שיחת חוץ: הבלוג של אריק גרינשטיין

מנכ"לית הקרן החדשה לישראל מציגה: זכויות אדם – לערבים בלבד

שנים שארגוני הדגל של הקרן החדשה לישראל מובילים מאבק נגד מעצרים וצווים מנהליים. אך כשהם מופנים כלפי יהודים, מנכ"לית הקרן רחל ליאל נזכרת פתאום כמה הכלי הזה יעיל וחשוב

מנכ"לית הקרן החדשה לישראל רחל ליאל. צילום מסך, יו-טיוב

אולי זה החום הכבד, ואולי זה אני שמתבלבל כאן, אבל לפני מספר ימים הודתה מנכ"לית הקרן החדשה לישראל רחל ליאל, פיקסל על גבי לבן, שמעצרים וצווי הרחקה מנהליים עובדים. כלומר, עובדים על יהודים. לא זו בלבד: היא אף התגאתה והוסיפה כי גל המעצרים שביצע השב"כ ברחבי יהודה ושומרון התבצע בעקבות לחץ תקשורתי וציבורי שהפעילו ארגונים "ממשפחת הקרן".

"לשמחתנו, לאחרונה פורסם שהלחץ הציבורי והתקשורתי שהפעילו 'תג מאיר' וארגונים נוספים ממשפחת הקרן על כוחות הביטחון, במטרה שימגרו את תופעת התקיפות של יהודים את פלסטינים בגדה המערבית, נשא פרי", דברי ליאל בניוזלטר האחרון של הקרן החדשה. "מסתבר שמאז גל המעצרים שביצע השב"כ בסוף שנת 2015 ברחבי השטחים בעקבות רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא בקיץ שעבר ירד משמעותית מספר פשעי השנאה של יהודים כלפי פלסטינים בגדה. לשם השוואה, מאז המעצרים בוצעו 2 פשעי שנאה בלבד לעומת 15 מעצרים ב-2015, 16 ב-2014 ו-25 (!) פשעי שנאה ב-2013". הנתונים שהביאה ליאל מתבססים על ידיעה שפורסמה לאחרונה ב'הארץ'.

למה זה מעניין, אתם שואלים? בשתי מילים: זכויות אדם. הרי אם תשאלו את 'האגודה לזכויות האזרח' או אפילו את 'בצלם', מארגוני הדגל של הקרן החדשה, מעצרים וצווים מנהליים הם "אמצעי פסול, פוגעני ודרקוני, העומד בניגוד לכללי ההליך ההוגן ופוגע בשורה ארוכה של זכויות וחירויות". יתרה מכך, מזה שנים ארוכות שהאגודה לזכויות האזרח היא ממובילות המאבק נגד מעצרים וצווים מנהליים, גם כשהם מתקיימים נגד יהודים – כפי שהיא מדגישה, שכן "חשדות שלא עברו את כור ההיתוך של המשפט ההוגן עשויים להיות מופרכים, ועל כן אין להניח ש'חשוד' אכן אשם. מעצר וצווי הגבלה מנהליים הם מסממניה המובהקים של משטר טוטליטרי", כלשון אתר האגודה.

ואכן, גם במקרה הנוכחי, באגודה לזכויות האזרח איתנים בדעתם למרות הפרסום ב'הארץ'. בתגובה לפנייתנו הסביר דובר האגודה כי מבחינתם "הקשר הסיבתי בין הוצאת הצווים לבין הירידה בפשיעה הוא לא מוכח, אך הוא גם לא רלוונטי. מבחן זכויות האדם הוא לא מבחן של יעילות". לדבריו, "אנחנו מתנגדים לכך שאנשים הוגבלו בצווים מנהליים על בסיס הנחה שהם עלולים להיות מעורבים בפשיעה, ואנחנו גם תוהים אם אכן כל מי שהוצא נגדו הצו, אכן היה עלול להיות מעורב בפשיעה שכזאת".

אמנם, גם ב'בצלם' מודים כי השימוש בכלים מנהליים "יכול להיחשב לחוקי בנסיבות מסוימות, אך בשל הפגיעה הקשה בזכויות להליך משפטי הוגן הטבועה באמצעי זה ונוכח הסכנה הברורה לניצולו לרעה, יש להשתמש בו במקרים חריגים בלבד, כאמצעי מניעתי בלבד, כאשר כל האמצעים האחרים נכשלו ובהיעדר כל ברירה אחרת". אך האם זהו המקרה שלפנינו? על פי ארגון 'חננו', נכון להיום מספר המורחקים המנהליים היהודיים הוא לא פחות מארבעים, כאשר חלקם שוהים בתנאים מנהליים למעלה משנה. מנובמבר האחרון, מספר המורחקים קפץ פי שלושה. ההיגיון אומר שקשה לראות בשימוש נרחב כל כך בגדר "חריג".

הקרן החדשה לישראל חרטה על דגלה את "קידום הדמוקרטיה, הצדק והשוויון לכל תושבי ותושבות ישראל", ו"חזון המבטיח שוויון זכויות חברתיות ומדיניות לכל אדם, ללא הבדלי דת, גזע ומין". פתאום מסתבר שזכויות אדם זה רק כשנוח, ו"משטר טוטליטרי" זה בסדר כשהוא מפעיל כוח נגד יהודים.

ליאל כותבת: "מספר פשעי השנאה המועט מאז גל המעצרים מעיד אמנם על מגמת שיפור, אבל ברור לכולנו שמעצרים והרחקה מהגדה המערבית של פעילי ימין אלימים הם פתרון לטווח הקצר בלבד, ואין בכוחם להבטיח לתושבי הגדה המערבית חיים שקטים לאורך זמן. עד שהנהגת המדינה לא תחליף את ההסתה בחזון, תסיים את הכיבוש ותפעל למען הקמת מדינה פלסטינית לצדה של מדינת ישראל – פתרונות קצרי טווח יהיו הנחמה היחידה שבנמצא".

יש להניח שליאל לא הייתה חותמת גם על "מעצרים והרחקה מהגדה המערבית" של פעילי טרור פלסטינים, כדי "להבטיח לתושבי הגדה המערבית חיים שקטים לאורך זמן". הרי מי שאשם בקיומו של הטרור אלו המתנחלים וממשלת ישראל.

הקרן החדשה לישראל בחרה שלא להגיב.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. שלום מר אריק גרינשטיין!! אדם כמוך המריץ בלוג כה פופולרי, ראוי שידייק בצורת כתיבתו ובמיוחד כאשר מדובר בשמות אירגונים, בני אדם ואו חברות בע״מ. פשוט אין מקום לטעויות. שם הקרן עליה הנך כותב כאן הינו: הקרן לישראל חדשה!!!
  לא כפי שאתה כותב ״הקרן החדשה לישראל״! (לידיעתך). בדף הבית של ארגון הזבל עוכר ישראל, הם מכנים עצמם בשמם באנגלית:NEW ISRAEL FUND – אך בעברית הם כותבים את שם הארגון בדיוק כפי שאתה כתבת, וזאת כדי להטעות את הקורא הישראלי, שלדעתם והם לא טועים, הידע בשפה האנגלית של הישראלי הממוצע הוא כה חיוור ונמוך, ולכן לא יגלה התרמית. השם באנגלית הוא השם האמיתי והקובע, היות והם רשומים בארה״ב. הקרן החדשה לישראל….מילים עם משמעות קשה, הם פועלים להקים כאן ישראל חדשה, פלורליסטית, אחרת, שונה, ישראל ש 1/2 יהודים ו 1/2 ערבים, מדינה אחת לכל תושביה, מדינה שבעוד 20 שנה יבחר בה ראש ממשלה ערבי, שר חינוך ערבי. למילים ״קרן חדשה לישראל, אין כל משמעות ואלו מילים משקרות. עליך לדבוק בתרגום הנכון ולהשתמש רק בו. כי בעצם השם – נמצאות כוונות הארגון.
  י ש ר א ל – ח. ד. ש. ה. !!!

 2. קצת להרחיב את דבריו הנכונים של Usimon:
  ישנן 2 דרכים לתרגם את שם הקרן מאנגלית – "NEW "ISRAEL FUND, דהיינו הקרן החדשה לישראל , או "NEW ISRAEL" FUND, דהיינו הקרן לישראל חדשה.
  בכדי ש NEW ISRAEL FUND תהיה הקרן החדשה לישראל, צריכה להיות קרן (ישנה/קודמת) לישראל, וככל שידוע לי מעולם לא היתה קרן לישראל (או ISRAEL FUND) לפני הקמת הקרן החדשה.
  אמנם ישנה הקרן הקיימת לישראל, אולם אם ישנה קרן המתיימרת להחליף אותה היא צריכה להתקרא "הקרן הקיימת החדשה לישראל".
  מכאן שהתרגום הנכון של NEW ISRAEL FUND צריך להיות הקרן החדשה לישראל
  כך שמשחק המלים של הקרן הינו אחיזת עיניים ושקר.

 3. כל מעצר מנהלי הוא אמצעי רודני שיש להיאבק בו ולא משנה כלפי מי הוא מופעל. נקודה. אבל המאמר מטשטש בעורמה את המעצרים עם "צווים מנהליים" שפחרושם פשוט שאדם נדרש להישאר בתחומי מדינתו (בשטח שחוקי המדינה בה הואאזרח חלים) ולא להגיע לשטח שב"תפיסה לוחמתית". אין שום זכות לאדם לצאת ממדינתו לשטח שמחוץ לשטחה הריבוני נגד רצון תושבין (כמו שטחי הגדה המערבית). וודאי שמותר לאסור עליו הגירה שכזו. אגב: ההגבלה הזו (מניעת חציית הקו הירוק) מופעלת כלפי מאות אלפי פלסטינים.

  1. כלומר, צווי הגבלת היציאה האלה חוקים וראויים גם כשהם מוצאים כנגד הפלסטינים, נכון? מה, לא? אתה מתנגד לזה? איזו הפתעה…

  2. היא לא מופעלת כלפי מהגרי יטא שבוזזים את אדמות סוסיא.

  3. פשוט אוסף שטויות. אם כבר לפי המקור מאמנת ג׳נבה הרביעית שהשמאל והפלסטינים עיוותו. אסור למדינה להעביר אוכלוסיה *מתוך* שטח כבוש. כלומר ההתנתקות הייתה פשע בינלאומי ומה שאתה מציע גם הוא נוגד את זכויות האדם של תושבים. למעשה מדובר בשטח במחלוקת. לא שטח בתפיסה לוחמתית. ולמעשה העם היהודי הוא הריבון החוקי שם מבחינה מוסרית והיסטורית למרות שטרם קבע זאת בחוק, ולא הגנבים הערבים הכובשים שפלשו למזרח התיכון עם 22 המדינות שלהם.

  4. יורם – הצוים המנהליים הם צוי הרחקה. חלקם משמשים כדי להרחיק מיהודה ושומרון, או ממקומות מסוימים ביהודה ושומרון. אחרים משמשים להרחיק מהעיר העתיקה בירושלים (עיר הבירה, שכן כלולה בתחומי המדינה), או מאזורים אחרים בישראל, משני צידי הקו הירוק.
   יש גם צוים שאוסרים ליצור קשר עם אנשים מסויימים. שוב – בלי קשר לקו הירוק.

   אז לא, הצו המנהלי אין פרושו ש"אדם נדרש להישאר בתחומי מדינתו".

 4. אז יש לנו כאן עוד מאמר הוכחה לצביעותה של אירגוני השמאל ולחתירה שלהם נגד הדמוקרטיה, שנוחה להם רק כשהיא משרתת אותם. נו אז? אנחנו זקוקים לעוד הוכחות ? לא, אבל זה טוב כי כל פעם צריכים להוכיח לעצמנו מחדש כמה הקרן הזו אנטישמית, אנטי ציונית, נתמכת על ידי אנטישמיים, המדרבנים שנאה עצמית ופילוג בעם, עד שיוצע עם סביבתו ולא נודע כי היה פה.

  1. מעניין מאד שלא שיבחת את האגודה לזכויות האזרח ובצלם שהם מתנגדים לצווים המנהליים!

 5. הגיע זמן שמדינת ישראל תשים סוף לקרן החדשה להשמדת ישראל ולמאות גרורות הסרטן שלה -בצלם עדדאלה שוברים שתיקה עתון הארץ וכולי וכולי.
  תחרים את כל הרכוש של עמותות הזדון הללו ותעמיד לדין בעוון בגידה את העומדים בראשן.
  אשמה שאם יצליחו להוכיח אותה נושאת עמה את עונש המוות

  ובמקרה והמדינה לא תקח את הצעדים הדרושים -הגיע הזמןם שעם ישראל יעשה את שצריך לעשות
  ויפה שעה אחת קודם

 6. לא נראה לכם ראוי לציין למי נשואה הגברת? הכל נשאר במשפחה או מתחיל ממנה.
  לא מצא חן בעיניכם שהשתמשתי בבטוי "זוג אנטישמיים".? יש לכם בטוי קולע יותר לאנשים
  שהשינאה מעוורת אותם ושמושא שנאתם – יהודים?

  1. מה יותר גרוע ומסוכן ליהודים משנאת ערבים מוסלמים? שנאת הסמול היהודי ליהודים.

 7. פייר אליוט טרודו
  ראש ממשלת קנדה
  ואביר התנועות הליברליות של שנות השבעים
  הורה על הטלת מצב חירום בקוויבק
  כאשר התנועה לשחרור קוויבק החלה במאבק טרוריסטי
  מצב החירום כלל מעצרים ללא משפט (מעצר מנהלי בעברית)
  בצרפת של היום יש מצב חירום שמאפשר מעצרים מנהליים
  וכל זאת לאחר 3-4 פיגועי טרור קשים
  רק לנו זה אסור.
  אי אפשר להתעלם מכך שהשמאל הקיצוני לא רוצה שנחייה כאן

 8. מעצר מינהלי צריך להיות מופעל כלפי מי שעלול לסכן את בטחון המדינה באופן ישיר, כלומר אם בעקבות הצו תמנע הפעלת פצצה כזו או אחרת , אם בעקבות הצו נמנע פיגוע שעלול לפגוע במספר נפשות רב, אז הצו תקין.
  בכל מקרה אחר שלא מדובר בסכנה ישירה למדינה אסור להשתמש בצווים מנהליים!

  במקרה הנ"ל של צו מנהלי למתנחל בגלל שהוא עלול לבצע פשע שנאה לכאורה, זה צו לא חוקי. פשע שנאה שלא מתבצע בגבולות מדינת ישראל לא ניתן לדון בו במסגרת הרשות השופטת הישראלית , זה לא בסמכותה. עד כמה שאני זוכר אין לנו הסכם הסגרה עם הרשות הפלסטינית בגלל שניתן לחתום על הסכמי הסגרה רק עם מדינות.
  אני באמת לא מבין איך יעלון חתם על הצווים ולמה הם תקפים בכלל. מציע לכל מי שנעצר מעצר מנהלי לפנות לתובענה ייצוגית כנגד המדינה ויעלון. בהצלחה

 9. איזה זכויות? יש גם חובות לא רק זכויות. הם לא מכירים במדינת ישראל. במדינה שהם לא רוצים להיות אזרחים בה הם רוצים לקבל זכויות!?!? הם רוצים רק לקבל!! מצד אחד הם רוצים שוויון זכויות ואזרחות ומצד שני הם שונאים אותך וליבם עם עזה ותומכים טרור נגד מדינת ישראל. דוגמה עובד חברת בזק קיץ 2015 עשה פיגוע דריסה בירושלים עם האוטו של בזק ואח"כ יצא והרג עם גרזן 5 אזרחים חפים מפשע!! נו… קיבל עבוד בבזק רכב משכורת 15,000 ותנאים סוציאליים מלאים פנסיה וכו. אז אל תבללבלי את המוח. שמולאנים עופו לנו מהמדינה קיבינימט!!!