מאחורי הסיבוב: הבלוג של יהודה הראל

להגנת הטבע

מייבשי אגם החולה היו בטוחים ביכולתם להנדס ולתכנן את הטבע, וטעו בגדול. היוהרה שהובילה לתוצאות ההרסניות היא אותה יוהרה שאוחזת כיום באלו המתיימרים להנדס את החברה והכלכלה

משקמים את נזקי התכנון הריכוזי; אגמון החולה.צילום: אדי ישראל,פלאש90

יבוש החולה

בצפון עמק הירדן היה פעם אגם נפלא בגודל 13 קילומטר מרובע, ומצפון לו ביצה גדולה מכוסה בצמחי פפירוס. באגם החולה ניתן היה למצוא מינים רבים של דגים ועופות, מים, ובביצה רבצו ג’מוסים (תאואים).

אזור מופלא זה נהרס באופן יזום ובהשקעה עצומה, בין השנים 1951 ל-1959. מטרת יבוש החולה הייתה הפיכת שטחי הכבול לאדמה חקלאית, מלחמה במלריה וניצול מחצבי הכבול.

תוצאות הייבוש היו בלתי צפויות. הכבול התגלה כחסר ערך והתייבשותו גרמה לסחיפתו ברוח ולשרפות תת-קרקעיות, כך שהקרקע שקעה במהירות (10 ס”מ בשנה). קרקעות הכבול גם לא התאימו לחקלאות. יבוש האגם בו שקעו החומרים האורגנים הביא לסחיפת ניטרטים לכנרת, שפגעו באיכות מימיה. הייבוש והשמדת בעלי החיים והצמחים איים לחסל את אחד ממרכזי תיירות הטבע והצפרות הנפלאים בעולם. כל אלה הם רק חלק מנזקי המפעל היקר לתיקון ושיפור הטבע.

חלק מהנזק תוקן, שוב בהוצאה גדולה, בהצפה מחודשת של שטחים וביצירה מלאכותית של “אגמון החולה” בשטח מצומצם של 1,100 דונם (1.1 קילומטרים רבועים).

הסתבר ששיווי המשקל הנפלא שנוצר במשך מיליוני שנים בעמק הירדן, החולה והכנרת עדיף על המתכננים והמחפרים. המתנגדים המעטים לייבוש החולה יצרו במאבקם את “החברה להגנת הטבע”, זו שמנסה מאז להגן על הטבע מהניסיונות לשפרו ולתקנו.

מזון מעובד

בשנת 2015 הודיע ארגון הבריאות העולמי כי בשר מעובד הוא גורם מסרטן ודאי. הבשר המעובד כולל נקניקים, נקניקיות, המבורגרים, קבב ועוד. העיבוד כולל המלחה, תסיסה, עישון, אשפרה (תהליך למתן צבע אדום לבשר), והוספת חומרים מלאכותיים לשימור, לטעם ולריח.

ארגון הבריאות העולמי מזהיר גם ממזון תעשייתי (משקאות מתוקים, חטיפים, מעדני חלב למיניהם והרבה מוצרים אחרים). המזונות התעשייתיים מכילים “שיפורים” על ידי תוספות של חומרי שימור, סוכר, מלח, חומרי טעם, צבעי מאכל ומה לא.

גם חומרי ההדברה הזרחניים בהם מרססים לשם “הגנת הצומח”, והחומרים האנטי-ביוטיים בהם מזינים את העופות ודרכם את בשר העוף, מאיימים על בריאותנו.

באיחור אנחנו לומדים שגופנו נבנה באופן טבעי במיליוני שנות אבולוציה בהתאמה למזונות הטבעיים והניסיונות “לשפר” את המזון באמצעות הכימיה והתעשייה מסיבים נזק בלתי הפיך.

היהירות הגורלית

ב-1979 כתב הכלכלן פרידריך האייק את ספרו האחרון: “היהירות הגורלית, שגיאות הסוציאליזם” (The Fatal of Conceit / The Errors of Socialism).

האייק כתב שהיוהרה הגורלית של העת החדשה נעוצה באמונה שאם המין האנושי רק יפעיל את שכלו הוא יכול לצקת את הכלכלה והחברה בתבנית צודקת וגם יעילה.

האייק קבע שהסוציאליזם לא רק נכשל – הסוציאליזם הוא בלתי אפשרי, כיוון שהיומרה לוותר על האינפורמציה העוברת על ידי המחירים ולתכנן שעה-שעה את רצונם והחלטותיהם של מיליוני צרכנים ויצרנים אינה אלא יהירות. שיטת השוק החופשי נוצרה והוכיחה עצמה במהלך דורות של ניסוי וטעייה, והיומרה להחליפה בשיטה מומצאת גם היא יהירות פטאלית.

מאז ספרו של האייק, נכשל התכנון הסוציאליסטי ברוסיה ובסין, בצפון קוריאה, בוונצואלה, בבריטניה ובישראל, ועדיין הפוליטיקאים ויועציהם היהירים מנסים לתכנן ולשפר את המחירים ואת ההיצע והביקוש. עדיין הם אינם מסתפקים בהסרת החסמים שהטילו על השוק, וחושבים שיוכלו לתכנן ולקבוע את מחירי הדירות והמזון.

איפה ארגון הבריאות שיזהיר מהסרטן הצפוי מהתערבות בשוק החופשי ובמחירים; היכן החברה להגנת הטבע שתאבק בהתערבות הפוליטיקאים בארגון ובסדר הספונטניים של הטבע, השוק והמחירים?

עוד משהו

“אנחנו לא המצאנו את השיטה הכלכלית שלנו. לשם כך איננו מספיק אינטליגנטים… לולא נוצרה השיטה החכמה של השוק החופשי ומערכת המחירים, אזי חלוקת העבודה הייתה צריכה להתבסס על שיטה אחרת, אולי על מבנה של להקת נמלים” – פרידריך האייק.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. ממצה ורלוונטי מתמיד.
  מתאים גם לשורה ארוכה של נושאים קיומיים שנתונים למתקפות הרסניות מצד שלל ‘מהנדסים חברתיים’: טשטוש הלאומיות, ערעור מוסד המשפחה, נירמול הלהט”ב, הכחשה מעודנת של השואה, ערעור אינסטינקט ההגנה העצמית ועוד.

 2. אתה משווה את החולה – אגם טבעי שנוצר ללא מגע יד אדם למערכת כלכלית ש כ ו ל ה י ד א ד ם ! !
  השוק הקפיטליסטי החזירי זקוק לריסון, להגבלה.
  אחרת הוא גם יהרוס את אגמון החולה ויבנה שם קניון ואת זה כבר אי אפשר יהיה לתקן

  1. גם המעורבות והריסון שאת מדברת עליו הוא חלק מהטבעיות האנושית חברתית וזה בסדר. הבעיה היא כשמרוב ריסון מגיעים לדיכוי של הכוחות הטבעיים הבריאים שמצמיחים פיתוח וקידום ככלכלי חברתי

  2. יצחק – אתה צוחק עלי?
   איזה ריסון?
   הכלכלה כיום היא כמו משאית ללא בלמים – מייצרים ומייצרים ללא מחשבה על זיהום, על הטבע ובעלי החיים, על המשאבים שיישארו. אכול ושתה כי מחר נמות
   וזאת נבואה שמגשימה את עצמה
   בארץ כבר בונים על החופים, מזהמים את האוויר והנחלים ומשקרים שלא (כמו בחיפה). איזה ריסון???? יש איזו תוכנית חומש ל- 50 השנה הבאות שאתה מכיר??
   אפילו את הגז שלנו רוצים לייצא מהר מהר שלא יישאר
   האם אנחנו חיים באותה פלנטה??

  3. אלה, התופעות שמנית קשורות לנורמות מוסריות ושליטה ביצרי הכח והשליטה. הסוציאליזם והקומוניזם לא יפתרו בעיה מוסרית זו, להיפך, הם הביאו לעולם שחיתות וכוחנות גדולות יותר

 3. אל טורנוסרופוס הרשע: איזה מעשים נאים של הקדוש ברוך הוא או של בשר ודם?
  אמר לו: של בשר ודם.
  אמר לו טורנוסרופוס הרשע: ראית השמים והארץ, יכול האדם לעשות כיוצא בהם?
  אמר לו רבי עקיבא: לא תאמר לי בדבר שהוא למעלה מן הבריות שאין שולטים עליו, אלא אמור דברים שהם מצויין בבני אדם.
  אמר לו: למה אתם מולים?
  אמר לו: אני הייתי יודע שעל דבר זה אתה שואלני, ולכך הקדמתי ואמרתי לך שמעשה בני אדם נאים משל הקדוש ברוך הוא.
  הביא לו רבי עקיבא שבלים וגלוסקאות.
  אמר לו טורנוסרופוס הרשע: אם הקדוש ברוך הוא רוצה במילה, למה אינו יוצא הולד מהול ממעי אמו?
  אמר לו רבי עקיבא: ולמה טיבורו יוצא עמו והוא תלוי בבטנו ואמו חותכתו.
  ומה שאתה אומר למה אינו יוצא מהול, שלא נתן הקדוש ברוך הוא המצוות אלא לצרף האדם בהם, לכך אמר דוד: כל אמרת אלוה צרופה.

  עמדת הכותב מנוגדת לעמדתו של רבי עקיבא

 4. בקשר לחולה:
  מטרת הייבוש הייתה (בין השאר) למנוע מהסורים להשתלט על שטחים מפורזים ממזרח לאגם.
  לפחות בזה הצליח לנו.
  דרך אגב, מתברר שמיני חי שחשבנו שהוכחדו, פתאום נמצאו, מעט לאחר ההצפה מחדש.

 5. לסיפא של המאמר – זה בדיוק מה שנביאי הסוציאליזם חולמים עליו. חברה עולמית שבנויה וממושטרת כמו להקת נמלים עצומה. ומלכות הנמלים יהיו כמובן האינטלקטואלים “הנאורים” מן השמאל ההומניסטי.