לכסף של ‘מולד’ עדיין יש ריח רע

ארגון השמאל ‘מולד’ הודיעו על ניתוק מ’הקרן החדשה לישראל’, והרשת חוגגת “התמתנות”. האמנם? בדיקה של מקורות המימון האחרים מגלה גורמים רדיקליים ואנטי-ישראליים הרבה יותר

רדיקל נשאר רדיקל. מולד בגלגול הקודם: סולידריות שייח' ג'ראח. צילום: פלאש90

בימים האחרונים התפרסם כי ארגון השמאל ‘מולד’ ביקש להפסיק את התמיכה של ‘הקרן החדשה לישראל’ בפעילותו. לא ברור מה בדיוק עומד מאחורי המהלך, אך בניגוד למשאלות הלב של רבים בימין, כנראה שלא מדובר ב”התפכחות” או “הליכה ימינה”, אלא בעניין טקטי פרגמטי בלבד. בעמוד הפייסבוק שלהם כתבו ‘מולד’: “החלטתנו להפסיק לקבל את תמיכתה של הקרן החדשה לישראל נבעה מחילוקי דעות אסטרטגיים מתמשכים ביחס לאופן שבו ראוי לקדם את ערכינו המשותפים”, הסבירו, והבהירו כי “מדובר בהבדלים שנוגעים לתפיסות ולשיטות העבודה שהקרן בחרה לאמץ ולא לעמדתם האידאולוגית של ארגונים אחרים הנתמכים על-ידי הקרן”.

ובאמת, המחשבה שמייסדי ‘מולד’, אסף שרון, אבנר ענבר ומיכאל מנקין – שעמדו בראש ארגוני קצה רדיקליים כמו ‘סולידריות שיח’ ג’ראח’ ו’שוברים שתיקה’ – מחפשים פתאום את חיקו החמים של הקונצנזוס הישראלי היא משאלתית ביותר. רדיקל נשאר רדיקל, עם או בלי כסף מ’הקרן החדשה לישראל’. סביר יותר להניח שהתגלעו ביניהם חילוקי דעות אודות רמת המעורבות של ‘מולד’ בפוליטיקה הישראלית, מעורבות ש’הקרן החדשה לישראל’ – כגוף אמריקני הכפוף לרשויות המס האמריקניות – מנועה חוקית מלבצע.

אך בכל זאת, 500 אלף דולר בשנה, הסכום שהקרן השקיע ב’מולד’ בשנת 2014, לא הולך ברגל. יש להניח ש’מולד’ כבר מוכנים עם חלופה כלשהי. אחרי הכל, לא אלמן ישראל: הרבה עמותות שמאל רדיקלי יש בעולם שהפרוטה מצויה בכיסם ושאפם תחוב בסכסוך הישראלי-פלסטיני. אחת מהן היא ‘קרן האחים רוקפלר’, שהוקמה בשנת 1940 במטרה “לממן שינוי חברתי שיתרום להגברת הצדק, היציבות והשלום העולמי”. בשנת 2014 לבדה היא חילקה יותר מ-30 מיליון דולר למטרות אלו ברחבי העולם.

BDS והגרעין האיראני

במסגרת זאת, משקיעה קרן רוקפלר הון רב בארגוני זכויות אדם ישראלים ופלסטינים, שחלק מהם כל-כך קיצוניים שאפילו ‘הקרן החדשה לישראל’ התנערה מהם. כך, לצד החשודים הרגילים – כמו ‘שוברים שתיקה’, ‘עדאלה’, ‘גישה’ ואחרים – תומכת קרן רוקפלר גם בארגון ‘זוכרות’, המקדם את זכות השיבה של הפלסטינים לישראל; ‘קול יהודי לשלום‘ התומך באופן פעיל ב-BDS; בארגון הפלסטיני ‘אל-שבאבקה’, התומך ב-BDS ומקושר לעומר ברגותי, ראש תנועת החרם; ובארגון JUSTVISION, שגם הוא ממממני ה-BDS.

וכן, גם ב’מולד’: בשנים 2014-2012, נהנה מרכז ‘מולד’ מכ-150 אלף דולר מכספי קרן רוקפלר.

לקרן רוקפלר גם קשרים עמוקים עם ארגון השמאל היהודי-אמריקני ג’יי סטריט. דניאל לוי, אחד מנאמני הקרן, הוא ממייסדי ג’יי סטריט, ומחברי מועצת המנהלים של – ‘מולד’. במילים אחרות: ‘מולד’ נשארים בסביבה הרדיקלית הישנה והטובה, והניתוק מה’קרן החדשה לישראל’ לא הולך לשנות דבר.

אחד מתחומי הפעילות המטרידים ביותר של קרן רוקפלר, נוגע להסכם הגרעין שנחתם בשנה שעברה עם איראן. על-פי דוחו”ת הקרן, סכומי עתק הושקעו בארגוני אמריקנים שקידמו את הסכם הגרעין: ארגון Ploughshares קיבל לא פחות מ- 4.4 מיליון דולר בחמשת השנים האחרונות לטובת “הקמפיין האיראני” שלהם; הקרן לחברה אזרחית, קיבלה 425 אלף דולר, לטובת ה”פרויקט האיראני” שלהם; ‘המועצה הלאומית האיראנית’, השדולה האיראנית בגבעת הקפיטול – זכה לכ-350 אלף דולר בשנים האחרונות. ועוד רבים.

אך מי שמתבלט יותר מכולם הוא מענק חד פעמי עצום לארגון היהודי ‘ג’יי סטריט’, שזכה ללא פחות מ-3 מיליון דולר (!) בשנה שעברה לטובת “הקמפיין האיראני שלהם”. מי שזוכר מה הלך פה בתקופה ההיא, שכללה את מערכת הבחירות והמאבקים בוושינגטון, יכול לזהות בנקל מה עשו ‘ג’יי סטריט’ עם כל הכסף.

על-פי האמור באתר קרן רוקפלר, הסכם הגרעין עם איראן הוא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים שלהם. “במשך 13 שנה ‘קרן האחים רוקפלר’ תמכה במאמצים לשפר את יחסי איראן וארצות-הברית ולקדם פתרון דיפלומטי למחלוקת הבינלאומית אודות תכנית הגרעין של איראן”, מסופר באתר הקרן. הארגונים שנתמכו על-ידה “פעלו ללא לאות לספק ניתוחים אמינים, לקדם ערוצים לא-פורמליים של דיאלוג ולספק מידע לציבור האמריקני ולמקבלי ההחלטות”. “סביר להניח”, מסכמים בקרן, “כי מאמצים אלו תרמו בסופו של דבר להצלחת המשא ומתן ולחתימת ההסכם”.

גם ב’מולד’ לא טמנו את ידם בצלחת בהקשר האיראני. כפי שפרסמתי בעבר, ניירות עמדה שהפיץ הארגון תאמו באופן מושלם למסרים של הבית הלבן, והם נטלו חלק בקמפיין הפנים-ישראלי נגד נאום נתניהו בקונגרס ושאר המהלכים שנקטה ישראל בניסיונות לבלום את חתימת ההסכם.

הדרך למיינסטרים ארוכה

בשורה התחתונה, יהיו אשר יהיו החלופות הפיננסיות של ‘מולד’ למימון של הקרן החדשה לישראל, ניתן להניח במידה גבוהה של סבירות כי הן לא יהיו ציוניות יותר או פרו-ישראליות יותר. ‘מולד’ מומן כבר בעבר על-ידי הספונסרים של ה-BDS והסכם הגרעין האיראני (שאפילו הרצוג הודה לבסוף כי הוא “הסכם נורא שיפגע באינטרסים הביטחוניים של ישראל”), ואין סיבה לחשוב שהוא יהסס לעשות זאת בהמשך.

מייסדי ‘סולידאריות שייח’ ג’ראח’ ו’שוברים שתיקה’ רוצים להשפיע על הפוליטיקה של השמאל באמצעות השתלטות על סדר יומה של מפלגת העבודה, ובינתיים זה הולך להם לא רע (שאלו את עצמכם מדוע הרצוג שותק בנושא ‘שוברים שתיקה’). אבל בכל זאת, הדרך להשתלבות במיינסטרים הציוני-ישראלי עוד רחוקה. לכסף יש ריח, ושל ‘מולד’ עדיין מצחין במיוחד.

מארגון ‘מולד’ נמסר:

“אנחנו נשקול לוותר על תרומות נוספות מחו”ל ביום שבו גופי ימין כמו מידה ונוספים יפסיקו”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

1 תגובות למאמר

  1. אז אין סיבה לחגוג את חג המולד.
    דרך אגב, אם ישו היה פלסטיני, כדברי אבו מאזן, אז הוא אחד הפלסטינים הראשונים שישראל הוציאה להורג…
    וגם שם היא חטפה את הגופה. ככה לפחות הם טוענים.