פליט סורי מתראיין ל-CNN ומנפץ את הנרטיב של השמאל: “אובמה הפך אותנו לפליטים, תודה לטראמפ”

קאסם עיד, פליט סורי ששוהה כעת בגרמניה, הפתיע את המראיינת של CNN כאשר שיבח את הנשיא האמריקני ותקף את המפגינים נגד מדיניות ההגירה של טראמפ: “הם שתקו כשאובמה לא פעל נגד אסד”

הפתיע את המראיינת כששיבח את טראמפ; הראיון של הפליט הסורי ב-CNN. צילום מסך

קאסם עיד, אזרח סורי שניצל מהמתקפה הכימית לפני כארבע שנים ומתגורר כיום בגרמניה, התראיין אתמול לרשת CNN והפתיע את המראיינת באופן מוחלט: “בכיתי מרוב אושר”, סיפר עיד על תגובתו הראשונית למתקפה. “אנחנו מבקשים כבר שש שנים שאסד יישא באחריות על פשעיו נגד האנושות, ובפעם הראשונה זה קרה. תודה לטראמפ”.

כאשר נשאל הפליט הסורי אודות הגבלות ההגירה שטראמפ מקדם, ההפתעה התעצמה. “לא ראיתי אותם מוחים נגד התקיפה הכימית של אסד”, אמר בהתייחסו למפגינים נגד טראמפ ולביקורת שהשמיעה השבוע הילארי קלינטון בנושא. “זו צביעות. כאשר 14 אלף סורים נחנקו ב-2013, אותם מפגינים לא השמיעו את קולם נגד חוסר הפעולה של אובמה שגרם לנו להיות פליטים ולצאת מסוריה. אם באמת אכפת לכם מאזרחים סורים – עזרו לנו להישאר במדינה שלנו. אנחנו לא רוצים להפוך לפליטים בארה”ב, אלא לחזור לסוריה”.

לקראת סיום הראיון ניסתה המראיינת של CNN להסות את דבריו של עיד, אך הוא המשיך בשלו: “טראמפ”, פנה הפליט לנשיא האמריקני, “מה שעשית זה דבר מדהים. זהו מסר עצמתי של תקווה. אל תפסיק כאן. תמשיך לתקוף את המטוסים של אסד, שהרגו מעל לחצי מיליון סורים בנשק קונבנציונלי. שאנשים ידעו ממה סבלנו בשש השנים האחרונות”.

הראיון ב-CNN עם הפליט הסורי:

בארה”ב מתקיים בימים אלה דיון נוקב בנוגע להצהרות החד־משמעיות של הממשל הקודם כי  סוריה נפרדה מארסנל הנשק הכימי שהיה ברשותה. כזכור, ב־2012 הצהיר אובמה כי יגיב צבאית נגד הנשיא הסורי במקרה שזה יעשה שימוש בנשק כימי, אך לאחר שהדבר קרה בפועל נסוג אובמה ברגע האחרון ולא תקף.

לנוכח הביקורת אובמה ואנשיו יצאו מגדרם כדי לשבח את ה’הסכמות’ שגובשו מול סוריה בתיווך רוסי. “אסד נפטר מהנשק הכימי שלו”, התגאה אובמה ב־15 בינואר, חמישה ימים בלבד לפני שפינה את כס הנשיאות. יממה לאחר מכן הצהירה היועצת לביטחון לאומי בממשל הקודם, סוזן רייס, כי “הצלחנו להוציא את הנשק הכימי מסוריה – הישג שלא היה מתאפשר אם היינו עושים שימוש בכוח”. מזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי שיבח גם הוא את ההחלטה שלא לתקוף את צבא אסד, וסיפר באוקטובר 2014 כי “הצלחנו להוציא 100 אחוז מהנשק הכימי המוצהר מסוריה”. למרות אותן הצהרות נחרצות, העיתונאי שון קילי מ’אמריקן אינטרסט’ גילה בימים האחרונים כי אובמה ואנשיו דווקא ידעו היטב כי אסד ממשיך להחזיק ברשותו בנשק כימי.

לדברי ג’פרי גולדברג, הפרשן הבכיר לענייני המזרח התיכון בעיתון ‘אטלנטיק’ ואחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא הקודם, אובמה לא רק שאינו מתחרט על החלטתו שלא להתקיף בסוריה, אלא שלתפיסתו אף מדובר ב”מקור לגאווה על כך שרשם הישג שלא היה מתאפשר אם היה יוצא למלחמה”. גולדברג סיכם את דבריו באמירה כי “השאלה הגדולה היא מהי עוצמת הנזק שגרמה ההחלטה של אובמה לאמינות של ארה”ב, ולשאלה זו לא תהיה תשובה בזמן הקרוב”.

לקאסם עיד ולמיליוני פליטים כמוהו כנראה שיש תשובה ברורה. אבל זו לא התשובה שגולדברג ו-CNN אוהבים לשמוע.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

6 תגובות למאמר

 1. Hobda was important only for war. The other side understood quickly that we would make sure that the experts conveyed a message that all the chemical material from Syria had been removed. The only country in the Middle East The friend of the United States received a cold shoulder from him because of his personal relationship with the Israeli prime minister. Shame.

 2. ההפצצות של טראמפ מזכירות את הכמיהה של יהודי אושוויץ להפצצה של בנות הברית שלצערנו לא התממשה לפחות טראמפ מגשים את חלומם של הפליטים.

 3. גם כותב הכתבה מטומטם כמו אנשי ה CNN.
  איזה פשעים בדיוק ביצע אסד ?
  אנושות ? ממתי מוסלמים הם חלק מהמין האנושי ? אולי מבחינה אנטומית,אבל לא מכל בחינה
  אחרת.
  אסד עשה את מה שצריך כדי לשרוד.
  אויביו עושים בדיוק את מה שהוא עושה,בכפוף לכלים שעומדים לרשותם.
  אובאמה לא הפך אף אחד לפליט.הם לא פליטים.הם קולוניאליסטים שפלשו למדינות של אחרים במטרה
  לכבוש אותן בסיוע הליברלים והיהודים שמאפשרים את הפלישה הזו.
  בירדן ובטורכיה הם פליטים.בכל מקום אחר הם פולשים.
  המתקפה של טראמפ היתה הטמטום בהתגלמותו.הוא עושה את ההפך ממה שצריך כדי לרצות את כנופית
  הFAKE NEWS ולהוכיח ש”הוא לא סוכן רוסי”.
  מחר הכנופיה תטען שהוא “בובה של החלק היהודי של משפחתו” אז נקבל לחץ מאסיבי עלינו.