רק-לא-ביבי: תרופת הפלא לשדרוג גנרלים

מה הופך קצין כושל לגנרל דגול? מה מרומם אפסנאי בקריה לדרגת פילדמרשל? לפרשנים הפוליטיים של ‘הארץ’ נוסחה בדוקה

אמור לי מה אתה חושב על ביבי ואומר לך מי אתה; יעלון וליברמן. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, פלאש90

האמת, לא קשה לחזות מראש את עמדותיהם של פרשני ‘הארץ’. אצלם הכל נע סביב ציר אחד ידוע ושקוף: רק-לא-ביבי. מי שהולך עם ביבי חוטף; מי שנוטש אותו מחובק; ומי שמאיים עליו מפונק. כך עובדת היום העיתונות הפוליטית בישראל. בשבוע האחרון זכה בוגי יעלון לחוות את הזיגזג השוקני המפורסם, כאשר הפך כמעט בין ציוץ משנוא המערכת לתקווה הפרוגרסיבית.

“יעלון – טכנאי ולא מדינאי. שר ביטחון מאובן עלול להמיט אסון, בעיקר כשחסרה לו מראה”. את הדברים הללו כתב אמיר אורן כמעט לפני שנה, כשבוגי היה שחקן מפתח בממשלת הימין שאך זה הוקמה. הוא “איש מרובע ומקובע, שהתיימר ללמוד לעומק (כשמונה לראש אמ”ן) את מה שקרה במלחמת יום הכיפורים, אך נעדר מהשיעורים החשובים ביותר”. וברמיזה לימים חשוכים, כתב שיעלון הוא “מהשותפים הראשיים במהדורה הבאה של מחדל גולדה-דיין”.

והנה, הרוח התחלפה, הזמנים השתנו, ואורן עושה פליק-פלק מרשים: ”אתמול הביא נתניהו את הביטחון, והמדינה…לעברי פי פחת”. כתב אורן על פיטורי יעלון וציטט את משה ארנס, שר הביטחון לשעבר שמחמיא ליעלון: ”גם אם ליברמן יהיה שר ביטחון מאה שנה, הוא לא יתחיל לדעת את מה שיעלון כבר יודע”. מה הפך את יעלון מטכנאי מחולל מחדלים למי שמציל את המדינה מפי הפחת? אתם יודעים את התשובה.

צילום מהארץ
צילום מאתר הארץ

גם יוסי ורטר מלהטט ביעלוניזם. ”המסתבך האובססיבי מהקריה”. כינה את יעלון בינואר 2014, ופירט את תכונותיו הרעות: “איכשהו, ההסתבכויות של יעלון, עוד מימי היותו קצין בכיר בצה”ל, שייכות תמיד לאותו ז’אנר של אמירות לא מוצלחות. הדפוס הזה הוא תוצר של איזושהי קהות חושים וגולמניות כרונית”.

ומה היום? יעלון הפך למגן האחרון, מוביל “הציר הדמיוני יעלון-אייזנקוט-גולן, המשמיעים קולות שפויים, דמוקרטיים וערכיים”; וזוכה לתואר המוגזם “אחד משרי הביטחון המרשימים והמוערכים ביותר שכיהנו כאן”.

צילום מאתר הארץ
צילום מאתר הארץ

עוד דוגמא? הנה: נחמיה שטרסלר קרא במאי 2014 לראש הממשלה לפטר את שר הביטחון והרמטכ”ל: ”אם בנימין נתניהו היה בן גוריון, הוא היה צריך לומר לבוגי יעלון ולרמטכ”ל: “התפטרותכם התקבלה”, וטען כי ”הכרזתם של יעלון ובני גנץ היא קריאת תיגר על השלטון הדמוקרטי בישראל”. בנובמבר טען שטרסלר שוב כי “יעלון לא ראוי להיות שר הביטחון”.

אבל עכשיו, כשיעלון מודח, הכל נסלח והכל נשכח: ”קשה להבין את הדחתו של יעלון והחלפתו בליברמן”, אומר היום שטרסלר, וטוען כי מדובר באיש “בעל ידע וניסיון, איש שנתניהו היה יכול לסמוך עליו”. יש לנו הרגשה שמישהו פה מנווט לפי שבשבת ולא לפי מצפן.

צילום מאתר הארץ
צילום מאתר הארץ

ליברמן לבקשתך

יש עוד ביטחוניסט בפונטציה שמכיר לעומק את מנגנון הדירוג הבטחוני של ‘הארץ’. קוראים לו אביגדור ליברמן. ברגעי השיא לקראת הבחירות, כשכולם עסקו בהרכבת קואליציות דמיוניות, ליברמן היה מועמד קלאסי לתפקיד הנישא. כך למשל אורי משגב, שחזה כי יצחק הרצוג יקים קואליציה “עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, שועל פוליטי בעל חושים מחודדים שכמו כחלון כבר התחיל לשבור למרכז המדיני”. אבל היום, “עצם העלאתו כרעיון היא עדות לטירוף”, הוא מסביר ומזהיר כי ”אי אפשר ששני מטורפים יחזיקו את האצבע על ההדק ועל הכפתור האדום”. אכן, עדות לטירוף.

בדרך כלל מנהיגים צבאיים כושלים צריכים לעבור כברת דרך ארוכה בטרם יזכו למעמד מכובד ולהצלחה. אבל בישראל – מדינה קסומה שכמותה – יש כשף בטחוני אסטרטגי מיוחד. לחש סודי העובר מאב לבן ומאלוף לשוקן, המסוגל לפקוח עיוורים, לרפא פסחים ולטהר מצורעים: אומרים “רק-לא-ביבי” שלוש פעמים, מדליפים סנסציה קטנה לתקשורת, שתי שיחות ליליות וארבעה ציוצים. ממצמצים פעמיים ומרעננים את דף הבית והופ! הפלא עובד. דון קישוט הופך לנפוליאון, סנשו פנשה להיינץ גודריאן. מהפכה של ממש בעניינים הצבאיים.

ולא רק בביטחון. היווכחו ותראו – רבים ניסו ונושעו: רובי ריבלין, גדעון סער, ציפי לבני, אורלי אבקסיס-לוי ועוד. ההצלחה מוכחת כבר 20 שנה. לא נוסה על בעלי-חיים, אינו מכיל חומר משמר ובאחריות מלאה. חייגו עכשיו, והיוושעו!

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

22 תגובות למאמר

  1. ל-אלעד,
   תגובת העיוותון: כל עוד בנימין נתניהו הינו ראש הממשלה, המדינה בדרך לאבדון. למען שלום המדינה והמשך קיומה כמדינה דמוקרטית, חייבים להחליף את נתניהו במישהו אחראי ומנהיג בעל שיעור קומה שיביא סוף סוף לסיום הסיכסוך.
   התגובה הנ”ל הינה השערה שלי, אולם מההיכרות שלי עם העיוותון, לא תקבל תגובה יותר אינטילגנטית, או רלוונטית.

 1. ביבי אחד מראשי הממשלה הגרועים ביותר שהיו כאן מאז ומעולם.

  אתה מדבר על עיתון הארץ? תסתכל על אתר מידה ואז תדבר ,גאון.

  1. ביבי אחד מראשי הממשלה הטובים ביותר שהיו כאן מאז ומעולם.

   אתה מדבר על אתר מידה? תסתכל על עיתון הארץ ואז תדבר ,גאון.

  2. הוא כן ויותר גרוע מעיתון הארץ או אתר הארץ גם

   מבחינת אתר מידה נתניהו קדוש וטלית שכולה תכלת נטול טעויות.

  3. אתה לא קולט שהכתבה אינפורמטיבית ומציאותית? או שסתם אתה משקר לעצמך?

 2. במה אתם שונים מה”ארץ” ?. כל דבר שביבי עושה אתם מהללים. רן ברץ אשר הקים את האתר, היה אמור להיות ראש מטה ההסברה של נתניהו. אתם הארץ של הימנים. מה שעצוב זה שאתם חוטאים למחנה שלכם . ומקריבים את כל הערכים וכל אנשי האיכות שלכם בשביל לרצות את ראש הממשלה. אתם מפרסמים כתבה על מה כתבו שני טמבלים שמעניינים אולי 50 איש. הדו פרצופיות?. בזמן שאותו ראש ממשלה, טען שליברמן שלא מבין כולם בביטחון לא יכול להיות אפילו פרשן. ומה שהוא אמר על נתניהו בכלל עצוב. זה לא מעניין שהשלישיה שהולכת להנהיג את המדינה; בנט ביבי וליברמן שונאים אחד את השני. וששר הביטחון החדש בזמן לחימה תקף את ביבי ופירק את השותפות הפוליטית.
  ואחרון חביב אני חייב לענות לכולם. לימנים, ליברמן לא יהיה שונה מבוגי בהרבה. כמו שלא היה חוק נאמנות אזרחות לא יהיה עונש מוות למחבלים. המערכת תנהל את עצמה וזהו. ושמאלנים הוא לא יהיה כזה רע כפי שאמרתי דיבורים כמו חול ואין מה לאכול.
  מה שכן, מי שבסוף יסבול הוא רק ראש הממשלה ששם בעמדות מפתח את בנט וליברמן ואין לו כבר את בוגי שיספוג במקומו את הכדורים.

  1. לא, אנחנו “חוטאים” למחנה שלכם ומקריבים, בשמחה ובששון, את הערכים ואת אנשי “האיכות” שלכם. וכל המרבה הרי זה משובח.

  2. כתבי הארץ הם טמבלים, שמעניינים רק 50 איש? הלוואי. טמבלים הם בהחלט כן. אולם למרבה הצער, הרבה יותר מכמה עשרות אנשים מתרשמים מדבריהם. זה נכון בישראל, ולמרבה הצער, הרבה יותר מכך בחו”ל. לולא זה היה המצב, באמת לא היה ראוי להתייחס להבליהם. אבל לצערנו, לא כאלה הם פני הדברים, ולכן יש חובה להגיב על כתבות הבלע והשנאה, המלאות סתירות כרימון, שהם מפרסמים.

 3. …הואיל ואנו מכירים ,את בית המדרש הנ”ל (אל-עארד),והואיל והם עושים חיל בפוליטיקה, נאחל להם להמשיך להתבשל במיץ של עצמם ,ונשמח בחלקנו הצנוע – 67 קולות לגוש הימין, רק בזמנו של נתניהו!
  והכלבים? שינבחו – זה נותן לשיירה קצב בדרכה…

 4. כמו דונאלד טראמפ, נתניהו גורם לכל האנשים הנכונים לרעוד מאדרנלין מרוב עצבנות לנוכח גאונותו — וטרוליותו — הפוליטית. זה כשלעצמו מזכה אותו בשבחיי.

  1. כל דרך חשיבתה של התנועה הרוויזיוניסטית, תאמה למציאות של לפני חמישים שנה. (כמו שתנועת העבודה תאמה למציאות של לפני מאה שנה.) בנתיים, מה לעשות, המציאות השתנתה. זו מדינה אחרת, זה מזרח תיכון אחר, בו המפות משורטטות מחדש, וזהו עולם אחר. לכן גם דרך החשיבה וההתנהלות צריכות להיות שונות לחלוטין. בעולם של היום, אין יותר משחק הוגן ואין כללים ג’נטלמניים. למרבה הצער, בוגי, סער, בני בגין ושות’ מתקשים להפנים זאת.
   רובי ריבלין לא נכלל ברשימה הזאת. לו אין בעיות חשיבה, מפני שהוא לא טורח לחשוב.

 5. מר נתניהו חייב לעשות חשבון נפש!! בני בגין, דן מרידור משה כחלון, גדעון סער, ועתה משה (בוגי) יעלון הינן רק חלק מהדמויות המרכזיות שעליהן דרך, יש מי שיאמר רמס, ואותן הדיר מהתנועה אותה הקים מר ז’בוטיסקי וממשיכו, מר בגין זכרם לברכה.

  הגיע הזמן לשוב לערכי התנועה הרויזיוניסטית, ללאומיות הליבראלית של מקימיה ומנהיגיה של התנועה במשך שנים רבות.

  ולא, הליכוד והבית היהודי, כולל תקומה, חד יהיו, שלא לתפארת מדינת ישראל!!

  1. נכון. נתניהו עוקף את הליכוד על הנתיב השמאלי. ואלה שהזכרת (חוץ מסער) עוקפים אותו משמאל על השול.

  2. לאנשים שמצביעים לשמאל ושתפיסת העולם שלהם היא בין שפיר/גלאון לזועבי אין סמכות מוסרית לדבר על ערכי התנועה הרויזיוניסטית

 6. פשוט מרשים כמה שקרים הצלחת לדחוס לתוך מאמר אחד:
  אמhר אורן ביצע “פליק פלק מרשים”? בכל המאמר החדש שלו אין מלה אחת טובה על יעלון, פרט לציטיט של ארנס. הציטוט על פי פחת מתיחס רק לליברמן ולא קשור ליעלון. רק היום כתב אורן על יעלון: “זה היה משה יעלון במירעו. צדקן ומתחסד, צבוע בעור קורבן, מגלה לפתע שהממונה עליו (אריאל שרון, שאול מופז, בנימין נתניהו) אינו כה חיובי. זה תמיד נודע לו רק כאשר פוגעים בו. עד אז הוא אטום למתרחש, חי במרחב ההכחשה, משת”פ של מי שיוקיע רק כאשר ידרוך גם על היבלת הפרטית שלו. פתאום נתניהו אינו ראוי לאמונו. אם כך, יעלון, שבבחירות האחרונות קרא למצביעים להשאיר בשלטון את נתניהו, בעצמו אינו ראוי לאמון.”. אז איפה הפליק-פלק?
  ורטר לפני שנה קטל את יעלון רק על התנהלותו התקשורתית/דיפלומטית מול האמריקאים, לא אמר שהוא שר בטחון גרוע. אז איפה הפליק-פלק שלו?
  “רובי ריבלין, גדעון סער, ציפי לבני, אורלי אבקסיס-לוי ועוד” מוצגים כמי שנקטלו ע”י הארץ לפני שפנו נגד ביבי, ולשבחים אחרי.
  ריבלין – אף פעם לא היה תומך נלהב של ביבי, וזכה לסיקור חיובי יחסית ב”הארץ” גם בעבר.
  לבני – כנ”ל
  אבקסיס, כנ”ל, ומה היא בכלל אמרה נגד ביבי? היא עברה לתמוך בשמאל?
  סער – ממשיכים לקטול אותו גם היום ב”הארץ” – ראה טור של גדעון לוי לפני שבוע(!) ולא מזמן גם רוגל אלפר.

  אה, ואם פליק-פלקים כל-כך מפריעים לך, מה עם איזו מלה על נתניהו וליברמן? לא תפנק אותנו בציטוטים שלהם אחד על השני: “כדור טניס”, “לא יכול להיות פרשן צבאי” “נתניהו שקרן, רמאי, נוכל”, “לא אצטרף לממשלה האופורטוניסטית, שרק מנסה לשרוד”, ועוד, שנאמרו לפני חודש-חודשיים, לא כמה שנים כמו המאמרים ב”הארץ”? הרי אתה בטח לא רוצה שקוראיך יחשבו, חלילה, שפליק-פלקים מפריעים לך רק כשהם באים משמאלנים, נכון?

 7. יעלון הכניס חייל למעצר כדי לכסות על מחדלו – החלטה חפוזה, שגויה ומבוססת על מידע שהביא לו ‘בצלם’. במעשה זה פגע בערכי הלחימה של צה”ל. בהמשך קרא לקצינים לבטא דעות פוליטיות -בתוך צה”ל שחייב להיות קונצנזוס, ולמרות חוקי מטכ”ל האוסרים זאת. גם הגיבוי לקצין אטום שמזהה תהליכים דמוקרטיים כתהליכים דומים לאלה שבגרמניה בשנות השלושים (נאציזם), לא מוסיפים לו את היושרה הדרושה לאדם במעמדו. הכשלון של יעלון אינו רק כשלון במעשים אלא כשלון ערכי.

 8. מדוייק. החזירים האדומים לא בוחלים בשום אמצעי ועימם האופורטוניסטים ושטופי המוח מבית כסער ריבלין בוגי ועוד.

 9. הכתבה כרגיל משובחת (ומעלה מציאות מטרידה מאוד).

  אבל רק בקשה קטנה – אפשר להשמיט את הדוגמא של היינץ גודריאן? בכל זאת, מדובר בקצין בכיר מאוד בוורמאכט הנאצי…