שלטון החוק: היסטוריית החיסולים הפוליטיים של פרקליטות המדינה

נאמן, רפול, ריבלין וקהלני הם רק חלק מרשימה ארוכה של אישי ציבור שזכו ל”טיפול” באמצעות כתבי אישום נטולי יסוד שפגעו במינויים וניטרלו את פעילותם. “הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לייחס לאיש ציבור אשמה”

זהירות: פרקליטות. למצולמים אין קשר לכתבה, צילום: יוסי זמיר /פלאש90

עם תחילת כהונתו, בשנת 1996, מינה ראש הממשלה הנבחר בנימין נתניהו את פרופ’ יעקב נאמן לתפקיד שר המשפטים. נאמן, פרופ’ למשפטים שעמד בראש אחד ממשרדי עו”ד הגדולים בישראל, החזיק בתפיסה משפטית שמרנית החלוקה על גישת האקטיביזם השיפוטי, ונחשב על ידי אנשי מערכת המשפט לאיום על הישגי המהפכה השיפוטית. על פי עדותו של נאמן, ימים ספורים לפני כניסתו לתפקיד הוא נפגש עם היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר (שמונה על ידי ממשלת רבין) והודיע לו כי בכוונתו להחליפו.

למחרת כניסת נאמן לתפקיד, ביוני 1996, הודיע בן יאיר על פתיחה בבדיקה משטרתית כנגד נאמן, וכעבור שבועות ספורים, ב-8 לאוגוסט, הודיע בן יאיר על פתיחה בחקירה פלילית נגד נאמן. נאמן נאלץ להודיע על פרישתו מתפקיד שר המשפטים שבועות ספורים לאחר שנכנס לתפקידו.

הדיווחים התקשורתיים על פרשת נאמן זכו לכותרות בומבסטיות והציגו לציבור פרשת שחיתות חמורה שכוללת שר משפטים מפוקפק. “חקירתו של השר נאמן מסתעפת ומתרחבת. היא גולשת מעבר לנושא הידוע…”, דיווח אז אמנון אברמוביץ’ והוסיף מידע דרמטי: “איש משטרה בכיר מאוד המקורב לחקירה אמר: גם אם נסב את ראשינו הצידה ולא נסתכל על הפרשיות, הפרשיות תסתכלנה עלינו”.

ובכן, כותרות בומבסטיות לחוד ומציאות לחוד. בדיעבד התברר כי כתב האישום שהוגש היה מופרך מעיקרו. חלקו הראשון התבסס על עדות שקר שהופיעה במסמך ששכב משך שנים בחומרי החקירה של תיק דרעי ונשלף מתהומות הנשייה מיד עם מינוי נאמן לשר המשפטים. על בסיס עדות השקר ביקשה התביעה לטעון כי נאמן ניסה לשבש הליכים במשפט דרעי. חלקו השני של כתב האישום התבסס על אי דיוקים בתצהיר שהוגש לבג”צ בשם נאמן, אי דיוקים שמקורם בשגגה של עו”ד בשם אהוד סול ממשרדו של נאמן.

במשפט שנערך זוכה נאמן לחלוטין תוך שהשופטים מותחים ביקורת חריפה על המשטרה שאפילו לא טרחה לגבות את גרסת עו”ד סול טרם הגשת כתב האישום. “אין בפי התביעה כל הסבר לאי חקירתו של עו”ד סול. והרי אין חולק בדבר חשיבות חקירתו של מנסח התצהיר”, קבעו השופטים דן ארבל, עדנה בקנשטיין ודוד רוזן בהכרעת הדין. התביעה, אכן, לא יכלה לספק הסבר מניח את הדעת להתנהלותה. התיק נגד נאמן היה מופרך מבחינה משפטית. עדות השקר הופרכה בקלות ולא נמצאה לה כל תמיכה, ועדותו של עו”ד סול והבהרתו את פרטי התצהיר ניקו את נאמן מכל אשמה.

אחרי זיכויו של נאמן ניסה בן-יאיר להתנער מאחריות וטען כי לא היה אחראי להגשת כתב האישום, טענה מעניינת בהתחשב בכך שכיהן כיועץ המשפטי לממשלה. כעבור שנים העיד שמעון שבס, מנכ”ל משרד ראש הממשלה לשעבר, כי היועמ”ש מיכאל בן יאיר ניסה לתפור לנאמן תיק: “אני שמעתי באוזניים שלי את בן יאיר אומר אני הולך לתקוע את הפאשיסט”, העיד שבס.

 

 

כתב האישום המופרך שהוביל להדחת נאמן מתפקיד שר המשפטים הוא כנראה הדוגמה הטובה ביותר להתנהלותם המופקרת של גורמים בכירים במערכת המשפט המנצלים את הכוח העצום שבידם על מנת לקדם או לבלום מהלכים או אישים בהתאם לאינטרסים פסולים. “קשה לי להאמין כי מישהו עדיין מטיל ספק בכך שהפרקליטות מגישה לא אחת כתבי אישום לצורך השגת מטרות פוליטיות, תוך ניצול לרעה של כוחה”, סיכם נאמן את הפרשה בביוגרפיה שלו שצפויה לצאת מחר לחנויות.

“הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לייחס לאיש ציבור אשמה”

המקרה של רפול, שיועד לתפקיד השר לבטחון פנים בממשלת נתניהו הראשונה, היה הזוי כמעט באותה מידה. רפול הואשם בכך שפגע בפרטיותו של מועמד שהתמודד למשרת מנכ”ל תנועת ‘צומת’, מכיוון שהוא עיין במסמך שהתגלגל לידיו ובו מידע לגבי מצג שווא שהציג המועמד בנוגע להשכלתו ומידע על כך שערק בעבר מצה”ל. על פי כתב האישום נפגש רפול עם המועמד ועימת אותו עם הדברים וכשזה הודה שערק מצה”ל הודיע לו רפול כי “לא יסכים שיהיה אצלו עריק בתנועה”. רפול הוסיף כי לא יפרסם את הפרטים אם אותו אדם יעזוב את תנועת ‘צומת’.

השופטים התייחסו להאשמות כנגד רפול כאל זוטי דברים והוסיפו שרפול זכאי להגנות החוק להגנת הפרטיות מכיוון שפעל מתוקף חובה חוקית, מוסרית או מקצועית, “שהרי מדובר בראש התנועה. עליו לדאוג לשמירת האינטרסים של התנועה ושל הציבור שבחר בה”. רפול זוכה אפילו מבלי שהיה צורך לשמוע את העדויות לאחר שהשופטים קבעו כי העובדות שהודה בהן אינן מהוות עבירה. הגשת כתב האישום היתה השערורייה היחידה בתיק.

המקרה של השר אביגדור קהלני היה מופרך באותה מידה. קהלני הואשם כי העביר לעופר נמרודי פרטים על חקירה חשאית שנוהלה נגדו. השופט עודד אל-יגון קבע כי קהלני זכאי ושאינו צריך אפילו להשיב לאשמה – No casa to answer – הכרעה שמשמעה שראיות התביעה לא מתקרבות אפילו להוכיח אשמה. הפרקליטות ערערה אך גם בהליך הערעור זוכה קהלני מכל אשמה. כפי שמסביר שר המשפטים הפרופ’ דניאל פרידמן בספרו ‘הארנק והחרב’:

צפה ועולה מפסק הדין הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לייחס לאיש ציבור אשמה, על יסוד העברה המעורפלת של הפרת אמונים.

המקרה של רובי ריבלין מזכיר מאוד את המקרה של יעקב נאמן. ריבלין יועד לתפקיד שר המשפטים בממשלת שרון הראשונה והיה ידוע באותה תקופה כמבקר חריף של האקטיביזם השיפוטי. ערב הקמת הממשלה התפרסם במפתיע כי נפתחה חקירה כנגד ריבלין, צעד שהספיק על מנת למנוע את מינויו לתפקיד הממונה על מערכת המשפט. ריבלין מונה לשר התקשורת ומאיר שיטרית מונה לשר המשפטים. הבסיס לחקירה נגד ריבלין היו האזנות סתר לאיש העסקים דודי אפל שאפשרו למשטרה להחזיק חומרים על בכירים רבים בליכוד שעמדו בקשר עם אפל באותה עת. על סמך ההאזנות ניסחו החוקרים 7 אישומים כנגד ריבלין, כולן התבררו כעורבא פרח והתיק כולו נסגר מחוסר אשמה.

במקרה של פרשת עמדי ביקשה הפרקליטות להעמיד לדין את בנימין נתניהו שסיים את תפקידו כראש הממשלה בשל מחלוקת אזרחית בדבר השאלה מי צריך לשלם את עלויות העבודות שביצע עמדי בבית נתניהו. נתניהו ורעייתו נחקרו ארוכות, בכל פעם במשך 7 או 8 שעות, והפרקליטות המליצה על העמדת נתניהו לדין. היועץ המשפטי דאז אליקים רובינשטיין גלגל את התביעה מכל המדרגות ודחה על הסף את המלצת הפרקליטות. הפרופ’ אמנון רובינשטיין סיכם את הפרשה במאמר שנשא את הכותרת “צחוק משלטון החוק” שהתפרסם ב’מעריב’ בפברואר 2007: “זה היה עניין אזרחי שהסתיים לפני שבועיים בבית המשפט בפשרה: ביבי ישלם חלק והאוצר חלק. אך מה לזה ולחקירה פלילית?”.

הארנק והחבל

בספרו ‘הארנק והחרב’ מציג הפרופ’ דניאל פרידמן את שורת המקרים הזו, לצד שורה ארוכה של מקרים נוספים בהם נוהלו חקירות או הוגשו כתבי אישום מופרכים כנגד אנשי ציבור שהחזיקו באג’נדה שלא התאימה למערכת המשפט. המקרה המדהים ביותר, שמצביע באופן כמעט בלתי נמנע על רדיפה מכוונת, הוא המקרה של יו”ר לשכת עורכי הדין לשעבר דרור חוטר ישי. חוטר ישי שהיה גם חבר הוועדה למינוי שופטים, התנגד לאקטיביזם השיפוטי שהוביל נשיא ביהמ”ש העליון אהרון ברק ומתח ביקורת ציבורית חריפה כנגד השופטים, כולל ביחס לשכר השופטים ולהכנסותיו של אהרון ברק מכתיבת ספרים. חוטר ישי הועמד לדין לא פחות מ-3 פעמים ובכל המקרים זוכה או שהפרקליטות הסכימה למחיקת כתב האישום.

פרשת חוטר ישי ראויה לתשומת לב מיוחדת לא רק בשל שורת האישומים מהם זוכה, אלא גם בשל העובדה שהיה אמור להיות חבר הוועדה למינוי שופטים לצד שר המשפטים יעקב נאמן. “כחודשיים לאחר מינויו הוגש נגד עו”ד נאמן כתב אישום. הוא התפטר מתפקידו ובמקומו מונה שר שהיה נוח למערכת”, כותב פרופ’ פרידמן. זמן קצר לאחר מכן הוגש כתב אישום נגד חוטר ישי שנאלץ גם הוא להתפטר מהוועדה. “וכך, לאחר שני כתבי אישום, השתנתה לחלוטין התמונה בוועדה למינוי שופטים”.

בכל המקרים הללו לא נפתחה מעולם חקירה, או אפילו בדיקה, כיצד הוגשו כתבי אישום מופרכים וכיצד הודחו מתפקידים בכירים אישי ציבור באמצעות האשמות מופרכות. המקרים של נתניהו, יעקב נאמן, רובי ריבלין, רפול, אביגדור קהלני, דרור חוטר ישי, ומקרים נוספים, לוו כולם בכותרות דרמטיות שיצרו רושם ציבורי כאילו מדובר בפרשיות שחיתות חסרות תקדים המגיעות עד צמרת הפירמידה. החקירות וההליכים המשפטיים לוו בהדלפות מגמתיות של גורמים במערכות החקירה והתביעה ובהפצת דיס-אינפורמציה שמטרתה להשפיע על דעת הקהל ועל קבלת ההחלטות של היועצים המשפטיים ובתי המשפט.

איננו יודעים על מה נחקר נתניהו אמש אך ניסיון העבר מלמד שהפער בין הכותרות הדרמטיות והציפיות שיוצרים כלי התקשורת לבין מה שמתברר לבסוף עשוי להיות כמרחק שמיים וארץ. אברמוביץ’ יכול להכריז שהחקירה “מסתעפת” ובדיעבד מתברר כי מדובר בתיקים מופרכים. כך אגב התברר אמש עם הודעתו של היועמ”ש מנדלבליט על סגירת 4 תיקים נגד נתניהו, בהם תיק “ביביטורס” שהיה גולת הכותרת של הקמפיין שמנהל רביב דרוקר נגד נתניהו והתברר אמש כאוויר חם.

בחודשים האחרונים נחשפנו כמה וכמה פעמים למידע מטריד המצביע על קשר פסול בין פוליטיקאים ועיתונאים בעלי אג’נדה לבין גורמים המעורבים בחקירת נתניהו. אלדד יניב, אדם שהתמחותו בתרגילים מסריחים ובקשרים מפוקפקים, התרברב בגלוי בפני עדת מעריציו כי “יש אנשים ישרים במשטרה” וציין את שמו של ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת־ניצב כורש ברנור, כאחד האישים ש”בעוד זמן לא ארוך יהפכו את השולחן על מנדלבליט”. לדברי יניב, תנ”צ ברנור ואנשיו לוחצים על היועמ”ש לפתוח בחקירה “אבל בגלל שהם אנשים רציניים וממלכתיים הם עושים את זה בצורה מנומסת. הם כבר ניסו להפוך על מנדלבליט את השולחן, אצלו במשרד, וכשזה לא עזר הם מתדרכים עיתונאים בימים האחרונים שזה מה שהם עומדים לעשות”.

יתכן כי מדובר בהתרברבות חסרת בסיס מצד יניב, אבל עובדות אחרות מהן קשה להתעלם הן שמישהו במערכת החקירה והתביעה מספק מידע לעיתונאים רביב דרוקר וברוך קרא, ובכלל זה גם ביקורת פנימית מגורמים במשרד המשפטים שביקשו להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של מנדלבליט במטרה לכפות עליו לפתוח בחקירה כנגד נתניהו. כעת צפוי הלחץ להמשיך במטרה להשפיע על מנדלבליט ולדחוף אותו להגשת כתב אישום כנגד נתניהו.

ניסיון העבר מלמד לא רק על מקרים רבים של פער שבין הכותרות הגדולות לראיות הקלושות, כי אם גם על נטיה של גורמים במערכת אכיפת החוק לרדוף פוליטיקאים שלא מתאימים לאג’נדה שלהם. כשמוסיפים לזה את הלחץ התקשורתי העצום שהדרוקרים מפעילים על החוקרים ומערכת התביעה ישנו סיכוי לא מבוטל שנתניהו לא זוכה ולא יזכה להליך הגון. החשש הזה הוא סכנה גדולה הרבה יותר לדמוקרטיה מכל ההבלים שזכו לכותרת הזו בשנים האחרונות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

32 תגובות למאמר

 1. מתי יתחילו להעניש את האנשים שעשו כתבי אישום לשווא כמו תלונות שווא? ולעניות דעתי הסיבה ששופטי בג”ץ והאנשים שאחראים על כתבי אישום משתוללים עם הכוח שיש בידם מהסיבה העיקרית = אף אחד לא יעניש אותם על הטעויות שעשו או שהענישו סתם אנשים , לכן צריך דחוף לעשות נוהל כמו שיש בכל מקום – שהם ישלמו מחיר כמו כולם!!

 2. “ישנו סיכוי לא מבוטל שנתניהו לא זוכה ולא יזכה להליך הגון.”
  משפט זה בסוף המאמר מעורר חשד שהכותב מקדים התרסה נגד גורמי החוק למכת ההפללה של נתניהו אשר בעיני הכותב אינה מושללת.

 3. מפחיד. כנופיית שלטון החוק היא סכנה חמורה לדמוקרטיה הישראלית

 4. אכן, זה מכבר ידוע שהפרקליטות ולעיתים גם היועץ המשפטי לממשלה, מתפקדים כחונטה סגורה שפועלת באמצעים של סחיטה ואיומים כדי לחסל פוליטית באופן דיקטטורי נפשע וזדוני. הם בעצם הורסים את הדמוקרטיה, הורסים את שלטון החוק, הורסים את המעמד של הרשות השופטת והכל כמובן בשם שלטון החוק והדמוקרטיה. במדינה מתוקנת, כל הפושעים הללו היו עומדים לדין על הפרת אמונים, על סחיטה ואיומים, על פגיעה חמורה בשלטון החוק והתערבות חמורה בהליכים הדמוקרטיים ונידונים לשנות מאסר ארוכות

 5. הפרקליטות הוא גוף מכוון מטרה, האנשים העובדים שם, לא מקצועיים והם בקטגוריית עובדי מדינה, חסרי נסיון, חסרי מקצועיות, שלא יכולים להתמודד עם עו״ד האריות באזרחות, כל הזמן מאחרים ומבקשים הארכה מבתי המשפט לעולם אין להם תגובות במועד, אוכלי חינם, את כל העבודה ואיסוף החומר נעשה ע״י עובדי המדינה הזוטרים והם כביכול מתהדרים בעבודה לא להם, אנשי הפרקליטות מסונכרנים עם שופטי בתי המשפט ואין צדק בבתי המשפט ראו ערך גב׳ דוד ועו״ד רונאל פישר בקיצר פרקליטות המדינה= חיסול ממוקד, אין שופטים במדינת ישראל בסופו של דבר הכל מדובר בכסף

 6. הצעת חוק שלי מ- 21.012010, באתר ”חוקים”: תעודת יושר לנבחרי ציבור
  לאפשר לכל נבחרי הציבור ופרנסיו הממונים לתפקד כהלכה בזמן שירותם לטובת הציבור.
  לפני בחירות, או בעת בחירת מועמדים למשרות ציבוריות, יפורסמו השמות בציבור. תוך תקופה קצובה יועלו כל החשדות וההסתייגויות לגביהם. ייערכו חקירות ושימועים ויוסקו מסקנות. המועמדים או שולחיהם יוכלו להסיר את מועמדותם בכל שלב.
  מהרגע שהמועמד יקבל “תעודת יושר” ויתמנה לתפקידו הציבורי הוא יהיה חסין בפני הטרדות. תהיה לו חנינה אוטומטית מתביעות שהן חטא או עוון. חסינותו תוסר רק אם תתגלה עבירה שלו שהיא לפחות פשע.

 7. מאמר מעולה. אני זוכר את כל המקרים האלה אחד לאחד ובעיקר זוכר שהתקשורת לא התעכבה אלא לרגע לדווח בקצרה על הזיכויים ומיד התפנתה למרדף הבא. מה שמלמד על הקשר המושחת בינה לבין פוליטיקאים. בשעתו התמקדה התקשורת בגינוי יחסי ההון והשלטון כדי להדביק לפוליטיקאים “לא רצויים” קשר להון, מבלי להזכיר את חלקה בקשר. בשעתו, כדי להדגיש את חלקה של התקשורת במעל, חיפשתי סלוגן מתאים שיבטא זאת וקראתי לזה באחד המאמרים שכתבתי הקשר בין “שלטון לעיתון”. כתבתי בערך כך: יותר מאשר יש בעייה בקשר בין הון לשלטון יש בעיה בקשר בין “שלטון לעיתון”. כאשר במונח שלטון התכוונתי לפוליטיקה באופן כללי. ובאופן ספציפי לקשר בין תקשורת לשמאל. מאז מצאתי את המונח הזה “הון-שילטון-עיתון” הולך ונהיה נפוץ יותר ויותר. מה שהביא אותי לחפש סלוגן כזה הוא העובדה הבלתי נסבלת והבלתי נתפסת שהתקשורת הישראלית מקדמת פה שקרים ודיסאינפורמציה שהציבור הרחב לרבות אנשים טובים, מוכשרים וחכמים, קונה אותה. אני באמת ובתמים סבור שהתקשורת הישראלית כפי שהיא היום (למרות שיפור לעומת 1996) היא הדבר המסוכן ביותר לדמוקרטיה ולעתידה של המדינה.
  תקשורת הגונה אמורה הייה לחשוף את התנהגות הפרקליטות והמערכת המשפטית באותם מקרים, במקום זאת היא משמשת להם הגנה ומסך עשן.

 8. אהרון ברק עומד מאחורי כל המתרחש במדינה הזו. יש לטפל בכל חומרי הלימוד בפקולטות למשפטים שם שוטפים את מוח הסטודנטים באמצעות ספריו של הדיקטטור ושודד הים המשפטי הזה שהוגדר כך עי פרופ פוזנר. כל עוד לא יטופל בגצ ולא תבוטל ועדת בחירת השופטים באמצעות דילים מסריחים ובראשות שופטים שבוחרים את עצמם בעצמם תשכחו שמשהו יעזור. לבדוק באמצעות ועדה בינלאומית את הסילבוסים שנלמדים בישראל ולהעיף אותם מהחומר הלימודי. כך יוצר ברק גדודים של כבשי דולי דמויי כבשי דולי של בייניש ודומיה ודומי אהרון ברק. ישראל במצב אסוני כפי שכתב פרופ מאוטנר והשמאל שולט באמצעות בגצ והפרקליטות וכל צמרות מוסדות המדינה. צריך לטפל ברקבון. תלונות לא יעזרו אל מול השתלטנים והכוחניים האלה מהשמאל.

 9. והמשטרה ?? גורמים בכרים במשטרה מוסרים לעיתונאים????
  זו לא עבירה משמעתית ופלילית???

 10. צריך לקדם חקיקה שתאפשר העמדה לדין של כל אלו שהיו מאחורי הגשת כתב אישום כנגד איש ציבור, והתברר בדיעבד שכתב האישום היה מופרך מהיסוד.
  צריך להעניש את המעורבים בהגשת כתב האישום לפחות ע”י הדחתם מתפקידם, ולא תהיה חסינות בענין לא ליועץ המשפטי ולא לפרקליטות המדינה.

 11. ההפיכה השיפוטית של אהרון ברק הובילה למה שקרוי “אקטיביזם שיפוטי” מילה מכובסת לפשיזם שיפוטי, שבדומה לפשיזם המדיני בהגדרתו שהמדינה הדיקטטורית היא מעל הכל, וכך במשטרנו החולה “שלטון החוק” הוא מעל הכל, ןמיעוט מוטה של 12 שופטים מייתר את חוקי הכנסת, מבטח את חוקיה, ופועל כמי שאלוהים בחרו לשלטון, בפסיקות שהן מעל הצדק האנושי, מעל ההגינות השיפוטית, וכמו כן, שדיני ראיות אצל רבים משופטינו בכל ערכאותינו הם כהמלצה בלבד, ואם בארזי הלבנון נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר? (העדפתי להיות קצת תקין-פוליטי ולא לומר שהדג מסריח מהראש)

 12. מקרה אחד שכחת. מקרה חשוב מאוד היום ביחוד לנוכח מאבקה של שרת המשפטים בעליון. לפני שנים ראש לשכת עורכי הדין היה דרור חוטר ישי. ולמזלו הרע הוא היה ימני ועמד לשנות את מאזן הכוחות בוועדה למינוי שופטים כך שלימין יהיה רוב בוועדה. אז תפרו לו תיק והוא נאלץ להתפטר מתפקידו ובמקומו בא שמאלן והרוב בוועדה עבר שוב לשמאל. כמובן שאחרי כל זה לא היה טעם בחיובו והוא יצא זכאי במשפט

 13. וזה זמן רב נשאלת השאלה איך יתכן שקבוצה כ”כ קטנה (הפרקליטות) יכולה להפיק כתבי אישום מופרכים כאלה בהם נכשלו פעם אחר פעם, נגד אישים מאד מסוימים עבורם ועדיין לא לשלם את המחיר? (או לפחות הסקת מסקנות שלהם? ההיפך עוד כוחם בידם. אף אחד לא יכול להם, הם באמת מרגישים חופשיים ל….. מהמקפצה ללא בושה ולתכנן כתבי אישום פוליטים, על פי אג’נדה שלהם.

  1. אכן, אהרון ברק אפילו אמר שהעליון הוא משפחה. לאמור, ש”לזרים” אין כניסה אצלם!!

   ובאשר לדמוקרטיה: נו באמת , יש מישהו שלאור ההתרחשויות בארצנו (נסיון להפלת נתניהו) ובארהב (נסיון דלגיטימציה של טראמפ למרות נצחונו הסוחף) נגד טראמפ???

   אין לנו יותר דמוקרטיה: היא מתה, כאשר שרון לקח 2 שליש מהליכוד כדי להקים את תנועת “אתרוג תמורת שטחים”.

   אני עדיין בשוק , כך שהמתרחש כעת בארץ לא מפליא אותי. אגב, זה פוגע גם כלכלית, לאנשים אין חשק לצאת לקניות. כולם בדכאון , לפחות זה מה שאומרים לי.

 14. 1. האמנם אין למצולמים כל קשר לכתבה???

  2. סמוך למועד מינוי נאמן לשר המשפטים, התבטא מיכאל בן יאיר במסיבה, כש”טוב לבו ביין”.. כי הוא ‘ידפוק’ את נאמן וימנע את היותו שר המשפטים! הוא מעולם לא הועמד לדין על תפירת התיק, האשמת השווא ועלילת “הדם” שפגעה קשות במסלול חייו ובבריאותו של יעקב נאמן ז”ל.
  זו אותה שיטה של חתרנות ופרשיות “מסריחות” שהשמאל הצטיין בהן מאז ומעולם.
  אגב, האפליה הבוטה ממשיכה במערכת המשפט, נגד אנשי ימין ובמקביל אי העמדה לדין, טיוח עוולות, פשעים והסתה פרועה מצד אנשי שמאל.

  1. בן יאיר לא היה כזה מעודן. הוא לא אמר ידפוק… הוא אמר כי הוא הולך לזיין את הפאשיסט…

 15. הארנק והחרב הוא ספר חובה!

  דניאל פרידמן כותב על המהפכה השיפוטית, צבירת הכוח ושכרון הכוח של מערכת המשפט. איך “כנופיית שלטון החוק” (ר. ריבלין) השתלטה על כל החלטה בחיינו ואיך קרה שיש קול אחד משותף לפרקליטות ולבית המשפט (זה כשלעצמו חשד לשחיתות)

 16. מה צריך עוד לקרות שלא קרה כדי שנפנים שיש כאן רדיפה פוליטית מאז הסיזון שבן גוריון שנא לבגין?!

  1. לדעתי יש חובה לדרוש ולבצע שינוי רדיקלי ומוחלט .

   היות ויש מערכת שפוטית ומערכת תביעה שמיצגים ערכי 0מול מובהקים
   והינם בעלי כח משחית דורסני ואמתני תוך שיתוףפעולה בניהם ומעטה תקשורתי מזיק
   יש למצוא הדרך לחקיקת חוק שיחייב עובד ציבור להתפטר לאלתר אם נפסק שפעל לא כשורה וטפל אשמה
   על אדם או נושא משרה או מיעד למשרה וטופלים כלפיו אשמת שווא .
   עתונאי שישתף פעולה עם מעשה כזה יהא חייב לחשוף את המקור לידיעה ולא יואשם
   בזילות ובהפרת זכות המואשם ליושרה והגינות דבר שיגזור שלילת תעודת העיתונאי ממנו .
   לא יתכן ש 3 גופים אלו יהיו תמיד חסוכי תגובה ועונש .
   די למדיניות הרופסת כלפי רמאים ומלעיזים ,

 17. בגלל זה צריך שר משפטים כמו איתמר בן גביר ועוצמה יהודית חזקה בכנסת!
  די לשחיתות ולבזיון .
  כל מי שרק מעז לצאת נגד השיטה ההרסנית מיד נשלח לבית המשפט.

 18. כדי להתחיל למשול חייבת להכתב חוקה, חוקה שלמה ולא כזאת שתכתב פרקים , או לפי חוקי יסוד. יחד אתיה יש להקים בית משפט לחוקה, סמותו תהיה בלעדית וייחודית, כאשר תעלה שאלה חוקתית היא צריכה להיכתב והשאל במפורש ובהתקבל החלטה, הנושא יהפוך לעובדה . את החוקה יקבלו ע”י משאל עם, הרב ביהמ”ש יקבע כבארצות אחרות. כדי לפעול כעת. כי העת עת רצון.