משרד החינוך ועיריית תל אביב מגנים על מנהל בית ספר שסירב להשמיע את “התקווה”

ועדת החינוך דנה בסירוב של מנהל בית ספר בת”א להשמיע את ההמנון הלאומי בתום טקס הזיכרון ליצחק רבין. המנהל לא הופיע לדיון, אך זכה לתמיכתן של נציגוֹת המדינה: “מנהלים הם לא רובוטים”

נציגותיהם גיבו את המנהל הסורר; שר החינוך נפתלי בנט וראש עיריית ת"א רון חולדאי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90.

ועדת החינוך, התרבות והספורט התכנסה אתמול (שלישי) לדון בהחלטת מנהל בית הספר ‘תיכונט’ בתל אביב, רם כהן, שלא לחתום את טקס יום הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין ז”ל בשירת ההמנון הלאומי. בעקבות האירוע, שנחשף לפני כשלושה שבועות באתר ‘וואלה!NEWS’, התעוררה מחאה נרחבת מצד מורים, הורים ותלמידים רבים מבית הספר ומחוצה לו.

אם במערכת החינוך במדינת ישראל היה קיים חופש בחירה בבתי הספר, הסאגה הזו הייתה יכולה אולי להימנע. אך החלטותיו של מנהל ‘תיכונט’ למעשה כופות על התלמידים וההורים את עולם ערכיו, ואין להם ברירה אחרת. וכל עוד זה המצב, למען הסדר הטוב וההגינות יש ליישר קו לפי החוק הקיים, שאינו עומד לצידו של כהן.

כהן, איש שמאל שכבר עורר בעבר סערה כשאמר כי לא יעסיק מורים המתגוררים מחוץ לקו הירוק, דחה את ההזמנה של יו”ר ועדת החינוך, ח”כ יעקב מרגי מש”ס, ונמנע מלהופיע לדיון. המנהל מתל אביב אמנם לא הגיע פיזית למשכן הכנסת, אך הוא שלח לחברי הוועדה מכתב בו טען כי ההמנון “לא התחבר לתכנים” של טקס הזיכרון לראש הממשלה המנוח.

כהן גם ציין במכתבו כי מי שחושב שטקסי בית ספר כמוהם כטקס ממלכתי לוקה ב”טעות רווחת”, אך כנראה שהטעות היא דווקא בידיו של מנהל ‘תיכונט’. “חוק יום הזיכרון ליצחק רבין” שנחקק בשנת 1997 קובע במפורש כי מדובר ב”יום זיכרון ממלכתי” שיצוין “במוסדות המדינה, במחנות צה”ל ובבתי הספר”. נוסח החוק אף מפרט באופן ספציפי כיצד יצוין החוק בבתי הספר, ומבהיר כי שר החינוך אמון על ביצועו.

לאחר מכן פנה כהן להעביר לחברי הכנסת שיעור בדמוקרטיה. “אני תוהה”, כתב מנהל ‘תיכונט’, “האם נבחן אנשים בהתאם לעוצמת הקול בה ישירו את ההמנון. ההיצמדות חסרת הפשרות לסמלים היא ביטוי לחולשת הדמוקרטיה”.

“הטקס לזכר רבין לא התייחס למדינת ישראל”

מנהל ‘תיכונט’ אמנם לא כיבד את ועדת החינוך בנוכחותו, עובדה שהעלתה את חמתו של יו”ר הוועדה מרגי (“זו התנהגות שחצנית”). אך השקפת עולמו של כהן דווקא ריחפה בחלל החדר בדמות שתי עובדות הציבור שנכחו בישיבה – המפקחת על בתי הספר העל-יסודיים בתל אביב מטעם משרד החינוך, אסנת אייל; ומנהלת האגף לחינוך על-יסודי בעיריית תל אביב, רותי אנזל.

בדומה לכהן, גם נציגות משרד החינוך ועיריית תל אביב התעלמו מחוק יום הזיכרון ליצחק רבין. כך למשל המפקחת של משרד החינוך טענה למשל כי “אין תשובה ספציפית” לשאלה האם טקס יום הזיכרון לרבין הוא אירוע ממלכתי, ולאחר מכן הבהירה כי היא “לא מוסמכת” לענות על השאלה. מיד לאחר מכן, קבעה האחראית לבתי הספר התיכונים בעיריית תל אביב כי “לא חובה” לקיים בבתי ספר טקסים לזכר ראש הממשלה המנוח – טענה שעוררה זעם רב בקרב חברי הכנסת, שטענו כי אינה מתיישבת עם החוק הקיים (תגובת העירייה מופיעה בסוף הכתבה).

אייל, נציגת משרד החינוך, שתיארה את כהן כ”מנהל מוכשר המנהל את בית הספר באופן יוצא מן הכלל”, סיפרה כי אחרי התקרית בטקס הזיכרון לרבין, זומן כהן ל”בירור” אצל מפקחת מחוז ת”א במשרד, אך בסיומו לא הושתה עליו סנקציה כלשהי, בדמות נזיפה או הערה. מעבר לכך, המפקחת של משרד החינוך נשמעה כמי שמגבה את החלטתו של המנהל לא לאפשר לתלמידים לשיר את ‘התקווה’ בסיום הטקס. “מנהלים הם לא רובוטים”, אמרה אייל, שהוסיפה כי לכהן היה מקום ל”שיקול דעת” האם להשמיע את ההמנון. לדבריה, טקס הזיכרון ב’תיכונט’ “היה מורכב משירים וממלל שעיקרם כבוד יצחק רבין וכבוד עשייתו”, וכי הטקס “בכלל לא דיבר על מדינת ישראל”.

במילים אחרות, נציגת משרד החינוך טענה כי טקס ממלכתי, בבית ספר ממלכתי, לזכר ראש ממשלת ישראל, אינו טומן בחובו קשר למדינת ישראל ולסמליה, ולכן אין צורך לשיר בסיומו את ההמנון הלאומי. עוד נטען כי כהן אמר שנגינת ההמנון “מתאימה למגרשי כדורגל”: “בטקס דיברנו על דמוקרטיה, על רצח. מה הקשר להמנון? בטקס לזכרם של חללי צה”ל השמענו את ההמנון”. הבנתם? מה שמתאים למגרשי כדורגל, מתאים גם לטקס לזכרם של חללי צה”ל. נציגת משרד החינוך אייל מיהרה לגונן על כהן ואמרה כי המנהל “טוען שדבריו הוצאו מהקשרם”.

תאטרון האבסורד מצד פקידי הציבור נמשך גם כשרשות הדיבור עברה לידי אנזל, נציגת עיריית ת”א בדיון. לדבריה, היחס של כהן להמנון הלאומי “אינו שנוי במחלוקת”, וכי “עמדת העירייה היא שלמנהלי בתי ספר ניתנת אוטונומיה” גם בניהול נושאים פוליטיים בתוככי המוסד החינוכי. העובדה כי בית ספר ממלכתי כפוף לחוק חינוך ממלכתי, הקובע כי נאסרת “כל תעמולה מפלגתית ומדינית במוסד חינוך בכל צורה שהיא” נעלמה כנראה מעיניהם של אנשי אגף החינוך בעיריית תל אביב.

לאן נעלם דגל ישראל?

תשובותיהן של נציגות משרד החינוך ועיריית תל אביב, כמו גם מכתבו של המנהל כהן לא סיפקו את הח”כים שנכחו בדיון, בלשון המעטה. מלבד דב חנין מהרשימה המשותפת, בקרב הח”כים שררה תמימות דעים חוצת מפלגות כי מעשיו של כהן היו פסולים. “רם מנהל מצוין וערכי שמנהל בית ספר למופת”, אמר ח”כ מאיר כהן מ’יש עתיד’, אך באותה נשימה ביקר את מנהל ‘תיכונט’ כי הוא “פועל בבית הספר כמרחב שניתן לעשות בו הכל”.

חבר הוועדה, ח”כ עודד פורר מ’ישראל ביתנו’, טען כי התנהלותו של כהן “מהווה הידרדרות במדרון החלקלק של התפרקות המדינה מסמליה ומעקרונותיה”. פורר גם הציג לכאורה הוכחות מצולמות כי ב’תיכונט’ לא מונף דגל ישראל מעל גג בנין בית הספר או בחזיתו, כנדרש בחוק. נציגת עיריית תל אביב טענה מנגד כי הדגל קיים, אך לא הציגה הוכחה מצולמת לדברים.

בסיום הדיון, הורתה הוועדה למשרד החינוך לערוך “בירור מקיף” עם כהן בנוגע להתנהלותו בטקס הזיכרון לרבין ובעניין הצבת הדגל בבית הספר – ולקבל מידי המשרד את ממצאי הבדיקה בתוך 30 יום.

בימים אלו, כשמשרד החינוך מודיע בריש גלי כי יזמן לבירור מנהלים שהזמינו את אנשי ‘שוברים שתיקה’ לשאת דברים מול תלמידיהם, ראוי כי שר החינוך, נפתלי בנט, ייכנס לעובי הקורה גם כשמדובר במנהל בית ספר שמבקש להטמיע בתלמידיו אג’נדה פוסט-ציונית, ומכנה את שירת ההמנון בידי בני נוער “החלשת הדמוקרטיה”.

תגובת עיריית תל אביב:מנהלת האגף לחינוך על יסודי רותי אנזל לא אמרה בדיון כי אין חובה לציין את יום הזיכרון לרבין בבתי הספר. ע”פ החוק המוזכר יש לציין את יום הזיכרון במערכות החינוך, אולם אין חובה לקיים טקס וניתן לציין זאת בדרכים שונות כגון מעגלי שיח, שיעורי חינוך וחברה, פעילויות חינוכיות ועוד וזו הייתה כוונתה של מנהלת האגף. זאת ועוד, חוזר מנכ”ל משרד החינוך אף מציין במפורש כי רצוי לנהל דיונים פוליטיים בכיתות ומפרט את האופן בו ניתן לעשות זאת.
מינהל החינוך בעיריית תל אביב-יפו מעניק אוטונומיה וגיבוי מלא למנהלי בתי הספר בבחירת אופן ציון יום הזיכרון, כולל לאופן שבו רם כהן, מנהל מצוין המחנך לערכים ולדמוקרטיה, בחר לפעול. יודגש כי רם כהן לא התנגד או סירב להשמעת ההמנון. הטקס שנערך בתיכונט היה עמוס בתכנים שמטרתם חיזוק הדמוקרטיה והסובלנות, אך לא כלל את השמעת ההמנון. יש לציין כי ההמנון מושמע בטקסים אחרים המתקיימים בבית הספר ואין למנהל התנגדות עקרונית להשמעתו”.

בקשת תגובה נשלחה למשרד החינוך ותפורסם לכשתתקבל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

13 תגובות למאמר

 1. “דמוקרטיה” פועלת רק כאשר הדעה היא שמאל. כל אופציה אחרת היא הסתה מתבהמת ודיקטטורה או צעדים או ניצנים של דיקטטורה!!
  פשוט בושה שמדינה ריבונית תדרוש מאגף החינוך להשמיע את ההמנון הלאומי בציבור!! ועוד ביום המציין רצח ראש ממשלה!!!
  כרגיל הסמאל ממשיך להתבכיין ולהיות בטוח כל כך שהוא מבין ויודע הכל מטיף ופעול באופן לא חוקי.
  המדינה צריכה לאכוף בזכוכית מגדלת “מנהל” כזה רוצה דמוקרטיה תנו לו דמוקרטיה לפי הספר כולל כל הסעיפים שלא נוח. עשיתי את אותו דבר לחיילים עם פקודות מט”כל אחרי 3 שעות בדיוק כל הפלוגה התחננה לחזור להבנות שהיו לפני בלי לרוץ לספר החוקים כשנוח לך ולהתעלם כשלא נוח..

 2. נכון, מה פתאום שידברו בעצרת זכרון של רבין על א”י, הרי רבין היה ראש ממשלה באיזה כוכב בחלל, (שכחתי את שמו) אז מה הקשר לכדור הארץ בכלל ולא”י בפרט…..

 3. ואיפה שר החינוך נפתלי בנט בכל הסיפור הזה ?
  מנהלי בתי ספר פועלים בניגוד לחוק ונציגיו של בנט מגבים אותם.
  מנהלי בתי ספר פועלים בניגוד ל”הנחיות” של שר החינוך. ושר החינוך ? אם יש שר חינוך , יופע מיד

  1. נפתלי בנט הוא אח של יאיר לפיד, חייל של נוני מוזס וסוס טרויאני של השמאל שהשתלט על המפד”ל כדי למנוע הקמת ממשלה שתוכל לממש יעדים יהודיים לאומיים.

  2. די כבר להאשים את השמאל והמרכז בכל דבר. זו עמדה פרטית של שמאל קיצוני שגונה ע”י כלל חברי הכנסת. בנט אינו שמאלני ומזמן אינו אח של יאיר. הוא ימני קיצוני ועסוק בקידום ענייני המתנחלים ולא בטיפול במשרדו. בנט היה צריך לטפל בנושא וכמובן גם בשלוחיו שאינם עושים זאת. אדון שקדייה הימני קח אחריות על הצד שלך במקום אשמות שווא.

 4. מדהים כמה שהשמאל אלרגי אפילו לסממן הלאומי הכי קטן. זה לא רציונלי, זה מצב נפשי.

  1. תיאור מדויק. פשוט קשה להם נפשית עם ההמנון והדגל. אלא אם כן מדובר בדגל הפלסטיני וב”בילאדי בילאדי”. לזה הם דווקא מתחברים בקלות…

 5. אין מתנה יפה יותר לשיח הישראלי מאשר העובדה שאורן חזן ואתר מידה עוסקים בהנצחת ראש הממשלה יצחק רבין. עצם המחשבה שבימין רואים באיש שהולבש במדי SS, קדוש שיש לעטפו בסמלי המדינה היא מרנינה. אולי מותו לא היה לשווא.

  1. בזמן שישנת, התברר מי שהלביש את רבין במדי SS היה סוכן של השב”כ.

 6. מנהל תיכון הוא עובד מדינת ישראל. זו לא ממלכה שלו והוא מקבל שכר נאה על עבודתו. יצחק רבין חי, עבד ואף נהרג למען מדינת ישראל ואין ראוי מהשמעת ההמנון בטקס לזכרו. אי הופעת המנהל בוועדה היא זלזול שאף הוא ראוי לענישה. בהחלט ראוי שבטקס ממלכתי יושמע ההמנון ואם זה לא כתוב זה פשוט מובן מאיליו. מנהל בית ספר אינו יכול לעשות כרצונו וודאי לא לכפות את דעותיו. מן הראוי היה לפטר אותו כבר כשהכריז שלא יעסיק מורים שגרים מחוץ לקו הירוק ומוטב מאוחר מאשר אף פעם. ואני לא ימני ותפסיקו להאשים את השמאל והמרכז במחדלי ממשלת הימין. איפה שר החינוך ? האחראית על הטקסים ?

 7. חבל מאוד שלא חוקרים, באותה מידה של צדקנות ורדיפה, מנהלים של עשרות בתי ספר שכלל לא טורחים לציין את יום השנה לרצח רבין
  כל הכבוד לרם כהן על האומץ לשמור על האמת שלו בתוך המציאות האיומה שאנחנו חיים בה