מאחורי הסיבוב: הבלוג של יהודה הראל

בנות בצריח?

נשים יכולות היום להשתלב כמעט בכל תחומי המשק והנהגת המדינה, אך דווקא הצבא הוא אחד התחומים היחידים בהם עוד נותרה חשיבות לכוח פיזי. הפמיניסטים מנהלים את המאבק הלא נכון

לא תמיד מתאים; אילוסטרציה. צילום: אנה קפלן /פלאש90

שוויון וזהות

שוויון מלא יכול להיות רק בין זהים, כפי שאמר שפינוזה: “המבקש שוויון בין שונים, מבקש דבר חסר שחר”.

בני האדם לא נולדו שווים, לכן ישנה אפשרות רק לשוויון חלקי ביניהם: שוויון זכויות, שוויון בפני החוק, שוויון כלכלי וכו’.

חסידי השוויון הסוציאליסטים והקולקטיביסטים למיניהם רואים את ההבדלים בין בני האדם כאיום על השוויון ועל הקולקטיב, ומשתדלים להכחיש ולטשטש את השוני. לדעתם “בני האדם נולדו שווים”.

לעומתם, האינדיבידואליסטים והליברלים רואים את השוני כהזדמנות. השוני מקדם את האנושות, עושה כל אדם לעולם ומלואו, שונה ומיוחד ובלתי ניתן להחלפה. השוני בין בני האדם מחייב ומאפשר את חלוקת העבודה, את האמנות, הכישרון והגאונות.

אי אפשר להשוות בין אנשים שאינם שווים. האם פרופסור לכלכלה שווה לכוכב כדורסל ומי מהם שווה יותר? והיכן, על המגרש או באולם ההרצאות?

רק בתקופה האחרונה מתרחקים מהזהות השווה וממחיקת השוני וחותרים לשוויון של שונים (“שחור הוא יפה”, “רב תרבותיות”).

שוויון האישה ופמיניזם

בעבר פירשו את שוויון האישה כביטול, או לפחות כצמצום ההבדל בינה לבין הגבר. זכורות התמונות הציוניות והסובייטיות של נשים על הטרקטור ועל כתפן הרובה.

ב”גדוד העבודה” ובקיבוצים, הצירוף של העבודה בכביש, במחצבה ובטוריה עם האידיאולוגיה הפמיניסטית שלח את הנשים להתחרות עם הגברים בנושאים המחייבים כוח פיזי בלבד. התוצאה הייתה תסכול ונחיתות לנשים והעברתן למכבסה ולמטבח. המציאות הוכיחה כי לא יכול להיות שוויון בין המינים כאשר התחרות היא על השרירים והכוח הפיזי. ברור שתחרות חופשית ו”שווה” של נשים וגברים בהיאבקות או בהרמת משקלות לא תתרום לשוויון האישה.

בכלכלה המודרנית, בה כמעט ולא נותרו תעסוקות המצריכות כוח פיזי ושרירים, הנשים יכולות להתחרות בהצלחה כמעט בכל המקצועות: ניהול, הנדסה, מזכירות  אומנות, פקידות, מחקר, מדע, הוראה, רפואה נהיגה, מחשוב. כמעט כל מקצוע ובכל דרגה. הנשים אינן יכולות להתחרות עם הסבלים בהעלאת מקרר לקומה השלישית, אבל מרגרט טאצ’ר ואנגלה מרקל הוכיחו יתרון בתחרות על תפקיד ראש ממשלה.

בצבא

הלחימה נשארה אחד המקצועות האחרונים הדורשים כוח פיזי. בעשרות השנים האחרונות רוב החיילים אינם לוחמים, אך כל הצבא משרת את הלוחמים. מסיבה זו מנהיגי וראשי הצבא באים כמעט רק מבין הלוחמים, ולכן אין לנשים תנאים להגיע לשוויון בצבא, דבר שמשפיע לרעה על מעמדן גם לאחר השירות בצבא.

לאחרונה הולכים ומתרבים תפקידי הלחימה שאינם דורשים כוח פיזי. כאלה הם צוותי אוויר לכל סוגיהם, מפעילי טילים ומזל”טים, לוחמי סייבר, מלחי סטי”לים, לוחמי נ”מ ועוד. בכל היחידות האלה, כמו בכל היחידות תומכות הלחימה, אין יתרון מובנה לגברים והבנות יכולות וחייבות להשתלב בהן. שירות בנות דווקא ביחידות המסתערות, בהן נדרשים סיבולת וכוח פיזי, לא יתרום לשוויון ואולי אף יפגע בו.

פיקוד

יש מקום להשערה שבתפקידי הפיקוד הגבוהים יכולה להיות לנשים תרומה מיוחדת וחשובה. הבעיה היא שלצבא יש מסלול נוקשה של סולם דרגות. אם לא נמצאת מתאים לקורס מ”כים אין סיכוי שתהיה אלוף פיקוד, ראש אמ”ן או רמטכ”ל. הפז”ם (פרק זמן מזערי) של צה”ל הביא לרמט”כלים בני יותר מחמישים. שיטת סולם הדרגות הנוקשה והמיושנת היא ירושה מהצבא הרומאי לכל צבאות העולם. ברומא מסלול המשרות נקרא Cursus Honorum ולא ניתן היה לדלג בו על אף משרה בדרך – מחייל עד לדרגה העליונה של הקונסול.

כמה מגדולי המצביאים בהיסטוריה היו בתפקידם הראשון מפקדים עליונים של הצבא. כזה היה גדול המצביאים של הזמן העתיק, אלכסנדר מוקדון. לז’אן ד’ארק לא היה ניסיון צבאי מוקדם; ל”מהנדס הניצחון” של מלחמות המהפכה הצרפתית, לזאר קרנו, היה ניסיון של סגן בחיל ההנדסה; ומייסדו ומפקדו העליון של הצבא האדום המנצח במלחמת האזרחים ברוסיה, לאון טרוצקי, לא שירת מעולם בצבא.

הצבא יעשה נכון אם יבנה מסלולים בהם יוכלו חיילות, ואולי גם בעלי כושר גופני לקוי (“כ”ף-למ”דים”), להתקדם עד לדרגות הגבוהות ביותר.

עוד משהו

“אם תנסה ללמד דג לטפס על עצים, תגיע למסקנה שהוא אידיוט” — אלברט אינשטיין.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

19 תגובות למאמר

 1. לפי הכתבה שלך בחורה יכולה להיות נהגת בשריון ובמגוון תפקידים בנגמ”ש הפיקוד בסוללת תותחנים.
  בשני המקרים לא צריך כושר פיזי
  אלא שאת ההתנגדות ללוחמות בתפקידי לחימה מובילים הדתיים. הם לא רוצים נשים בתוך הטנק או הנגמ”ש.
  אז או שתתווכח איתם או שתבין שהצגת השוני הפיזי בין נשים וגברים יכול להיות מקסימום תירוץ

  1. מי שחושב שנהג בשריון לא צריך כושר פיזי לא היה בתוך טנק בחייו. והפעילות הפיזית רחבה הרבה יותר מהמקצוע הטנקאי.

  2. יכול להיות שאתה צודק.
   אני הייתי תותחן
   רוב התפקידים בתותחנים, בעיקר תפקידים בנגמ”ש, אבל גם בתומ”ת – לא זקוקים לשום כושר גופני.
   אז זה בסדר לגייס בנות לתפקידי לחימה בתותחנים??

  3. עם כל הכבוד מה אתה מקשקש? גם אני הייתי בתותחנים ואולי שירתת כעמוד גדר בשיבטה. אבל כל תפקיד אחר בנגמש או בתותח דורש כוח פיזי ובטח לאורך זמן בתנאי שדה ובטח כשהנושא הוא הפעולות הצוותיות של טיפול ותחזוקת הכלים או סחיבת תחמושת. במקרה של לוחמת אשה קורים אחד משני דברים או שהיא פוגעת בעצמה מרימה משקלים כבדים ומתאמצת באופן שיוצר נזק פזיולוגי בלתי הפיך, או שהיא עושה שטויות חסרות ערך בזמן שהמעמסה שלה בתרומה לכוח נופלת על שאר אנשי הצוות.

   לגבי הנושא שהזכרת. זכותם המלאה של הדתיים כי בהם זה פוגע ומי אתה שתחליט שהמניעה מאשה לפגוע בעצמה ובצוותה ויכולת הניצחון בשם הפמיניזם גוברת על זכותו של הדתי לשרת באופן שלא פוגע באמונתו? אתה?

   האמת היא שדחיפת הנשים למקצועות קרביים באופן שיוצר נזק לכל המעורבים הוא לא יותר מתירוץ שמאלני של משתמטים ברובם בארגוני שמאל קיצוני כדי להרחיק דתיים מהצבא או לפגוע באמונתם כדי להחליש את הבסיס האידאולוגי של צבא ההגנה לישראל ולחלופין להפוך אותו למכשיר נוח יותר לכפות את רצון השמאל על כלל המדינה.

  4. יגאל רם
   אתה נופל בפח ששמו לפניך
   אם יש 25% בנות שרוצות ויכולות לשרת – למה אתה לא נותן להן??
   בגלל שזה יגרום לדתי לאנוס אותן??
   ואם הדתי ישרת עם הומו ויתקלחו ביחד?? זה מקובל על הדתיים?
   אולי נוסיף בדיקה של נטיה מינית?
   אנחנו לא דוחפים בנות לקרבי. אנחנו דוחפים בנות מקרבי סתם
   כמו עם שירת נשים. מתכופפים בפני כל שטות של הדתיים (שטות לא כי זה דתי אלא כי זה לא חלק מהותי מהאמונה הדתית)
   האם מישהו בדק אם מקרי האונס והסטיה המינית נפוצים יותר אחרי מופע של ריטה מאחרי מופע של שלמה ארצי?
   יש הצדקה לאיסורים האלה??

 2. חולק על המסקנה. כוון שאדם שלא ראה קרב מימיו לא היה בשדה הקרב לא יודע מה זה טנקים מה זה חייל מסתער. איך יכול להיות מפקד מטה?

  אולי רק בדמיונות.

 3. בתפקידי פיקוד מסויימים חשוב שנותן ההוראה יידע מניסיון אישי מהי משמעותה מבחינת החייל, ולכן ‘עקיפה’ אינה בהכרח רעיון טוב. כך למשל, סמב”ץ, אפילו שתפקידו כרוך בעיקר בישיבה בחדר, צריך לדעת מה משמעות הוראותיו עבור החיילים בסיור הוא מנהל, וזה אפשרי רק אם הוא נטל חלק בסיורים רבים בעצמו. גם החיילים הכפופים לאותן הוראות חייבים להרגיש שמי שנותן אותן מבין (ומרגיש!) על מה הוא מדבר. לכן בצה”ל כל מפקד עובר בעצמו תחילה מסלול של חייל רגיל – וטוב שכך.

 4. מאמר יפה. אבל לא נראה לי שהתובנה הזו תשרת את העם בעתיד הרחוק.
  מי שלא שירת בתפקיד מסתער, אינו מכיר כראוי את החומר שממנו עשוי האויב, ומשום כך עשוי חלילה להקל ראש ולחשוב שבלחיצת כפתור אפשר לפתור בעיות צבאיות. דבר שאינו נכון, גם עכשיו שהרבה מהלחימה מתנהלת בשטח הטכנולוגי והמונחה וכו’.

  עיין ערך רא”ל דן חלוץ, שביכר התקפה אוירית על כניסה קרקעית (נכון מצד פיחות האבדות שהיו נחסכות על ידי לחימה באויב שכמעט ולא מחומש בנ”מ), דבר שבסופו של יום -לא- הוכיח את עצמו, ובכל זאת הוצרכה כניסה קרקעית. מה שמלמד אותנו, שאדם שלא מכיר את החומר בשטח כפי מציאותו היא, דבר שייתכן רק בבוגר כוח מסתער, הוא שרוי בחלומות באספמיא במקרה הטוב…

 5. בפועל(לפי מציאות), הייתה לך טעות בהגדרה!

  מבחינה לשונית , יש הרבה פירושים לשוויון.

  שוויון היחידי המעשי הוא “גזרה שווה” ותו לא!

 6. הבעיה היא בראש של הגברים(רובם לפחות) שנוכחות אישה ואפילו בפלוגה אחרת, מסיחה את דעתם עד כדי סיכון מבצעים וחיי אדם, ואת זאת אין ניתן לשנות, האם חייבים לסכם מבצעים וחיי לוחמים רק בשל התעקשות על שוויון? האם לגברים אין זכות למינימום סיכונים גם אם ״האשמה״ בראש שלהם?!

 7. Everybody is a Genius. But If You Judge a Fish by Its Ability to Climb a Tree, It Will Live Its Whole Life Believing that It is Stupid

 8. א. בצבא הרומאי אפשר היה להתקדם מבין שורות החיילים לדרגת סנטוריון. קציני המטה של הלגיון ומעלה היו אצילים ממונים או נבחרים, בלי ניסיון פיקודי.

  ב. צה”ל מפסיד לא רק את חסרי הנסיון הקרבי, אלא גם את רוב מי שלא במועדון המצומצם של חי”ר/סיירות.
  כמה קציני תותחנים, הנדסה, קשר, מודיעין שדה ומודיעין מגיעים למטכ”ל? כאילו שפיקוד על אגף מטה מושפע במשהו ממה שהאדם עשה 20-30 שנה מוקדם יותר, כסרן או רס”ן.
  יואב גלנט, דן חלוץ ודן הראל הם מקרים חריגים של קצינים בכירים מחוץ למועדון.

 9. ניאנדרטלים תתקדמו!!!!!!!!!

  שיריון זה לא סיירת! לא צריך כושר יוצא דופן כדי לשרת בשיריון!
  בשיריון משרתים גברים בריאים אבל ממוצעים!!! מי שחזק עובר גיבוש והולך לסיירות – לא לשיריון.

  האחוזון העליון בקרב הבנות – נמצא בכושר של גברים ממוצעים ומתאים לשרת בשיריון. (דמיינו בחורות חזקות – דמיינו כדורסלניות או ג’ודאיות).

  יש 140,000 בנות בשנתוני הגיוס.
  האחוזון המצטיין בקרב הבנות- כ1400 הבנות יכול להפעיל מאות טנקים תותחים ציוד הנדסי ונ”מ.

  ואז גם הבנים יוכלו לשרת שנתיים להשתחרר קודם ולהתחיל לפתח את עצמם ולתרום למשק ולשלם מיסים.
  (יש הרי בצה”ל 3 חטיבות שיריון סדירות – כל אחת בערך 500 חיילים).
  כמו שיש גיבוש לסיירות עבור בנים ככה צריך גיבוש לשיריון הנדסה נ”מ ותותחנים עבור בנות.

  1. זה בדיוק הקטע, המבנה הפיסיולוגי של גבר ממוצע שונה מהותית מהמבנה של אשה, ואפילו אם היא באחוזון העליון ולא ממוצעת. כל כך מהותי, שכל מחקר שנעשה בצה”ל בנושא הגיע למסקנה נחרצת שנשים לא מתאימות לתפקידי לחימה בכלל, ולשריון בפרט.

   לא מדובר כאן ב”להיות בכושר”. יש כאן הבדלים מהותיים שלא ניתנים לשינוי ע”י כושר, טוב ככל שיהיה. לדוגמא, אישה מוגדרת תת משקל אם יש לה פחות מ 21% שומן, בעוד אצל גבר מדובר בפחות מ 8% – הבדל של מעל 250%. יש הבדל בצפיפות מסת העצם וכן באחוז השריר. יש הבדל בספיקת לב-ריאה (כי הלבבות והריאות של גברים גדולים יותר), לגברים יש רגליים ארוכות יותר, וכמובן בגודל הפיזי הכולל – גברים גדולים יותר מנשים בכ15%. גברים חזקים מנשים בכ30%.

   צה”ל בדק ומצא שעליו לסנן 10,000 נשים כדי למצוא אישה אחת מתאימה לשריון. זהו בזבוז משאבים אדיר, עם פוטנציאל להרס בריאות האישה (נשים סובלות מפציעות הרבה יותר מגברים עקב מבנה מפרקים שונה ועצמות פחות צפופות).

   אסור לתת לכל מיני אג’נדות לעוור אותנו מהמציאות. במציאות גברים ונשים שונים מהותית פיזיולוגית. את הלחימה במגרש הפיזי יש להשאיר לגברים. לדחוף נשים דווקא למקום שבו הם תמיד יהיו נחותות מגברים לא רק יפגע במבצעיות צה”ל, אלא בעיקר, לא יקדם את מעמד האישה בשום צורה אלא דווקא ינציח את הסטיגמה שאישה היא נחותה.

  2. עדיף שאתה תתקדם. אין לך מושג כמה פשרות והרס מבצעיות עושים כדי להחזיק שם את הבנות האומללות הללו שרובן רוצות החוצה אחרי חודשיים. כמה פטורים כמה שינוי דרישות כמה אפליה במשקלים ובמאמץ והכל כדי שכמה פמיניסטיות פנאטיות יוכלו לחייך למראה ולהנהן בסיפוק.
   אז למה בדוגמה הספורטיבית שלך לא עושים תחרויות מעורבות? תמשיכו להכחיש את הטבע האנושי זה רק גורם לכולם להבין עד כמה שיטתכם מגוחכת ופנאטית כאילו בשם הנאורות.

  3. לא צריך כושר יוצא דופן? צריך להרים משקלים גבוהים, למתוח מזכומים, לטעון פגזים, לנקות קנים, להרים ולהתקין פלטות שריון, לחלץ בשניות לוחמים בטנק שנפגע, לחיות בתוך קופסה סגורה מבלי לצאת ממנה במשך ימים. אתה חושב שלא דרוש כושר יוצא דופן? צריך מאמץ עילאי. את תמונות הניצחון הפמיניסטיות אתה תמיד יכול ליצור בסטודיו תל אביב.

  4. בשנית:

   בעלי הכושר יוצא הדופן הולכים לסיירות.

   לא צריך כושר יוצא דופן לשיריון.

   צריך כושר ממוצע לשיריון.

   כמו שהבת החזקה בכיתה נמצאת בכושר של הבנים הממוצעים בכיתה.

   ככה אותה בת מתאימה לשיריון.

   לא בגלל עיני התכלת התאהבתי דוקא בו גם אינני מתרשמת מחוסנו או מגובהו… הוא פשוט שיריונר לא פחות ולא יותר…