המורה מסכנין שרוצה להשתלב בחברה הישראלית וסופגת איומים והשמצות

ז’קלין גנאים, מורה ערבייה־מוסלמית, יושבת בימים אלה בבית בעקבות התנכלויות מצד עמיתיה ובהם מנהל בית הספר שבו היא מלמדת: “יש מיעוט שמשליט טרור על כל מי שמגלה אהבה למדינה ומזדהה עם ערכיה”

ז'קלין גנאים. צילום רקע (אילוסטרציה): קורינה קרן, פלאש90

ז’קלין גנאים היא מורה ערבייה תושבת סכנין, המלמדת בבית ספר בפזורה הבדואית בנגב. לקראת הבחירות להסתדרות המורים שיתקיימו ב־16 במאי, החליטה גנאים להתמודד על מקום בארגון. היא לא ציפתה שהמימוש הזה של זכותה הדמוקרטית ישבש לחלוטין את חייה, ויחשוף אותה לשורה של התנכלויות ואף לאיומים פומביים ברצח.

גנאים מתמודדת על מקום בסיעת נח”ל להסתדרות המורים, המהווה אופוזיציה בתוך ההסתדרות והשואפת לקדם מנהל תקין, שקיפות ודמוקרטיזציה של הסתדרות המורים. לדברי גנאים, היא בחרה לרוץ ברשימה זו כדי לסייע למורים במגזר הערבי המתמודדים עם שחיתות בתוך מערכת החינוך במגזר, וכדי להיות לפה למורים הערבים הגאים במדינת ישראל ובערכים שהיא מייצגת.​

ריצתה ברשימה אחת יחד עם יהודים, הצהרותיה על כוונתה למגר את השחיתות ב​מערכת החינוך הערבית, ובעיקר עמדותיה הציוניות והזדהותה עם מדינת ישראל, הרתיחו כמה מעמיתיה במגזר. כאשר היא העלתה לפייסבוק את תמונתה עם שר החינוך נפתלי בנט היא ספגה השמצות ממורים ערבים שטענו כי היא תומכת בכיבוש, פוגעת במסגד אל־אקצא והולכת יד ביד עם המתנחלים שהורסים בתים באום אל־חיראן.

ההצקות והאיומים הגיעו לדבריה לשיא, כאשר בשבוע שעבר ניגש אליה מנהל בית הספר שבו היא מלמדת ואיים עליה בחצר המוסד בפני התלמידים והמורים שהוא “ימרח אותה ברצפה”. מאז חוששת גנאים להגיע לבית הספר. לפני שבוע היא הגישה תלונה במשטרה נגד מנהל בית הספר והמורים המסיתים. כמו כן היא פנתה למשרד החינוך, אך נמסר לה בתשובה שלא ידוע למשרד על איומים כלפיה. היום (חמישי) התקשרו אליה ממשטרת ישראל, הודיעו לה שבעקבות הערכת מצב הוחלט להגדיר אותה כאישיות מאוימת בדרגה 2 ותדרכו אותה לנקוט במשנה זהירות. גנאים התבקשה שלא להגיע לבית הספר או לאזור הדרום בלי תיאום עם המשטרה.

גנאים מספרת ל’מידה’ בבכי: “זה לא סוריה פה. אני אוהבת את המדינה שלי ואני גאה בה. הצעירים המוסלמים אוהבים את מדינת ישראל, אבל יש מיעוט שמשליט טרור על כל מי שמגלה אהבה למדינה ומזדהה עם ערכיה”. גנאים נמצאת בבית כבר שבוע ימים וחוששת לחייה, אך היא לא מתכוונת לוותר ולנטוש את המערכה, ותולה תקוות במשטרה שתגן עליה מהגורמים המתסיסים והאלימים.

ז’קלין דורשת משר החינוך שיוודא את הצבתה בבית ספר אחר, שבו לא תישקף סכנה לחייה על רקע עמדותיה הציוניות. אומץ לבה של ז’קלין להתלונן ולהיחשף בשמה ראוי להערכה רבה. האם המקרה החמור יעורר את משרד החינוך לוודא שצוותי בתי הספר במגזר הערבי נאמנים ולוּ ברמה בסיסית למדינת ישראל ולערכיה הדמוקרטיים?

​מנהל בית הספר מצדו מכחיש את המיוחס לו. עורך דינה של גנאים, פהד ספדי, דורש להעביר את המנהל ואת מרשתו בדיקות פוליגרף שיוכיחו כי האיומים אכן הושמעו. ​

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: “המשרד עובד בשיתוף ובתיאום עם משטרת ישראל, ופועל בהתאם להנחיות רמת הסיכון שקבעה המשטרה”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

5 תגובות למאמר

    1. למה זה מוזר? אני גר בצפון רמת הגולן ועובד בתל אביב. עובדים איפה שמוצאים עבודה.

  1. הגיע הזמן כבר לטפל במאפיה הלאומנית. להתחיל קודם כל במדינת ישראל וזה כבר ישליך גם על יהודה ושומרון. כמו שלא יתנו למאפיה פלילית לשלוט פה במדינה כך אי אפשר להמשיך לפורעי חוק וסדר לאומנים להשליט את הטרור שלהם על האוכלוסייה שרוצה בחיים של דו-קיום תחת ריבונות המדינה היהודית וכנראה שיש הרבה יותר ערבים כאלה ממה שאנחנו חושבים.
    צריך לקדם הרבה יותר מהר את הקמת עמדות המשטרה בישובים הערביים, גם אם צריך בשביל זה להכניס את הסיוע של הצבא. אם אפשר לערב את הצבא במשימות אזרחיות, אין משימה אזרחית ביטחונית חשובה יותר שהגיע הזמן לטפל בה מאז הסכמי אוסלו שנתנו גם רוח גבית לקיצוניים הלאומנים הערבים בתוך מדינת ישראל. כמו שטיפלו יפה במסתננים כך ביבי צריך לשים פוקוס על המשימה הזאת וכמה שיש מהר.