שנת מלחמה

בעוד שסוריה ממשיכה להתפורר והפליטים נעים מערבה, האמריקנים נסוגים ומותירים חלל מסוכן עבור הרוסים והאיראנים. סיכום שנה סוערת במזרח התיכון

מיד אחרי הפצצות אוויריות של צבא אסד בחלב, 2014. צילום: Freedom House CC BY 2.0

עם סיום שנת תשע”ו, זהו הזמן לסכם ולהביט לאחור אל האירועים שהתרחשו באזורנו ועיצבו אותו מחדש בשנה שחלפה. בהקשר זה אפשר לדבר על ארבעה תהליכים עיקריים, כפי שאפרט.

המשך התפוררותה של סוריה

התהליך החשוב ביותר בשנה האחרונה הוא המשך התפוררותה של סוריה – מדינה שבעבר היוותה האיום האסטרטגי העיקרי על מדינת ישראל, והיום איננה עוד. המרד נגד אסד שפרץ במרץ 2011 הפיל עד היום כחצי מיליון הרוגים, יותר ממיליון פצועים וכ-12 מיליון פליטים שהם למעלה ממחצית אוכלוסיית המדינה, חלקם נפוצו על כל פני תבל וחלקם נעים ונדים בתוך המדינה, נמלטים על נפשם מהפצצות הצבא הסורי.

המדינה הסורית כממסד מאורגן ושולט התפוררה, ושרידיה מתפקדים בחלק של העיר דמשק ובחבל העלאווי בצפון מערב המדינה. רוב שטח המדינה מצוי תחת שלטונם של מאות מיליציות וארגונים, ובראשם “המדינה האסלאמית” (דאעש) שהשתלטה גם על חלקים מעיראק, “ג’בהת פתח אל־שאם” (“ג’בהת אל־נוסרה” לשעבר) – ארגון אסלאמי בעל אג’נדה מקומית, “צבא סוריה החופשית” הנתמך בידי מדינות מערביות, ועוד מאות מיליציות וכנופיות מקומיות.

תשתיות המדינה הרוסות: מערכות החשמל, המים, הביוב, הכבישים, מסילות הברזל – כולן נפגעו באופן קשה במהלך השנים האחרונות. מאות אלפי בנייני מגורים ניזוקו קשות בהפצצות ואינם ראויים עוד למגורי אדם, וחובה להורסם פן יקרסו על מי שינסה לגור בהם בעתיד. שיקום המדינה – אם יתרחש אי־פעם בעתיד – יצריך אלפי מיליארדים של דולרים, ובאופק לא נראה כוח כלכלי המסוגל להרים פרויקט כזה, גם אם וכאשר יושג שקט פוליטי וביטחוני, מה שכרגע נראה כמעט כמו חזון אחרית הימים.

בשבועות האחרונים מתמקדת הלחימה בעיר התעשייה חלב, כאשר מטוסי המשטר משמידים באופן שיטתי את הרבעים המזרחיים של העיר שבהם התמקמו המורדים. מדי יום נהרגים עשרות אזרחים – נשים, ילדים וזקנים – שכל פשעם הוא שהם גרים במקום שחדרו לתוכו כמה מורדים. המראות הקשים והמזוויעים המופיעים בתקשורת העולמית גורמים לחלחלה בקרב הצופים.

מזעזעת במיוחד העובדה שמי שאחראי לרוב ההרס והקטל הזה הוא המשטר עצמו, משטר דיקטטורי הנלחם נגד אזרחיו. המסקנות העיקריות שישראל חייבת להפיק מהמקרה הסורי הן שתיים: האחת, שאם רק יוכלו אויביה הם יעשו לה בדיוק מה שהם עושים זה לזה. המסקנה השנייה היא שהעולם העומד מנגד, רואה מה שקורה בסוריה ושותק, ינהג באותה צורה אם אנחנו נהיה במצב דומה לזה של אזרחי סוריה.

טובח בבני עמו; כרזת תמיכה באסד. צילום: watchsmart CC BY 2.0 via flickr
טובח בבני עמו; כרזת תמיכה באסד. צילום: watchsmart CC BY 2.0 via flickr

התחזקות הרוסים על חשבון האמריקנים

החלל השלטוני והביטחוני שנוצר בסוריה גרר לתוכו את רוסיה. לאחר שלוש וחצי שנים של עמידה מהצד החליט פוטין שהגיע הזמן להתערב, לפני שמשטר אסד קורס. הוא העביר לסוריה חלקים מחיל האוויר הרוסי, כולל מטוסי הפצצה עם יכולת לשגר סוגים שונים של פצצות ובהן פורצי בונקרים. המלחמה שהרוסים מנהלים נגד המורדים באסד היא חסרת מעצורים.

הנשיא אובמה, במודע ובמתכוון, יצא מהמשוואה הסורית כבר לפני שלוש שנים כאשר החליט לא לעשות דבר גם לאחר שהתברר כי אסד חצה קו אדום והשתמש בנשק כימי נגד המורדים ונגד אזרחים. הקו האדום שאובמה הכריז עליו הפך לוורוד, והוורוד ללבן תחת “הסכם” שהרוסים ערבו לו ושבו נקבע כי אסד יוותר על כל הנשק הכימי שברשותו. כל העולם הזהיר שאסד יפר את ההסכם, אך הנשיא אובמה לא שעה לדברי המבקרים. את תוצאות הוויתור האמריקני ראינו לאחרונה כאשר השלטון חידש את התקפותיו הכימיות נגד המורדים.

בנוסף לנוכחות הרוסית בסוריה התחזק גם הקשר בין רוסיה לאיראן. במקרה אחד לפחות המריאו מטוסי הפצצה רוסיים מאיראן כדי להפציץ בסוריה. רוסיה שיפרה את יחסיה גם עם טורקיה, ועם ישראל היו לה הבנות מאז ומתמיד. ללא ספק, רוסיה הפכה למעצמה הגלובלית הקובעת את ההתרחשויות במזרח התיכון הרבה יותר מארה”ב שנכוותה באפגניסטן ובעיראק, שבעקבותיהן הגיע הציבור האמריקני למסקנה שאין לו מה לחפש באזור הבעייתי הזה.

העיסוק האובססיבי של האמריקנים במערכת הבחירות בארצם במהלך השנה האחרונה מסיט את המזרח התיכון ממרחב ההתעניינות הציבורית בארה”ב. ישראל משלמת מחיר בירידה מסוימת של האהדה כלפיה, שכן יש מי שרואה את היעדר השלום בין ישראל לפלסטינים כסיבה לכל צרות המזרח התיכון.

אין וואקום; אובמה ופוטין. צילום: פיט סוזה, הבית הלבן, 2012
אין ואקום; אובמה ופוטין. צילום: פיט סוזה, הבית הלבן, 2012

התחזקות איראן

הסכם הגרעין בין איראן והמעצמות הביא להתחזקות מעמדה של מדינת האייתוללות בכל רחבי המזרח התיכון. בתחילת השנה העביר הממשל האמריקני לאיראנים 1.7 מיליארד דולר במזומן, חלקו במטבעות ולא בדולרים. כסף זה איננו מושקע בתשתיות המוזנחות של איראן אלא בליבוי מלחמות בתימן, בסוריה ובעיראק, ברכישת תומכים לחיזבאללה בלבנון, ובשימון תשתית הטרור השיעי בכל רחבי העולם.

איראן חיזקה במהלך השנה את נוכחותה הצבאית בסוריה, עד כדי כך שיחידות שלמות של צבא סוריה נמצאות תחת פיקוד ישיר של “כוח קודס” האיראני. עם זאת היא הפחיתה את מספר חייליה לאחרונה ובחרה להתחבא מאחורי תארים כמו “ייעוץ” למשטר. חיזבאללה, הזרוע הלבנונית של התמנון האיראני, השתלט על חלקים מסוריה ומצוי היום על החרמון הסורי ודרומה לאורך הגבול עם ישראל, עד קונייטרה. איראן העבירה לסוריה גם מיליציות עיראקיות ואפגניות, והן משמשות ככוח צבאי לכל דבר על אדמת סוריה.

איראן המשיכה השנה את תמיכתה המסיבית במורדים השיעים בתימן, ואלה אף שיגרו כמה טילים גדולים וכבדים על סעודיה. מדינות המפרץ חשות שארה”ב בפרט ומדינות המערב בכלל הפקירו אותן לנפשן מול האיום האיראני, שכן יש להן מקורות אנרגיה אחרים. איראן לוטשת את עיניה מזרחה לאפגניסטן וממתינה בקוצר רוח לנסיגת האמריקנים ממדינה משוסעת וכושלת זו, שאדמתה רוויה באוצרות טבע שאיראן רוצה להשתלט עליהם.

מאחורי הקלעים קיימת תחרות בין איראן ורוסיה על החלקים בסוריה שכל אחת מהן נוגסת, אבל התחרות הזו נמצאת בשוליים. האייתוללות מרגישים “על הסוס”, אחרי ש”השטן הגדול”, ארה”ב, נכנעה בפני העקשנות האיראנית והסכימה למצב שבו איראן ממשיכה בפרויקט הגרעיני שלה, ממשיכה בפרויקט הטילים הבליסטיים שלה וממשיכה לפזר הרג והרס בכל רחבי המזרח התיכון, במימון אמריקני במזומן.

צ'ק פתוח; ג'ון קרי ושר החוץ האיראני זריף. צילום: מחלקת המדינה האמריקנית
צ’ק פתוח; ג’ון קרי ושר החוץ האיראני זריף. צילום: מחלקת המדינה האמריקנית

המשך זרימת המהגרים לאירופה

אלפים רבים של אנשים מהמזרח התיכון, ממרכז אסיה ומאפריקה ממשיכים לזרום לאירופה דרך לוב, מצרים וטורקיה, באמצעות סירות רעועות החוצות באישון לילה את הים התיכון. חלקן לא מצליחות להגיע לחוף מבטחים ונוסעיהם טובעים במצולות ים, אך חלקן מגיעות ליוון ולאיטליה והמהגרים ממשיכים את דרכם צפונה לגרמניה, לצרפת ולסקנדינביה. במהלך השנתיים האחרונות הגיעו לאירופה כמעט שני מיליון מהגרים, רובם גברים בגילאי 30-20. גרמניה לבדה קלטה כמיליון מהם.

רוב המהגרים הם אנשים שכל רצונם הוא לפתוח דף חדש בחייהם האומללים, אך חלקם הם טרוריסטים שהושתלו כדי לזרוע הרג ופחד באירופה. בשנה האחרונה ראינו את תוצאת פעילותם בבלגיה ובצרפת. מצב הביטחון באירופה הולך ומידרדר, בעיקר בשל אי־יכולתם של ארגוני המודיעין המקומיים לשים את ידם על כל מפגע, ובפרט על אותם בודדים הממתינים בסבלנות לרגע שבו יוכלו לזרוע סביבם הרג וסבל.

הבעיה מחמירה לאורך הזמן, שכן ברגע שמהגר מקבל אזרחות אירופית הוא יכול לנסוע לכל מדינה בעולם, כולל ישראל וארה”ב, כדי לנהל בה את הג’יהאד הפרטי שלו נגד “אויבי האסלאם”. ארגוני הביטחון של מדינות אלה יהיו חייבים לחדד את חושיהם כדי לסכל אפשרות זו.

לשנה טובה ניכתב וניחתם.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

4 תגובות למאמר

  1. מדוע שהאירופאים לא יקימו מדינה בלוב או בחצי האי סיני. התושבים במדינה בסיני יוכלו להיות תושבים של מצריים שתקבל את השיטור על המדינה תמורת עזרה כספית וזכות לגבות מיסים בעתיד. במקום להזרים בליוני דולרים לעזה יבנו במדינה החדשה בתים ומפעלים יגישו שרותים הכל בפיקוח האו”מ. זה גם יהיה פתרון לתושבי עזה שירצו להמלט משם. זה יפתור חלקית את הבעייה הפלסטינית ואת בעיית הפליטים של אירופה מכיוון שדי ברור שהם יקברו את אירופה.

  2. מדהים ומפחיד כיצד חרף ראשיתה של ממש של מלחמת העולם השלישית כאשר איראן סוריה של אסד אירגון המדינה האיסלאמית קרי דעאש אירגון החיזבאללה ורוסיה מנהלים כאן מלחמה של ממש עם למעלה מחצי מליון הרוגים ולמעלה מכך מספר הפצועים ושנים עשר מליון פליטים ממשיך המערב בתנומתו למרבה הצער ארצות הברית דירה רגליה מהאיזור כך שהשחקנים הראשיים רוסיה ואיראן חופשיות להתפרע ולהשמיד כל בדל התנגדות לשאיפותיהם מרחיקות הלכת לדעתי עתה היא שעת חירום להתארגנות המערב בראשות ארצות הברית לבלימת רוסיה ואיראן אפילו במחיר של מלחמה ביניהן ואלה אינן מבינות שפה אחרת אחרת יגלה המערב שהוא בפני קריסה וכיבוש וזה ענין של זמן לכן גם יש לייחל לבחירתו של טראמפ לנשיאות עימו הסיכוי לגרו לדינו ראדיקאלי גדול יותר עם הגברת קלינטון הסיכויים קלושים דבר נוסף הוא לחדד את החושים שלנו בישראל נוכח העובדה שחיזבאללה באזור קונייטרה וישראל צריכה להיות מוכנה למכת אש אימתנית וקטלנית כנגד אויבנו בגבול הצפוני

  3. ראיה מציאותית סוף סוף ,אל מול העיוות החולמני ששורר בעולם . תמיד טענתי שפער התרביות המנטליות ותפיסת החיים תכה בכאוס ותטיל בו חורבן !!! לפתוח את שערי העולם בכדי להציל פליטים , במקום להתערב ולהכות באילו שמכים רוע באנושות ולהשיב אותם לגבולם , תרבותם מבלי ליצור את הפער העצום. אירופה מוכה יגון ,מאבדת את יופייה ותרבות , נמחקת ומושמדת . אני לא בטוח שהפליטים חפצים בדף חדש . אנשים נורמלים היו אמורים להודות על האירוח בסלונם ובטח ובטח לא לשתול את זרעי האימה במקום שמארח אותם . עולם דפוק !