זה לא נגמר עד שזה לא נגמר: עתירה דחופה לבג”ץ לסיים עם חוק הספרים

חשבתם שסיימנו עם חוק הספרים השערורייתי? אחרי שהתרגשנו מההכרזה של שרת התרבות רגב על ביטולו של החוק, מסתבר שנותרו בו עוד מספר סעיפים דרקוניים. עתירה חדשה בבג”ץ מבקשת לשים סוף לסיפור

סעיף דרקוני נותר על כנו; שבוע הספר 2016. צילום: מרים אלסתר, פלאש 90

סערת חוק הספרים מסרבת לדעוך. עתירה שהוגשה בימים אלו נגד המדינה, תוקפת סעיף בעייתי שנותר בחוק – גם לאחר ביטול עיקריו – הפוגע בסופרים רבים. העתירה מתקדמת במהירות, והשופט התורן קבע כי על המדינה להשיב לעתירה עד ה-14 ליולי, תקופה הנחשבת קצרה ומעידה על כך שבית המשפט רואה חשיבות בנושא.

על מה מדובר?

לאחרונה התבשרנו שחוק הספרים, שהסב נזקים עצומים לשוק הספרים בישראל, בוטל. עם זאת, כפי שפורסם במידה, למרות שעיקרו של החוק בוטל מספר סעיפים הזויים נותרו על כנם. הסעיף ההזוי ביותר, אשר גרר את העתירה, קובע כי למרות שחוק הספרים בוטל הוא עדיין תקף עבור ספרים שיפורסמו עד ה-31.8.2016. כלומר, כל ספר שיפורסם עד לתאריך זה לא יוכל להמכר בהנחה במשך 18 חודשים, ומחירו יקובע תחת אותו חוק אומלל, ש”בוטל” לכאורה.

הסעיף יצר מצב בלתי סביר בעליל שבו ספרים מסוימים יזכו להיכלל בהנחות ומבצעים וספרים אחרים לא, מה שהוביל סופרים רבים להמתין לפקיעת החוק כדי לפרסם את ספרם, תוך שהם מפספסים אירועי מכירות חשובים כגון שבוע הספר. כך, במקום לבטל את החוק באופן גורף ומיידי, עבור כל הסופרים וההוצאות, נוצר מצב של איפה ואיפה עם סופרים ש”נדפקים” וסופרים שמרוויחים.

האבסורד תואר היטב בתוך עתירה: “מציאות של תחרות שבה ידי חלק מן המתחרים קשורות בעוד ידי המתחרים האחרים חופשיות מכל מגבלה מהווה תחרות בלתי-הוגנת המסבה נזק כבד לשוק הספרים, לסופרים ולהוצאות הספרים הנתונים תחת מגבלות החוק, תוך פגיעה ממשית בחופש העיסוק של מוציאים לאור, סופרים וחנויות ספרים”.

WhatsApp-Image-20160629 (1)
הגיש עתירה; מייקל אייזנברג עם ספרו. צילום: גיל ברוכיאן

העתירה שהוגשה נגד החוק הובלה על-ידי מייקל אייזנברג, שותף ומייסד קרן ‘אלף’ להשקעות הון סיכון, מהדמויות הבולטות בהייטק הישראלי. אייזנברג סיים לאחרונה את כתיבת ספרו ‘ככה יעשה ליהודי’, העוסק בגורמים לבריחת המוחות הישראלית לחו”ל. ספרו של אייזנברג היה אמור לצאת לחנויות בהוצאת ‘סלעמאיר’, אך אייזנברג החליט לדחות את ההוצאה בשל החוק הדרקוני. לעתירה הצטרפו סופרים ומו”לים רבים, בראשם המו”לים רותם סלע, מנכ”ל הוצאת ‘סלעמאיר’, ודורית תמיר, מראשי הוצאת סנדיק/ /תמיר.

כך כתב אייזנברג בדף הפייסבוק שלו:

אתמול הגשתי בג״ץ נגד המדינה בעניין חוק הספרים. הסיבה שעדיין לא ראיתם את ספרי ״ככה יעשה ליהודי״ בחנויות ספרים הוא החוק הזה, שהיה מטופש וכושל ביסודו, ועוד הרחיקו לכת כשביטלו אותו והשאירו את המגבלות גם אחרי ביטול החוק. זהו חלם בהתגלמותו. טיפשות. וכאשר תקראו למטה תבינו גם שזאת לא הייתה כוונת שרת התרבות כשהחליטה לבטל את החוק… אני שמח שלמעלה מ-10 סופרים נוספים וכמה מו״לים הצטרפו אלי לעתירה לבג״ץ. כל המו״לים מאפסנים עשרות ספרים חדשים עד שהחוק הזה ילך לעולמו סופית. אנא הפיצו ותצטרפו אלינו למען הצדק, החכמה והסופר הישראלי, ובמיוחד סופרים מתחילים.

ומה עכשיו? המדינה חויבה, כאמור, להגיב לעתירה עד לתאריך ה-14 ביולי. מירי רגב, שרת התרבות הספורט, דני טל, הממונה על חוק הספרים במשרד הכלכלה, כנראה חשבו שהסערה כבר מאחוריהם, וכעת, בגלל מה שנראה כשלומיאליות מיותרת, הם יאלצו להמשיך ולעסוק בו. העתירה מהווה שלב נוסף ובתקווה אחרון בסיפור הקישונאי של חוק הספרים. האם הסאגה הזו תסתיים סוף סוף, והחוק יבוטל מיידית ובצורה מוחלטת ללא הערות שוליים?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

4 תגובות למאמר

 1. אכן השארת החוק לגבי ספרים חדשים היא מעשה חלם בהתגלמותו ומעקר מתוכן את כוונת ביטול החוק.האם השארת סעיף נובעת משלומי אלימות או מלחץ של סופרים פופולריים שספריהם ימכרו במחיר מלא בכל מקרה

 2. עתירה טרחנית ומיותרת, שרק מחזקת את ההתערבות המוגזמת של בג”ץ בחיינו. היום בג”ץ יחייב את המדינה לפעול לביטול מיידי של החוק; מחר הוא יחליט על חלוקת קצבאות לשם ‘צדק חלוקתי’; מחרתיים הוא יחליט, בעקבות עתירת ‘חבקוק-זרובבלי מחשבים בע”מ’ להטיל מכס גבוה על מחשבים מחו”ל – ואין לזה סוף.

  עצוב לראות איך אפילו ליברטריאן מובהק כרותם סלע נותן ידו להשתוללות המשפטית האנטי-ליברטריאנית לצורך קידום האינטרסים העסקיים והכלכליים שלו.

  ברור שבאופן נקודתי ולגופו של עניין הוא צודק, אבל כאשר צודק אחד מצטרף למקהלה צעקנית של טועים ואינטרסנטים שמבג”צים את חיינו עד חנק – הוא רק תורם להעצמת התופעה והעמקת הבעיה.

  תנו לחוק המטופש, ההזוי והמיותר הזה לגווע בשקט. תגידו תודה רבה שעיקר החוק בוטל ותשתקו, כי אחרת יקומו ויתעוררו ליצנים מהצד השני ויגישו עתירות נגדיות.

  1. שנים שליצנים מהצד השני מגישים עתירות שמבג”צים את חיינו עד חנק. אם הליברלים ימנעו מהגשת בג”צים כאלה, זה לא ימנע מהצד השני להמשיך באותה הדרך. צריך למנוע את ההתערבות המשפטית הליברטאנית והלא דמוקרטית שקיימת בארץ, אבל עד אז אין לנו ברירה אלא לשחק עם אותם כללים.

  2. כשליברטריאנים יבואו לכנסת להלין על התערבותו המוגזמת של בג”ץ, יגחכו אלה ויאמרו: הרי כשהיה לכם נוח הלכתם אתם-עצמכם לבכות לו…