כשיאיר לפיד עושה שמעון פרס

יאיר לפיד התלונן שאף אחד לא התייחס ברצינות לחזונו המדיני שהוצג בשבוע שעבר בבר אילן. רן ברץ החליט להיענות לאתגר.

פרס, מאחוריך. צילום: יונתן סינדל /פלאש90

יאיר לפיד נשא לפני מספר ימים נאום מדיני באוניברסיטת בר-אילן, ובו ביקש להציע פתרון כולל לבעיה הפלסטינית ולאזור כולו, על-מנת להסיר את האיום עלינו כמדינה יהודית ובכלל.

אחרי שהציג את תכניתו, הביע לפיד אכזבה עמוקה מן הפוליטיקאים הישראלים, על שלא טרחו להתעמק בתכניתו. ובכן, אני דווקא האזנתי לנאומו ברוב קשב. אני מודה: כשמדובר בלפיד, יש לי נקודת חולשה. הערכתי מאוד את אביו, שהיה אדם משכיל, רהוט ועשוי ללא חת, ציוני וליברל חילוני. לכן, כאשר נכנס הבן לפוליטיקה, סברתי שיש כאן פוטנציאל גדול לפוליטיקה ציונית וליברלית, שיכולה, כפי שעשה אביו, לשתף פעולה עם הימין לשיפור פניה של ישראל. כך שיש לי נטיה תיאורטית לחבב את יאיר לפיד ולאחל להצלחתו.

יש רק בעיה קטנה אחת שמקלקלת את התיאוריה הנפלאה שלי: מדי פעם לפיד מציג בראש חוצות מדיניות כלשהי שהגה בכוחות עצמו ושהוא מעוניין לקדם; או אז אני נאלץ, על כורחי, להכיר במופרכות תקוותיי. תכניתו המדינית החדשה שייכת לז’אנר זה בדיוק.

המזרח-התיכון החדש של פרס

טרם נבחן את הצעתו של לפיד, נזכיר כי בשנת 1993 הופיע ספר מהפכני למדי, פרי עטו של המדינאי הישראלי המהולל שמעון פרס – יחד עם ההיסטוריון פרופסור אריה נאור, כן, בעלה של – שזיכה את העולם בפרי הגותם הפוליטית החדשנית תחת הכותרת: “המזרח התיכון החדש: מסגרת ותהליכים לעידן השלום”. התזה העיקרית של הספר הייתה כי אפשר להצמיח “מסגרת אזורית משותפת, שעצם קיומה ישנה את פני האזור, בראש ובראשונה את מפת התודעה של עמי המזרח-התיכון”.

הספר היה פורץ דרך. למטרת שינוי פני המזרח-התיכון גויסו, בין השאר, ארצות-הברית, אירופה ויפן, מדינות באזור כירדן ומצרים, וישויות פוליטיות ופיננסיות בינלאומיות על-פני הגלובוס כולו. החזון המהפכני פתח לדיון וחשיבה-מחדש את הכל. הוא שקל מחדש את הצורך בסידורי ביטחון בעידן טילים ואטום, הוא התווה דרך לסידורים אקולוגיים ירוקים באזור, הוא תכנן מוסדות כלכליים מזרח-תיכוניים שיעודדו יזמות והשקעות, הוא עיצב משטרים דמוקרטיים ותקשורת חופשית לכל מדינות האזור, ומה לא.

10486
חזון מגלומני. עטיפת ספרו של שמעון פרס

החזון היה שאפתני ביותר, שלא לומר מגלומני, אבל יחסית אליו נקודת הפתיחה הייתה צנועה. אבן הדומינו הראשונה בשינוי פני המזרח-התיכון נטמנה בידיה של ישראל בכבודה ובעצמה: “רעיון המסגרת האזורית מותנה בהצלחת תהליך השלום הישראלי-ערבי”, קרי, “היחסים שבין ישראל לבין הפלסטינים”, שפתרונם “יפתח פתח לשידוד מערכות יסודי במזרח-התיכון”.

כדי להבין את דבקותו העיוורת של השמאל בתהליך אוסלו כדאי לחזור לאותו ספר. מבחינת פרס וחסידיו אוסלו לא היווה תכלית בלבד, אלא גם אמצעי בדרך למטרה גדולה הרבה יותר. עבורם עמדו על הפרק לא רק יחסי ישראל והרשות הפלסטינית, אלא העתיד הוורוד של האזור כולו. אוסלו היה הפסיעה הראשונה במתווה לשחרורם של מאות מיליוני ערבים ואחרים ממצוקה קיומית, רעב, צמא, עוני ודיקטטורה, והוספתם למערכת האקולוגית, הפוליטית, הכלכלית והבינלאומית של העולם כולו. מול הישג אוניברסלי כזה, הסיכון והמחיר המקומיים נראו להם מוצדקים, אפילו לא משמעותיים.

על כל פנים, אותה אשליה מופרכת מיסודה נשענה לפחות על צעד ראשון יחסית פשוט, שבאותו זמן נראה אפשרי לישראלים רבים: הסדר שלום עם הפלסטינים, שיושג בשיחות ישירות יחסית (אולי רק תיווך צנוע כלשהו). העולם ושינוי פני המזרח-התיכון יבואו רק אחר כך.

העולם-החדש של יאיר לפיד

נשוב כעת ליאיר לפיד ונאומו הבר-אילני. גם לפיד רוצה שיהיה לנו טוב. הוא לא אומר “מזרח-תיכון חדש”, אבל גם הוא שואף ל”הסדר אזורי”, והפיתוי שהוא מציע לא פחות מרשים. לדבריו הסדר שכזה:

ישנה את מעמדה האזורי של ישראל ויפתח בפניה אפשרויות כלכליות בהיקפים שכל אזרח ישראלי ירגיש בכיסו … ישקם את מעמדנו הבינלאומי, יביא ליחסים דיפלומטיים ומסחריים עם מרבית מדינות-ערב, יביא לסיום הסכסוך עם הפלסטינים ויהווה מכפיל כוח כלכלי ובטחוני שיאפשר לנו לעצב לעצמנו ולילדינו עתיד טוב הרבה יותר.

כמה נפלא. רק נותר לשאול, איפה ההסדר הזה? איך משיגים אותו?

ובכן, אצל פרס הסוף היה מגלומני אבל הצעד הראשון צנוע. אבל ללפיד עומדת תבונת הבדיעבד מאותו צעד ראשון, והוא מכריז כי “בלי גיבוי מדיני כלל-ערבי הפלסטינים במילא לא יכולים להגיע להסדר”. אז מה עושים? הנה לכם מגע של גאונות: הופכים את הסדר. במקום ראשית להגיע להסכם עם הפלסטינים ורק אחר-כך יעלה ויבוא המזרח-התיכון החדש, יוצר לפיד בצעד הראשון עולם ומזרח-תיכון חדשים, והם אלו שילחצו על הפלסטינים להסכים בסוף ל”הקמת מדינה פלסטינית מפורזת מנשק לצידה של מדינת ישראל” (כלומר, גם ללא זכות שיבה).

כנראה שלפעמים בחיים צריך להלך בגדולות במקום בקטנות, להתחיל בסוף ולא בהתחלה, ולוותר על פשטות לטובת מורכבות. אבל לפיד מבין שאולי זה קצת מסובך, ולכן הוא מגייס למשימה את העולם כולו. אלו הם שחקני המשנה שהוא מונה (המספרים הם תוספת שלי):

בניהול נכון אפשר לגייס לתהליך את (1) סעודיה, (2) מצרים, (3) ירדן, ואת (4) מדינות המפרץ … מטבע הדברים תשמש (5) ארצות-הברית כנותנת החסות העיקרית לכל הסכם כזה. אבל (6) לרוסיה (7) ולאיחוד האירופי תפקיד חשוב … מדינות האסלאם כוללות גם מאות מיליוני צרכנים במדינות כמו (8) אינדונזיה (9) ומלזיה … הסדר שיכלול אותם יקפיץ את התל”ג שלנו, את הייצוא שלנו, את ההכנסה לנפש.

רק קצת “ניהול נכון”, וישבה סעודיה עם מצרים, ורוסיה עם ארצות-הברית, אנו נרוויח מיליארדים, וכולם יהפכו, בזכות אותו “ניהול נכון” כנראה, לפרו-ישראלים מול העקשנות הפלסטינית. לפיד, כמנצח התזמורת הדלוזית, לא רק זורק שמות אלא גם מחלק משימות מפורשות: ארצות-הברית תתן חסות; רוסיה והאיחוד-האירופי יתווכו (“יש להם מהלכים באזור”) ויסייעו “ביישום התהליך ובהטמעתו”; מדינות המפרץ ישקיעו את הונן בהקמת המדינה הפלסטינית; הסעודים גם יממנו וגם יתנו חסות דיפלומטית מתוקף “היוזמה הסעודית” (משום כך סעודיה מופיעה ראשונה); מצרים תפתור את בעיית עזה; ירדן את בעיית בקעת הירדן; ואינדונזיה ומלזיה יכרתו איתנו הסכמי סחר.

איך לא חשבו על זה קודם? אין שלום עם הפלסטינים העיקשים? אין בעיה! קודם נעשה שלום עם כל העולם הערבי, נחבר בין רוסיה לארצות-הברית, בין מדינות המפרץ לירדן ומצרים, ובין האיחוד האירופי לאינדונזיה ומלזיה, והם כבר ילחצו על הפלסטינים לקבל מתווה שלום שאיננו שונה מהותית מזה שהם דחו בעקשנות עקבית מכל יד שמאלית שאחזה כאן בהגה (ברק, אולמרט ולבני), ושאף אחת מהישויות המצוינות (להוציא ארצות-הברית), לא דרשה מהם אי-פעם לקבל. לכך ייקרא אומנות מדינית.

**FILE** Israeli president Shimon Peres meets with late Palestinian president Yasser Arafat in Muqata'a, the president's headquarters in the West Bank city of Ramallah. May 14, 1997. Photo by Flash90 *** Local Caption *** ????? ??? ??????? ?? ???? ????? ???????? ????????? ??????? ???????? ???????? ????????? ??????? ???????? ??????? ???????? ??????? ???????? ???????? ????????? ???????? ????????? ???????? ????????? ???????? ??????? ???????? ??????? ????????? ????????
לפחות הייתה לו התחלה. פרס עם ערפאת. צילום: פלאש90

מקל מקלקר וגזר פלסטיק

מה יהפוך שונא לידיד? מה יחבר בין הניגודים? בדיפלומטיה, גם לפיד יודע, יש צורך במקלות וגזרים, באינטרסים שיגרמו לחברות הקואליציה של לפיד להפך את עורן, ולעשות משהו שמעולם לא עשו לפני כן: לשתף פעולה עם ישראל בשכנוע הפלסטינים לקבל מתווה שלום ישראלי.

נתחיל במקל. לפיד משליך יהבו על איראן והמדינה האסלאמית (דאע”ש), כגורמים שמייצרים קואליציה אזורית חדשה. האינטרס הביטחוני החדש נגדם, טוען לפיד, פותח חלון הזדמנויות חדש שמחבר את כל מתנגדיהם.

הטעויות הגדולות ביותר במדיניות תמיד נשענות על אמת כלשהי. למשל, תכנית מע”מ אפס של לפיד נסמכה על האמת הפשוטה לפיה מיסוי מייקר מוצרים. אלא שכידוע, צריך להיזהר מהכללות גורפות, משום שהשטן מצוי דווקא בפרטים. בהם בדיוק נכשל לפיד בתכנית מע”מ אפס שהציע בזמנו, וכאן הוא עושה טעות דומה.

נניח בצד את דאע”ש הסונים (הם עצמם אויבים של איראן השיעית, ויש ללפיד סונים בקואליציה שהעניין הזה מסבך אותם), ונשאל: איזה סוג של קואליצייה ערבית-ישראלית יוצרת אחדות האינטרסים רק מול איראן? קואליציית מלחמה חשאית או קואליציית שלום גלויה?

נניח ששתי הקואליציות אפשריות. כמובן שהיינו רוצים שהסעודים, בתור הדוגמא המרכזית של לפיד עצמו, יעדיפו קואליציית שלום שתוביל את הפלסטינים לוותר על דרישותיהם ההיסטוריות המופרזות. אבל הסעודים יודעים היטב שבכך הם ילבו מיד אש פנים-ערבית, כולל במדינתם שלהם, בה האסלאם הרדיקלי מחפש ללא הרף אחיזה. במילים אחרות, מן העובדה שהסכסוך השיעי-סוני עלה לאחרונה מדרגה, לא נובע שאפשר לייצר סכסוך פנים-סוני שחלקו פרו-ישראלי, ללא מחיר משמעותי למשתתפים בו ופגיעה באינטרסים שלהם בעולם הערבי.

מה עם קואליציית המלחמה החשאית? גם היא עשויה להיות אפשרית. סביר להניח שישראל תשתף פעולה באופן חשאי עם הסעודים נגד איראן. אפשר גם לקוות שאין מדינאי ישראלי שפוי, כולל לפיד, שיתנה את שיתוף הפעולה הבטחוני החשאי בשיתוף פעולה מדיני גלוי, בחזקת: או שתתמכו בנו מול הפלסטינים שלבד “לא יכולים להגיע להסדר”, או שניתן לאיראן להתחזק על חשבון שתינו.

מול סעודיה עומדות, אם כן, שתי ברירות. קואליציית שלום גלויה או קואליציית מלחמה חשאית. שתיהן עונות על הצורך להיאבק בהתגרענות איראן, אלא שהראשונה באה עם מחיר כבד, בעוד שהשנייה מגיעה בלעדיו. במה חושב לפיד יבחרו הסעודים?

נראה שלפיד שכח עובדה טריוויאלית: מקל האיום האיראני, שמאלץ חלק מהערבים שלא אוהבים אותנו לשתף איתנו פעולה, עובד גם עלינו. משום כך אין ללפיד שום מנוף. הסעודים יקבלו ממילא וללא מחיר את שיתוף הפעולה הבטחוני עם ישראל, ומשום כך אין ללפיד שום איום או סנקציה אמינים.

אז אין מקל, אבל מה עם הגזר? ובכן, גם הוא איננו. כל הדברים הטובים שמציג לפיד עומדים בפני העולם הערבי לפחות מאז שפרס הציג את חזונו מרחיק הראות והלכת – ובכל זאת מסתבר שהם לא עוזרים לקדם דבר וחצי דבר. “פירות השלום” הללו תלויים על ענפי האזור במשך עשרות שנים, ובכל זאת אף אחת מהמדינות שמזכיר לפיד לא התגייסה מעולם לשירות האינטרס הישראלי מול הפלסטינים כדי לקטפם. המתווים הידועים של ישראל, שלפיד לא מתכוון לסטות מהם, נדחו ללא היסוס, ומלבד ארצות-הברית, כל הגורמים של לפיד חיו עם הדחיה הפלסטינית הזו בשלום. מסתבר שבמדבר המזרח-תיכוני אין לגזרים מהסוג הזה כשרות חלאל.

Palestinian President Mahmoud Abbas meets with King Abdullah of Saudi Arabia in Riyadh on April 02, 2008. Photo by Omar Rashidi/Flash90. *** Local Caption *** ??? ???? ??? ?????? ?????? ???????? ????????? ??????? ???????? ???????? ????????? ??????? ???????? ??????? ???????? ??????? ???????? ???????? ????????? ???????? ????????? ???????? ????????? ???????? ??????? ???????? ??????? ????????? ???????? ????? ????
לא ממהרים להצטרף. המלך עבדאללה הסעודי עם אבו מאזן. צילום: עומר ראשיד /פלאש90

החיים כמשאלה

תכניתו של לפיד, אם כן, היא חלום עוועים, יורשת מובהקת של חזון פרס, להוציא את העובדה שהתלמיד עלה על רבו בכך שתכניתו עוד יותר מוזרה, עוד פחות ריאלית, אין בה מקלות וגזרים רציניים, והצעד הראשון שלה מופרך וגרנדיוזי. מהיכן, אם כן, שואב לפיד את היומרה שמשהו מופרך כל כך הוא בעצם “תכנית מדינית”? ממעקב אחרי דבריו עולים שני מקורות. אחד אנושי-פוליטי, השני רעיוני-אידיאולוגי.

את הראשון מפרט לפיד בדף הפייסבוק שלו, בו הוא מתאר כיצד עבד על תכניתו במשך “זמן רב עם בכירים במערכת הבטחון ועם מומחי מדיניות … עם סגן הנשיא בבית הלבן, עם שרי החוץ הגרמני, הצרפתי והנורבגי, בפרלמנט הבריטי, במכוני מחקר ומדיניות בוושינגטון ובפגישות עם בכירים ממדינות ערב”.

האם יכול להיות, ואני מעלה זאת רק כרעיון ראשוני, שהבחירה להיעזר בממשל אובמה, צרפתים ונורווגים, גרמנים ואנגלים, ויועצים ערבים, קבוצה שלא בדיוק הוכיחה את הריאליזם המדיני שלה ואת יכולתה לשפר את פני המזרח-התיכון, לא הייתה נבונה כל כך?

למעשה, בהתגאותו זו מפגין לפיד שני מאפיינים מדאיגים ביותר: פרובינציאליות ותמימות. האם אפשר לדמיין מצב שבו פוליטיקאי יפני יתגאה בכך שתכנית מדינית גרנדיוזית שהוא מציע לעמו, נכתבה עבור היפנים יחד עם אירופאים, סינים, הודים ורוסים? הרי כל יפני יציין מיד שנבחר הציבור שלו נפל על הראש אם הוא מניח שאלו יועצים שטובת יפן מול עיניהם. במקרה של לפיד המצב חמור עוד יותר, משום שמדובר ביועצים שכבר הוכיחו שוב ושוב לא רק שאין להם שום הבנה במזרח-התיכון, אלא שבכל הנוגע לסכסוך הם תומכים בפלסטינים.

יש כאן גם משהו עמוק ומדאיג יותר. הרי אנו מכירים את הצרפתים והנורווגים, את הגרמנים ואת אובמה וממשלו, ואנו מכירים את השמאל הישראלי שלנו. אנו כבר מזהים מה עומד בבסיס תכניות מסוג זה, שאנו אוכלים את פירות הבאושים שלהם כבר יותר מעשרים שנה: קנה-מידה שלפיו שופטים תכנית מדינית על-פי התקווה הגדולה שהיא מציעה, ולא על-פי קנה מידה ריאליסטי, ישימותה, האינטרסים האמתיים שהיא משרתת, או מנגנוני חזרה-לאחור במקרה של כשלון. את כל אלו מזכירים מהשפה ולחוץ, כי צריך להגיד אותם. אבל מה שבאמת הופך תכנית לטובה בעיני האנשים הללו היא התקווה. זה מה שמשותף לכל יועצי לפיד המערביים, מאובמה ועד נורווגיה.

מדובר בתפיסת עולם שמבחינה בין השמאל לימין: אוטופיזם מול ריאליזם. האוטופיסט משכנע את עצמו שמשום שיש לו תכנית כל כך טובה, כזו שכולם מרוויחים ממנה, ברור שכולם יאמצו אותה. אפשר לשכוח מההיסטוריה, הדת, הפוליטיקה, היחסים הבינלאומיים, האיומים הבטחוניים, האיבה מול כל האנשים הרעים שמסביב (עבור הערבים אנחנו כמובן האנשים הרעים) – העתיד הדמיוני הנפלא יגבר על העבר הידוע הרע וההווה הריאלי המייסר.

מרגע שנכנסים לדפוס החשיבה הזה, הכל נראה רציונלי ופשוט. האתגרים נראים כל כך פתירים, עד שבקלות שוכחים שהאיבה הזו ותיקה ויסודית מדי מכדי שנוכל לחשוב שרק במקרה לא אוהבים אותנו באזור; שרק במקרה אין לנו הסכם שלום עם סעודיה, סוריה ולבנון; שרק במקרה השלום עם מצרים וירדן קר כקרח; שרק במקרה העולם הערבי הוא מקור האנטישמיות הגדול בעולם; שרק במקרה ישראל נרדפת ומוקעת על-ידי הערבים (כולל אלו שיש לנו שלום איתם) בכל המוסדות הבינלאומיים; שרק במקרה תומכים העולם המוסלמי והמערבי בפלסטינים ומקדמים את האינטרסים שלהם ולא שלנו.

מרגע שמאמצים את הנחת-היסוד האוטופיסטית הפסאודו-רציונלית הזו, לא מוכנים אפילו לשקול את האפשרות שבפועל הערבים לא רוצים בקיומנו כאן מסיבות רבות, עמוקות ומגוונות: דתיות, פוליטיות, היסטוריות, בינלאומיות, כלכליות, שילוב עצום של אינטרסים, ערכים, תרבות ואמונות. לא יעזור לנו כלום, בליבו פנימה מאמין האוטופיסט שהעובדה שלא הסתדרנו עד עכשיו היא תוצאת מקרה אומלל, אי-הבנה שטחית של האינטרס האמיתי שלנו כבני-אדם. רק תנו לנו תקווה ורצון טוב, והכל יישכח.

מתוך הלך רוח זה, מתפתה איש השמאל להאמין שיוכל, למשל, ליצור בכוחות עצמו הבלתי-מנוסה קואליציה בינלאומית שתלחץ על הפלסטינים לקבל מתווה למדינה פלסטינית קטנה ומפורזת שוויתרה על זכות השיבה. כל כך מתאהבים בתוצאה המקווה, עד ששוכחים שצריך גם לשים לב היטב לדרך, ושהדברים הרבה יותר מורכבים.

למעשה, התמימות הזו גרועה ומסוכנת יותר מאשר חוסר התוחלת שלה. משום שלא עולה על דעתו של איש הבטחת-העתיד, שאולי כל אותם ערבים, נורווגים, צרפתים ואנשי אובמה שנלהבים לשוחח איתו, בעצם תומכים בהקמת קואליציה שכזו לא כדי לעזור לו מול הפלסטינים, אלא להפך: כדי ללחוץ על ישראל עבור הפלסטינים. זהו הרי, והם מכריזים זאת מעל ראש כל גבעת קפיטול, הפתרון הצודק והראוי יותר לדעתם.

כך שאפשרי בהחלט שלפיד מכניס את ראשה של ישראל ללולאת חנק דיפלומטית ערבית-נורווגית-צרפתית-גרמנית-אובמית. הם עושים לו תרגיל דיפלומטי בסיסי, והוא, מתוך ביטחון שהוא מתאים לשחק במשחק של הגדולים ושהוא עוזר לעצמו ולנו, משתף פעולה בחדווה רבה. בכך, גם אם לא יצא כלום מהדיבורים הללו, הוא עוזר להציג את ישראל כסרבנית ורעה. הנה ראו: אפילו הסעודים והיועצים הערבים של לפיד דנים איתו בהסכם ומשתכנעים מהעומק והרצינות של התכנית שלו. רק הממשלה הישראלית עושה בעיות. O sancta simplicitas אומרים בלטינית. הו, תמימות קדושה.

Finance Minister Yair Lapid meets with US Secretary of State John Kerry in Jerusalem on December 6, 2013. Photo by Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv/Flash90 *** Local Caption *** ?? ???? ???? ???? ?'?? ??? ????? ????? ?? ?????
מי יפעיל את מי? לפיד עם מזכיר המדינה קרי. צילום: מתי שטרן /פלאש90

שמעון, יוליה ואיציק

כדי שלא להיות רק שלילי, יש לי הצעה פוזיטיבית ללפיד. בפעם הבאה שיש לך תכנית מדינית להציע, במקום להתאהב בתדמיתך כאיש העולם שנפגש עם מומחים למזרח-התיכון מהבית הלבן, נורווגיה, צרפת ומדינות ערב, לך לשמעון משוק מחנה יהודה, ליוליה נהגת המונית מבת-ים ולאיציק מחנות הנעליים בנתניה, ותציג להם את תכניתך.

בתוך 10 דקות יתברר לך שהם מבינים את העולם ואת המזרח-התיכון יותר מכל היועצים שנפגשת איתם, ומבחינה פוליטית, עצותיהם המפוכחות יועילו לך יותר מכל יועץ חיצוני להישמע כמי שלא זכאי לתואר המפוקפק: הפוליטיקאי הישראלי שהצליח להיות יותר מנותק מהמציאות משמעון פרס. כי לפחות ליבי שלי נחמץ מכך שתכניתך מחייבת אותי להעניק לך פְּרָס זה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

30 תגובות למאמר

 1. שאלה צנועה לאדון לפיד: האם אתה יודע ערבית? האם קראת פעם מאמר בפלסטין, באל קודס או באל ג’ומהוריה?
  האם אתה מתענין מה רוצים הערבים באיזור ומהי ראיית העולם שלהם?

  1. אנשי השמאל , לצערנו הרב , אינם מתאמצים לקרוא בערבית את הכתוב על מדינת ישראל שכן הוא יהרוס להם את כל התוכניות.
   די הזוי לשמוע,לקרוא ולראות את תוכניות השמאל הישראלי ל”שלום” צודק עם שכנינו שהם לא פחות מערפדים הרוצים למצוץ את דמם של היהודים/ישראלים בכל הזדמנות.
   למען הצדק אכתוב כי זה ידוע שלא כל הערבים הם כאלה , רובם אפילו אינם כאלה אך אלה כן מקבלים “חינוך” של שינאה ותיעוב כלפי האחר ( שהוא בעיקר ישראל ) …
   לא מובנת לי ההתעלמות מהסביבה העוינת את מדינתנו , איך ישנו תהום ענקי בין השמאל לימין בישראל … אותה תמונה נראית אך הניתוח שונה 180 מעלות.

 2. מאמר מעולה!! יותר מתמיד אני חש כי אתר מידה מהוה אלטרנטיבה ימנית אינטלקטואלית אמיתית. רן ברץ כל הכבוד

 3. עוד משהו קטן ,
  אני רוצה באמת לכתוב ( לומר ) תודה על חומר חשוב שאתר זה מספק לי כנגד יהודים יקרים אחרים אך עוינים לחזון ארץ ישראל יפה , נקיה , שלמה ומאוחדת .
  במקרה זה תודה לרן ברץ אך תודתי היא לכל כתב העוסק במלאכה .
  חג סוכות שמח.

  1. צריך להוסיף מחמאה גם לסגנון הקליל והמשעשע במאמר הדן בנושא טרגי -נכונות אנשים לאשלות את עצמם. אפשר רק להיזכר בהיסחפות אחרי הרעיון הקומוניסטי שנתפס כאוטופיה שאוטוטו תתגשם.

 4. ללפיד שמורה הזכות להיות תמים.
  גם גאון פוליטי ומדיני כבן גוריון נזקק ל-29 שנים בארץ כדי להבין את הגישה הערבית.
  הדבר קרה בשנת 1936, בשיחותיו עם מוסא עלמי- האיש המתון ביותר בקרב המנהיגות הערבית בפלשתינה
  כאשר תאר לו בן גוריון את גן העדן הרפואי, החינוכי והכלכלי שיביאו היהודים לארץ ישראל, ענה לו עלמי:
  “מוטב לנו לחכות 100 שנה ללא רפואה וללא כלכלה, לבל נזכה להם מידי היהודים ”

  כיון שעל לפיד לא עברו עדיין 29 שנים מבר המצווה, זכותו לא להבין את הערבים, את הכבוד (כראם) המנחה אותם, את אמונתם באללה הכביר, העתיד לסייע בידם להשמיד את הכופרים..
  רגע, עברו כבר 39 שנים?
  יש ללפיד בעייה רצינית. .

 5. כמה שטחי ודמגוגי.
  התוכנית המדינית של לפיד מבוססת על דברים שקורים בשטח. מגיע מימון ממדינות המפרץ, היוזמה הסעודית קיימת, ארה”ב עוסקת בתיווך במזה”ת וכל מה שנשאר זה לחבר הכל למהלך שכולם רוצים אותו ורק ביבי מחפש תירוצים להמנע ממנו.

  1. מה כל כך שטחי ודמגוגי? זו כנראה דרך החביבה מאוד על אנשים שאין להם הרבה מה לומר באמת כנגד מאמר שרצוף ריאיות, עובדות וטיעונים (הכל כמובן בעיני המתבונן).
   אגב, אם תבדוק, היוזמה הסעודית, באה בראשית 2002 סמוך לפיגועי ה-11/09, וזאת כדי להקהות את הביקורת הקשה על השתתפותם של סעודים רבים בפיגועים אלה. לכן, מעבר להיותה בלתי ישימה – “פיתרון מוסכם לבעיית הפליטים” וגם בנושא ירושלים – היא נועדה להיות עוד שלב בדרך לחיסולה של ישראל. התירוץ של ישראל להימנע מהיוזמה הזאת היא בדיוק הדרך המונעת התאבדות.

  2. לפני שתנופף ביוזמה הסעודית כדאי שתזכור שהיא כוללת את זכות השיבה. כלומר הצפת ישראל בערבים והפיכת היהודים למיעוט מבוהל שינסה גם הוא לחדור לאירופה בסירות גומי. ולבנות על האמריקאים זו טעות חמורה אף יותר. רק לאחרונה הם דאגו לחזק את איראן, זו שמנהיגה מכריז חדשות לבקרים על כוונתו לחסל את הישות הציונית. להזכירך במבצע צוק איתן קרי ניסה לדחוף את קטאר וטורקיה כמתווכים הוגנים במקום מצרים. זו טעות פטאלית. כדאי להיות מעט פחות נאיבי. לצערי, אף גורם בעולם לא ידאג לאינטרסים של ישראל טוב יותר מנתניהו, למרות כל חסרונותיו.
   מ

 6. האם ניתחת בכנות את תכנית ההרגעה של בנט? האם שאלת וחקרת האם היא באמת ישימה?
  האם בדקת בדיוק מה העתיד עפ הבית היהודי? 
  הייתי שואל לגבי הליכוד, אבל להם אין אפילו את הכבוד להציג חזון. לפחות לבנט יש את הכנות הבסיסית לכך…

  בפרט, בנט בציוריו היפים מציג את שטחי סי כגוש רציף ונחמד שפשוט מסתפח מערבה לשטחים הרשמיים של ישראל היום. שנינו יודעים שזה לא המצב, מדובר באזור מקוטע מאוד, להקיף אותו בגדר (לפי פרסומי שמאל, אני מדגיש, לא בדקתי), מצריך גדר באורך 1800 קמ , לא סביר (שוב, תבדוק אותי כאן),. ונניח שכן סביר, מה תעשה שייזרקו בקתבים ואבנים מעבר לגדר הזו, שלפי חזון בנט צריך שיעברו מהצד הישראלי שלה אנשים כמו בתל אביב. מנקודת מבט רציונלית נראה שבנט דוחק אותנו לפינה שיהיה קשה מאוד לצאת ממנה.

  שוב, אני מכבד את בנט שניסה לתת מענה לסוגיות בוערות כמו אפרטהייד (ע״י איזרוח, על אף שהוא מתחמק מכמות הערבים שצריך לאזרח, כן שהערכות לא-שמאל מדברות על 100אלף, ולא 48אלף כפי שהוא מציין.. עדיין לא סוף העולם). , רצף תחבורתי לערבים וכדומה. עדיין הוא לא באמת כנה עד הסוף בפתרון הסוגיות הברורות שעולות.

  אם אתה מתיימר לנתח תכניות מדיניות ברציונליות, לפחות תעשה זאת גם שהימין מציג תכניות… קל לשלול מבלי להציג שום אלטרנטיבה (גם לשמר מצב קיים זה בסדר, אבל גם לזה צריך תכנית, כיצד להמשיך קדימה מבלי לשנות את המצב הקיים שרוצים לשמר. הימין הליכודי לא מציג כלום).

  דן
  מ

  1. דן
   אני מכיר היטב את תוכניתו של בנט (היא מסתובבת כטיוטה כבר יותר מעשור במחנה הימין…)
   הוא לא מדבר בשום מקום על בניית גדר מסביב לשטחי סי, אלא על החלת ריבונות על השטחים הנ”ל.
   ריבונות ישראלית מלאה.
   מדובר על הצעת אזרחות (או תושבות כמו במזרח י-ם) ל55 אלף ערבים. מחיר לא נורא.
   בתמורה נקבל 70% מיהודה ושומרון בריבונות ישראל, הגנה על גוש דן מהרי השומרון ואת חגורת ההגנה של בקעת הירדן
   בריבונותנו.
   זה רווח עצום!
   אבל הרווח העיקרי של התוכנית יהיה עיקורו של אותו חלום ערבי להקים מדינה פלסטינית על חורבות מדינת ישראל.
   החלום הזה הוא הגורם המרכזי לשפך הדם עם הערבים בעשרות השנים הבאות.
   עיקורו לא יהיה קל ויביא למהומות אך הסופו יפנה את הערבים לדאוג לאיכות חייהם במקום לפעול להשמדתנו.

 7. שני דברים עשה שמעון פרס לטובת המדינה:
  1) הפך את ישראל למעצמת “טקסטיל”
  2) זעק “מזרח תיכון חדש” מעל כל במה ושעל.
  הדבר הראשון מסייע רבות למניעת השמדת מדינת ישראל ותושביה היהודים.
  הדבר השני מנע את ההתקרבות בין היהודים לשכניהם, משום שהערבים ראו ב”מזרח תיכון חדש” מזימה של היהודים להשתלט עליהם. בכך נחסכה מאיתנו האפשרות של ביטול ההגנות הבטחוניות (כפי שהאירופאים חוו עד כה), ובשעת צרה היינו עומדים חסרי הגנה ומוצאים מיידית לשחיטה (כפי שעוד מעט יהיה באירופה אם האירופאים לא יוציאו את הראש מהאדמה). ועל כך נאמר “בא לברך (בשלום) ויצא מקלל (יצר טינה אצל הערבים)”. העיוות בכוונה תחילה.
  ——–
  אגב, “פירות השלום” הללו תלויים על ענפי האזור במשך עשרות שנים – פירות השלום נמצאים מתחת לפני האדמה. כאלף וחמש מאות פירות שכאלו, שנקטפו טרם זמנם רק בגלל קבוצת הוזים שדחפו את מדינת ישראל להרפתקה שנשלם עליה בדם עוד זמן רב.

 8. מציע ללפיד להציג לארופאים את היתרונות בשלום בין רוסיה לארצות הברית וכך להנות מפרות השלום באוקראינה. וזאת במקום לבזבז את מרצה עלינו.

 9. רן, אתה וחבריך יכולים לכתוב גליונות על גיליונות, אבל בסוף המספרים מדברים בעד עצמם.

  בשנת 2015 הריבונות היחידה מגיעה מדמוקרטיה.

  על מנת שדמוקרטית תהיה מדינה יהודית צריך שיהיה בה רוב דמוקרטי.

  אהמהמה, אם נספח את יהודה שומרון (ועזה, ויתרנו על עזה כן?), אז ישראל לא תהיה דמוקרטית.

  כל שאר התפלפלויות של מה שנקרא “ימין” (מי החליט שמדינה דו-לאומית זה ימין?) הם בסך הכל ניסיון להתחמק מלהתמודד עם העובדה הפשוטה הזאת.

  כל בר דעת מבין את זה, כולל שרון בשעתו, כולל לפיד עכשיו, ותן לי לגלות לך סוד, גם כל אנשי הימין החילונים בליכוד (שרק בגלל ההתפקדות ההמונית של הפייגלינים והמתנחלים למפלגה מפחדים להגיד את זה בשביל הפריימריז).

 10. ללא חזון יפרע עם!
  חשוב חזון וחשובה תקווה לשלום לפריחה ולשגשוג!
  מציניות וריאליזם לא בונים מדינה!

  החזון הוא שלום!
  האופטימיות נובעת מכך שמדינות המפרץ אימצו סטנדרטים מערביים של ילודה ורמת חיים והשכלה ופלורליזם.
  יש באמירויות מקדשים בודהיסטים ופארקי מים ומוסדות להשכלה גבוהה ו2 ילדים למשפחה.
  הבדואים הם אניגמה.
  יש בצה”ל גדוד בדואי.
  היחסים בין היהודים לבדואים בסיני היו מצויינים.
  יש לישראל יחסים טובים עם משפחת המלוכה הירדנית שהיא בדואית.

  אנחנו עומדים בפני אתגר חדש והוא שמירתה של הממלכה הירדנית מפני המתקפה הדאע”שית.
  האינטרס הסעודי זהה לאינטרס הישראלי.

  זה הזמן להקים מפעלי תעשייה בירדן שיעסיקו את הירדנים ואת הפליטים הסורים במימון סעודי תוך יצוא ללא מיסים לאירופה.
  ולא ירדן תיפול ומיליונים יברחו לסעודיה ומיליונים יהגרו לאירופה.
  אזורי תעשיה כאלה כבר הוקמו ע”י ישראלים – צריך רק להרחיב אותם.
  צריך לספק לירדן הגנה – כיפות ברזל שרביטי קסמים מעילי רוח טילי תמוז ומערכות רואה יורה – ישראל היא הספק האולטימטיבי.
  כמובן להשאיר לישראל יכולת להשבית את המערכות הנ”ל מרחוק אם יפלו בידי ג’יהאדיסטים.
  צריך לספק לירדן מים.
  שישראל תקבל מים מהנילוס.
  ותשחרר מים מהכנרת.
  וככה לא נצטרך לשאוב ממינוס 210 שזה עולה המון כסף.
  דוגמא נוספת היא פיתוח תיירות ישראלית משמעותית לעקאבה לפטרה ולצד המזרחי של ים המלח כמו גם מיזמים תיירותיים לגדות הירמוך והירדן – 150 ק”מ של קיאקים אבובים בריכות שחיה כפרי נופש ומסעדות.
  ישראל צריכה למנף את האינטרס הסעודי ולדרוש
  ריסון הפרובוקציות הפלסטיניות תוך כדי פעולות לקידום נורמליזציה עם הפלסטינים.
  דוגמא לנורמליזציה – לאפשר סוף סוף אחרי 15 שנה לערביי יו”ש להגיע להר הבית.
  בתגובה להימנעות הערבים מהתנכלות ליהודים העולים להר בשעות שהוא ריק מחוץ לשעות התפילה.
  דוגמא נוספת היא הסדרת חברון – וריכוז היהודים בין מערת המכפלה לקריית ארבע – ככה שאפשר יהיה לפנות את הצבא מכל הסימטאות לתת לערבים לפתוח מחדש את השוק שבמכרז העיר ועדיין שתהיה שכונה יהודית ציורית בואכה מערת המכפלה.

  1. הבנתי נימרוד הבנתי:
   לפיד מדבר על התנעת מהלך מדיני לשלום תוך נטילת סיכון.
   וברץ תומך בקיפאון מדיני והימנעות מסיכון.

   אני לא בקיא בפרטי התוכנית של לפיד אבל מאמין שהאינטרס של מדינות ערב המתונות ושל אירופה שסובלת מההגירה לעצור את דאע”ש ואת איראן כל כך חזק שהן מוכנות לשדרג את היחסים שלהן איתנו במחיר סימלי
   אל מול הטיעונים הדמגוגים בישראל כנגד מחוות לערבים ובמדינות ערב כנגד שיתוף פעולה עם ישראל הציונית.
   יש להעלות טענות דמגוגיות אחרות שללא שיתוף הפעולה ירדן תיקרוס כמו סוריה דאע”ש יתיצב על גבולות ישראל וסעודיה והפעם הפליטים יברחו לסעודיה ולישראל .

  2. עלי, האינטרס האירופאי נגד איראן הוא כל כך חזק שהם חתמו בשתי ידיים על הסכם הגרעין שנותן לאיראן כסף כדי שהיא תהיה יותר עשירה כשאירופה תילחם נגדה, נכון?

 11. עלי

  להקים להם, לספק להם, לבנות להם, לתת להם, ליזום להם, לתכנן להם, אתה לא קולט?????

  שאלה – למה ישראל נראית היום כמו שהיא נראית וירדן/ סוריה/ לוב/ עיראק/ניגריה/ ועוד ועוד כאלו נראים כמו שהם נראים??????

  עדיין לא קולט?

  אז עוד שאלה – מתבגר מגיע לפרקו ויוצא לחיים, האם עושים לו הכל, או שמשהו הוא צריך לעשות גם בעצמו?

  ק ו ל ט ????

  זה לא יחזיק מים דקה, באופן שאתה מציע. הם צריכים ליזום\

  הם צריכים לרצות!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  קולט?????????????????????????????????????????????????

  אחחחח, כמה אנרגיה אפשר להשקיע …………………………………………………………………………………………………………………….

  1. כשהבן שלך המתבגר יגיד שהוא פורש מהמרוץ לבגרות אתה תעזור לו ותשלם על מורים פרטיים כדי שלא יפספס את הבגרות ולא יהרוס לעצמו את החיים.
   יש לי רק דברים טובים לומר על הממלכה הירדנית שקלטה פליטים פלסטינים ועיראקים וסורים.

   יש לנו שלום איתם .
   אנחנו קונים מהם ומוכרים להם וטסים בחברת התעופה שלהם ומשנעים עבורם סחורות ואפילו מטיילים אצלם.

   הם צפויים להיות מותקפים ע”י דאע”ש ואני לא רוצה שהם יתמוטטו.
   אני רוצה לעזור להם באמצעות הרחבת שיתופי הפעולה ככה שגם אני ארויח – לדוגמא הם יקבלו מים מהכנרת ואני אקנה מים ממצרים ולא אצטרך לשאוב מגובה -מינוס 210 מטר.
   ואני רוצה להתנות את הסיוע שלי בהסכמה שלהם לשינויי סטטוס קוו לטובתי לדוגמא שיצדדו בשתיקה בישראל לכשתעניש את המתפרעים המוסלמים בהר הבית

 12. רן שלום
  הודאות שלך כי מובטח לתוכנית להיכשל מופרך לא פחות. מעבר לכך, עצם נקיטת היוזמהמועילה למאבקים הקשים שיש לנו היום כנגד כל העולם. עובדה היא שביבי מכריז שהוא מוכן לשוב למשא ומתן בכל זמן ובכל מקום. הבעיה היא שאיש לא מאממין שיש לו דבר חדש להציע. המהלך שלפיד מציע הוא ללא ספק דבר חדש שמגיע בזמן (ראה הצהרתו של סיסי על כך שעוד מדינות אמורות להצטרף להסכמי השלום הקיימים). אבל עיקר העיניין הוא – מה הימין מציע ולאיזה פתרון או עתיד הוא מוביל אותנו?? – הפתרון שאתם מובילים אותנו (מבלי להצהיר עליו חס וחלילה) הוא מדינת אפרטהייד שעתידה להחרב ולו רק משום שאיש לא יגן עליה ורבים כל כך יעזבו אותה.

  1. אתה שואל לאיזה פתרון הימין מוביל אותנו. תשובתי היא שבטח לא לפתרון של אוסלו על 1200 נרצחיו ואלפי פצועיו ונכיו. השמאל הוא אוטופיסט ולא יכול לשאת דיס הרמוניה. מצאו לי פתרון ואם לא אנא אני בא. דרך אגב סיסי כבר תיקן עצמו ואמר שלום בגבולות 67 מה שאבא אבן היונה כינה גבולות אושוויץ לשמאל גם אין סבלנות הסטורית הבו לנו שלוםעכשיו הוא אומר.אז הנה הפתרון הימני. העלאת מיליון וחצי יהודים וישובם בנגב בגליל וביו”ש. עיבוי קיר הברזל כך שהערבים וביחוד אלה מהם שמכנים עצמם פלשתינים ינפצו את ראשם עליו עוד 100 פעמים ובראש ה 101 הם יסכימו לשלום בינתיים אפשר לתת להם תושבות ולא אזרחות. יפה נפש כמוךמכנה זאת אפרטהייד ומאיים לעזוב. אז יאללה עוד לא עזבת? .

 13. יש עתיד אלה אנשי הקרן החדשה! קיראו:
  ח”כ קארין אלהרר מ”יש עתיד” היא בוגרת תוכנית המשפטנים של הקרן החדשה
  ח”כ קארין אלהרר מ”יש עתיד” המתנגדת לחוק העמותות היא בוגרת תוכנית המשפטנים של הקרן החדשה
  ח”כ קארין אלהרר היא אחת הבוגרות הראשונות של תוכנית המשפטנים של הקרן החדשה לישראל שמפעילה את כל העמותות הרעות האלו.
  את התנגדותה העזה לחוק מיסוי מימון אירגוני שמאל שחותרים תחת קיומה של ישראל ובטחונה היא הביעה אתמול כך:

  “מדובר בעוד הצעה פשיסטית במסווה של ציונות מבית ‘הבית היהודי’, ששם לו למטרה לבטל כל מאפיין דמוקרטי במדינת ישראל. ביטולם של חופש הביטוי וריבוי דעות מקומם בדיקטטורות חשוכות ולא אצלנו”.

  דבריה של קארין אלהרר מוזרים נוכח הביקורת החריפה של השופט בדימוס מאיר שמגר על המימון הזר הזורם לכיסי אירגונים לא ממשלתיים בישראל ממדינות זרות:

  השופט בדימוס מאיר שמגר, הביע את מורת רוחו ממימון עמותות על ידי מדינות זרות, ואמר בשנת 2012 : “אני חושב שתמיכה בגוף פוליטי על ידי ממשלה היא דבר שהיה צריך להפחיד כל אדם המאמין בדמוקרטיה אמיתית” ואף כינה התנהלות זאת כ”לא תקינה”.

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/267061

  http://rotter.net/forum/gil/20264.shtml#222

  ***

  שי פירון מ”יש עתיד” טוען שבימין מכפישים אותו בשל הקשר שלו לקרן החדשה לישראל

  הרב שי פירון טוען כי בימין מכפישים אותו בשל הקשר שלו לקרן החדשה לישראל. ומדוע ועל מה התנצל הרב פירון במהלך הכנס

  הרב פירון הוסיף, “הקרן החדשה לישראל עשתה גם הרבה דברים חשובים של רווחה וחינוך. החרמות והתפיסה הנלוזה שיש אנשים שהם אוייבי העולם מחזקות את התפיסות ההופוכות ממה שאותם אנשים רוצים לקדם וזה לא ראוי. כל פעם מחדש אני נדהם שאני מגיע למקומות בצד מסויים מעבר לקו הירוק – שם דבר ראשון הם רוצים לדעת למה קיבלתי כסף “מהקרן החדשה לישראל”?”.

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/248918

  http://www.youtube.com/watch?v=coRffUa6Y6k

  *****

  צפו: ח”כ יפעת קריב מ”יש עתיד” מחפה על עברייני מין ערבים שתוקפים יהודיות

  ח”כ יפעת קריב תוקפת את הסטודנטיות באוני’ העברית שמותקפות ע”י ערבים

  http://www.youtube.com/watch?v=tCi_y57pC5k

  ח”כ יפעת קריב היא מגדריסטית נלהבת ובתור שכזו היא נאבקת נגד גברים התוקפים נשים, אלא אם כן אלו גברים ערביים. כמה סטודנטיות מקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית למדו זאת על בשרן בדיון בכנסת על אוזלת היד של המשטרה מול המעשים המגונים שמבצעים בהן ערביי עיסאויה דרך קבע. הן הותקפו ע”י קריב בשל תלונתן על תקיפות יומיומיות.

  ועדת הפנים של הכנסת דנה בשבוע שעבר לתופעת האלימות של ערביי הכפר עיסאויה באזור קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית.

  מדובר במעשים מגונים בסטודנטיות כעניין שבשיגרה – וגם ידויי אבנים ובקבוקי תבערה. הדברים הידרדרו עד כדי כך, שסטודנטיות צריכות לנסוע מהקמפוס למעונות ובחזרה באוטובוס מיוחד.

  מספר סטודנטיות באו לדיון וסיפרו סיפורים קשים על תקיפות שהן וחברותיהן עברו.

  לכאורה, זהו נושא ש”תפור” על הפמינסטיות הלוחמניות של הכנסת. אך מתברר שלא כך הדבר. רק חברת כנסת אחת הגיעה לדיון, ולא רק שהיא לא חיזקה את הסטודנטיות – היא תקפה אותן. כפי שניתן לראות בווידיאו המצורף, ח”כ קריב חושבת שעצם קיומו של הדיון הוא דבר “מפחיד”. היא מתעקשת שהתופעה אינה כה נוראה, שהתוקפים הם ילדים קטנים, ושהפיתרון הוא בהידברות של הסטודנטים עם “הקהילה” השכנה. במילים אחרות – ח”כ קריב מחפה על עברייני מין סדרתיים.

  כמה מהסטודנטיות שהגיעו לדיון אף לומדות בחוג המגדר של האוניברסיטה. אולם לא ידוע על כל התגייסות של המרצות למגדר באוניברסיטה העברית לטובת המאבק. אף אחת מהן גם לא ליוותה את הסטודנטיות לכנסת.

  אמנם ידוע שהממסד המגדרי נמצא בשליטת השמאל הקיצוני – אך בדיון כמו זה נחשף לכאורה גודל האבסורד. שימו לב לשפת הגוף של ח”כ לוין, שנראה כמי ששוקע בייאוש בזמן שח”כ קריב מדברת. הסטודנטיות נהמו מהמתקפה של ח”כ קריב ואחת מהן אף הטיחה בה שהיא “מאשימה את הקורבנות”.

  נציין כי את דרכה המקצועית החלק קריב בעמותת על”ם – למען נוער במצבי סיכון ומצוקה, ובמסגרת פעילותה פיתחה את מיזם הניידות לילדי הלילה והיתה שותפה לפיתוח תכנית “ערים בלילה” לטיפול בקטינים מנוצלים מינית.

  כראש מנהל חינוך ורווחה במרכז השלטון המקומי, החזיקה קריב את תיק מעמד האישה. קריב אף הקימה את מועצת הנשים בעיר הוד השרון, וכיהנה כנשיאת ארגון “מעגל נשים ישראל”, במסגרתו קידמה את הקמת המרכז לנפגעות תקיפה מינית בבית חולים “פורייה”. היא חברה בצוות המוניציפלי של עמותת “כן” – כוח נשים, ומקדמת קורסים ותשתיות למען העצמת נשים בעולם הפוליטי, הכלכלי והחברתי.

  אבל הסטודנטיות באוניברסיטה העברית כנראה לא כלולות אצלה ברשימת הנשים הראויות להגנה.

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/267458

  ****

  עדי קול מיש עתיד בהצעת חוק שיתיר למסור ילדים יהודים לאימוץ גם למשפחות לא יהודיות

  הצעת עדי קול מכשירה התבוללות
  “האם זוהי טובת הילד, כאשר הוא ינותק מעם ישראל”?

  עמותת “יד לאחים” פנתה לחברי כנסת בבקשה לבלום את הצעת החוק של עדי קול מיש עתיד המתירה למסור ילדים יהודים לאימוץ גם למשפחות לא יהודיות.

  לטענת הארגון, באמצעות הצעת החוק אותה הגישה ח”כ קול (יש עתיד) המדינה מכשירה את הקרקע לתופעת ההתבוללות.

  ראשי עמותת יד לאחים מציינים, כי תיקון חוק האימוץ עפ”י הצעת מס’ ח”כים בראשות חברת הכנסת קול מ”יש עתיד” הינה פגיעה קשה בעם היהודי, כאשר במשך דורות יהודים מסרו את נפשם שילדיהם יחונכו חינוך יהודי ויישארו נאמנים לעם היהודי…

  “הצעת חוק זו, בנוסף לכך שהיא בעצמה מהווה פירצה חמורה במחיצות בין עם ישראל לאומות שאחריתה מי ישורנו, היא תספק לגיטימציה לבתי המשפט ולרשויות להעברת ילדים יהודיים לנוכרים”.

  ב”יד לאחים” מדגישים את האבסורד הטמון בעצם הצעת החוק ואומרים: “תמוה הדבר שבשעה שהמדינה והסוכנות היהודית מקצות משאבים כספיים עצומים במטרה למנוע נישואי תערובת בין יהודים לגויים בארץ ובתפוצות, באה זרוע אחרת של המדינה ומכשירה קרקע באמצעות חקיקה להתבוללות ולטמיעה, שכן גם אם נגזר על הורים שבנם יימסר לאימוץ, אין לאיש הסמכות היהודית, הלאומית והמוסרית להפקיע את בנם מדתו, דת הוריו והורי הוריו לדורותיהם, ולמסור אותו לבני דת נכרית.

  ארגון “יד לאחים” תמה על סעיף טובת הילד. טובת הילד שבשמה כביכול מדברת הצעת החוק אינה לנתקו ממורשתו ומעמו.

  “האם זוהי טובת הילד, כאשר הוא ינותק מעם ישראל וביום מן הימים, כאשר ירצה הילד המאומץ להתחקות אחר מקור משפחתו ימצא למרבה תדהמתו כי הוא יהודי שנמסר לאימוץ אצל גויים.

  האם זאת תיקרא ‘טובת הילד'”?

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/270826
  http://rotter.net/forum/gil/20264.shtml#244

 14. בירושלים מעל 50% מהילדים שהתחילו כתה א הם פלשטינאים

  איך אתה מתמודדים עם האיום הדמוגרפי

  בין הירדן לים יש 6 מליון יהודים ו 4.5 מליון פלשטינאים לא כולל עזה
  ממשלת ישראל למעשה מגשימה את החלום הסמוי של הפלשטינאים מדינה אחת לשני עמים מדינת כל אזרחיה

 15. אני כאיש ימין בכל אופן חושב על משהו. לדעתי סידורים שונים המשפרים את מצבנו אך ללא התחשבות באינטרסים הפלסטינים , סידורים אלו לא יצלחו.
  בראש ובראשונה יש לחתור ליישוב הפליטים הפלסטינים במקומות מושבם הנוכחי. כוונתי בעיקר ליישובם הכלכלי.
  אילו היינו יכולים “להפריח את שממות ירדן ומדברה, באמצעות התפלת מים מתאימה, וסיוע בחקלאות אינטנסיבית מודרנית”, נראה שאולי ניתן ליישב את הפליטים שם ולהפכם לגורם כלכלי ששווה משהו.
  התפלת המים מים המלח או מעקבה תתבסס על אנרגיית השמש שתותקן בשטחי ירדן, כך שלא יידרש דלק פוסילי למשימה.
  תוצר לוואי הוא התמלחת שתופק מים המלח. מי לא יסכים לממן תוכנית כזו אם התוצאה שלה יישוב הפליטים והסבתם למסלול כלכלי מתקדם.
  המיליארדים יישפכו כאן !
  אלא מה ? אם הפלסטינים יעדיפו להמיר את הפתרון הזה בחזון העתידי של השמדת מדינת ישראל ושיעברו עוד 100 שנה עד לפתרון זה, אז נכשלנו!
  לא בטוח שהם יתנגדו. בייחוד אם זה לא יהיה כרוך בחתימה על הסכם סופי, אלא פשוט יישוב ושיקום הפליטים.
  כל זה נכון גם לסוריה לאחר הסדרת המצב שם.

 16. במילה אחת-מדהים.
  בכמה מילים- כל מילה בסלע. בתור ימנית שמעולם לא חשבה ולא אחשוב להצביע למפלגת “יש עתיד” בעיקר בגלל חברי המפלגה שמבחינתי בינם לבין חברי “מרץ” אין הבדל חוץ משם המפלגה שמעליהם,
  אבל לפעמים אני מסתכלת על יאיר לפיד ומשהו שם כן קורץ לי- אולי זה בגלל שהוא נראה טוב ויש לו כריזמה, אולי בגלל שהוא מדבר בין היתר על נושאים חברתיים שנוגעים לי ואולי כי הוא מציג עצמו כמרכז.
  אחרי שקראתי את הדעה שלך זה ייפסק, אדם שרוצה להיראות כמרכז ובפועל הוא יותר שמאל משמאל מבחינת התמימות ההרסנית וגם הרעיונות זה לא בשבילי. לצערי אני מכירה כמה ימנים שכל עוד לא רואים סכנה קיומית מיידית למדינה נסחפים אחרי אנשים כמו לפיד מבלי להכיר את חברי מפלגתו או את הדעות האמיתיות שלהם והלוואי שמפלגות הימין האמיתיתיות יבינו את זה ויחשפו את הפנים האמיתיות שלו כמושאתה עשית כדי שהוא לא ייקבל קולות של אנשים כאלה. לא סתם הוא מקבל יחסית הרבה מנדטים, הימין לא עושה את העבודה בנושא הזה וזה יבוא להם מהדלת האחורית לדעתי ולצערי.