למעריציו היהודים של אובמה נגמרו התירוצים

הוויכוח הממושך על יחסו האמיתי של ברק אובמה לישראל הוכרע באופן סופי ביום שישי האחרון. אובמה הטיל וטו על היחסים המיוחדים בין ארה”ב לישראל, וגרם נזק גדול גם למפלגתו שלו

התייצב לצד הפלסטינים; חנות מזכרות בעזה לפני בחירות 2012. צילום: ויסאם נאסר, פלאש90

בכל שמונה שנותיו של ממשל אובמה שוכנעו הדמוקרטים להאמין כי ברק אובמה הוא תומך תקיף ונלהב של ישראל, ומגן על המדינה היהודית. טיעונים נגדיים לא רק נדחו אלא גונו בכעס, ונתפסו כתוצר של מתקפה פוליטית זדונית. סנגוריו של אובמה השתמשו שוב ושוב בדימוי ש”ישראל אינה צריכה להיות סוגיה מפלגתית”, כאילו עמדותיו ומעשיו של אובמה הם למעלה מכל ביקורת. בכל הנוגע למדיניות במזרח התיכון, גַיִס שלם של מנהיגים יהודים, חלקם משתייכים לארגונים בולטים ורבים מהם משיקגו, הפגינו נאמנות גדולה יותר לאובמה מאשר למסורת של א־מפלגתיות אמיתית.

כל הטיעונים הללו נשחקו עד עפר לנוכח פעולתו של אובמה ביום שישי האחרון, כאשר הוא אִפשר להחלטה אנטי־ישראלית זדונית ומזיקה לעבור במועצת הביטחון של האו”ם. כמה שבועות לפני שהוא עוזב את משרדו, אובמה לא יכול היה להתאפק מול ההזדמנות לשגר עוד חבטה אחת לעבר ישראל ולחולל נזק אמיתי.

אז הוא יעזוב עם רקורד עלוב ביחס לישראל, ויותיר את הדמוקרטים במצב גרוע עוד יותר. די ברור שלא אכפת לו. אובמה הצליח להיבחר פעמיים, בפעם השנייה בפער נמוך יותר (הפעם היחידה שבה נשיא נבחר מחדש בפחות קולות מאשר בכהונתו הראשונה), אבל הוא המיט חורבן על מפלגתו. בבית הנבחרים, בסנאט, בקרב מושלי המדינות והמחוקקים המקומיים, הדמוקרטים ספגו מפלה אחר מפלה.

הפעולה האנטי־ישראלית שבוצעה עתה תוביל לנזק גדול עוד יותר למפלגה הדמוקרטית, בכך שהיא תדחף חלק מהיהודים – אם לא לעבר המפלגה הרפובליקנית אז לפחות להיות ניטרליים. ההצהרה הברורה של דונלד טראמפ מיום חמישי שבה קרא להטיל וטו, הבקשה של נתניהו לווטו, והפעולה המצרית בדחיית ההצבעה – הראו היכן עומד אובמה: לא עם ישראל, אפילו לא עם מצרים – אלא עם הפלסטינים. בקשות לווטו מצד דמוקרטים בקונגרס נענו בהתעלמות מצד הבית הלבן.

אובססיה להתנחלויות

האם ההחלטה הזו משנה משהו? התשובה היא כן. הטקסט מכריז כי “להקמת ההתנחלויות על ידי ישראל בשטחים הפלסטינים הכבושים מאז 1967, כולל מזרח ירושלים, אין תוקף חוקי והיא מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי”. זה עלול להפוך גם את המתנחלים – אפילו את אלו שבגושים הגדולים כמו מעלה אדומים, שכולם יודעים שיישארו בשליטת ישראל בכל הסכם שלום – וגם פקידים ישראלים לפושעים בחלק מהמדינות, ולחשוף אותם לתביעות שם או בבית הדין הפלילי הבינלאומי. הטקסט דורש “שישראל תחדל באופן מיידי ומלא מכל פעילות התנחלות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל במזרח ירושלים”. עכשיו תוסיפו את המילים הללו לשורה הקודמת, ותקבלו אמירה שלפיה אפילו בנייה ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים היא “הפרה בוטה של החוק הבינלאומי”. ההחלטה גם “קוראת לכל המדינות להבדיל, בעסקאות הרלוונטיות, בין שטחי מדינת ישראל לשטחים הפלסטינים הכבושים מאז 1967″. זוהי למעשה קריאה לחרם על מוצרים מהגולן, מהגדה המערבית ומחלקים מירושלים, כמו גם תמיכה בתנועת החרם (BDS).

אבל ברק אובמה חשב שכל זה בסדר גמור, וסירב להטיל וטו. ההתנחלויות מהוות אובססיה עבורו מאז יומו השני בנשיאות, 22 בינואר 2009. באותו יום הוא מינה את ג’ורג’ מיטשל לשליחו המיוחד לשלום ואימץ את ההשקפה שלפיה הסכסוך הישראלי־פלסטיני הוא המפתח לשלום אזורי, והקפאת הבנייה בהתנחלויות היא המפתח לשלום בין ישראל לפלסטינים. אבל אפילו אתם מאמינים בכל זה – ובמבט על המזרח התיכון של היום, אף אדם הגיוני לא יכול לעשות זאת – לאפשר להחלטה הזו לעבור זה צעד שהוא הרבה מעבר לדרישה הפשוטה להקפאת ההתנחלויות. זו מכה נגד ישראל. הכללת השיח השגרתי, הקורא ל”שני הצדדים” להפגין “רגיעה וריסון” ולהימנע מ”פעולות פרובוקטיביות” ו”הסתה”, היא מהלך פשטני שמטרתו להביא את קולות האירופאים – ואולי גם את אובמה עצמו. אך למעשה, אין שום דרך אפשרית שההחלטה הזו תקדם את מטרת השלום בין הפלסטינים לישראלים.

אובמה עשה לנו טובה והכריע בוויכוח ארוך על אודות היחס שלו כלפי ישראל. אף אדם ממפלגתו, אף אפולוגטיקן דמוקרט, לא יוכל עוד לומר מעתה ואילך ביושרה מלאה את מה ששמענו על אובמה כל השנים. ב־2012 למשל, כתב תומס פרידמן ב’ניו יורק טיימס’: “השאלה היחידה שיש לי בנוגע לנשיא אובמה וישראל, היא האם הוא הנשיא הפרו־ישראלי ביותר בהיסטוריה או רק אחד מהמובילים”.

מצטער, תום, אבל עכשיו הצהרות מהסוג הזה הן פשוט מביכות. במהלך שמונה שנות כהונתו עשה אובמה כל שביכולתו כדי לחתור תחת ממשלת ישראל הנבחרת, למנוע פעולה שלה נגד תכנית הנשק הגרעיני של איראן, וליצור כמה שיותר מרחק בין ארה”ב לישראל. כאשר ההחלטה נפלה שלשום, הישראלים נאלצו לפנות למצרים כדי שתדחה את ההצבעה באו”ם. חִשבו על כך: יש יותר אמון בין ישראל למצרים היום, מאשר בין כל אחת מהשתיים לארה”ב. זהו התוצר של שמונה שנות מדיניות חוץ תחת ממשל אובמה. הישראלים היו יכולים רק לקוות שכהונות הנשיאות האמריקניות היו קצרות בארבעה שבועות.

אובמה הטיל וטו, ועוד איך: הוא הטיל וטו על היחסים הקרובים בין ישראל לארה”ב שביל קלינטון וג’ורג’ וו’ בוש בנו ושימרו בזהירות. השאלה שנותרה היא האם מנהיגים יהודים ופוליטיקאים דמוקרטים שערבו לאובמה והגנו עליו במהלך שמונה שנים, יאמרו עתה את האמת.

_______________

עו”ד אליוט אברמס הוא מומחה לביטחון לאומי. כיהן כיועץ בכיר בממשלי רייגן וג’ורג’ וו’ בוש, וכיום הוא עמית בכיר במכון ללימודי המזרח התיכון במועצה ליחסים בינלאומיים.

המאמר פורסם ב’וויקלי סטנדרד’. מאנגלית: אריק גרינשטיין.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

26 תגובות למאמר

 1. למה שיחזרו בהם אם הם תומכים בצעד של? יש לא מעט יהודים שמייחלים לחורבנה של ישראל. הגיע הזמן שהימין יסיר את הכפפות, יפסיק לטמון את הראש בחול ויחזיר מלחמה שערה.

 2. לא מר אברהמס, אין כל קשר בין שמאל ואמת, ואין כל קשר בין שמאל ובין עובדות. אובמה דוקא לא שיקר, מהרגע הראשון ידענו עם מי יש לנו עסק. (בדיעבד מזלנו שלא יצר כימיה עם ביבי, כי יכול היה להוציא ממנו בקלות לא רק מדינת טרור בתוך מדינת ישראל אלא גם החזרת פליטים ויתור על הר הבית ועוד הרבה מחוות גם לכל מיני חברים ערבים חדשים מצרים סעודיה בחריין כל אחד היה רוצה חלק בעוגת הכבוד. מזה אני חוששת בכימיה שעלולה להווצר בין טרמפ לביבי. טרמפ לא חייב להיות יותר נוצרי מהאפיפיור))

  1. מלכה:
   ביבי לא כזה לחיץ כמו שאת מתארת אותו
   או שאולי כן?

 3. 200 ומשהו סיכסוכים טריטוריאלים בעולם ומעבירים החלטה במועצת-הביטחון של האום נגד ישראל, מה זה אם לא אנטישמיות, אה?.. כמו גם שהציונות=לגזענות עוד החלטה שקיבל האו”ם שמתעלם בכוונה מהטרור נגד ישראל..
  אובמה למעשה היה חלק מההצעות האלה ופעל מאחורי הקלעים, ביידן לחץ על ראש-ממשלת אוקראינה לתמוך בכך, ארה”ב נמנעה אך דאגה שמדינות אחרות יתמכו בכך.
  אובמה מחק למעשה את ההבטחה שנתן בוש הבן לאריק שרון שגושי-ההיתישבויות יהיו חלק ממדינת-ישראל. כלומר אובמה רוצה להכניס את ישראל לגטו. ורק להזכיר לאובמה השטח הזה יהודה-ושומרון לא נכבש משום מדינה.
  ארה”ב לדוגמא יושבת למשל על אדמתם של האינדיאנים, אני רק מציין זאת.

  וכל אלה שמדברים על הסיוע-האמריקאי רק להזכיר שמדובר ב- 3.7 מיליארד דלור בשנה אולי פחות אבל זה לא בחינם אין ארוחות חינם בתמורה ישראל מוציאה לדוגמא ייצור של הנמ”ר לארה”ב ופוגעת בתעשייה שלה , בוסף יש עדיפות לתוצרת-אמריקאית ועוד.. כך שיש פה אינטרס-משותף. דבר נוסף זה הבסיס האמריקאי שישנו בישראל שזה גם אינטרס משותף.
  טוב שהממשל של אובמה מסתיים בקרוב..

 4. מצחיקה הכותרת “האובססיה להתנחלויות” ולהפיל אותה על אובמה דווקא, כאשר האובססיה היא דווקא של הצד הישראלי, בפרט הימני והמיישב.

  1. כי הצד הימני והמיושב בניגוד לשמאל המיואש והכנוע מבין שאת הזכות על הארץ מממנים בהתיישבות ובחיבור בין העבר להווה. לא בהתכנסות צייקנית על ספל אספרסו בתל אביב.

 5. להיפך, נוספה להם עוד סיבה להערצה, הם מתעבים יהודים, יהדות, את מדינת היהודים,ומעל הכל את עצמם ,לנאצים הייתה בעיה לבחור משת”פים מקרב יהודי אירופה כי היו יותר ממה שהיו צריכים. חלק מאותם יהודוני מחמד היו מוכנים לשלם מכיסם כדי לעזור לנאצים, ויש להם ממשיכים בדמות משת”פי הקרן לישראל חדשה ועוזריהם. זו מחלת נפש חשוכת מרפא שלצערי מזוהה עם (מיעוט קטן) מיהודי אירופה וגרמניה בפרט אבל בעלי השפעה גדולה

  9ודי אירופה, במיוחד גרמניה

 6. כתב ההגנה של האובמות הוא שבתקופתו נחתם הסכם הסיוע הגדול ביותר
  ונמכר מיטב הציוד לישראל.
  כמו שאמר מישהו – הדבר משול לבעל שירה באישתו ושיתק אותה, אבל קנה לה כסא גלגלים מזהב.

 7. מזל שבקרוב יהיה נשיא רפובליקני!!
  הדמוקרט אובמה האנטישמי נמנע מלהטיל וטו! פעם אחת בשמונה שנים.
  בוש היה רפובלקני, והוא ידע מה טוב לישראל! למרות שנמנע מלהטיל וטו 6 פעמים.
  אבל לפניו היה את הדמוקרט האנטישמי קלינטון ההזוי, שנמנע 3 פעמים !!!
  בוש האב לפניו, רפובליקני וחבר טוב לעם היהודי – 9 פעמים.
  לפניו הרפובליקני רייגן, אח ורע נאמן, נמנע מלהטיל וטו 21 פעמים. בלבד.

  1. נקווה שטראמפ באמת יהיה איתנו. לא כמו בוש אלא הרבה יותר טוב

  2. זו הטענה הדמגוגית של נדב אייל שלפיו הילארי נבחרה. אז בוא נסביר לך משהו שמאלני מתקשה שלי ואתה יכול למסור את זה גם לנדב. זה לא רק משנה אם מטילים וטו או לא, זה מה משנה על מה מטילים ומה המצב הבינלאומי באותו הרגע. יכול להיות שאלו שהזכרת לא הטילו וטו על עקיצות יתושים, אבל ההחלטה הזו היא הכשת נחש. הבנת נדבק׳ה ?

 8. אובמה הצליח כל כך שאנחנו אפילו מודעים לגודל הבעיה,
  הוא פשוט פילג את יהדות ארה”ב ביחסה לישראל,
  האליטות באקדמיה, בעיתונות ובמרכזי ההשפעה היום מתעבים את ישראל,
  דור הבנים הקצין אף יותר, וכל ‘מתקני העולם’ שמנים ומפוטמים הפכו לאנטי ישראלים ואפילו אנטישמים,
  בסיס הכוח של ישראל הולך ומתפוגג ובדור הבא יהיה בלתי רלוונטי.
  הכוח המוסלמי לעומת זאת בעיקר באקדמיה הולך ומתעצם.
  ישראל ביהיות וטיפשות ויתרה עליהם. לא ניסתה לקרב, לשכנע, להוביל ולאחד.

  1. אל תשכח שישראל היא מדינה דתית אורתודוכסית בהתהוות
   העקרונות והכסף כבר בניהולם
   האויב הראשי של האורתודוכסים אלו הרפורמים, שהם הרוב בארה”ב

   כמו סונים נגד שיעים רק בלי כל האלימות

 9. הרפורמים השמאלנים הארורים יתמכו תמיד בכל עוכר ישראל ובכל אירגון הרס ישראל והחלטה בינלאומית הפוגעת וחותרת תחת המדינה. הם מזמן לא חלק מאיתנו ועלינו לתת להם גט כריתות. קראתי שישראל משקיעה בהם מיליארדים. יש להפסיק עם זריקת הכסף לפח ולהשקיעו בעידוד מאסיבי של הילודה היהודית פה. לא צריך תגלית. הם מתבוללים וייעלמו במהרה בימינו ונאמר אמן. מזיקים ומחריבים.

  1. אם אתה חושב שישראל משקיעה בהם ולא הם בישראל – תתעורר
   תשנה את כיוון חץ הכסף משם לכאן
   ותבין שגט כריתות יעלה לנו הרבה יותר

  2. הם לא משקיעים כלום בישראל. הם משקיעים באינטרסים שלהם. בקרוב ישראל תגיע למצב שתגיד להם לא מדובשך ולא מעוקצך.

 10. זה לא משנה בכלל.
  אובמה הולך עכשיו להיות המנהיג הבלתי מעורר של המפלגה הדמוקרטית, ולהוביל את המועמדות הוודאית של אישתו, מישל, לבית הלבן ב-2020.
  כל היהודים כמו צ’ק שומר יתיישרו מאחורי המפקד הנערץ, תחת דגל הגזענות העלימה הפרואה של המפלגה, כאשר אנטישמיות היא רק חלק ממצע הנפשע שלה.

  1. או שאובמה הפעיל עליהם לחץ אטומי. מה שנראה הרבה יותר סביר.

  2. לא אל האופק. אתה חוטא בהשלכה של עולם המושגים הקטנוני שלך על אחרים. ״מתנחלים״ ״מתנחלים״. יהודים שחזרו לנחלת אבותיהם והקשר ביניהם לאדמה ובין ישראל של עכשיו לישראל ההיסטורית הוא שנותן את הלגיטימציה להתיישבות בכל חלקי הארץ. ולא ״מקלט בטוח לעם היהודי״ ושאר האמירות הרדודות בסגנון.

  3. חנניה –
   באו”ם לא מתייחסים לתנ”ך כספר הסטורי
   כלומר בעצם ענית לעצמך: “אתה חוטא בהשלכה של עולם המושגים הקטנוני שלך על אחרים”
   באו”ם מתייחסים להחלטות האו”ם.
   בהחלטות האו”ם ההתנחלויות מחוץ לגבולות ישראל.

   אתה יכול לכעוס עלי. אבל זאת לא הדעה שלי. זאת הדעה של רוב העולם. זה גם לא בגלל שזה מה שרוב העולם חושב. רוב העולם לא אכפת לו, רוב העולם מקבל את מה שהאו”ם חושב

   עכשיו אני יודע שזה מבאס שרוב העולם לא הולך לפי התנך וזה נראה עוול נוראי.
   אבל אין מה לעשות – רוב העולם מכיר בגבולות על פי האו”ם.
   קשה לך לקלוט את זה כמו שקשה לכינה להבין שהיא לא פסגת האדם אלא רק יושבת לו על הראש ומציקה. אולי אני מגזים – אבל נראה לי שאתה צריך להניח את ספרי הקודש בצד לקצת ולנסות להבין איך אנחנו נתפסים בעיני העולם.

   נסיון העבר (ויש לנו הרבה עבר) מלמד שכל פעם שהתנתקנו מהעולם בתפישתנו – חטפנו
   עברו רק 70 שנה מאז השואה – אנחנו לא צריכים לסכן את העם היהודי שוב בגלל הבטחה אלוהית מלפני 3000 שנה שאלוהים שכח ממנה, לא עמד בה ונראה לי שאפילו לא התכוון אליה

 11. עכשיו באמת ולא בציניות, אתם בטוחים ששמו האמיתי הוא ברק אובמה?

  אני חושב ששמו האמיתי הוא באראכ אוסמה חוסיין, אלא שמישהו ידע לייצר לו “שם במה” שיהיה לאמריקאים וליהודים קל יותר לבלוע אותו וכך הוא קיבל את שם הבמה “ברק אובמה” – זה הרבה יותר מערבי…

 12. המערכה האמיתית היא לא בין ימין ושמאל אלה בין אתאיסטים רציונאלים לבין משיחיים מכל הסוגים והמינים.

  1. “אתאיסטיים רציונליים” חולמים על התנחלות בברלין, ארופה קורצת להם.
   הגבעות של יהודה ושומרון זרות להם. הם מאוהבים ברוצחיהם ומשאירים להם את נחלת אבותיהם.