לראשונה: ועדת המעקב של ערביי ישראל תשתתף בכנס BDS

מגמת הקצנה: ביום שישי הקרוב יערך בנצרת כנס בסוגיית הקשר שבין ערביי ישראל ל-BDS. יפתח ויברך יו”ר ועדת המעקב העליונה מוחמד ברכה. אורח הכבוד: מייסד תנועת החרם ד”ר עומר ברגותי

כרזת הכנס

ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל תשתתף באופן רשמי בכנס שיעסוק בתנועת החרם על ישראל, ומאורגן על-ידי ארגוני תומכי חרם. מדובר בהשתתפות הראשונה של ארגון ייצוגי ערבי, שמאגד נציגי גופים חשובים בחברה הערבית בישראל, כמו רשויות מקומיות, אישי ציבור, חברי כנסת לשעבר ונציגי ארגונים חוץ פרלמנטרים.

הכנס, שיתקיים בנצרת ביום שישי הקרוב תחת הכותרת “החרם והפלסטינים של 48′: בין השפעה בינלאומית להקשרים מקומיים”, יעסוק בסוגיית ה-BDS וכיצד ערביי ישראל אמורים להתייחס ולנהוג אל מול תנועת החרם העולמית, בממשקים שבין מדינת ישראל והחברה הערבית. המברך הראשון בכנס יהיה יו”ר ועדת המעקב, ח”כ לשעבר מוחמד ברכּה. אמנם הכנס אינו בחסות ועדת המעקב, אך הוא מאורגן על-ידי ארגונים ערבים ישראלים התומכים בחרם כמו “מטה החרם 48”.

הרוח החיה מאחורי ארגון הכנס הוא פעיל חד”ש רג’א זעאתרה, שגם עומד מאחורי ארגון “מטה החרם 48”. מטרת ארגון זה הוא לקדם את סוגיית החרם על מדינת ישראל בקרב ערביי ישראל. זעאתרה, שהיה דוברו של ח”כ איימן עודה ו’הרשימה המשותפת’ במהלך הבחירות, וצוטט בכמה התבטאויות חריגות (“דאעש למד את פשעיו מהתנועה הציונית”), הוא אחד מפעילי ה-BDS הקולניים בישראל.

ח"כ לשעבר מוחמד ברכה. צילום: Ilan Costica CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
ח”כ לשעבר מוחמד ברכה. צילום: Ilan Costica CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

בשיחה עם ‘מידה’ אומר חה”כ לשעבר ברכה כי הוא אינו “תומך” בתנועת ה-BDS ואין החלטה כזו של ועדת המעקב לתמוך בחרם על ישראל, אלא הוא נמצא שם על תקן מי ש”מברך על הדיון”. ובכלל, הוסיף, סוגיית ה-BDS לא תקפה לגבי ערביי ישראל – בכך נגע ברכּה בסתירה הפנימית שיש בין תומכי ה-BDS בקרב ערביי ישראל, שנהנים מפירותיה של המדינה הציונית.

“אני מוכן לדבר על הנושא הזה בכל מקום”, אומר ברכּה ל’מידה’, “עם זאת, הקריאה של ה-BDS לא תקפה לגבינו. היא תקפה לאנשים שחיים מחוץ לישראל. זה ביטוי של התנגדות לא אלימה לכיבוש. אנשים בעולם יבחרו. אני לא יכול להחרים מוצרים ישראלים. אני בעצמי חי בישראל לכן זה לא תקף לגבי אבל אני יכול להבין ולהוקיר כל אדם בכל מקום עולם שמנסה לבטא את התנגדותו להמשך הכיבוש”.

אורח הכבוד: מייסד תנועת ה-BDS

לכנס שיתקיים בנצרת הוזמן אורח כבוד מיוחד: ד”ר עומר ברגותי, מייסד תנועת ה-BDS. ד”ר ברגותי ממלא את זמנו בהרצאות ברחבי העולם בקריאה לבודד את ישראל ולהחיל עליה חרם בינלאומי. ברגותי מצדד בפתרון המדינה האחת וחזרת הפליטים, בה יהפכו היהודים למיעוט קטן בין הים לירדן. קריאתו לחרם על ישראל היא כל כך טוטאלית, עד שהוא החרים בפועל ארגוני שמאל קיצוני בישראל כדוגמת ארגון ‘זוכרות’ רק בשל העובדה שכנס שקיים הארגון (בסוגיית שיבה מעשית של הפליטים הפלסטינים ל”פלסטין”, קרי לישראל) התקיים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. לדידו מדובר במוסד ישראלי, ועל כן הינו מטרה ראויה לחרם.

בכנס תשתתף גם ד”ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב, התומכת בתנועת ה-BDS ובחרם האקדמי על ישראל. היא תדבר על “האקדמיה הישראלית כשותפה לדיכוי”. עו”ד סאוסן זהאר מארגון ‘עדאללה’ (הממומן על-ידי ‘הקרן החדשה לישראל’) תדבר על המשמעויות של חוק החרם. משתתפת נוספת היא הבמאית סוהא עארף, שביימה את הסרט “וילה תומא”. עארף קבלה בזמנו מענקים בשווי שני מיליון ש”ח להפקת סרטה, אך בחרה להציגו בפסטיבל הסרטים בוונציה כיצירה פלסטינית. שר הכלכלה בזמנו, נפתלי בנט, חייב את עארף להחזיר 600 אלף ש”ח מהמימון הישראלי ליצירתה. נושא נאומה, באופן לא מפתיע: “הפקה עם מימון ישראלי ואתגריה”. פעילים בקהילה ההומו-לסבית הערבית בישראל ידברו על “הפינקוושינג” של ישראל על-ידי הסוגיה הלהט”בית. ד”ר עומר ברגותי יחתום את הכנס כאורח כבוד, וידבר על ההתפתחויות בתנועת ה-BDS ו”החזון העתידי”.

מעמיקים את הבדלנות

גם אם יו”ר ועדת המעקב טוען כי הוא אינו תומך בתנועת ה-BDS, ברור הדבר כי הכנס הזה בו הוא משתתף הינו רוח גבית לתנועה האנטי-ישראלית. העובדה שהכנס מאורגן על-ידי פעילי חרם בישראל, ואורח הכבוד בו הוא מייסד תנועת ה-BDS, אומרת הכול.

הפוליטיקה הערבית בישראל נגררת אפוא למחוזות תנועת ה-BDS, תנועה אנטי-ישראלית, שחלק מפעיליה מדברים על פירוקה המיידי של המדינה היהודית. לאחרונה חשפנו סרטון בו יו”ר ‘הרשימה המשותפת’, איש חד”ש איימן עודה, התבטא בכנס בחו”ל כי הוא מצדיע לפעילי ה-BDS. יו”ר ועדת המעקב, מוחמד בארכה, מי ששימש כיו”ר מפלגת חד”ש שסיסמתה “יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים” מגלה שמדובר במילים ריקות. בפועל, שולטת פוליטיקת הבדלנות והלאומנות הערבית.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. יש דמיון מטריד בין תנועות חרדיות אנטי ציוניות לבין התנועה הערבית המשותפת: הם חיים בישראל, נהנים מיתרונותיה ומתקציביה ולמרות זאת שואפים לכליונה. מצב בו הם שונאים את היד המאכילה אותם ומבקשים לנשכה בכל כוחם, אפילו אם הם עצמם יפגעו מכך.

  השוני, המאוד משמעותי, הוא שהשסע בין החרדים לבין שאר החברה הישראלית במגמת הצטמצמות מתמדת. אפילו חרדים אנטי ציוניים קיצונים חשים סולידריות ושותפות גורל כלשהי עם יהודים לא חרדיים, וההפך. האמונה שבסופו של דבר, למרות כל חילוקי הדעות הקשים ביננו, כולנו בני עם אחד – מקרבת. לפיכך, העתיד נראה וורוד בהרבה מההווה.

  השסע בין היהודים לבין יהודים לבין ערבים בעלי אזרחות ישראלית – במגמת התרחבות מתמדת. תמיכה, נלהבת או מרומזת, של ערביי ישראל בתנועת החרם עליה, שוללת אפשרות לדו קיום, ולהשתלבות הערבים בחברה הישראלית.
  אם ההנהגה הערבית לא תתעשת בזמן (או תוחלף ע’י מצביעיה בהנהגה רציונלית יותר) היא תוליך את תומכיה לתהום. יש מקום לחשש שהשסע ימשיך ויתרחב עד לסף של מלחמת אזרחים. בדומה למה שקורה במדינות סמוכות לנו.

 2. מדהים שהברגותי הזה , נצר של חמולת רוצחי יהודים, יכול בכלל להכנס לארץ

 3. הממשלה צריכה להבהיר לכוווולם – כולל הכנסת, העיתונות – כולל “הארץ” – שמי שמשתתף בכנס הוא “שרוף” ולא יתקבל על ידי איש בשירות הממשלתי. פניותיו לא ייענו. אם ביתו לא נבנה על פי החוק והתקנות – ייהרס תוך זמן קצר.
  כולל כל אחד מחברי ה”ועד” ועוזריהם.
  גם ראוי שייחקרו מעשיהם, התקשורת שלהם, ושל משפחותיהם…

  1. כל הבנייה הלא חוקית אמורה לההרס (או להיפדות בקנס) – בלי קשר לשאר ההתנהגויות של בעליה ועמדותיהם הפוליטיות. אוי לנו אם החוקים והתקנות יהפכו לשוט המונף רק על ראשי אלו שהכעיסו את השלטונות.

 4. ערביי ישראל ,מהגרים מסוריה אלג’יר מצרים ירדן לבנון .הוכנסו לארץ ישראל ע”י הבריטים ללא אשרות כניסה והתרבו כאן כמו מקקים עכשיו הם גם יורקים לבאר שממנה הם שותים השוטים ומפריחים שקרים בידיים מגואלות בדם וטוענים כי זו מולדתם כשכל בני משפחתם בארצות ערב כמו אחמד טיבי הסורי. זוהי שיטת האסלם לכיבושים האכזרים בהיסטוריה נכנסים כמסכנים מתרבים כמקקים ואז מתחילים לעשות נזקים ולשפוך דם של חפים מפשע עד שמגרשים את כל מי שלא מוסלמי כאן בארץ ישראל הם פגשו את העם הנבחר וכל מעצמות ערב לא יכלו לעם ישראל כי אלוהי ישראל שומר על עמו עכשיו הם יוצאים מדעתם וקינאתם מטריפה את ישבנם עד שמכים זה את זה ומתאבדים מטירופם כאן בישראל יעצר כיבושם של המוסלמים כי ארץ ישראל ניתנה לעם ישראל מאת אדוני אלוהי העולם כולו .היום זה מגיע לאירופה תוך 20 שנה יקרה שם בדיוק מה שקורה בישראל הם יתחילו לבקש אוטונומיה והרציחות יתרבו .האסלם הוא מקור הרשע בעולם לא תרם לאנושות דבר דת של מרצחים והכל מתחיל אצלם במשפחה אב רוצח את בתו אח רוצח את אחותו הם נולדו לשנוא תחילה את עצמם ואחר כך את סביבתם גדלים בבית של כאפות מאימם ואביהם ומושפלים מינקותם הם הורגים האחד את השני ללא רחם אלה יצורי האפל פראי אדם סכנת האנושות שאינם מקבלים על עצמם את המוסר הבסיסי של עשרת הדיברות . ימי “הזוהר” המוסלמי בשלבי קריסתו הסופיים ורואים זאת עם תחילת האביב הערבי אכזריותכם תכה בכם פי שבעה על מעשיכם ותכו זה את זה .עם ישראל חנוך יחנך את פראי האדם המוסלמים כי זו מצוותנו .שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד.

 5. מה תהיה תגובתם אם היהודים יערכו כנס ובו יחרימו את ערביי ישראל למרות שיש בין ערביי ישראל מתונים
  וכאלו שמתנגדים לתנועת ה bds אולם קולם לא נשמע מספיק – ועדת המעקב טוענת באופן רציף שמדינת ישראל לא דמוקרטית אז מה לעזעזל אתם עושים ומדברים חופשי לא דמוקרטית אז יאללה להכניס את כולכם לכלא לגרש ולהחרים את רכושכם ואז תוכלו לצעוק אנחנו מסכנים דופקים אותנו לו היתם מתנהגים כך בכל מדינה ערבית ללא יוצא מהכלל – התוצאה היתה במקרה הטוב גרוש ובמקרה הרע מוות כמו שאנחנו רגילים לראות בכל מדינות האיסלם הכי טוב למוסלמים זה ישראל אז תסתמו את הפה לכל הרוחות