משבר פיקטיבי? ח”כ מועלם בקבוצה סגורה: סגירת פנמ”צ אור עציון – מסיבות ענייניות

בנט ומועלם תקפו את ליברמן על הכוונה לסגור את הפנימיה הצבאית הדתית ‘אור עציון’, בטענה שמדובר ברדיפת הציבור הדתי־לאומי. בהתכתבויות פנימיות מודה מועלם שהסיבות לסגירה ענייניות לחלוטין. מה המניע לספין?

שר החינוך בנט וחברת הכנסת מועלם. צילום: מרים אלסטר /פלאש90

לאחר כמה שבועות של שקט יחסי ללא מתקפות מילוליות חריפות בתוך הקואליציה, נשבר השקט הזה בסוף השבוע הנוכחי, ושוב אנו עדים לירי כבד בתוך הנגמ”ש הממשלתי.

ליברמן ואחר כך ראש הממשלה נתניהו ביקרו את עיריית תל-אביב ובעקיפין גם את שר החינוך נפתלי בנט על ההחלטה לסגור את בית הספר ‘שבח מופת’ בדרום תל אביב ולהפוך אותו לבית ספר של ילדי המסתננים. בנט מצדו התלונן שבמסגרת סבב פגישותיו עם עיתונאים נתניהו מתדרך אותם נגדו. “אין לי מושג למה הוא עושה זאת”, אמר בנט, והציג עצמו כמבוגר האחראי שאיננו נגרר להשמצות אלא עסוק אך ורק בתפקידו במשרד החינוך לפתוח את שנת הלימודים ללא תקלות.

יום אחד בלבד לאחר תלונתו של בנט, הגיע תורו לירות בתוך הנגמ”ש. בעיצומו של היום הראשון של שנת הלימודים, פתחו בבית היהודי במתקפת פתע. הפעם לא נתניהו היה על הכוונת, אלא שר הביטחון ויו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. העילה: הודעה על סגירת הפנימייה הצבאית הדתית ‘אור עציון’, במקביל לביטול ההחלטה על סגירת הפנימייה הצבאית בחיפה. כך נאמר בהודעה שהוציא שר החינוך לתקשורת:

ההחלטה לסגור את פנימיית אור עציון היא שגיאה ערכית קשה. תמוה שדווקא מוסד מרכזי של הציונית הדתית מיועד לסגירה בעת הזו. צה”ל לא היה נראה אותו הדבר בלי פנימיית ‘אור עציון’, שהוציאה מתוכה שבעה מח”טים בתקופת ‘צוק איתן’ ועוד אינספור אישי ציבור ובוגרים שהגנו בגופם על מדינת ישראל. אני קורא לשר הביטחון להתעשת ולמנוע את סגירתו של מוסד מפואר זה.

יו”ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם, החריפה את הטון אף יותר:

יבוא ליברמן ויטען שסגירת הפנימיה הצבאית באור עציון נעשית ‘משיקולים עניניים’. אבל צר לי !!! הציונות הדתית לא קונה את התירוץ הזה, אחרי סדרה של מהלכים תמוהים בהם הוראה לגילוח זקנים נראה שהקמפיין הארסי אודות “ההדתה בצה”ל” מחלחל גם ללשכת שר הבטחון. הבחירה לסגור מקום שהצמיח מקרבו אלפי חיילים וקצינים ערכיים ומסורים מעוררת סימני שאלה רבים.

מועלם קובעת באופן נחרץ: סגירת הפנימייה היא חלק מקמפיין ארסי וממוקד נגד “ההדתה בצה”ל”. אך האם באמת זו הסיבה לסגירה? שלא במפתיע, מסתבר שלצעד הזה ישנן סיבות ענייניות ברורות, וכי ההבדל בין הפנימייה הצבאית באור עציון לזו שבחיפה איננו קשור לזהותן הדתית והמגזרית. אך מה שכן מפתיע הוא שמי שיודעת זאת טוב יותר מכל אחד אחר היא מועלם עצמה.

הנה דברים שכתבה ח”כ מועלם בהתכתבות וואטסאפ פנימית של פעילים בולטים במפלגה:

הייתי מעורבת הרבה שנים בנסיונות חוזרים ונשנים לסגור את הפנימיות הצבאיות, לצערי עם השנים הרישום לפנימיה באור עציון הלך ודעך ובחיפה הלך ועלה, בנוסף בחיפה מאד התקדמו והתמקצעו בנושאי הליבה הצבאיים. אני אומרת את זה כשעמדתי היתה גם במלחמה האחרונה שצריך למנוע סגירה של שתי הפנימיות אבל ידעתי שמופעל לחץ גדול ליצור הפרדה בין שני המוסדות. חשוב לי להגיד שבשנים האחרונות יש יותר ויותר נערים דתיים גם בפנימיה בחיפה, אחיין שלי הוא דוגמא לזה.

כלומר, מסתבר שלא מדובר בהחלטה חפוזה של השר ליברמן במטרה לפגוע כביכול בציונות הדתית, אלא בהחלטה שקולה שהתקבלה כבר לפני מספר שנים. מועלם מודעת היטב להבדל האובייקטיבי בין שני המוסדות: מספר התלמידים בכל מחזור בפנימייה הצבאית בחיפה הוא כפול מב’אור עציון’ (70 מול 35 בלבד), והפער הולך וגדל מדי שנה. מועלם מציינת בעצמה את ההתקדמות וההתמקצעות של הפנימייה בחיפה, בניגוד למקבילתה באור עציון, והיא יודעת היטב שקיימת אלטרנטיבה לנערים דתיים המעוניינים ללמוד בפנימיה צבאית, שהרי אפילו האחיין שלה לומד במסגרת זו. למרות זאת בחרה חברת הכנסת מהבית היהודי להציג את ליברמן בתקשורת כרודף דתיים, ואת החלטתו כפעולה אנטי־דתית ונטולת שיקולים ענייניים.

המתקפה האישית נגד שר הביטחון ליברמן תמוהה מסיבה נוספת: ההחלטה התקבלה על ידי הרמטכ”ל איזנקוט, בימים שבהם ליברמן עוד היה רחוק ממשרד הביטחון ומהקואליציה הרביעית של נתניהו.

IMG-20160901-WA0023

הצגה מחושבת

גם חבריה הקרובים של מועלם לא אהבו את המתקפה על ליברמן. כך כתב לה פעיל בבית היהודי, בהמשך אותו שיח בקבוצת הווטסאפ:

יש משהו שאני לא מצליח להבין. תוקפים את הרבנות הצבאית והחיילים הדתיים בצה”ל במשך כמה חודשים, מקצצים ברבנות הצבאית תקני כשרות, מקצצים לחיילים הדתיים את הזקן, לא נותנים להכניס ספרי תורה, אוסרים על רבנים לדבר עם החיילים. מפלגת הבית היהודי לא הגיבה ואפילו בנט גיבה את הרמטכ”ל בהוצאת תודעה יהודית, למרות בקשת כל הקשת של רבני הציונות הדתית, כולל הרב דרוקמן והרב רונצקי.

עכשיו סוגרים פנימייה צבאית, שחברת הכנסת שולי מועלם אומרת שהיא בדקה את הנושא והפנימייה הלכה והתקטנה. וגם הפנימייה לא נמצאת בקונצנזוס של הציבור הדתי לאומי ולא פגיעה מערכתית קשה אלא בעיה נקודתית. ופתאום נחשפים שיניים, תוקפים את שר הבטחון ליברמן (שדרך אגב אין לו שום קשר לגזירות נגד הרבנות הצבאית, תודעה יהודית, זקנים וכו’). מישהו מוכן להסביר לי למה פנימייה צבאית אחת עם אלפי בוגרים חשובה יותר מרבנות צבאית לצה”ל עם מאות אלפי חיילים דתיים ומסורתיים?

שלא לייחוס אומרים גורמים בבית היהודי כי המתקפה על ליברמן דווקא בנושא שולי כל כך איננה מקרית. ההצגה הפומבית הזו נועדה לעשות רושם על אחד מפטרוניה הרוחניים של המפלגה, הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת ‘אור עציון’ הכוללת בתוכה את הפנימייה המדוברת. המשבר המדומה שיצר בנט מול ליברמן יוסיף לו נקודות חשובות אצל מקורבי הרב דרוקמן, המרבה להגן על יו”ר הבית היהודי מול ביקורת שהוא סופג מהאגף התורני בציונות הדתית. מסתבר כי מאחורי הרטוריקה הציונית והערכית והדרישה לעשות צדק כביכול, מסתתרת פוליטיקה ישנה וצינית.

עד לפרסום הכתבה חברת הכנסת שולי מועלם לא מסרה תגובה. נפרסמה מיד כשתתקבל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

6 תגובות למאמר

 1. מועלם לא שמעה על הכלל הידוע אצל פוליטיקאים: “מותר לשקר, אסור להיתפס”?

 2. כשאין דרך ברורה, מחפשים על מה לריב בשביל להישאר רלוונטים.
  (למה זהות :))

 3. עדיין למרות הכל, פנימיית אור עציון כמו הפנימייה הצבאית בחיפה היא טעות ערכית והפסד למדינת ישראל על ישיבת הסדר שמובילה נערים לפני גיוס למצוינות ועריכות!

 4. בנט תרגיע, אינך יכול לשאת את המחשבה שליברמן בבטחון ואתה לא,מה שמעכב את תוכניתך לראשות הממשלה בעזרת האח לפיד, תפנים, הדרך לראשות הממשלה אפשרית רק ע”י איחוד עם הליכוד

 5. הנהגת ‘הבית היהודי’ – חבר פוליטיקאים ציניים שהשתלטו על המפד”ל כדי לתפוס עליה טרמפ לשלטון, הציונות הדתית מעניינת אותם כשלג דאשתקד:

  http://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=79974780b5e0d394fddbd1a00f4f21d3&id=4349

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-80440-00.html

  http://www.themarker.com/advertising/1.2282960

 6. התקנאו החרדלים בישיבות החרדיות, ומה יותר קל מאשר להפיל התיק על המדינה בדיוק כמו החרדים, והמממן הוא הצבא, להציג את אלו שנשארו בקבע כהצלחה מיוחדת זאת טפשות, הפז”מ לא תופס אצל חילוניים? נהלו הישיבות הללו מכספכם שלכם,