גם משבר עמונה הוא פיגוע אסטרטגי של נתמכי הקרן החדשה לישראל

המשבר שנוצר סביב עמונה ממחיש כיצד ארגוני שמאל רדיקליים מצליחים לשנות את סדר היום הלאומי, לדחוק את הממשלה אל סף תהום ולזרוע פילוגים בתוך ישראל וביחסיה עם העולם

כמעט הגיע לפיצוץ; נתניהו ובנט, סביב דיון על חוק ההסדרה. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

ככל שהצלחתי להבין מהאזכורים בעיתונות, המעורבות המשפטית בעניין עמונה החלה ב־2004. את העתירה לבג”ץ הגישה תנועת ‘יש דין’, נתמכת מרכזית של ‘הקרן החדשה לישראל’. היה פינוי אחד אלים וטראומתי ב־2006. לאחר מכן שב העניין והתגלגל להחלטות בג”ץ לפינוי המאחז ב־2012 וב־2013, ולפני שנתיים, בדצמבר 2014, ניתנה ארכה לפינוי המאחז עד סוף 2016.

אין כוונה להיכנס לתוכן הבג”ץ ולנושא הצדק והגדרת השטח כאדמות פרטיות. הדבר החשוב מבחינה לאומית הוא שלאורך השנה האחרונה התפתחה הסאגה סביב עמונה לפלונטר שלא היה כדוגמתו בשנים עברו. למעשה, הלוחמה המשפטית של ‘יש דין’ התגלתה כפיגוע אסטרטגי.

ההישגים מבחינת ‘יש דין’ הם: דחיקת הממשלה אל סף תהום בגלל המאבק ההתיישבותי והמשפטי, שהתגלגל למאבק בין ‘הבית היהודי’ ובין הליכוד וראש הממשלה נתניהו. העימות הפך לאישי. לאחר מכן צצה יוזמת ‘חוק ההסדרה’, שאמורה לכאורה להיטיב את המצב המשפטי ביהודה ושומרון, אך למעשה היא יצרה תחושת מיאוס בחלק גדול בציבור כלפי הממשלה. מעמדה של הממשלה בעיני הציבור הידרדר, והדבר התבטא בסקרים. התברר שבעקבות הסחטנות החרדית בעניין שבת הרכבות, ולאחר מכן סחטנות הבית היהודי בנושא עמונה – יאיר לפיד ומפלגתו משתווים בכוחם לליכוד על פי הסקרים. חברי הכנסת של הליכוד התגלו כנגררים, שלא לומר נאך־שלעפערים, של ‘הבית היהודי’. הצגתו של השר נפתלי בנט בפרשה כראש הממשלה בפועל פגעה בממשלה.

לאחר מכן, כאשר פורסמו התכניות השונות לבניית תחליפים למפוני עמונה, נוצר משבר בין ישראל לארצות הברית של ממשל אובמה. גם בימים אלה, התבשלותו של חוק ההסדרה מנוצלת על ידי הממשל האמריקני לצורכי עמימות צעדיו במועצת הביטחון בחודש האחרון של אובמה בבית הלבן. העובדה שעתירות של ארגון שמאל לבג”ץ הצליחו לערער את ממשלת ישראל ולתדלק משבר בינה לבין הממשל האמריקני, מלמדת על אפקטיביות גוברת של ארגוני שמאל רדיקליים הממוקדים בנושאים מוגדרים.

המחלקה לאמצעים מיוחדים

בסדרת הכתבות שלו על חדירת הקג”ב למדינת ישראל ולממסדיה השונים בשנות קיומה של ברית המועצות, ציין רונן ברגמן שלא רק מרגלים וסוכנים לסוגיהם נרכשו והושתלו. אחת המשימות ההיסטוריות של ברית המועצות הייתה מלחמה בציונות ובארגונים ציוניים. ברגמן תיאר את פעילות “המחלקה לאמצעים אקטיביים”, שעשתה שמות בממסד ובתנועה הציונית בצרפת. המטרה: לסכסך, לפצל, לגרום לשנאה בין פלגים שונים ובין אישים, ולהשחיר את פניה של הציונות בכלל בעיני דעת הקהל של ארצות־יעד. כך למשל יש עדות שבארצות הברית בוצע רצח של פעילים שחורים, והקג”ב הצליח לייצר זיהוי של פעולת הטרור עם הליגה להגנה יהודית של מאיר כהנא, מי שייסד לימים את תנועת ‘כך’ בישראל. הפעולה הגבירה מאוד את השנאה בין הקהילה השחורה בניו־יורק ובין הקהילה היהודית.

הרשת העולמית של ארגוני השמאל הרדיקלי ממשיכה לפי אותו קו. ההישגים מרשימים. אם בעבר הפעילות נועדה להשפיע על דעת הקהל – בשנים האחרונות, כמו בפרשת עמונה, אפשר לראות שנוצרה יכולת אסטרטגית בקיטוב הציבור ובדמורליזיציה של צה”ל. מקרה החייל היורה אזריה השיג גם הוא אפקט אסטרטגי. הוא ערער את האמון של חלקים שונים בציבור בצה”ל, יצר חיכוכים בתוך ההיררכיה של צה”ל עצמו, וגרם למשבר ביחסי הקצונה הבכירה עם הממשלה ובייחוד ראש הממשלה. בעקבות המשבר הממשלתי שנוצר, שר הביטחון יעלון נאלץ לפרוש. אלה זעזועים חמורים בצמרת, שכולם תולדה של צילומי ‘בצלם’ בזירת האירוע, גם היא אחת הנתמכות המרכזיות של ‘הקרן החדשה’. אף שנצבר כבר ניסיון קודם באירועים מצולמים, לא הייתה תגובה מאוחדת ומסודרת בצמרת הצבאית והמדינית.

האירוע הבולט הנוסף הוא המשט הטורקי ממאי 2010. נכון שטורקיה בהנהגת ארדואן הפכה כבר לאסלאמיסטית, התרחקה מישראל וחיפשה עימותים איתה; אלא שהמשט שבו השתתפו ארגוני שמאל בינלאומיים, נציגות של ערביי ישראל ותמיכה ישראלית ופלסטינית, יצר את החיכוך הדרוש כדי להצית סכסוך בין שתי מדינות שבעבר היו בעלות ברית. ברור שארדואן חיפש עילה לניתוק יחסים והליכה על הסף במימי הים התיכון, אבל העובדה היא שהתרחשות שביסודה היא עניין של מחאה פוליטית, התפתחה לאירוע בעל השלכות אסטרטגיות שרק לאחרונה החלו למצוא את פתרונן.

מי שירצה יוכל למצוא עוד אירועים חשובים מסוג זה, אולי עם פחות בולטות. בעבר הייתה נטייה לזלזל באיחוד האירופי ולומר שהוא חסר ערך ויש לו רק אינטרסים כלכליים. היום אין ספק שהאיחוד האירופי והממשל האמריקני, באמצעות ארגוני חזית ידועים, הצליחו עם מעט מאוד השקעה כספית לייצר לעצמם כלי לחץ בלתי רגיל להתערבות פוליטית פנימית בישראל, ולערעור היציבות על ידי ניצול מקסימלי של ניגודים בתוך החברה והממסדים הישראליים.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

29 תגובות למאמר

 1. לרוב אני קורא את דבריו של אמנון לורד בהנאה, הפעם בחמיצות. אולי במקום לתת לקבוצה קיצונית מבין המתנחלים להכתיב למדינה ישראל מדיניות, ישראל תקבע את מדיניותה? אם הדבר היה קורא באמריקה היו שולחים שוטרים לפנותם מידית והיו זורקים לכלא כל מי שמרים יד, אם לא היו יורים בו במקום. הבעיה הבסיסית היא שלישראל אין מדיניות ברורה בשטחים כך שכל נער גבעות קובע עובדות בשטח. ישראל צריכה להגדיר את צרכיה ולוודא ששום גורם לא גורר אותה מהאף. כמובן שארגוני השמאל הרדיקלי מאוסים, אך הממשלה משחקת לידיהם כאשר היא מאפשרת לפורעי חוק לעשות ככל העולה על רוחם. 130 מיליון השקלים שיעלה הפינוי (מישהו יכול להסביר לי למה הזזת כמה קרוונים עולה סכום כזה?) היא כאין וכאפס לעומת המחיר האמיתי שישראל משלמת מזה שאין מדיניות ברורה לאור האינטרסים של כלל תושבי המדינה. איפה משילות ואיפה בטיח.

  1. שלום לחברינו המגיב מטעם.
   1) שימוש במושגים מהעגה השמאלית כמו ״נערי גבעות״, ״קרוונים״, ״קבוצה קיצונית״ איננה דרך טובה להטמע בשטח.
   2) כתיבה בסגנון ״בדרך כלל אני לא כזה״ כבר עלתה לקורא הממוצע על העצבים ואיננה עושה רושם. בדרך כלל אמנון לורד אחלה, הפעם לא. בדרך כלל אני ימני, הפעם לא. בדרך כלל חושב שארגוני השמאל מאוסים, אבל תסתכלו בבקשה על המתנחבלים, אתם לא חושבים שהם גרועים באותה מידה?!
   3) השתדל שלא להזכיר את ״האינטרסים של כלל תושבי המדינה״ כאשר אתה מדבר על אג׳נדה שנולדה, גודלה והוצאה לפועל במכוני המחקר של ארגוני השמאל הקיצוני. הנ״ל מנוהלים וממומנים על ידי מספר מצומצם של בעלי הון שהקשר בינם ובין האינטרסים של ישראל מקרי בהחלט.

  2. יפה כתבת: ימני שלא מוכן לשלם את החשבון. את הבנדיטים האלה אני מכיר מקרוב ועל אף שאני ימני ושומר מצוות, הם מאוסים עלי והמיאוס רק גובר מיום ליום.

  3. אוי תחסוך מאיתנו את השטויות שלך השטוף מוח שלך. האנשים האלו שילמו על האדמה בדיוק כמוך רק בניגוד ליושב כסאות נוח כמוך הם הסכימו להסתכן מתוך אידיאליזם בחצי העלמת עין של המדינה מדברים מסוימים שהוסבר להם שהם בגלל לחץ בין לאומי. אתה לא ימני אתה בובה זבת חוט של תקשורת שמאל אין לך מושג איזה עוול עשה בית המשפט ועשתה הפרקליטות לתושבי עמונה בדם המדינה ואין לך שמץ של זכות להתבכיין ולהתקמצן בנושא. אם היית ימני היית מבין את כלל היתרונות שהשיגה מדינת ישראל בפרשת עמונה אבל אתה ימני כמו שהמחנה הציוני ציוני. ״לא מוכן לשלם.״ לא שואלים אותך.

  4. נכון שאתה לא באמת ימני? מזהים זאת לפי הגיבוב הדמגוגי של טיעונים והכפשות בלי שמץ של זיקה לעובדות ותוך התעלמות מהאנשים שמעבר לסיסמאות. אופייני למחוזות ‘הארץ’

  5. אגלה לכם סוד: רוב תושבי המדינה היהודים שייכים לצד הימני של המפה. זה לא אומר שהם תומכים בבן-גביר ודומיהם, נהפוך הוא. עמונה היא בדיוק מה שאמנון כותב: פיגוע אסטרטגי, אבל מהצד השני, ומי שקורא לי שם מתחזה הוא הוא האחראי לפיגוע הזה. בנקודה הכי רגישה לפני צאתו של אובמה מהבית הלבן פוצצתם את עמונה. יש לכם מושג מה אובמה יכול לעשות לנו כמתנת פרידה? יש לכם מינימום מתינות להבין שיש עוד שחקנים חוץ ממכם ו”ארץ ישראל לנצח נצחים”. אוטוטו טראמפ נותן לכם לעשות כרצונכם ואין לכם רגע סבלנות. מי כתב שם למעלה על הקרבה? איזו הקרבה, דקה לא מחכים. כמו ילדים קטנים. אם היה שם מבוגר אחראי הוא היה מסביר שלא כדאי לאכול לחם לפני שמגישים את הסטייק. מי אתם חושבים שמרוויח מזה אלקטורלית? יאיר לפיד שהוא כאילו ניצי בדעותיו הביטחוניות/מדיניות אבל מייצג את אפס הסנטימט של תושבי מרכז הארץ כלפי ההתיישבות ביו”ש. אז תמשיך לגדף, תמשיך לומר שמי שהוא לא כדעתכם הוא סמול וכו’. בדיוק כמו עיתון ‘הארץ’ המכנה את ג’י סטריט “אירגון מתון”, כך אתם מכנים אותי לא ימני, הרי זה רק עניין של יחס לא? לצערי הרב איבדתם את היכולת להבחין בין הגוונים השונים של הימין ומבחינתכם זה או אתם או הסמול. עולם של ילדים שחור/לבן. אל תתפלאו אם הימין המתון, החש שהוא נאנס פעם אחר פעם על ידי ציבור משיחי/אידאולוגי הבטוח שלו ניתנה התורה, ימאס בכם ובמה שאתם מייצגים ויפנה ללפיד ודומיו.

  6. לימני שלא מוכן לשלם את החשבון:

   גם אני לא קונה את זה שאתה ימני

   יותר מדי רהוט ומפוכך
   נגד המתנחלים
   מאשים את הממשלה ולא את בג”ץ
   כשהזכרת את ארגוני השמאל אמרת רק מאוסים ולא הזכרת את הסכמי אוסלו וכל ההרוגים היהודים

  7. אגלה לך סוד

   אתה מדבר רבות בתגובתך אבל אין לך שום הוכחה לדבריך וליומרה שאתה מייצג איזשהו רוב ימין ״שפוי״. ההתבוננות שלך על המציאות שטחית ומוטעית והיא תוצאה של שטיפת מוח תקשורתית שמייצגת אג’נדה ולא מציאות. אותך לא הולכים לפנות מהבית אז קל לך להגיד ״שיחכו״ אתה גם כמסתמן מתגובתך הראשונה והשניה לא מסוגל או לא רוצה להבדיל בין מאחז בלתי חוקי אמיתי לבין מאחז שנבנה בהעלמת עין של המדינה. דבריך המתנשאים גם מעידים על חוסר היכרות עם העובדות במקרה עמונה ועל המחשבה המטופשת שהמדינה עשתה לתושבי עמונה טובה. ולא כך היא המדינה פישלה כי הפרקליטות המוטה פוליטית נתנה תשובה אבסורדית בשם המדינה והיא שאם יש חלקה אחת שאולי יש לה בעלים ואולי לא אבל יש טענה, יפנו את כל היישוב. גם בגץ בתורו עשה עוול לתושבים והתייחס למקרה במשוא פנים פוליטי בניגוד למשל לפלישה בדואית ממשית לשטח יהודי שביחס אליה אמר בגץ ״החוק הוא לא הכל״. כמו רבים מתומכי לפיד הפוטנציאליים שאתה מייצג אתה גם לא מתייחס בביקורתיות לשטויות שמטפטפים לך בתקשורת. אתה לא מבין שבגץ וארגוני השמאל עובדים על תקדימים ושאם לא היה פיצוץ בעמונה שגם הביא לנו את חוק ההסדרה, הדחפורים היו מתקדמים עוד ועוד והשיטה המנוולת והאבסורדית של פינוי על סמך טענות וללא בירור בעלות ממשי במקרה של יהודים הייתה ממשיכה לשגשג. אם לא היית קורא רק תקשורת מטעם ואם היית מבין שהשמאלנים בארצות הברית הרבה יותר ממלכתיים ובוגרים מאלו שכאן, היית יודע שצוותו של טראמפ הזהיר את אובמה מפני צעדים נגד ישראל בניגוד לגישת הממשל הנבחר ושאובמה מבין שצעדים כאלו יעמידו אותו במצב מאד לא נעים מבחינה מדינית פנימית.
   בנוסף אם כבר נמאס מגישה מסויימת לרוב העם זה מהגישה שלך. מישהו שמגדיר את עצמו ימני אך ניזון מתקשורת שמאל ומעובדות מסולפות ומאמין שהוא פרגמטיסט. יאיר לפיד הוא פופוליסט ריק שמבטיח הבטחות שהוא לא מסוגל למלא כמו כל מנהיג מתיימר אי פעם ומנסה לשחד את דעת הצבור בהבטחות סרק האשמות שווא ולהיבנות משקרי התקשורת שמתואמת איתו בכל צעד. שים לב שאין אפילו פריימריז במפלגה שלו והמינויים שלו כוללים את מדריך הג’ודו שלו וטיפוסים אחרים שחלקם מייצגים את מרצ ולא את הימין.
   בהצלחה לך בדרכך המבולבלת. אתה מאמין שאתה מייצג רוב שפוי אך למעשה אתה מייצג מיעוט שטוף הולך ונעלם. המפה הפוליטית בישראל זזה עוד ועוד ימינה ולא בכדי.
   כל הכבוד לכל מי שהעז ולחץ בכדי לקדם דברים לטובת כלל מדינת ישראל כדוגמת חוק ההסדרה וכל הכבוד לתושבי עמונה שלא נשברו וכן ידעו לבסוף גם לא להתעקש סתם.
   אני חושב שאתה לא מבין את העובדות, מכליל את תושבי עמונה עם נוער הגבעות ובכלל עושה סלט מהמציאות בתיבול תעמולה תקשורתית.

   נו בהצלחה שיהיה. אולי גם אתה עוד תצא מהמטריקס.

 2. אתה כל הזמן משתמש במילה הזאת, פיגוע. אני לא חושב שהיא אומרת מה שאתה חושב שהיא אומרת.

 3. הימין וביבי בשלטון כבר מספיק שנים כדי שלא יוכלו להאשים את יש דין..

  1. זה טיעון נפוץ בשמאל, ומשתמע ממנו שלדעתם ראש ממשלה בישראל הוא דיקטטור דורסני שעושה כרצונו. מפחיד לחשוב שאי פעם השמאל יעלה לשלטון!

 4. במקרה סבי עליו השלום רכש לפני כ 50 שנה אדמות באיזור מודיעין של היום , רבות המשפחה שלי חשבו אם ניתן לקבל את האדמה שהיום מאוכלסת על ידי ערבים. התוצאות של הבדיקות האלו את הממצאים הבאים: א. המדינה לפני שתדון בבקשה שלנו רוצה שנשלם את המיסים על ה 50 שנה האחרונות ,
  ב. לאחר שנשלם צפוי דיון ארוך מאוד בבית משפט
  ג. מסיבות פוליטיות בית המשפט יערים קשיים על קבלת אישור לפנוי
  ד. במידה ונזכה , המדינה לעולם לא תשלח חיילים כמו שאנחנו רואים היום לפנות את הערבים שיושבים על האדמה של סבי.
  בקיצור , אפשר לשכוח מהנכס שבבעלותנו.

  מי שחושב שלא מדובר בגיזענות בחסות המדינה , טועה ומטעה .

 5. למה להתמודד עם המציאות אם אפשר לכל דבר להמציא את “ארגון השמאל הקיצוני” התורן ולטפול עליו הכל.
  הרי אם בצלם לא היו מצלמים, לא היו מוודאים הריגה במחבל מנוטרל.
  הרי אם לא היו מגישים בג”ץ, עמונה לא הייתה נבנית על אדמה פרטית.
  הרי אם לשמאלנים החארות האלה לא היו עומדים במחסומים לפקח, החיילים שלנו לא היו מתבהמים מטיפול באוכלוסיה אזרחית במקום בלהגן על הגבולות.
  אם רק לא היו שמאלנים, כל זה לא היה קורה.
  אה, וגם לא היו עניים .. אבל זה ברור

  1. למה להזכיר את המילה מציאות אם המשמעות שלה אצלך היא ״ההזיה שלי״. אתה לא מבין שאין שום קשר בין מה שאתה רואה כמציאות למציאות? כל אחת מהטענות שלך מבוססת על אותה תעמולה של ארגוני שמאל שאתה מיתמם בקשר אליה. השאלה כמה מכם בורים מוחלטים בנוגע לעובדות וכמה פשוט מעוותים את האמת לגבולות האג’נדה עוד תעסיק היסטוריונים לאחר ששיטת המחשבה שנקראת שמאל תיעלם סופית בתוך כמה עשרות שנים. ״היש עם בעמים…״

  2. השמאלנים באמת לא יודעים. חלקית זה בורות, חלקית זו נאיביות של הליכה עיוורת אחרי התקשורת, וחלקית זה פשוט אנשים טיפשים. השמאלנים באמת חושבים שהם מבינים מה קורה בעולם הזה. מזל שיש מדי פעם בחירות והם נתקעים עם האף בקירות הבועה שלהם. אם תתנו להם, הם יבטלו את הבחירות כמו שעשו בבג”ץ וכמו בכל מקום בעולם בו הם עולים לשלטון.

 6. אהבתי את המאמר למעט הכינוי סחטנים על החרדים ועל המתנחלים, לא מתאים לאתר ימני. אפשר לחלוק אבל לא להעליב.
  אגב, אותה קרן חדשה היא זו שמממנת את כל הקמפיינים נגד השבת כחלק ממדינת כל אזרחיה, והצליחה לזעזע ממשלנ ולהשניא במניפולציות “החיילים בסוף שבוע שלא יכולים לחזור הבייתה ” ציבור יהודי חשוב על עם ישראל. ולפגוע הימין בכלל.
  על זה שכעת דחו שבועיים עבודות רכבת בגלל פסטיבל לא צייצו איש מכל יפי הנפש.

 7. איפה אפשר לקבל עוד פרטים על ההתיישבות בעמונה?
  הבעיה שלא מסופק מידע לציבור ואז הדיסאינפורמציה של הקרן החדשה מתחילה לפעול.

  אגב מומלץ מאוד לראות ביוטיוב הרצאה של עריק מהקגב בשם יורי בזמנוב. הוא מתאר שם איך הריסוק מבפנים עובד. זאת אזהרה חמורה למאה ה21.

  1. אז אתה אומר שאתה מצחיק? כי אתה לא. וגם אין לך מושג בעובדות. שטוף מוח שמאלני ממוצע. התקשורת שלכם מנגנת עליכם כמו על כסילופון.

  2. אל אייל:
   צא מאהרון כבר
   אני מצביע כחלון (כרגע אני לא רואה שינוי, אז אני עדיין)

   פוליטיקה זה עניין של גיאוגרפיה
   אתה יודע שהמתנחלים (ימין) והפריפריה (שמאל) רבים על תקציבים

   יש עוד אוכלוסיה שגרה במרכז – והיא מממנת את שניהם
   כך אנחנו, אנשי המרכז, כחלוניסטים. עושים את העבודה שביבי יזקוף לזכותו בקמפיין הבא
   בעוד אתם רבים על תקציבי פיתוח, קומבינות, שטיפות מוח וכו’

 8. בכתבה נכתב “התברר שבעקבות הסחטנות החרדית בעניין שבת הרכבות, ולאחר מכן סחטנות הבית היהודי בנושא עמונה – יאיר לפיד ומפלגתו משתווים בכוחם לליכוד על פי הסקרים. חברי הכנסת של הליכוד התגלו כנגררים, שלא לומר נאך־שלעפערים, של ‘הבית היהודי’. הצגתו של השר נפתלי בנט בפרשה כראש הממשלה בפועל פגעה בממשלה.”

  עם כל הכבוד לליכוד, ויש כבוד, מה לעשות שהלך הרוח בציבור הולך אחרת קצת

  1. רגע זה לא אותם סקרים שלפיהם בוז׳י ראש הממשלה עכשיו?

 9. לכבוד הלורד לורד…
  רוב החרדים וכל המתנחלים הם אנשי ימין כמוך.
  זה ממש לא יפה לקרוא להם סחטנים, במחילה מכבודך, זה מזכיר את הפטרנליזם והלשון (מלחכת העפר והפנכות) של אדוני “הארץ”

  1. מה לעשות שזה נכון. אפשר להיות גם ימני וגם סחטן…

 10. מגיבים יהודים הפסיקו להתקוטט, אלפיים שנה וממשיכים לחזור על אותן הטעויות.

 11. זו המשוואה לדאבון הלב: הצלחת השמאל = תוצאה של חולשה קשה בימין. אם הימין עדיין קיים. נראה שימין בתהליך חיסול עצמי. (לא נכון שרב העם בימין. רוב העם יענה למי שישכנע אותו, אך הימין רוצה אהבה לא הבנה והסכמה) אין מנהיגות בימין, או במה שיכול היה להיות ימין.

 12. הדהירה של הימין למדינה דו-לאומית תמיט אסון על המדינה היהודית.
  כשאין מנהיגות – הקצוות הסהרוריים שולטים – זה הזנב שמכשכש בכלב…