ה”וי 15″ של יש עתיד

ראשי התנועה החדשה ‘פנימה’ מדברים על גוף “א־פוליטי”, ומפזרים סיסמאות חלולות על סולידריות ושסעים. למודי ניסיון מהעבר, מותר לנו לחשוד שהסיפור שונה

שי פירון, שלמה דוברת וגבי אשכנזי במסיבת העיתונאים אתמול. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אתמול הושקה במסיבת עיתונאים חגיגית תנועת ‘פנימה’, תנועה “א־פוליטית” חדשה בראשות שי פירון, בני גנץ וגבי אשכנזי. המסרים של התנועה החדשה עמומים מאוד, ומתרכזים בהטחת ביקורת כללית על התרבות הפוליטית בישראל ובקריאה לסולידריות ואהבה: “היו שותפים בתנועה רחבה שתפעל לאיחוי וריפוי הפצעים”.

ראשי ‘פנימה’ הצהירו כי אין בכוונתם להפוך את התנועה לפלטפורמה פוליטית, ולכאורה אין סיבה שלא להאמין להם. אך גם אם בבחירות לכנסת הבאה לא נראה מפלגה בשם ‘פנימה’, אפשר  לשער שהתנועה וחבריה ישחקו תפקיד מפתח בבחירות הבאות, בסיוע והצטרפות לפלטפורמות אחרות. והן לא יהיו בימין.

הנה כמה דברים שחשוב לזכור על אנשי ‘פנימה’. יוזם המהלך, שי פירון, היה חבר כנסת ושר מטעם ‘יש עתיד’ בכנסת הקודמת, ונחשב מקורב מאוד ליו”ר יאיר לפיד. בני גנץ הוא שותף פעיל ב’דרכנו’ – עוד פלטפורמה “לא פוליטית” שהוקמה כדי להיאבק בשלטון הימין; וגבי אשכנזי מפלרטט כבר שנים עם גורמים במפלגת העבודה ואזורים אחרים של הפוליטיקה השמאלית.

באתר האינטרנט של ‘פנימה’ לא מופיעים פרטים בנוגע למקורות  המימון של התנועה החדשה, אך בשיחה טלפונית עם נציג התנועה הובהר כי המימון מגיע מתורמים פרטיים (“לא מקרנות כאלו ואחרות”), שהמרכזי שבהם הוא איש העסקים שלמה דוברת. עמדתו הפוליטית של דוברת ידועה: הוא תומך במפלגת העבודה מזה שנים רבות, ובפריימריז האחרונים תרם להרצוג.

הלאה. במסיבת העיתונאים אתמול הציגו ב’פנימה’ “מחקר” שבדק את השסעים בעם, ומסקנתו היא כי החמור שבהם הוא השסע הפוליטי בין ימין לשמאל. המחקר והנחותיו ראויים להתייחסות נפרדת, רק נזכיר שבתוך כל השסעים שהחוקרים יצאו לבדוק יש שסע אחד שהם “שכחו” – השסע הלאומי בין יהודים וערבים; יש שם מתנחלים וערבים, ימנים וערבים, אבל את המתיחות בין יהודים לערבים – הרקע הבסיסי והמובן מאליו של הסכסוך הלאומי הנמשך זה למעלה ממאה שנה – לא טרחו ב’פנימה’ להציג.

במילים אחרות: על פי ‘פנימה’, החברה הישראלית משוסעת בגלל ימנים ומתנחלים שיש להם בעיה עם ערבים ושמאלנים. מעבר לכך שהכחשת הסכסוך הלאומי היא עמדה פוסט־ציונית מובהקת, מדובר בהסתה פוליטית מרושעת והצבעה על האשם הקבוע בכל בעיות העולם: הימין והמתנחלים.

כאשר שי פירון מדבר על “פוליטיקאים” שעושים הון מ”שיח השנאה”, הוא מתכוון בבירור לנתניהו, בנט וחברי מפלגותיהם. מי שמתייפייף כמו שמאל, מסית כמו שמאל ותוקף את מנהיגי הימין – הוא לא ממש “א־פוליטי”.

איסוף מידע לקראת בחירות?

קשה אפוא לחלוק על כך שלפנינו מהלך פוליטי שקוף, אבל נראה שיש כאן מטרה נוספת, שחשוב להצביע עליה כבר עכשיו. ‘פנימה’ לא הוקמה רק כדי להוציא הודעות לעיתונות. ל’פנימה’ יש גם פעילות מעשית אמיתית.

מי שגולש באתר התנועה ובעמוד הפייסבוק שלה מבין זאת מיד: ‘פנימה’ אוספת מידע על אזרחי ישראל, במטרה לבנות מאגר מידע מפולח וממוקד. מאגרי מידע מסוג זה הם נכס רב ערך בידי מטות שטח של מפלגות, והם מאפשרים להם למפות מצביעים ולמקד את עבודת השטח שלהם.

כך מוגדר יעד התנועה בעמוד הפייסבוק שלה:

עד חג העצמאות השבעים לישראל (אביב 2018) מיליון ישראלים מכל המגזרים נפגשים ומעצבים סדר יום חדש. יחד ניזום מהלכים ציבוריים רחבים לעיצוב זהות ישראלית משותפת.

שימו לב לתאריך היעד – אביב 2018. הבחירות הבאות אמורות להיערך במהלך 2019.  אם יש דבר אחד שהתנועה חוזרת עליו שוב ושוב, מעבר לססמאות החלולות על סולידריות ושנאה, הוא הקריאה להירשם באתר שלהם:

נשמח אם תירשמו באתר שלנו ותצרפו כמה שיותר אנשים. רק אם נהיה כוח גדול נוכל להביא לשינוי המיוחל בשיח ובהידברות בינינו. נרשמים ומצטרפים לאלפי ישראלים, כי רק בכוחות משותפים נוכל להתניע שינוי אמיתי.

בשלב זה לא מסבירים ב’פנימה’ מהי המטרה שלשמה מגבשים את הרשימות ההמוניות הללו, אך ניתן להעלות השערה מחושבת ולפיה למאגרי המידע האלה יהיה שימוש בבחירות הבאות.

מפלגות משקיעות הון רב בגיבוש רשימות תפוצה, מיפוי מצביעים, איסוף פרטי קשר ופילוח אוכלוסיות. החבר’ה של ‘פנימה’ מצאו פטנט זול ויעיל: במקום לשלם מיליוני שקלים לאנשי מקצוע וחברות ייעוץ, הם מקבלים את המידע יקר הערך הזה חינם אין כסף, בזכות רצונם הטוב של ההמונים התמימים.

זו לא הפעם הראשונה שבה השיטה הזו מופעלת. תנועת V15, שפעלה למען השמאל בבחירות הקודמות, עבדה באותה שיטה. במהלך דצמבר 2014, תנועת ‘קול אחד’, שמימנה את V15 ומממנת היום את ‘דרכנו’, ניהלה קמפיין שנועד לגייס תמיכה עממית לתהליך המדיני שגיבש ממשל אובמה באותה עת. השיטות מוכרות: חתימה על עצומות, ניהול כנסים והרבה עבודה ברשתות החברתיות במטרה לאסוף תומכים ונתונים. התנועה אף קיבלה מימון ממשרד החוץ האמריקני לצורך העניין.

כאשר בסוף שנת 2014 התברר שהולכים לבחירות, הקימה ‘קול אחד’ את V15, שהשתמשה במאגרי המידע של ‘קול אחד’ לטובת קמפיין הבחירות של השמאל. הדבר עמד במוקד ועדת חקירה של הקונגרס, שהגיעה למסקנה כי התנועה עשתה שימוש פסול במימון הפדרלי למטרות פוליטיות, תחת עינו הפקוחה של ממשל אובמה.

מהלך דומה הריצה גם תנועת “מיליון ידיים“, שהוקמה ב־2013. גם כאן דובר בתחילה בתנועה לא מפלגתית שהוקמה על ידי אזרחים מהשורה, במטרה “לתת רוח גבית למשא ומתן ולחתימת הסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים”. התנועה פעלה לגבש רשימה של אזרחים – גם הם נקבו במספר מיליון – שיתלו ידיים צבעוניות ברחבי הארץ, ידיים שנועדו לסמל את התמיכה בהסכם השלום. הם הפעילו מערכת דומה לזו של ‘פנימה’: גיוס המוני למטרה קונצנזואלית נאה, תוך גיבוש רשימת תפוצה גדולה.

בדצמבר 2014, שלשה חודשים לפני הבחירות, שינתה התנועה את מטרותיה והחלה לדבר באופן מפורש על “החלפת השלטון”. המסרים החלו לעסוק ב”תמיכה במפלגה או בגוש אשר יתחייבו להשגת הסכם מדיני על בסיס שתי מדינות לשני עמים”, וקהל התומכים נקרא להצטרף לעצרות הבחירות של השמאל ולפעול באופן אקטיבי כדי להדיח את שלטון הימין.

ראשי ‘פנימה’ אמנם לא חשפו עדיין את היעד הסופי של פעילותם, אך לציבור הרחב מותר לחשוד. המערכת הפוליטית מתארגנת לקראת הבחירות הבאות, ומטה השטח של ‘יש עתיד’ עובד שעות נוספות. אם הצטרפתם להמונים שהשתכנעו משי פירון ורוצים “ישראל אחרת ופוליטיקה חדשה”, אל תתפלאו אם תמצאו עצמכם פיונים במשחק הישן והנכלולי של הפוליטיקה הישנה והמוכרת כל כך.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

36 תגובות למאמר

 1. נותר רק לקוות שעם ישראל ברובו או לפחות אלו המגדירים עצמם אנשי ימין לא יבחרו במפלגות המתחזות מרכז ימין בדגש על כולנו ואין עתיד או בראשי מפלגות שמדברים ימין ומבצעים שמאלה כגון בנט על כל מה שעולל במשרד החינוך

  1. אחלה אנשים הלוואי שילכו עם לפיד.
   ביבי ההזוי הולך ומצמק את שאריות הליכוד ובנוסף מטנף על אנשים דווים בליכוד ועל מי שהיו יכולים להיות שותפים של הביב בממשלה הבאה

  2. המשך כך. אם תכתוב עוד מיליון פעמים “ביבי הגמור”, אולי הוא באמת יהיה גמור. ואולי לא. בכל מקרה, אתה מתנהג כמו ילד קטן ששורק בחושך, כדי לא לפחד.

 2. אשמח ולו רק פעם אחת לקרוא ביקורת על ראש הממשלה נתניהו, האם יש דבר כזה? או שהוא חסין מטעויות? זה יעלה את הערך של הביקורת האין סופית ואת ערכו של האתר החשוב הזה.

  1. אתה מחפש ביקורת על ביבי ולא מוצא? באמת? לא קשה למצוא – מציע לך לקרוא עיתון, ולראות טלוויזיה. או שאתה רק מעוניין בשיפור אתר מידה- אם כך אתה איש באמת טוב ונחמד.

 3. ”הרב ” פירון חבר במפלגת שנאה וכשר חינוך כל כולו התעסק בהסתה והשחרת חרדים וימנים, גם הג’וב השמן הקודם שלו בעמותת ‘הכל חינוך’ היה על הרעיון הזה.
  צבועים שמאלנים מושחתים נמאסתם מזמן, מצאו עבודה ייצרנית, ותפסיקו להשמיץ אותנו ולמצוא בעיות לא נכונות וגרוע מכך לדחוף את הפיתרון הקומוניסטי החביב אליכם להנדס לנו את החברה לשוויון מחריבני והזוי. ועוד לעשות על זה קופה שמנה.

  1. רק להזכיר לך שגבי אשכנזי הביא ליועץ המשפטי את כל חומר החקירה וההקלטות שיחות שלו ושל אשתו. במשרד הבטחון ובלשכת ביבי “נמחקו” הראיות. עובדה שלא הוגש שום כתב אישום. זה שבישראלי היום תקפו את אשכנזי כל יום במשך 5 שנים זה לא אומר שהכותרות שם נכונות. (להזכיר לך פעם היה מדור של השוואות מחירים לעומת העולם וישראל תמיד הייתה הכי זולה…מי שמאמין לישראל היום סביר להניח שילדיו יהיו עניים.

  2. תוף בודד, אין לי זמן לבדוק קישורים, אבל מעניין אותי לדעת מיהם ומהם האינטרסים של שולחיהם. יש סיכוי שתסכם את המידע הזה ותעלה אותו כאן באחת התגובות?

  3. אדם שבטוח שאשכנזי לא מושחת, קורא לעצמו “ריאלי”. אכן, עולם הפוך. חבל רק שאשכנזי עצמו לא יודע כמה שהוא ישר.

  4. לא יעזור לא לשלושת המוםסקיטרים ולא לבוגון החנון ולא ללפידן ולא המפלגה המזוייפת כחלונוביץ רק נתניהו

 4. צל הרים נראה לך כהרים.
  כחבר ב”פנימה” מזה כשנה, אני יכול להעיד שעד היום בשום מפגש לא דובר על הכיוון הפוליטי ולא על הזדהות עם צד כלשהו במפה הפוליטית.
  היוזמה המרכזית היא להפגיש אנשים שונים מהחברה הישראלית לשאלות של זהותנו כישראלים, ולשם כך צריכים שמות ופרטים אישיים.
  לא נראה לי ששרה רוזנפלד היא אשת מרכז או שמאל, וגם מיכה גודמן לא נראה לי כזה, לגבי יתר החברים אין לי מושג על נטיותיהם הפוליטיות.

  1. בצלאל
   התנועה שאתה חבר בה מורכבת, כך מסתמן, מכמה שועלים פוליטיים עם נטייה ברורה לשמאל, והרבה אידיוטים שימושיים.
   לאיזה קבוצה אתה שייך?

 5. אם אמשיך במתכונת החשדנות של הכותב אשאל שאלה:

  1. האם לכותב היה פעם קשר עם שי פירון?
  2 איך הוא הסתיים
  3 האם היה בתקופת כהונתו עימות בניהם
  4. האם יהיה מותר להניח שיש משהו אישי מאחורי, שהרי בחשדנות עסקינן.

  אף אחת מהטענות אינן נכונות.
  יותר כסף מגיע מאנשי ימין ודתיים. בהנהלה חברים אנשים משמאל וימין.
  המחקר מתמקד הרבה בשנאה בין ערבים ויהודים. קראו את המחקר המלא.

  בקיצור…הכל אישי

  1. מדוע – באם יש כזה- לא תחשוף את הרקע האישי של הכותב

 6. מידה תוהים על שייכות פוליטית מוסתרת של גוף אחר… הייקום קורס לתוך עצמו.

 7. כאשר שי פירון מדבר על “פוליטיקאים” שעושים הון מ”שיח השנאה”, הוא מתכוון בבירור לנתניהו, בנט וחברי מפלגותיהם.
  זה אתה כתבת, ובזה אמרת הכל :~)

 8. נאחל מקרב לב ובכוונה אמיתית לכל הדמויות האנטי יהודיות שהוזכרו בכתבה זו, חנק איטי בערב ליל הסדר, בין עם הם עורכים הסדר או מוזמנים. הלוואי ומלאך המוות יאסוף אותם לממלכתו…שיתנו עצות אחיתופל שם.

 9. על איכותו של המחקר שהוצג ע”י “פנימה” אפשר לעמוד לפי סכום ממצאיו שפורסמו ב http://forumpics.a7.org/?file=20170403012224.pdf
  יש שם טבלה: “סטריאוטיפים”, ובה עמודה: [תשובות של נשאלים] “ערבים”. מאלה 56% אמרו שהמסוכנים ביותר לחברה הישראלית הם מתנחלים (זאת תוצאה סבירה) אך 22% מהם ענו שהתורמים ביותר לחברה הישראלית הם מתנחלים [!].

 10. מקומם את הצביעות. יש בארץ 1.5 מיליון “רוסים”. רואים אותם בכל מקום. יש הסתה מקוונת נגדם וגם העלמת עיין מהם. זה לא שסע?
  אילו לא מדברים על זה אז פרוש הדבר זה שקר וכמו שאני לא קיים עבורכם אתם לא קיימים עבורנו.

 11. אתר מידה אתם אתר חשוב במיוחד, וחבל שאתם מיישמים פרנויה קיצונית כדי לקדם אג’נדה (די משונה, יש לציין) אם אזרחים נרשמים לאתר שהם מסכימים איתו או חותמים על עמותות שהם מזדהים איתן, זה הקמת מאגר על אזרחים? תהיו רציניים. יש לימין מספיק מה לומר בלי להידרדר ללהיות מגוחכים

  1. בסה”כ בוצעה השוואה למקרים הקודמים של “תנועות עממיות תמימות” דומות בתקופות של טרם-בחירות…
   לא צריך להיות פרנואיד או מתוחכם כדי לזהות את התבנית…

 12. די בהצצה לקשרים המסועפים בין משפחת בעלי הממון דוברת לבין עסקני מפלגת העבודה לדורותיה כדי להבין מי ליהק את להקת העורבים החדשה ולשם מה:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=107941

  http://www.haaretz.co.il/misc/1.846754

  ולקינוח – “המיליונר השקט של דוח דוברת” מאת זאב גלילי (http://www.zeevgalili.com/page/79):

  לא הצלחתי לרדת לעומקה של התכנית לרפורמה בחינוך הקרויה דוח דברת עד שהגיעה אלי חוברת שהוציא המוסף הכלכלי של הארץ (THE MARKER). החוברת: “מדריך דה מרקר של אלף עשירי ישראל” מונה אחד לאחד את האנשים שאין להם בעיה לגמור את החודש… והנה, מי מופיע ב”מועדון המיליונרים השקטים” אם לא מיודענו שלמה דוברת, יחד עם אביו אהרון דוברת. ההון המשפחתי מסתכם בסכום הצנוע של 40-50 מיליון דולר.
  אין עינינו צרה במי שעשה כמה גרושים לביתו. אך כשאנו יודעים מה הרקע של בעל הדוח פתאום מתבהרים כל מיני דברים. הדוח הזה נראה כמו תכנית של משקיע שרכש חברה לא מוצלחת והוא מתכנן בה ארגון מחדש במטרה להגביר רווחים במינימום השקעה. בתי הספר הופכים למרכזי רווח שחייבים להוכיח עצמם. המורים מתוארים כפועלים שיש להגדיל את התפוקה שלהם, אותה יש למדוד במבחני הישגים תכופים וביקורות פתע בשיעורים.
  אבל החלק החמור ביותר בדוח איננו נוגע לחלק העסקי שלו. מדובר במעמד שניתן בו לחינוך הערבי. מטרות החינוך הערבי, נאמר בדוח, היא ” טיפוח הזהות האישית והזהות הערבית הקיבוצית” . המשמעות של משפט זה היא שבפעם הראשונה מכירה מדינת ישראל בציבור הערבי כבמיעוט לאומי. עד היום לא היה שום מסמך רשמי של מדינת ישראל שנתן הכרה כזו. יותר מזה: בתי המשפט, הנוקטים דרך קבע מדיניות של העדפה מתקנת למיעוט הערבי, נמנעו עד כה מפסיקה שתתפרש כהכרה בזכויות קולקטיביות.
  בימים אלה מוצפים חוצות הערים בשלטים הקוראים “החינוך בלתי מספיק – חייבים רפורמה עכשיו”. על השלטים חתומים “אזרחים למען הרפורמה בחינוך”. מי מממן את השלטים הללו? האם זה על חשבון תקציב משרד החינוך? או אולי עוד איזו עמותת קש נוסח עמותות שרון? או אולי ה”מיליונר לייט”, שלמה דוברת, תרם משהו מכיסו למסע שטיפת המוח הזה?

 13. מותר ( ואפילו חוקי) לתמוך ביאיר לפיד ואפילו בהרצוג
  נבזי עד פאטטי לא להכריז על כך אלא להתחבא מאחורי אג’נדות חברתיות

 14. תשרשרו קצת אחורנית במנהרת הזמן שלמה דוברת בנו של אהרון דוברת מוצג בצדק כאיש עסקים מצליח בעל קרן הון סיכון נשמע הכי מתאים למילייה של כל המלוקקים גדל ברחביה היה ב8200 כל הנדרש להציג דמות /פקטור חיובי וראוי ואכן הוא כזה. אלא שהוא הגיע לאן שהגיע הרבה בזכות אבא והרבה בזכות פנחס חבר של אבא ושייך לאותם אלה שהיו קרובים לצלחת בסוף החמישים תחילת השישים של המאה הקודמת. פנחס ספיר אבי אבות השחיתות ליקט סביבו חבורה לא קטנה ( בהחלט מוכשרת) ונתן להם כדור לשחק חופשי במגרש המשחקים כדור כסף. מפעלים פרטיים, אירגונים מושחתים, ושאר ירקות נבנו מכספי קופה קטנה דלילה ומקרטעת, אבל כאמור מי שהיה קרוב זכה.וזכה בגדול מאוד.
  הרשימה ארוכה , גרבי מרסי בעפולה שטיחי כרמל של אברהם מוניע שפירא עליו השלום ועוד ועוד, אלה כאמור זכו ב jackpot וילדיהם נהנים מכך בשירשור. את אבי שעלה מבולגריה ומייד קוטלג כספרדי זרקו לנמל חיפה ללקט קטניות שנתפזרו משקי יוטה קרועים שנפלו לרציף, למרות שהיה אקדמאי בוגר קולג’ צרפתי דובר שפות ואיש ראוי לכל דבר אבל אמרו לו אתה ספרדי, זה לא אצלנו. אותי אגב לא הסכימו לקבל לגן ויצו מאותה סיבה. אז חבר’ה אל תשבו מנופחי חזה סביב שולחן ותשחקו אותה.. המשהו הבא. בסוף כולללללללללללם אותו דבר…. כמה עצוב.

 15. אוקי, תיארת איך עובדים גופים ציבוריים, חברתיים ופוליטיים במדינה דמוקרטית. אז מה?

 16. תנועה א-פוליטית שרצה לכנסת? מה הם מתכונים לעשות שם לעסוק במפעלי צדקה (אך במשכורת של ח”כ)?

 17. “ישראל שלי” זה בסדר, “אם תרצו” זה בסדר, “זו ארצנו” זה בסדר. אבל “פנימה” זה לא בסדר, “דרכנו” זה לא בסדר”…
  לפי ההגיון של עקיבא ביגמן:
  “ישראל שלי” ה “וי 15” של הבית היהודי.
  “אם תרצו” ה”וי 15″ של הליכוד.

  1. ממש לא!

   התנועות הימניות שציינת פועלות בצורה שקופה ובריש גלי ובמוצהר למען מטרותיהן ואינן מכחישות את היותן תנועות ימניות.
   הן גם לא מתערבות בבחירות ולא קוראות להצביע או לא להצביע למפלגה או לגוש מסויים, וגם לא מקימות מאגרים לצורך כך

   מה שאין כן בתנועות השמאל, אלו מנסות להסתיר את מטרותיהן השמאלניות במסווה של “סולידריות” מזוייפת, כשבפועל כל עניינן הוא להקים את פלטפורמת ההרס של השמאל ההזוי

 18. גנרלים במימון אירופי שיסייעו למפלגת ארנון מוזס.
  לא ברור איך ארנון מוזס לא בכלא.
  לא ברור איך גבי אשכנזי לא בכלא.
  לא ברור איך אורי בלאו לא בכלא.