הטעות של גילאון: קצבאות יוצרות מציאות

ההצעה של חבר הכנסת גילאון להעלאת גובה הקצבאות לא מפרידה בין רמות שונות של נכות, ובכך פותחת פתח לגידול בדרישות לקצבה ובהכרה באחוזי נכות. הנתונים מלמדים שכבר כעת יש בעיה

משווה את סף הרגש לשכר המינימום. צילום מסך

הצעת החוק של חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), להשוואת קצבת הנכים לשכר המינימום עברה ביום שלישי (14.12.2016) בקריאה טרומית בכנסת. אם תאושר בקריאות הבאות, תצטרך הממשלה להקצות כ-6.8 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות — וככל הנראה סכום של כ-3.5 מיליארד שקל בשנה, לטובת הגדלת קצבאות הנכים. ההצעה אושרה אחרי שכמה חברי כנסת מהקואליציה ערקו או תמכו בהצעה, על אף הדרישה למשמעת סיעתית.

אהבנוך, אילן

בצילום מרגש של מרק ישראל סלם ב”מעריב” ניתן לראות את ח”כ גילאון כמו עטוף בשמיכה חמה של חברי כנסת טופחים על כתף ומחבקים, כשהבעתם אומרת רוך, דוברת “אהבנוך, אילן — כל הכבוד.” אמנם, כך מתגנב החשד אל הלב, הסיכוי לאישור הצעת החוק של גילאון דומה לסיכוי שחמורים יגדלו כנפיים ויעופו להקים רפובליקה עצמאית באיי הבהמה — אבל מה זה משנה, העיקר הלב, הכוונה והמצפון. כל הכבוד, אילן.

כי כן, קשה להעלות על הדעת נושא שסביבו מוכנה החברה הישראלית להתלכד כאיש אחד כמו הצורך לסייע לנכים — יעלה כמה שיעלה. אולי רק זעקת הילדים הנמקים ברעב (הרם כפות ידיים כלפי מעלה וזעק “ילד יהודי!”); או ענייני תחבורה (“מדי בוקר מתים אלפי יהודים בדרכים”), או חינוך (“מדי ערב מאות אלפי ילדים לא יודעים אנגלית”), או בריאות (“מדי שעה מתים וכו’ וגו'”), או סמים, או התזמורת האנדלוסית, או בעצם כל נושא שהוא. ואם יעלה כמה מיליארדים, לא נורא. אחרי הכל, הכסף לא ייגבה מכיסם של תושבי ירוחם, באר שבע, ראשון לציון או חיפה — יצחק תשובה מסתיר אותו בבור גדול בבית שלו בארסוף ו/או לחילופין, הוא גדל בגינת עצי הכסף המשגשגת של הממשלה.

מהו נכה?

כאשר נאמרת המילה “נכה” רואה רוב הציבור לנגד עיניו אדם היושב בכיסא גלגלים, אדם הסובל מפיגור שכלי עמוק או עיוור המגשש את דרכו בכתב ברייל. בפועל, אם לבחון את הדברים לפי כללי הביטוח הלאומי ‘נכות’ היא מונח רחב יריעה עד מאוד, החובק מגוון רחב מאוד של מצבים אנושיים. לדוגמה, עם הנכים ניתן למנות את הלוקים במחלות נפש, שחפת או מושתלי אברים. לצידם יש נכים בעקבות מחלה והרעלה ומי שסובלים מצלקות, מרכיבים שיניים תותבות, סובלים מבקע, גמגום, צליעה, עקרות, כיבים בפה, הפרעה בלעיסה, דלקת אוזניים כרונית, טחורים, צרידות, כריתת שחלה, תתרנות, טיקים, עיוורון לילה, פלטפוס, קשיון בכף היד, קטיעה של הזרת, שיגרון, דיכאון, או חולים בפרקינסון, באפילפסיה ובכל אחד ממאות סעיפי נכות.

לפי נתוני הביטוח הלאומי, מונים מקבלי קצבת נכות כללית 233,823 איש (כ-3 אחוז מכלל מבוטחי הביטוח הלאומי). 39,599 מקבלים קצבת ניידות, 53,241 זוכים לקצבת נכים ותלויים כנפגעי עבודה, 50,508 הם ילדים נכים הזוכים לקצבה, ו-55,365 זכאים לשירותים מיוחדים לנכים. בסך הכל, חובקות הקצבאות כ-432,536 איש, שהם כ-5.5 אחוז מכלל המבוטחים.

נכות היא עניין סוציואקונומי

כאשר בוחנים את היישובים השונים בהם מחולקת הקצבה, נוצר רושם מובהק כאילו הקצבה אינה קשורה בהכרח לנכות אלא למצב כלכלי. אדם סביר היה מניח כי הסיכוי להיפגע ולסבול מנכות — לא כל שכן להיוולד עם נכות מסוימת — אינו קשור בהכרח במקום היישוב שבו חי אדם. אחרי הכל, הסיכוי לכך שיוולד לאדם ילד נכה, או שהוא עצמו יהפוך לנכה אינו פועל יוצא מתבקש ממקום היישוב שבו הוא חי.

ובכל זאת, זו המציאות. כאשר בוחנים את סיכום מקבלי קצבת הנכות הכללית, השירותים המיוחדים, הניידות והילד הנכה עולה כי יש שורה של יישובים סובלים התושבים מנכות בשיעורים מבעיתים. כך, לדוגמה, בסולם יש 10.2 אחוז המקבלים אחת מארבע הקצבאות, וכ-7 אחוז המקבלים קצבת נכות כללית. בראש רשימת מקבלי הקצבאות ניתן למצוא מקומות כמו טבריה, עפולה, טירת כרמל, מגדל העמק, בית שאן, דימונה, קרית שמונה, ערד, וכו’. בתחתית הרשימה ניתן למצוא יישובים קטנים יותר, שרובם אמידים, וכשבוחנים רק ערים מגודל מסוים ומעלה מוצאים בתחתית את שוהם, את מודיעין-מכבים-רעות, בנימינה, מודיעין עילית, גדרה, רמת השרון, מבשרת ציון, אלעד, גבעת שמואל, גן יבנה, גבעתיים, וכן הלאה.

יש ברשימת היישובים ומקבלי הקצבאות הטיות מובנות. לדוגמה, סביר להניח שבישוב הקהילתי הקטן מעלה דרדרת שבשומרון יהיו פחות נכים בכיסאות גלגלים — מבחירתם הם. אפשר גם להניח שישובים צעירים יחסית, שרוב אוכלוסייתם מונה בני מעמד בינוני עובדים (כמו מודיעין) תכלול פחות נכים שאינם עובדים. במטבע דומה, אך בכיוון ההפוך, טבעי למצוא ששיעור הילדים הנכים גבוה יותר ביישובים חרדיים, שבהם יש הרבה יותר ילדים והרבה פחות מקרי הפלה בעקבות בדיקות מי שפיר. ולא מפתיע לגלות שבישובים ערביים בכלל (ובדואים בפרט) בהם ההיענות, ההתייחסות או המודעות נמוכים, שיעורי הנכות יהיו נמוכים מהרגיל (כפי שקורה בערערה שבנגב או בכסיפה).

בכל זאת, גם כשאנחנו מנטרלים הטיות אלו, בולטת התמונה לפיה ככל שהיישוב מבוסס פחות, כך שיעור הסובלים מנכות בו גדול יותר. המסקנה מכך היא שקצבת הנכות, באופן חלקי לפחות, קשורה פחות במצב פיזי רעוע או נכות ממשית ויותר בשילוב של מצב כלכלי דל ונכונות של התושבים להשקיע את המאמץ בהשגת מעמד של מקבל קצבה.

קצבת נכות, חשוב לזכור, אינה עומדת רק כדבר לעצמו — אדם הזכאי לקצבת נכות זכאי, בדרך כלל, לשלל הטבות אחרות. הוא זכאי, לדוגמה, להנחה בארנונה, למענק לימודים לילדיו, למענק הבראה, להחזר מס הכנסה, להשתתפות בחשבון הטלפון, פטור מאגרת טלוויזיה, השתתפות בתשלום בריאות ממלכתי, השלמת הכנסה (במקרים מסוימים) ועוד. בסך הכל, לפי חישובינו, עשויות התוספות השונות האלו מהתגמולים והפטורים השונים להגדיל את הכנסתו של נכה בכ-1,500 שקל לחודש (הסכום עשוי להשתנות לפי דרגת הנכות ולפי מידת היסודיות במיצוי ההטבות). במצב הקיים, כשקצבת נכות מלאה עומדת על 2,342 שקל הכנסת נכה עשויה להגיע לכ-3,900 שקל לחודש. לפי התיקון של גילאון, היא עשויה לטפס לכ-6,400 שקל לחודש.

ההיגיון של התוצאות הבלתי מכוונות

שני הסכומים — זה הקיים היום וזה שיתקיים אם תעבור הצעתו של גילאון את משוכות ההצבעות הנוספות בכנסת — אינם נשמעים מלהיבים במיוחד. עבור נכים — אלו שיושבים בכיסא גלגלים, העיוורים, הסובלים מפיגור שכלי ואלו הסובלים ממחלת נפש — זו אפילו לא נחמה פורתא. הסכום הזה דל ועלוב.

בישראל יש כ-23 אלף עיוורים, מיעוטם עיוורים מלידה, ורובם קשישים שכהו עיניהם. מספר החרשים בישראל הוא כ-7,000 איש. יש עוד, לפי אומדן (מפוקפק במקצת) כ-51,400 איש בעלי מוגבלות חמורה החיים במוסדות (כולל דיור מוגן). בסיכום כולל, ניתן להניח, בסבירות לא מבוטלת, שכאחוז ואולי אחוז וחצי מכלל תושבי ישראל סובל מהגבלה או נכות קשה.

אך אלו אינם הקליינטים של ח”כ גילאון. איש לא יבחר בעיוורון או בפיגור שכלי כדי לזכות בקצבת נכה. יש קהל נרחב למדי, עם זאת, העשוי לעשות מאמץ כדי להיות רשום כנכה או כמוגבל אף שאינו כזה. ה’תגמול’ עבור המעמד הזה עשוי להיראות דל ועלוב בעיני רוב בני האדם — אך עבור קבוצות מסוימות באוכלוסיה, הוא עשוי ליצור פיתוי ממשי מאוד.

כך עובדת השיטה: ככל שאתה מגדיל את התגמול לקבוצה מסוימת, כך גדלה המוטיבציה להימנות עם הקבוצה הזו. אם הפיתוי גדול דיו, ואם רף הכניסה נמוך מספיק, לא נופתע לגלות שמספר מקבלי ההטבה ילך ויגדל בהתמדה. צריך רק להיזכר בדוגמה קטנה מהעבר הקרוב: לפני עשר או עשרים שנה, הפרעת קשב אצל ילדים הייתה התרחשות נדירה יחסית, שטופלה בדחילו ורחימו. מאז שהתגלו ה’תועלות’ (כמו שקט בבית ובכיתה) הפכה הלעטת ילדים בסם קשה כמו אמפתמין (תחת השם המרגיע קונצרטה או ריטלין) לנוהג נפוץ, שהורים ומורים ממליצים עליו כמעט בלי היסוס או אבחנה.

במטבע דומה, אנחנו עשויים לגלות תופעה דומה בתחום הנכות. אם קצבה בגובה 2,342 שקל נראית לכם עלובה ואפילו 4,825 שקל — לפי הצעת גילאון — אינם נשמעים לכם מפתים, חשבו על קצבת נכות בגובה 10,000 שקל או 15,000 שקל או 20,000 שקל. באיזה גובה של קצבה תתחילו גם אתם לפשפש כדי למצוא את הטיקים, הטחורים, התתרנות או הפלטפוס הנובעים מתוך עצם מהותכם?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

59 תגובות למאמר

 1. לא מבין את הפואנטה.
  תאונות עבודה בדרך כלל לא מתרחשות בהייטק. הם קוראות אצל עובדי כפיים ואלה משויכים למגזר סוציואקונומי מסוים וזה ברור.
  לגבי המוטיבציה, היא קיימת תמיד. המנגנון של קביעת נכות מעוות ומשפיל

 2. זה המקום להזכיר את שוודיה שבשנות השמונים, בתוך עשור קפץ שיעור הנכים פי 4, בזכות הקצבאות הנדיבות (נדיבות עם כסף של אחרים).

 3. בישובים אמידים בכלל ואנשים אמידים בפרט אנשים לא יתבעו את הביטוח הלאומי, ככה שזה לא ראיה לשום דבר…

 4. השמאל חושב שעוד מעט בחירות – לכן הוא מציע הצעות חוק כאלה, כדי שמי שחושב שמגיע לו ירוץ לקלפי במידה והחוק הזה יעבור.
  עם כל זה, הפתרון האמיתי הוא – להעלות פי 3 או 4 את קצבאות הנכים, ולהקשיח פי 10 את הקריטריונים, כי לעיוורים ולמי שהתעוור ולנכים ולמי שנהיה נכה, באמת, אי אפשר לעבוד, ולמה ייגרעו ויהיו עניים, מגיע להם קיצבאות, באמת. אבל לכל השרלטנים והשקרנים, חילונים (שאסור להם מצד האינטרגריטי) וחרדים (שאסור להם מצד התורה, וגם אם המדינה היתה אמריקה, הרי שגזל הגוי גם הוא אסור!) כאחד, לא יגיע שקל, ובאם יתפסו ברמאות – ייקנסו בחודש אחד תשלום של קצבה לנכה אמיתי.,
  זה החוק, בלי צחוק.
  אם אחד מחברי הכנסת השפויים והציונים קוראים את זה, שיישם את זה ומיד!!

  1. איך אפשר להקשיח יותר? כמעט בלתי אפשרי לקבל אחוזי נכות משמעותיים, אלא אם אתה במצב סיעודי שלא היית מאחל לאיש. בדמגוגיה בכתבה “שכחו” להסביר היטב (או בכלל) את ההבדל בין אחוזי נכות, לבין אובדן כושר עבודה. הוועדות האינסופיות, הבירוקרטיה שתביס את רוב האנשים, ורופאים ופקידים ששכחו ממזמן מה מטרת הביטוח הלאומי, וגם קצת צלם אנוש מקשים מספיק על הפונים. אתה לא מבין כמה משפיל וקשה התהליך הזה. למישהו יש תלונות על התקציב? שיבטלו קצבאות ילדים, הבטחת הכנסה וסבסוד מעונות וגני ילדים, ושיקצצו את המיסים כנגד – כל אחד שיכול יצא לעבוד, וכל מי שצריך שיממן עבור עצמו מעונות וגנים.

 5. מסכים עם הלוגיקה, עד שהגעת ל”הלעטת ילדים בסם קשה וכו'”. אמנם אבחון היתר של לקויות הלמידה נראה כמגפה מידבקת, אך הסיבה היא לא שקט בבית או בכיתה, אלא אותן התאמות לימודיות (או בשמן הקודם – “הקלות”) נדיבות המסייעות לילדים המתקשים כמו גם לאלה שאינם יודעים להתאמץ.
  אם כבר, מוטב היה לבדוק את שיעורם באוכלוסיה של הילדים המאובחנים כבעלי הפרעות תקשורת, ולתהות אם יש קשר בין מספרם היחסי ובין ההטבות הניתנות בעקבות האבחון הנ”ל.

  1. לעדי שלום,
   ספק אם אכן הכיוון היחידי או העיקרי הוא התאמות למידה. לפי דוח של הכנסת (כתובת בהמשך), נתוני כללית ומכבי מצביעים על עלייה גדולה במספר המרשמים של בני 15-18 (תובעי ההתאמות) בשנים 2008-2013, אך העלייה גדולה מאוד גם בקרב בני 5-9 (מ-85 אלף מרשמים בשנת 2008 ל-140 אלף מרשמים בשנת 2012) ובקרב בני 10-14.
   בהמשך הדוח מצוין: ״במכתב שהתקבל מהמועצה הלאומית לשלום הילד צוין כי בשנים האחרונות התקבלו לא מעט פניות בנושא הטיפול ב״ריטלין,״ חלקן מהורים המלינים על כך שמורים ממליצים ואף דורשים שתלמידים יקחו ״ריטלין״… במקרים קיצוניים יותר נטילת ״ריטלין״ מוצגת כתנאי של מורים להמשך לימודיו של התלמיד בבית הספר.״

   …״ מהנהגת ההורים הארצית [נמסר] כי יש מקרים שילדים מורחקים מבית הספר עד שיקבלו ריטלין והורים שבית הספר מפעיל עליהם לחץ לאבחן את ילדיהם ולערוך בדיקות פרטיות…. במטרה לתת לילדיהם ״ריטלין.״

   https://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03305.pdf

 6. יש הרבה מאוד חרדים שמקבלים קצבאות נכות בתירוצים שונים.
  ללא קשר לחרדים מעמד הטפילים מקבלי קצבאות מביטוח לאומי גדל בקצב מסחרר . האם שמתם לב לנתון שמעל ל 430000 איש מקבלים קצבאות שונות וחיים על חשבון משלם המיסים . בחשבון גס אחד מ20 איש במדינת ישראל מקבל קצבת נכות , ואני שואל האם המדינה יכולה לממן את הנטל הזה, האם משלם המיסים הישראלי מוכן לזה ?
  גילאון הוא נכה הכנסתו היחידה היא מהכנסת, והוא חייב להיבחר כדי להצדיק את קיומו ולכן גילאון מחפש קהל בוחרים בכל מחיר. המספר של מקבלי הקצבאות הוא כוח של מספר מנדטים, וזה קורץ לגילאון וחבורתו אני לא מאמין לגילאון ואני לא מאמין לדרכו.

 7. אילן גילאון טיפוס חביב ונעים, ובאמת צריך לכבד את זה שבן אדם עבר סבל בחיים עם העניין של נכות הפיזית.
  אבל לא , אני לא חושב ואסור שרמת האינטֶליגנציה והכישרון של מדינת ישראל תצעד לכיוון כסא הגלגלים של ח”כ אילן גילאון.

  נכון לעכשיו, דעתי היא שמאידך גיסך לא צריך לעלות את הקצבאות לא לרמת שכר מינימום ולא שום העלאה במספר, ומנגד לא צריך לגעת כלל בקצבאות(בין אם זה של נכים או ילדים), משום שכרגע אין באמת מנגנון חוץ ממשלתי שיכול לדאוג האוכלסיות החלשות ביותר במחינת כל הדאגות הפיזיולוגיות(מזון , דיור רפואה, לבוש) או אחריות קהילתית.

  כמו שכתוב במאמר, בעלי הנכות הפיזית הן לרוב אוכולסיות שלא יכולות להגיע לקיום עצמי ממשי וגם בעידן החדש צריך בתוך המדינה ליצור מנגנון מסוים(בין אם זה ביטוח לאומי או רווחה או אחר..) ומדובר בקבוצות כגון בעלי כיסא גלגלים מרמה בינונית ועד קשה, עיוורים , פיגור שכלי פיזי, וחולי נפש בלתי הפיכים, ומקרים של פגועי מחלות נפש זמניים(רק עד שהחולים יוצאים מכלל סכנה ויוכלים לנהל חיים חופשיים ועצמאיים).

  אבל כשרואים שהמדינה מטפחת שנור על כל מיני אוכלוסיות לא “מוצלחות” ,זה מה שדופק את כל אותם אוכלוסיות שבאמת צריך לדאוג להם. אני לא מדבר על קשישים ומבוגרים או על אימהות וילדים צעירים(מגיל תינוק עד לגיל 10) אלה באמת צריך לדאוג להם, אלא על הרבה צעירים שהממסד לא צריך לדאוג ולהתערב להם בנעשה בחייהם(כגון תיק אישי, רפואי וכו’), ולתת להם לשחות בעצמם במים העמוקים, במקום לממן אותם. וחלילה לי לתקוף אנשים באשר בהם, אלא רק את התופעה. כל אדם נברא בצלם והזכות להיות שונה. אך למה צריך לתת סיווגים לבעיות כמו הפרעת קשב, אוטיזם ודיסלקציה ועוד, זה המדינה לא צריכה להכניס את עצמה לתוך מיטה חולה עם הרבה פרעושים. לכן כל אותם לא מוצלחים למיניהם יכולו להצליח בכוחות עצמם על ידי ארגוני צדקה או תמיכה קהילתית, אנשים עם בעיות אוטיזם או תסמונת טורט לדוגמא יכלו להיות נתמכים רק על ידי מבנה קהילתי במקום שהמדינה תיתן להם קצבאות.

  ולא לשכוח שלפני הנכים עצמם, יש תמיד להעדיף דווקא אנשים תורמים שנפגעו בעת שירותם כמו נכי צה”ל לכוון קצבה ברמה של שכר מקסימום , וגם כאלה שבמעגלים הכי רגישים לפגיעה כמו אימהות שיולדות , ואימהות לילדים קטנים, תינוק עד לילדים לגיל 10, והקשישים והמבוגרים עצמם מגיל מ60 ומעלה ככל שאתה זקן יותר צריך לתמוך בך.
  זה שיטת התמיכה הכלכלית הכי מוסרית שיש!

  1. נכי צה”ל כבר מקבלים שכר מינימום. והרי ברור שנשים עם ילדים קטנים חשובים לך יותר מנכים – מאחל לך להיות נכה ואז נראה את הדעה שלך.

  2. לאלמוני תודה על המחמאות , כתרצה לנהל איתי דיון , אשמח להשיב לך כראוי, עד אז מהתגובה הרגשנית הזו, אני רק יכול לבקש ולקוות שהקללה תהפוך לברכה!

 8. המאמר אינו לוקח בחשבון שלמדינה יש אחריות כלפיי אזרחיה. ואם המדינה לא דואגת לאזרח הכי חלש ומוחלש בחברה אין לה זכות קיום. אין כאן ימין או שמאל ואין כאן פופוליזם. אף אחד לא יכול לדעת אם פתאום ייפול למשכב בגלל מחלה כלשהי ויאבד את היכולת שלו לדאוג לעצמו למינימום ההכרחי. (תאונות דרכים או תאונות עבודה מתוגמלות אחרת מבט”ל והביטוחים הפרטיים).
  אני רוצה לראות את הכותב מצליח להסתדר עם 100 אחוזי נכות פיזית או נפשית, כשצריך לשלם שכר דירבה, חשבונות, לרכוש תרופות, ליסוע באוטובוסים, ובסוף גם לשרוד כשהמדינה מנסה לחסל את החלשים בחברה על ידי דריסה של הבנקים.
  הכותב מתעלם גם מהעובדה שככל שיש יותר כסף לאזרחים הם קונים יותר וחלק מהכסף חוזר למדינה באמצעות המיסוי העקיף (מע”מ וכד’ על מוצרי מזון, חשמל ודרך תאגידי המים המרושעים.
  אני רוצה לראות את הכותב מנסה להסתדר עם 2342 ש”ח בחודש וכיצד היה מחלש את הסכום. גם השוואת קצבת הנכות לשכר מינימום אינה מספקת ותידרש השלמה בדרך אחרת.

  (גילוי נאות – אני נכה צה”ל ומקבל קיצבה חודשית שעולה פי כמה על קיצבת ביטוח לאומי, כאשר הקצבה הבסיסית משתווה לבערך שכר מינימום).

  1. למני דרבנר שלום,
   למדינה יש בהחלט אחריות לנכי צה״ל — אנשים שיצאו וסיכנו את חייהם בידיעה שאכן יש חוזה לא כתוב אך ברור, מפורש ומוסכם, כי אם ייפגעו או ייהרגו חלילה, המדינה תעמוד בצד שלה בחוזה (גילוי נאות שלי: אני יתום צה״ל, כך שאני מכיר את הנושא).
   כמה דברים שצריכים להיאמר: א) רצוי שקצבת נכות תהיה ׳ישרה׳ ותכלול את התשלום המלא, ולא תכלול סכום נמוך ואז תוסיף כל מיני הטבות עקיפות. סביר להניח שהנכה יידע טוב יותר מהמדינה כיצד נכון להוציא את כספו, והוא לא צריך להתחנן על נפשו כדי לקבל את ההטבה. ב) הקריטריונים להטבה צריכים להיות מובהקים יותר, ולהיקבע ולהיאכף על ידי גוף שאינו הגוף המשלם. ניתן גם לקבוע, ברוב מכריע של המקרים, תקרה סטטיסטית שתגביל מגמה של ״הסתפחות זוחלת.״ ג) הבעיה אינה נכה ב-100 אחוז פיזית היושב בכיסא גלגלים, אלא קהל גדול פי כמה וכמה שרואה בקצבת הנכות דרך להגדיל את הכנסתו. ואחרון, ד) ככל שיש יותר כסף לאזרחים הם קונים יותר, וזה נכון, אבל כשהכסף בא מממסים שנגבים מכיסם של אזרחים אחרים, אין תוצאת נטו חיובית. למעשה, קרוב לוודאי שהיא תהיה שלילית מבחינה משקית.

 9. מקווה שלא תזדקק לקיצבת נכות , ואז לחשב כל קל הוצאה מול שקל ויתור כי אין לך מאיפה להשיג.קיצבת נכות עוזרת לשרוד והיא לא מספיקה.

 10. אתר מידה מפרסם מאמר חסר מידה. אין מידה של צדק, הוגנות ואפילו לא מידת הרחמים.
  בשם עשירית האחוז מאזרחי המדינה שעלולים לנסות להציג נכות שאינה קיימת הם מוכנים להשאיר בעוני את יתר הנכים.
  אם כל הטענה מבוססת על כך שבמידה וקצבת הנכות תגיע אי פעם ל 20,000 יהיו עוד אנשים ש״יבקשו לעצמם” נכות אז המאמר לוקה בחוסר הגיון חוץ מלב.
  ראשית, קצבת הנכות לעולם לא תגיע למספרים הללו (הלוואי והיתה יכולה) ושנית אם כל הטענה היא כנגד עבריינים שינסו להשיג קצבה במרמה
  הרי ראוי לקרוא לבחינה ופיקוח גבוה יותר ועדיין ניתן לשפר את תנאיהם של הנכים והחולים הזקוקים לעזרה.

 11. רציתי רק לומר שאני אזרח פשוט שגם שירת בצה”ל ולאחר השרות נפגעתי בתאונת ספורט. אני מרותק רוב היום לבית ולמיטה וחי מ2500 שקלים בחודש. יש לי 100 אחוז אי כושר מביטוח לאומי. שום סבסוד של ארנונה לא יעזור פה.יש אנשים עם דרגות אי כושר נמוכות יותר שכן יכלים גם לעבוד בנוסף. לכן הדרישה חייבת להיות שאנשים שלא יכלים לעבוד (וזה לא קל לקבל מביטוח לאומי 100 אי כושר ללא סיבה באמת מוצדקת)יחיו בכבוד.

 12. בגדול אני מסכים עם הטיעון.

  עם זאת, לגבי החלוקה הגיאוגרפית חייבים להתמודד עם הטיעון הלא פחות סביר שהמתאם נובע מסיבתיות הפוכה – מצבם הכלכלי של נכים הוא גרוע ולכן הם מתגוררים ביישובים שעלויות המחיה בהם נמוכות יותר.

 13. יש לי פיתרון מר רדלר,
  או להעביר את כל האנשים לישובים מבוססים,או למשל שכנופיות השלטון ידאגו למנוע העלמת 50 מיליארד שקל בשנה בהעלמות מס,זה שיש אנשים שמנצלים לרעה את המדינה זה בהחלט קיים וצריך להתמודד איתם אבל גם כנופיות השלטון מנצלים את מעמדם לרעה ולא שוללים מהם את המשכורות שלהם.הכתבה לוקה מאד לדעתי בנטי\ות פשיסטיות ואנטי נוצריות בעליל.

 14. קורא את הכתוב ומצתמרר כנכה שנכתבו “נפלה”עליו באמצע החיים ללא כל הודעה מוקדמת אני לא מקבל לא את הרעיון ולא את הלוגיקה .כל חיי עבדתי ופירנסתי בכבוד וכמובן ששילמתי מיסים שירותי בצה”ל וביצעתי כל חובה אזרחית שהותלה עלי.אבל הפתעות קורות ולא תמיד הן נעימות וכך יצא ששלחתי ואיבדתי את יכולתי לעבוד ומפרנס ועברתי מסכת קשה של טריטורים שבסופה הזכרתי ככה 100%אי כושר עבודה ונכות רפואית מעל 80% .כיום איני יכול לפרנס את עצמי כתוצאה מהנכות וכן אני גר בפריפריה,אז עכשיו לאחר שנים של מילוי כל חובו תייסיר כאזרח המדינה צריכה להשליך אותי ולהזניח אותי להתמודד עם עוני כתוצאה מצבה שאינה מספיקה לשבוע הראשון של החודש .ויילדי שלא מספיק שאביאם נשאר מוגבל ואינו מתפקד עליהם ניגר עוני רק בגלל שחליתי??? כל אחד חשוף לנכות התאונה פציעה או מחלה ומשכך אין הכותב יכול להיות בטוח שמחר לא יזדקק לאותה קצבה שהוא עצמו כרגע חושב שהיא מיותרת ולא צריכה התייחסות .

  1. לא לזה התכוון המשורר. אין כאן טענות נגד נכים אלא נגד פופוליסטים כחבר הכנסת גילאון שמכניס בדלת האחורית תרבות סעד חדשה באמצעות “חקקת” שתוצאה שלה היא שאנשים שבאמת סובלים כמוך וכאלה שבאמת לא יכולים לקיים את עצמם. לעומת הרבה אנשים שמעדיפים ל”התעלק” על קופת המדינה.
   המדינה צריכה לעזור למי שניסה ועוזר לעצמו . אתה לא הדוגמא למה שנכתב במאמר! ובסופו של יום אם הרעיונות של גילאון יצאו לפועל התוצאה תהיה קושי רב לעזור לאנשים כמוך ועוד רבים במצב הרבה יותר גרוע משלך!

  2. למגיב מס. 6
   התגובה שלך להלן:
   “יש הרבה מאוד חרדים שמקבלים קצבאות נכות בתירוצים שונים”, זה כמו להגיד לך שאמא שלך ילדה אותך בגיל מבוגר לאחר עשרים שנות עבודה בתל ברוך. וכשהייתה כל כך משומשת ומכוערת אף אחד לא רצה בה, אז היא נכנסה להריון מכלב. וכך נולדת לאחר ארבעה חודשים. את הזנב הורידו לך בלידה. אגב, זה מה ששאל גולית את דוד שראה אותו בא אליו עם מקל ואבן:
   וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי אֶל דָּוִד הֲכֶלֶב אָנֹכִי כִּי אַתָּה בָא אֵלַי בַּמַּקְלוֹת וַיְקַלֵּל הַפְּלִשְׁתִּי אֶת דָּוִד בֵּאלֹהָיו.

   על אמא של גולית, עורפה, אחות של רות המואביה, ספרו שכשחזרה חזרה למואב והחליטה לא להתגייר, נכנסה לאיזה פאב, ובילתה עם מאה גברים וכלב אחד. לכן גולית לגלג על דוד: כאילו, אתה חושב שאני נולדתי מהכלב??

   אי אפשר לקבל קצבאות נכות בתרוצים ותפסיק להסית ולבלבל את המוח. ביטח לאומי עושה מוות עד שהוא משחרר שקל.

  3. לב . ניצן
   השפה שלך אומרת עליך הרבה.
   כנראה שאתה מקבל קצבאות.
   דרך אגב אני באמת מכיר חרדים שמקבלים קצבאות נכים

 15. 1٪ מהאוכלוסיה בעולם סובלת ממחלת הסכיזופרניה – בלבד.
  אין אחוזי נכות בביטוח לאומי, לא על פלטפוס ואפילו לא טחורים. מי שמצליח לקבל קצבה מלאה של 2340₪ לחודש הם כאלה שאי כושר העבודה שלהם הוא 100٪.
  כדי לקבל הטבות מסוגים רבים המפורטים בכתבה, על האדם להיות בעל נכות רפואית של 90٪.
  מבחני הנכות של ביטוח לאומי מאד יסודיים, כולל סעיף בילוש.
  האם ייתכן שבשכבה סוציואקונמית נמוכה המודעות והיכולת לטיפול מוקדם בבעיות נמוכים מה שגורר מספר מוגדל של נכים? האם ייתכן שנכות גורמת לאדם לרדת לדרגת עוני כזו שיעבור לאזורים ‘זולים’ למגורים?
  והאם אתה יכול לחיות מ2350₪ בחודש??? גם אם אתה חי בחדר שכור כל ימיך עם שותפים נכים??? מחיר התרופות המסובסדות בלבד הוא 250₪ בחודש.

 16. יכול להיות שנכים בוחרים לגור במקומות זולים בגלל שאין להם הכנסה גבוהה?

 17. מאחל לכל המלגלגים שישברו להם בתאונת עבודה שלוש חוליות בעמוד השדרה. כמו שלי קרה. שיסבלו כל חייהם מכאבי גב והקרנה לרגליים. סיוט לא נגמר שמצריך זריקות נגד כאבים לעמוד השדרה. אי אפשר לעבוד פיזית אחרי אירוע כזה. אי אפשר לעמוד זמן רב. קשה למצוא עבודה כל שהיא. בפרט כשמבוגרים. הביטוח הלאומי בולש אחרי נכים ללא הפסקה. קשה לזייף את זה. טבעי לגמרי שנכים יעברו למקומות קטנים. בצפת דירת שלושה חדרים אפשר להשכיר ב-1400 ש”ח.

 18. בנוסף, ראשי המדינה הזו רשעים מרושעים. הזקנים שבנו את המדינה הזו ומסרו את נפשם למעננו בניהם, מקבלים יחס של זבל. חומסים אותם שוב ושוב. התחיל בזה ראש הממשלה המנוול שלנו בהיותו שר אוצר. בצד השני של החברה, מנהלים מקבלים סכומים מפלצתיים של עשרות מליוני שקלים לשנה. שחיתות ועושק הם עניין יום יומי ובתי המשפט מקילים עם שודדי הצווארון הלבן. אם עובד גונב בורג ממעביד הוא עבריין פלילי ומנודה לכל חייו. אם המעביד לא משלם לעובד שנה משכורת זו לא עברה פלילית והוא יכול למשוך את העובד שנים במשפטים.

  שלא לדבר על גזל ניצולי השואה. אנחנו נצטרך כולנו לתת את הדין על זה בסוף.

 19. דמגוגיה בשנקל. ערבוב עובדות עם חצאי אמיתות ושקרים. מה הקשר בהצעת החוק להבדיל בין רמות נכות? הרי גם ככה זה כבר נבדק ומוגדר באחוזי הנכות! 2400 ש”ח זה עבור 100% נכות! וגם זה לא ניתן בקלות, ואף אחד לא רוצה להיות במצב הזה, בטח שלא בשביל 2400₪. הנחות בארנונה? הטבות כלשהן? רק מ- 90% ומעלה, וגם לשם קשה להגיע, בדיקות משפילות ותהליך סבוך וקשה, ובירוקרטיה שלא נגמרת עם המוני פקידים קטנים ואדישים במקרה הטוב. הרי הקצבה מקוצצת מיידית אם נכה מנסה לחזור לשוק העבודה וקשה להחזירה, עם אינספור ועדות בנוגע לאובדן כושר עבודה. בחייאת – כמה נכים מקבלים באמת קצבה מלאה שתגיע למשכורת מינימום? מעטים בלבד. שיואיל ה”כתב” וישתוק, על פני הפצת שקרים, חצאי אמיתות ואינטרסים עלובים של עצמו. בושה וחרפה.

 20. לא מכיר את כותב הכתבה ונראה לי שאין לו מושג בנושא. את קיצבת הנכות מקבלים לא לפי גובה הנכות אלא לפי גובה אבדן כושר העבודה. כלומר: ביטוח לאומי מאשר את הקיצבה למי שבטוח שלא מסוגל להתפרנס בעצמו.
  לגבי רמאים: 1. הבדיקות של הביטוח הלאומי כל כך מחמירות, שקשה מאד להשיג קיצבת נכות ברמאות.
  2. אם מישהו כל כך מסתכן בפלילים כדי לקבל את הקיצבה העלובה הזו – כנראה מצבו באמת קשה וכדאי להתייחס אליו ברחמנות.

 21. הבעיה הכי קשה היא שמי שעובד נשללת ממנו הקיצבה כי זה מוכיח שהוא לא צריך אותה וכאילו שלא צודק שהוא סתם מקבל קיצבה. וביטוח לאומי לא ייתן ידו לאי צדק שכזה.

  (כן יש כל מיני חוקים שמרככים את המכה הזאת אבל בסוף זה מה שקורה)

  אני מכיר צעיר עם שיתוק מוחין שרצה לעבוד במוקד טלפוני ושאמרו לו בביטוח לאומי אם תעבוד ותרויח שקל יותר מסף מסויים הקיצבה שלך תישלל

  מי שרוצה לעזור לציבור הנכים קודם כל שיבטל לחלוטין את הקשר בין הכנסות אחרות לבין הזכאות לקבלת קיצבה

 22. הכתבה עצמה הזויה. גם התגובות. כנראה נכתב על ידי החבר ביבי-כחלון. כמה שתהיה הקיצבה, הרוב חוזר למדינה בתוך מיסוי.אז אפשר להגיד שהמספרים לא נכונים.כלכלן לא כתב את זה.

 23. כתבה שמסלפת את האמת והמציאות.
  כשמדברים על נכים מקבלי קצבאות, לא מדובר בשום פנים על הרשימה שתיארתם, בעלי שיניים תותבות, מושתלי איברים או טחורים, אלא מדובר על אנשים שאיבדו באופן מלא או חלקי את כושר ההשתכרות. מאיפה הבאתם את הנתון של 1.5% נכים באמת? אולי 1.5% סיעודיים אבל יש הרבה מעבר לזה בעלי נכות שלא מסוגלים לתפקד בעבודה ואם כן אז באופן מועט ביותר. יש עשרות אלפי בעלי נכות נפשית שעובדים במפעלים מוגנים ומקבלים שכר של 4 שקל לשעה. ויש בעלי נכות נפשית שגם את זה לא מסוגלים.
  אין הרבה אנשים שיסכימו להשאר בבית, ולוותר על לצאת לעבוד, להרוויח שכר טוב ולהתקדם בכל התחומים תמורת קבלה של קצבה. מי שמסוגל להרוויח, אפשר ולדעתי גם כיום מורידים לו מהקצבה מגובה שכר מסויים בהדרגה, מבלי לפגוע ברצון לצאת לעבוד. מי שמרוויח 7000 שקל לא יסכים להפסיק לעבוד תמורת קצבה של של 1800 שקל, ומצד שני מי שמרוויח סכום נמוך, הקצבה ממילא לא תפגע לו.

  והנה עוד כמה דוגמאות
  בניגוד למה שציינתם אובדן שן אחת מזכה ב0.5% נכות, ואיבוד כל השיניים ב40% נכות, וכל זה בתנאי שאין אפשרות להתקין תותבות. המינימום לקבלת קצבה זה 60% נכות כללית. יותר מזה, אפילו אם איבדת את כל השיניים בלי אפשרות להתקין תותבות שזה מצב נדיר מאוד וזכית ב40%, ויש לך עוד נכות אחרת בגובה של 20%, עדיין לא תוגדר כבעל 60% נכות אלא יש שקלול אחר וכשהגעת ל60% משוקלל אתה רק מתחיל לקבל קצבה נמוכה. וברוב המקרים יש לביטוח הלאומי שיקול דעת, למשל בניגוד למה שציינתם, טחורים מזכה ב0% עד 20% כך שמי שיש לו רק טחורים בדרגה הקשה ביותר, לא מתקרב אפילו להתחיל לקבל את הקצבה המינימלית ויכול להיות שבכלל לא יזכה בשום אחוזי נכות.

  אם גובה הקצבה משפיעה על אחוז מקבלי הקצבאות זה לא אומר שהם רמאים, אלא זה אומר אולי, שפתאום יש להם אפשרות יותר טובה. גם אם ניקח אדם על כיסא גלגלים נכה, ונגיד לו שהוא מפסיק לקבל קצבה לגמרי, ייתכן והוא ימצא דרכים להשתכר, המשפחה פתאום תתחיל לעזור, הוא יתמאץ ממש וימצא עבודה חלקית, זה לא אומר שלא מגיעה לו קצבה. לא כל מי שנכה ימות מרעב אם לא יקבל קצבה. אפשר להגיד גם ששכר מינימום מיותר, כי אפשר להסתדר עם פחות מזה, כמו שבאפריקה מסתדרים עם הרבה פחות.

 24. שלום לאדוני , קצבת אדם עם מוגבלות אשר זקוק לתמיכה סיעודית הינו חצי משכר מינימום שעליו יש להוסיף הוצאות סוציאליות ביטוחים והוצאות מחיה של עובד זר. לזה יש להוסיף הוצאות של תרופות טיפולים ניתוחים ריפוי בעיסוק תמיכה פסיכולוגית וזה עוד לפני שהגענו לאימפקט על האחים והמשפחה. זא שבפועל ההוצאה האמיתית היא כעשרת אלפים ש״ח בחודש כשבפועל יש כיסוי גמלה של כרבע לפיכך הבקשה לעשות הצמדה של שכר המינימום לשכר העבודה שהוא חוק מדינה של העובד המטפל בו הוא צורך בסיסי ואף הגיוני. כל הקשקשנים שמדברים על ניצול וניבה של הנכים אינם יודעים על מה הם מדברים. יש כסף במדינה וצריך וחובה למנוע מהנכים ומשפחותיהם להפוך גם לעניים נכים.

 25. בלה בלה בלה, בכל תחום יש נוכלים שמנצלים את המערכת אז נגזר עליי לגבוע ברעב, לרעוד מקור בחורף, ואני אפילו לא אזכיר את התרפות, טיפולים רפואים ודיור

 26. בלה בלה בלה, בכל תחום יש נוכלים שמנצלים את המערכת אז נגזר עליי לגבוע ברעב, לרעוד מקור בחורף, אני לא אזכיר בכלל טיפולים רפואים ותרופות ומה עם דיור חשמל מים גז וכו’ כדי לזכות בהטבות אתה צריך להיות על גבול “הצמח ” תתבישו לכם. מי שנוכל זה תפקידה של המערכת למנוע ממנו לנצל אותה

 27. חיכיתי וחיכיתי כדי לא לשלוף תגובה ספונטנית.
  וזאת התגובה שלי:
  ההתיחסות של הכותב לאילן גילאון הוא רק סימפטום לפבלוביות הפוליטית. ללוגיקה שיש בה תמיד גרעין של אמת. בדיוק כמו ההיגיון שהניע משטר לחסוך בהוצאות על נכים לא יצרניים. במקרה הנכים היו יהודים, המשטר היה נאצי.
  . יש כאן שני צדדים לויכוח. אני נכה אז ברור באיזה צד אני.
  אני מסודר ולא צריך את הקיצבה אבל רוצה לחיות במדינה שבה חמלה וצדק לא יופיעו רק במילון.

 28. ומה עם נכה שזקוק למטפל עובד זר , על זה לא הוזכר בכלל שצריך לשלם כל כך הרבה , וגם לשלם להם בגובה שכר המינימום , ביטוח רפואי ביטוח לאומי אגרת היתר , כל שנה תשלום למשרד הפנים תשלום ללשכת תיווך, פנסיה פיצויים ומה נשאר לנכה????

 29. היתם פעם נכים אתם יודעים איך הוא חי.
  אז לפני שאתם קופצים לגובה יותר מגובה שלכם.
  כדאי מאוד שתבדוקו.
  לפני שאתם מכנטרשים שטויות.
  לא נאה לעיתונאים שבכם לכתוב שטויות
  ואו שאתם בכלל לא עיתונאים וסתם מכנטרשים.

 30. אז בקיצור, שהפריפריה החלשה תמשיך להידפק. כנראה שלכותב כואב שתושבי הפריפריהיחיו קצת יותר טוב…

 31. הריטלין הוא אומנם מאותה משפחה של אפמתמין, אך הוא לא אמפתמין, אלא מתילפנידאט.

  1. תגיד לי אתה אמיתי? אתה עם עין צרה על הנכים? תזהר שלא תקום מחר בבוקר ותמצא את עצמך או מישהו קרוב אליך נכה! נראה אותך חיי מסכום של 2400 שקלים. למה אתה לא מדבר על כל הכסף שהממשלה גונבת ולבזבז על טיולים של חברי כנסת על חשבון התושבים או על עסקאות מיותרות כמו הצוללות? על איזה הטבות אתה מדבר? אם זה נראה לך כל כך קל להוציא אחוזי נכות מביטוח לאומי למה שלא תלך ותנסה אתה ותשלח גם את החברים שלך? למה שלא תנסה לחיות כנכה חודש ימים ונראה אותך. רוע יש לך בלב ממש רוע!! למה מותר לבזבז כסף על עמותות פרקטיות והתנחלויוות ומסקנות מפוקפקות אבל לא לדאוג לנכים וחלשים? הצגת בכתבה כאילו הנכים חיים כל כך טוב ועשירים מהקצבאות המסכנות. אני מאחלת לך שתחייה יום אחד עם הכאבים שאני חיה יום יום ונראה איזה סכום תסכים לקבל עבור הסבל! מבטיחה לך שגם בשביל 25000 שקלים לחודש לא תסכים. רז תתבייש לך ותפסיק עם השקרים שלך!

 32. תגיד לי אתה אמיתי? לא מתבייש לכתוב פוסט כזה? אתה מקנא בנקים? באוכלוסייה ההכי חלשה שקיימת? על איזה הטבות אתה מדבר? תזהר שלא תקום מחר בבוקר ותמצא את עצמך או משהו קרוב אליך הופך לנכה. כי במדינה כמו שלנו זה יכול לקרות בשנייה. אתה מוכן להיות נכה אם אתה חושב שהחיים של הנכים כל כך סבבה? זה בסדר להוציא מחירים על עסקאות מפוקפקות כמו הצוללות או לשלם לעמותות פיקטיביות או לשלם הון עבור התנחלויות? עבור נסיעות מיותרות של חברי הכנסת על חשבון האזרחים? אתה מוכן לחיות בנעליים של נכה חודש בשביל שתראה כמה זה קשה? אם אתה חושב שזה כל כך קל להוציא אחוזי נכות מביטוח לאומי אז למה אתה לא הולך לנסות? הקצבה העלובה של 2400 שקלים זה נראה לך בסדר? לקום כל יום בבוקר ולבחור בין תרופות לאוכל זה נראה לך בסדר? אני מעולם לא קיבלתי הנחות ולא הבראה ולא עזרה בלימודים לילדים שלי. מה כל השקרים האלה ומה לגבי הכאב? הכאב הפיזי והנפשי שלא מרפה כל שעות היממה! נראה אותך אם אתה מוכן להיות עם הכאבים האלה אפילו יום אחד! אני מבטיחה לך שלא תהיה מוכן לסבול את המחלות וכאבים האלה….. אפילו לא בשביל 20000 שקלים. אז די להיות כל כך רע כי תבינו שכל מי שבריא היום יכול בקלות למצוא את עצמו בקבוצת הנכים מחר! תקווה שזה לא יקרה לך!

  1. לדעתי גם נכים רגילים צריכים לקבל שכר מינימום כמו נכי צה”ל, מפני שכל בני אדם שווים, ובסופו של דבר זה גם מאותו תקציב.

  2. לדעתי גם נכים רגילים צריכים לקבל שכר מינימום כמו נכי צה”ל מפני שכל בני אדם שווים ובסופו של דבר זה גם מאותו תקציב.

 33. נשמע כאילו אתה חושב ש5,000 שקל זה סכום אדיר, ייתכן שעבור אנשים בריאים שיכולים לבשל ארוחות מכלום לא זקוקים למדיח כלים לא למכונית או מוניות ובוודאי שלא להעסקת עובד סיעודי אולי עבורם זוהי הכנסה גבוהה מאוד, אולי גם עבורך.
  כאשר אדם רק נכנס למצב רפואי בעייתי שמונע את פרנסתו, או כאשר אדם סובל ממחלה שהולכת ומתקדמת ככל שהוא יהיה עני יותר ככה הסיכוי שלו לחזור אי פעם למצב של יכולת עבודה הולכת ופוחתת. תזונה נאותה וטיפול בתרופות מגבירים את הסיכוי של נכה טרי שיש לו סיכוי להשתקם לחזור לתפקוד, כמו כן גם אביזרים שעוזרים לנכים, אפשרות לרכוש מדיח חימום בחורף ועוד.
  אבל אדם עני מאוד שאין לו כסף למזון ותרופות גם אם מחלתו קלה יחסית היא עלולה להתדרדר לאובדן כושר עבודה מלא תוך שנים במידה ויאלץ מאיזה שהיא סיבה לחיות מ2,350 שקל בחודש. ולגבי נכים, חולים שיש סיכוי שמחלתם תאוזן או לא תדרדר, או נכים שיש סיכוי שיחלימו הסיכוי הזה הופך לאפסי ברגע שהם צריכים לחיות מקצבה של 2,350 שקל בחודש.
  זהו סכום שאין בו טיפול תרופתי, אין בו אוכל, אין בו מגורים ראויים, זהו סכום שמגיעים ממנו מהר מאוד למצב סיעודי.

  והמידע שאתה מוסר מטעה, הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום מדברת על נכים שביטוח לאומי קבע שהם סובלים מאובדן כושר עבודה מלא, של 100 אחוז. לא נכים קלים. ואפילו נכים קשים צריכים להוכיח במסמכים רפואיים מפורטים ורבים את נכותם, ויש חקירות ובדיקות רבות.

  עוד דבר שרציתי להוסיף, לאדם בריא ייתכן שלא יהיה חשוב לעבוד, אבל כאשר נלקחת מהאדם האפשרות הזאת זה הופך לדבר ולמטרה הכי חשובה בחייו לחזור לעצמאות הזאת. במפעלים מוגנים עובדים נכים רבים מאוד,בעלי כושר תעסוקה מופחת, עבור בין שקל ל5 שקלים לשעה. כדי להרגיש עצמאים, ככאלה שמסוגלים לעבוד כמו כולם.

  1. למי שחושב שהפיתוי “לזייף” נכות הוא כל כך גדול, שיידע שיש גם השלכות ביטוחיות ומשפטיות על להיות נכה. כל חברות הביטוח מחריגות את הנכים, יש בעיות לקחת משכנתא למשל כי היא מחייבת ביטוח רפואי וכל חברות הביטוח חשופות למידע הנכות בביטוח הלאומי.

   הרבה נכים בעצמם לא תמיד מודעים אפילו לבעיות האלה כי מ 2342 שקלים בחודש אף אחד לא מדמיין אפילו משכנתא. אגב גם מ 4,000 שקלים בחודש קשה לי לדמיין איך מישהו חושב על משכנתא.

   אני חושב שמבחינה מוסרית השאלה לגבי קצבאות הנכות היא שאלה קלה וחד משמעית. אם רוצים לדון איך לנסות ולמזער תופעות “זייפנות” זה אולי לגיטימי, אבל לא ייתכן שכל פעם שיש חשש ל”זייפנים” ייפגעו כל כך הרבה אנשים אך ורק בשם החשש מה”זייפנות”.

 34. אין דבר אבסורדי יותר ממפלגות ימין דתיות כמו הבית היהודי, שאמורה להיות אמונה על התורה והמצוות, שבוחרות באידאולוגיה ליברטיאנית קפיטליסטית וחזירית, שמתעלמות בעליל מכמות הציוויים התורנים והצודקים בתנ”ך שהם בעלי גוון סוציאליסטי מובהק!

  מצוות שמיטה – האדמה שלך הופכת להיות הפקר לכל, כל שבע שנים כדי שכולם יהנו ממנה.

  שנת היובל – כל 50 שנה, כל האדמות חוזרות לבעליהן המקוריים כפי החלוקה בידי יהושע בן נון בעת הכניסה לארץ. לא משתלם יותר מדי לצבור נדל”ן.

  מצוות צדקה – לא הרבה יודעים, אבל מצוות צדקה יכולה להיות יקרה מאוד! דוגמא: אדם שמתפרנס מהובלות נניח, וירד לפת לחם ואין לו יכולת לקנות משאית כדי לעבוד – קונים לו משאית! simple as that! זה לא סתם פרוטה לצדקה.

  גם ההשקפה הלברטריאנית חודרת לתוך הימין הדתי. באופן מפתיע דווקא מקומות סוציאליסטיים, כמו אינטגרציה בחינוך, והצבא כצבא העם – מחזקות את אהבת החינם באומה. פתאום אדם ממוצא אשכנזי רואה בחורה ממוצא מרוקאי, ורואה שהשד לא כל כך נורא. הדבר האחרון שאני רוצה לדמיין זה לראות את ישראל כמו ארה”ב, עם כמות השנאה והאלימות שקיימת שם וחוסר החמלה לנזקק.

  הבעיה בקום המדינה הייתה הכפייה שהנהיגה מפא”י ממי ששונה ממנה, נמחקה תרבותם של קהילות רבות בשביל השתלבות במדינה. זה לא אומר שבשיטה הסוציאליסטית הכל רע! בדיוק כפי שבשיטה הקפיטליסטית לא הכל רע (חופש העיסוק וכד’.)

  ולעניין קצבאות הנכות. לא כל נכה יכול לעבוד – זאת עובדה! ישנם כל כך הרבה סוגים של נכויות, שכולאות אדם בביתו. פוגעות לו באיכות החיים, ביכולת למצוא אהבה, חברים, פרנסה בכבוד. דווקא ישנם אנשים שלא רואים עליהם שום דבר – אין להם כסא גלגלים, או מקל הליכה, הם לא מסתובבים עם בלון חמצן, או סוללה ללב מלאכותי. הם נראים בריאים כמו שור. אבל בגלל שיש גם דבר שנקרא נכות נפשית, הם מסוגרים בביתם – כי יציאה לשוק עבודה לחוץ בקלות יכולה להוות טריגר למחלה אויומה ונוראה לא פחות אם לא יותר מהנכויות הפיזיות שציינתי לעיל (סכיזופרניה / מאניה דיפרסיה / דיכאון חמור / הפרעת דחק פוסט טראומתית / הפרעת חרדה מוכללת – לדאובננו לא חסר.) לרבים מהם לא ישנם בעיות חריפות במציאת אהבה וזוגיות (כמה מהם, נולדים לבדידות ומתים בודדים, ואף אחד לא שם לב להיעלמותם עד שהשכנים לא מתלוננים על ריח מסריח למדי מאחת הדירות), לא תמיד ישנה משפחה תומכת מהצד, אז לפחות שתהיה להם דירת 3 חדרים צנועה שהיא שלהם לגמרי, ומשכורת מכובדת בשביל אוכל, חשמל וטיפטיפונת הנאות טריויאליות (לא, לא טיסות לחו”ל. היכולת להתחבר לאינטרנט למשל.)

  יש לי סוד! אני בכלל איש ימין. לא סתם בטחוניסט, אלא איש ימין שלא מוכן למסור גרגר אבק לכל גוי שהוא! וזה אבסורד בעיני שמפלגה דתית בוחרת בקו כזה חזירי!

  רק שתדעו שהימיני הממוצע בארץ נקרע בקלפי. הוא יודע שצד אחד אמור לטפל ברווחתו האישית, אבל לחלוטין מנוכר לכל עניין הלאומיות שאיתו הוא מזדהה. עם הצד השני הוא מזדהה מבחינה אידאולוגית, אבל מתעב את השקפתו הכלכלית. אין באמת מפלגה שמייצגת אותו, או שהיא דורסת את רווחתו הכלכלית, או שהיא דורסת את אומנתו ובטחוני האישי.

 35. זו לא סיבה לא להעלות את הקצבאות לנכים עקב ריבוי פניות כביכול הרי אים יעלו את נקי באות אזי יחמירו את הקליטריונים אז תפסיקו לעטל בציבור תנו לאנשים שכבר כן מקבלים אחרי אין ספור וועדות ותליות לחיות בכבוד

 36. כן כן כן כן אתם צודקים קצבאות גורמות לנכים רבים כן זה הבעיה נכון אז אולי נבטל את ביטוחי הרכב כי יש יותר מידי תאונות וגם נבטל את קצבת הזיקנה כי זה גורם ליותר מידי זקנים נכון .
  הוא שנבנה את הפנטזיה של כל המבלבלי המוח שחושבים שמי שנכה צריך להיות עני ונבנה בכל סניף של ביטוח לאומי תא גזים ונזרים סרין ונחסל את כל הנכים הזקנים את ניצולי השואה ונבנה לכם עתיד טוב נכון בלי קצבאות ובלי נכים וחולים .
  אבל לא תגידו מילה למה יותר מחצי מכספי הביטוח לאומי שאנחנו משלמים כל החיים הולכים לטפילים חרדים וערבי שקרנים .
  אז את המשואה של קצבאות ועצלות תבטלו מלקסיקון ההתנשאות שלכם ותתחילו לכבד את משפחות הנכים ואותם כי רוב הנכים בישראל הם באשמת המדינה או מערכת הבריאות או מתאונות עבודה .

 37. אוטם מלא בשריר הלב +אירועים חוזרים+ אירוע מוחי עם 2 חסימות במוח + אירוע מוחי חוזר , חסימות בעורקי התרדמה ,מחלת ריאות COPD האם זה קשור למקום המגורים ?

 38. מי הכותב של הכתבה הזאת?
  אני חיה רק מקצבת נכות -2540 שקל בחודש.בלי כמעט שוב הטבות מלבד ארנונה שמגיעות לי.
  עבדתי ,עשיתי צבא ,התנדבתי -וכשחליתי-זה מה שקבלתי.

  ודרך אגב גם אני שייכת לאלו שקבלו בין היתר קצבה על”דכאון ” ועוד דברים שאי אפשר לראות לפעמים לכאורה.היום אני על כיסא גלגלים .אבל בהתחלה לא הייתי.מתי תבינו שנכה זה לא אדם חירש/עיוור רק??
  זה לא יאמן כמה הכתבה הזאת מזיקה לנכים.

  לכותב שלה(ולכול השאר )-
  בוא תלמד מה זה באמת נקרא נכות בביטוח לאומי-
  זה כשאדם שסובל בעיה/מצב רפואי/מחלה/נכות -לא מסוגל להשתכר עקב מצבו.וזה לא משנה אם יש לו 50 % נכות רפואית או 100%.זה הכול תלוי במושג שנקרא “אי כושר”!!!

  שקרנים,תמיד יהיו.בשביל זה יש לביטוח לאומי חוקרים פרטיים!
  כותב הכתבה לקוי בחוסר מידע.

  ראיתי כמה וכמה מחקרים שמראים בדיוק הפוך-הם מראים שאחוז המתחזים בקבלת קצבאות מסוג אלו -הם נמוכים ממה שאנשים בד”כ חושבים.

  ועוד נקודה אחרונה-בגלל מתחזים ושקרנים תמשיכו לגרום לנו,לנכים האמיתים לסבול עם קצבה זעומה (שעלותה היום רק כהשכרת דירת חדר )???

 39. נכה ישראלי שמאחל לכם שתחלו ותהיו נכים ותחיו מקיצבת נכות הגיב:

  לכול מי שמקנה בנכים ובקצבאות נכות הזעומות אני מאחל מכל הלב שתהיו נכים אמן ואמן ותסבלו את הסבל של אדם נכה ותחיו מקיצבת נכות ותסבלו ורק אז תבינו נכים…. רעי לב שכמותכם מסתכלים לנכים בצלחת… כל מי שבלב שלו חושב רעות על נכים ומקנה בהם יקבל נכות הוא בעצמו משמיים ואז יחשוב פעמיים…. איזה אנשים רעי לב חיים במדינה הזאת איכס מגעילים…

 40. אני רואה מספר לא מבוטל של אנשים שמדברים על כך שישנה גדילה במבקשי הקצבה(??) בשנים האחרונות, אז ככה סתם שתדעו – במדינה בה יש פיגעועים על בסיס יומי, מן הסתם ישנם גם יותר נכים. העובדה שיש גדילה בעשר שנים מוכיחה שהעם גדל (הרי אם האוכלוסיה גדלה ב10 % בשנה, אז נראה למישהו הגיוני ששיעור הנכים ישאר קבוע? ותאמינו לי שאף אדם לא מחפש את הקצבה העלובה שמציעים כיום, אבל שתבינו משהו – לפי החוק (שאגב קיים במדינות רבות), הביטוח הלאומי הוקם למטרה אחת בלבד(!), להציע ביטוח כלשהו לאנשים שנפגעו \ נולדו עם לקות מגבילה כלשהי, הכסף נגבה מקום המדינה מכל עובד ועצמאי, ורק 4 אחוזים מתוכם באמת משתמשים בכסף הזה. אין שום יעוד (לא אמור להיות לפחות) אחר לכסף שנגבה מכל אחד ואחד מאתנו. הרי גם מי שמדבר על כך שהנכים כביכול עושקים את הבריאים – המוסד לביטח לאומי הוא מוסד ממשלתי שהוקם בדיוק למטרה זו. הכסף שמגיע לשם הוא בנוסף לכסף שמגיע לקופת המדינה ממיסים על המשכורת הכוללים מס בריאות( ולאחרונה פנסיה), איש לא בוחר אם לשלם את הכספים הללו -הם משולמים כי זה החוק, שמטרתו שבאם מסיבה כלשהי מישהו חלה \נפגע – יוכל להשתמש בכספים ששילם לביטוח – בדיוק כמו כל חברת ביטוח אחרת! אם חברת ביטוח פרטית הייתה מנסה להגביל את התמלוגים שמבוטח דורש לקבל לאחר ששילם כל חייו – היו מכניסים את המנכל שלה לכלא! ככה סתם מנסה להסביר לאנשים שלא מבינים את מטרת הכסף… אגב הגביה בחודשי אף מאפשרת לביטוח הלאומי לשלם למכל שלה מאות אלפי שקלים משכרות, ואף מייצרת רווח של מיליארדים מידי שנה, בנוסף לשאר המיסוי של המדינה. אז כשאומרים “להעביר לביטוח הלאומי” – מתכוונים מעשה “להשאיר בביטוח הלאומי”, חבל שככה אנשים שאין להם מושג מה היעוד המקורי של הכספים הללו מתלהמים. אני לא “חולם להפוך לנכה” כדי לבזוז כספי ציבור, ולא נראה לי שיש מישהו שפוי שחולם שזה יהיה מקור ההכנסה שלו…

 41. 1 מכל 1000 אזרחים יהפך למוגבל חמור בחייו עקב תאונה/ מחלה ואז יגלה את התרמית הכי גדולה במדינה ! שלמרות ששילם עשרות אלפי שקלים בשנה לביטוח לאומי … התמורה היא עלובה וזעומה … אם אותם הסכומים ששילם היו מופנים לביטוח פרטי לא הייתה בעייה ! אל תיתנשאו כי כל אחד יכול להגיע למצב מחפיר !

 42. מכיוון שהפכנו למדינה שהאזרח בה הוא נתון כלכלי ותו לא, אני מציעה שאת כל הנכים נרכז במקום אחד ו… עשו את זה קודם לפנינו, זה לא משנה.
  מה שנותר הוא לחלום חלום רטוב על שוודיה.

 43. צודק ברוב הדברים, ובנוסף, אין סיבה לפטור מלא ממס הכנסה לנכים מעל 90 אחוז ולעיוורים. זנ גורם למצב מעוות שלפיו אנשים מקימים חברות ע”ש בן מדפחה נכה או עיוור, ופטורים לחלוטין מתדלום מס. במקרים אחרים, עורכי דין ויושבי ראש דל בנקים, מחזיקים בפטור ממס הכנסה, למרות דהם מרוויחים מאות אלפי שקלים ועד מליוני שקלים בשנה.

  גם אין סיבה שבעלי דרגת אי כושר של 75 אחוז, יקבלו 100 אחוז קצבה כמו בעלי אי כושר 100 אחוז. מה ההגיון?
  דווקא הנכים המרותקים לכסא גלגלים, מקבלים קצבאות נובפות שמהן לא נהנים נכים אחרים, למרות שנקביו להם 100 אחוז אי כושר להשתכר.

  בקיצור, יש להעלות את הקצבאות, אבל גם לבצע רפורמה, להפסיק עם פטור גורף מתשלום מס הכנסה רק לנכים רפואיים ולעיוורים באופן מפלה. יש להרחיב את ציבור הנכים שזכים לפטור כלשהו, ויש להגביל את הפטור עד לסכום של 12000 ש”ח.
  כמו כן, יד לקבוע רף גבוה יותר מזה הקיים היום ע”ס 2800 ש”ח, ממנו מנתחילים להפחית מהקצבה. אין סיבה שיתחילו להפחית מהקצבה על הכנסה נמוכה משכר המינימום.
  לסיכום, יש לתת יותר משאבים לביטוח לאומי כדי לחקור מעשי מרמה, ויש לקבוע ענישה משמעותית בחוק למי שיתפסו מרמים, מטעחם ומזייפי מסמכים, כולל הרשאה פלילית, ביטול הקצבה ל 5 שנים, ביטול רישיון נהיגה לשנה, והחזר הסכומים שנתקבלו במרמה בתוספת 50% פיצוי למדינה, או לחילופין להכנס למאסר בפועל.

  בקיצור, דרושה רפורמה מקיפה. גם בגזרים, אבל גם במקלות. זה יאפשר חלוקה צודקת ורווחה כלכלית למי שבאמת זקוקים. בכל מקרה, הדרישה להצמדה לשכר המינימום בלתי אפשרית. לא רק שכך, אלא שיל המדינה לקבוע סך קצבאות מקסימלי, למי שנהנים מקצבאות שמגיעות לעיתים ל 15000 ש”ח בחודש, כולל פטור ממס הכנסה, פטור ממיסי רכב, פטור מארנונה ועוד ועוד ועוד.
  מה יקבלו הקשישים וכל הנכים שאינם על כסא גלגלים?

 44. נכון ולא נכון ובגלל זה מינו 2 וועדות והסכמים ודיונים למיניהם אך הגועל נפש הוא שדבר לא בוצע