הקביעות ליעל גוראון היא כישלון אישי של בנט

תחת משמרתו של השר בנט זכתה מפקחת מקצוע האזרחות יעל גוראון בקביעות לעשרות שנים, ואגף השמאל הקיצוני במשרד החינוך זכה בהישג גדול. איפה המשילות?

מינוי פסול; בנט וגוראון. צילומים: הדס פרוש, יונתן זינדל, פלאש90

המפקחת המרכזית על מקצוע האזרחות יעל גוראון, המזוהה באופן מובהק עם השמאל הקיצוני, זכתה השבוע לקביעות בתפקידה, והנזק שייגרם לתלמידי ישראל כתוצאה מכך ימשך על פני עשרות השנים הבאות. מי שהיה יכול למנוע זאת הוא נפתלי בנט – שר החינוך מודע היטב לוויכוח החריף שמתנהל סביב אופיו של אחד ממקצועות הליבה במערכת החינוך בישראל. אך על אף שנחשפו בפניו עלילותיה הרבות של גוראון, בנט נמנע מלהלחם על עתיד המקצוע והעניק למעשה את השליטה בו במתנה לאגף הפרוגרסיבי במשרד החינוך.

כפי שעשתה כבר בעבר, גוראון תשתמש בכוח הרב שניתן בידה להעמיק את האינדוקטרינציה בקרב תלמידי ישראל, ש”יזכו” לקבל חינוך מוטה חזק לשמאל. חירות הפרט, הלאומיות, החשיבות שבחיי דת ומסורת – כל אלו יידרסו תחת גלגלי המסרים הפוסט־מודרניים. במקום ציונות ודמוקרטיה, ילדינו ילמדו על האקטיביזם השיפוטי, “זכויות אדם” ו”צדק חברתי”.

רבות כבר פורסם על מעלליה של גוראון, הן ברמה האידאולוגית והן ברמה המעשית. היא מזוהה עם ‘מועצת המורים לאזרחות’, גוף המאחד את אנשי השמאל שבמקצוע, ופועלת מזה כשנתיים לשנות את תכנית הלימודים, בניגוד לנהלים, ולהחליש את המרכיב הציוני והשמרני שבה. כפי שנחשף ב’מידה’, באמצעות הפצת רשימות מושגים לבחינות עקפה גוראון את ספרי הלימוד המאושרים, והחדירה הגדרות מוטות ומסולפות למושגי יסוד של המשטר הדמוקרטיה והמדינה הציונית.

בנוסף, ישנן עדויות לכך שגוראון ניסתה להטות את ספר לימוד האזרחות החדש שמאלה, והשתמשה באמצעי לחץ שונים כדי להגשים את מטרתה.

גורמים רבים במשרד ובוועדת המקצוע יצאו למאבק נגד מהלכים אלו והצליחו למזער חלק קטן מהנזקים. אך עתה, עם קבלת הקביעות, גוראון חופשיה לעשות ככל העולה על רוחה.

דפוס פעולה בעייתי

מי שהכשיר את המינוי השערורייתי הם פקידים במשרד החינוך, העובדים עם גוראון. מדובר בד”ר אסף מלאך, יו”ר ועדת המקצוע אזרחות, שמאז נכנס לתפקידו החליט לנסות “להסתדר” עם גוראון ולהימנע מעימותים. שותף לו ד”ר משה ויינשטוק, יו”ר המזכירות הפדגוגית, שאף יצא בפומבי להגנת גוראון וטען כי “לא מצא שום רבב בפעילותה”.

האמת רחוקה מכך. גוראון ספגה חצי ביקורת רבים בשל חוסר מקצועיותה. מורים תיארו בפני ‘מידה’ שוב ושוב כיצד היא אינה שולטת בחומר ברמה מספקת, לא מעניקה ליווי והדרכה למורים ומתעלמת משאלות מקצועיות. במקרים רבים תשובותיה לוקות בחוסר הבנה מושגי בסיסי, כמו לדוגמה ביחס למושג “ניאוליברליזם“.

מינויה של גוראון גורם למשרד החינוך גם נזק מעשי. שורה ארוכה של עדויות שנאספו ב’מידה’ מלמדות על דפוס פעולה בעייתי מאוד: לדברי גורמים שונים, גוראון נוהגת להשתיק את הביקורת כלפיה במערכת, מאיימת על מורים ומדריכים פדגוגיים באמצעים שונים, אוסרת לצלם מצגות רשמיות, מונעת הפצה של מידע חיוני ופועלת להשליט את דעתה ללא מצרים. מורים ומדריכים פדגוגיים ששוחחו בעבר עם גלי צה”ל הועברו מתפקידם, וגורל דומה חיכה לגורם אחר שנחשד כי שוחח עם ‘מידה’.

במקביל, דואגת גוראון לקדם את חבריה לעמדות מפתח במשרד, ולאייש בתפקידים בכירים כמה שיותר אנשים בעלי עמדות שמאל קיצוניות כשלה. בכך היא סותמת את הגולל על האפשרות לפלורליזם ושיח מפרה במקצוע האזרחות בישראל.

אף אדם במשרד החינוך לא יכול לטעון לניקיון כפיים, או לומר שהוא “לא ידע”. מעל במה זו, לצד במות נוספות בתקשורת, פורסמו מחדליה של גוראון מזה קרוב לשנתיים. התנהלותה הבעייתית גרמה למשבר עמוק בתוך המערכת ולהתפטרותם של חברי ועדת מקצוע רבים ומגוונים – דתיים, חילוניים, ערבים ימניים ושמאלנים – שכולם הבינו את הבעייתיות שבהתנהלותה, מחו בפני הנהגת המשרד ובסופו של דבר בחרו, מתוך ייאוש, לעזוב.

איפה המשילות?

מלאך וויינשטוק שימשו כמגן אנושי לגוראון, הצדיקו את מעשיה וחסמו קולות ביקורתיים. לא יאומן כי יסופר: ה”הישג” המרכזי של הימין הדתי במשרד החינוך הוא 30 שנות קביעות לשמאל הקיצוני.

אך האחריות המלאה למחדל מוטלת על שר החינוך, נפתלי בנט. שרי חינוך קודמים לא היססו לפטר מפמ”רים במקצוע האזרחות, בהתאם לאג’נדה שהנחתה אותם. גדעון סער עשה זאת תחת לחצים כבדים מהשמאל ועיתון ‘הארץ’; ויולי תמיר בתורה עשתה זאת.

מינויים ראויים הם הבסיס של משילות והנהגה, ובתחום זה בנט נכשל באופן סדרתי. מכל שרי הממשלה הנוכחית, רק השרים בנט ושקד לא החליפו את המנכ”לים במשרדם, והשאירו במקומם את המינויים של קודמיהם בתפקיד. במשרד החינוך פועלת עדיין מיכל כהן, אותה מינה פירון; ובמשרד המשפטים פועלת אמי פלמור, אותה מינתה לבני.

כל שר יכול להשתבח בהישגים פוליטיים רבים. הבעיה היא שהם קצרי מועד. הקואליציה הבאה יכולה להפוך אותם. המקום היחיד שבו המשילות ארוכת טווח היא המינויים האישיים לפקידים שמקבלים קביעות. הפקידים הללו הופכים להיות גורמי מפתח בכל משרד, ונותנים את הטון לעשרות שנים. לכן הם הדבר הכי חשוב ששר יכול לעשות בקדנציה שלו. השמאל מבין זאת היטב. בנט, כנראה שלא.

כך, השר בנט, במו ידיו וללא כל אילוץ חיצוני, נתן הכשר לאחד המהלכים הגרועים ביותר שיכלו לקרות במשמרת שלו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. גם בלימודי היהדות הכניס בנט גורמים רפורמים, ובלימוד מורשת המזרח מינה בנט גורמים מהקשת המזרחית מהשמאל הקיצוני. אכן משילות. הוא שאני טוענת כבר זמן רב בנט אינו ימין רק בהצהרות הקונים קולות. הוא קופי של נתניהו אצלו למד פרק בהלכות פוליטיקה “ימנית”.

  1. כלומר אתה מודה שאנשי המחנה שלך הם נוכלים ורמאים, שכופים על הציבור את רצונם בדרכי רמייה. טוב לדעת.

 2. אולי פשוט אתם צריכים להפסיק לשגות באשליות מי זה בנט ומה ניתן לצפות ממנו ואז גם תפסיקו להתאכזב פעם אחר פעם?

  1. איך שהשמאל הכניס למפד”ל את הסוסים הטרויאניים בנט ושקד! ואיך שהמפד”לניקים התמימים התלהבו מבנט וקראו “כולנו בנט”! העיקר שיש להם שם במפד”ל ביקורת על מי שאינו חובש כיפה. אז הנה, הם קיבלו כמה בעלי כיפה עתירי זכויות: מיכאל מלכיאור, אברום ברוג, ניסים משעל, אבישי רביב ועכשיו גם נפתלי בנט.

 3. הגיע כבר הזמן שהשר בנט יפסיק לעסוק בפוליטיקה גבוהה ויחזור לעסוק במשרד שלו. יש הרבה עבודה שם, ולא מעט אורוות שצריך לנקות. השר בנט מסתער קדימה כמו גדוד טנקים, אבל משאיר מאחור את כל השוחות מלאות אנשי אויב.

 4. נפטלון בנאט יקבל את “תודות הציבור” אישית ביום הבחירות. אם הוא מאמין שהצבת שמאלנית בולשביקית בראש מחלקה במשרד החינוך….מחכה לו הפתעה ממש מעבר לפינה.

 5. כמפד”לניק ותיק וכמצביע הבית היהודי הגעתי למסקנה, שמתחזקת מאוד בעקבות הקביעות לגוראון, כי בנט הוא אכזבה כבדה ולכן לא יקבל את קולי בבחירות הבאות. העובדה כי רבבות חושבים כמוני צריכה להבהיר לו שעליו לארוז מזוודות. בכנסת הבאה הוא בחוץ. מילה של מפד”לניק ותיק

 6. הימין מעולם לא ידע לשלוט , מפני שפשוט לא היה זה שהקים פה את היצירה הציונית.
  הרבה רוח , צלצולים, דברי קיפוח, התלהמות, רציחות, לא יבריאו לימין את התסביך
  הסוציו – אדיפאלי שיש לו כלפי השמאל (האבא אם תרצו) שהקים פה אותנו ומהותנו.
  הכעס על השמאל ימשיך , מפני שהשמאל הוא הבסיס שלנו.
  אז תמשיכו לחרחר מלחמה , הפרד ומשול, לפנטז, לגייס את החבר הדמיוני שלכם לסצינה
  למרוח כל פעוט בזבל דתי, וספורי סבתא.
  אנחנו פה ממשיכים על אפכם וחמתכם.

 7. הבעיה המרכזית היא לא רק גוראון, אלא כל מנגנון הקביעות. זה מה שצריך לפעול לבטל.
  בנוסף צריך להביא את הנוהג האמריקני שממשל חדש ממנה פקידים שמתאימים לאג’נדה שלו.
  רק ככה ממשלה נבחרת תוכל לממש את המצע שלה.

 8. כבוחרת ימין מובהק, בנט חייב לעוף מהכנסת בבחירות הבאות . במקום לגלות אחריות לאומית ולויאליות לממשלה , למדינה לחינוך ולהתיישבות , הוא כל הזמן מתעסק באיך להפיל את נתניהו ולקדם את עצמו בלבד למשרת שר הביטחון או ראשות הממשלה . נדמה שאין יום שעובר ללא ציוץ שלו בטוויטר או בהצהרות מלוות באיומים שלו כלפי ראש הממשלה כאשר הכל מתואם ומתוזמר יחד עם התקשרות כדי שידובר בו כל היום על איך הוא כביכול “מכופף” את נתניהו . אפילו את המפגש המוצלח של נתניהו עם טראמפ הליצנים הללו מנסים לנכס לעצמם . בושה וחרפה. מאסנו בבנט ובשקד שרוכבים על התמימות של המתנחלים והמתיישבים רק לקדם את עצמם לתפקידי מפתח .

 9. יש משילות!
  החונטה השמאלנית שולטת במדינה מאז הקמתה, וגם תמשיך לשלוט בה,כי ממשלות “הימין”, אחוזות רגשי הנחיתות כלפי השמאל, לא יודעות ולא מסוגלות לשלוט.

 10. בנט הוא כשלון אמיתי בכל התחומים שבהם הוא נוגע כולל הכל. הוא לא קידם בפועל שום חוק שסייע להתיישבות וששרד במערכת, כשלון בהתערבויותיו בנושאי בטחון, במינויים במשרד החינוך, ואפילו במספר הח”כים בכנסת שנבחרו.
  לתדמית החדשנית-מתוחכמת-נמרצת שלו אין מבחינה מעשית שום הצלחה מוכחת.

 11. בא להקיא מהכתבה הזורעת שנאה ובורות. השמאלנים הם מחלה? הם הקימו את המדינה לידיעת הקוראים והמגיבים.
  פשיזם מתחיל ישר מכאן. מהכתבה ומהתגובות.

 12. פשוט נורא! שתלמידי ישראל ילמדו על זכויות הפרט?? אסון! אולי כדאי שילמדו על פאשיזם ואז תהיו מרוצים. מי שמאשים אחת כמו יעל בחוסר מקצועיות לא יודע מקצועיות מהי. טוב שקיבלה קביעות. נמאס כבר לטבוע בשיח האלים , המיותר והשטחי של שמאל וימין והגיע הזמן לדבר על חינוך. בזה יעל שמה אתכם בכיס הקטן. אנשים קטנים ורדודים!

 13. לפני שלושה ימים, למחרת דברי ביקורת שפרסמתי בקבוצת מורים לאזרחות על שאלה מסוימת בבחינה, תוך שיתוך קטע של רועי עידן מערוץ 10, טרחה גוראון לשלוח לי הודעה ובה היא דורשת לדעת היכן אני מלמד, בטענה שחברותי בקבוצה אושרה בלי לדעת שאני אכן מורה לאזרחות. סירבתי לענות לה על השאלה והבהרתי לה שהטון המאיים אינו מקובל עליי, והתוצאה היא שהוצאתי מהקבוצה הזו.
  בולשביזם, רדיפת מורים, השתקת כל ביקורת. לא פלא שהפוליטיקה שלנו נראית כך, אם זו מפקחת מקצוע האזרחות.