החוליה המחברת בין 'שוברים שתיקה' לתנועת ה-BDS

לא זו בלבד שפעילותם בחו"ל עשויה ללבות בעקיפין פעילות נגד המדינה וחיילי צה"ל, 'שוברים שתיקה' אף העבירו הרצאות בעבר בפני ארגון BDS מובהק.

מעלילים עלילות על ישראל; יהודה שאול, מייסד שוברים שתיקה. צילום מסך

ביום ראשון שעבר (20.12) נחשפה במהדורת 'מבט' של הערוץ הראשון ראיה המקשרת לכאורה בין ארגון 'שוברים שתיקה' לתנועת החרם הבינלאומית (BDS) – הזמנה של ארגון 'BDS דרום אפריקה' משנת 2013, הקוראת להשתתף בהרצאתו של מייסד 'שוברים שתיקה' יהודה שאול, שהתקיימה בקייפטאון. על פניו, מדובר בחיזוק לטענות שמופנות כלפי הארגון, בדבר חלקם בליבוי השנאה והפעילות נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל.

שאול, מצדו, הכחיש קשר ל-BDS והסביר בתגובה לכתבה כי "יש ארגון שנקרא Open Shuahada Street שאירח אותי שם, ומה שקרה שם, ש-'BDS דרום אפריקה' שמו את האירוע בפייסבוק שלהם, והוא הפך את זה לאירוע שהם כאילו הזמינו אותי". יומיים לאחר מכן המשיכה וגינתה מנכ"לית הארגון יולי נובק את "מערכת השקרים של הימין" (הערוץ הראשון?) בדף הפייסבוק שלה, ואף העידה כי נשלח איום בתביעת דיבה למערכת הערוץ הראשון, והיה אם לא יפרסם תגובה נוספת שמבהירה כי "כי ארגון 'שוברים שתיקה' מעולם לא השתתף בכנס של 'BDS דרום אפריקה'".

אולי חשבו ב'שוברים שתיקה' כי די בכך כדי להשתיק את הטענות שהופנו כלפיהם. אך העובדות מלמדות כי ההיפך הוא הנכון.

חרם פר אקסלנס

מייסד 'שוברים שתיקה' יהודה שאול העביר לא אחת, אלא שתי הרצאות בפני Open Shuahada Street – ב-19 וב-21 באוגוסט 2013. כשבודקים מהו הארגון הזה ואת פעילותו, מתברר כי הוא ארגון קטן שכל כולו מוקדש לפעילות BDS גאה. Open Shuahada Street החל בפעילות להחרמת ישראל שנים ארוכות לפני ששאול הוזמן לדבר בפני פעיליו, והוא ממשיך לעשות זאת גם בימים אלו ממש. מייסד הארגון זכי אחמט מתגאה בכך בפה מלא, פועל נמרצות נגד מדינת ישראל וצה"ל ואף קורא לא פעם להעמיד את ראשי מדינת ישראל, קציני וחיילי צה"ל לדין.

שיתוף פעולה בין שוברים שתיקה ל-Open Shuhada Street. ההזמנה להרצאתו של שאול בשנת 2013
שיתוף פעולה בין שוברים שתיקה ל-Open Shuhada Street. ההזמנה להרצאתו של שאול בשנת 2013 (לחצו להגדלה)

את משנתו פרש אחמט בראיון שהעניק לאתר ה'דיילי מווריק', עוד במאי 2012:

דיילי מווריק: האם זה נכון לקרוא לך תומך ב-BDS?

זכי אחמט: כן, אני תומך בחרם, מניעת השקעות ועיצומים נגד ישראל.

לא זו בלבד, במהלך הראיון מסביר אחמט, כי לשיטתו ה-BDS זו "אסטרטגיה חיונית להגברת המודעות" בשל הפוטנציאל שלה "לאחד בין אנשים בכל רחבי העולם כדי להתנגד לשריד האחרון של קולוניאליזם אירופי בעולם, שממשיך להתרחב". אחמט טוען בתוקף כי הוא אינו אנטישמי, ושאסור לתנועת החרם לאמץ גישה בדלנית; להיפך – "אנחנו כל כך כועסים, כועסים בצדק, על מה שישראל עושה כך שאנו לא מעזים לפספס הזדמנות לבנות שותפויות במטרה לבודד את ישראל, מדינת האפרטהייד".

מטרתו המוצהרת של Open Shuahada Street היא "ליזום קמפיינים של סולידריות עם העם הפלסטיני" באמצעות "תמיכה, שתדלנות וחינוך ציבורי". כאמור, לכל אורך השנים הוא משתתף באופן פעיל בקמפיינים של BDS. רק במסגרת הראיות שאסף ארגון NGO Monitor, העוקב אחר פעילויות ומימון ארגונים חוץ-ממשלתיים בישראל ובעולם, ניתן לראות בבירור (צילומי מסך בהמשך) כיצד Open Shuahada Street קורא לעוקביו להצטרף לקמפיין להפעלת לחץ על הזמרת אלישיה קיז לבטל את הופעתה בישראל; תומך בקמפיין להחרמת חברת Woolworths הדרום אפריקנית עד שתנתק את קשריה הכלכליים עם ישראל; ושותף בפעילות עם ארגוני BDS פרו-פלסטיניים נוספים בדרום אפריקה, שמטרתם ניתוק הקשרים הכלכליים בין האיחוד האירופי וישראל.

אך כל זה חמק איכשהו מעיניהם של 'שוברים שתיקה'. יולי נובק לא הסכימה להתראיין, והפנתה אותנו לדובר הארגון אחיה שץ. הלה חזר והכחיש כל קשר בין 'שוברים שתיקה' לארגוני BDS. כאשר שאלנו ספציפית על Open Shuahada Street, השיב שץ כי "זה שקר. הם לא תומכים ב-BDS. יותר מזה, הם יצאו נגד BDS ככל הידוע לי. אם תראה לי הוכחות נוספות 'תרעיד את עולמי'". ובכן, תחזיק חזק מר שץ, כיוון שהראיות אינן מותירות מקום לספק.

OSS_6

OSS_SA1

הכל התחיל בסיור אחד בחברון

חקירה קצרה שערכנו מגלה כי Open Shuahada Street נוסד בראשית שנת 2009 בדרום אפריקה, זמן קצר לאחר שמייסדיו שבו ממשלחת ל"גדה המערבית". נזכיר כי השוהדא הוא אותו רחוב שנוי במחלוקת המצוי בלב היישוב היהודי בחברון, שנסגר לתנועת פלסטינים זמן קצר לאחר מהומות אוקטובר 2000. בהערת אגב, את הסיור במקום ערך אחד ממייסדי Open Shuahada Street זכי אחמט, בהדרכת לא אחר מאשר אבנר ענבר, ממקימי 'סולידריות שיח' ג'ראח' וכיום יו"ר 'מרכז מולד', ארגון נוסף נתמך 'הקרן החדשה לישראל'. במילים אחרות, ארגון ה-BDS הדרום אפריקני נוסד לאחר סיור שערכו מקימיו עם פעילי שמאל קיצוני ישראלים.

ולענייננו, ארגון Open Shuahada Street רואה את עצמו כחלק בלתי נפרד ממערך הארגונים המרכיב את תנועת החרם הבינלאומית. ארגון זה תומך גם בשחרור אסירים פלסטינים, וברגותי בראשם, כפי שניתן לראות בעצומה שעליה הוא חתום יחד עם אותו 'BDS דרום אפריקה', וארגונים נוספים. אם לא די בכך, הוא שותף פעיל גם באירועי 'שבוע האפרטהייד הישראלי', שוב, לצד 'BDS דרום אפריקה'.

אופי פעילותו של הארגון אינו משתמע לשתי פנים. כך למשל, עוד באוקטובר 2010 פתח Open Shuahada Street בקמפיין חרם נגד מוצרי ים המלח (AHAVA), שהציב אולטימטום בפני בעלי החנויות: הסירו את המוצרים מן המדפים, או שנאלץ לבוא להפגין בחנויות. קמפיין זה היווה השראה לקבוצות BDS נוספות באנגליה ובקנדה, שאף רשמו לעצמם כמה הצלחות נקודתיות בראשית שנת 2011.

בשנת 2012 הגביר Open Shuahada Street את עוצמת המחאות, ובעקבות פעילותו הסירה רשת החנויות הדרום אפריקנית Wellness Warehouse את מוצרי ים המלח מן המדפים. במהלך אחת ההפגנות שהתקיימו בקייפטאון, התגאה זכי אחמט בכך שהצליח לכפות עליה את אמנת ה-BDS משנת 2005, הלוא היא המקור לפעילות תנועת החרם הבינלאומית. הקריאות והפעילות של Open Shuahada Street להחרמת מוצרים ישראליים נמשכות עד ימים אלה ממש.

לא תומכים, לא נתמכים?

את הראיות הללו שלחנו גם לדובר 'שוברים שתיקה' אחיה שץ לאחר סיום השיחה עמו, אולם עד כה לא נתקבלו הבהרות. ב'שוברים שתיקה' חוזרים וטוענים כי אינם תומכים בארגוני BDS ואינם נתמכים על ידם, אך הממצאים שהובאו לעיל מספרים סיפור אחר. רק לאחרונה שיתף Open Shuahada Street אייטם שיוצא להגנת 'שוברים שתיקה' בדף הפייסבוק שלו. האם גם אחרי הדברים הללו תוסיף יולי נובק להשמיע זעקות שבר בדבר "מערכת השקרים של הימין"?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. הקשר בין כל מיני ארגונים הממומנים ע'י הקרן לישראל חדשה לבין השוללים את זכות קיומה של ישראל – ידועים כבר כמה שנים. גם השקרים הגובלים בעלילות דם, שעמותות אלו מספרות לכל העולם, מוכרים. היה מספיק לקרוא את ספרו של טננבאום 'תפוס ת'יהודי' בכדי להבין את התמונה. ועדין, לא נראית כל פעולה אפקטיבית של רשויות המדינה נגדם. איני מבינה את פשר המחדל המתמשך הזה

 2. ישראלים שהבעיה שלהם היא ארגוני החרם ושוברים שתיקה ולא המשך הכיבוש, הפשעים והעוולות שישראל מבצעת והמדינה הדולאומית שמתהווה כאן ותביא לקץ המפעל הציוני…

  1. המדינה הדו-לאומית כבר התהוותה ב-1948 כאשר מדינת היהודים קיבלה את התושבים הערבים כאזרחים. מאז ישראל הינה מדינה דו-לאומית יהודית-ערבית. זהו המצב ולכן מי שלא רוצה מדינה דו-לאומית רוצה בעצם מדינה חד-לאומית. לפיכך צריך כנראה לפרש את המגיב "לדר" כאומר שהוא בעד טרנספר של הערבים למדינה הפלסטינית שהוא רוצה בהקמתה. מישהו הבין אחרת?

 3. לא הראתם שמדובר בארגון BDS
  הראתם שזה ארגון שמשתף פעולה עם ארגוני BDS ומקדם אותם אך לא ארגון bds בעצמו
  החרמת החברה הדרום אפריקאית היא פעילות של ארגון אחר שהם שיתפו.
  החרמת מוצרי ים המלח מתוארת כהחרמת מוצרי התנחלויות , לא החרמת ישראל. יש הבדל גדול
  אז עם מה נשארנו, קריאה לאלישיה קיז לבטל הופעה…לא קייס חזק במיוחד בפני עצמו!