“עיתוי פרסום מעורר חשד”: עתירה לדחות שידור תחקיר ‘עובדה’ על אלאור אזריה

לקראת שידור תוכנית ‘עובדה’ הערב, שבה צפויים להיחשף חומרים חדשים בפרשת אלאור אזריה, עתרה עמותת ‘לדעת’ למנוע את השידור: “נזק חמור לטוהר ההליך השיפוטי”. העתירה נדחתה משיקולים טכניים

עיתוי מעורר מחלוקת. צילום מסך מהפרומו לתכנית 'עובדה', שידורי קשת

מאז אותה ירייה בחברון שהציתה את פרשת אלאור אזריה, זוכה משפטו של אזריה לעניין תקשורתי רב. הסיקור האינטנסיבי, שעסק ברובו בתיאור השתלשלות העניינים בבית הדין הצבאי ובראיות שהוצגו בפניו, חשף בפני הציבור עובדות רבות אודות הזירה ואופי האירוע, והפך את הפרשייה לבעלת עניין לאומי.

ובכל זאת, שידור פרק מיוחד של תכנית התחקירים ‘עובדה’ בנושא, עשוי לחצות את הקו הדק שבין סיקור לניסיון השפעה על תוצאות המשפט. הקדימון שהפיצה ‘עובדה’, שבו מובטחת לצופים חשיפה של “הצילומים שלא פורסמו”, “קלטות הקשר” הצבאיות וחומרים עובדתיים חדשים נוספים, הביא את עמותת ‘לדעת’, העוסקת בביקורת התקשורת, לפנות לבית המשפט בבקשה להוציא צו מניעה נגד שידור התכנית הערב.

“עיתוי הפרסום מעורר חשד כי מטרתו הברורה היא להשפיע על תוצאות המשפט, שכן מדובר בתכנית ברמת חשיפה גבוהה ביותר, המשודרת בזמן הרגיש שבו יושבים שופטים להכריע דינו של אדם”, כתבו עו”ד זיו מאור, מנכ”ל האגודה, ועו”ד צחי משעל, בבקשה שהוגשה היום באופן בהול לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לדבריהם, פרסומו של חומר חדש עלול להיות בעייתי מאוד מבחינה משפטית: “יתכן שבין החומרים הללו ישנם חומרים אשר הוגשו לבית הדין כראיות ובית הדין החליט שלא לקבלם. בפרסום החומרים הללו בטלוויזיה ארצית יש כדי לחשוף את בית הדין לחומרים הללו בדרך עוקפת”. ולבסוף, העובדה שלמערכת ‘עובדה’ הגיע חומר שלא הוצג בפני בית הדין, מעוררת חשד כי “הפרסום נעשה בשליחותם העקיפה של גורמים כלשהם המבקשים להשפיע על תוצאות ההליך”.

שידור הפרק, מציינים מאור ומשעל בעתירתם, עלול להיחשב עבירה פלילית על פי החוק למניעת פגיעה בהליך פלילי שבו נקבע (סעיף 71): “לא יפרסם אדם דבר על ענין פלילי התלוי ועומד בבית משפט במטרה להשפיע על מהלך המשפט או על תוצאותיו”.

על פי העותרים, החשיבות הציבורית של המשפט מחייבת משנה זהירות והוגנות: “אין להפריז בחשיבות הציבורית של הפרשה מושאת השידור, וביחס ישר לחשיבותה הציבורית עולה החשיבות הציבורית בטוהר ההליך הפלילי בעניין החייל; הן מצד תוכן ההליך לגופו והן מצד תפיסת הציבור לגביו”.

בשל כל זאת הם מבקשים להורות על מתן צו מניעה זמני שיאסור על ‘קשת’ לשדר פרק זה של ‘עובדה’, עד לאחר מתן פסק הדין בעניינו של אזריה.

חשדם של העותרים מקבל משנה תוקף כאשר בעקבות פניות ‘מידה’ לדובר צה”ל התברר כי הצבא לא מסר את הקלטות הקשר המדוברות לידי עיתונאי ‘עובדה’. כך שסביר להניח כי גורם אחר המעורה בפרשה – התביעה או מי מטעמה – הם שהשיגו את החומרים ומסרו אותם לפרסום.

תנו לו משפט הוגן

אכן, קיים הבדל מהותי בין סיקור של העדויות והטענות העולות במהלך הדיונים בבית הדין, שנעשו בדלתיים פתוחות ובנוכחות תקשורתית גבוהה, ובין ניסיון להשפיע על מהלך המשפט באמצעות חשיפה של חומרים חדשים בשידור טלוויזיוני.

מאז תחילת המשפט מנהלת התביעה הצבאית מערך תקשורתי משומן ומתוזמן היטב. חומרים מטעמה הודלפו שוב ושוב לאמצעי התקשורת בשלבים קריטיים של הדיונים; “מומחים” למיניהם התראיינו בכלי התקשורת והדהדו את טענות התביעה; וכל אירוע שולי הקשור בתומכי החייל נופח לממדים שערורייתיים, במטרה להציגם כגזענים ואלימים. כל זאת בזמן שמשפטו של החייל מתנהל, ראיות נידונות בבית הדין וטיבו של האירוע נבחן בכלים משפטיים. תחת הלחץ התקשורתי המסיבי קשה לצפות מהשופטים שינהגו ללא משוא פנים, כאשר הובהר להם בכל דרך אפשרית כי כל תוצאה שאינה הרשעה מוחלטת תתקבל באכזבה עמוקה בקרב האליטה התקשורתית והתרבותית בישראל.

אילנה דיין עצמה הבהירה היטב מה דעתה על המשפט, כשאמרה לאחרונה בראיון שקיימה עם אבו־מאזן כי היא “מתביישת בחייל היורה”. ניתן להניח אפוא כי מה שנראה הערב תהיה דרמה מופקת היטב שתעביר את תחושת הבושה אל הצופים בבית, ובהם שופטיו של אזריה.

לאלאור אזריה עומדת הזכות הבסיסית למשפט הוגן ולניהול הליכים ראייתיים על פי כל כללי הדין והצדק, מבלי שגורמים אינטרסנטיים ישתמשו בחוסר הוגנות בתקשורת הארצית בניסיון להשפיע באופן פסול על השופטים.

ראוי היה שבית המשפט יקבל את העתירה ויורה להגן על ניקיון ההליך המשפטי. לכל אזרח בישראל עומדת הזכות הבסיסית למשפט הוגן. כן, אילנה, גם אם הוא חייל צה”ל שהרג מחבלים.

במהלך הכנת הכתבה נודע כי שופט בית המשפט המחוזי בתל־אביב, מגן אלטוביה, הורה למחוק את העתירה מנימוקים טכניים: “אין בה תשתית עובדתית באשר למועד שבו נודע למבקשת דבר שידור התחקיר”. שידור קדימונים ופרסומים מפורשים ברשת אינם בגדר תשתית ראייתית מספיקה? אוי לבושה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

23 תגובות למאמר

 1. בדיוק כמו כתבת תפירת התיק לסרן ר’, גם במקרה ההוא התוכנית שודרה תוך כדי מהלך המשפט.

 2. אוי לבכי ולנהי….לפני שבוע בפריים טיים של ליל שבת נערך ראיון סוחט דמעות עם אימו של החייל ה״טועה״ ואז לא הוגש בג״צ כנגד הראיון למרות השפעתו הציבורית…ברור לי שלציבור הימני התומך יש קושי להתמודד עם המציאות כמו גם עם הסרט הראשוני של בצלם. מערכת הסנגוריה המשומנת שהביאה אינסוף עדים לא רלוונטיים במקרה הטוב, טרחנים במקרה הפחות טוב וכאלו שאמירת האמת אינה הצד החזק שלהם , פנתה בניהול ההגנה בעיקר דרך הרגש למושבעים (הציבור) ולא בשכל ובראיות מוצקות לשופטים….לצערי אזריה החייל הקטן ישלם על כך מחיר כבד וחבל !!!

  1. עפר – אתה צריך לשים לך מדבקת “בתקשורת כמו בכביש – אל תהיה צודק – תהיה חכם”
   רוצה להסתבך עם הצל?

  2. כנראה שלא קראת או לא קראת טוב מספיק את סדרת הכתבות המצויינת שפורסמה באתר זה..

  3. בסרט של בצלם רואים את אלאור עזריה אומר משהו למ”פ שלידו שמדבר בטלפון. אח”כ באו הדריכה והירייה. בשלב הזה המ”פ היה אפאטי אפילו לירייה. בקיצור שום שליטה במה שקורה. המ”פ הזה כבר נמצא בתפקיד יותר בכיר.

  4. אתה מבלבל את המוח יש הבדל עצום בין תחקיר
   שכבר ברור מה יעלה ממנו ,{לבין להראות אם בוכיה ובצדק שלבנה נעשה משפט דרייפוס }
   כמו תחקירים קודמים של התחקירנית המתיפייפת והצדקנית בשרות השמאל
   שבינה לבין אמת צרופה ויושרה עיתונאית אין שום קשר
   זו שהוציאה מתים מהקבר ,כמו גנדי ז”ל שלא היה ביכותו להגן על האשמות בזויות
   ובאותו בהבל “תחקיר ” מורידה אנשים חיים לאותו מקום

  5. בוא נכניס את כל ההתנהלות השערורייתית של עובדה למסגרת הגדולה יותר:
   “משפט צבאי” שבו הרמטכ”ל ושר הבטחון קבעו , עוד לפני שהחל המשפט, שהחייל אשם ושיש למצות איתו את הדין אינו משפט אלא גרוטסקה.
   את מחיר הגרוטסקה הזו עלול לשלם חייל צעיר.

  6. אני מבין שלא עברת על הפרוטוקולים שפורסמו באריכות כאן באתר.

 3. ‘תכנית ברמת חשיפה גבוהה ביותר’ – יש לזה סיבה

  פשוט תודו שאתם גזענים וזהו.
  שופטים צריכים לדעת יותר טוב מלהיות מושפעים מתכנית טלוויזיה, בשביל זה יש בית משפט.
  אז כל המתלהמים, שבו בשקט ותנו לשופטים לעשות את העבודה.

 4. הם עושים הכל מעל המקפצה בלי בושה. (דרך אגב, מה דינו של שוחה בבריכה שעושה …..מעל המקפצה?)

 5. אפשר להתווכח על הסיבות של ערוץ 2 אבל ברור שהחרפה היא של בית המשפט ששוב ושוב מוכיח שאין דין ואין דיין – רק אידאולוגיה. לא פלא שלפי הסקר שהתפרסם היום בג״צ בקושי מגרד את 50% של אמון הציבור! זאת לעומת ״דיקטטורה נאורה״ אחרת כמו זו למשל של פידל קסטרו שזוכתה לקרוב ל-100%.

 6. תומך באלאור אזריה ובזיכויו , אך אני לא מתכוון לצפות בתחקיר ולכשיהיה!

 7. חובה עלינו “כריבון” לצאת ולהפגין לפיטורי השופטים ולשנות את שיטת בחירת השופטים.
  להפגין כחוק ולא לסור מבית המשפט העליון עד שכל השופטים שם יתפטרו ויחזירו לנו “הריבון” את הזכות לבחור את שופטנו כראות עניינו בלבד!

  לסלק את השופטים האלו בבושת פנים למען יראו ויראו שהם לא יקבעו לנו “הריבון” את החוקים ולא ישימו ללעג וכלס את חוקינו.
  ובטח ובטח לא יפקירו את ילדנו ויעזו לעשות משפטי ראווה לאומות העולם כמעשה קורבן.
  זאת חובתנו האזרחית וחובתנו “כריבן” החוקי במדינה דמוקרטית לצאת ולהפגין ולדרוש את סילוק השופטים האלו מיד, וגם לשנות את שיטת בחירת השופטים.
  נמאס!!!

 8. סוביודיצה.
  פעם זה היה נקרא כך עד שהשתלטו כוחות הרשע גם על התקשורת וגם על בתי המפשט.
  רק סגירה מוחלטת של גורמים עויינים אלו והוצאת תקנות חירום ממשלתיות להגליית ראשי השמאל בתקשורת והמשפט מחוץ לגבולות ישראל, תפטור את הבעיה.
  העיתונות ומערכת המפשט הפכו מכלב השמירה של הדמוקרטיה לגללי כלבים בשרות הרוע

 9. כתבה מיותרת בתכנית מיותרת שכל כוונתה להטות את הכרעת הדין . מדוע כל החכמולוגיה המיותרת שלא נעשתה במשפט . הרי ברור שלא לטובת החייל או הצדק מובאים פרטים שבחלקם ידועים ומנוצלים ביד מרושעת לצרכים פוליטיים

 10. כצפוי, עובדה לקחו את סיפור עזריה והפכו אותו לכתב אישום נגד “הכיבוש” ו”המנתחלים”.

 11. שלום לכולם,! סמל אלאור אזריה, חייב לקבל זיכוי מידי וצל”ש על שעמד בגבורה עילאית וחסל את המחבל שהשכים בבוקר על מנת לרצוח חיילים ואזרחים במדינה.

 12. שמאלנים ממומנים בידי הקרן החדשה ותכנית “עובדה” שעיקר קשריה עם בצלם ושוברים שתיקה ! עורכי התכנית ותחקירניה אנשי שמאל קיצוני מובהק שכל תכליתם לחבל באינטרסים של המדינה ופגיעה באזרחיה הימניים !!!!

 13. למה שהשופטים יושפעו מכתבת תחקיר המציגה סרטונים שהם כבר מכירים ומצוטטת עדויות שהם כבר שמעו?
  הניסיון של “מידה” להעביר את הפוקוס מהטעות שעשה אלאור הנובעת ממציאות בלתי נסבלת באיו”ש לעבר ה”תקשורת השמאלנית המוטה” הוא תעודת עניות לאתר זה.
  בתור תושב השומרון, אני חושב שהמצב מאוד בעייתי, ושאכן יש הרבה באלגן בזירות של פיגועים, אבל בתור חייל קרבי לשעבר אני סבור שאלאור שגה. אומנם הוא כרגע הקורבן באירוע, בהחלט לא הייתי רוצה להתחלף איתו, אבל הוא הביא את זה על עצמו.

 14. כתבה מיותרת של אישה שכבר צריך להסיט ממסכי הטלוויזיה. אישה שלוקחת את העיתונות לדעות פוליטיות אישיות והורסת למדינה שלמה. לא יתכן שבזמן הכרעת דין היא תנסה להשפיע באמצעות תוכנית ולזה קוראים שיבוש הליכי משפט! לגבי הגאון שאמר שחיילים לא יכולים במקום שאומר להם שהם יכולים לשמור על זכות השתיקה- בפעם הבאה שיבדוק עצמו. מדובר בזכות חוקית! המחוקק מאפשר את זכות השתיקה בחוק ולא בכדי!! להגיד לצה”ל שימנע מחיילים לאכול ולשתות במקום שמתקיים מתרומות רק בגלל שמבהירים לחיילים את הזכות החוקית שלהם, זה כבר עבריינות כשלעצמה! מענין אם הבן שלו היה הקורבן, היה מדבר בצורה כזו. פשוט בושה של תוכנית!!!!

 15. מעניין וכואב מאוד למה אילנה דיין נכנסת לתחום ששותה ואוכלת ממנו עם משפחתה חייל צהל מוכרח להרגיש חופש בחירה שהרי הוא הגבר שבגברים בחר לשרת ביחידה קרבית ואת בתוכנית מראה לצופים חלילה אכזריות להפך כול שהחייל פעל זה ברחמנות גדולה ושיקול דעת שקיים רק בעם היהודי טרם התכנית של אילנה דיין המרושעת ממש מספר ימים כבר סרוב גדול של לוחמים להתגייס לשריון ואני ממש רואה ושומע מצעירים שרצו להיות לוחמים השתנו ברגע ואפילו לשרת כלל לא רוצים בטענה של אחד מילדי מה אם אהיה בסכנה או כול תנועה שאחליט שכדאי למנוע אסון אכנס לכלא אפחד ללחום די כבר לפני שכבר לא יהיה כלום