רובי נגד ריבלין: כשיו”ר הכנסת הכריז מלחמה על בית המשפט העליון

כשהנשיא ריבלין היה עדיין היו”ר רובי, הוא תקף בחריפות את העליון, ואף הטיח בפניו של אהרן ברק: “על הכנסת לשוב וליטול לידיה את ההגה”.

איך הפכו אויבים לחברים? הנשיא ריבלין ואהרן ברק. צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש90, מעריב

תהליך מיוחד במינו, וכלל לא מובן מאליו, מתרחש בימים אלה בישראל. בפעם הראשונה מאז שהביא לעולם נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק את ה”מהפכה החוקתית”, נשמעים קולות של ריסון מצד הדרג העליון של נבחרי הציבור. בתקשורת המרכזית, בשמאל (וגם בקרב הכחלונים) קוראים לזה “החלשת בית המשפט העליון” ו”הרס הדמוקרטיה”. אך כל מי שחי פה ומעורה בהווייתנו הפוליטית, ולו מעט, יודע כי יותר נכון לכנות את התהליך כ”בלימת ההשתוללות האקטיביסטית חסרת הרסן של בית המשפט העליון”. לא פגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות, אלא השבת האיזון הראוי – זה שהופר ומופר בגסות, וללא הרף.

אתמול נפל דבר ונשיא המדינה ראובן ריבלין הכריז קבל עם ועדה באיזה צד של המתרס הוא בחר. “אני מזהיר מפני הרחבת הוועדה למינוי שופטים ומכניסת שיקולים זרים. הרף לכם מהמחשבה להרחיב את הוועדה. עלינו להבטיח דמוקרטיה איתנה” אמר בכנס בבית הנשיא, תחת הכותרת “כבוד האדם כעיקרון חוקתי”. ומה דעתו על חוק עוקף בג”ץ? “חוק זה למעשה הוא חוק עוקף כנסת, החורג מהכללים שקבעה הכנסת עצמה”, אמר ריבלין והוסיף: “בית המשפט צריך להיות יותר נועז כדי להבטיח שלא נחיה במדינה שאיננה דמוקרטית”. הבוקר, בראיון לגל”צ, הוא הבהיר את עמדתו, למקרה שמישהו פספס: “אתייצב בכל הכוח נגד כל חוק לצמצום כוחו של בית המשפט העליון”, ציטט המראיין עמית סגל מדבריו.

בעצם קיומו של הכנס ריבלין פרש את חסותו הממלכתית על שופטי בית המשפט העליון והקנה להם את המעמד המכובד לפזר איומים והצהרות תוקפניות נגד כל מי שיעז להעלות בדעתו לגעת בסמכויות בית המשפט ובשיטת מינוי השופטים. “כיום בישראל מתקיימת חוקה רזה, על כרעי תרנגולת”, השיב אהרן ברק לנשיא ריבלין, “באופן כזה שאם הכנסת תפגע בזכויות שבחוק יסוד כבוד אדם וחירותו היא תעשה פעולה בלתי חוקית ובית המשפט יכול לתת סעדים, מהבחינה המוגבלת הזו יש לנו חוקה”. ברק הוסיף כי “אין חוק עוקף בג”צ – הבעיה היא חוק עוקף דמוקרטיה. כאשר הכנסת פוגעת בזכות פרט שהיא עצמה קבעה היא פוגעת בדמוקרטיה. השיטה אינה מושלמת ויש מקום לשינויים אך היא טובה מאוד”. את פסקת ההתגברות המדוברת הוא כינה “גלולת רעל”.

“על הכנסת לקום ולעשות מעשה”

פזמון שונה לחלוטין נשמע לפני 12 שנה פחות חודש, עת כבוד הנשיא כיהן כיו”ר הכנסת. בשנת 2003 נערך כנס על מצבה של הדמוקרטיה הישראלית, זמן קצר לאחר ששופט בית משפט השלום ביטל בפסק דינו חוק שחוקקה הכנסת. “בעוד הציבור טרוד במצב הביטחוני, הכלכלי, ובשאלות הבוערות שעל סדר היום הלאומי והאישי שלנו כישראלים – נפל דבר בישראל. אך מלבד הברנז’ה המשפטית נראה כי איש לא שם לב לכך” תקף ריבלין. את הדברים הוא הפנה באופן אישי לאדם שנוכח בקהל, אחד בשם אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון.

במציאות כזו, המשיך ריבלין, “למה לנו חוקים בכלל? לשם מה כל הטורח שבחקיקה בכלל? הבה נמנה לנו שופטים שישבו בשער העיר וידונו דין צדק, איש לפי הבנתו, לפי ערכי היסוד המקובלים עליו, לפי חינוכו, לפי מזגו, לפי אמונותיו האישיות. האם אדוני נשיא בית המשפט העליון, האם כבוד נשיא המדינה, לא ברור גודל האבסורד? התיתכן כך וודאות משפטית כלשהי? היכול אדם לכלכל את מעשיו בכל תחום, בין פלילי, בין אזרחי כאשר איננו יכול להסתמך עוד על אף דבר חקיקה האומר במפורש דברים?”.

ריבלין הוסיף ותאר כיצד לדעתו תופס הממסד המשפטי את תפקידם של המחוקקים: “מתברר שהבעיה איננה חבר כנסת פלוני או אלמוני או שר אלמוני. הבעיה איננה קרנם של הפוליטיקאים שירדה. הבעיה היא הכנסת עצמה… המחוקק עצמו. הבעיה היא שבקרב חלקים גדלים והולכים בממסד המשפטי והציבורי הכנסת פשוט מיותרת. כי הרי מה מבין חבר כנסת פשוט, פרימיטיבי כזה, לפעמים מושחת שכזה, בעניני חוקה וחוקתיות שברומו של עולם? מה מבין בכלל איזה פוליטיקאי בחקיקה? ובכלל.. מה מבינים 120 הנודניקים האלה שנבחרו על ידי איזה המון נבער?!”.

ח”כ ריבלין, כך תואר אז באתר ערוץ 7, פנה שנית לשופט ברק שישב מולו ואמר “תפתח אדוני כל עיתון ותראה – הכנסת הלא מוצגת במקרה הטוב כמשכנם הלא-רלוונטי של 120 פוליטיקאים בלתי-כשירים בעליל, שאין להם מושג מה המדינה צריכה. הכנסת הרי תמיד מוצגת כמכשול, כעיכוב מטריד. תמיד אמרתי שבית המשפט העליון, בהתפשטותו לתחומים לא לו, בהתערבותו בסוגיות שבהן אין לו ואסור שתהיה לו כל סמכות, יכרות בסופו של דבר את הענף שעליו הוא יושב ויזעזע את העץ כולו”. “הכנסת”, קרא היו”ר, “צריכה לקום ולעשות מעשה בטרם יהיה מאוחר מידי. על הכנסת לשוב וליטול לידיה את ההגה שניתן לה מידי העם מכוחה של השיטה הדמוקרטית ולהעמיד במקומם את הגורמים המנסים לקנות להם אחיזה בהגה, אפילו אם מדובר בבית המשפט בכלל ובבית המשפט העליון בפרט”.

ההתקפה של ריבלין הייתה כה חריפה עד שטומי לפיד, שר המשפטים דאז, אמר כי מדובר בלא פחות מ”קריאת תגר על המערכת המשפטית”. קריאתו של יו”ר הכנסת, לדברי לפיד, הייתה “התערבות גסה של בית המחוקקים במערכת המשפטית ופגיעה בהפרדת הרשויות”.

“מה מבינים 120 הנודניקים האלה שנבחרו על ידי איזה המון נבער?!”; הנשיא היוצא גרוניס מתפעל מבבואתו. צילום: יוסי זליגר, פלאש90

ריבלין מצטרף לחסידות “שלטון החוק”

ואם זה נשמע לכם רחוק מדי, אפשר להתקדם כמה שנים ל-2008, אז היה ריבלין ח”כ מן המניין, שנה לאחר שפרש מן המרוץ לנשיאות. במאמר דעה שפרסם באתר Ynet, הוא הסביר כיצד השתבש המושג “שלטון החוק ועליונות המשפט”. במקום להבהיר ולהסדיר את הוודאות הנורמטיבית בחיינו, כתב ריבלין, “שלטון החוק במהדורתו הישראלית” התאהב ב”חוסר ודאות נורמטיבית וסמכויות שמקורן בלתי ברור”:

“שלטון החוק” מתנגד למשל להסדרת סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה ולהפרדתן מאלו של התביעה הכללית. מדוע? “שלטון החוק” איננו חייב הסברים לנתיניו. די בכך שהוא מתנגד – וחסל. חייליו הפוליטיקאים כבר ישווקו איזה הסבר. “שלטון החוק” גם מתנגד, למשל, להסדרת סמכות הביקורת החוקתית של בית המשפט העליון, שמכוחה הוא רשאי לבטל חקיקה של הכנסת. “שלטון החוק” יודע עד כמה מסוכנים יכולים להיות הפוליטיקאים האלה, שהם היחידים החייבים דין וחשבון בפני הריבון, הלא הוא העם. “שלטון החוק” הרי פטור מזוטות מעין אלו.

“מדוע בעצם”, שאל ריבלין, “מדוע לא יוסדר כדבעי מעמדם המרכזי כל כך של היועץ המשפטי לממשלה ושל בית המשפט העליון (בשבתו כבית משפט חוקתי במדינה חסרת חוקה כתובה)? מדוע חרד כל-כך “שלטון החוק” מפני מה שהוא כופה על כל האחרים?”. תשובה כה חדה ומדויקת אפילו אנחנו לא היינו יכולים לנסח:

הפנאטיות שבה מתנהל “שלטון החוק”, שבה הוא נלחם בחירוף נפש בכל ניסיון להגדיר (אפילו לא להגביל) את סמכויותיו, את מקורן ואת היקפן מזכירה חצר חסידית קנאית. חייליה הפוליטיים של “מפלגת שלטון החוק” מזכירים בהתנהגותם, בתגובותיהם האוטומטיות, חסידים קנאים.

ובחצר חסידית כמו בחצר חסידית, שוברת הקנאות שיאים של קיצוניות דווקא אחרי הסתלקותו של האדמו”ר הנערץ, המותיר ליורשיו נעליים מתסכלות בגודלן העצום, וחסידים מבולבלים שקנאותם מסמאת את עיניהם.

לאור הדברים הברורים הללו, לא נותר לנו אלא לשאול: מי אתה כבוד הנשיא ריבלין, ומה עשית ליו”ר הכנסת רובי?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. כל האלק ימנים האלו , מגיעים לשלטון והופכים לשמאלנים.
  ככה זה הימנים , תן להם כסף והם ימכרו את אמא שלהם.

  1. לא נכון זה בדרך כלל נאמר על אשכנזים בכלל ולא על ימנים

 2. דברים שרואים מכאן לא רואים משם.
  אנשים לא סתם הופכים לממלכתיים יותר, או ל”שמאלנים” כשהם מגיעים לעמדות בכירות. אנשים משחררים הצהרות ימניות כדי להתקדם, כי הם יודעים שזה מה שהקהל שלהם רוצה, אבל כשהם עמוק במערכת, הם יודעים היטב שהדברים הם מורכבים יותר ממה שהימין מזמר

  1. דווקא אני חושב שזה הולך ההיפך: ק ודם מצהירים את עמדתם ובהמשך, כשמתקדמים, מבינים שבשביל לזכות במעמד גבוה יותר כמו גם לשמר את המעמד הנוכחי יש לשנות את העמדות ולהתאים אותן. כאן בישראל האליטה השיפוטית והתקשורתית נשלטת על ידי השמאל, וכל עוד לא יתרחשו שינויים רדיקליים, מגמת ההיפוך תשמר את עצמה
   תודה לאריק על המאמר

 3. יכול להיות שהנשיא ריבלין שינה את עמדתו – אבל סביר יותר שהממלכתיות מבחינתו עושה את שלה. מה שכן, נחמד לראות שכל מי שתומך במערכת משפט עצמאית וחזקה, זכויות אדם (מאוזנות) ושלטון חוק, הופך אוטומטית לסמולן וכאלה. בעל טור יקר, אתה יודע כמה חוקים פסל בג”ץ מאז המהפכה החוקתית ב-92? אתה יודע כמה עתירות מתקבלות בב”ץ, בפרט עתירות של פלסטינים? ובכלל, מה בעצם אתה מציע? לשנות את הוועדה למינוי שופטים = להכפיף שופטים לפוליטיקאים = להקים בית משפט עם אנשי שלומנו ועם שופטים שחבים את מינויים לנבחרי העם? ההשוואות לארה”ב ובריטניה (דמוקרטיות חוקתיות וליבראליות של מאות שנים) מופרכות.

  1. אני לא זוכר אפילו יום אחד עד להפיכה השיפוטית של ברק שבו לא הייתה לישראל מערכת משפט עצמאית וחזקה,עצם השימוש במונח הפיכה שיפוטית מעיד על אופיה.
   למה נראה לך הגיוני ששיטת החבר מביא חבר לבית המשפט הנהוגה בישראל כמו בעוד מספר מצומצם מאוד של מדינות נכון יותר ממה שנהוג ברוב מדינות העולם המערבי המפותח?למה נראה לך הגיוני שבג”ץ שם את עצמו “כמחוקק על” וככזה מרשה לעצמו לפסול חוקים של הכנסת ראה דוגמאת חוק המסתננים?למה נראה לך הגיוני ששופט החליט שהוא יכול לפרש את החוק כרצונו למרות שאין שום קשר ללשון החוק?למה נראה לך הגיוני ששופטים לא על פי החוק אילא על פי מידיות,סבירות ופרשנות?ישנם עוד המון שאלות ודוגמאות.
   יש להחזיר לאלתר את שלטון העם לכנסת כפי שנבחרה על ידי העם והיא והממשלה צריכות לתת דין וחשבון ולעמוד באמון הבוחר,לא אותם שופטים שמינו את עצמם.

 4. שפתיים יישק. אריק, עבודה משובחת 🙂
  הנימוקים של רובי משכנעים וחדים. הקשקשת של ריבלין יכולה להיכלל ברשימת הנימוקים (בדיעבד) שהניעו את רוה”מ נתניהו בתבונתו כי רבה להתנגד למינוי.
  התחושה שלי היא שפרס השאיר את דובדבני בבית הנשיא והיא פשוט דחפה לריבלין יד, מלמטה עד למעלה. אין הסבר אחר לתיאטרון הבובות הזה.

  ולקורא הנכבד “אבי”: אריק לא הזכיר שום אלטרנטיבה. הוא נתן לרובי לשפד את ריבלין.

  למי שרוצה סקירה פנטסטית על דיקטטורת בג”צ, אני ממליץ בחום לחפש ביוטיוב את הסידרה שעו”ד שפטל עשה 4 פרקים של כ-45 דקות כ”א.
  זה אודיו, אני שם את זה בנסיעות ארוכות. גם מחכים וגם בטיחותי.

 5. לכתב הנכבד,עלייך להבין את רובי ריבלין,הוא רוצה להכנס להיסטוריה כנשיא “נאור” ומוצלח ומי שקובע זאת, זה לא אתה ולא אני,אלא התקשורת וקומץ בעלי דעה.

  אם אתה איש ראלי ולאומי אתה הופך בפיהם לסהרורי
  אם אתה ציוני ,מין הסתם אתה נלעג או לכל הפחות גזען.
  אם אתה שמרני ותומך בערכי המשפחה הישנה והטובה אז אתה כמובן חשוך ופרמיטיבי.
  רובי ריבלין לא השתנה,הוא סך הכל רוצה לחזור הביתה בשלום,אם הוא יאמץ עמדות לאומיות ,יהודיות שמרניות יהיה לו עסק עם “הגילדה” שתדאג להשחיר את פניו ולהפוך אותו לנלעג חשוך לאומני ומסוכן.ואולי אפילו איזה כתב אישום מפוברק היה מחכה לו,לך תדע אולי הוא החמיא פעם לאיזו אישה,ונגע בכתפה בחיבה
  ,הם היו עושים מזה כבר מטעמים ,ראה דוגמת חיים רמון.

  לכן ,הוא נקט בשיטת צחי הנגבי,כדי להתחמק מכתב אישום הוא חתך חזק שמאלה,רק ככה אתה יכול לחזור הביתה בשלום.

  דרך אגב אם הנשיא לשעבר משה קצב היה נוקט באותה שיטה,הוא היה היום מקסימום עם עבודות שירות.

 6. הכלבים נובחים והשיירה עוברת. אז עכשיו גם הנשיא הצטרף למקהלה. נראה שהפעם ביבי לוקח ברצינות את החזרת הרשות השופטת למקומה הראוי, בואו נקווה שזה יעבוד.

 7. תודה רבה.
  מדהים, מחכים ומעציב.
  האם אין לרובו המוחלט של הציבור כל יכולת להחזיר את הגלגל אחורה לשפיות?

 8. אמור לי מאיפה הבוכטה בכיס שלך ואומר לך למה אתה מדבר ככה.האם היא מסוכנויות המודיעין של-ארצות הברית,מדינות ערב מדינות אירופה מעולם המחתרתי ……….הם מדברים לפי הבוכטה שבכיס.מאיפה יש להם עשרות מיליונים בכיס.אליטות הבגידה אליטות הפשע והרשע.למה ככה אתם הורסים אותנו.המון העם מבולבל אובדני הולך לאיבוד.אויה הצילו.

 9. אליטות הבגידה והמעל משוחדות בנדיבות על ידי הכוחות הגלובאליים החותרים להשמדת ישראל. מי שמתיישר על פיהן זוכה בין היתר לכהן כנשיא ומי שלא כבר ידאגו לחסלו. זוהי הסיבה שכל מנהיגי הימין הפכו לבובות של ה0מול הם הושחתו עד לשד עצמותיהם ומוכרים את מדינתנו לכול המרבה במחיר. בין שחקני הרכש האחרונים ריבלין ויעלון ואולי כבר בנט מצטרף אליהם.

  1. 22 מאי 2019
   חוקה
   תגובה סאטירית. שופטי בג”ץ מתהדרים ממעמדם תחת תואר ‘העליון’ דוגמת דור הנפילים, רודים במי שמינה אותם השייכים לדעתם לעולם התחתון כיון שאף אחד מהם אינו יודע לנסח חוקה ומחוקקנו כותבים אינפלציה של חוקי יסוד שמקומם בפח ה…אבוי אפילו שופטי העליון כולל נשיאיהם/ן, אינם יודעים לנסח חוקים מתאימים לחוקה. על כן בכאוס המשפטי שנוצר כתוצאת הצהרתו האומללה של האדון ברק ש-הכל שפיט, העליונים השתלטו על הרשות המחוקקת בחסות מרבית התקשורת ויצרו אנדרלמוסיה משפטית בארץ הקודש וכך נולדו בשעה טובה שני נתיבים מנוגדים, הדמוקרטי והדיקטטורי ועד שנבחרינו לא יגישו עצת חוק בהליך מידי שתקבע ששופטי בג”ץ יעמדו לבחירת הציבור הכאוס ימשיך להתקיים, לתפארת מדינת ישראל!
   לסיכום השאלה היא האם שופטים כאלה שאינם יודעים לנסח חוקים מתאימים לחוקה, שופטים כאלה רואים לכהן בבית המשפט העליון.
   זאת השאלה!

 10. 22 מאי 2019
  חוקה
  תגובה סאטירית. שופטי בג”ץ מתהדרים ממעמדם תחת תואר ‘העליון’ דוגמת דור הנפילים, רודים במי שמינה אותם השייכים לדעתם לעולם התחתון כיון שאף אחד מהם אינו יודע לנסח חוקה ומחוקקנו כותבים אינפלציה של חוקי יסוד שמקומם בפח ה…אבוי אפילו שופטי העליון כולל נשיאיהם/ן, אינם יודעים לנסח חוקים מתאימים לחוקה. על כן בכאוס המשפטי שנוצר כתוצאת הצהרתו האומללה של האדון ברק ש-הכל שפיט, העליונים השתלטו על הרשות המחוקקת בחסות מרבית התקשורת ויצרו אנדרלמוסיה משפטית בארץ הקודש וכך נולדו בשעה טובה שני נתיבים מנוגדים, הדמוקרטי והדיקטטורי ועד שנבחרינו לא יגישו עצת חוק בהליך מידי שתקבע ששופטי בג”ץ יעמדו לבחירת הציבור הכאוס ימשיך להתקיים, לתפארת מדינת ישראל!
  לסיכום השאלה היא האם שופטים כאלה שאינם יודעים לנסח חוקים מתאימים לחוקה, שופטים כאלה רואים לכהן בבית המשפט העליון.
  זאת השאלה!

 11. “עַם נָבָל וְלֹא חָכָם”.
  “זְכֹר יְמוֹת עוֹלָם בִּינוּ שְׁנוֹת דּוֹר וָדוֹר”
  לרסן את העתיד, זה לתת לתהליכים אבולוציוניים להתנהל בטבעיות.
  “العَجَلَةُ مِنَ ٱلشَّيْطَانِ وَالتَّأَنِّي مِنَ ٱلرَّحْمٰنِ – החיפזון מן השטן ואורך הרוח מן הרחמן”.
  חוליי הקדמה, החולין/החילוניות יתר מעכיר את רוחי/ מעכיר את רוחם של מי שזכו להזדקן.
  “שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ”.
  חלק הצעירים דהיום, שכחו שיבוא יום ואם יזכו ויזדקנו,
  [מה שאינו וודאי כלל ועיקר]. תיעכר גם רוחם מהצעירים שחינכו הם.
  ומכאן, “שִׁחֵת לוֹ לֹא בָּנָיו מוּמָם דּוֹר עִקֵּשׁ וּפְתַלְתֹּל”.
  אם הגנטיקה היום כבר יודעת להביא לזיווג עקר בחרקים, עד כדי הכחדתם.
  ורק כי הם מפריעים למגלומן להתפרע.
  מי יתקע לידי כף שהמזון “הנוצץ” שאנו אוכלים היום בהעדרם של אותם חרקים שהמדע למד לעקר תוצאת זיווגם.
  לא יעקר גם את המין האנושי.
  מדענים יהירים שלי, לכו לאט תגיעו רחוק.

  ואתה ישראל/ישורון,
  “וַיִּשְׁמַן יְשֻׁרוּן וַיִּבְעָט שָׁמַנְתָּ עָבִיתָ כָּשִׂיתָ”.
  מֵילָא שמנת ישורון/ישראל ו-מֵילָא בעטת. שלעולם יש מה לתקן.

  אבל ה-שמנת השני בא לציין את הערב רב, שהם החלק האחר שבישראל. זה שנולד מההכלאה של המצרי את בת ישראל]
  [“וַיְצַו פַּרְעֹה לְכָל עַמּוֹ לֵאמֹר כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ וְכָל הַבַּת תְּחַיּוּן.”]
  שנולד והצטופף בבית סבו היהודי במכת בכורות ומיד נגאל אתם.
  “וְגַם עֵרֶב רַב עָלָה אִתָּם”
  הערב רב דהיום אלו הם המשפטנים המשתלטים בשחור כלימתם על ישראל.
  ומש- עָבִיתָ כָּשִׂיתָ.
  כָּשִׂיתָ בא לומר, שהגלימה השחורה שעטית באה לכסות את ערוותך, את עובי האקטיביזם השיפוטי שאימצת בנפוטיזם שאמור לכסות על מחדליך גם בעתיד. עתיד הלא מרוסן אליו אתם הערב רב/המשפח-ה מובילים.