המילקי בברלין עושה לי גזים

למרות שקמפיין יוקר המילקי מפוצץ מכעס, מוטב לכתוב עם כפפות, כי יש בעיה עם יוקר המחיה במשק ריכוזי.

למרות שקמפיין יוקר המילקי מפוצץ את המוח מכעס, מוטב הפעם לכתוב עם כפפות • יש בעיה עם יוקר המחיה במשק ריכוזי שכולל את ‘מועצת החלב’ ושאריות מפא”ינקיות אחרות • מוביל מחאת המילקי בברלין הוא בחור עילג עם דף פייסבוק, שרוצה לארגן 3 מיליון ויזות לישראלים שיעברו לאירופה • מה כל-כך מושך ביבשת מוכת הסטגנציה ומשברים כלכליים?

Cow milking process
ליוקר המחיה יש סיבות. פרות מתוקננות בישראל. צילום: פלאש90

לפני שנתייחס למחאת המילקי הברלינאית, כמה מילים על אשתו של פרופסור ג’ק פנקסף. אני לא יודע איך קוראים לאשתו של פרופסור ג’ק פנקסף, לא בת כמה היא ולא איך היא נראית. דבר אחד אני יודע בוודאות – בכל לילה, לפני שהוא נכנס למיטה, אשתו של פרופסור ג’ק פנקסף שואלת אותו בחרדה אם הוא שטף היטב את כפות ידיו בסבון. בכל פעם שהוא נוגע בה, שולח אצבע מחייגת לענג אותה, אשתו של פרופסור פנקסף לא יכולה שלא לתהות איפה ומה עשו האצבעות בעבודה. כי פרופסור ג’ק פנקסף הוא מדען בעל שם עולמי שהעמיד תיאוריה מגובה במחקר על פיה בעלי חיים משמיעים קולות משחק הדומים לצחוק אנושי. אצל שימפנזות וכלבים קצב הנשימה מואץ בזמן משחק ואילו עכברושים צייצו אחרי שחוקרים דגדגו אותם.

במאמר מפורסם ב”סייאנס”, ציין הפרופסור כי כאשר הוא ועוזריו דגדגו את העכברושים, הם נקשרו חברתית לבני האדם שדגדגו אותם וביקשו שימשיכו בכך. ולמה אני מספר לכם על אשתו של פנקסף ומה הקשר לברלין? אז ראשית, אין קשר לעכברושים אלא ליכולת ההפרדה העילאית של גברת פנקסף מעיסוק בעלה. מצד אחד גועל מצד שני אהבה. מצד אחד אני חש קמפיין מבחיל ומנופח, סמלי ברמה שמפוצצת את המוח מכעס, מצד שני צריך להודות, סוגיית יוקר המחייה בישראל אינה דמיונית. בקיצור, נעבוד עם כפפות.

שוק חלב בולשביקי

בערב החג הסכמתי בפעם הראשונה מזה שנים עם מאמר המערכת בעיתון “הארץ”. המאמר קבע באופן ברור וחד כי כשלי השוק הישראלי הם תוצאה של כלכלה ריכוזית והגנה מופרזת על קבוצות חזקות. לדוגמה אני מצטט: “למצב הזה יש סיבות רבות, רובן נובעות ממשק לא תחרותי, הכולל מוקדים ריכוזיים רבים המקפחים את האינטרסים הצרכניים. בענף החלב, למשל, מדובר בשוק בולשביקי, שבו ייצור החלב ברפתות נשלט על ידי ‘מועצת החלב’ הנשלטת בפועל על ידי הרפתנים עצמם — ולכן לא פלא, שמחיר החלב הגולמי בישראל גבוה בהרבה ממחירו באירופה. על זה יש להוסיף את קרטל החלב: ‘תנובה’, ‘טרה’ ו’שטראוס’, והנה ההסבר למחיר ה’מילקי’, הגבוה בישראל פי שלושה מאשר בברלין”.

כשתשמעו את החברים במפלגת העבודה נואמים בחמת זעם על יוקר המחייה בישראל, על מחירי מוצרי החלב ברשתות השיווק, אל תשכחו להם את המורשת הבולשביקית שהותירה מפא”י, את השוק הריכוזי, את מכסות החלב, את החוק שנחקק בשנת 2010 האוסר על פתיחת רפתות. כדי לנהל את הויכוח האמיתי צריך להתחשב בנתונים. יוקר המחייה בישראל נובע בעיקר מהמבנה הלא תחרותי של המשק ולא רק מחזירות הטייקונים למרות שזה נורא כיף להאשים אותם בכל צרות העולם. ליוקר המחייה יש קשר לערכים ציוניים כמו חקלאות עברית והגנה על תוצרת ישראלית. יוקר המחייה קשור במגזר ציבורי מנופח ולא תחרותי ולא בכשל רגולטורי. בירוקרטיה יש לנו מספיק, תחרות, יוק.

קחו לדוגמה את קרטל הבנקים ששולט כמעט בכל הבט של חיינו הפיננסים. אין ספק שצריך תחרות בשוק הבנקאות הקפוא. הממשלה רוצה בכך. ועדת הריכוזיות שמונתה על ידי נתניהו המליצה על איחוד של שלושה בנקים קטנים לכדי בנק רביעי שיפתח את השוק לתחרות אמיתית. אלא מאי, בנק ישראל,כגוף ציבורי בעל כוח בלתי מבוטל מתנגד לרעיון של בנק כתוצאה מתפיסה שמרנית ודוגמטית. החשש מהתמוטטות בנק מנטרל כל מהלך לתחרותיות.

בהפגנות שהיו ועוד יהיו ידברו על הבנקים, יאשימו את הממשלה, את בעלי ההון אבל החסם האמיתי לפתיחת שוק הבנקאות לתחרות נמצא בבניין ברחוב בנק ישראל, פינת רחוב קפלן, קריית הממשלה.

תנובה חלב
מפגינים למען החמרת הבעיה. נוער אידאולוגי טועה בכתובת. צילום: פלאש90

13.5 אחוז אבטלה בברלין

מוביל מחאת המילקי בברלין שומר על אנונימיות ועל ניסוח מפותל ועילג בדף הפייסבוק שלו. הוא מביע תקווה כי מחאת “עולים לברלין” תתרחב לערים נוספות בעולם ואזרחים ישראלים יפתחו קבוצות עולים גם לניו יורק, לונדון, וושינגטון, מיאמי, לוס אנג׳לס, פראג, קוסטה ריקה, רומא ולמעשה לכל מקום שאפשר, לפיהם, לשרוד בו כלכלית. לטענתו הוא גם פנה לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בבקשה לקבל אלפי ויזות עבודה, לאחר שלטענתם יותר מ-9,000 ישראלים פנו אליהם בבקשה לרדת מהארץ.

“התראיינתי היום ל’דר שפיגל’ הוא כותב, “העיתון הראשי בגרמניה, ומוסף סוף השבוע שלהם יפרסם שם את בקשתי האישית לקצנלרית גרמניה מרקל, המגובה בבקשות שלכם, לאלפי ויזות עבודה זמניות. אני הופך בשבילכם עולמות… בהמשך, אני מתכוון לפנות לממשלת ספרד ולזרז את נושא קבלת האזרחויות ליותר מ-3 מיליון יהודים-ספרדים ישראלים”.

אני לא יודע מה הבחור עושה בזמנו הפנוי אבל דומה שהוא אינו מכיר את מצב הכלכלה הגלובלית. ספרד למשל נתונה במשבר כלכלי ואחוזי אבטלת הצעירים מרקיעים שחקים. ברלין נחשבת לעיר הענייה בגרמניה, עיר שרבים מתושביה חיים על סובסידיות ועזרה ממשלתית. אם במינכן הבווארית שעור האבטלה עומד על 3.5%, בברלין, המונהגת על ידי קואליציה של סוציאל-דמוקרטים וסוציאליסטים, שיעור האבטלה עומד על 13.5%. מה יעשו כל אותם צעירים ישראלים מוכשרים בברלין? יעשו סרטים? יכתבו שירים? מדוע צעירים תל אביבים שנאנקים תחת שכר דירה גבוה (כי בניו יורק ובלונדון מקבלים דירות חינם) לא עוברים ללוד או רמלה? מבחינת מרחק וזמן נסיעה מדובר בפחות מהדרך בין ברוקלין למנהטן. ומה חושב הבחור האנונימי מברלין על המשבר האקטוארי באירופה, על הסתיו הדמוגרפי – מי ישלם את הפנסיות של האירופאים המזדקנים? הילדים שלא נולדים באירופה? המהגרים מטורקיה או הישראלים הצעירים בבתי הקפה של ברלין? שוק הנדל”ן הישראלי משווע לידים עובדות. משכורת התחלתית של 10,000 שקל. כמה צעירים ישראלים בכלל שוקלים לנסות ללכלך את הידיים בעבודה פיזית ששכרה בצדה?

ושימו לב, לא דיברנו מילה על השואה. במקום זה, בואו נשמע קולות מהפגנה מברלין שנערכה לפני כחודשיים:

מה שהם צועקים בתרגום מגרמנית לעברית: “יהודים חזירים פחדנים, צאו החוצה”.

השתמשנו ב”הארץ” אז בואו נמשיך. בשבוע שעבר ציינו במדור ההיסטורי כי “ביום חמישי 8 באוקטובר 1942, השבוע לפני 72 שנה, הופיעה ב’הארץ’ הידיעה הראשונה על השמדת יהודי אירופה תחת הכותרת  “זוממים השמדת כל יהודי אירופה”. אז בואו נזכיר נשכחות. עשר שנים קודם לכן, ב-28 בינואר 1932. כתב “הארץ” בברלין, גרשון סוויט, דווח: “עליי לציין מיד כי הרושם שעושה היטלר טוב לאין ערוך מן המשוער… הוא בן 46, אבל מראו צעיר יותר. אגב: הוא רווק… שביעות רצון וביטחון עצמי ניכרים מכל תנועותיו, הוא מתנהג ומרגיש את עצמו כ’כוכב’. כי העולם לוטש עליו עין עכשיו, והדבר מוצא חן בעיני”.

בעקבות הבחירות של יולי 1932, בהן הפכה המפלגה הנאצית למפלגה הגדולה ביותר ברייכסטאג כתב ישעיהו קלינוב ב”הארץ” כי “גיבורי הבחירות האחרונות של הרייכסטאג, בלי ספק, הם הקומוניסטים”. שוב ראיה היסטורית מפוכחת בעיתון לאנשים חושבים. לאחר הבחירות בנובמבר 32′, בחירות בהן נחלשה במקצת המפלגה הנאצית יצא “הארץ” בכותרת: “קץ הקריירה של היטלר”. בפרשנות שהתפרסמה בעיתון נאמר: “שנאת ישראל, על כל הקסם שיש בה לגבי המונים חשוכים בשעת חירום, אינה מטבע עובר לסוחר בגרמניה: יותר מדי תרבות ספג העם הזה, שיוכל להסכים לדרישת איפה ואיפה… ביחס לאזרחים היושבים במולדת אחת”. את הסוף אנחנו יודעים.

עולים לברלין
מה שהשטירמר לא עשה. דר-שפיגל מדווח בהתלהבות על מחאת המילקי

בברלין אין נוסטלגיה

ירח חזק טיפס מעל הסוכה. ירח מלא של אמצע החודש העברי משקיף על ארץ ישראל. מושלם כמו כדור ביליארד עצום שהלך לאיבוד בגלקסיה. אחר כך ירד גשם והאדמה נדפה בושם משכר. חשבתי כמה מיותר העיסוק המנופח בחבורה העלובה הקוראת “לעלות לברלין מאות אלפי ישראלים”. הסופר הגרמני יוהאן ריכטר טען שהזיכרונות הם גן העדן היחיד שאי אפשר לגרשנו מתוכו. שם בלימבו המתעתע של המוח האנושי, הזיכרון חלקלק כמו סבון על רצפת מקלחת. דברים משתנים, עוברים מצב צבירה, מקבלים גוון וטעם אחר. הנוסטלגיה כמו תרכיז פטל דיאטטי ממתיקה את העבר עם טעם לוואי של שקר. לא בברלין.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

21 תגובות למאמר

 1. שורה תחתונה, אין סיבה לרדת מהארץ בגלל מחיר חמישה ש”ח וחצי כפול 2, של קופסת מליישיק. בגדול , אני בעד לעבור למשק פתוח ותתחרותי בכל תחומי האחריות של צרכים כללים, אבל לעשות זאת בהדרגה כי עדיין חשוב לשמור על מקומות עבודה של אנשים של חברות עסקיות גדולות וליצא את המוצרים.
  אבל יש דברים שכן תמכתי , מחאת הקוטג היא צודקת שמשום שזה מוצר חיוני לבריאות הגוף ולא יכול להיות שעם שלם נותן בכפול בעוד אירופה מוצרים ישראלים יכולים לקנות ב5 שקל פחות.
  בכל מקרה, מי שחשוב זה התעצמאות הכלכלה הישראלית בתחומי הפרוטקטיבים במדע והייטק ואבי טיפוס של התיעלות בתחומי התעשייה המסורתיים.

 2. ארא”ל שלום
  אני תופס ממך כבחור רציני ואני מסכים עם רוב דעותיך. הפעם המאמר שלך חוטא לעיקר. רוב האנשים מסכימים כי יוקר המחיה הוא בלתי נסבל אבל עיקר הבעיה היא כן בממשלה. ולראיה בתקופת אריק שרון הממשלה בנתה עשרות אלפי דירות. ממשלה שמסוגלת לגרש עשרת אלפים יהודים אז ממשלה אחרת מסוגלת אם הייתה רוצה גם לטפל ביוקר המחיה אבל למה לריב עם הגורמים החזקים במשק שאחר כך תמצא אצלם עבודה במשכורת עתק. אין רצון להוריד מחירים גם כי מעוניינים ביעד אינפלציה של שני אחוז. את מחירי המזון יורידו רק על ידי תחרות אמיתית אצל רשתות השיווק שתגרום להורדת מחירים והן מצידן תלחץ על יצרניות המזון

 3. אנשים יצאו לרחובות והפגינו , הצביעו בבחירות וכלום. נהפוכו המחירים עלו. תמימות לחשוב שבבחירות הבאות המצב ישתנה. מה נותר לאנשים לעשות? לשרוף את הרחובות כדי שלמעלה יתייחסו ברצינות.
  גם אני אוהב את הארץ ונגד ירידה אבל בזכותו של אותו כותב בלוג שוב עלה על סדר היום נושא יוקר המחיה שהוא בעיה אמיתית וכואבת. לצערי גם מחאה זו לא תעזור וכמו שכבר קרה בהיסטוריה יגיע שלב שלעם יימאס והוא הפעם ינקוט באלימות קשה. אגב זה גם יקרה בשאר העולם וגם בארצות הברית. הקפיטליזם בצורתו החזירית יצר מליונים של אנשים עניים שלא ישתקו.

  1. הפוך דן.
   כאשר ארה”ב הייתה באמת קפיטליסטית מליוני אמריקאיים ומליוני מהגרים לאמריקה יצאו מעוני. המזון הביגוד התחבורה והבריאות של מליונים השתפרו.
   הקומוניזם, הסוציאליזם והמקורביזם (שהם 3 סוגים שונים של מעורבות ממשלתית ) הם שהורידו מליונים חזרה אל העוני והאטו את המוביליות החברתית.
   לצערינו רב המתוסכלים ש”לא ישתקו” כדבריך אכן לא ישתקו אבל ידרשו בדיוק את מה שיזיק להם.
   עוד מעורבות ממשלתית, עוד פיקוח על מחירים, מיסים גבוהים וכו’

 4. דן, לא הבנת את מה שנכתב כאן. “אנשים יצאו לרחובות והפגינו”, הבעיה היא, דן, שהם צעקו את מה שדפני ליף אמרה להם לצעוק. במקום להפגין נגד הריכוזיות והמגזר הציבורי שחוגג עליהם, הם הפגינו בעד הפלת הממשלה (ואל תגיד לי שהמחאה לא הייתה פוליטית)שההשקפה הכלכלית שלה, לפחות על הנייר, היא קפיטליסטית.

  תיארת את זה טוב מאוד. הרי למה לדפני ליף ושאר הסמרטוטים האדומים שהנהיגו את המחאה וגררו אחריהם עדר של זומבים, לצאת כנגד מה שאבותיהם ממפא”י יצרו? יצא לך לראות קריאות נגד חברת חשמל? הנמלים? ההסתדרות? כמובן שלא. זו לא הייתה האג’נדה שלהם מנהיגי המחאה.

 5. סליחה אבל אתה מגבב אוסף של שטויות,מאד אפנתי לחבוט בבולשביזם אבל אני מציע שתבדוק גם כמה אחוזי רווח יש לרשתות השיווק ולמתווכים בדרך. הם אינם בולשביקים אלה מקורבים לשלטון
  לא בכל החוליים אשם הסוציאליזם

  1. באמת כדאי שתבדוק,
   הרווחיות שלהן מאוד נמוכה בכל קנה מידה
   עוד רגע ותראה פשיטות רגל. אני לא צוחק

 6. מה שהכניס את אמריקה הקפיטליסטית ואת העולם לתקופה של מיתון היתה תאוות הבצע והרדיפה אחר הכסף הקל וזה התרסק בשנת 1929
  למזלה של אמריקה מה שהוציא אותה מהבוץ וממהפכה הייתה מלחמת העולם השניה. ולא הניו דיל של רוזוולט.
  לפני 1929 אמריקה היתה קפיטליסטית לחלוטין ובלי קצבאות ובכל זאת פרץ המשבר.
  היום אנחנו נמצאים באותו המצב באמריקה של פערים חברתיים אדירים שנוצרו החל מתקופתו של רייגן שהוריד מיסים לעשירים. היום כבר אין כמעט וויכוח שהעושר לא מטפטף למטה.

 7. אין ספק שהשיטה הקפיטליסטית היא הטובה ביותר אבל בתקופתנו אנו עדים לקפיטליזם חזירי והוא חונק את הכלכלה.. העשירים מנצלים את הכסף והכוח להשפיע על המחוקקים ועל הרגולטורים שאחר כך באופן פלאי מוצאים את עצמם עובדים אצלם. הרשימה ארוכה.
  מי שחושב שאנו חיים בשוק חופשי הוא פשוט תמים.
  הועדים החזקים אכן מושחתים אבל גם הטייקונים שלנו קונים את הפוליטיקאים ואת פקידי האוצר ושאר המשרדים.
  מי שראה את החתונה של עופר עיני יכל לראות את הקשר שבין הועדים לטייקונים ולפוליטיקה.

  1. מה שאתם לא מבינים זה שדווקא מה שקיים היום, השיטה של המקורביזם/בולשביזם היא הבעיה.
   כל הריכוזיות בארץ מועצת החלב וכל ההתערבות בצחירים ובחברות שקיימת פה מאז קום המדינה הקימה מפא”י שהיא לא אחר מאשר מפלגת העבודה שגרורותיה בבתי המשפט ובתקשורת ובסך הכל מנסה להמשיך באותה דרך של יוקר מחיה להמונים כדי להמשיך להאכיל אותכם בתסכול כדי שתרגישו עניים וכדי שתצביעו להם בכדי שהם יוכלו להמשיך לתת להם הרגשה כאילו איכפת להם מכם.
   למה נראה לכם איציק שמולי וסתו שפיר מצאו את עצמם במפלגת העבודה עם משכורת שמנה וכל הנלווה? נראה לכם שהיה להם רע כלכלית לפני? ברור שלא, זה הכל רצון להחזיר לעצמם את השלטון המפא”יניקי המקורביסטי שכמו בימי הצנע שבו לעירוניים לא היה מה לאכול אבל בקיבוצים אכלו ביד רחבה. כך גם בברית המועצות לחברי המפלגה תמיד היה הרבה מה לאכול ופשוטי העם המשיכו לגווע ברעב והמשיכו לעמוד בתורים מול חנויות מכולת עם מדפים ריקים.
   זה גם מה שקרה עם יש עתיד, יאיר לפיד פתאום הפך להיות שר אוצר אחרי שהוא רכב על הגל של “המחאה” והעלה מיסים, העלה את המחירים של הבירה והעראק והסיגריות וכוליי ויצאתם קירחים מכאן ומכאן.
   אם הייתם קצת חכמים, הייתם מבינים שכל הזרימה שלכם עם ה”מחאות” האלה עושים את ההיפך ממה שאתם צריכים ורק גורמים לכם להחזיר את השלטון לאלה שבנו את השיטה המקורביסטית שקיימת עד היום. הדרך היחידה לעשות כסף כמו שצריך הוא בעבודה קשה והדרך היחידה להוריד מחירים הוא על ידי הורדת חסמים,ביורוקרטיה, רגולציה ומיסים. בינתיים השיטה שאתם בונים עליו מעמיסה עלינו מיסים ורגולציות. אם אתם רוצים להמשיך עם שיטת מפא”י תקחו בחשבון שיחזרו לאכול פה חביתות עשויות מאבקת ביצים.

 8. לידיעתך המגיב עופר.
  המצב האידיאלי שאתה תיארת היה קיים באמריקה לאחר מלחמת העולם השניה. בתקופה זו בעקבות המלחמה הפערים החברתיים קטנו משמעותית. אגב המיסים על העשירים בתקופה זו היו גדולים והם עזרו להקטין את הפערעים. הצרות החלו בתקופתו של רייגן כשהחלו להוריד את המיסים על העשירים במחשבה שהם יניעו את הכלכלה וזו המדיניות שקיימת גם היום. ומה קיבלנו?
  כלכלה תקועה, פערים אדירים, גרעון אדיר כי משלמים פחות מסים שחלק מוצא מקלטי מס מחוץ לאמריקה ודור חדש של אמריקאים שמצבו גרוע משל הוריו.

 9. התראיין חקלאי ולטענתו הוא מקבל על הפרי שקל לקילו ואת הפרי מוכרים ברשתות השיווק ב עשרה שקלים.
  רשתות השיווק גוזרים קופונים אדירים. מה הקשר ביניהם לועדים החזקים שהם אכן מושחטים???
  אין תחרות ברשתות השיווק כי הם לא נותנים להכניס והמקרה המפורסם של רשת פיקנטי הוא עדות לכך.

  יוקר המחיה לא קשור לימין ולשמאל. כולנו סובלים מכך ומה שמערב את זה רק רוצה שהמצב ישאר כמו שהוא. אבל זה לא יסתיים פה . בסוף יוביל התסכול לפרץ של אלימות וכולנו נפסיד.

  1. יאיר שלג מסרב להתמודד עם המציאות ועל כן מעדיף לטמון את ראשו בחול ולעסוק במציאות מדומה. האיום הדמוגרפי מת. הוא לא קיים יותר ומר שלג המסכן ייאלץ לקבל מציאות זאת ולהתמודד איתה. על פי נתוני הלמ”ס, בשנת 2013 לאישה המוסלמית היה פריון של 3.35. מאז 2003 וקיצוץ הקצבאות הפריון ירד מ4.5 ל-3.35 וסביר להניח שהמגמה הזאת תימשך. ירידה דומה נרשמה בכל העולם הערבי, כולל ביו”ש ובעזה. הפריון היהודי עומד על כ-3.04 . תוך עשר שנים יהיה הגידול האוכלוסיה היהודית גדול מזה של האוכלוסיה המוסלמית. האוכלוסיה המוסלמית מהווה בישראל כ-17.5%. מר שלג יכול לדמיין שהנוצרים והדרוזים וחסרי הדת יעדיפו לתמוך בצד המוסלמי מאשר בצד היהודי, אבל אלו חלומות באספמיה ומה שקורה בעירק יוכיח. כך שאין בעיה דמוגרפית ואין חשש למדינה דו לאומית. לעומת זאת, העלות של פינוי יהודה ושומרון מיהודים בהנחה של מליון ש”ח לנפש, עומד על קרוב ל-400 מליארד ש”ח, לא כולל ירושלים. הוצאת סכום כזה, גם אם ייפרס על פני 20 שנה, ימוטט את כלכלת ישראל. אציע על כן למר שלג להפסיק לחיות בדמיונות ותהחיל להתמודד עם המציאות.

 10. מחאת המילקי כמו “המחאה החברתית” אורגנה ע”י בעלי ענין שמעונינים להפיל את ביבי נתניהו.

  אותם חוגים מקדמים הגירה של מאות אלפי זרים לישראל וירידה של מאות אלפי יהודים.

  למרות כול הנסיונות לעשות מניפולציה למוחות של היהודים הפשוטים
  רוב הציבור היהודי בארץ מעונין לחיות פה למרות כול הקשיים.

 11. אראל יקר,
  נכון שיש לטפל בריכוזיות במשק, במחלבות הגדולות וברשתות השיווק, אך אני תוהה האם הרפתן באמת אשם במחירי החלב הגבוהים. עלויות הייצור לליטר חלב בגרמניה מול ישראל (וזאת לפני סבסוד הממשלה) הן שונות לחלוטין. בעוד שבארץ רוב המספוא מיובא ומשולם עליו מכס (שיתייקר לאחרונה) ועלות ייצור הגידולים המקומיים יקרה בעקבות מחסור בשטחים ומים בגרמניה האחו ירוק, השטחים נרחבים והמים זורמים. תוסיף לזה את עלויות קניית ציוד שיקרות בהרבה בארץ ואת עלויות הייצור (חשמל, מים, דלק וכו). לגבי עלות העבודה אין לי מושג אבל ברור שלייצר חלב (או כל תוצרת חקלאית אחרת) בארץ עולה הרבה כסף. למעשה גם קנייה של מכשירי חשמל, מכוניות, ופרטי לבוש יקרה מאוד בארץ אבל אין מאחורי מוצרים אלו חקלאים אותם ניתן להאשים.

 12. הטענות שלך שמועצת החלב נשלטת ע”י רפתנים או אינטרסים של רפתנים היא פשוט לא נכונה באופן עובדתי . אני לא יודע מאיפה אתה שואב את המידע הזה אבל חבל שאתה לא בודק דברים לפני שאתה מפרסם את הגיגך שאנשים ללא ידע או יכולת סינון קוראים ומקבלים כעובדה מועצת החלב היא למעשה שולחן בו יש 18 נציגים לרפתנים יש 6 נציגים ולמחלבות .6 ברור לך שהאינטרסים בנושא עלות החלב הגולמי מנוגדים בין הרפתניחם והמחלבות בנוסף יש 6 נציגי ממשלה שהם למעשה הדומיננטים עם נטיה לטובת המחלבות כך שהרפתנים הם המיעוט הרמוס במועצת החלב בניגוד למחלבות אין שום כשל במרווח שהרפתן מקבל עובור החלב שהוא מייצר . בכל רבעון מחשבים את עלויות הייצור מחדש ומתאימים מחדש את מחיר החלב הגולמי לעלויות כך שלרפתן אין יכולת להרוויח מעבר למרווח אתו מחשבים עבורו בקפידה עם ירדו מחירי המזון מפחיתים את מחיר החלב הגולמי בנוסף לכך מפחיתים מהמרווח הזה בכל שנה באופן מובנה כך שהרפתן חייב להתיעל כל הזמן על מנת לשרוד . מחאת הקיץ של 2011 הכבידה העוד יותר על הרפתנים וכפתה עליהם מתווה התיעלות מואץ שחותך עוד יותר ברווחיות וגם לסגירתן של מעל למאה רפתות ברחבי הארץ. מאידך המנגנון המאלץ את הרפתנים להתיעל כל הזמן שהוא אכזרי מבחינת הרפתן הביא למצב שמחיר החלב הגולמי קרוב מאד למחיר החלב הגולמי באירופה למרות שעלויות הייצור באירופה אפסיות לעומת ישראל .
  הראל, אתה חייב להבין שהמזון שאוכלות הפרות מהווה למעלה מ60 אחוז ממרכיב העלויות בישראל בעוד שבאירופה יש לפרות מרחבי מרעה, גשם בקיץ, אקלים קר ועלויות המזון שלהם פשוט אפסיות איך אפשר בכלל לעשות השוואות.
  הראל , אנא צור איתי קשר דרך המייל ונפגש לשיחה כי מה שכתבתי כאן זה רק אפס קצה של להשלמת התפישות הכל כך מעוותות , מדומיינות והפוכות מהמציאות בצורה ששהעלית לצעריי על הכתב והוצאת לפרסום.

  1. בנוסף למגזר הקיבוצי יש יותר כוח מקרב הרפתנים. כשאומרים רפתן מתכוונים לבעל רפת מהמגזר המושבי בעל רפת משפחתית./

 13. סגל תאמת אתה כותב יפה ואני ממש אוהב לקרוא אותך, אבל למה לך לטנף את מאמריך ולהוסיף את הגסויות האלו, אני יכול להבין שאתה כותב את זה כצעיר במקומון, אבל במעמדך שאתה ניצב כיום וקל וחומר שאתה חובש כיפה, לא ראוי שיכתבו על ידך דברים כאלו, מה גם ששאר המאמר הוא מעניין ויפה, אני קורא לך מעל במה זו לחזור בתשובה ולהתעדן (כמו שהרב קוק היה מנסח את זה) ולהיות כותב טוב יותר ואדם טוב יותר, בהצלחה.

 14. “תיקון קטן מהציטוט על היטלר: המילה האחרונה היא “בעיניו
  “ולא “בעיני