פעילי ‘בצלם’ מביימים את הסכסוך

הקץ לאמינות ‘בצלם’? פסק דין המתפרסם לראשונה ב’מידה’ חושף: צלם פעיל הארגון השתתף באירועי הפרות סדר, תוך ניצול תפקידו בניסיון להתחמק מעונש.

מנצלים את הרגע; צלמים במהלך התפרעות ערבית באום אל-פאחם (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: רוני שוצר/פלאש90

לפני כחודש התפרסמה בעיתון הגארדיאן הבריטי כתבה אינטראקטיבית מסקרנת על חומות הפרדה ברחבי העולם. בין המדינות המסוקרות ניתן היה למצוא – איך לא – את ישראל. כפי שניתן להיווכח בקריאת הכתבה, לאחר משפט קצר המתאר את הגרסה הישראלית להקמת גדר ההפרדה, היא פוצחת בפרופוגנדה שמאלנית-רדיקלית מובהקת הנמשכת עד סופה, ובה משולבים סרטונים ועדויות של פלסטינים מנושלים, הקובלים על זוועות הכיבוש ועל פשעי מדינת ישראל. הפרופורציות מוּנְחוֹת אג’נדה, כמובן, והנזק התדמיתי הבינלאומי לישראל מבוצע בהצלחה.

מי שהתגאה במיוחד בתרומתו לכתבה היה ארגון ‘בצלם’, שהתפאר בעמוד הפייסבוק שלו על כך שהפיק את קטעי הווידאו שהופיעו בה. ואכן, יש לו במה להתפאר: למרות שרבים במדינת ישראל מוקיעים ומגנים את פעילותו של הארגון, לרוב הם אינם מכירים בתרומתו העצומה לדה-לגיטימציה והכפשת ישראל ברחבי העולם. כך, באצטלת שמירה על זכויות אדם, פועל ארגון ‘בצלם’ תחת מטריית ‘הקרן החדשה לישראל’ וגורם למדינה נזקים תדמיתיים רבים.

דו”חות ללא כיסוי

לא פעם עולות טענות כלפי ארגון ‘בצלם’ כי הוא מסייע לטרור הפלסטיני, וכי הארגון אינו בוחל בכל אמצעי המאפשר לו להכפיש את מדינת ישראל ואת חיילי צה”ל. ב’בצלם’ דוחים, כמובן, טענות אלו על הסף, חוזרים פעם אחר פעם על הטענה כי כל מטרתם היא “להיאבק נגד הפרות זכויות האדם בשטחים” ומדגישים כי “הדו”חות שמוציא ‘בצלם’ קנו להם שם של אמינות, והרשויות בישראל מתייחסות אליהם במלוא הרצינות. ‘בצלם’ מקפיד על מהימנות המידע שנמסר מטעמו, והמידע מתפרסם רק לאחר תחקירי שטח מעמיקים והצלבת נתונים וגרסאות”.

אך האם אכן הדבר כך? ממקרה חמור המתואר בפסק-דין שהגיע לידי ‘מידה’, עולה כי לא רק ש”אמינות” אינה בראש מעייניו של הארגון, התנהלותו הרשלנית אף מהווה סיוע, לכאורה, לפגיעה בחיילי צה”ל. לא פחות.

גאווה מפוקפקת. צילומסך מעמוד הפייסבוק של בצלם

זורק אבנים, שולף מצלמה

מעשה שהיה – כך היה: לפני קצת יותר מחצי שנה (7.6) התמקם כוח צה”לי בקרבת הכפרים דורא וחרבת א-טבקה שמדרום-מערב לחברון, למטרת פעילות מבצעית. במהלך הפעילות התקבצו 15-10 נערים והחלו ליידות אבנים ממרחק של 40-30 מטרים לעבר בית נטוש בו שהו סמ”ר אלדד קדר, מפקד הכוח, וסמ”ר אביהו אבו, ששימש כתצפיתן. תוך כדי האירוע, בלט באופן מיוחד צעיר ערבי, שנשא על גבו תיק שחור ולבש חולצה ורודה – מה שמשך במיוחד את תשומת ליבם של החיילים, ומאוחר יותר אף שיחק לרעתו בבית המשפט.

לאחר כשעה של יידוי אבנים, שחדרו לבית דרך החלונות וכמעט שפגעו בחיילים, הורה סמ”ר קדר על הפעלת חוליית המרדף, ששהתה בסמוך. בשלב זה נורה ררנ”מ (רימון-רובה נגד מפגינים) על הפורעים, והכוח, בראשות סמל רז ממן, יצא לרדוף “אחרי כל מי שברח”. “כעקרון הם רדפו אחרי החבורה השלמה”, תיאר התצפיתן מאוחר יותר בבית המשפט הצבאי לנוער ביהודה, “ואני בו זמנית קולט שמישהו פונה שמאלה ואני אומר לסמל לדווח לממן שאחד מהם עצר ושם עליו אפוד זוהר והוציא מצלמה”.

וכך הוא תיאר המרדף:

הוא [הנער – א.ג.] ספציפית החל לברוח והייתה משפחה בעצי הברוש שישבו שם והוא רץ לכיוונם עם אפוד זוהר, כאילו הוא קשור למשפחה וכאילו הוא לא היה באירוע, אפוד כמו של רכב שהיה כתוב עליו “בצלם”… דיווחנו בקשר שיתפסו אותו, אני קלטתי אותו במאה אחוז, הוא יידה אבנים ראיתי במשקפת, עקבתי אחריו ספציפית כי הוא סטה מכל החבורה… המפקד רז עצר אותו ואזק אותו ואז לקחנו אותו למעצר בחברון.

במהלך החקירה הנגדית, תיאר סמ”ר אבו כי כאשר הנאשם הגיע לעצי הברושים, הוא נתקל בהמון של משפחות פלסטיניות שבאו לעשות פיקניק במקום, והבין שאין לו לאן לברוח. או אז הוציא הנער את האפוד הזוהר של ‘בצלם’ מתוך התיק השחור שהיה ברשותו, ושלף מצלמה. סמל ממן העיד כי בעת שביצע את המעצר אמר לצעיר “זה שאתה לובש אפודה זוהרת לא יעזור לך”, והלה השיב לו בתגובה: “מה אתם רוצים ממני – אני צלם של ‘בצלם'”.

עבריין מורשע בשירות ‘בצלם’

לכל אורך המשפט חזר הצעיר הערבי על טענה זו. הוא סיפר כי הגיע למקום משום ש”‘בצלם’ אמרו לי שיש במקום זכויות אדם”. משנשאל כיצד ידע כי יתרחש במקום יידוי אבנים, השיב כי “הודיעו לי מ’בצלם'”, ובהמשך הרחיב והסביר כי “בתחילת עבודתי ב’בצלם’ הודיעו לי על המקום הזה שהוא מקום בעייתי” וש”‘בצלם’ הורו לי ללכת לשם”. כאשר נשאל מדוע לא תיאם מראש את הגעתו למקום חיכוך עם גורם מוסמך, נכשל הצעיר והודה: “‘בצלם’ יודעים שכל שבוע אני הולך לשם לזרוק אבנים… לצלם“.

לאחר מכן חזר בו הצעיר, וטען כי אמירה זו הייתה זו טעות תמימה. אך בהכרעת הדין כתבה השופטת כי אמנם לא הייתה מרשיעה את הנאשם על סמך אמירה כזו בלבד, אולם בשל העובדה שמצאה את עדויות החיילים “ברורות וקוהרנטיות” אל מול עדותו ה”בלתי-מהימנה בעליל” של הנאשם – עדות “מבולבלת, נגועה בסתירות ובתמיהות כמעט בכל משפט ומשפט, כש”שיאה” היה “פליטת פה” שבה הודה באשמה” – הרי שהיא מהווה סיוע של ממש לראיות התביעה האחרות.

אך זה עוד לא הכל: במהלך המשפט נחשף כי אין זו הפעם הראשונה בה הנער משתתף ביידוי אבנים לעבר חיילי צה”ל. מעט יותר משנה לפני שנתפס (21.3.12), הורשע כבר הצעיר בכך ש”יידה אבנים לעבר כוחות צה”ל באופן אינטנסיבי”. הלה הודה שישב בכלא אך טען כי “מאז התבגר, ולא עושה דברים כאלה” יותר. התביעה (ומאוחר יותר, כאמור, גם השופטת) לא השתכנעה, והדגישה את העובדה שכמו במקרה דנן, גם אז הצעיר לא נטל אחריות ולא הביע חרטה על מעשיו.

לבסוף, לאור כל האמור, מצאה השופטת את הנער הערבי אשם, וגזרה עליו 6.5 חודשי מאסר בפועל, 10 חודשי מאסר על-תנאי למשך 4 שנים וקנס בסך 2,000 ש”ח.

מתנדב פוטנציאלי; התפרעות בחברון צילום: עסאם רימאווי/פלאש90

אמינות ברזולוציה נמוכה

כיצד הגיע הציוד של ‘בצלם’ לידיו של העבריין הערבי הצעיר? ובכן, מתברר שהלה מתנדב במסגרת פרויקט של ‘בצלם’ – או: “מרכז המידע הישראלי לזכויות אדם בשטחים”, כפי שהארגון מכנה את עצמו – שנקרא ‘חמושים במצלמות’.

במסגרת פרויקט זה, שהחל בשנת 2007 ואף זכה במספר פרסים בינלאומיים, מחלק ‘בצלם’ מצלמות וידאו לערבים תושבי יהודה ושומרון “כחלק מהמגמה הגוברת בעולם של עיתונות אזרחית”, במטרה “להביא את מציאות חייהם לתשומת לבו של הציבור הישראלי והבינלאומי, ולחשוף את הפרת זכויותיהם על מנת להביא לתיקון המצב”. תיעוד הווידאו, שהפך בינתיים ל”נדבך מרכזי בעבודתו של בצלם” (כ-500 שעות צילום בשנת 2011), מפורסם תדיר ברחבי האינטרנט ואף בעיתונות בארץ וברחבי העולם. הרעיון הכללי, כפי שמוסבר באתר ‘צלם’, הוא כי “כוחן של המילים בתיאור העובדות מתעצם עשרות מונים כשמצטרפת אליהן התמונה”, גם עם מדובר על צילום “מטושטש ורועד”.

אך כידוע, מראה יכול להטעות (בעיקר אם הוא “מטושטש ורועד”), צילומים עלולים להיות מגמתיים וקטעי וידאו ניתן לערוך. חשדות מסוג זה מתעוררים לא פעם למראה סרטונים של ‘בצלם’, בעיקר לאור העובדה שגם הצלמים וגם הארגון המפרסם נגועים באג’נדה ברורה ולמעשה אינם צד ג’ בסכסוך הישראלי-פלסטיני, אלא חלק ממשי ממנו.

לדוגמה, בסרטון שלפניכם האשים ‘בצלם’ את צה”ל בתקיפת כתב וצלם של הטלוויזיה הפלסטינית. על פי גרסת הארגון, השניים נעצרו בסוף חודש יוני השנה, במהלך הפגנה שגרתית בכפר קדום. “חלק מהתקיפה תועדה בווידיאו, שבו ניתן לראות את החיילים מכים את הכתב, אחמד עות’מאן, המנסה להגן על עצמו”, נכתב באתר הארגון, “בתגובה לפרסום התיעוד, טען דובר צה”ל כי הצלמים תקפו חיילים, אולם לא סיפק תיעוד שיבסס טענה זו”.

אך מצפייה בסרטון, ניכר כי למעשה ‘בצלם’ אינו מספק כל תיעוד שיוכיח להיפך: באופן מטריד למדי, שתי זוויות צילום שונות(!) פספסו, במקרה או שלא, את הרגע לפני שהחיילים החלו להכות את הכתב. תיעוד או תעמולה? שיפטו בעצמכם:

פרויקט יוקרתי, התנהלות רשלנית

זהו רק סרטון אחד מיני רבים, בו ניתן להבחין במגמתיות ברורה. האירוע החמור המתואר לעיל, בו צירוף נסיבות הוביל לחשיפת עברו של צלם בשירות ‘בצלם’ מעלה שאלות קשות ביחס לאנשים שמאחורי המצלמות, ואף ניתן לומר שהוא מטיל צל כבד על כלל חומרי ה”תעודה” של הארגון.

הארגון מעסיק מאות מתנדבים במסגרת פרויקט ‘חמושים במצלמות’, אך אינו טורח לעשות ולו את הבירור הבסיסי ביותר של בדיקת עברם הפלילי – עניין קריטי כאשר מדובר על סיטואציות לאומניות נפיצות. לכל בר דעת נקל כי אויב אידיאולוגי של מדינת ישראל וחיילי צה”ל המקבל מצלמה לידיו לא יוטרד כלל משאלת האמינות וההוגנות של הצילומים – או, במקרה שלנו, מ”פגיעה בזכויות אדם” – ויעשה ככל שביכולתו “לתעד” את “המציאות הכואבת” באופן שיציג את ישראל בצורה הגרועה ביותר.

מצב זה חמור עוד יותר כאשר מדובר באדם שכבר זרק בעבר אבנים על חיילי צה”ל ונשלח מטעם ‘בצלם’ “לתעד” סיטואציות דומות, בהן סביר מאוד להניח כי יחזור לסורו. האם מנכ”לית ‘בצלם’ היוצאת ג’סיקה מונטל הייתה מוכנה לשלוח פדופיל מורשע לשמור על ילדיה בגן, כמה חודשים לאחר שהשתחרר? ספק רב.

החשש מכך שמפגעים ישתמשו בתקשורת בכדי לכסות על מעשיהם איננו חשש תאורטי בלבד: רק בחודש מאי האחרון נפוץ סרטון ברשת, בו ניתן לראות כיצד טרוריסטים עושים שימוש בתקשורת כדי להגן על עצמם מאש חיילי צה”ל במהלך עימות:

‘הקרן החדשה’ להכפשת ישראל

התנהלותו של ‘בצלם’ אינה אלא דוגמה אחת אופיינית לצורת ההתנהלות של ארגוני “זכויות אדם” בישראל בחסות ‘הקרן החדשה לישראל’, שתמיכתה ב’בצלם’ הגיעה לכ-250,000 דולר אשתקד. ככל שנוקף הזמן, מתברר כיצד כל “דאגה כנה” למצב “זכויות אדם” מתגלה כאקט ציני בשימוש גורמים אנטי ישראליים, לצורך ניגוח, הכפשה ודה-לגיטימציה של מדינת ישראל בעיני מדינות העולם.

תגובות:

תגובת ארגון ‘בצלם’:

פרויקט “חמושים במצלמות” של בצלם מפעיל כ-200 מתנדבים אשר עוברים הכשרה בשימוש בווידאו ככלי לקידום זכויות האדם. תנאי קבלה בסיסי לפרויקט הוא התחייבות לנהוג כמצופה מפעילי זכויות אדם. בין היתר, מתנדבים מוחתמים על הסכם ומשתתפים בסדנאות בהן מובהר שאם יעברו על החוק, ינהגו באלימות או יידו אבנים תופסק השתתפותם בפרויקט, והם לא יקבלו סיוע משפטי. אנו מדגישים בפניהם כי חריגה מהכללים תפגע בעבודתם המבורכת לתיעוד הכיבוש ופגיעתו בזכויות האדם ולשיפור המצב.

במקרה זה, מ.ח. (קטין, שהחוק אוסר על פרסום פרטיו האישיים) קיבל מאיתנו מצלמה כשלושה שבועות לפני מעצרו. הוא נעצר במהלך עימותים בכפר א-טבקה על ידי חיילים שטענו שזיהו אותו מיידה אבנים והכחיש בחקירתו ובבית המשפט את האישומים נגדו. בתחקיר שטח שערכנו, עדי הראייה לאירוע (בהם צעיר אחד שהשתתף בעצמו ביידוי האבנים באירוע) שראיינו בנפרד זה מזה חיזקו את גרסתו של מ.ח., והוא בחר שלא להודות באישומים במסגרת של עיסקת טיעון על אף שהעונש שהיה צפוי לו היה קל יותר לו היה עושה זאת. עם זאת, שופטת בית המשפט הצבאי לנוער לא קיבלה את גרסתו והרשיעה אותו. הוא מרצה כעת עונש מאסר, ולא יחזור לפעילות כלשהיא מטעם בצלם.

תגובת ‘הקרן החדשה לישראל’:

ראשית יצוין כי פרויקט ‘חמושים במצלמות’ של בצלם אינו פועל בתמיכת הקרן החדשה לישראל.

יחד עם זאת ידוע לנו כי הפרויקט מפעיל מאות מתנדבים ושהארגון משקיע מאמצים כבירים כדי לוודא שכל מתנדביו יפעלו בהתאם לחוק ובאופן המצופה ממגני זכויות אדם. בין היתר מחתים בצלם את המתנדבים על התחייבות בנושא, שבמסגרתה מתחייב המתנדב לפעול לפי חוק ולהימנע מכל פעולה לא חוקית וכן מכל פעולה אלימה. הניסיון לנצל מקרה אחד שבו קטין הורשע בעבירה ולא יחזור לפעילות כלשהי מטעם בצלם, כדי להכפיש את הפרויקט כולו ואת הקרן החדשה הינו מיותר וראוי לגינוי.

___________

מעוניינים להתעדכן במאמרים חדשים באתר? הצטרפו עכשיו ל’מידה’ בפייסבוק ובטוויטר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

29 תגובות למאמר

 1. השם הנכון ל”בצלם”(את השם הגה אחד י.שריד) הוא “בשקר”,
  די לקרוא את בדרת הכתבות של יהונתן דחוח הךוי בנושא
  http://www.news1.co.il/Home/L02-S-00281-00.html
  כדי להבין במי המדובר.
  ושוב תודה ל נורבגיה, האיחוד האירופי, NDC (דנמרק, הולנד, שוודיה, שוויץ), גרמניה (EED), הולנד (ICCO), דיאקוניה (שוודיה), טרוקרה (אירלנד), תוכנית הפיתוח של האו”ם, בריטניה, כריסטיאן אייד (בריטניה), וקרן פורד.- מקור NGO-Monitor

  נקודה נוספת:למרות גדודי המתנדבים,מאות הפרובוקציות והעריכה הפאליוודית מספר הסרטים
  ש”בשקר” מפרסם הוא זניח.בשביל זה האירופאים משלמים כל כך הרבה?

 2. שימו לב לתגובות העבשות של הקרן לישראל חדשה ושל להקת זכויות המחבל.

  עכשיו,שינוי קל של תוכן התגובה של הקרן:

  ” ידוע לנו כי צה”ל מפעיל אלפי חיילים ושהוא משקיע מאמצים כבירים כדי
  לוודא שכל חייליו יפעלו בהתאם להוראות הצבא הכפופות לחוק ובאופן המצופה ממחיילי צה”ל.

  כל חייל יודע שעליו לפעול לפי חוק ולהימנע מכל פעולה לא חוקית.
  הניסיון לנצל מקרה אחד שבו בסרט ערוך ומבושל נראה חייל סוטה מהנוהלים,
  כדי להכפיש את צה”ל כולו,מדינת ישראל והתנועה הציונית בארץ ובחו”ל,כל זה במימון ממשלות זרות. מתועב וראוי לגינוי.”

 3. נבלות. לשלול תעודת עיתונאי מכל מי שהורשע בתמיכה בפעילות טרור.

 4. ארגונים פעילי טרור בהרשאת החוק, ערב רב, אספסוף, הגייס החמישי, המוסרים והמלשינים. אש הגיהנום תיכבה עוד לפני שהם יכבו.

 5. ג’ורג’ אורוול היה גאה בשיחדש שהמציאה תעשיית הדמוניזציה-

  ‘ארגון זכויות אדם’:
  רשת תעמולה פלסטינית במימון ממשלת גרמניה, שמעסיקה בריוני שטח שזורקים אבנים על חיילי צה”ל, מצלמים את התגובה ההגנתית של חיילי צה”ל לסלעים שמוטחים בהם ,
  ומפיצים את זה ללא כל קונטקסט בעולם תוך ליבוי מסוכן של הסתה והכללות גזעניות נגד יהודים וישראלים.

  אשכרה קאמבק של עלילות הדם מהמאה ה14.

  “מתילדה הקטנה נפטרה מהדבר השחור, היא הייתה חמודה ובלונדינית, זה ברור שהיהודים מפיצים את המחלה בעזרת כישופים שטניים, בואו נשרוף ליודן את הכפר !!”

  או בשנת 2013: “מוחמד בן ה13 הוכה על ידי היהודים, הנה סרטון שהוא צילם (בסרטון שוטר מג”ב עוצר את מוחמד אחרי שזה זרק לעברו בקבוק תבערה). תראה איזה חמוד הוא, אין ל(מדינת) היהודים זכות קיום”

  המלים משתנות, המנגינה נשארת.
  גם את עלילות הדם במאה ה14 הפיצו בעיקר מומרים אינטרסנטים וחסרי מצפון .

  1. היה צריך להיות סימן שאלה בסוף.
   למה לעזאזל, השמאל השפוי, מגבה את בצלם?
   והתשובה: בגלל תמימות. השמאלנים הנורמלים, אלה שמצביעים מרצ ועבודה, פשוט לא הבינו עדיין עם מי יש להם עסק. לא לגבי הערבים וגם לא לגבי הפסיכים של השמאל הקיצוני במימון אירופאי, כמו ‘בצלם’ או ‘שוברים שתיקה’.
   הם חושבים שהטיפוסים האלה שמאלנים היפים חמודים כמוהם,
   אבל הם לא-הם שכירי חרב של כוחות אנטי-ישראלים ואנטישמים.

 6. הנביא לייבוביץ צדק, היינו צריכים לשבור לכם את העצמות כשעוד היה אפשר, למה נתנו לכם רובים ?

 7. אוהו, הם מחתימים אותם על ניר! אכן, אחרי חתימה מרשימה שכזו, בושה להכפיש, הרי הוא חתם שינהג כחוק!!!!11
  קיצר, תגובת הקרן מביעה את עומק הזלזול שלהם בעובדות. אבל מה איכפת להם, המטרה הושגה. המעשה שלהם לא יזכה לשום כותרות. “קטן עליהם”, ועובדות לא מעניינות אותם, לדעתי.

  1. ההחתמה מטרתה ברורה, והיא הסרת אחריות משפטית של בצלם במקרים כאלו. הרי אחרת היו יכולים לפנות גם בתביעה כנגד בצלם כאשר מועסק מטעמם פועל בניגוד לחוק

 8. אני בעד צוות שיצלם את הצוותים של בצלם בעת עבודתם. נחמד מצידם שהם מתנערים מאחריות ממעשה הנער הערבי אבל בעצם בכך שנתנו לנער קטין שמטבעו נוהג לפעול ולהיגרר אחרי ההמון מצלמה הם נהגו בטיפשות, חוסר אחריות וחד צדדיות. ובכלל כל הפעולות של הארגון הזה הוא לא מאהבת זכויות האדם כי אם משנאת זכויות עמם.

 9. למחוק את עזה,שהעזתים יעברו לסוריה,לחרוש את עזה ולספח את רצועת עזה.

  http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2661

  קטאר משחדת גורמים בארה”ב בקניית נשק ממנה, השוחד הקטארי עובד…נראה שלכל אחד יש מחיר…גם לפיפ”א ולמונדיאל…

  עזה קיימת ותוקפת במימון ותמיכה קאטרית ואירנית שיעית וחיזוק מאובמה וקרי, משרתי CFR והאילומינטי, תומכי אירן השיעים, והאחים המוסלמים.טורקיה חלק מהאחים המוסלמים.. לתקשורת בינ”ל הנשלטת על ידי האילומינטי ולשמאלנים מקבלי כספים ולאידיוטים השימושים…

  אין מדינה אחת בעולם,פרט לישראל, שלא הייתה מגרשת את האויב העזתי תומך החמס לסוריה, מוחקת את עזה ומספחת את רצועת עזה לישראל. ארה”ב ואירופה תומכות באירן השיעית מ1979.יונתן פולארד כלוא תקופה חסרת תקדים על מידע שארה”ב התחייבה להעביר על אירן! http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2646 לא לבזבז חיי ישראלים שחוטפים אלפי רקטות מחמס ומאוכלוסייה אנטישמית ותומכת טרור בעזה, כאשר חיילי צה”ל פועלים בלחימה בפינצטה – יש לגרש את האויב מעזה לסוריה! ולמחוק את עזה. ב”ה עזה שדה תיחרש! חוקיות המעשה מבחינת האו”ם http://dc.fresh.co.il/Scoops/77463.html “חוקיות של המעשה: אמנת ז’נבה מחייבת כל צד במלחמה ללבוש מדים ולבנות בסיסים מחוץ לאזורי אוכלוסין צפופים. זאת כדי שצד אחד ידע להבדיל בין חייל לאזרח בקרב הצד השני. אך מה לעשות כאשר צד אחד מצפצף על הוראות החוק הבינלאומי ומחליט להלחם מתוך האוכלוסייה האזרחית, כשהוא לובש בגדים אזרחיים? במקרה של לוחמים המסתתרים בקרב אוכלוסייה אזרחית, אומר הסעיף 28 הנ”ל שעליהם לדעת שזה שהם מסתתרים בין אזרחים, לא הופך את השטח בו הם נמצאים לשטח חסין בפני התקפת הצד השני. הסעיף 29 הולך עוד יותר רחוק וקובע שאם ייפגעו אזרחים, האשמה על מותם לא נופלת על מי שתקף אלא על מי שהסתתר בין האזרחים.

  על ממשלת ישראל חלה החובה החוקית להגן על תושבי המדינה…” השמאל הבטיח שלא יירו רקטות מעזה… http://www.youtube.com/watch?v=lcQujRWQjzI

  מדינת ישראל עמדה בפני סכנה קיומית לראשונה מאז מלחמת השחרור: פלישת עשרות אלפי מחבלים מחופשים לחיילי צה”ל מעזה דרך מאה מנהרות. זה לא יגמר אם את הערבים בעזה לא נטרנספר..במדבר לג,פסוק נה וְאִם-לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ, מִפְּנֵיכֶם–וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם, לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם; וְצָרְרוּ אֶתְכֶם–עַל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ. נו וְהָיָה, כַּאֲשֶׁר דִּמִּיתִי לַעֲשׂוֹת לָהֶם–אֶעֱשֶׂה לָכֶם. {פ}

  איילה חסון בשידור חי: האמריקאים משלמים ללשעברים במערכת הביטחון שיתבטאו ברוח עמדותיהם. בנוסף אמרה שהשתדלה לנסח בזהירות. מעולם לא נאמר דבר כזה בצורה כל כך מפורשת ופומבית. עד היום רק ימניים “הזויים” דברו בצורה כזאת……התוכנית עלתה לאתר רשות השידור דקה 1:52:10

  http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1680095

  תמליל השיחה:

  אילה חסון- “לא נעים לי להגיד… אממ… מבלי לנקוב בשמות… גם האמריקנים, מחזיקים כל מיני ‘לשעברים’ בצה”ל, באופן כלכלי, כדי שהם יתאימו את עצמם לעמדות האמריקניות.”

  אילה חסון לאמיר בר שלום (כמדומני)- “איזה ניסוח זהיר זה היה?”

  אמיר בר שלום- “מובילי דעת קהל, שצצים בכל פעם שצריך כאן הגנה על העמדה האמריקאית.”

  אמיר בר שלום לאילה חסון- “ואמרתי הרבה כבר, לא?”

  מזל טוב אח יקר.

  יונתן פולארד חגג 60 ויום, עדיין בכלא.

  אנחנו מישראל שולחים חיבוק חם, לא שכחנו אותך.

 10. ימנים, אתם מכחישי-כיבוש. יום יבוא ואתם תוקעו על-ידי כל אדם החי על-פני האדמה כפי שהנאצים מוקעים כיום. כמה זמן אתם חושבים שתוכלו למשוך את השקר שאין כיבוש והפלסטינים חיים חיים מאושרים ונפלאים? השקר שלכם מזכיר את הסרטים שהיו מסריטים הנאצים במחנות-לדוגמה.

  1. מהכחשה של השלכת אבנים להאשמת “נאצים” ב18 מילים.
   האם תוכל למצוא בכתבה רמז לטענה שהערבים ביו”ש מאושרים וחופשיים? או שאתה רואה אותה בדמיונך, כמו שאתה הוזה תוית נאצי על ראשו של כל ימני?

  2. בעולם המדומיין של השמאל הקיצוני, הכל אוטופי ומושלם. יש דמוקרטיות מושלמות, יש חיים בהירים ומושלמים ויש רוע מושלם. רק מלאכים ונאצים מאכלסים את אוטופיה.
   בעולם האמיתי הכל יחסי. הכל תלוי בהקשר והכל משתנה כל הזמן. בעולם האמיתי, ישראל היא לא דמוקרטיה מושלמת, אבל היא הכי טובה שיש (ובפער עצום מהבאות אחריה).
   באוטופיה הכל זכויות אדם וחיבוק של הזר, בעולם האמיתי מיליוני מהגרים מתחזים לפליטים כדי לשפר את חייהם הכלכליים.
   באוטופיה, מתעסקים אלפי אנשי תקשורת (!!) ביריה בודדת של חייל על מחבל רוצח שלהערכתו ניסה להפעיל חגורת נפץ.
   בעולם האמיתי, באותו זמן ממש, מסוקים של צבא אסד משליכים חביות נפץ על בתי אזרחים בפרברי דמשק ואף אחד, אף אחד בשום אמצעי תקשורת בשום מקום בעולם לא מתייחס לזה.
   באוטופיה השוטרים הבלגים לא נכנסים לאזורים מסוכנים ולא עוקבים אחרי חשודים כי זה לא יפה לעשות פרופיילינג לערבים. אבל אנחנו, כאן בעולם האמיתי, אנחנו רוצים לחיות ולכן נילחם במחבלים וברוצחים ובמבקשי רעתנו, גם אם הם באים מאוטופיה המדומיינת שלהם. לא ניתן להם לסכן אותנו או את חיילינו, והמרי העממי בכל הרשתות החברתיות הוא רק ההתחלה. נגמרו הימים שבהם כמה בכירים סגרו עיניין עם קומץ עיתונאים והכתיבו לנו את עמדתם.

 11. הם לא מבינים מה זה בגידה במדינה והחוק האטום מגן על ידי טפשות בשם חופש הביטוי ונותן הגנה לפעולות הסטה לרצח, העיקר שהמילים יהיו יפות ובשם השיוון הזכויות וכו’ , כל הבעיה מתחילה כאשר הם לא יודעים על מי לרחם ועל מי לא לרחם!

  מוסר עקום ללא אמונה !
  ותקבל ארגון טרור בשם זכויות אדם

 12. השערה:
  באירוע האחרון בחברון היה מתעד מארגון בצלם מוכן עם מצלמה. היתכן שהסכינאי שנהרג שם, והצלם מ”בצלם” נשלחו יחדיו על ידי אותו גורם?
  חומר למחשבה.

 13. אני זוכר מאיפה הגיע הרעיון להחתים את הפעילים על “התחייבות” שלא לעסוק בטרור – מעסקאות שחרור המחבלים של מדינת ישראל.
  בשני המקרים רמת האמינות נמוכה ביותר…

 14. ביום ההתנקשויות של הערבים ביהודים ידוע מאז האינתיפדה הראשונה. זה תמיד היה ואם זה עדיין הווה, (וכנראה יהיה) זה רק באשמתנו. מוזר שמדינה לא יכולה נגד אירגונים המביימים שמ…..ם מהמקפצה תוך צפצוף על תקנות הבריכה.

 15. כל קבוצה של הבוגדים בישראלעושה ככל העולה על רוחה. וברוב חוצפתם הוא מדויעים על כל מה שהם עושים איך הם מתעללים בחילי צה״ל במקומות של חיקוך בין צהל ובין הערבים. לא פעם הם אנשי בצלם מעודדים את הערבים לעשות מעשים מתגרים בחיילי צה״ל .ואז נכנסים לפעולה אנשי בצלם. ושולחהים. ומתעדים את הדברים בצורה מבוימת. וכך הדברים נמשכים שנים רבות .ובנתיים הם מאוד השתחללו . ומי אשם בכל ההצגה העלובה הזאת .רק כוחות הבטחון כי אין שום אכיפה. הם השמולאנים עושים ככל העולה על ליבם. והיופ זה ברור שנותני הפקודות הם מהאליתה הצבאית השמולאנית. הבוגדים עושים ככל העולה על רוחם. בבטחון מלא. כי אין חוקים בישראל. כי שוברים שתיקה שולטת בצה״ל. ןהממשלה ישנה .חלומות פז

 16. הקרן לא חדשה! הקרן רוצה ישראל חדשה! ולכן נא רשמו מהיום והלאה “הקרן לישראל חדשה”, כפי שקוראים לה. הטרמינולוגיה חשובה. הקיצורים שלכם רק מחמיאים לה.

 17. עם עונש כזה אני לא מתפלא שישנם עדיין זורקי אבנים , בצלם זהו אירגון שכל כוונתו זה גירוש היהודים מכאן.