התעמולה הפלסטינית שמשגעת את העולם

סדרת מפות בדיוניות המציגות את “פלסטין הנעלמת” נעשית פופולרית בעולם. רן ברץ מסביר מי השתגע כאן.

כשראיתי את הפוסטר הזה בפעם הראשונה לפני מספר שנים כמעט פרצתי בצחוק. לא האמנתי שמישהו יכול להתייחס אליו ברצינות כתיאור היסטורי. אלא שמזה מספר שנים הוא מופיע בקמפיינים של “פלסטין נעלמת” (Disappearing Palestine) בערים מרכזיות ובקמפוסים בארה”ב, קנדה ואירופה, והשבוע אף הגיע לרשת השמאל הקשה MSNBC. לפיכך נראה לי שעליי לכפר על הנאיביות שלי, ולהסביר בקצרה מה מגוחך כאן, גם במחיר אמירת המובן מאליו למי שמצוי ולו במעט בעובדות.

באופן כללי, הפוסטר מציג ציר היסטורי משמאל לימין, שממנו עולה כי הפלסטינים נדחקים עם השנים יותר ויותר ומאבדים את מה שמוגדר כ”אדמה פלסטינית”. גרפית ותעמולתית, מדובר כנראה בהברקה, אבל לוגית והיסטורית? מדובר בפרכה גמורה. אין שום קו הגיוני שמחבר בין התמונות האחת לשניה, ואין קו שמחבר בין התמונות לאמת.

1. המפה הראשונה נצבעה לפי הקריטריון הביזארי הבא: ירוק הוא כל מה שאינו צהוב, כלומר, “שטח פלסטיני” נחשב כל מקום שלא גרים בו יהודים. על כך יש להעיר שלושה דברים. ראשית, אין קריטריון מקובל של “אין פה יהודים” בשרטוט מפות. שנית, לו שאר המפות היו ממשיכות עם הקריטריון הזה, אזי היו צריכים להישאר בהן עוד המון שטחים ירוקים. בישראל גרים, בשטחים נרחבים, יותר ערבים היום מאשר בכל “פלסטין” ב-1946, וישנם עוד כפול מזה בירושלים וביהודה ושומרון. שלישית, באיזה מובן השטח שאין בו יהודים הוא “פלסטיני”? הרי הריבונות בשנה זו היא בריטית, ולפני מלחמת-העולם הראשונה הייתה עותומנית. מעולם לא הייתה אדמה פלסטינית במובן ריבוני לאומי.

2. המפה השנייה נצבעה לפי הקריטריון הבא: הצעה לריבונות לאומית על הנייר, ללא כל קשר למציאות על הקרקע. זוהי הצעת החלוקה של האו”ם, הצעה תיאורטית בלבד שמעולם לא התממשה. מדוע לא התממשה? משום שהפלסטינים דחו אותה ופצחו במתקפת דמים על היישוב היהודי. מדובר אם כן ברעיון פוליטי בלבד, לא בשטח שאי-פעם היה לפלסטינים.

3. המפה השלישית נצבעה לפי הקריטריון הבא: כל מה שלא בשליטה ריבונית ישראלית, ירוק. המפה מבטאת את תוצאות מלחמת העצמאות, ואין לה קשר ל”שטח פלסטיני”, משום שבירוק נצבע שטח שהיה בשליטה ירדנית ביהודה ושומרון ומצרית בעזה. לא הייתה אז ריבונות או שליטה פוליטית פלסטינית.

(4). כאן אנו מגיעים למפה שחסרה מהפוסטר: תוצאות מלחמת ששת הימים. לפי הקריטריון הריבוני-לאומי של שליטה בשטח, המפה החסרה הזו הייתה צריכה להיות צהובה כולה (קרי, כל השטח ישראלי). אבל כמובן שהקמפיינר בחר שלא להשתמש בה, משום שכך נפגע הרצף של צמצום הצבע הירוק לטובת העובדה ההיסטורית שמציגה מפה 4 בפוסטר: כיום יש לפלסטינים שטח ריבוני. מכאן נובע שישראל היא היחידה בהיסטוריה שמסרה לפלסטינים שטח שהיה בשליטתה.

5. המפה האחרונה, העכשווית, נצבעה לפי הקריטריון הבא: שליטה ריבונית פלסטינית בירוק, ישראלית בצהוב. המפה מבטאת באופן חלקי את תוצאות הסכמי אוסלו, והיא מבטאת את העובדה שלראשונה בהיסטוריה הקריטריון הריבוני-לאומי רלוונטי ל”שטח פלסטיני” כלשהו.

לסיכום, רצף המפות הזה שקרי משלוש בחינות נבדלות. ראשית, הוא לא פועל לפי קריטריון אחד, אלא מערבב בין מפות מסוגים שונים – התיישבות, תכנית מדינית, ריבונות ערבית כלשהי, ריבונות פלסטינית –  כדי ליצור מצג שווא של שטח פלסטיני מידלדל. שנית, הוא משמיט את המפה החשובה שמשקפת את השינוי במצב הריבונות הפלסטינית בין 1967 להיום. שלישית, הוא צובע בירוק, כ”שטח פלסטיני”, שטחים שאין שום קשר ביניהם לבין התיישבות פלסטינית או ריבונות פלסטינית.

מכאן גם עולה הנקודה האחרונה שלי: כשמבינים שבעצם התעמולה כאן נסמכת על כך שיש יהודים בצבע אחד וכל הלא-יהודים בירוק (גם אם מדובר במצרים או ירדנים שמדכאים את הפלסטינים), מתברר שבעצם מדובר בתעמולה אנטישמית.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

16 תגובות למאמר

 1. תגובה מעולה ומדוייקת.
  ראיתי את השטות הזאת עוד לפני כמה שנים, משום מה הפכה פתאום לפופולרית.
  הבעיה היא שנראה שלא רק ששקר מקיף את העולם לפני שהאמת שמה מכנסיים, אלא הוא גם עושה כמה הקפות.

 2. לדעתי מעניין כאן השימוש בצבע הצהוב. הוא הצבע של יהודה איש קריות בתרבות הנוצרית, הוא הצבע של היהודים כאשר אלו מסומנים (היטלר לא היה הראשון)

 3. לא רק שהמפות תלושות, הם נתנו לנו את רמת הגולן כבר ב- 1946. הם מפרידים את “פלסטין” מיתר השטחים הערבים מסביב, כך שזה נראה באופן יחסי כאילו ישראל גדולה יותר.

 4. שלא לדבר על כך ש”פלשתינה” המקורית כללה את כל עבר הירדן, שטח הגדול פי 4 מכל השטח הוירטואלי במפות האלה.ושכיום בערך 2/3 מה””עם הפלסטיני חי בשטח זה. אם זה לא היה עצוב זו היתה בדיחה.

 5. מצויין, אך אתה נחוץ פה גם משהו אחר, כשראיתי את המפה לראשונה זה היה לפני שנים בויכוח פייסבוק. מה שנחוץ הוא הסבר קצת יותר תמציתי ותקשורתי שאפשר יהיה להפיץ. לדוגמא בסעיף 1, צריך לערער על הלגיטימיות של המפה בכך שלא היו ערבים כמעט בשאר השטח, הרבה הגרו לשטחי המנדט ולא היו בעלי שום קרקע, ולכן צריך לצבוע בצבע אחר. למרות שהנקודה על ערבים כיום היא מבריקה

 6. בעייני המפות הפלסטיניות הן אחלה נבואה שתגשים את עצמה. כנראה הם יודעים שבקרוב בהחלט לא יהיה שום שקר או שטח פלסטיני, ובא לציון גואל. אין לי מושג על איך זה הולך לקרות, אבל אם הם עצמם מאמינים בהיעלמותה – מי אני שאתנגד….

 7. גם אני ראיתי את המפות ונדהמתי מהצורה בה משקרים לכל העולם. הקורא התמים בקולומבוס אוהיו או בכפר יודנישט ליד שטוטגארט לא חושב שעובדים עליו בעיניים ומתמלא בכעס אמיתי נגד ישראל הנוראית. גם אני הייתי נהיה אנטישראלי לו הייתי גדל באיזה חור באוסטרליה ורואה את זה.
  הנכון הוא שפלסטין זה כל מקום שהיהודיםכבשו. לא נתפס בעיניים מוסלמיות שבני החזירים והקופים שולטים על אדמה ולכן הוקמה בדיית פלסטין. רמת הגולן היא עוד הוכחה לטיעון זה.
  הרי רמת הגולן היא שטח שישראל כבשה בששת הימים. אז מה הפלסטינים רוצים ממנה ב46 ?! לא היה אז דבר כזה בכלל!
  ובכלל, איך זה שפלסטין היתה בדיוק במשטח שישראל כבשה? אולי פלסטין ההיסטורית, זו שהיתה קיימת כבר לפני 14,000 שנים (חנאן עשראווי בריאיון אצל טוביה טננבאום) היתה גם קצת יותר לכיוון סיני? אולי חלקים בערבה לא היו שייכים לפלסטין? אולי היא נמשכה עד לליטאני, הגבול הטבעי הצפוני שלה?
  רבותי, גבירותי, העולם כולו! הכל בלוף! עובדים עלינו בעיניים. ולא ניתן לזה להמשיך!
  הכי מצחיק או יותר נכון חמור זה הענין עם רמת הגולן.

 8. שמעתי אמירה ממש מגוחכת שטוענת שכמו שתמיד היו יהודים בארץ ישראל כך גם תמיד היו פלסטינים, שאפילו לחלקם יש שורשים יהודיים. אשמח למשנתך בעניין

  1. שאתה מכנה ‘פלסטינים’. בעקבות החלוצים היהודים בעיקר, הם החלו להגר לתוך השטח שנקרא ע”י האירופים, האמריקאים, והיהודים: ‘פלסטינה’ (אתם לא קראתם לו בשם הזה, אלא בעקבות קבלת ת’ זהות של המנדט הבריטי, כול תושב היה נקרא באותה תקופה ‘פלסטינאי’, יהודי או ערבי, ‘פלסטינ(א)ים’ זה לא עם). מפה דמוגרפית של החברה הגאוגרפית הבריטית (1878) מראה שהארץ הייתה ריקה כמעט לחלוטין בשנה זו, בכלל זה השטחים וירדן. אולי תשרפו את המפה? או תכרתו את ראשה. ליהודים לא רלוונטי מוצא גנטי. אתה מוסלמי אז אתה לא יהודי.

 9. סעיף 2 באמנה הפלסטינית:
  \פלסטין בגבולותיה כפי שהיו בתקופת המנדט הבריטי היא יחידה טריטוריאלית אינטגראלית”.

 10. לדפנה היקרה תשומת ליבך לבחירת הצבעים חשובה למשל ירוק הוא צבע מקודש על פי האיסלאם (חאדר)והשילוב של שני הצבעים הוא דיגלה של גולני בקיצור הפיכת השחור ללבן עוברת בצבע וכל טוב

 11. מה ההבדל בין המצג השיקרי הזה לבין המצג השיקרי הכולל כמעט את כל הפרטים שמקבל קורא הדיוט בכל נושא שהו
  הבורות והמניפולציה עובדות יד ביד ואל תבלבל אותי ” העובדות

 12. יש טעות בכתבה. את תכנית החלוקה לא דחו ׳הפלסטינים׳ אלא הערבים, זאת מאחר ובאותה תקופה הפלסטינים לא היו רק ערבים אלא גם יהודים. אף אם הערבים ניכסו לעצמם את השם פלשתינים זה לא אומר שאנו חייבים לכנותם כך.