סקר בארה"ב: שמאלנים חוסמים פי שלושה ברשתות חברתיות

מאז ההפסד בבחירות השמאל האמריקני נמצא במשבר עמוק, שבא לידי ביטוי גם בהתנהגות ברשתות החברתיות. שיאני החסימות: נשים דמוקרטיות, ששליש מהן הודו שחסמו חברים בשל דעותיהם הפוליטיות

זהירות, חסימות. צילום: Cyril Attias CC BY-NC-ND 2.0

סקר שערך מכון הסקרים PRRI בוושינגטון גילה כי גולשים דמוקרטים חוסמים חברים ברשתות החברתיות בשל דעות פוליטיות כמעט פי שלושה מגולשים רפובליקנים.

הסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של אלף נשאלים, עסק בהשפעת הפוליטיקה והבחירות האחרונות על קשרים משפחתיים ויחסים חברתיים של דמוקרטים ורפובליקנים. מהסקר עלה בין היתר כי דמוקרטים מגיבים ברגישות יתרה ברשתות החברתיות, וכי מאז הבחירות רבים מהם בחרו לחסום או להפסיק לעקוב אחר פרופילים ברשתות בשל העמדות הפוליטיות שלהם.

על פי הממצאים, 13 אחוז מכלל האוכלוסייה מודים שחסמו או הפסיקו לעקוב אחר מישהו בשל עמדותיו הפוליטיות. אך בפילוח לפי מפלגות, נחשף הבדל משמעותי: בעוד 24 אחוז מהדמוקרטים מודים שנהגו כך, רק 9 אחוז מהרפובליקנים ו־9 אחוז ממי שהזדהו כעצמאים חסמו חברים על רקע עמדות פוליטיות.

הפער גדל אף יותר כשמפלחים את הנשאלים בהתאם לעמדות אידאולוגיות, ולא רק לפי שיוך מפלגתי: 28 אחוז מהמזדהים כליברלים מודים שחסמו חברים משיקולים פוליטיים, לעומת 11 אחוז מהמתונים ו־8 אחוז מהמזדהים כשמרנים.

בחלוקה על פי מגדר מתברר כי מי שמובילות את המגמה הן בעיקר נשים. נשים חוסמות פי שניים ביחס לכלל האוכלוסייה (18 אחוז לעומת 9 אחוז), והיחס מגיע לשיא בקרב הדמוקרטים: 30 אחוז מהנשים הודו שחסמו בעקבות הבדלי דעות, לעומת 14 אחוז מהגברים הדמוקרטים.

בקרב הרפובליקנים, לעומת זאת, לא נרשם הבדל גדול בין נשים לגברים (10 אחוז מהנשים חסמו, לעומת 8 אחוז מהגברים).

הנתונים מלמדים בין היתר על עצמת המשבר שחווה השמאל האמריקני מאז ההפסד בבחירות. התופעה יכולה להיות מוסברת גם כתוצאה טבעית של אכזבה וכעס בעקבות ההפסד, אך על רקע מגמות ההכחשה הכלליות במחנה השמאל והנטייה הגוברת להאשים גורמים חיצוניים בהפסד (פוטין, ראש ה־FBI, וכדומה), נדמה שיש כאן עדות לתהליך עמוק וקשה יותר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

15 תגובות למאמר

 1. זה רק מוכיח בפעם המי יודע כמה, שמאלנות זה מצב נפשי, זה לא רציונלי.
  אדם רציונלי מסוגל להתמודד עם השקפות ודעות שונות משלו ולא מוותר על חברים בגלל שהם חושבים אחרת
  ממנו.

  לעומת זאת, אדם רגשני ואי-רציונלי לא מסוגל להתמודד עם זה (במיוחד בגלל ההתנשאות שלהם והמחשבה שהצד שני הוא "חשוך" "נמוך מצח" "פאשיסט" וכו') ולכן הם חוסמים חברים.

  וככל שאדם יותר ויותר שמאלני זה הולך ומקצין והרציונל נעלם כמעט לגמרי.

  1. לסתום אחד:

   אז אני מבין שהאוניברסיטאות מלאות בחולי נפש
   ובתי הכלא מלאים באנשים רציונלים, שרק רצו חופשה עם אוכל בחינם….

   אתה משחק בעולם הפוך ולא מגלה??

  2. אל האופק, כרגיל ההבנה שלך לוקה בחסר. מעבר לתגובה דמגוגית וחסרת קשר אין לך שום טיעון
   רציני.

   רק אדם רגשני ולא רציונלי חוסם חברים או מנתק קשר עם חברים בגלל דעות שונות. הפוך זה לא קורה.

 2. "שיאני החסימות: נשים דמוקרטיות, ששליש מהן הודו שחסמו חברים בשל דעותיהם הפוליטיות". ואני מוכן להתערב ששליש מהן קלאפטעס יהודיות פולניות שמגדירות את עצמן פמיניסטיות נאורות ומשכילות. משהו בנוסח יחימוביצ'י-זנדברגי.

  1. יותר משליש בטוח.
   ״קלאפטעס יהודיות פולניות פמיניסטיות נאורות משכילות״ בקיצור 90% מהיהודיות פה בארה״ב.

 3. כואב הלב שאני כותב זאת אבל זה רק מוכיח שהשילוב של ליברליות ומגדריות משבש את יכולת התפקוד. התהליך הזה קרה אצלנו כבר לפני כעשור ומוביל לתוצאות איומות.

 4. פשוט תבדוק את הקשר בין שמאלנות, ימניות והסתמכות על טכנולוגיה
  תבדוק למשל הקשר בין שמאלנות לבין ניהול יומן בסלולר שמסונכרן לענן.
  יפליא אותך לגלות ששמאלנים, שהינם פתוחים יותר ונוטים יותר לאמץ תרבויות אחרות כמו התרבות הטכנולוגית, – משתמשים יותר בטכנולוגיה ככלי עזר לנהל את חייהם

  ואז תבין שסתימת פיות איננה נחלת הימין בלבד או של השמאל כמו שאתה כותב
  אלא ששיטת סתימת הפיות – שונה.
  השמאלנים מסתמכים על הטכנולוגיה והימין על הידיים ועל הפה
  כואב כשחוסמים אותך בפייסבוק. יותר כואב לחטוף על זה אגרוף

  1. צודק. הרי ידוע שלגברים ונשים רפובליקנים אין פייסבוק בכלל. הם גם ניאנדרטלים באופן כללי, ומתעללים בגורי חתולים בשעות הפנאי. שלא כמו השמאל הנאור, הפתוח והסובלני, שהוא לא אלים (חץ מהמקרים שהוא מתנקש בנשיאים שהם לא שמאלנים מספיק כמו קנדי) ולא סותם פיות (חוץ מלאלה שאין להם את הדעות ה"נכונות").

   אתה מעלה טענה, אבל לא טורח לגבות אותה באיזשהם עובדות. אבל התרגלנו כבר לגישה שלך – עובדות זה לחלשים.

  2. השמאלנים ממציאים לעצמם שקרים ואח"כ מנסים לחיות ע"פ השקרים המומצאים שלכם. מה הפלא שהחרבתם כל מקום בו הצלחתם להגיע לשלטון? אפילו את אירופה הרסתם….

   ….טכנולוגיים שכמוכם.

   עאלק.

  3. שטויות דווקא הימין יותר קפיטליסטי ויותר מאמין בטכנולוגיה ומדע ופחות מאמין בשטויות שמאלניות שטכנולוגיה זה רע ושוק חופשי זה ניצול ו"אנוכיות". מדעי הרוח שונאי טכנולוגיה ושוק חופשי ויסתמו את הפה לכל מי שיגיד אחרת.

 5. הם מנציחים את הטעויות שלהם. (כרגיל) במקום להוציא את הראש ולשמוע דעות אחרות הם מתכנסים בבועה השבטית, מה הפלא שהם מופיעים מהמציאות פעם אחר פעם

 6. מהניסיון השמאלני האישי שלי, חסמתי כמה חברים/מגיבים ימניים פשוט בגלל אלימות מילולית, או הכללות מסיתות בסגנון "סמולנים בוגדים" וכד'.
  יש הרבה יותר תופעות כאלה אצל גולשים מימין, כך שבאופן טבעי הן גוררות תגובה של חסימה.
  ממש לא קשור לחוסר יכולת להתמודד עם דעה אחרת, אלא פשוט לסלידה מאלימות.

  1. אבל…. אתם באמת בוגדים. מה לעשות – שמו לכם מראה מול הפרצוף. ומה שניבט ממנה – די מגעיל. זה לא הימין. זה אתם.

  2. ברור שאנשי השמאל סולדים מאלימות. לכן יש להם כזו סימפטיה למוסלמים.