מאחורי הסיבוב: הבלוג של יהודה הראל

עזה, ללא אשליות

במבט מפוכח על המציאות ברצועת עזה מצטיירת תמונה ברורה: לישראל אין כרגע אפשרות אחרת מלבד הרתעת חמאס ומניעת קטסטרופה הומניטרית. כל “חלופה מדינית” או “פתרון יצירתי” נידונים לכישלון

אין תחליף ריאלי; גדודי עז א-דין אל-קסאם בעזה. צילום: עבד רחים חטיב, פלאש90

כמה עובדות

לפני שדנים באסטרטגיה הישראלית בנושא הקשה של רצעת עזה ושלטון החמאס, יש להסתכל בעיניים פקוחות על המציאות העזתית, ככל שתהיה קשה ובלתי נסבלת מבחינתנו. התעלמות מהעובדות לא תעזור.

שטחה של רצועת עזה 365 קמ”ר ומספר התושבים כ-1,750,000 איש, מתוכם כמיליון פליטים. התמ”ג לנפש פחות מאלף דולר (בישראל כ-34 אלף דולר), האבטלה היא מהגדולות בעולם, קרוב למחצית הבוגרים מובטלים, מי הים חודרים לבארות כתוצאה משאיבת יתר, אין דלק ליצור חשמל ואין כסף לקניית חשמל מישראל. מדי שנה האוכלוסייה גודלת בכשישים אלף נפש והתוצר לנפש יורד. כספי התרומות לממשל מנוצלים ברובם לחפירת מנהרות, לאמצעי לחימה ולהכנת הכוחות לעימות. למרות עזרת האו”ם ושיירות המזון והסחורות מישראל, המצב מתקרב למה שמכונה “קטסטרופה הומניטרית”.

הצפיפות ברצועה היא 4,800 נפש לקמ”ר, אבל הצפיפות אינה הסיבה לעוני. בהונג קונג הצפיפות היא 6,450 נפש לקמ”ר והתוצר השנתי לנפש גבוה מאשר בישראל, כ-58,000 דולר. בסינגפור הצפיפות היא 8,300 תושבים לקמ”ר והתל”ג לנפש 87,000 דולר – למעלה מכפול מישראל! גם בגוש דן הצפיפות גדולה יותר מאשר ברצועה.

מבחינת הריבונות, רצועת עזה מזוהה עם הרשות הפלסטינית, אך מאז 2007 היא בשליטת החמאס – ארגון טרור אסלאמי קיצוני שנמצא במצב מלחמה עם ישראל ומקיים צבא המצויד גם ברקטות המסוגלות להגיע למרבית שטחי המדינה. השלטון ברצועה הוא אסלאמי, צבאי, טוטליטרי ואכזרי מאין כמוהו. גם מצריים רואה בשלטון החמאס אויב ולכן סוגרת את מעבר רפיח, והורסת את המנהרות.

אין לחמאס כל מטרה של שיקום ופיתוח הרצועה והוא מתרכז בבניין הכוח, הצטיידות בהרבה רקטות משופרות וחפירת מנהרות. החמאס אינו מוכן להרפות ממטרותיו הצבאיות גם תמורת שיקום, צמיחה ושיפור מצבה של האוכלוסייה הנמצאת בשליטתו, והוא דוחה בבוז הצעות של “שיקום תמורת פרוז”.

מה אפשר לעשות?

הניסיון לפתור את הבעיה על ידי פינוי צה”ל מכל שטחי הרצועה, הריסת הישובים ופינויים עד ליהודי האחרון, רק החריף את הבעיה.

למרות שרצועת עזה היא, לכל הדעות, חלק מארץ ישראל; ולמרות הימצאותה בלב המדינה – 60 ק”מ מתל אביב ונתב”ג ו-40 ק”מ מבאר שבע – אפילו הימין הדתי הקיצוני ביותר אינו מציע לספח אותה על תושביה לישראל.

אין כל דרך לשקם ולפתח את הרצועה לטובת תושביה כל זמן שהיא נמצאת תחת שלטון החמאס. כל סיוע כספי וכל הכנסת סחורות ינוצלו רק למטרות מלחמה וטרור. החמאס שולל את שיקום הפליטים ברצועה ותובע את שיבתם לשטחי ישראל כשלב בחיסול המדינה היהודית. הפלת שלטון החמאס קודמת בהכרח, לכול התכניות לסיוע, שיקום ופיתוח אמיתיים של רצועת עזה ותושביה.

לישראל יש את הכוח הצבאי להפלת שלטון החמאס תוך ימים ספורים, אך אין לנו תשובה לשאלה מי ישלוט ברצועה בתום המלחמה. לכל הדעות, ישראל אינה רוצה ואינה יכולה לשלוט ברצועה ולהיות אחראית לתושביה. הרצועה היא חלק מהרשות הפלסטינית, אבל הרשות והפת”ח כבר הוכיחו את חוסר יכולתם להתמודד עם החמאס וגדודי אל-קסאם, לא בבחירות ולא בדרך צבאית.

כנראה שהפלת שלטון החמאס מותנית בנכונותה של מצרים, שגם היא רואה בו אויב מסוכן, לתת גיבוי צבאי אקטיבי לרשות הפלסטינית כשזו תשלוט בעזה, בדומה למה שהיה עד 1967. בינתיים אין כל סימן לנכונות מצרית כזו.

גם התקוממות תושבי עזה נגד השלטון הנורא של החמס אינה אפשרות סבירה בינתיים.

למרות הערותיו של מבקר המדינה בנושא בדיקת חלופות מדיניות, אין חלופות כאלה, כפי שגם “מיטוט שלטון החמאס” אינו הצעה ריאלית.

אז מה נשאר?

בינתיים צריך להשקיע מיליארדים בנטרול המנהרות ובכיפת ברזל, לסייע ל”ישובי העוטף” ולנסות להרתיע את החמאס, בעיקר על ידי איום על חיי מנהיגיו ופגיעה בתשתיות שלטונו.

צריך להמשיך להזרים לרצועה, בצורה מבוקרת, מצרכים וחומרים, ולמנוע קטסטרופות בתחומי המים, המזון, העזרה הרפואית והחשמל.

כנראה שמפעם לפעם יהיה סיבוב מלחמתי נוסף שלא יוכל לפתור את הבעיה, ולכן תבוא אחריו ועדת חקירה.

זאת היא תחזית קשה מאוד לישראל וקשה הרבה יותר לתושבי עזה, אבל עדיפה האמת על כל אשליה.

עוד משהו

לכל בעיה קשה ומורכבת יש פתרון מהיר, פשוט, קל ו… לא נכון.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

19 תגובות למאמר

 1. צריך למצוא דרך לשחרור הפקק. הכוונה לאפשר דרך ישראל כרטיס בכיוון אחד החוצה(למצרים, טוניס, אלגיריה או סעודיה). אין שום צורך לכלוא את האוכלוסיה שם. צריך לאפשר לה להגר ולעשות זאת בחוכמה – כך שאדם שיוצא לא יוכל לחזור (עם נשק). הבעיות ההומניטריות (מים ביוב חשמל) רק מחמירות עם הצפיפות הגדולה.

 2. רק טרנספר יביא שלום!
  יהודים ליהודה

  מוסלמים למדינה האיסלאמית.

 3. אפשר להכריע צבאית ולכפות אוטונומיה מסורסת בסגנון יו”ש. שיטת הסבבים תקרוס במוקדם או במאוחר כי מתישהו יצליח להם ואז נצטרף להיכנע או לכבוש.

 4. המסקנה שלך ” צריך להמשיך להזרים לרצועה, בצורה מבוקרת, מצרכים וחומרים, ולמנוע קטסטרופות בתחומי המים, המזון, העזרה הרפואית והחשמל” לא נתמכת כלל בידי העובדות – להפך!

  יש להם מספיק חשמל ממצרים למספר שעות ביום, וגם מספיק מים לשתיה (לא לחקלאות). הם לא ימותו אם ישראל תנתק את כל הקשרים – אלא קרוב לוודאי יפתח הגבול עם מצרים.

  לא צינת שישנם בישראל גופים בעלי אנטרס כלכלי בהמשך הסחר עם הרצועה, סוחרים שגוזרים עמלות על היבוא שלהם, חקלאים ותעשיינים שמוכרים לשם תוצרת חקלאית ומזון, וגם על שרותי הרפואה, החשמל והמים, מדי פעם מתקבלים תשלומים על החובות.

  אם תהיה שם מצוקה הומניטרית, זה בטוח יפגע בחמאס, שיוכל להקדיש פחות כספים להתעצמות צבאית, וגם ישנה את המצב הבנלאומי (לא בטוח שלטובה)

  גם ההגדרה שלך שיש שם מליון פליטים היא פוליטית לחלוטין, יש שם אולי מליון איש נתמכים בידי אונרא. אם היו שם פליטים ממלחמת השחרור, אז כנראה שמרביתם מתו מזיקנה, וצאצאיהם אינם פליטים במקום הוולדם.

  1. הערה קטנה לגבי הפליטים: ברמה הפוליטית אתה צודק לחלוטין. מדובר בפליטים כמו שאני אסטרונאוט. אבל ברמה החברתית קיימת אבחנה בתוך עזה בין תושבים ‘מקוריים’, לבין צאצאי הפליטים, שמעמדם נמוך יותר.

 5. ותודה רבה לכל אקטיביסטים משמאל- בלעדיכם כל המציאות הזו מעזה לא הייתה קוראת!

 6. לתושבי עזה יש נכס שאין לרוב המהגרים בעולם- יש להם תעודת פליט שעוברת מדור לדור ומשכפלת את עצמה לצאצאים שלהם.

  תעודת הפליט הזו מאפשרת להם להגר לכל מדינה באירופה בצורה חוקית ואירופה חייבת לקלוט אותם בשל אותה תעודה -חייבת!!

  כל מה שנדרש הוא לפרסם את הרעיון בכל דרך אפשרית הדור הצעיר כבר ישקול מה עדיף לו וכך כולם יהיו מרוצים .

 7. אפשר ומוסרי ליבש את עזה.
  שנתון גיל בעזה מונה כ50,000.
  כבר כיום 16% מכל שנתון מהגר כ8,000 צעירים בשנה רובם בדרכים מפוקפקות.

  צריך לרכוש עבור צעירי עזה אשרות הגירה אטרקטיביות למדינות שלישיות.
  ואין בכך שום בעיה מוסרית – אנחנו עושים חסד בכך שאנו מאפשרים לעזתים לעזוב את משטר האימים של החמאס (מה גם שרובם כלל אינם עזתים במקור אלא פליטים ע”פ טענותיהם ולכן אין סיבה להשאירם בעזה).

  אני מאמין שיהיו מדינות שיסכימו לקלוט עזתים תמורת 20,000$ לאשרה.
  כלומר ב500 מיליון דולר ניתן לרכוש 25,000 אשרות הגירה מדי שנה (כלומר בפחות מ3% מתקציב הביטחון הישראלי).

  הגירה של צעירים תביא אוטומטית לירידה בילודה.

  השד העזתי אינו נורא כל כך – הילודה העזתית 4 ילדים למשפחה – והמגמה מאוד דומה למגמה שהיתה בשאר מדינות ערב בעשור הקודם – הפיריון במדינות ערב כבר ירד לסביבות ה1.8-2.5 ילדים למשפחה (תלוי במדינה).
  תוך דור (30 שנה) ניתן לצמצם את אוכלוסית עזה בחצי.
  החמאס יכול אך ורק לדרדר את המצב כלומר להביא לכך שיותר עזתים יעזבו אבל הוא לא יכול למנוע את
  העזיבה.

  תוך שני דורות ניתן להחזיר את עזה למימדיה הטבעיים – עיירה דרומית בגודל של רהט.

  1. צא מהסרט – איזה מדינה תהיה מוכנה לקלוט אנשי חמאס??

  2. למגיב גס הרוח – לא כל הגברים הצעירים הם אנשי חמאס (אחרת הכלכלה שם היתה קורסת), וגם חלק גדול מאנשי החמאס נימצא שם בגלל הפרנסה.
   הרעיון של המגיב יצירתי ביותר, ואפשר אף לשכללו, ע”י אספקת שרותי טיסה (לכיוון אחד) למדינות באירופה שמכירות בתעודת הפליט שלהם, ולאילו שאין תעודת פליט, שרותי הטסה לנקודות ההסתננות לאירופה (כדוגמת תורכיה ולוב).
   אפשר לרוקן את הרצועה מהצעירים המשכילים ביותר, שיש להם סיכוי להקלט בחו”ל ולמשוך אחריהם את יתר המשפחה.
   מבחינתי אפשר גם לתת למתנדבים לדאעש לעזוב לעירק וסוריה (בתנאי שהם לוקחים את משפחתם). דאעש החליט ואף מבצע שהוא מקבל כל מוסלמי מהעולם ומשפחתו לשטח בשליטתו.
   דאעש הוא מטחנת בשר אחת גדולה, ולפי אחת הערכות, כ80% מהמתנדבים לדאעש כבר הגיעו לעולם שכולו טוב.

  3. רעיון מקורי מצויין – דומה לפתרון של פייגלין ומפלגתו (זהות)

 8. הטקטיקה הטובה ביותר היא ללכת עד הסוף, לכבוש את עזה כשהמטרה לנטרל כמה שיותר זכרים בגיל לחימה. מתים אינם חשופים להסתה.

  כל טקטיקה אחרת או נדונה לכשלון או רק עוד סיבוב שבו האבידות שלנו לחינם. וצריך לצפות שמתי שהו יישוב ליד גבול המנוולים יישבר ויהפוך ליישוב רפאים, הערלים יצהלו ויראו בכך ניצחון מוראלי כביר: We smoked the Jews out!

 9. שאלה לי לכל מי שמבדיל בין תושבי עזה “המקוריים” ל”פליטים”: בשיא הרצינות, בהתחשב שבתחילת המאה העשרים עזה היתה לכל היותר כפר דייגים מוזנח (שאוכלוסייתה כללה גם קהילה יהודית, רבותי!), מי הם בדיוק תושבי עזה “המקוריים”?

 10. אנני מסכים עם הקביעה כי ישראל אינה יכולה לשלוט ברצועה .משום מה הצליחו לשתול בתודעה שלנו את זה כאקסיומה . אך נכון שבכדי לקחת אחריות על הרצועה .צריך בהתחלה לפעול בנחישות ( כמעט בלי בגץ ובטח בלי בצלם ). אך קודם צריך יו”ש תחילה . לחסל את הרשות . לתקוף גורמי ותאי טרור ,מסיתים ומדיחים,לסלק את כל בכירי הרשות ועוזריהם שמאביסים את עצמם בדמם וחלבם של התושבים הערבים .
  להתחיל להשקיע כספים שלנו ומהעולם . בתשתיות , יזמות עיסקית שלהם,חינוך אוניברסלי ( לא להעתיק את השיטה הישראלית).והעיקר שהם עצמם יהיו קבלני הביצוע והעובדים בבניה הזו .להביא מהנדסי תשתיות זרים שיתכננו ויפקחו . אנחנו רק נידאג לחלוקה צודקת ונכונה של הכספים . כמובן שתוך כדי כך צריך להשגיח ביד ברזל שגורמי טרור ונצלנים למיניהם לא ירימו ראש .להתחיל ולבנות תוך כדי משטרה ע”י הקמת פנימיות, ששם ימיינו נערים ונערות ערבים שמתאימים במזג שלהם לתפקיד . ולחנך אותם עפ”י אמות מידה של צדק ודמוקרטיה .(שילמדו כמה רע זה בקשיש ושימוש לרעה בכוח ובתפקיד) .החינוך וההכשרה שלהם יהיו ע”י קציני משטרה שיגויסו מהעולם .בשנים הראשונות השליטה הביטחונית והשיטור יתבצע ע”י השב”כ והמשטרה. לשם כך יגוייסו אליהם אנשים מתאימים אחרי צבא .שעושים כמה שפחות טעויות בהתנהלות מולם.ויהיו קשוחים ותקיפים מצד אחד כנגד מי שפועל לרעה . ומסייעים למי שמתנהל כחוק .החשוב שהערבים לא יצטרכו להתנהל מול “חיילים-ילדים” . אני מאמין שלאחר מכן כשהם יראו שאנחנו רציניים ועיקביים .הם ישתפו פעולה בשמחה ויקיאו מתוכם את ה”מפריעים”.ואז אם נערוך בחירות בין הקמת מדינה פלשתינית או לחיות כתושבי קבע באוטונומיה. תחת שליטת ישראל .אין לי ספק שהם יבחרו בחיים הטובים .לאחר “חבלי הלידה” לא רק שהם לא יהיו לנטל אלא אף יסייעו לצמיחת הכלכלה והם ואנחנו ניצמח . בשלב הבא יהיה ברור שניתן לכבוש את רצועת עזה . “לנקות” אותה מטרור.ולפתח אותה לישות אוטונומית כלכלית מוצלחת . הדבר החשוב ביותר זה סילוק אונר”א ופיזור מחנות הפליטים . יש לתכנן עבורם יישובים חדשים . גם חקלאיים דוגמת מושבים .למי שייבחר לעסוק בחקלאות ולסייע בידם לפתח את החקלאות ברצועה אולי בסיוע מגורשי גוש קטיף שמנוסים בחקלאות ברצועה .נסייע בידם לפתח את התיירות שלכל הדעות רצועת החוף של עזה יכולה להיות “ריביירה” .כך גם נדלל את הצפיפות ברצועה . צפויה גם הקטנת האוכלוסיה ביו”ש ועזה לאחר חיסול,מעצר,וגרוש המסיתים וגורמי הטרור . כמו-כן סיוע כספי ואחר למי שלא “יימצא חן בעיניו” הסידור החדש וירצה להגר למדינה אחרת . מה שצריך זה נחישות עיקביות ואמונה בצדקת הדרך.

 11. הערבים מנוהלים ע”י האסלם = ארגון טרור שמצליח לשרוד כבר 1400 שנה
  עזה היתה צריכה להמחק מהאדמה, בתום מלחמת ששת הימים.
  גם היום, הדיבורים על שיקום עזה – תמורת “פירוז” / שקר כלשהו – מיותרים
  את עזה צריך לחסל בדרכי שלום ו / או בדרכי מלחמה / בכל האמצעים
  מה שמסתדר קודם, ערביי איו”ש – כנ”ל
  ערביי ישראל – כבר מזמן לא כח אדם זול – גם מהם צריך להפטר בהזדמנות הראשונה
  בלי זה – לא יהיה לנו שקט
  אחרי 2000 שנה הקמנו מדינה דו לאומית עם מנטליות של גטו
  הגיע הזמן להשלים את המשימה