הקרן החדשה מתגאה בפינוי עמונה, אבל זה לא מפריע לארגוני הציונות הדתית לקבל ממנה מיליונים

‘הקרן החדשה’ חוגגת את עקירתם של 30 משפחות מעמונה (“כן, אנחנו יכולים”), אך דווקא ארגונים מהציונות הדתית שמקבלים מיליוני שקלים מהקרן מעניקים לה תעודת הכשר

יהודים מפונים, בקרן צוהלים; פינוי עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90.

30 משפחות ובהן למעלה מ־100 נפשות, חלקם הגדול נשים וילדים, נעקרו לפני כחודש מהבתים שבהם התגוררו במשך שנים ארוכות, אך הטרגדיה האנושית הזו לא מפריעה ל’קרן החדשה לישראל’ לצהול לנוכח גורלם של תושבי עמונה ולהתגאות בתרומתה לפינוי היישוב שבמטה בנימין. “כן, אנחנו יכולים”, נכתב בפוסט שפורסם לאחרונה בדף הפייסבוק של הקרן (כלשון ססמת הבחירות של אובמה ב־2008), על רקע תמונה של תושבים ושוטרים הנאבקים זה בזה במהלך פינוי עמונה.

בפוסט, שמופיע בדף הפייסבוק של הקרן בשפה האנגלית בלבד ולא בדף בעברית, הופיע קישור לכתבה שפורסמה ב’וושינגטון פוסט’ על המאבק המשפטי שניהל ארגון ‘יש דין’, הממומן על ידי הקרן, נגד מתיישבי עמונה ושהוביל בסופו של דבר לפינוי היישוב. “הארגון הלא־ממשלתי הקטן שהצליח להוביל לפינוי התנחלות ישראלית”, נכתב בכותרת. יצוין כי בשנים 2015-2008 העבירה ‘הקרן’ ל’יש דין’ סכום של למעלה מ־1.5 מיליון שקלים.

גאוותה הרבה של ‘הקרן’ בתרומתה לפינוי עמונה איננה אמורה להפתיע לכאורה, לנוכח עשרות מיליוני השקלים שמזרימה הקרן לארגוני שמאל קיצוני כמו ‘שוברים שתיקה’ ו’בצלם’. עם זאת, לצד התמיכה בארגוני השמאל, מעבירה הקרן בשנים האחרונות תרומות של מיליוני שקלים גם לארגונים שונים מהציונות הדתית. ארגון ‘שחרית’, שבדברי ההסבר שלו נכתב כי הוא מבקש לפתח “שפה ציונית דתית המתייחסת לאתגרי הזמן” ושרבים מאנשיו מגיעים מהציונות הדתית, קיבל למשל בשנים 2015-2013 כ־3.1 מיליון שקלים מהגוף הגאה בחלקו בפינוי עמונה.

מלבד המימון הנדיב מהקרן, פעילי שחרית המגיעים מלב הציונות הדתית גם משתפים פעולה עם אישים מהשמאל הקיצוני השותפים גם הם בארגון. לדוגמה, עם חברי הוועד המנהל של שחרית נמנים ירון רוזנטל, מנהל בית הספר שדה כפר עציון, ומירי שלם, מנכ”לית המכון לאסטרטגיה ציונית. הם עושים יד אחת עם חבר הוועדה המייעצת של הארגון, עו”ד ג’ואד בולוס, שהגן על מאות מחבלים פלסטינים במסגרת תפקידו כפרקליט של הרשות הפלסטינית בתביעות פיצויים שהגישו נגדה נפגעי טרור ישראלים.

מהרשות הפלסטינית לשחרית; עו”ד ג’ואד בולוס, מבכירי עורכי הדין הערביים בירושלים, עם לקוח. צילום מסך

אישיות רדיקלית נוספת בשחרית היא עו”ד דנה אלכסנדר, שהיתה בעבר פעילה בתאעיוש – אחד מארגוני השמאל הקיצונים ביותר כיום שאחד מפעיליו המרכזיים, עזרא נאווי, תועד בתחקיר ‘עובדה’ ו’עד כאן’ מתרברב במעורבותו לכאורה בעינוי וברצח אפשרי של פלסטיני בידי הרשות הפלסטינית, רק משום שביקש למכור אדמות ליהודים. לאחרונה גם תועד פעיל תאעיוש יורק בפניה של חיילת צה”ל במהלך עימות בבקעת הירדן.

מלבד שחרית, שני ארגונים נוספים מהציונות הדתית שזוכים לתמיכה מהקרן הם ‘קולך – פורום נשים דתיות’, שקיבל קרוב ל־1.5 מיליון שקלים מהקרן בשנים 2015-2013, ו’נאמני תורה ועבודה’ שבאותן שנים קיבל מהקרן למעלה מ־450 אלף שקלים. בחישוב כולל, הקרן העבירה כ־5 מיליון שקלים לארגוני הציונות הדתית בשנים 2015-2013.

האסטרטגיה: שימוש בארגונים מהציונות הדתית

התמיכה בארגונים מהציונות הדתית מהווה חלק מאסטרטגיה רחבה של הקרן לקרב לשורותיה את ציבור חובשי הכיפות הסרוגות. “התרומה של הקרן החדשה לציונות הדתית”, הסבירו בקרן, “היא טיפוח הפלורליזם וריבוי הקולות בתוך ציבור זה, עידודו וחיזוקו של הקול/הזרם המתון בציונות הדתית”.

בראיון שנערך בעבר עם מנכ”לית הקרן, רחל ליאל, היא אישרה כי ניסיונות ההתקרבות של הקרן לציונות הדתית הם בגדר “אסטרטגיה חדשה”, שבבסיסה עומדת התפיסה כי “אם אתה לא יכול לנצח אותם הצטרף אליהם”. באותו ראיון הסבירה ליאל: “הרגשנו בקרן החדשה לישראל שמבחינה אסטרטגית עלינו להתקדם במאבק וזאת על ידי שימוש בקולות הבאים מתוך הקהילות עצמן… ארגונים שמגיעים מתוך החברה הדתית־לאומית בישראל מכירים את הנפשות הפועלות, מבינים את התרבות והשפה והם יכולים לבוא עם הרעיונות שלהם ואנשים יקשיבו להם. זו שפה שהחילונים לא יכולים להבין, אבל הם (הארגונים בציונות הדתית, ג”צ) כן יכולים”.

תמיכתה של הקרן בארגונים ציונים־דתיים נועדה לאפשר לספונסר של ארגוני השמאל ליצור רושם מטעה כאילו מדובר בגוף המצוי בלב הקונצנזוס הישראלי. המציאות, כמובן, שונה בתכלית: ליאל ו’הקרן החדשה’ מבקשים לקדם סדר יום פרוגרסיבי־אוניברסלי, על חשבון הזהות והלכידות הלאומית־ציונית. ב־2010, למשל, נחשף ב’ויקיליקס’ כי סמנכ”לית בדימוס במחלקת המענקים של הקרן החדשה, חדוה רדנוביץ, העריכה בשיחות סגורות כי “בתוך מאה שנה ישראל תהיה בעלת רוב ערבי”. לדברי הבכירה לשעבר בקרן, הפיכתם של היהודים למיעוט בישראל “לא תהיה הטרגדיה שהישראלים חוששים ממנה”, שכן המדינה הערבית שתקום במקום המדינה היהודית “תהפוך את ישראל לדמוקרטית יותר”.

תעודת ההכשר שמעניקים גורמים בציונות הדתית לקרן, באמצעות קבלת מיליוני שקלים מגוף השמאל הקיצוני, מסייעת לה להסוות את מטרותיה הרדיקליות ו’להחליק’ את האג’נדה הפוסט־ציונית שהיא מבקשת להנחיל בתוך מדינת ישראל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. הם דתיים בערך כמו הרפורמים נציגיהם הפוליטים עליזה לביא, אלעזר שטרן, שי פירון, נמצאים מזמן עמוק בשמאל, ולא לשכוח את המטורף אברם בורג. יחד עם חוגי מימד לשעבר ( הקיבוץ הדתי ) . הם מיעוט מבוטל בציונות הדתית אבל כמו כל חבורה שמאלנית יודעת להתארגן ולעשות המון רעש ובעיקר יש להם המון כסף.
  בעניין המדיני הם יותר שותקים לא לעצבן מידי את המגזר והם יותר פעילים ומופקדים מטעם הקרן להשמדת ישראל להחדרת מתירניות בחברה הדתית להחלשה דתית ומשפחתית שבסופו מובילה גם להחלשה בדעות מדיניות. מידע ידוע זה שנים שלי הכתבה לא חידשה כלום.

 2. ציונות דתית מקבלת כסף מהקרן החדשה. זה נשמע לי הזוי.. אז קראתי כמה מילים על ארגון “קולך”. ציונות? דתית? נו באמת, גלעד.

 3. איך נראה הסוס שהסכים שיורידו לו את הראש עבור קצת קש

 4. הבה נקרא לילד בשמו. יש באליטה של הימין הישראלי יצוג עודף לדתיים. בבחירות האחרונות הצביעו לליכוד כמעט מליון איש, רובם במרכז הארץ ובפריפריה, באזורים בעלי רוב חילוני או מסורתי מוחץ. ועם זאת, מי הראשים המדברים? מי הם כותבי המאמרים? מי המנהיגים התרבותיים והאידיאולוגיים? מי המארגנים המרכזיים? מי אנשי הקשר עם הכסף בארץ ובחו”ל? דוס, דוס, דוס, דוס, דוס. לא צריך להיות גאון כדי לראות שה”שיח הימני” בישראל הולך והופך ל”שיח המגזר”, על כל התסביכים והדקויות הפנימיות שלו. אני סבור שגם חובשי כיפה וגם חרד”לים להוטים יכירו באמת הזו. יתר על כן, אין להניח שמדובר בגזירת גורל, אלא כנראה מדובר בברירת מחדל כלשהי שנובעת מהתמזגות של כמה תהליכים פוליטיים וחברתיים עצמאיים. הדבר המרכזי שיש להבין הוא כי הברית הזאת אינה נצחית, וכפי שהמאמר החשוב הזה מדגים יש גם כאלה המנסים (ומצליחים) לסדוק אותה. נא להפיק לקחים.

  1. ערבבת פה בין כמה מושגים ותחומים ללא קשר ביניהם. סתם תיוגים וסטריאוטיפים ללא כל דיוק.

 5. אולי לא כולם יודעים שאחד הערוצים המרכזיים של ארגון “קולך” הוא “התוכנית ללימודי מגדר” באוניברסיטת בר-אילן:

  http://www1.biu.ac.il/index.php?id=3&pt=20&pid=3&level=2&cPath=3&type=1&news=926

  https://toravoda.org.il/מרכז-קולך-למנהיגות-נשים/

  http://www.hellercenterforjewishwomen.org/index.php?page=alias-3

  לא מפתיע שהשמות חנה קהת, טובה כהן, רבקה לוביץ’, נעמה כהן-ספראי, אוולין זיקרי, אלי הולצר, נעם זהר וגילי זיוון קשורים גם בפעילויות אחרות בחסות הקרן החדשה לישראל:

  http://www.nif.org.il/news/in-the-news/2012/01/02/333

  https://www.facebook.com/NewIsraelFund.IL/photos/pb.124395890927240.-2207520000.1433316167./938492126184275/?type=3&theater

  https://toravoda.org.il/כנס-קולך-השמיני-3/

 6. הפנים מתכסים כלימה למקרא הדברים. הם לא חדשים וידועים ברבים. אך עוברים כמעט ללא תגובה משל החרד”לים נוהגים ללבוש כחול ודתיים המשתפים פעולה עם הקרן לישראל חדשה לובשים ירוק כולה צבע אחר. אישית אינני משתפת פעולה בשום צורה עם בית ספר שדה הר עציון, (למרות שטיולים וסיורים רבים שלהם לא בהכרח נגועות בפוליטיקה). לא נוח לי לתמוך במוסד הקשור לקרן החורבן הזה, זו תחושה של בגידה בי.

 7. דור הולך ודור בא והאידיוטים השימושיים לעולם יתקיימו.

 8. הכסף מדבר. הכסף קונה הכל. הכסף משנה מדיניות ומדינות. הכסף משנה דעות. אנשים מוכרים כל דעה תמורת כסף. וכולנו נופלים ברשת הכסף. גם הציונות הדתית….

 9. מה יהיה “מידה”? הציונות הדתית היא האויב של האתר הזה? הבית היהודי מאיים על הליכוד והופך גרוע מהשמאל? אלו ארגונים של השמאל הדתי, שלא מייצג את רובו וכולו של הציבור הדתי אלא מיעוט מבוטל. תשמרו את התחמושת למטרות הנכונות. ודרך אגב – הליכוד לא ממש עזר להעביר את החוקים נגד העמותות והקרן לישראל חדשה

 10. אין הכתבה הזו כלום חוץ ממחזור של מידע שידוע לכולם מזמן ולעיסה של טענות נבובות שכבר נשמעו אין ספור פעמים, וגאון אחד אפילו הצליח לגלוש על גביהן לכנסת (יוני שטבון).

  כשתיאוריות קונספירטיביות מטופשות עולות מהצד הליברלי, יודעים כאן ב’מידה’ להגחיך אותן, אבל כשאתם לועסים שוב תיאוריות שכאלה, הגיחוך מונח לפתחכם.

  הקרן החדשה לישראל מנסה להשפיע על סדר היום כאן באמצעות הנכחת “סט הערכים” של קוסמופוליטיות, ליברליות, פמיניזם, סוציאליזם, שמאלנות רדיקלית בהקשר מדיני וכדומה. ברור גם שיש קשר מסוים בין הערכים השונים באותו סט ערכים.

  ועדיין, העולם מלא מורכבויות, ומלא אנשים שמקיימים בעצמם את המורכבות הזו, למשל: מאמינים בזכותנו על הארץ, אך גם דוגלים בקידום פמיניזם בתוך החברה הדתית; מאמינים בצדקת הלאומיות היהודית אך רואים צורך גם לקיים שיח עם ציבורים אחרים, ועוד המון המון גוונים.
  ממילא, ארגונים שמנסים לקדם סדר יום ליברלי בציונות הדתית, מצויים בנקודה הספציפית הזו במקום שבו הם חולקים אינטרס רעיוני משותף עם הקרן החדשה. זה לא אומר שהם צריכים להסכים עם שאר פעולותיה, וזה לא אומר שכאשר הם מקבלים ממנה תרומות הם מביעים בכך הסכמה לעמדות הקרן בנושאים אחרים.

  וזה נכון בדיוק באותה מידה לגבי יישובים, ישיבות וארגונים ביש”ע שמקבלים תרומות מגורמים אוונגליסטיים. העובדה שהם מקבלים תרומות מבטאת הסכמה רעיונית במרחב מוגבל ומסוים. זה לא אומר שהם נשלטים ע”י אותם גורמים, וזה לא אומר שהם נותנים הכשר לאמונה במשיחיותו של ישו.

  1. בשביל אנשים “מורכבים” כאלה בדיוק המציאו את הביטוי “אידיוטים שימושיים”: הם “מאמינים” ו”דוגלים” ו”רואים צורך” ובינתיים הם מופעלים כמו בובות בתיאטרון בובות על ידי אנשים הרבה פחות “מורכבים” והרבה יותר נחשיים.

  2. לדבר על אידיוטים שימושיים זה נחמד ברמת הסיסמא. אבל איפה בדיוק זה פוגש את המציאות? הרי ארגונים כמו ‘קולך’ או ‘נאמני תורה ועבודה’ ממשיכים באותה פעילות ומקדמים את אותם רעיונות שבהם הם דגלו גם לפני שהחלו לקבל מימון מהקרן החדשה.

   אז מה ההשפעה בעצם? אותו “מתן הכשר”? בעיני מי בדיוק ההכשר הזה שווה משהו ובאיזה אופן בדיוק הוא משפיע עליו?

 11. השאלה הגדולה היא-למה אין ארגון ימני ו/או שמרני בסדר גודל של הקרן שתמוך בעמותות וגופים רלוונטיים.

  קולך ארגון חשוב, גם אם רדיקלי לטעמי, הוא לא יכול לפעול ללא מימון, לואקום הזה נכנסת הקרן.

  או כמאמר חז”ל-
  לא העכבר גנב (במקרה הזה קולך וכו)
  אלא החור גנב (הואקום הימני במימון עמותות)