שיטת השקשוקה של איציק שמולי

מתוך 82,400 שקלים שגייס איציק שמולי כתרומות בעבור קמפיין הפריימריז, הגיעו 20,000 ₪ ממנכ”ל איסתא אחישי גל ואליאב בר-דוד. את ההון, השלטון והשקשוקה מריחים למרחוק

צילום: תומר נויברג /פלאש90

מאת: ארז תדמור ורותם סלע

אחישי גל, מנכ”ל איסתא, סגר מעגל. מי שהצטרף לחברת התיירות כסמנכ”ל כספים, הצליח ב-2010, לאחר טיפוס של כמעט עשרים שנה, להפוך לבעל המניות הגדול בחברה בעבור 14 מיליון שקלים. רכישת השליטה מידי התאחדות הסטודנטים, אליה חתר במשך שנים, לא נחתה עליו משמיים. אחראים לה בעיקר מי שהפכו מאז לחבריו הטובים ועושים כעת את צעדיהם הראשונים בפוליטיקה הארצית: יו”ר ההתאחדות דאז בועז טופורובסקי, וסגנו איציק שמולי, שלמדו שחברויות טובות משתלמות ומשלמות.

עד כמה משתלמת החברות? שמולי כיהן עד ל-4 בנובמבר כחבר דירקטוריון איסתא, תפקיד המקנה לו אלפי שקלים בשנה, וזכה, שמונה ימים לאחר פרישתו בשל ריצתו לפריימריז במפלגת העבודה, לתרומה של 10,000 שקלים מאחישי גל, ושל 10,000 שקלים נוספים מאליאב בר-דוד, שייעץ לסטודנטים בעסקת איסתא ואושר לו תגמול על עבודתו עבור ההתאחדות.

ומה באשר לטופורובסקי? לאחר כהונתו כיושב-ראש ההתאחדות, מונה טופורובסקי במרץ 2011 ליו”ר דירקטוריון איסתא שבשליטת גל בעבור 16,185 ₪ בחודש, הוצאות רכב וקרן השתלמות. כעת הוא ממוקם במקום ה-18 ברשימת “יש עתיד” לכנסת.

ואחישי גל? הוא שולט כיום בקונצרן שגלגל בשנה שעברה מעל לחצי-מיליארד שקלים, והרוויח ב-2011 כ-23 מיליון שקלים. את המפתחות מסרו לו כאמור חבריו: שמולי וטופורובסקי.

נזיד עדשים או עסקת חייהם של הסטודנטים?

חברת איסתא רחוקה מלהיות חנות מכולת. מלבד היותה אחת מחברות התיירות הגדולות והמצליחות בישראל, היא מהווה את הנכס העסקי המשמעותי ביותר של התאחדות הסטודנטים הארצית. עד יוני 2010 שלטה האגודה בחברה הנסחרת בבורסה התל-אביבית, דרך עמותת איסתא ליינס שהחזיקה ב-43.5% מהון המניות בחברה, ובכ-51% מזכויות ההצבעה, המעניקים לה שליטה.

לוגו

בעלי מניות מרכזיים נוספים היו מנכ”ל החברה אחישי גל, ואברהם דותן, שהחזיקו יחד ב-34.7% מהון המניות וב-33% מזכויות ההצבעה. הפער בין שיעור האחזקה לשיעור ההצבעה נבע מכך שחלק ממניותיו של גל היו מניות הוניות מיוחדות, שאפשרו לו ליהנות מרווחי החברה אך לא הקנו לו זכויות הצבעה.

חוסר השליטה בפרת המזומנים התיירותית הפריע לדותן ולגל, שקיימו לאורך השנים מערכת יחסים מתוחה עם הסטודנטים. האחרונים חשדו וחשו פעמים רבות כי הצמד מנסה להשתלט על החברה. כך, למשל, במאי 2007 זכה איתי שונשיין, יו”ר ההתאחדות דאז, לביקורת חריפה, על רקע ניסיונו למכור 24% ממניות החברה לקבוצה בראשות גל ודותן ב-42.5 מיליון שקלים – מחיר שהיה גבוה אז ב-5% בלבד ממחיר המניה בשוק המניות. בשל הביקורת פתח שונשיין את המכרז לחברות אחרות, ולאחר שבוע בלבד הוצעו לסטודנטים כ-52 מיליון שקלים, סכום הגבוה בכ-22% מהמחיר שהציע גל. העסקה לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל בשל התנגדות האגודות, אך אחישי ודותן המשיכו לנסות.

בועז טופורובסקי
בועז טופורובסקי; צילום: בועז טופורובסקי

במאי 2008 ניסו גל ודותן להעביר באסיפה הכללית החלטה שתהפוך את מניות ההון של גל למניות רגילות המקנות זכות הצבעה, החלטה שהייתה עשויה לשמוט למעשה את השליטה מידי ההתאחדות ללא כל עלות כספית. בסוף ישיבה מתוחה – בה ניסה עורך הדין של החברה לשלול מטופורובסקי, שהיה אז יו”ר טרי של ההתאחדות, את אפשרות ההצבעה בטענה כי לא הגיע מצויד בשטר בעלות – בוטלה ההצבעה.

בראיון שנערך עם טופורובסקי ב-The Marker על רקע האירוע, הבטיח הלה, שבדיוק נכנס לתפקידו, כי יממש סדר-יום כלכלי לוחמני, הכולל את מכירת כלל אחזקות הסטודנטים באיסתא לגורם שישלם את המחיר הגבוה ביותר. טופורובסקי אף הוסיף כי על רקע התנהלותו, גל “לא יהיה מנכ”ל איסתא עוד זמן רב”.

טופורובסקי לגל: “כל מה שהבטחת לסטודנטים קיימת”

קצת יותר משנתיים מאוחר יותר נערכה ישיבת “הנשיאות” – מפגש תקופתי של ראשי אגודות הסטודנטים מכל הארץ – בו ניסו טופורובסקי ושמולי לשכנע את יושבי הראש כי עסקה בה ימכרו חלק מהמניות לגל, באופן שיהפוך אותו לבעל המניות העיקרי בחברה, היא העסקה הטובה ביותר האפשרית.

“אני רוצה להגיד שאם יש משהו שאני שמתי לב בשנתיים האחרונות שאתה קונסיסטנטי”, אמר טופורובסקי לגל שהשתתף בחלק מהישיבה. “אתה עומד מאחורי מה שאתה אומר. גם בבדיקות שעשיתי כל מה שהבטחת לסטודנטים קיימת: לקחת חברה קטנה ולא מרוויחה והרבה בזכותך החברה הפכה להיות מה שהיא היום. היו עליות ומורדות אבל אנחנו חייבים להגיע להחלטה גם בשביל החברה, גם בשבילנו וגם בשבילך”.

איציק שמולי בתורו נפנף הצעות לפיהן ההתאחדות תגדיל את אחזקותיה באיסתא במקום למכור אותן: “איזה למכור באמת? הבן אדם רק מחפש לקנות בשנים האחרונות … זה לא על הפרק בכלל”, אמר שמולי וציין: “זאת אשליה אופטית … זאת לא באמת חלופה שהסטודנטים יביאו כסף מהבית כדי לקנות מניות וכולם, כולל השותפים שלנו בחברה, יודעים את זה. צריך לקחת את זה בחשבון – אם מניחים שהזכות לקנות מניות היא חגורת הבטיחות היחידה שלנו”.

בסופו של דבר זכתה כאמור ההתאחדות לתמורה של 14 מיליון שקלים בעבור מכירת 8% ממניות החברה. מחיר המנייה בעסקה אמנם היה גבוה ב-30% ממחירה בשוק, אלא שעבור גל משמעותה הייתה גבוהה פי כמה. זאת מכיוון שבנוסף למכירת המניות, הסכימו הסטודנטים לאשר את הצעד בו נלחם טופורובסקי בחירוף נפש בשנת 2008, ולהפוך את מניות ההון של גל למניות רגילות, צעד שבצירוף המכירה הפחית את זכויות ההצבעה של הסטודנטים ל-35% בלבד.

גל ודותן, החזיקו כעת יחד ב-42.7 אחוזים ממניות החברה, נתון שהספיק להם על מנת להפוך לקבוצת מחזיקי המניות הגדולה ביותר.

שקשוקה
משקשקים מניות

בישיבת נשיאות הסטודנטים באוקטובר 2010 נפרד טופורובסקי מהתפקיד והודה לסגנו ויורשו איציק שמולי על מהלכים פוליטיים, שסייעו “להשיג עוד כסף מאיסתא” בעת תהליך המכירה, בו הוא עצמו לקח, כאמור, חלק פעיל. בישיבה שנערכה מאוחר יותר, בחודש נובמבר, כשהוא כבר יושב ראש, ביקש שמולי לעדכן את הנוכחים כי אושרה העברת תשלום ליועץ בר-דוד, שכאמור ייצג את ההתאחדות במשא ומתן שקדם למכירת החברה, ואשר בפריימריז האחרונים בחר לתרום גם הוא לשמולי.

בפברואר 2011 הפך שמולי לדירקטור באיסתא, וחודש מאוחר יותר הפך טופורובסקי ליו”ר החברה. שני החברים המשיכו להיפגש בדירקטוריון החברה אחד עם השני, ועם חברם החדש אחישי גל, שהיה אחד מאורחי הכבוד (לצד עופר עיני, בוז’י הרצוג ויאיר לפיד כמובן), בחתונתו של טופורובסקי ב-31 באוקטובר השנה.

איציק שמולי גוזר קופון חברי

עשרים אלף השקלים שהעבירו “סוגרי עסקת איסתא”, אחישי גל ואליאב בר-דוד, לצורך הפריימריז של שמולי, היוו כמעט רבע מכלל התרומות שאסף הפוליטיקאי הצעיר; הללו הסתכמו (בניכוי תרומתו העצמית) ב-82,400 ₪. מעבר להצלחה היחסית בגיוס תרומות, זכה שמולי גם להצלחה בקלפי, במידה רבה בזכות הפרסום הרב שקיבל בזמן המחאה החברתית נגד מדיניות הממשלה, והצליח להגיע בפריימריז במפלגת העבודה ל-13,365 קולות ולהתמקם במקום ה-11 (לאחר פרישת פרץ) ברשימת העבודה לכנסת.

עבודה

חשוב להבהיר היטב: הטענות כלפי שמולי אינן נוגעות לדין הפלילי. לו הייתה מכירת איסתא לגל נעשית לאחר העברת תרומה מצדו לשמולי (ולא לפניה) היה הדבר מהווה ניסיון פסול ופלילי להשפיע על הליך המכירה. יחד עם זאת, גם אם מבחינה חוקית אין בעיה עם העובדה ששמולי קיבל תרומות בסך אלפי שקלים מאנשי עסקים להם מכר מניות שליטה בחברת ענק, ראוי להביא את הדבר לידיעת הציבור. פוליטיקה נקייה וטוהר כפיים דורשים, לפחות בעיני חלק מהציבור, מנהיגות והתנהלות ראויות הרבה יותר מאשר אי-חציית הגבול הפלילי.

ומה יגידו יחימוביץ’ ורוזנטל?

יש להניח כי כמה גבות יתרוממו בימים הקרובים בעקבות הגילוי שמנהיג המחאה החברתית הצעיר, שרץ לכנסת בדרישת יושר וצדק ממנהיגי ישראל, יכול ללמד אותנו שיעור אחד או שניים על ערבוב הון ושלטון, ואיך כסף מתחבר לפוליטיקה.

גיוס כספים הוא כלי חיוני בפריימריז. מאבקים חברתיים, חשיפה ציבורית והרבה רצון טוב, אינם יכולים להחליף השקעה כספית. גובה התרומה המקסימאלי מגיע ל-11,100 ₪ לכל מועמד מתורם יחיד, בנימוק שיש למנוע מן המועמד, בשבתו כמחוקק, להעניק משקל רב יותר לאינטרסים של תורמיו על חשבון מצביעיו. במקרה של מתמודדים שכבר החזיקו בעבר במשרות ציבוריות, החשש הזה נוגע לא רק לעתיד, אלא גם לעבר.

במקרה שלפנינו, ישפוט הקורא בעצמו עד כמה נראית לו הדרך בה בחר שמולי להתנהל הן כסיו”ר, והן כיו”ר התאחדות הסטודנטים, והן כמנהיג המחאה החברתית. מעניין מה היה למיקי רוזנטל, הממוקם מיד לאחר שמולי ברשימת העבודה לכנסת, לומר על השקשוקה שבישל שמולי. מעניין גם כיצד תשפוט שלי יחימוביץ’ את ההפרטה בזעיר-אנפין של שמולי, ואת התרומה הנאה שקיבל בזכות קשרי החברות שלו עם הבעלים החדשים ועם מי שסייע לעסקה.

 תגובת איציק שמולי כפי שנמסרה על ידי דוברו אייל בסון:

הטענה שהתאחדות הסטודנטים מכרה בשנת 2009 חלק ממניותיה בחברה הציבורית ששוויין מיליוני שקלים בתמורה או בציפייה לתרומה של 10,000 ₪ לטובת מועמדותו של איציק שמולי בשנת 2012 היא מרושעת, שקרית ומגוחכת. הליך המכירה שנעשה בשנת 2009 בוצע מתוקף החלטה שהתקבלה ברוב עצום של כ-90% מחברי הנשיאות שהשתכנעו שזוהי טובתה של העמותה ושל החברה הציבורית. אין לשמולי כסגן יו״ר ההתאחדות דאז את הסמכות לקבל את ההחלטה לבדו.

יותר מכך, עם ההכרזה על כוונתו להתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה בשנת 2012 הודיע שמולי לדירקטוריון החברה על התפטרותו שכן הוא אינו יכול היה להקדיש את הזמן והמרץ המספק כדירקטור בחברה. במקביל הודיע גם כי ישמש כיו״ר ההתאחדות בהתנדבות מלאה עד לבחירת מחליף תחתיו.

איציק שמולי ואליאב בר דוד נמצאים בקשר חברי בשנים האחרונות. יצוין כי אליאב עשה את עבודתו בשנת 2009 למען הסטודנטים בהתנדבות מלאה ולכן גם במקרה זה הרמיזה על התנהגות פסולה היא מרושעת ושקרית.

שמולי הקפיד ויקפיד כקוצו של יוד על התנהלות שקופה, ראויה וחוקית בדרכו הציבורית, ובפרט בהליך הבחירות המקדימות.

תגובת אחישי גל:

אני מרגיש שמדובר באדם סופר ראוי, הלוואי שכל חברי הכנסת יהיו כמו שהוא היום, הדבר היחידי שאני יכול לאחל לו זה שבעוד ארבע שנים אני אתרום לו, כי בעוד ארבע שנים אני אאמין שגם אחרי שהוא היה ח”כ ארבע שנים, הוא נשאר באותה גישה וטוהר מידות כמו שיש לו היום.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

24 תגובות למאמר

 1. האמת? נראה לי מוגזם לקרוא לזה שקשוקה.
  מה, הכל בשביל 20 אלף שקל?

  אני לא חושב שאפשר לצפות ממישהו לא לקבל תרומה מאדם איתו עשה עיסקה כמה שנים קודם.
  כן כדאי לעקוב ולראות אם זה לא באמת הופך להרגל שבו שמולי מתנהג כחייב טובות למישהו.

 2. חחחח … איזה הסחפות של כתבה בשביל 20,000 שקל … מה אין לכם מה לעשות בחיים ?

  1. אתם טועים!!!
   1. השאלה היא לא רק מה הוא קיבל, אלא גם מה הוא נתן. ונראה שהוא וטופורובסקי לחצו לתת למיליונר הטבה מאוד משמעותית על חשבון התאחדות הסטודנטים.
   2. מתישהו הדברים האלה משתלמים, לפריימריז הוא ממילא לא יכול לקבל יותר.
   3. ראית גם בתגובה של המיליונר שהוא מחפש לעזור לו בהמשך.
   בקיצור, יישר כוח על החשיפה.
   עוד עסקן השמולי הזה.

  2. עשרים אלף זה אמנם לא הרבה אבל זה רבע מהתקציב של שמולי. ואם זה מה שקבע את מיקומו ברשימה, זה המון.

 3. מה רוצים ממנו, בן אדם בפוליטיקה חייב להיות נחש צפע. מישהו באמת קנה את השטויות של פוליטיקה אחרת. ציפי ליבני, שלי יחימוביץ’, בבירמן הכל אותו דבר

 4. כמה שטויות במיץ. הבחור שמאחורי הכתבה הזאת הוא מתנועת אם תרצו – חפק של משרד ראש הממשלה.
  לפי הטענה שמולי מכר את איסתא לפני 4 שנים על מנת שתהיה לו תרומה של 10 אלף שח עכשיו ?
  לא נשמע הגיוני גם לנוכלים.

 5. מישהו חושב שבשביל 10,000 ש”ח שמולי מכר את איסתא.בושה לאינטליגנציה.באמת כתבה מוזרה שלכם

  1. ידוע איך השיטה עובדת. הוא לא מכר כדי שיהיה לו 10,000 הוא מכר רכוש של סטודנטים כדי שיהיה לו חבר מיליונר שיתמוך בו. וזה בדיוק מה שהוא השיג. וזו בדיוק שקשוקה.

 6. הקומבינטור מהתאחדות הסטודנטים מחפש קומבינות רצינות קצת יותר רציניות. מחאה חברתית עלאק… עוד עסקן סטודנטים אפור וחסר חזון שכל התמחותו וכישוריו בעסקנות, תככנות וקומבינטוריקה גסה

 7. הקומבינטור מהתאחדות הסטודנטים מחפש קומבינות קצת יותר רציניות. מחאה חברתית עלאק… עוד עסקן סטודנטים אפור וחסר חזון שכל התמחותו וכישוריו בעסקנות, תככנות וקומבינטוריקה גסה

 8. מישהו חושב שמי שיוצא בקמפיין ביבי טוב לעשירים, שלא ימכור נכסי ציבור לחברים מיליונרים?

 9. שמולי וטופורובסקי עוד לא עשו צעד אחד בפוליטיקה וכבר הספיקו לבגוד בבוחרים שלהם. כל הכבוד! להפיץ בין חברי מפלגת העבודה ויש עתיד (יש דבר כזה בכלל) שידעו איזה חומר משובח משובח הם מכניסים לכנסת. כל הכבוד על החשיפה ומעניין מאוד שלא רואים סיפורים כאלה בתקשורת “החופשית” שלנו

 10. אתם מחפשים מתחת לאדמה לבלף על איציק שמולי, להכתים את שמו בעוד ששמו נקי וישאר נקי.
  קנאים נמאסתם!
  איציק שמולי יהיה ח”כ מדהים, ובעתיד גם ראש ממשלה!

  1. ….אמא\אחות\דוד\דודה\אח
   של איציק שמולי, אנחנו מדברים על יו”ר התאחדות הסטודנטים והמסעדן לשעבר ולא על מישהו שפיצח את האטום, חתם על הסכם שלום, תרם לביטחון ישראל, את\ה יודע\ת אי אפשר לעבוד על כולם כל הזמן, אבל מסתבר שאפשר לשמן כמה אנשי עסקים בכסף של אחרים בשביל שמתישהו ישמנו את הכיס שלך.

 11. חברת איסתא “תרמה” למחאה החברתית מיליוני שקלים, אותה מחאה שבלעדיה אף אחד לא היה יודע כלל מי הוא איציק שמולי וששמולי התעקש להיות חלק ממנה על אף שהוא הודה כי הממשלה הסכימה לדרישות הסטודנטים. כמובן שלשמולי יה חשוב יותר לא לבגוד בכלל בציבור הישראלי מאשר לדאוג לאינטרסים של הסטודנטים עליהם הוא צריך “לדאוג” .
  גם שמולי מודה כיום כי המחאה לא השיגה דבר עבור הציבור, אולם אין ספק שהיא עזרה לשמולי לבנות קריירה.
  מכאן אני מסכים, 20,000 ש”ח זה סכום קטן עבור שמולי, אולם זאת רק תחילתה של השחיתות.

 12. שיהיה ברור שמולי נקי לחלוטין – למה ? כי שמולי בצד הנכון של המפה . אם שמולי היה ימני הוא היה ניצלב ע”י התשקורת , אבל כרגע הוא נהנה וימשיך להנות ממטריית הצדקנות . עד שימעד ולא יספק את הסחורה לעדר צווחני השמאל ואז יוכפש כאילו היה מתנחל
  לפני כחצי שנה ראיתי אותו כמדריך באיזה שכונת מצוקה ואמרתי לאישתי שאין מצב שזה מעשה אמיתי אלא גימיק שלא ימשיך מעבר להשגת הג’וב הבא . תראו, פעם אנשים שרצו לשנות היו יורדים לנגב או עולים לצפון או מתגיסים למען מטרה היו דבקים בה לאורך כל חייהם או לפחות עד שהיעד נכבש . היום זה רק מקפצה לג’וב הבא .
  שמולי כמובן איננו מהחומר שעושה , הוא מהחומר שמדבר , ולכן הוא ראוי ביותר להיות אופוצזיה לכמה שיותר שנים בעזרת השם .
  שמולי שהיה “לא פוליטי” הסריח מהתחלה כמו יתר האנרכיסטים והמציתים סביבו , ועכשיו שהשקר מתגלה , אין בתקשורת מי שיאמת אותו אם אמירותיהם והצהרותיהם משנה שעברה .
  באשר לכסף – תנו לשמולי הנחמד להנות מהכסף , תעשו כמו התקשורת השמאלנית ותתעלמו .

 13. אני לא חושב שהמסקנה מהכתבה צריכה להיות ששמולי מושחת. זה יהיה מוגזם ומטופש לטעון זאת. המסקנה צריכה להיות שהקריטריונים של טוהר וניקיון שהשמאל אוכף הם סלקטיביים ומיועדים להשמיץ באופן לא ענייני את יריביו להשקפת העולם, ואם היו משתמשים בהם באותו אופן על הצד השני של המפה הפוליטית, ניתן היה להכפיש איתם כל אחד.

 14. בזמן המחאה החברתית אמר לי חבר סטודנט כי שמולי הינו אופורטוניסט חסר תקנה. בלשון החברה “ימכור את אמא שלו בעבור משרה”ץ לא האמנתי לו אז. שמולי נראה לי אז, לכל הפחות ע”פ נאומיו כאדם רציני. לצערי, אני רואה כיום כי טעיתי וכי אותו חבר צדק. חבל וטוב שהדברים יוצאים לאור כבר בשלב הזה. תאןןת הממון רק מתעצמת בהמשך הדרך. היום זה עשרים אלף, מחר מאתיים אלף ומחרתיים ……. צריך לעצור אותו כשהוא עוד קטן

 15. ביבי מוציא 20000 ש”ח בשנה רק על גלידת פיסטוק.
  זה באמת לא שקשוקה. זה פיסטוק.

 16. פלילי ועוד איך.
  נא לקרוא את חוק החברות החדש ובמיוחד
  בחובותיהם של נושאי משרה הדירקטורים.