ח”כ חאג’ יחיא: “עונש המוות למוכרי קרקעות לא פוגע בזכויות אדם”

בשיחה עם ‘מידה’, הח”כ מהרשימה המשותפת לא חוזר בו מתמיכתו בחוק הפלסטיני המשית עונש מוות על מוכרי אדמות ליהודים: “רבין נרצח בכיכר, אצל הפלסטינים לפחות מעמידים למשפט”

"בארה"ב אפשר להוציא אנשים להורג, וברשות הפלסטינית לא?" ח"כ עבד אל־חכים חאג' יחיא. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת עבד אל־חכים חאג’ יחיא מהרשימה המשותפת עורר אתמול (רביעי) סערה, כשבנאום בכנסת הביע תמיכה בחוק הפלסטיני הקובע כי ערבי שימכור אדמתו ליהודי עלול לעמוד בפני גזר דין מוות. מלבד האיום במוות, המוכרים הפלסטינים חשופים גם לעינויים, למאסר ממושך המלווה בעבודות כפייה וללקיחת החוק לידיים מצד תושבים פלסטינים.

בשיחה שקיימנו עמו, ח”כ חאג’ יחיא לא רק שאינו חוזר בו אלא אף טוען כי למדינת ישראל אין זכות לבקר את הפלסטינים בנושא. “תתביישו לכם שאתם מדברים (על החוק הפלסטיני)”, הוא מאשים. “על רבין הוציאו דין מוסר ורצחו אותו בלי משפט. פה לפחות מגישים לבית משפט”.

בישראל קיים קונצנזוס מוחלט נגד רצח רבין. מנגד, אתה בעצמך מצדד בחוק הוצאה להורג של פלסטינים רק כי מכרו אדמות ליהודים.

“מה המשמעות של בתי המשפט של הרשות הפלסטינית אם הם לא יכולים לחוקק חוקים? מה המשמעות של יו”ר הרשות הפלסטינית אם הוא לא יכול לאכוף חוקים? חוקים מחוקקים כדי להיות מיושמים או רק כדי להיות דיו על הנייר? אני תומך ביישום כל חוק שעובר דרך צינורות החקיקה המקובלים, ושלא רומס זכויות אדם ולא רומס אנשים”.

אתה טוען שחוק הקובע שיש להוציא להורג אדם רק כי מכר קרקע ליהודי “אינו רומס זכויות אדם”?

“חד משמעית לא. בארה”ב מוציאים אנשים להורג על פי חוק, והיא עדיין נחשבת לדמוקרטיה. אז בארה”ב אפשר שיהיה חוק עונש מוות נגד מי שהרג בן אדם אחד, וכאן נגד מי שמכר אדמות מולדת אי אפשר? למה?”

בארה”ב מוציאים להורג רוצחים, לא אנשים שמכרו את הקרקע הפרטית שלהם למישהו אחר.

“אז עכשיו אתה רוצה לבחור את הנורמות. מי אומר שדווקא השקפת העולם שלך צודקת? לכל ישות יש זכות לחוקק חוקים בטריטוריה שלה, וכל ישות מחליטה איפה להחמיר בחוקיה ואיפה לא. אתה לא תקבע לרשות הפלסטינית מה מבחינתה יותר חמור ומה פחות חמור”.

אז לשיטתך למדינת ישראל יש זכות תאורטית לחוקק חוק עונש מוות על יהודי שמוכר אדמותיו לערבים?

“לא, כי ישראל היא מדינה כובשת בשטחים הפלסטיניים בגדה המערבית, ועל פי החוק הבינלאומי אין לה זכות להחיל חוקיה בשטח הזה – לא עונש מוות ולא את חוק ההסדרה. אין דבר כזה ‘התנחלות חוקית’, והבעלות הפרטית היא לא פונקציה בשטחים האלו”.

“מכירת קרקע ליהודי – פעולה אלימה”

בינואר 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, הוצב חאג’ יחיא, איש התנועה האסלאמית, במקום השישי ברשימה המשותפת הערבית, מטעם סיעת רע”מ. בעבר כיהן חאג’ יחיא כראש עיריית טייבה בשתי קדנציות שונות, בסוף שנות התשעים ובין 2005 ל־2007.

במצעה קובעת הרשימה המשותפת כי היא “נאבקת למען שלום צודק באזור”. לדברי ח”כ חאג’ יחיא, לא קיימת סתירה בין מחויבותה של הרשימה המשותפת להשגת שלום ובין תמיכתו העקרונית ב’חוק המוות’ הפלסטיני. “אנחנו מקדמים שלום”, הוא אומר, “אבל הדרך לקדם שלום היא לא בהוספת התנחלויות אלא בדילול התנחלויות והוצאת המתנחלים מהטריטוריה הפלסטינית. ישראל מפקיעה וגונבת אלפי דונמים של אדמות, ועוד אחרי זה טוענת בחוק ההסדרה ל’תום לב’. נמאס מהשקרים האלו”.

אתה באמת תומך בעינויים של פלסטינים במרתפי הביטחון המסכל רק כי מכרו אדמות ליהודים?

“אני תומך בלשון החוק כי הוא מייצר הרתעה, מעצם זה שהוא קיים. זה אקט של הגנה עצמית מצד הרשות הפלסטינית, מפני תופעה של זיופי הסכמים שעושים המתנחלים”.

אפרופו זיופים, כשבית המשפט העליון הישראלי החליט לבטל לפני מספר חודשים את זכייתן של משפחות ערביות במכרז לבנייה בשכונה חדשה בעפולה בטענה כי המכרז זויף, חברתו לסיעה של חאג’ יחיא, ח”כ עאידה תומא סלימאן, טענה כי מדובר ב”אפרטהייד”, וכי הטענות לזיופים היו “תירוץ של גזענים שרוצים לפגוע בציבור הערבי ובסיכוי לדו־קיום. חבל שבית המשפט יישר איתם קו”.

ח”כ חאג’ יחיא טוען כי “אף אחד לא הוצא להורג” בגלל החוק הפלסטיני, וכי הוא לא מיושם בפועל. במציאות, החוק התיר את דמם של פלסטינים רבים שמכרו אדמותיהם ליהודים. אצל חלקם הוכח כי נרצחו, בעוד אחרים מצאו את מותם בדרכים מסתוריות. כזכור, לפני מספר חודשים חשפה התכנית ‘עובדה’ באמצעות תחקירני ‘עד כאן’, כי גם גורמים ישראלים מהשמאל הרדיקלי הביעו תמיכה לכאורה בסיוע להסגרה אפשרית של מוכרי קרקעות פלסטינים לידי מנגנון הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית. “בינתיים מי שמבצע עינויים זה השב”כ הישראלי, ומי שקובע עונשי מינימום למיידי אבנים זה בית המשפט הישראלי בהוראת הממשלה”, טוען הח”כ מהרשימה המשותפת,

יידוי אבנים הוא פעולה אלימה שיכולה לגרום גם למוות, כמו במקרה של הילדה אדל ביטון ז”ל. מכירת קרקעות לא טומנת בחובה פגיעה בנפש.

“מכירת קרקע מולדת זו כן פעולה אלימה. אם ישראל רוצה היא יכולה לספח לעצמה את הגדה המערבית, ואז כל אדמה תהיה פרטית ותוכל לעבור מיד ליד, כפי שקורה בתוך השטח הריבוני של מדינת ישראל. כל עוד זה לא קורה, את המולדת הפלסטינית לא מוכרים בעד שום הון”.

ואם בכל זאת מוכרים, הוצאה להורג היא מעשה לגיטימי בעיניך?

“אני נגד לקיחת החוק לידיים, אבל אני בעד חוקים שמאפשרים לפלסטינים להגן על עצמם מפני גניבת אדמות”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

 1. לרגע חשבתי “זה אמיתי”?!?
  אה, כן זה אמיתי, זה ערבי,
  אצלם המוות הוא מה בכך.
  תשכחו מזה, מה לכם לחפש לחנך את הפלסטינים, זובחי אדם עגלים ישקון {הנביא ראה ברוח קודשו את אבו בכר – החליף הראשון ואחד מהצח’אבה [חברי מוחמד פסול אללה (כלשון מורינו הרמב”ם)] שהיה משחק ומחבב את בכרי הגמלים, אך לא הניד עפעף כאשר הניף את החרב במשך לילה שלם וביתק את ראשיהם של 600 גברים יהודים משבט סמוך למכה, ביום לאור השמש, ובלילה לאור נרות} ודי למבין!!

  אבל מצד שני…

  אולי גם אנחנו נתמוך בחוק הזה, ככה מי שמכר את הקרקע ימות, ולא יוכל אח”כ כשיראה שבנו שם בית כנסת והם מצליחים לעשות משהו עם האדמה שהוא הפקיר והוביר, הוא לא יוכל אח”כ ליילל וללכת לבג”ץ שיחבשו לו את הפצעים ויסלקו יהודים חפים מפשע מעל אדמות שנרכשו בכסף מלא (ויותר מכן, בדמם של אחינו ואבותינו במלחמת ששת הימים)!

  1. הבעייה מתחילה כשמנסים להתווכח עם ערבי מוסלמי, תוך שימוש בטענות הגיוניות. חבל על הזמן והמאמץ. מנסיוני גיליתי שזה כמו לנסות לייבש את האוקיינוס האטלנטי עם כפית. מבחינתו, קידום השלום אכן מתבצע על ידי עינויים ורציחות. אלה האנשים וזה ההיגיון שלהם.

 2. חבל שלא המשכתם ושאלתם את חבר הכנסת הלא נכבד, אם למדינת ישראל יש זכות תאורטית לחוקק חוק עונש מוות על יהודי שמוכר אדמותיו לערבים, לא בשטחים “הכבושים” אלא בתוך תחומי הקו הירוק. אז הייתם מקבלים ללא ספק את התשובה, שכל סנטימטר מרובע בין הירדן לים הינו שטח “פלסטיני” כבוש, שליהודים אין שום זכות להיות בעליו, לשלוט עליו, או אפילו לחיות בו. זה היה מבהיר את המציאות לכמה אנשי שמאל נאורים, שעדיין מאמינים שפשרה עם המוסלמים המקומיים אפשרית. ואולי לא. האשליות המתוקות הן תמיד הרבה יותר נחמדות מן האמת המרה.

  1. הרשה לי לגחך. איש השמאל היה מצליח לעשות לזה רציונליזציה בדרך כלשהי גם אם זה היה מלווה בדיסוננס קוגנטיבי לא קטן.

 3. רבין נרצח בכיכר, אדוני חבר הכנסת הלא נכבד !!! רבין לא הוצא להורג על ידי בית משפט של מדינת ישראל, אלא נרצח על ידי פושע שנתפס, נשפט ונשלח למאסר !!!

  אתה מדבר על הוצאה להורג מאורגנת, מטעם המדינה ! מה בכלל ההשוואה ???

 4. המולדת הפלסטינית הוזכרה מספר פעמים. במקום לבדוק איתו את הסוגיה מנסים להוכיח שהוא בעד זכויות אדם להבנתו. את זה אנחנו יודעים.הןא ערבי מוסלמי וכאן בדר”כ אין הפתעות.

 5. אכן, צודק חאג’. משמת אדם, פסו זכויותיו וחובותיו כאן.
  מכאן, שאין יותר פגיעה בו ובכל הקשור אליו.
  כן ירבו בעלי זכויות כאלה.

 6. אני חושב שהנקודה המרכזית מהראיון הזה הוא זוית הראיה וסולם הערכים במאבק הזה. מבחינת ישראל הדבר החשוב ביותר זה חיי אדם, הן של אזרחים והן של זרים ובמקרה קיצון הן של הרוצח והן של הנרצח, ולכן עונש המוות היחידי הוא על מקרה היסטורי קיצוני ביותר.
  לעומת זאת הרשות מחוקקת חוק שכזה על מכירת אדמה.
  זה כל ההבדל על סולם הערכים של שני הצדדים.

  ובלי שום קשר, לא ברור לי איך הח”כ הזה הגיע למסקנה שעל ידי הוצאות להורג הם יוכלו להגן מזיוף מסמכים אם הם הורגים את מי שמסמכיו זויפו…

 7. רק לחשוב כיצד תראה המדינה הפלסטינית אם תקום. ולו רק מהסיבה הזאת אסור לאפשר להם להקים מדינה. זאת תהיה מדינה מושחתת על בסיס דירקטורי. מדינה התלויה בחסדי מדינות תורמות. מדינה שאותם כספי תרומות יפלו בידי השליטים וחבריהם. עולם שלישי ומושחת

  1. אתה אופטימי. תוך זמן קצר זו תהפוך להיות מדינה אוכלת יושביה. ורסיה “פלסטינית” של דאעש או משהו בדומה. הם אלימים, כוחניים, נוקשים, חסרי מעוף, מושחתים, תרבותם פרימיטיבית ושוחקת. זה לא סתם שאין בנמצא ערבי ישראלי אחד שלא מוכן להפוך להיות “תושב פלסטין”. באופן פרדוקסלי הם מעוניינים להפוך את ישראל לסוג של פלסטין. באיוולתם הם סבורים שיוכלו למצוץ את לשדה של ישראל מבלי להורגה ומבלי להינזק. תרבות מקוללת.

 8. ציטוט : “רבין נרצח בכיכר , אצלנו לפחות מעמידים למשפט ”
  משפט כזה מטומטם מח”כ עוד לא שמעתי.
  הוא משווה רצח של ר”מ ע”י מתנקש לרצח מטעם הרשות הפלסטינית .
  זה מאמת מאפיין מחשבה ערבית .

 9. הריבון היחיד בין הנהר לים הוא מדינת ישראל . אם המדינה מאפשרת למאפיונרים ערבים לקבל סמכויות שיפוט ולרצוח – הרי דמו של הנרצח נשפך באשמת מדינת ישראל .

 10. בינתיים התשובה היא להציע חוק זהה בישראל על מכירה לזרים, ואחר כך להשוות את הטיעונים של הכלב חג יחיא בשני המקרים.
  יהיה מעניין.

 11. לא מבין מה כולם צועקים.
  המרואיין הציג שתי השקפות ברורות ונכונות לפי כל קנה מדה לאומי:
  – זה אקט של הגנה עצמית מצד הרשות הפלסטינית… מכירת קרקע מולדת זו כן פעולה אלימה.
  – אם ישראל רוצה היא יכולה לספח לעצמה את הגדה המערבית, ואז כל אדמה תהיה פרטית ותוכל לעבור מיד ליד, כפי שקורה בתוך השטח הריבוני של מדינת ישראל.

  גם בישראל יש חוק לגבי בגידה, המגדיר כך גם מסירת קרקע לריבונות אחרת, והמשית עליה ענש מוות. ברור שבמדינה ריבונית היחידים שיכולים לבצע בגידה כזו הם שליחי השלטון (קצינים בכירים, שופטים בכירים, פוליטיקאים בכירים), ואילו ב”רשות” במלחמת שחרור מדובר בכל מי שפועל נגד ההתקוממות הזו.
  גם ארגוני המחתרת לפני קום המדינה החליטו על דעת עצמם מי “שייך” לנו ומי לצרינו, לטוב ולרע.
  את הביקורת העניינית על הרשות הפלסטינית יש למקד לא באלימות שהם מפעילים כנגד אויביהם, אלא בהתנהלות הפנימית שלהם, כלומר בדרך הרגילה של מדינה ערבית ממוצעת. חלק מהתגובות אכן פרטו נושאים אלה, וזה טוב.

  וצודק הח”כ הנכבד בעיקר בנקודה השניה.
  כל עוד ישראל מאפשרת לו להיות חבר בפרלמנט שלה – לאדם שתומך באפן פעיל בתנועה המסלמית לחיסול מדינת ישראל – אין לנו מקום לבוא בטענות לאויבינו, על כך שהם יודעים מה הם רוצים, ומסוגלים לפעול בהחלטיות למימוש מטרותיהם הלאומיות.

 12. האמת? צודק.
  חאג’ יחיא וחנין זועבי מייצגים נאמנה את הציבור הערבי.
  הם בדרכם הנחושה הלא צבועה ולא מתנצלת מציבים בפניני מראה שבה קשה לנו להתבונן בעצמינו.
  עלינו לתקן את דרכנו ולא “להזדעזע ולהתחלחל” מ”מציב המראה”.
  עלינו לעמוד על האמת הנצחית שלנו ולא להתכופף כל אימת שהיא נראית “לא תרבותית” ל”תרבות המערבית” ומיצגיה. כאשר רב יהודי מורה שכך ההלכה אך זו אינה דעתי הוא מחלל שם שמיים ברבים ומכריז על האמת שלנו כאמת שאינה מוחלטת אלא יחסית.
  הלואי ויהיו לנו מנהיגים עם עמוד שדרה ערכי שיודיעו ויעמדו על האמת הנצחית שלנו ללא מורא ופחד.

  1. האמת שלנו אינה ההלכה. האמת שלנו היא מורשתנו האדירה וערכי האמונה והמוסר. ההלכה היא סרח גלותי. את ההלכה טבעו בני אדם בעידן הגלות והעידן הזה תם ונשלם.