודשים ל12. בחולות – מתקן יקר להחריד שממומן מכספי משלם המסים הישראלי – יש מקום ל11,000 איש. כלומר כל מה שבגץ עשה זה להגביר את התחלופה (במקרה שהמנגנון הזה בכלל היה מתפקד, והוא לא) בכלא שפותר שישית מהבעיה. בקיצור, האשמת בגץ בעניין הזה היא קצת מופרכת.

   אבל מבחינתי אתה יכול לקרוא בכיף את ההערות שלי כסימני שאלה ולא כסימני קריאה. הבעיה בדרום תל אביב היא בעיה מורכבת שרק דיאלוג כנה ורגוע יוכל לפתור באמת.

  4. אנונימי יקר
   המחקר הקובע שרמת הפשיעה של המסתננים נמוכה מרמת הפשיעה הכללית בישראל נכתב ע”י דר’ גלעד נתן. באתר מידה הייתה התייחסות רבה לעניין זה, למשל בקישור הבא שעוסק גם בדר’ נתן וגם ב”מחקר” שלו:
   https://mida.org.il/2012/12/09/%D7%A0%D7%AA%D7%9F-%D7%94%D7%97%D7%9B%D7%9D/
   ה”מחקר” הזה ועוד כל מיני פעילויות של דר’ נתן הביאו לכך שהוא הודח מתפקידו כחוקר במרכז המחקר של הכנסת.
   לידיעתך.

 7. מבחינתי, סיפורו של דרום תל אביב הוא תמציתה של טרגדיה ומראה מקום, המעיד על הכוח הבלתי מוגבל של המדינה ומערכותיה לעולל עוול בלתי הפיך לאזרחיה.

  אני רק אניח את זה כאן כתזכורת:

  אנחנו הסודנים נצחנו אתכם

  בעקבות החלטת בג”ץ: לילה עם המסתננים בתל־אביב

  http://m.yedioth.co.il/yedioth/index/2013092301yedioth_33_513A85037A

  “אנחנו, הסודנים, ניצחנו אתכם”

  מאז שבג”ץ התייצב לצדם, המסתננים האפריקאים החיים בדרום תל־אביב באופוריה: “אף אחד מאיתנו לא יזוז מפה”

  דני אדינו אבבה

  חדשות פורסם ב-23.09.13

  איברהים, יליד דרום סודן, שוהה בישראל כבר תשע שנים. בשבילו, סמטאות התחנה המרכזית הישנה בתל־אביב הן הבית. עכשיו, אחרי שבג”ץ פסל את התיקון לחוק המאפשר לכלוא מסתננים למשך שלוש שנים ללא משפט, איברהים יוצא אל הרחוב בראש מורם.

  החלטת שופטי בג”ץ, שסוללת את הדרך לשחרורם של 1,811 מסתננים אפריקאים שעצורים במתקן סהרונים בדרום, עוררה אופוריה במעוז הזרים של תל־אביב. “אנחנו ניצחנו אתכם”, אמר לנו איברהים, כשנתקלנו בו בסוף השבוע במדרחוב נווה שאנן. “אף סודני או אריתריאי לא יעזוב את ישראל. אף אחד מאיתנו לא יזוז מפה. בעוד חמש שנים כל תושבי שכונת התקווה ודרום תל־אביב יעזבו – מרצון או שלא מרצון. אנחנו נתלבש עליהם. ככה זה, ואתם יודעים שזה מה שיקרה”.

  1. חנה דרום תל אביב – קראת בכלל את הכתבה שפירסמת? או רק את הציטוט הזה? ממליץ לכולם להיכנס לכתבה שחנה פירסמה פה. משום מה היא ציטטה רק משהו מאוד מאוד מסויים.

   וחוצמזה, אז בגץ “סלל את הדרך לשחוררם של 1811 מסתננים”. מתוך 60,000 זה כלום.
   שלא לדבר על זה שהיות ובגץ רק קבע שיש להפחית את המאסר משנה וחצי לשנה (אם אני זוכר נכון) המשמעות היא שיתפנה מקום ל-1811 זרים אחרים בחולות.
   שלא לדבר על זה שחולות עולה כל כך הרבה כסף לבנות ולתחזק ויכול להכיל רק 11,000 במקרה הטוב, וכל זה מהמיסים של כולנו.
   בקיצור, אפשר כבר להפסיק להאשים את בגץ ולדבר קצת על נגיד…. הממשלה?

  2. זה פשוט יותר ממש שזה נראה.
   1. ברור לכל שבג”ץ לא הריבון אך מתפקד כריבון על.
   2. הממשלה חלשה כבר עשרות שנים ולכן היה קל לתת לבג”ץ להשתלט על המדינה.
   3. הממשלה חלשה ולכן הפכה את בג”ץ לקדוש. אף שהחלטותיו האקיביות בתחום השלטון אינן חוקיות בעליל לא מתקיים בשום מדינה בעולם.
   4. צריך מנהיג חזק שקיים “עיניי עירך קודמים” ו”לא עניי אריתריך קודמים”. כלומר להפסיק לפמפם את הגופה הזאת בעוד ועוד כספים. תפסיקו להחיות אותם. ראש עיריית תל אביב מתמרד ? סנקציות
   5. צריך להחזיר את השלטון לעם. וזה אפשרי למשל ע”י העמדת כל שופטי העליון לבחירה פוליטית.
   הם רוצים להיות אקטיבים פוליטית בבקשה שיואילו להיבחר ולקבל מנדט לעשות זאת.
   6. האיחוד האירופי מתפרק לנגד עיננו, צריך להסתכל בעיניים פקוחות כיצד האיסלם השתלט על הערים המרכזיות באירופה ולהבין שחייבים לייבש את הביצה אצלינו. אחרי שהאיחוד יתפרק אנו נראה שהפעולות הן יותר מלגיטימיות

  3. לנועם – אפשר לדבר על הממשלה, אבל לא, אי אפשר שלא להאשים את בג”צ. 90% מן המסתננים נמצאים כאן בגלל ביטול נוהל ‘החזרה חמה’. מעניין מי ביטל את הנוהל הזה? רמז, זו לא הייתה הממשלה, אז מי נשאר? לפותרי החידה מובטח פרס חגיגי, עוד עשרת אלפים אריתראים חביבים יוכנסו לשכונתם.

 8. למי שלא יודע: חולדאי, איש שמאל קיצוני, הקים לפני 10 שנים גוף ארגוני של העיריה בשם מסיל”ה (מרכז סיוע לאוכלוסיה הזרה, ראו בגוגל) שתפקידו לעזור לזרים וצאצאיהם בתל אביב בתחומי חיים שונים, ולמעשה מסייע להשתרשותם בישראל. הארגון פועל בכספי “הקרן החדשה לישראל” המשוקצת ובכספי משלם המיסים התל-אביבי (בלי לשאול אותו). רוב אזרחי המדינה והנהגתה לא יודעים על פעילותו הכמעט “מחתרתית” הזאת של חולדאי.

 9. מהרסייך ממך יצאו, כתוב איפשהו. מהיכן מגיעים אלה התומכים בהישארותם של המסתננים למיניהם? האם לא מתל אביב בעידוד ראש העיר שלה? הם אוכלים את התבשיל שהם עצמם בישלו.

 10. כל עוד זה לא באפקה, זה לא מזיז לאף אחד.
  כשזה יגיע לשם – ידעו לצעוק “למה לא טיפלתם בזה בשכונת התקווה?”

 11. מדהים לראות איך במידה מצליחים באותה נשימה להכיר בקיומה של בעיה ולהתנגד לפתרון. ההשקעה בילדי הזרים היא הדרך הטובה ביותר לצמצום הפשיעה בשכונות ושיפור איכות החיים של כל תושביהן בטווח הארוך. אלא שבשביל כותבי מידה השקעה בלא יהודים היא עוול בפני עצמו. מבחינתם יש רק פתרון אחד – לגרש ממדינת ישראל את מי שאינו יהודי, שיהיה בעיה של מישהו אחר.

  1. גזען אחד למה בגלל שהם הצליחו להסתנן ולשלם לבדואים מבריחי גבול ? מה עם הילדים של קונגו ? הילדים של קניה וכו’ ותמשיך להודו ועוד רק בגלל שהם לא יהודים את לא מכונה לתת את שכרך החודשי לילדים שאין להם כלום ואת קונה לך מותרות !!

  2. נמאסתם צבועים והזויים חסרי הבנת המציאות והשלכות מעשיכם על העם היהודי שזו מדינתו הפצפונת. נמאסתם! הגיב:

   צבוע שכמותך. למה אתה מעז להטיף לנו את משנתך העקומה לפיה עלינו לטפח פושעים פולשים שיש להם מדינה משלהם ושם משפחותיהם אימותיהם אבותיהם אחיותיהם וכל השאר? מה פתאום להשאירם פה? אולי כי אתה מקווה שהם יבקשו כמובן איחוד משפחות בישראל והמדינה היהודית תחוסל? זה מה שגורם לך להמליץ להשאיר אותם פה? כל אחד לארצו ולמדינתו. החוצה. סע לשם איתם ותחנך אותם שם.

  3. את הבעיה יצרו החבר׳ה שמשלמים לך על התגובה הזו, אז למה לעזאזל שננסה את ה״פתרון״ שאתה מיחצ״ן עבורם?

 12. צריך למנוע מבג”ץ להתערב בעניינים לא לו,שהרי אם המסתננים היו גרים בשכונה של שופטי בג”ץ והשופטי בג”ץ היו סובלים סבל כמו תושבי דרום ת”א לא קשה לנחש מה הם היו מחלטים…
  אני הפעם רוצה לחרוג מהמצב שמקטרים על המצב ולא מציעים פתרונות- לשית עלהם מסים נשכנים ( כגון מס 50% על המשכורות שלהם) שהם יממנו למשל את בניית הגדר הדרום ומחנות המעצר ,ועל כל דבר קטן של פשיעה לגרש מיידית מהארץ-לא לתת להם להיות עם אופניים חשמליות(כי הם נוסעים בפראות ומסכנים את הולכי רגל) – לעשות פעולות מניעת פשיעה =שהמשטרה תכנס באופן קבוע לחיפוש בבתי המסתננים וכן – למרר להם את החיים -ואז הם יעזבו בהמונהם את ארצנו הקטנה- וכל אישה שמשריצה ישר תגורש מהארץ עם בן זוגה מה שיעביר להם את המסר שמי שמשריץ זה לא נותן לו תעודת ביטוח מהגירוש!

 13. הכל בגלל שופטי בג״צ ופסיקותיהם האיומות והנוראות והמזיקות לנו לעמנו ולמדינתנו. רק בג״צ אשם. עד שלא יטפלו בבג״צ לא תוכלנה ממשלות ישראל נבחרות העם לתפקד. בבג״צ ובאירגוני השמאל יושבים בדיוק אותם אנשים ויד לוחצת יד. כחלון הנבלה הוא האשם היחידי במצב שנוצר. הוא שמונע חקיקה שתחזיר לממשלה את יכולת השליטה וכל ההרס נוצר בגללו. הוא הצבוע הדו פרצופי שמצהיר שבג״צ מגן על החלש ושלכן לא יתן לחוקק חוקים להשבת השלטון לנבחרי העם. כחלון לקקן לשמאל כדי להתאתרג ומקריב את ישראל על מזבח כסאו. הוא גם אשם באי מציאת פתרון להתיישבות ביהודה ושומרון אותה הורסים באמצעות השמאל ובג״צ.

 14. הכל נכון מאד. מאידך הפתרון לפזר אותם בכל המדינה ולאפשר להם עבודה והתבוססות כאן, הוא גם פתרון קשה. יש להתעקש שהפתרון הוא חזרה הביתה.

 15. לצערי אותם אנשי שמאל שדואגים לפלסטינים.ולמסתננים.והם מגדירים את זה כשתי הצדדים.כלומר את נייטראלים.הם מעמידים עצמם
  מהאום.אבל במציאות תמיד תופסים את הצד השני.
  להם לא איכפת מיהודי הארץ.אלא תמיד מהאחר.זה נובע מהאונברסליות שלהם.ולהם אין תחושת ערבות ושיתוף ליהודי אחר.מבחינתו אין שום ערבות הדדית.והכל נובע לפי ראות עיניו.האדישות שלהם ליהודי הם הסכנה הגדולה ליהודי הארץ.כיוון שלא איכפת להם ממצוקת האזרח היהודי.והם מוכנים לסכן את יהודי הארץ למען הטבות לזר.יתכן כי זה נובע מנקמנות ברוב היהודים הימניים.בגדר הצבעת ביבי.מגיע לך לסבול.ומצבך לא מעניין.תבדקו בטוקבקים ותראו תגובות כאלה של אנשי שמאל.
  לצערי בגץ השמאלני מסרס את הממשלה.ואנו הופכים לרפובליקת בננות.ונגיע לאט ובטוח לרמת ביטחון של עולם שלישי.והכל בחסות בגץ.ובעידוד וסיוע ארגוני שמאל.

 16. המציאות הזאת לא חדשה, והיא רק הולכת ומחמירה. ישנן שתי בעיות דחופות שהמדינה מזניחה ובינתיים הם מחמירות: השתלטות האריתראים והסודנים על שכונות מגורים יהודיות, וההשתלטות של הבדואים על קרקעות המדינה.
  בינתיים כבר קרוב לעשור הרבה נאומים ומעט מעשים.

 17. חברים יקרים , אל תצפו לכלום מ”ישראלים ממוצא יהודי” , זה המצב, אין מה לעשות עם הישראלים האלה שכופרים במוצא היהודי שלהם ובאלוהי ישראל.
  אותם ישראלים דוברי עברית רהוטה יעשו הכל כדי למחוק את המדינה היהודית, כי דמוקרטית סותרת הבדלי דת גם ,לדעתם יש סתירה בין מדינה יהודית לדמוקרטית. זה המצב וחבל מאוד.
  ה׳ יצילנו

 18. איזו בושה ! מה נהיה מהמדינה שחוזה המדינה חזה -ים המלח הוחכר לכל המרבה במחיר ..הנגב השתלטו בדואים בוזזים..ובתחנה המרכזית מעוז התל אביביות -שוכן הרוע והסלאמס הערבי סודני בכל עוזו..גועל נפ

 19. צריך לאפשר להם לגור ולעבוד בכל מקום בארץ ולא לדחוק אותם לגטאות בתל אביב או בפתח תקווה.
  בוש וחרפה שיהודים שנרדפו בכל העולם מתנהגים בגזענותובאכזריות אל פליטים אומללים שכל רצונם הוא לחיות בשקט

  1. אתה בדיוק דוגמא למי שהורס את מדינתנו בלי רשותנו באמצעות התעמולה השיקרית הזולה והמטופשת שלך. הם לא פליטים ומקומם בארצם. הם לא זכאים להיות פה למען שום מטרה ומשום סיבה. אנחנו לא הקמנו מדינה באמצעות דם בנינו כדי למכור אותה לסודנים האלה הפולשים האריתראים האלה והזרים למיניהם. אטימות השמאל גורמת לשיער לסמור מרוב גועל. לא לדחוק אותם לגטאות? הם צריכים לעוף מפה יחד עם כל הילדים שהם ממהרים לייצר פה כדי לכבוש את הארץ מידינו. תעמולן שגורם להרס המדינה או מרוע או מקוצר ראות ובורות.

  2. מאז בניית הגדר הרבה מאוד אריתראים באו לכאן בטיסה כתיירים ונשארו כאן. אם תאפשר להם לעבוד בכל הארץ תופעת ההסתננות תתחדש.

 20. “בשנת 2012 היו המסתננים מעורבים בכ־60 אחוזים מסך מקרי השוד במרחב, ובלמעלה מ־60 אחוזים מעברות האונס ומעשי הסדום. מדובר בנתונים מדהימים, בוודאי כשזוכרים שבאותה תקופה היוו המסתננים פחות מ-0.3 אחוז מכלל אוכלוסיית המדינה.”
  “מידה” הוא אתר רציני, ולא צריך להשתמש בעיוותי נתונים כדי להוכיח טענה – צריך לבחון את אחוז המסתננים במרחב ולא במדינה.
  תנו בסיס רציני להשוואה, ואל תשתמשו בדמגוגיה זולה, עם השוואות לא-רלוונטיות והטעיות מכוונות.

 21. מרדכי ליפמן: טיהור אתני של יהודים. היכן? כאן, ליד פתח ביתך, בעיר העברית הראשונה… אות קיין על מצחה של מרים נאור ושל ממשלת ישראל

  טיהור אתני של יהודים הולך ונוצר בימינו אלה ולנוכח עינינו ממש. בעיר העברית הראשונה, בשכונותיה הדרומיות, משתוללים הפשע והאלימות, כאשר תושביה הוותיקים, הם הקרבנות. לפני ימים סבורים פגעו מהגרי עבודה, בנשים קשישות, האחת הוכתה קשות, כאשר ביקשה משכניה החדשים שהגיעו עד פתח דירתה מ… סודן, להזיז מכונת כביסה שחסמה את פתח הכניסה לביתה. היא אושפזה. השנייה, בת 80, נחלצה מסף אונס, לאחר שנגררה, מהרחוב בו הלכה לתומה, לאחת הכניסות, אף זאת בחדר מדרגות, ליד המקום, האמור להיות מבצרה, שלה ושל בני משפחתה, מזה דורות.

  והיכן המשטרה? ובכן, היא חוקרת…

  לפני כמה ימים פרצה קטטה המונית, אלימה מאד שבה היכו שתי קבוצות של מהגרים אריתראיים (ואולי היו אלה סודאניים?), אלו באלו. מעשי האונס, הביזה, השכרות ברחובות, הרס תשתיות המיים, הביוב, ברחובות והחשמל, מעידים כי המשבר הזה הולך וצובר תאוצה. זה לא הסוף של הסוף, זה גם לא ההתחלה של הסוף. זה אפילו לא הסוף של ההתחלה, באסון שנחת על דרום תל אביב, תחת המטריה המוכתמת בנתזים של ביוב, ולפרקים גם בכאלה של דם, מעשה ידיו להתפאר של הבג”צ ירום הודו, ושל כבודה, מרים נאור, ובעצימת עיניים נטולת רגשות של הממשלה, מתבצע טיהור אתני של יהודים, כן. על אדמה עברית, שאת תכנון גאולתה וביצועו יזמו לפני קרוב למאה שנים ה”ה דיזנגוף ורוטשילד. כאן, בלב תל אביב. מתרחש מעשה הנבלה הזה יום יום ושעה שעה. בממשלה שותקים או ממלמלים מילות השתתפות בצער. לעומתם, המהגרים מאפריקה ממלמלים טכסט אחר לגמרי: אנטישמי מיסודו, כולל טענות ליהודים ולקינוח: “חבל שהיטלר לא סיים את המלאכה. לכו מכאן. הארץ הזו לא שלכם!”
  הסיפור בדרום תל אביב הוא אות קיין על מצחו של הבג”צ, אות קיין על מצחה של נשיאת העליון. אך קודם כל וראשית כל, אות קיין על מצחה של ממשלת ישראל!

 22. אני מסתובב המון בדרום תל אביב בכל שעה אפשרית, אין שום קשר בין הכתבה הזאת לבין המציאות. לא מסוכן שם ולא בטיח. האפריקאים שם אנשים רגילים לחלוטין כמו דוד ומשה, הכל רגיל שם, ומי שלא מאמין שיילך לשם וישפוט בעצמו. אתם כרגיל עושים הפרד ומשול ומנסים להסית ולחלק את הציבור לקבוצות ולסכסך בינהן.

 23. מה יהיה הסוף עם המיעוט השמאלני שמעודד הגירה של פךטים לכאן כדי לשנות את מבנה המדינה ולהפכה למדינת כל אזרחיה -כמובם עי איזרוח כל הסודנים האלה וגויים נוספים…נצטרך להקים מחדש את מדינת היהודים היחידה בעולם?

 24. מי בעצם אשם בכניסת המסתננים והגעתם לאיזור תל אביב?

  התשובה:- כל ממשלות ישראל ב-10 השנים האחרונות ואף יותר, כמובן שבעיקר ממשלת הליכוד מאחר והיא שולטת בעיקר בשנים אלו.
  כל הממשלות ידעו על חדירת המסתננים מגבול מצרים ולא עשו דבר עד להקמת הגדר. (החלטה מאוחרת של ממשלת הליכוד בסופו של דבר)
  המסתננים היו נתפסים ע”י הצבא ומאחר ולא קיבלו הנחיות בנושא העלה אותם על אוטובוסים על חשבון משרד הבטחון והסיעו אותם בצורה
  מאורגנת לתל אביב והוריד אותם באיזור התחנה המרכזית בת אביב.

 25. יש מי שיסביר לי מדוע אירגוני השמאל נלחמים למען מחפשי העבודה האלה???
  אלה אינם פליטים לפי כל פרמטר. האום חוקק חוק בקשר למושג פליט. פליט הוא רק אדם שברח ממולדתו מסיבות של רדיפות פוליטיות או איום על חייו מבחינה פוליטית (לא כולל מעשים פליליים).והחשוב מכל שהוא נחשב פליט רק במדינה הראשונה אליה הגיע. במיקרה שלנו זאת מצריים. כאשר הוא עובר למדינה אחרת הוא איננו פליט. כל אותם “פליטים” הם למעשה מחפשי עבודה. כך שהסטטוס שלהם שונה לחלוטין מסטטוס של פליט. מדינת ישראל חייבת להפטר מהם במהירות האפשרית לפני שיהיה מאוחר. אפילו להעלות אותם על מטוסים חזרה לארצם.

  1. חחחח אין ממשלה צריך בחירות לבגצ אגב לא נישאר הרבה למדינה הזו בכול מיקרה

 26. אני יליד שכונת התקווה וכמו כולם נחרד למצב בו אנחנו נידחפים לקירות הבתים על ידיי הפולשים הסודנים והאריתראים גנה ניגריה ועוד אפריקנים שמציפים את המדינה שהממשלה כבר לא מזכירה אותם יותר עים קצב הילודה המחריד של גנבים שודדים אנסים ורוצחים אלה שכבשו את המדינה שלנו בלי שם קליע רובה אחד ויחד עים זה שמאלנים העובדים תחת שילטון האירגונים הזרים מעודדים ומדריכים את הפולשים איך הכי טוב להיתמע בחברה הישראלית .שיעורי עיברית וילודה בקצה של 7 מיליון בעוד 7 שנים מהיום .ומה עושה שר הפנים הנחרד מהמצב ? נותן אשרת קבע למנהיג המיסתננים הנחש הכי מסוכן בפולשים האלה .ראש הממשלה נתנייה זה הוא אתה שניבחרת לישמור עלינו ועל אזרחי המדינה ולא האירגונים הזרים או בג”ץ אז דיי להיסתתר מארים גופים עויינים אלה .צא מהארון שאתה נימצא בוא וסלק מיכאן את הפולשים .

 27. הבעיה של היהודים בארץ ובח”ל הייתה בעבר וגם היום היא ההצלחה הכלכלית היחסית שלהם .היא גורמת לרצון חלק מהשכנים שלהם לרצוח אותם כדי לרשת את מה שהם ואבותיהם רכשו . המסתננים בשלב זה
  מופיעים כמסכנים . בשלב הבא הם יילכו למסגדים . ייספגו שם שנאה ליהודים ויפנימו את הסיסמה:
  “אטבח אל יהוד” . באמצעות ריבוי טבעי של משפחות פוליגאמיות הם יגיעו למספרים כאלו שיותר ויותר יוכלו גם לבצע . אלה שמכונים: ” שומרי זכויות האדם” שוכחים שגם ליהודים מגיע זכויות . הוריהם הגיעו
  כפליטים . הם בנו מדינה המעוררת קינאה .להם אין מקום לברוח מכאן