האובססיה המוסרנית של גדי אייזנקוט

במה חטא הציבור הישראלי שהוא זוכה שוב ושוב להטפות מוסר ותוכחה דווקא מהאדם האמון על שמירת ביטחונו?

מפקד צבאי או המוכיח בשער? הרמטכ"ל אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל /פלאש90

אתמול בשעות הבוקר התרחש בירושלים הפיגוע הקשה שבו נהרגו שוטר ואזרחית. בטקס לחללי השריון בלטרון שהתקיים באותו ערב אמר הרמטכ”ל גדי אייזנקוט את הדברים הבאים:

לדאבון לבנו הטרור הכה הבוקר בירושלים, אנו למודי ניסיון ויודעים שרק לחימה בלתי מתפשרת, תוך הפגנת עוז רוח ושמירה על ערכי צה”ל ורוח צה”ל, יאפשרו לנו לנצח את הטרור ולממש את תפקידנו – לספק ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחי מדינת ישראל.

לכאורה הרמטכ”ל אמר דברים מובנים מאליהם. אך כשניסיתי להבין את הקישור שהוא ערך בין הפיגוע והלחימה הבלתי מתפשרת בטרור ובין ערכי צה”ל ורוח צה”ל, נותרתי מבולבל. מדוע מצא הרמטכ”ל לנכון לציין את ערכי צה”ל ורוח צה”ל דווקא ביום זה? האם מישהו מכוחותינו פעל שלא כשורה באותו אירוע? האם התרחשה כאן הפרה של הנהלים או חריגה מהתנהגות המצופה מלוחמים?

לא ולא. הלוחמים פעלו כמצופה באירוע מבצעי “טהור”, נטול דילמות מוסריות ומצלמות ‘בצלם’. אז מדוע נזעק אייזנקוט?

נזכרתי מיד באמירה אחרת של הרמטכ”ל. בפברואר השנה, בשיאו של גל האלימות הקשה נגד אזרחי ישראל, התריע אייזנקוט ואמר שהוא “לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה בת 13 עם מספריים”. המשפט הזה, שנאמר למעלה מחודש לפני אירוע אלאור אזריה בחברון, חולל מהומה רבתי.

גם אז לא היה ברור לאיש מה הרמטכ”ל רוצה. אזרחי ישראל מותקפים על בסיס יומיומי ופועלים כהלכה. לא היה אירוע חריג במסגרתו חיילים ירו בילדה עם מספריים, או כל דבר דומה שיעורר התבטאות מצד הרמטכ”ל (היה אירוע משטרתי של נערה גדולה יותר והסתבר שהשוטר נהג כמצופה ממנו). ובכל זאת הרמטכ”ל, האמון על ביטחון האזרחים, במקום להפיח בהם אומץ ולעודד את רוחם, מטיף להם מוסר כאילו הם שתוקפים יום יום את הערבים ולא להפך. אליבא דאייזנקוט, הדבר החשוב ביותר הוא לא ביטחונם של אזרחי ישראל אלא היותם מוסריים.

הדברים הללו מצטרפים לפעולותיו של אייזנקוט סביב משפט אזריה. מספר ימים לאחר האירוע הוא פרסם אגרת לחיילים שבה קיבע את המסר כי מעשיו של אזריה חמורים, והציג אותו למעשה כמורשע; הוא תיאר את האזרחים והחיילים התומכים באזריה כברברים המונעים מ”אתוס של כנופיות”. מלבד זאת זכור נאומו המחוצף של סגן הרמטכ”ל, יאיר גולן, בטקס יום השואה, שבו תיאר את החברה הישראלית כמתקדמת לכיוון הנאציזם.

במאמרי “ירייה אחת בחברון” עמדתי על השיבוש המוחלט שחל בצמרת הצבאית, ששמה בראש מעייניה את אתוס העליונות המוסרית ולא את ביצוע המשימה הביטחונית של ניצחון והכרעה. המשמעויות של האתוס החדש הן הרות אסון, ואפשר לראות בו אחראי לעובדה שצה”ל מתקשה מזה שנים רבות למלא אחר משימתו המקורית, קרי הגנה על אזרחי ישראל.

בדברי הרמטכ”ל אמש, לאחר יום קשה שבו נרצחו שני יהודים, אין לא נחמה ולא תקווה. כמו בנאום המספריים, כך גם עתה: מפקד הצבא, ללא כל סיבה, מקפיד לתבל את דבריו בנימה גוערת של מחנך בלתי מרוצה.

במדינה דמוקרטית לא מצופה מאנשי הצבא לחנך את האזרחים, אלא רק למלא את משימתם ולשקוד על הכרעת האויב. כשהם נדרשים לנאום, עליהם לעסוק בהפחת אומץ ולא בהטפת מוסר. האובססיה המוסרנית שהחדיר אייזנקוט לצבא חוללה משבר אמון עמוק בין הפיקוד הבכיר לאזרחים, ניפחה לממדים עצומים והרי אסון את האירוע בחברון ומביאה לעיוות מוחלט של סדרי העדיפויות במערכת. ביום קשה כמו אמש, שבו נוספו למשפחת השכול שתי משפחות, בני זוג, הורים וילדים, מגיע לעם ישראל יותר מזה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

59 תגובות למאמר

 1. אייזנקוט איש שטחי ביותר ולא חכם כלל. הוא כלל אינו מבין איזה נזק הוא וחבריו השמאלנים בצמרת גורמים לצבא ולמדינה. הוא גם כלל לא מבין את מהות תפקידו כמי שמופקד על בטחון העם ולא על שום דבר אחר. בו זמנית הוא סובל משגעון גדלות חמור מאד כאשר בשטחיותו ובחוסר העמקות שלו הוא באמת חושב שיש לו רשות כלשהי לנסות ולבטל את פתגמי חז״ל ואת ציווי התורה המפורשים המנחים את העם היהודי מקדמת דנא לקום ולהרוג את הבא להורגנו. חוצפה וטיפשות כל כך מסמרי שיער ניתן למצוא רק במוחם של אנשי שמאל. אייזנקוט מייצג את אותם עקומי חשיבה שיוצאים מאושוויץ ובמקום להזהיר (כמו פעם כשהנהיגו אותנו אנשים נורמלים) שעלינו ללמוד מהביקור שאסור לנו לעולמי עד לחזור למצב חוסר האונים שאיפשר את הכנסתנו לתנורי שריפה הם מזהירים אותנו שלא נהיה כמו הנאצים. הזויים ומנותקים וחסרי שכל. מבטו הריקני מעיד עליו הכל.

  1. אתה קצת מתבלבל בין יהודים לאזרחי מדינת ישראל וגם לכלל התושבים שמדינת ישראל אחראית עליה. לך מותר להתבלבל. טוב שהרמטכל מבין את זה

 2. מאמר מסולף (“..החברה הישראלית כנמצאת במצב של נאציזם מתקדם..”), מעוות (“.ביום קשה כמו אמש, בו נוספו למשפחת השכול שתי משפחות, בני זוג, הורים וילדים, מגיע לעם ישראל יותר מזה..” – כאילו הצבא מחליט על מדיניות פנים)
  אני מבין יפה מאוד מה המסר שאייזנקוט מנסה להעביר.
  תחושתי היא, שכותב המאמר מייצג ציבור רחב, שלא השתתף ולו פעם אחת בסטואציה אחת של מצב לוחמה וכג’ובניקים קל להם לייעץ לפתרונות מתלהמים של ז
  “זבנג וגמרנו”.

  1. דידי – כמובן שאתה צודק.
   המטרה של גדי זה לא שצהל יהיה מקום בו נערים הופכים לרוצחים אלא לחיילים שמטרתם להגן על החיים בצורה המיטבית. עם הרבה כבוד לחיים. לא על חשבון יהודים ולא על חשבון אף אחד

  2. אתה היחיד שמדבר כאן על זבנג וגמרנו. מציע שתקרא את המאמר לפני שאתה מגיב. אין קשר בין התגובה לבין המאמר. הכותב מצטט את דברי סגן הרמטכ”ל כפי שנאמרו “החברה הישראלית כמתקדמת לכיוון הנאציזם.” שזה ממש לא מה שכתבת. ואני קרבי שהשתתף פעמים רבות במצבי מלחמה וממשיך לעשות זאת במילואים. ואתה אחי?

  3. אם היית טורח לקרוא את המאמר בעיון היית רואה שהכותב כתב “…שבו תיאר את החברה הישראלית כמתקדמת לכיוון הנאציזם…” ולא כמו שאתה סילפת “..החברה הישראלית כנמצאת במצב של נאציזם מתקדם..”, ההבדל הוא עצום! גולן אכן אמר באופן בלתי משתמע לשני פנים שהוא חושש מ”תהליכים” שמתרחשים בחברה הישראלית שמובילים למציאות כמו במערב אירופה לפני שבעים ושמונים שנה… הוא כמובן התכוון לנאציזם הגרמני. האם אתה תומך בעיוות הדמגוגי הזה? האם גם אתה חושב שישראל מצויה על “מדרון חלקלק” לעבר נאציזם?

   צמרת צה”ל הנוכחית שכחה את המנדט היחיד שלה (הגנה על בטחון ישראל) ולוקחת על עצמה תפקיד ויומרות לא לה של מחנכים/מטיפים, סוציולוגים (בחצי גרוש), מוכיחים בשער, “כלבי השמירה של הדמוקרטיה” (בעיני עצמם ותומכיהם בשמאל הישראלי) תוך פוליטיזציה מסוכנת של הצבא! שחיקת אמון העם בצמרת צה”ל כתוצאה מפוליטיזציה בוטה, היא אשמתם הבלעדית של אייזנקוט, גולן, דובר צה”ל ויעלון

  4. אני דווקא מבין טוב מאד את כוונתו של כותב המאמר, וחוץ מזה, בעוונותי, אני לא ג’ובניק.
   איך זה מסתדר עם התאוריה שלך?

 3. נשמע שאייזנקוט מכוון לפוליטקה. אני גם מציע לו להביט מעט במראה. האם נטישת חייל היא מערכי צה”ל? האם מ”פ שפוקד על חיל לאסוף מוח של מחבל נוהג לפי ערכי צה”ל? כנראה שכן כי הרמטכ”ל הצדקני מגבה אותו. אז אולי יסביר לנו פעם הגדי מה הם ערכי צה”ל לגירסתו?

 4. מי ירצה להתגייס שאין גיבוי לחיילים. בקצב הזה הרמטכל וסגנו ישארו בצבא.

 5. אתם לא מבינים. לרמטכ”לנו הדגול ולסגנו, צייד הנאצים האלוף גולן, חשוב מאוד מאוד ששום מעשה בלתי מוסרי לא יבוצע על ידי חיילי ואזרחי המדינה. זה כל כך חשוב להם, עד שהם לא מסתפקים בגינוי מעשים בלתי מוסריים שהתרחשו, אלא מגנים גם מעשים בלתי מוסריים שלא התרחשו. בקרוב ובמהרה, אולי גם נזכה לראות כמה חיילים ואזרחים נעצרים, נשפטים, מושפלים ומוכנסים לכלא לשנים ארוכות, בעבור מעשים בלתי מוסריים ובלתי הומניים שהם לא עשו. רק כך ניתן יהיה לחנך את בני עמנו הסוררים, כדי שיהיו נאורים, מתקדמים, ליברלים ופתוחים לאחר ולשונה מהם.
  אה, כן, וגם פיגוע טרור קטן פה ושם לא יזיק ויתרום לחינוכנו מחדש. תשאלו את רון חולדאי.

  על החתום ג’ורג’ אורוול ממשרד האהבה

 6. מצטער על כך שעיתונאי קטן צריך לתאר פה את דעתו המאוד שלילית בעיניי.
  עיתונאי קטן אחר יכול היה לכתוב על ״אדישותו״ של המפקד העליון של הצבא על כך שחיילים ׳קודם יורים ואחר כך שואלים׳.
  ממתי הכתבים הפסיקו לדווח והתחילו לספר את דעותיהם הפרטיות?
  כבר יותר מדי זמן.

  1. על איזה קודם יורים ואחכ חושבים אתה מדבר? התכוונת לכל הנרצחים שלנו על שום יהדותם? לעיתונאי שאתה מכנה קטן אין דעה שלילית והוא מציין עובדות ומעשים של אייזנקוט את יאיר גולן ושותפיהם בצמרת המעדיפים את חיי הערבים על פני חיי חיילינו. הכל כתוב שחור על גבי לבן ומוקלט כך שאתה יכול לשמוע את המילים המצמררות במו אוזניך. על הכסיל שכתב שצה״ל גגאה באותו מפקד שנהרג כי חשש לפגוע בערבים כבר שמעת? ולממי אתה מטיף מוסר על עיתתונאות דעות במקום. עובדות? תפנה לכל התקשורת השמאלנית המעוותת והשיקרית במדינה שמנסה כבר מעל מאה שנה לשטטוף את מוח הציבור הרחב שמתעב אותה ואף כלל לא מושפע ממנה כפי שמעידות הבחירות. השמאל תמיד מתלהם בלי קשר למציאות. ובכל מקרה אין זה תפקידו של אייזנקוט וצמרת צה״ל השמאלנית והתבוסתנית להטיף לנו מוסר. הם לא אמא ולא אבא שלנו שיטיפו אך ורק לילדים שלהם והם גם אינם ממומנים על ידי משרד החינוך.

  2. נידמה לי שטעית בזיהוי המקום בו אתה מפרסם תגובתך.

  3. זה אתר של מאמרי דעה, לא של דיווחים חדשותיים.
   אתה מוזמן גם לכתוב מאמר דעה ולפרסם אותו.

  4. מה שברור מדבריך הוא שהיית מעדיף שחיילי צהל קודם יחוסלו (מוסריים) ואחר כך ישאלו. זהו, מוסר מעוות וחולני שחיי אדם (יהודי)שווים בעיניו כקליפת השום.

  5. מדבריך, משתמש אנונימי נכבד, ברור שהיית מעדיף שחיילי צהל קודם יחוסלו (מוסריים), ואחר כך ישאלו. זהו מוסר מעוות וחולני שחיי אדם (יהודי) שווים כקליפת השום . אין ספק בליבי שאת עצמך או את בנך לא שלחת להקריב על מזבח אותה מוסרניות , אלא את בניהם של אחרים.

 7. כשאין מה לומר עדיף לשתוק. האיש מנסה להצטייר בציבור כאיש מטיף והודה דיעות….אבל אנו מבינים כמה חלול האיש….

 8. הבעייה האמיתית שאכן היום אין חפיפה בין ערכי צהל והקוד האתי של צהל, שגובשו כערכים מכוננים עם הקמתו של צה”ל ובין המציאות המורכבת של המלחמה נגדנו.
  ויש חוסר הלימה בין ערכי צה”ל שהמפקדים יודעים אותם היטב ופועלים לרוחם בין הפוליטיקאים “שמורידים לשטח פקודות” פופוליסטיות שנשלפות מהמותן.
  שהמדינה תחליט סו”ס מה היא רוצה

  י

  1. בדיוק
   כדי להסתיר את חולשתה של הממשלה, חוסר יכולתה להחליט על דרך, על חזון, על חוקים
   הם יורים גם על שמאלנים וגם סתם על אנשים שמאמינים בשלום ובצדק

 9. ומה חשבתם שהרמטכ”ל הניכבד יואמר אחרת מהממונים שמינוהו והם אנשי השמאל. שאים לא ישדר דיעותיהם יפלילו אותו ויבנו לו תיק פלילי וישב מאחורי סורג ובריח כך היה וכך יהיה מי שחושב אחרת שיקרא את סיפרו של אורי אבנרי ויבין מי בעל הבית על המדינה נצפה ביום כיפורים וניתפלל שישלח את משיח צידקינו שעליו אנו כל יום קורים בתפילתינו ובא לציון גואל ולשבי פשע ביעקוב לא נאמר בישראל אלא ביעקוב ללמד אפילו בן למשפחת ישראל והוא מנוער מיהדות הגואל שהוא המשיח ישיב אותם לאביהם שבשמים על כורחם שניזכה במהירה

 10. האובססיה של משה איפרגן להראות טוב בעייני ציבור הימין קוראי אתר מידה. מאמשר של שקל וחצי

 11. הרמטכ”ל כהרגלו התכוון “לכסות תחת” ומאחר והתחילו להסתובב שמועות שהשוטרים חששו והתעכבו מלירות במחבל וכך נירצחו האזרחית והשוטר, הוא מיהר להבהיר שהניצחון יבוא “רק ע”י שמירה על ערכי רוח צה”ל…”.

 12. סוד שמו של אדם

  הנער המרוקאי שהתחנך על מיתוס “יפה הבלורית והתואר” (הלכה הבלורית נשארה ההתחסדות המוסרנית)
  הנער אשר בבהילותו לברוח מערכי בית אביו “הפרימיטיבי” נפל בזרועות המודל הבולשביקי – גזעני של מדכאי יהדות בית אביו

  – כול הסיפור כולו הרי הוא כתוב לפניכם באותיות שמו של אייזנקוט – אייזנקוט נהגה על בסיס המילה היידית-גרמנית “אייזן” והתוספת קוט אף היא לא זרה לה.. ולא היא! כי שם משפחתו הנכון של הרמט’כל הוא איז’ינקוט (חיריק באלף) אשר משמעותו בערבית מרוקאית “יופי אבן חן” “ז’ין” פירושו יופי “יקוט” פירושו יהלום או אבן חן. מה נשאר מיופיו של היהלום הזה.. ל “אייזן” פתרונים !!

 13. יש מוסר צדקני ומזוייף, ויש מוסר ראוי ונכון…
  בדיוק כשם שיש גאווה שלילית וגאווה חיובית…
  בגדול…הבינה והאמונה הם האינדקטור שמפריד בין הראוי ללא ראוי…
  מכאן אני למד שהרמטכל אינו אדם מאמין ושכלו אינו מעיד על בינתו.
  כשם שהצדקנים והמזוייפים גרמו למשטרה להיות ‘משטרת פקידים’ ועקרו את יעודה, כשם שהם עיקרו את ייעודו של בית המשפט בשם המוסר המזוייף
  וכשם שהתקשורת שבויה בקסם המציאות המדומה, קציני צהל עוברים את אותו התהליך.
  לכן אנחנו, ההדיוטות, צריכים לדרוש את התכנים היהודים לממסד הישראלי…
  שיתוק…זאת תורתם של הצדקנים והמזוייפים…
  בריחה מאחריות והתעטפות במצגי שוא זאת דרכם.

  1. ואז נוכל להרוג הומואים, ילדים שמקללים הורים ועבדי עבודה זרה. דעאש היהודי

 14. אם אני לא טועה הוא התכוון לארוע של בנות הדודות המחבלות בנות ה- 14 וה- 16 שאחת נהרגה והשנייה נפצעה קשה. הנה הלינק:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4729746,00.html
  אם אתה צופה בסרטון וחושב שהשוטרים גיבורים – משהו לא בסדר איתך.
  על תופעות כאלה מתרה גדי אייזנקוט. אני לא מבין מה לא בסדר
  צה”ל פועל כיום בתוך אוכלוסיה אזרחית ולא בשטח האוייב מול חיילים. זה מצריך התנהגות שונה, זהירה יותר.
  כל הדברים האלה שכתבתי ברורים ולא חדשים.
  מה השתנה? מדוע אתה מכפיש דברים יפים ורגילים ומדודים של אישיות רמת דרג שעושה עבודתה.
  אנחנו לא רוצים כנופיות של רוצחים בתור צבא, אחרת זה בסוף יופנה כנגדנו

 15. אוקי, לחשוב שהוא “מטיף מוסר” לחיילים זו דרך אחת לפרש את הדברים שלו – ואם אתה ציניקן אז כנראה שהאפשרות הזו מתאימה לך כמו כפפה ליד.

  אבל אם לא היית עושה מאמץ אדיר כדי לנתק את הדברים של הרמטכ”ל מכל הקשר שהוא, אז היית ממשיך לדפדף בדפי העיתונים בהם קראת את ציטוטיו של הרמטכ”ל, והיית מוצא טורי דעה (והערות מחבר בתוך כתבות) שאולי לא אומרים זאת במפורש, אבל רומזים לכך שכל ערבי המחזיק סכין צריך למצוא את מותו במשפט שדה, גם אם כבר הצליחו למנוע את הרצון שלו לפגוע ולפגע.

  למול האמירות הללו, עומד הרמטכ”ל ומזכיר לחייליו מהי רוח צה”ל ומהי הדרך הנכונה לפעול באירועים כאלו – לא כי הוא חושב שעכשיו הם פועלים באופן בלתי מקצועי, אלא כדי שהם לא יחשבו שיש לנהוג בדרך אחרת.

  כלוחם בעבר ובהווה (בשירות מילואים), אני מברך על כל פעם שהפיקוד (והתקשורת) מזכירים לחיילים שהתפקיד שלהם בא עם אחריות גדולה להישאר אנושיים ומוסריים בתוך סיטואציה שהיא הרבה פעמים לא אנושית ולא מוסרית.

 16. יש לשאול מדוע האמריקאים העניקו לאייזנקוט מדליה לפני כחודשיים.
  האמריקאים אינם פראיירים. הם אמנם גנבים (ע”ע אדמות האינדיאנים) וצבועים (ע”ע טקסס, ניו מקסיקו וקליפורניה שנלקחו ממקסיקו, והאמריקאים דורשים מישראל לתת למוסלמים אדמות השייכות לנו לפי אותה תורה שהאמריקאים מאמינים בה), אך הם אנשי עסקים ממולחים. אם הם נותנים מדליה, הם דורשים תמורה.
  מהי התמורה שתושבי מדינת ישראל היהודיים צריכים לשלם אותה עבור המדליה שקיבל אייזנקוט?

 17. מאמר מצויין, צודק בכל מילה.

  אין זה מתפקידו של הרמטכ”ל לחנך את הציבור, בוודאי שלא לאור הערכים המעוותים והמסוכנים מאוד של הקרן לישראל חדשה. יתכן שהרמטכ”ל וסגנו מנסים להסוות את אי הצלחתם במיגור הטרור בקשקשת חסרת כל ערך. הם הפכו, משום מה, מגנרלים בכירים לפילוסופים של המוסר, או לסוציולוגים “המזהים תהליכים”. טמטום וחוצפה.

  1. ועוד איך התפקיד שלו לחנך. זה בדיוק התפקיד של ה מ פ ק ד העליון של הצבא, להתווות את הדרך לפקודיו.

 18. בניגוד לפעם הקודמת בנסיון להגנת הגילדה, בה הצטופפה הצמרת הבטחונית מאחורי הגלימה שחשפה טפחיים. הפעם ההנחייה מגדירה את גבולות המסגרת. היא סבירה ללא הליכת אימים או צדקנות מיותרת.

 19. מה קרה לכל צמרת מה”ל??? עוד רמטכ”ל שסרח? הציבור חייב לשלוח אותו לביתו כמו העגלון יחד עם העלוב יאיר גולן

 20. הקוד האתי של צהל לא תופס כאשר מדובר במחבלים מתועבים פסיכופטים וצמאי דם רוצחי ילדים ואזרחים תמימים… אין שום קוד אתי… אתה לא נלחם בצבא מסודר בשדה הקרב… שעבורם ניבנה הקוד האתי בדיני מלחמה בינלאומיים… פה חוקי הג’ונגל קובעים… והחוק המוסרי היחידי שחל כלפי החיות טרף הללו הוא החוק מימי התנך “הקם להורגך השכם להורגו”… ויותר מכך… היות והם יודעים שהם לא יצאו חיים מהמעשה שלהם והמוות לא מרתיע אותם… אז חייבים לגרש את כל משפחתם לעזה ולהרוס את ביתם… אלה החוקים החדשים נגד הטרור האיסלמי שחייבים להתקבל כחוק בינלאומי בכל העולם… ונגזר עלינו להיות הראשונים לחוקק ולהחיל אותם… כמה שיותר מהר כך יטב לנו… ואלאור אזריה נקי מכל רבב… הוא חייב לצאת זכאי…

  1. ראית את הסרטון? הבטן לא התהפכה לך? כך אתה רוצה להיראות?

 21. יש בצ.ה.ל מושג הנקרא טוהר הנשק.
  משמעו לא ירא חייל גם בשעת מלחמה האזרחים לא חמושים.
  במקרה של אזריה החייל ירה לא לפי הפקודה שהיתה
  אמורה להינתן אם בכלל.
  לכן המשפט.
  גם במקרה קו 300 היה ירי והרג בניגוד לפקודות הצבא. שם ניתנה חנינה.

 22. אולי אייזנקוט לא היה מרוצה מכך שהשוטרים הירושלמים רוקנו מחסנית על המחבל וחיסלו אותו.

 23. האיש לא מתאים להיות ראש המטה הכללי, שר הביטחון להבין זאת ולפטרו לאלתר,
  אולי הוא מתאים להיות כומר בכנסיה הקתולית.

 24. כשאייזנקוט דיבר על “אתוס של כנופיות ” וסגנו המוכשר דיבר על “תהליכים מסוכנים ” – הם דיברו על אנשי הימין הקיצוני . אלה שמוכנים להרוס את המדינה ולבגוד בצבאה,בערכיו ובחוקי המדינה למען הגשמת האידיאולוגיה המטורפת וההרסנית שלהם .
  נראה שגם כותב המאמר לא רחוק מהם בעמדותיו המטופשות .
  הימין התחזק כי תורתו הדמגוגית נוגעת לליבם של מאות אלפי בורים ונבערים מהפריפריה ומעדות המזרח – שעדיין נושאים בליבם רגשות קיפוח חזקים ומושפעים מדת פרימיטיבית וגזענית.
  ישראל הולכת ונדמית לאיראן , ואין עתיד טוב באופק.

 25. הציבור הישראלי חווה במשך שנים התדרדרות מוסרית שנובעת משלטון של ישראל על האוכלוסייה הערבית שחיה במצוקה תחת הכיבוש .
  זאת התדרדרות מוסרית שאי אפשר להחלץ
  ממנה כי היא חלק בלתי נפרד כעין עיסקת חבילה , ביחסים בין עם כובש לעם נכבש .
  לכן אי אפשר להאשים אף אחד בהתדרדרות הזאת .היא תוצאה בלתי נמנעת של המצב ומה שעושה הרמטכ״ל זה הדבר ההכרחי והיחידי שניתן לעשות נוכח המציאות אליה נקלענו .
  רק חזרתנו למצב המדיני והטריטוריאלי שהיה לפני מלחמת ששת הימים , עם הגדרה מחדש של גבולות ברורים ומקובלים לשתי המדינות ; ישראל ופלשתין , יביא לעצירת ההתדרדרות המוסרית שפוגעת בכל חלקה טובה ומתפשטת כסרטן ממאיר בגוף האומה .

 26. מדבריך ברור שהיית מעדיף שחיילי צהל קודם יחוסלו (מוסריים) ואחר כך ישאלו. זהו , משתמש אנונימי נכבד,מוסר מעוות וחולני, שחיי אדם (יהודי) שווים כקליפת השום בעיניו. האם גם את בינך שלחת להקריב על מזבח אותה מוסרניות קדושה, או רק את בני שלי?

 27. הכותב הוא איפרגן מליץ היושר של הגנב הנוכל והשקרן ביבי נהנתיהו….
  מי אתה כתב??? חוקר מטעם ביבי???
  ביבי פרסם אותך השבוע אחר אף אחד לא היה מכיר אתכם

 28. הציר המשותף לכל קציני הצבא ואנשי הציבור המשדרים לנו “תגובה אמריקאית” כאילו בושלה על ידי
  פעילי “זכויות אדם” הוא ארה”ב של אמריקה
  האלוף גדי שמני – “אלוף הכיבוש” לדבריו – היה נספח צה”ל בארה”ב
  אייזנקוט וגולן היו בהשתלמות בארה”ב
  ברק – היה בארה”ב
  גם משה כחלון בוגר קורס בהרווארד !!!!
  כל אלה מגוייסים לאג’נדה האמריקאית – שלא מכירה בירושלים כבירת ישראל ומצידה שישראל היהודית תיעלם…צריך לקרוא בין השורות …ולראות את קורי העכביש של הארגון שגייס אותם.

 29. אני ממש מתגעגעת לרמט״כל אמיתי ציוני ואידאולוג ולא״מוסרי״ דיי!! נמאסתם שמאלנים הזויים !! תתפטרו!! העם לא רוצה אותכם ״שתשמרו״ עלינו!!!

 30. עזריה הוא חייל מסכן שסובל מהפרעות קשב וריכוז, וכנראה שגויס בטעות. לדעתי יש לגזור עליו עונש מאסר בפועל ולאחר פרק זמן של מספר חודשים בכלא, לתת לו חנינה בגלל סיבות נפשיות.

 31. היום לפני 43 שנים כשל הדרג הצבאי הבכיר. הכשלון והיוהרה עלו לעם הזה בכ-2500 הרוגים. מי שחזרשלם בגופו סבל מפוסט טראומה,אלפים חזרו פצועים בגופם ולעיתיםצגם בנפשם. הנצחון בא בזכות מסירות נפשם של החיילים הפשוטים שהגנו בחייהם על הבית. מאז הנהגות הצבא התחלפו, הלקחים של המלחמה ההיא לא יושמו, הערכים השתנו. רוח צה”ל היתה מאז ומתמיד רוח ההורים שחינכו לאהבת הארץ. אחוות הלוחמים. כדאי שהרמטכ”ל יזכור את זה. צבא שיתמקד בלימוד מלחמה, בערכי צה”ל הישנים. לא בעקרונות שונים מרוח העם.

 32. ערכי צהל כוללים כל מיני ערכים כמו דבקות במשימה לאור המטרה, חתירה לניצחון, אומץ, מקצועיות, משמעת, רעות, אהבת העם והמולדת, וגם שומו שמיים טוהר הנשק
  ממתי קריאה לשמור על ערכי צהל בטכס צבאי היא פסולה וממתי פסולה הקריאה של כל ראש ארגון לשמור על הערכים של הארגון ולהטמיע אותם.

  במקרה הזה ידידנו הכותב שאני תמיד נהנה לקרוא את כתביו במומו פוסל ויפה יעשה אם יקח רוורס יחזור בו וייתנצל אם כי הוא לא חייב כי זאת מדינה דמוקרטית שבה כל אחד יכול לבקר את השלטון על זרועותיו וסמליו אם בצדק ואם לא בצדק והקורא ישפוט אם הביקורת נכונה או לא.

 33. כל הקצונה הגבוהה בצה”ל נגועה במוסרנות הזו. מוסר שהורג את המותקף הוא מוסר מעוות ובלתי מוסרי בעליל. מה עושה מוסר כזה בצה”ל? אלו האירגונים השמאלנים שכל מגמתם להחליש את כוח הלחימה של צה”ל, כדי שיוכיח ש”אי אפשר לנצח את הטרור” אשר על כן נא להתקפל….

 34. דומני שהכותבים באתר מידה אינם מבינים את מידת הפער שנפער בחברה הישראלית. כאיש ששייך לתנועת העבודה ההיסטורית הנמכונה כיום גם כן שמאל ,ברור לי שאין לי כבר מכנה משותף עם המחנה הנגדי . לא ערכי לא ציוני לא לאומי ולא תרבותי. המבחן הוא פשוט כמו בפרשת דרייפוס-מי שקם מיד להגן על החייל הרוצח בדם קר אזריה אין לי אתו שיג ושיח, או ויכוח-כנראה שמדובר ברב הציבור ועל כן כל מה שנותר לעשות הוא לדאוג לכך שצאצאי ישקלו היטב אם רצונם לחיות במדינה הזת-אם זו דמותה של המדינה היהודית אזי רוב משפחת אמי שברחה מגרמניה לאוסטרליה עשתה עסקה מוצלחת יותר. בגילי גורלי נחרץ למות כנראה כאן זו לא חייב להיות גורלם של צאצאי-הם יחליטו אבל אני רשאי לומר להם איזו החלטה אני חושב לנכונה יותר

 35. בתקופת כהונתםו של אייזנקוט וסגנו יאיר גולן התרחבה עד מאוד חדירת ארגונים אנטי-ציוניים ששמו להם למטרה להכפיש את מפקדי וחיילי צה”ל בעולם .
  חדירת הגופים האלה בתמיכה ומימון של הקרן החדשה נגד ישראל התפשטה בצה”ל כסרטן ששלח גרורותיו לכל דרג בצבא .
  מענינת ההנחה לפיה החדירה לצה”ל הייתה מלווה במתן אתנן לקציני צה”ל בדמות סיורים בחו”ל , השתלמויות ועוד טובות הנאה שאינן ” מעטפות חתומות ” .
  הרמטכ”ל , עם כל הכבוד הראוי , אינו מורה הדרך ומחנך העם . ראוי היה לו קרא לסדר את סגנו יאיר גולן על התבטאות אומללה ביום השואה דווקא ונקיטת אמצעים כולל פיטורו מצה”ל .
  אבל כנראה שהרמטכ”ל וסגנו קורצו מאותו חומר והאג’נדה שלהם היא משותפת לשניהם .
  יואיל הרמטכ”ל להתעסק במה שהוא אחראי בלבד וזו התעצמות צה”ל ושמירה על בטחון האזרחים .

 36. המטכ”ל והרמטכ”ל עפ”י התפיסה הסוציאל קומוניסטית אינם רק מחנכי הציבור אלא גם האחראים לו כמפקדי צבא העם שעובר בצור מחצבתם לאורך חייו בסדיר מילואים וחירום.

 37. חשבתי שהוא אמור להיות רמטכ"ל על ביטחון ישראל, לא על מוסר ישראל הגיב:

  עלק רמטכ”ל המוסר…איפה המוסר כלפי אלאור?

  למה זה מגיע לנו???