האם ‘יש עתיד’ עשתה שימוש פוליטי בניצולי שואה?

מפלגת ‘יש עתיד’ השתמשה ברשימות ניצולי שואה של משרד האוצר כדי לפנות לניצולים שיצביעו לה. כעת, לאחר חשיפת ערוץ 10 אודות חקירה שמנהל משרד המשפטים בנושא, נזכרים שם להתנצל

ניצול ציני של ניצולי השואה? יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. צילום: פלאש 90.

ביולי 2013, ארבעה חודשים בלבד לאחר שמונה יאיר לפיד לשר אוצר בממשלת נתניהו הקודמת, התפרסמה בדף הרשמי של ‘יש עתיד’ ההודעה החגיגית הבאה: “לראשונה יצרנו רשימה מאוחדת של ניצולי השואה בישראל”. בהמשך להודעה הצהיר שר האוצר לפיד כי הרשימה של ניצולי השואה מהווה “צעד טכני אך חשוב ביכולתנו לעמוד בחוב המוסרי של מדינת ישראל לניצולי השואה”. שר הרווחה באותה תקופה, מאיר כהן, גם הוא מ’יש עתיד’, הוסיף כי הרשימה היא “צעד ראשון וחשוב ביותר בדרך לתיקון המתבקש בחיזוק ניצולי השואה. כעת נתפנה למשימה החשובה באמת – ריכוז ושיפור הטיפול בניצולי השואה”.

קרוב לארבע שנים חלפו מאז אותן הצהרות חגיגיות של לפיד וכהן, וכעת מסתבר כי להכנת רשימות הניצולים היו גם מטרות מעט פחות נשגבות – דוגמת יצירת מאגר של בוחרים פוטנציאלים ל’יש עתיד’. כפי שדווח לאחרונה ב’חדשות 10′, הרשות למשפט וטכנולוגיה במשרד המשפטים מתכוונת להודיע בימים הקרובים כי ‘יש עתיד’ עשתה במהלך קמפיין הבחירות האחרונות שימוש פוליטי במאגרי השמות של ניצולי השואה שהוכנו תוך ניצול המשאבים הממשלתיים של משרד האוצר. “חוב מוסרי” שכזה.

לפי הדיווח, החקירה צפויה להעלות כי נציגי המפלגה של לפיד התקשרו אל הניצולים ששמותיהם הופיעו ברשימות וניסו לשכנעם להצביע עבור ‘יש עתיד’ בקלפי. בגין פעולות אלו צפויה המפלגה של לפיד להיקנס בעשרות אלפי שקלים.

החקירה של משרד המשפטים מצויה בשלב מתקדם, לאחר שלב עריכת השימועים לאנשי ‘יש עתיד’, אך עוד בטרם פורסמו מסקנותיה הסופיות, המפלגה של לפיד כבר הודיעה כי היא “מתנצלת באם פגעה במישהו מבלי להתכוון” וכי הם לוקחים “אחריות מלאה על התקלה ופועלים כדי שהדבר לא יקרה שוב”.

כפי שייווכח בהמשך, תגובה זו, שתובא במלואה בסוף הכתבה, מהווה שינוי של 180 מעלות מקו ההתעלמות וההכחשה בו נקטה עד עתה המפלגה של לפיד בכל פעם שנדרשה לנושא השימוש הפוליטי ברשימת השמות של ניצולי השואה.

“מכתב אישי” לניצול שואה – שנפטר לפני כעשור

החקירה של משרד המשפטים, שנפתחה בקיץ 2015, החלה בעקבות עדויות רבות שהצטברו ושמעידות כי ‘יש עתיד’ ניצלה את מאגרי השמות של ניצולי השואה במהלך קמפיין הבחירות.

במהלך ינואר 2015, למשל, זמן קצר לאחר שנתניהו פירק את ממשלתו הקודמת והודיע על הליכה לבחירות, שלח שר האוצר לפיד ‘מכתב אישי’ לבתיהם של ניצולי שואה. במכתבו מנה לפיד את רשימת ‘הישגיו’ למען ניצולי השואה ואף פירט “מה נעשה אחרי הבחירות” עבור הניצולים. “שנים ארוכות, ארוכות מדי, היו רבים מכם שחשו שהממסד הישראלי אדיש כלפיכם, ואיש אינו זוכר את הגיהינום שעברתם”, כתב לפיד.

יו”ר ‘יש עתיד’ חתם מכתבו במילים “אנחנו זוכרים, ואנחנו כאן כדי לשנות”.

ב’יש עתיד’ לא טרחו ככל הנראה לבחון את הסטטוס של הניצולים אליהם נשלחו המכתבים, וכתוצאה מכך המכתבים של לפיד היו ממוענים לעיתים לניצולי שואה שנפטרו כבר לפני כעשור. “יש עתיד ויאיר לפיד שלחו מכתב מרגש לסבא שלי”, כתב בסרקזם נכד לניצול שואה שזכה למכתב משר האוצר לשעבר, “לא יכולתי להישאר אדיש אז רצתי לספר לו בבית הקברות בו הוא קבור. הוא ממש התהפך בקברו”.

ה’מכתב אישי’ של לפיד לניצולים, חיים ומתים כאחד, התברר רק כספתח לקמפיין בחירות אינטנסיבי שבמרכזו עמדה אוכלוסיית ניצולי השואה. ב’הארץ’ דווח בתחילת פברואר, כחודש לפני הבחירות, כי פעילי המפלגה פנו אל ניצולי שואה כדי “לעדכן בזכויות החדשות” שמגיעות להם בזכות פועלו של שר האוצר לפיד. לאחר שמנו באזניהם את ‘הישגי’ המפלגה עבורם הציעו הפעילים לניצולים הקשישים הסעה לקלפי ההצבעה ביום הבחירות. “נציגי המפלגה אף מבקשים מהניצולים טלפון וכתובת של בן משפחה מדרגה ראשונה, לדבריהם כדי לעדכן גם אותו בזכויותיהם”, נכתב ב’הארץ’.

מספר ימים לאחר מכן פורסם באתר nrg ראיון עם ניצול שואה, יצחק מאיר, שסיפר כי נציגה של ‘יש עתיד’ התקשרה לטלפון שבביתו ושאלה אותו אם הוא מודע לזכויותיו כניצול. “היא שאלה אותי: ‘אתה מקבל תרופות? אתה מקבל אותן בחינם?'”, סיפר מאיר, “ואני עניתי: ‘תראי גבירתי, אני מרגיש בטוב ואני מסודר, אבל בשם מי את מדברת?’ אז היא אמרה: ‘אני מתוך דאגה לניצולי שואה”’.

ניצול השואה סיפר כי בהמשך השיחה אמרה לו נציגת ‘יש עתיד’ “אתה יודע שיאיר לפיד הוא היחיד שדואג לכל מה שמגיע לניצולי השואה? מותר לי לשאול אם הצבעת או אם תצביע בשביל יאיר לפיד?”. מאיר השיב לנציגה בחריפות ואמר: “את עושה דבר מאד נמוך. אני רואה במה שאת עושה פגם נורא. את מנצלת את דאגתך לצדק לניצולי שואה כביכול לצרכים פוליטיים. את מבינה את זה?'”.

יש עתיד ויאיר לפיד שלחו מכתב מרגש לסבא שלי. לא יכולתי להישאר אדיש אז רצתי לספר לו בבית הקברות בו הוא קבור. הוא ממש התהפך בקברו.

Posted by Oded Ashkenazi on Saturday, 31 January 2015

“מדובר בעברה פלילית”

ניצול השואה שזעם על השיחה הטלפונית מטעם נציגת ‘יש עתיד’ הוסיף כי פנה אישית ללפיד בבקשה לקבל הבהרות על התנהלות מפלגתו, אך לדבריו לא זכה למענה מיו”ר המפלגה. ‘יש עתיד’ סירבה בזמנו להגיב גם ליתר הפרסומים שנגעו להדלפת הרשימות לצרכים פוליטיים.

לאחר שביולי 2015 דווח כי הרשות למשפט וטכנולוגיה במשרד המשפטים פתחה בחקירת הנושא (בעקבות תלונה שהגישה למשרד יו”ר מרצ זהבה גלאון), ב’יש עתיד’ רק הכחישו: “אנו מביעים תמיהה על הפרסום ועל ההליך עצמו”, נמסר בזמנו מהמפלגה. “מדובר ברשימות תפוצה פתוחות שכל גוף או גורם יכול היה לבקש ולקבל, כפי שהובהר לרשות למשפט וטכנולוגיה במשרד המשפטים לפני חודשים רבים”.

שימו לב: ‘יש עתיד’ לא הכחישה כי עשתה שימוש פוליטי ברשימות הניצולים אלא רק שאין במעשים פסול מכיוון שמדובר ב”רשימות תפוצה פתוחות”. לעומת זאת, בתגובות שהם שולחים עתה, הם מודים בטעותם, וטוענים כי הדבר נעשה “בתום לב” ואף “ללא ידיעה שהעניין אינו תקין”.

ח”כ גלאון, שכאמור יזמה את חקירת הנושא, לא התרשמה מההתנצלות של לפיד ומפלגתו. “יאיר לפיד עשה שימוש ציני בתפקידו כשר אוצר תוך ניצוּל ניצולי השואה לצורך קידום אינטרסים פוליטיים צרים של ‘יש עתיד’ ותוך הפרה של זכותם לפרטיות”, אומרת יו”ר מרצ ל’מידה’. גלאון אף דורשת כי החקירה נגד ‘יש עתיד’ תעבור למישור הפלילי. “לא ניתן לעבור על זה לסדר היום, ומדובר בעברה פלילית”, אמרה.

יצוין כי במשרד המשפטים מתכוונים להאשים את ‘יש עתיד’ בעברה במישור המנהלי בלבד שהעונש עליה הוא קנס כספי, ולא במישור הפלילי.

ממפלגת ‘יש עתיד’ נמסר: “‘יש עתיד’ חרטה על דגלה את השמירה על הוראות החוק ועמידה בכל כללי מנהל תקין. מדובר בתקלה חד פעמית שנעשתה בזמן מערכת בחירות, בתום לב וללא ידיעה שהעניין אינו תקין ועל כך יש עתיד מתנצלת באם פגעה במישהו מבלי להתכוון. מדובר בפעם ראשונה שהמפלגה חורגת מהוראות החוק ואנחנו לוקחים על עצמנו אחריות מלאה על התקלה ופועלים כדי שהדבר לא יקרה שוב”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

8 תגובות למאמר

 1. מעניין למה זה לא הופיע בכותרות הראשיות של כל העיתונים
  (לא צריך לענות לי אני יודע את התשובה)
  היום למשל חברת הכנסת אל-הרר ניצלה באופן ציני הורים שכולים.
  ובבניין הארץ ננוחם

 2. די נו, כאילו שזה שונה במשהו מכל שאר השימושים במאגרי מידע ממשלתיים ולא.
  כששוטרת בודקת את החבר של אחותה במסוף (ודברים כגון אלו הם יומיומיים) זה בדיוק אותו דבר.

 3. כנראה שמאז שטומי לפיד לקח לעצמו את הכתר של “ניצול שואה בכיר” ותפס לעצמו את הג’וב של יו”ר מועצת “יד ושם”, המשפחה שלו רואה בניצולי השואה את העסק הפרטי שלה:

  http://rotter.net/forum/politics/10024.shtml

 4. לפיד מרמה את כולם. הוא ואנשיו הם שמאל קיצוני ורבים אצלו קשורים ואף מומנו עי. הקרן החדשה כמו אלהרר ופירון אך הוא מנסה להציג מצג שווא שהוא ימין. אדם שיטחי ריקני דחליל חסר משמעות ששמאלנים הזויים ניפחו לו את האגו והרבה אידיוטים שלא מבינים כלום מתכוונים להצביע עבור הטמבל.

 5. מסקרן למה מירב מיכאלי לא ביש עתיד. הרי סבא שלה ואבא של יאיר היו חברים: טומי היה נער השוליה של קסטנר -“מביא הסיגריות” למה עכשיו מירב לא תהיה נערת השוליה של טומי.

  מפלגת יש עתיד צועדת בפוליטיקה כיחפה על רצפת זכוכית. במציאות כל הזכוכיות יחתכו לה את הרגליים.

  הציבור כבר לא קונה את הנימוסים לפני…

 6. מסקרן למה מירב מיכאלי לא ביש עתיד. הרי סבא שלה ואבא של יאיר היו חברים: טומי היה נער השוליה של קסטנר -“מביא הסיגריות” למה עכשיו מירב לא תהיה נערת השוליה של טומי.

  מפלגת יש עתיד צועדת בפוליטיקה כיחפה על רצפת זכוכית. במציאות כל הזכוכיות יחתכו לה את הרגליים.

  הציבור כבר לא קונה את הנימוסים לפני…

 7. אתם רואים רק את העץ אבל לא את היער ככה עוברים בחיים, ביקורת לחוץ וראיית קטנטנה בתוך העין עצמה
  לא רואים. אני יכול לומר רק כי אתם מסכנים, בלי עתיד .