הבית היהודי פוזל למרכז, וסמוטריץ’ על הגריל

סערה בבית היהודי: בנט מתנער מסמוטריץ, והמנגנון מאותת ל’איחוד הלאומי’ שירח הדבש נגמר. וגם: הרצוג עושה זאת שוב

ירי בתוך הנגמ"ש. בנט וסמוטריץ'. צילומים: נועם ריבקין פנטון; מרים אלסטר, פלאש 90

בסוף השבוע התפרסם בעיתון ‘בשבע’ מאמר מאת ח”כ בצלאל סמוטריץ’, שבו הוא קורא לתלמידי הישיבות והמכינות לדחות את גיוסם במחאה נגד המגמות הנוכחיות בסוגיית שילוב הנשים בצה”ל: “אם הישיבות והמכינות ישאירו את תלמידיהן עוד כמה חודשים כדי לחזק את לימוד התורה, וידלגו על מחזור גיוס אחד, הצבא ישאל את עצמו מה עדיף לו – לוחמים איכותיים ובעלי מוטיבציה או שירותים משותפים בבה”ד 1”.

דבריו של סמוטריץ’ גרמו לסערה, כאשר הראשונה לגנות את דבריו הייתה דווקא מפלגתו, הבית היהודי. בהודעה רשמית שפרסמה המפלגה נכתב כך: “מפלגת הבית היהודי מתנגדת לכל סוג של סרבנות או רמז על סרבנות. הישיבות שלנו לא יעכבו גיוס כדי לתקן תהליכים שדורשים תיקון”.

כאשר שאלתי את חברי הכנסת של הבית היהודי מי עומד מאחורי הפרסום, ענו לי כולם כי מדובר במנכ”ל המפלגה ניר אורבך, שעשה זאת על דעתו בלבד. יותר מכך, גם יו”ר המפלגה נפתלי בנט לא עודכן מראש על התגובה הזו, כיוון שבאותה שעה הוא היה על המטוס בדרכו לניו־יורק. בהמשך הצטרף בנט לאורבך, ובציוץ בטוויטר תקף את חברו לסיעה: “צה”ל זה אנחנו, ואנחנו לא מאיימים על עצמנו. לאף קבוצה, ובטח לא לציונות הדתית, אין הזכות ‘ללמד את צה״ל’ איך להתנהג, ובטח לא לסרב או לעכב גיוס”.

בסביבתו של סמוטריץ’ זעמו על התרגיל של ניר אורבך שהשתמש בשמה של המפלגה כדי לתקוף את סמוטריץ’, בניסיון להציג מצג שווא של קונצנזוס מפלגתי נגד דעתו של ח”כ סמוטריץ’.

כאשר ביקשתי לברר עם ניר אורבך אם דבריו היו מתואמים מלכתחילה עם יו”ר המפלגה בנט, הוא התחמק וענה: “אני מנכ”ל הבית היהודי ומוסמך להוציא הודעות בשם המפלגה. בדרך כלל איני מוציא הודעות שנוגדות את עמדתו של יו”ר המפלגה. מכאן ואילך, תכבד את רצוני לא לענות לשאלותיך”.

זו איננה הפעם הראשונה שבה יו”ר המפלגה נפתלי בנט מתעמת פומבית עם עמדותיו של חבר מפלגתו בצלאל סמוטריץ’. לפני שנה תקף בנט את חברו לסיעה וטען שהוא חצה קווים אדומים בביקורתו על התנהלות שר הביטחון דאז יעלון בפרשת “החייל היורה”. הוא גם תקף פומבית את התבטאותו בנוגע להפרדה בין יולדות יהודיות לערביות בבתי החולים. גם מאמרו של סמוטריץ’ ב’ישראל היום’, שבו טען כי אין להגדיר את ההצתה בדומא כטרור יהודי, זכה לביקורת חד־משמעית של בנט.

הרקע להתנגחויות הפומביות הוא המתח בין ‘האיחוד הלאומי’ ובין ‘הבית היהודי’, שבימים אלה נמצא בשיאו. יו”ר המפלגה בנט כבר הבהיר שבניגוד לבחירות הקודמות, ברשימת הבית היהודי לכנסת ה-21 לא ישוריין מקום לחברי הכנסת של ‘האיחוד הלאומי’. גורמים במפלגה טוענים שסמוטריץ’ החרד”לי מבריח מנדטים “מתונים” מהבית היהודי, וגורם לה יותר נזק מתועלת. באמצעות הביקורות הפומביות הללו מנסה אפוא בנט לבדל את עצמו מחברו לסיעה. בימים אלה שוקל סמוטריץ’ את המשך עתידו הפוליטי, וכעת מאותתים לו אורבך ובנט כי התמודדות שלו בפריימריז של הבית היהודי איננה רצויה מבחינתם.

מה שמותר לשמאל ולערבים

ואי אפשר בלי מילה על יו”ר המחנ”צ בוז’י הרצוג, שבמסגרת העליהום האוטומטי על סמוטריץ’ קרא לחברי הכנסת לחדול מלחתום על הצעות החוק של חבר הכנסת מהבית היהודי. נזכיר כי הרצוג לא היסס לחתום בעבר על הצעות חוק יחד עם ח”כ ג’מאל זחאלקה ממפלגת בל”ד, שאמר “מי שיבחר להתנדב לשירות הלאומי ייחשב בעינינו כמצורע, והחברה הערבית תקיא אותו מתוכה”; יו”ר מפלגת העבודה חתם גם על הצעות חוק של יועצו לשעבר של ערפאת ח”כ אחמד טיבי ממפלגת תע”ל, שאמר בעבר: “ברכות לאלפי השהידים במולדת ובניכר, וברכות לשהידים שלנו ושלכם בתוך הקו הירוק”; הרצוג הצטרף להצעות חוק של יו”ר מרצ גלאון שעודדה סרבנות על רקע פוליטי, וכמובן גם על הצעות חוק של חברתו למפלגה מרב מיכאלי, שבשידור בגל”צ אמרה שהיא חושבת “שנשים לא צריכות לשלוח את ילדיהן לצבא”; הרצוג תמך גם בהצעות חוק של חברו למפלגה זוהיר בהלול, שהתבטא בעד התנגדות אלימה של הפלסטינים: “האצ”ל, הלח”י וההגנה יצאו לרחובות אל מול חיילי המנדט כדי לחולל את מדינתם. מדוע לפלסטינים אסור?!”.

בבית היהודי מבינים שדברים בגנות צה”ל והמשרתים בו פוגעים בהם אלקטורלית ואינם מקובלים על הציבור הרחב. אבל במפלגת העבודה בגלגולה הנוכחי, מסרים מסוג זה הפכו לדבר יום ביומו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. “יו”ר מפלגת העבודה חתם גם על הצעות חוק של יועצו לשעבר של ערפאת ח”כ אחמד טיבי ממפלגת תע”ל, שאמר בעבר: “ברכות לאלפי השהידים במולדת ובניכר, וברכות לשהידים שלנו ושלכם בתוך הקו הירוק””

  האם הצעות החוק האמורות קראו לשהידים לעלות על אל-קודס? או שהן היו משהו בנוגע לקופת חולים או תכניות מתאר?
  בחיאת, מידה. לא לכל הקוראים שלכם יש IQ חד ספרתי. מה גם שאתם לא בעד הרחקה מנהלית של טיבי מהכנסת (נראה לי).

  1. יו”ר המחנה הציוני קרא לחברי הכנסת לא לחתום על הצעות החוק של ח”כ סמוטריץ’. זוהי קריאה לחרם גורף על רקע אישי, ולא על רקע ענייני. החרם הזה נולד כתוצאה מדבריו של ח”כ סמוטריץ’ שמהם נבע רצון או איום לשבש את הגיוס לצה”ל.

   לעומת זאת, ח”כ הרצוג לא הטיל חרם דומה על ח”כים ממפלגתו, ממר”צ ומהמשותפת שקראו קריאות דומות בנוגע לשירות בצה”ל, או סתם פלטו אמירות מקוממות מסוג אחר.

   ח”כ הרצוג לא קרא להימנע מהצעות חוק שמדברות על סיפוח יו”ש, על טרנספר או על הפרדה בין יולדות על רקע אתני – אלא אד-הומינם, על הצעות שחתום עליהן ח”כ סמוטריץ’.

   זו אפליה וצביעות. ונכון, לרוב המוחץ של קוראי מידה יש IQ דו ספרתי ותלת ספרתי. ה-IQ החד-ספרתי, לעומת זאת, שמור למיעוט הנדיר שזה עתה הגבתי לאחת מתגובותיו.

 2. איחוד של אלי ישי בן ארי תקומה עם סמוטריץ בתוספת תותחים כמו מאי גולן עופר וינטר ינון מגל יכול לגרוף מנדטים רבים ולמנוע בזבוז קולות

  1. לא לשכוח את מה שאנחנו רוצים באמת. טרנספר, טרנספר ועוד פעם טרנספר. אין פיתרון אחר לכיבוש האלים של האסלאם. בשביל זה צריך אנשים שלא מתביישים לדבר על זה. ברוך מרזל, אריה אלדד, מיכאל בן ארי וסמוטריץ. אחלה מפלגה

  2. למה אנשים חושבים שאם יאחדו ביחד אוסף של כשלונות תצא להם הצלחה אחת גדולה?

  3. רוני החכם אומר דברי טעם!
   וכי מרדל+ישי הביא משהו? וכי אלדד+בן ארי עשה משהו?

 3. בגלל בחירות שאולי יהו בקרוב אתה תוקף את בנט נו באמת.
  מה שבנט עשה בשתי הכהונות שלו בתור שר וראש מפלגה זה יותר מכל אחד בממשלה היום.
  קצת הערכה לפועלו של בנט למדינה.

  1. בנט הוא אדם לא עקבי ועילג שלא עשה כמעט כלום. שמניע היחיד שלו להחליף ביבי.

  2. בנט לא עשה ולא עושה דבר. לא כשר כלכלה ובטח לא כשר חינוך. בנט לציונות הדתית הוא כמו ליברמן לרוסים. אפס השגים. מזל שיש לו את שקד לידו.
   הדבר היחיד שהוא עושה זה למצב עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו. זהו

 4. מצויין! קולות ימניים ילכו לפייגלין קולות שמאלניים ללפיד ומפדל תחזור למימדים הטבעיים שלה: 4-5 מנדטים

  1. לא נכון , בנט זה מפדל הישנה. אותה גברת בשינוי אדרת.

 5. מקווה שבנט יתרסק בבחירות הקרובות. האיש בלתי נסבל. הוא מנצל את הציונות הדתית לקידומו האישי בלבד .
  אני לא מחבבת את סמוטריץ בעליל. אך הוא צודק!!!

 6. בלי שום קשר, הפרסומות על וילה במיליון וחצי שקל 24 דקות מתל אביב בישוב שמפקדת גל”ץ הבאה תגור בו ומיועדת לדתיים בלבד ולאיש מלבדם היא בטעם רע מאוד. מזכיר מאוד את הניחוח של הפרסומת עם הכנוחיה הזכורה לרע.
  העיקר אחר כך שואלים איך לא הצליחו להתנחל בלבבות…

 7. אם באיחוד הלאומי לא הבינו את בנט עד היום, הם צריכים ללכת הביתה. תפיסת המציאות שלהם לוקה מאד. כך נשאר הציבור הדתי לאומי והימני מרוסק ע”י “מנהיגים” כושלים. עצוב

 8. פעמיים בחרתי בית יהודי. בבחירות הבאות אין הרבה סיכוי שאבחר בבית היהודי שוב, ואני אומר את זה כמשתייך הדוק של הציונות הדתית. עדיף ליכוד (או אולי אפילו זהות אם באורח נס יהיה להם סיכוי עד אז לעבור את אחוז החסימה). אם לבנט יש עודף עצום של מנדטים “מתונים” שנורא אוהבים אי עמידה בעקרונות וחוסר עקביות מסחחררת, שיהיה לו לבריאות איתם. לא צריך ליכוד 2, זאת לא המטרה. אני מעדיף לבחור בליכוד מאשר לפצל אותה לשתיים.

  1. נכון! גם אני מעדיפה את הליכוד בראשות נתניהו ולא את בנט בתחפושת

 9. מה זה “מרכז”?לעניות דעתי מרכז זה חוסר דעה, לא לימין ולא לשמאל, או יותר נוח, גם ימין וגם שמאל, מה שמשתלם לי לי ברגע נתון. האצבע תמיד מונפת למעלה כדי לחוש לאן נושבת הרוח ימינה או שמאלה. (זה יכול להיות נכון בנושאים מסוימים אפילו כלכלה. אך במדיניות מרכז זה סכום 0)

 10. מה זאת אומרת “תכבד את רצוני לא לענות לשאלותיך”? אם ניר אוירבך לא רוצה לענות לשאלות של עיתונאים שלא יוציא הודעות לעיתונות.