הפתרון לשחיתות שהשמאל לא מדבר עליו

לפיד רוצה להחליף פוליטיקה ישנה ומושחתת בפוליטיקה חדשה ונקייה, ולהכניס לכנסת אנשים ערכיים, מוסריים וטהורים. יש רק בעיה אחת: זה לא יעבוד לו. פתרון הקסם נמצא במקום אחר לגמרי

לוחם השחיתות הגדול; לפיד. צילום: פלאש 90

“אני גאה ושמח לצרף היום ל’יש עתיד’ את ניצב יואב סגלוביץ’, אולי לוחם השחיתות החשוב ביותר בישראל…”. במילים אלו פתח אתמול יאיר לפיד את מסיבת העיתונאים שכינס לרגל צירוף סגלוביץ למפלגתו. “ההצטרפות”, בישר לפיד, “היא חלק ממהלך גדול יותר שאנחנו מובילים נגד הפוליטיקה הישנה והמקולקלת שיש היום בישראל … יש לנו פוליטיקה מושחתת ומשחיתה… אי אפשר לסגור מרפסת בלי מאכער שמבקש מעטפה … אי אפשר להתקדם בלי קשרים …”.

עד כאן קובלנתו של לפיד נגד הפוליטיקה “הישנה והמושחתת”. והפתרון שהוא מציע לאזרחים?

“ניצב סגלוביץ עמד בחזית המלחמה בשחיתות כל חייו… הוא הסתכל לשחיתות בעיניים והיא השפילה מבטה… אנחנו צריכים הנהגה ערכית, נקייה, שתילחם בשחיתות. כשאתה הולך למלחמה אתה צריך לידך את הקצינים הכי טובים שאפשר. יואב הוא קצין כזה…”.

קשה שלא לחוש הזדהות עם לפיד וכוונותיו הטובות, ובה בעת קשה שלא לחוש מבוכה למשמע דבריו. מה פשר המלחמה בשחיתות שהוא מציע? האם הוא מתכוון לשלח את ניצב בדימוס סגלוביץ’ לקרבות פנים אל-פנים עם נציגי הפוליטיקה הישנה? האם לוחם השחיתות החדש יחזיק בסמכויות שיטור ואכיפה גם כפוליטיקאי מן המניין? האם צפויה לחברי הכנסת שעסקו ב”פוליטיקה ישנה” חקירה במרתפי הכנסת?

לא. לפיד אינו מתכוון להפוך את ‘יש עתיד’ ליחידה ‘להב 433’ של משטרת ישראל, ואין בכוונתו לבלוש במסדרונות אחרי נציגי ש”ס או אגודת ישראל. האיש מבטיח לנו פתרון פשוט בהרבה, שלא לומר פשטני: תנו לי כוח, ואני אמלא את הכנסת באנשים ערכיים, הגונים וישרים. לפי לפיד, הבעיה שלנו היא האנשים שמרכיבים את הפוליטיקה הישראלית, ולפיכך גם הפתרון יהיה אנשים; פשוט נחליף את אנשי הפוליטיקה הישנה באנשים של פוליטיקה חדשה – רצוי בידוענים וכוכבים – והכל יסתדר.

האם מדובר בפתרון טוב? עם כל החיבה לסיירת לפיד ללוחמה בשחיתות, לא היא תביא את הבשורה.

זה לא האנשים, טמבל

הפוליטיקה הישראלית אינה סובלת מפוליטיקאים ירודים או מושחתים במיוחד. בכלל, אין שום בעיה ב”פוליטיקה הישנה”, ואין צורך להחליפה באחת חדשה. מבט חטוף על דירוגה של ישראל ב’מדד השחיתות העולמי‘, מגלה שאנחנו פצועים בינוני אך יציב כבר שנים ארוכות. סביבות המקום ה-32. אין שום תהליך מיוחד של הסתאבות או השחתה בשלטון הישראלי, ולפי הבנק העולמי יש אפילו שיפור מסוים בענייני שחיתות בשנים האחרונות. אין אפוא ממש בקריאות הקרב של לפיד.

כיצד בכל זאת ניתן לטפס במעלה המדד אל העשירייה הראשונה, לצד מדינות כמו קנדה ואוסטרליה, ולהשיב את אמון הציבור בפוליטיקה? בטוח שלא באמצעות חילופי כוח אדם כמו שמציע יו”ר ‘יש עתיד’. הכנסת אינה זקוקה לאנשים “ערכיים, נקיים והגונים”. לחלוטין לא. יש לנו מספיק מהם, ולרוב דווקא הם הבעיה הגדולה. אם כבר, מסתבר שמקדמי השחיתות הגדולים ביותר – ואני אומר זאת בכפוף לכל “לכאורה” משפטי אפשרי – הם דווקא פוליטיקאים ערכיים וישרים כמו שלי יחימוביץ’ או זהבה גלאון. נסביר.

כמעט בכל מילון שתפתחו, הערך ‘שחיתות’ יוגדר על בסיס שני מאפיינים: (1) בעלי שררה (2) טובות הנאה. כך למשל במילון הרשת ‘מילוג’: “שחיתות: התנהלות לא ישרה או עבריינית של בעלי שררה, תוך ניצול הכוח שבידיהם לקבלת טובות הנאה, למשל באמצעות קבלת שוחד…”. או ההגדרה של ‘מדד השחיתות העולמי’: “שחיתות: שימוש לרעה על-ידי מנהיגים פוליטיים בכוח שהופקד בידם, לשם הפקת רווח אישי, במטרה להגדיל את כוחם או עושרם”.

כעת, על בסיס ההגדרות הללו, מהי הדרך הטובה ביותר לצמצם את השחיתות הציבורית? התשובה פשוטה: להקטין את שני חלקי המשוואה, (1) ו-(2), כלומר את מספר בעלי השררה ואת יכולתם להעניק טובות הנאה. או במילים אחרות, לצמצם את המגזר הציבורי ואת תקציב המדינה כאחד. פחות עובדי מדינה ופחות כסף ציבורי לחלק – שווה פחות שחיתות.

טלו בידכם חתיכת לחם קטנה והשליכו אותה אל אגם או בריכת דגים. היא תחוסל במהירות על-ידי שניים-שלושה דגיגים מבלי שמישהו יספיק להבחין בכך. עכשיו טלו עשרים פרוסות לחם והשליכו אותן למים. תוך שניות ספורות תשתרר מהומה במקום, ועשרות רבות של דגים במגוון גדלים ינסו לחטוף ככל יכולתם.

זוהי בדיוק הכרוניקה של השחיתות הציבורית. ככל שיש יותר כסף למנגנון, יותר תקציבים ויותר קצבאות לחלק, כך יש יותר ועדות, יותר פקידים ויותר עובדי מדינה שמנהלים את הכסף הזה. וככל שיש יותר מאלה – ממילא יותר דגים שחותרים אל הלחם במטרה לחטוף ממנו נתח. אכן, הכסף הציבורי יוצר תמריץ לשחיתות. הוא מזמין את האזרחים להעניק שוחד וטובות הנאה לפקידים, כדי שהללו יעגלו עבורם פינות, יעלימו עין מתקנות, יקצרו להם את התור או סתם יסגרו להם מכרז בכמה מיליונים.

הטענה הזו גם הגיונית, וגם נתמכת במחקרים. כך למשל, מחקר של הבנק העולמי מצא קשר חיובי בין מידת הרגולציה המופעלת על עסקים ובין שחיתות. במדינות כמו אוסטרליה או שווייץ למשל, הרגולציה קלה מאוד והשחיתות שואפת לאפס. ולהיפך, מדינות במזרח אירופה סובלות מביורוקרטיה כבדה והשחיתות בהתאם. חוקרים אחרים גילו קשר שלילי בין עוצמת החופש הכלכלי ובין שחיתות: ככל שהמשק משוחרר יותר מלפיתת מנגנוני המדינה – כלומר פחות פקידים, פחות עובדי מדינה, פחות ועדות וקצבאות – כך השחיתות קטנה יותר.

רוצים אפוא לצמצם את השחיתות במדינה? יש לכך פתרון קסם: קצצו בתקציב המדינה, קצצו במגזר הציבורי. במקום 464 מיליארד (!) שקלים של התקציב הנוכחי, אפשר להסתפק בתקציב צנוע יותר, נניח 300 מיליארד. ובמקום 35 אחוזים (!) מהמשק שמועסקים במגזר הציבורי, אפשר להסתפק בהרבה פחות. נניח מחצית.

הכלל הוא פשוט: יותר מדינה יותר שחיתות, פחות מדינה פחות שחיתות. אנחנו מעדיפים כמה שיותר כסף וידיים עובדות במגזר הפרטי, וכמה שפחות כסף וידיים עובדות במגזר הציבורי. זה מגביר את החופש, מגביר את היעילות, וכמובן מצמצם את השחיתות.

בחזרה ללפיד

“משל לאדם אחד שהיה לו בן. רחצו וסכו, האכילו והשקהו, ותלה לו ארנק על צווארו, והושיבו על פתח של זונות. מה יעשה אותו הבן שלא יחטא?“. לפיד מתלונן על הבן החוטא והמושחת, בנה של “הפוליטיקה הישנה”, ומבטיח לנו להחליף אותו בבן אחר טוב ממנו. אבל גם הבן החדש שיביא לפיד אל עסקי הפוליטיקה, ואפילו אם מרגע זה נקרא לה “פוליטיקה חדשה”, עתיד להיכשל באותם דברים בדיוק. זאת משום שהבעיה אינה באנשים אלא במערכת; גם האנשים הטובים ביותר שיכנסו למערכת מקולקלת, צפויים ברובם לעבור השחתה. מה יעשה הבן שלא יחטא?

כל זמן שלפיד ושות’ בטוחים שהפתרון מונח בלוחמי השחיתות במקום בצמצום תמריצי השחיתות, דבר לא ישתנה. יחימוביץ’ וחבריה ימשיכו לחוקק חוקים ולנפח את המגזר הציבורי, התקציב ימשיך לגדול, המנגנון ימשיך להתחזק, והשחיתות לא תלך לשום מקום.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. 1. במדינות סקנדינביה, יש מגזר ציבורי גדול והמון רגולציה ובכ”ז השחיתות נמוכהה מאוד. כי שחיתות תלויה בראש ובראשונה בתרבות הפוליטית, לא דווקא בגודל המגזר הציבורי.
  2. יש אמת בביקורת על לפיד. התרבות הפוליטית תלויה פחות באתיקה של אנשים בודדים ויותר במוסדות (בנורמות, בחוקים בשמירה על הכללים, בתקשורת בקורתית ופלורליסטית). לכן התיקון צריך להיות ברמה המוסדית ולא האנושית. הבעיה היא שמוסדות קשה מאוד לשנות.
  3. קורלציה אינה סיבתיות. בשוויץ ובאוסטרליה יש שחיתות נמוכה ורגולציה נמוכה, אבל בהחלט ייתכן שהרגולציה נמוכה בגלל היעדר שחיתות ולא להיפך.

  1. המגזר הציבורי הגדול שם בעיקר עסוק בלממן רפואה חינוך ורוחה. מבלי להכנס לדיון על חשיבות (אי המימון הממשלתי של) גורמים אלו, להם יש נטיה לפחות שחיתות. לעומת זאת, במדינות סקנדינביה יש הרבה הרבה הרבה פחות רגולציה ממה שיש כאן. ועדי עובדים חלשים הרבה יותר, ותחרות פתוחה מאוד. זה מונע שחיתות.

  2. לסוציולוג

   בדנמרק יש את המגזר הציבורי הגדול ביותר בעולם וזו שחיתות שלטונית כיוון שלדנמרק יש חוב לאומי אדיר והיא על סף קריסה פיננסית ולמרות זאת מחוקקי השמאל ממשיכים להעניק מענקי ענק לציבור מצביעיהם. זו שחיתות במיטבה.

   כשאין כסף בקופה לא מחלקים כסף.

 2. לפי אותו הגיון אם גניבה היא “נטילת רכושו של אדם ללא הסכמתו” אז הדרך להתמודד עם מכת גניבות היא לגרום לזה שלאנשים יהיה מה שפחות רכוש. אם לפיד הנאיבי הזה יציע שכדי להתמודד עם מכת הגניבות נגייס עוד שוטרים אז אתם תתפוצצו מצחוק על חסר ההגיון הזה כי הרי שוטרים צריכים ציוד ומה זה ציוד אם לא רכוש? לפיד בתמימותו יגרום לזה שיהיה יותר רכוש ולכן רק יתגברו הגניבות.

 3. נגעת בבעיה האמיתית של המדינה. השמאל הודר לפרק זמן וחוזר עכשיו בגדול עם הסתדרות מפלצתית המייצרת חבלה תעסוקתית ואי יכולת לנהל את המשק לטובת המדינה כאשר שמאלני הכנסת הקומוניסטים הפרימיטיבים מזריקים למשק הקומוניסטי בולשביקי זריקות הורמונים שמחסלות את מעט התחרות שהיתה בו. בישראל מעולם לא היה עד היום חופש קפיטליסטי אמיתי המוביל ליעילות תחרות וקידמה. נותרנו בתוך הבוץ הקומוניסטי עם מעט איי שפיות קפיטליסטיים פה ושם. עכשיו עוסקים השמאלנים בכבילת ידי הכלכלה החופשית תוך התלהמות אלימה נגד משקיעים ומפתחים והברחתם לחו״ל. ראינו כיצד ההייטק הישראלי בורח ומתמקם באירלנד ולקח עימו כבר 2000 צעירים לשם בשל חקיקה שמאלנית אידיוטית המבקשת מס כבד מתאגידי ענק שנעלמים ועימם כל המישרות המצויינות שהציעו לצעירינו. התיאור המדוייק שלך מזעזע. יאיר לפיד אדם שטחי וטיפש. מי שמכיר את אנשי מפלגתו יודע שמדובק בשמאלנים קיצוניים שרובם שייכים לסדר היום של הקרן החדשה לחיסול המדינה היהודית. מפלגת יש עתיד מתכוונת לאזרח את המסתננים בישראל על מנת שיוכלו לדרוש להתאחד פה עם כל שבטיהם. אלה קבוצת אנשים טיפשים, הזויים וצבועים ומתחזים למה שהם לא. מפלגה מסוכנת שמה שמניע אותה זו שינאת הדתיים והדת היהודית.

 4. אמת! מפלגת זהות של משה פייגלין מציעים את הפתרונות האמיתיים לבעיות שיאיר מנסה לפטור דרך פתרונות קסם

 5. קצצו קצצו קצצו !!!
  מעניין מי לא יקוצץ ומי כן.
  תן לי לנחש מי לא: מערכת הבטחון לא, המל”ג לא, חברת החשמל לא, מקורות לא.
  אז את מי אתה רוצה לקצץ למחצית, מר לוי ?
  כנאה את כל מי שנותן שרות לאזרח הקטן, שיצטרך מעתה והלאה לממן את השרותים האלה מכיסו.
  כלומר ?
  מורים לא צריך כל כך הרבה, עדיף חמישים תלמידים בכיתה. מי שלא רוצה, שישלם אלף שח ויותר לחודש לבית ספר פרטי…
  אחיות לא צריך כל כך הרבה, שימותו החולים בלי תרופות ושהתורים לניתוחים יהיו של שנה, מה איכפת ? מי שלא מסכים, שישלם לאסותא…
  עובדות סוציאליות לא צריך, שיתפגרו כל הזקוקים לעזרה, שיושלכו לרחוב, מה איכפת למדינה מנערי שוליים או נשים מוכות או מההורים הזקנים שלנו?
  והרשימה ארוכה ארוכה. לחיי המקצצים !
  אבל יש טוב בכל רע:
  יהיה יותר תקציב לשפוך על המתנחלים, הידד! לתת לישיבות, הידד! לצ’פר את אלוביץ’ מבזק, הידד! להפחית מסים לטבע, הידד! ולבנות אולי עוד ארמון לביבי ואולי עוד מטוס, פעמיים הידד!
  תחי מדינת נתניהו הראשון !

 6. יופי, ילד טוב
  איך יפה שמת את אגודת ישראל וש”ס בצד המושחת ואת שלי וגלאון בצד הערכי. הכל טוב שוב בממלכת ה”אבל אני צודק וחכם ולא מבין למה כל הברברים לא נותנים לי לנצח!”
  עכשיו תעבור לשחק בקוביות בצד ואל תשכח, מצות אופים רק מדם o+

  1. התוכן בכתבה הוא נכון ולא נכון! הוא נכון מכיוון שהשיטה היא הבעיה – ממשלה בעלת סמכות רחבה לגב אזרחיה תמיד תמשוך אליה בעלי אינרטרסים ולוביסטים של טייקונים. לפיכך שלטונה וערכיה יהיו כפופים לנורמות הקיימות בתרבות המקומית בנוגע ליחסי הון-שלטון.
   הכותב טועה מכיוון שאינו לוקח בחשבון שאת השיטה משנים אנשים. אם אכן יש אנשים בעלי אופק רחב ויושר פנימי, יש פוטנציאל להיווצרות דינמיקה במוסדות השלטון ובעם אשר יולידו פתרונות חדשים ויגרמו לשינוי בנורמות הקיימות.
   האם האנשים אשר לפיד בוחר הם אכן אנשים אלה? נחיה ונראה.

 7. אז יהיה שחיתות במגזר הפרטי . יש הרבה דוגמאות כאשר עברו לידים פרטיות והשחיתות רק גדלה.

  שטויות.