עברנו מספיק יהודים שונאי עצמם, נעבור גם את קליין

למרות תופעות של שנאה עצמית שאולי אין למצוא כמותם בעמים אחרים, העם היהודי המשיך בדרכו, הציונות הולידה לו ילד פלא, ומפעל ההתנחלויות ממשיך לפרוח ולשגשג

מזכירים תקופות אפלות; הארץ. צילום: HMBE, דרך ויקימדיה, CC BY SA 2.5

לא רק כ”מסוכנים מחיזבאללה” הוקיע יוסי קליין (‘הארץ’, 12.4.17) את הדתיים־לאומיים, אלא גם כחתרנים (“רוצים להשתלט על המדינה”), צבועים (“יראת שמים חסודה”, “נוטפי שמן זך, סוכר ודבש”, “עושים דברים מגונים כשעיניהם מתגלגלות השמימה”) ומושחתים (“השקר הוא אצלם דרך חיים, הרמאות היא עיקרון… הם נאמנים למי שנותן… תנו להם תקציבים וקנית אותם… הם מופת ליהירות מתנשאת, צדקנית, זחוחה ובורה”). אם לא די בכך, הם גם אליטיסטים “שלא יתערבבו עם מזרחים… אשכנזים למעלה, מזרחים למטה”. וכל זה מחלחל למערכת החינוך, מתחזק בצה”ל ומשפיע על בית המשפט העליון; “הוא בדרך אלינו, עוד רגע והם פורצים את הדלת”.

בולטים לעין המוטיבים האנטישמיים, תכונות שאויבי היהודים מייחסים להם מאז ומעולם. נחשפתי לזה אישית כתלמיד בבתי ספר גרמניים בשנות השלושים, לאותו להט של שנאה מהסוג המכה בקורא מבין שורות המאמר הזה.

ונשאלת השאלה: מניין ליהודים משאבי שנאה אדירים כאלה כלפי יהודים אחרים? עלעלתי ב־554 עמודי הספר המונומנטלי של אריה סתיו בנושא המייסר הזה, “מארת השנאה העצמית ביהדות”, ולא מצאתי הסבר מספק. אבל הסתכלות לתוך התהום הזו היא כורח לאומי.

הידעתם ששריפת התלמוד בפריז ( 1244) היתה יוזמתו של יהודי מומר, ניקולס דונין? שהיוזם של “פולמוס ברצלונה” עם הרמב'”ן (1263) ובר הפלוגתא הארסי שלו, הנזיר הדומיניקני פבלו כריסטיאני, היה יהודי מומר?

הידעתם שההתנגדות הארסית ביותר והלעג והקריקטורות המרושעים ביותר שקיצרו את ימיו של הרצל, כוונו אליו בעיקר מצד יהודים? שקבינט המלחמה הבריטי ערב הצהרת בלפור נתקל בהתנגדותו הקנאית של השר היהודי היחיד בקבינט, אדווין מונטגיו, שבדומה לפלסטינים היום הכחיש את היות היהודים עם, ולכן המשפט “בית לאומי לעם היהודי” היה לו לתועבה? ואחר כך כתב: “הממשלה (הבריטית) הנחיתה על יהודי בריטניה מהלומה שאין לה מרפא על ידי שבחרה להקים לאום (יהודי) יש מאין”? ובמסמך שהפיץ בפרלמנט דרש “לשלול את זכויות האזרח מכל ציוני ולהוקיע את הארגון הציוני כבלתי חוקי”?

יוסי קליין אינו יחיד. קדמה לו להקה גדולה מבין הרואים את עצמם נאורים ואנשי קדמה. ראש וראשון בהם הסופר עמוס עוז, שתיאר את המתנחלים כ”כת משיחית, אטומה ואכזרית, כנופיית גנגסטרים חמושים, פושעים נגד האנושות, סדיסטים, פוגרומיסטים ורוצחים, שהגיחו מתוך פינה אפלה של היהדות… מתוך מרתפי התבהמות וסיאוב… על מנת להשליט פולחן דמים צמא ומטורף”. עלה עליו רק יצחק לאור ב”המנון לגוש”: “אנחנו כיפות סרוגות… את חג חרותנו, יום חג המצות הזה, בקדושה ובנענועי גוף מתמכרים נחוג… ובמצותינו דם נערים פלסטינים”. עינינו הרואות, לקליין עוד נותר מה ללמוד.

אלה אינם מומרים. הם בתוככי המחנה הציוני, אך שנאה עצמית כשנאתם אין למצוא בעמים אחרים. היא אולי מום מולד שצריך להסכין עמו, כמו עם מחלה כרונית. העם היהודי המשיך בדרכו, ודונין ופבלו כריסטיאני הושלכו לצדי הדרך. הציונות הולידה לעם היהודי ילד פלא, את מדינת ישראל, ואת מונטגיו השליכה לתהום הנשייה.

ומפעל ההתנחלות, שהתחדש אחרי ששת הימים והפיח בעם “רוח אחרת”, עולה כפורח, והוא עתיד להשאיר מאחוריו גם את מאמרו של קליין כקוריוז היסטורי, מכוער ובלתי חשוב.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

22 תגובות למאמר

 1. זה לא מקרה שציטטה את יצחק לאור ועמוס עוז. הליברליות ההומניסטית שלהם היא זיוף שנועד להסוות את הרוע הפנימי שלהם.

  יצחק לאור: הואשם באונס של מספר נשים ובהתעללות מינית לאורך שנים רבות על מספר רב של נשים.
  עמוס עוז: בחוג בית ברמת השרון לפני הבחירות האחרונות סיפר איך כנער בן 15 נתן בעיטה חזקה בראש של בנימין נתניהו שהיה אז בן 3.

  האנשים הללו הם אנשים רעים מבפנים. הצורך שלהם לחפות על רוע זה מוביל אותם להצטייר כהומנים וכרחומים. אל תיפלו בפח. כשאף אחד לא רואה הם מבצעים זוועות. לא יודע אם הם שורפים חתולים – אך לא אופתע אם כן.

  1. אבי כהן, ידידי!
   ראוי לציין כי הנבואה הזו שאתה מצטט, “מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו” היא, בפשוטו של פסוק, נבואת נחמה והכוונה היא שמהרסייך ומחריבייך יסתלקו ממך ולא יהיו עוד.
   אמן כן יהי רצון.

 2. אכן מום. עיוות קשה.והרעל הזה שזורם בעורקים…איך הם שורדים עם הכעס והשנאה בחייהם הפרטיים? הרי לא יתכן שיש הפרדה וניתוק מוחלטים. משהו מזה בטח מופיע ביומיום.יש הנוגעים בתהילה ואלה יזכרו,אם יזכרו,לדראון עולם.

 3. הידעתם שההתנגדות הארסית ביותר והלעג המרושע ביותר המופנים בשנים האחרונות כלפי הליכוד וכלפי מנהיגיו, מכוונים אליהם מצד אליקים העצני, משה פיגלין ושאר מהרסי המחנה הלאומי בשיטת אבישי רביב?

  http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/16036

  http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/16060

  http://www.sos-israel.com/42763.html

  https://www.youtube.com/watch?v=X0FOZ5hn1Ho

 4. הם לא מומרים? אז יש להם את דתם האתאיסטית ולא הנוצרית. כמה הדבר שונה?

  1. 1. פספסת את הנקודה – הם לא מומרים, כלומר הם אפילו לא עושים ניסיון להוציא את עצמם מהקבוצה היהודית ולתקוף אותה מבחוץ, אלא מכרסמים בה מבפנים. הם טוענים שהם היהודים האמיתיים, מה שזה לא יהיה, ומשתמשים בזה כפלטפורמה לתקוף כל מי שלא מסכים איתם. יש שיטענו שזה מזיק הרבה יותר, ובודאי שהרבה יותר קשה להתמודד עם אויב שלא ניתן להגדיר בקווים ברורים או להפריד מהקבוצה.
   2. מה הקשר לאתאיזם? מעבר לזה שאתאיזם אינו דת, אלא דחיה של הדת – כל דת. אל תהיה בור.
   3. מה הקשר בין שני הדברים שטענת? הם לא תוקפים את ישראל או את היהודים או את היהדות בשם אתאיזם או בשם הנצרות. הם אנשים מבולבלים, אכולי שנאה בלתי רציונלית (זו נקודת המפתח). אם תשאל אותם ותבקש ראיות וסיבות לוגיות להתנהגותם ולהתבטאויותיהם תמצא שאין להם יכולת להסביר. הם טוענים למוסרוית בזמן שהם עושים דברים בלתי מוסריים בעליל, ואז טוענים שזה מה שאחרים עושים. זו התנהגות קלאסית של אנשים שעברו אינדוקטרינציה מרקסיסטית ותמיד היתה הטקטיקה של השמאל: יש למהר ולהאשים מישהו אחר במה שאתה בעצמך עושה, על מנת שהוא יהיה עסוק בלהגן על עצמו בזמן שאתה חופשי להמשיך במעשי הנבלה שלך. “מי שלא מסכים איתי – הוא פשיסט” ועכשיו שילך להוכיח שאין לו אחות. אתה יכול לראות דוגמא מצוינת לזה פה למטה, בתגובה אדומת-העיניים ומקציפת-השפתיים של עזיז, עוד אדיוט שימושי.

 5. מאמר מעולה, מר העצני, ומשכיל ביותר.
  מאמר עצוב ומשמח כאחד.
  אשרי התפוח שאינו נופל רחוק מהעץ!

  1. אליקים העצני הוא העץ עצמו – לא אחד התפוחים (המשובחים).

 6. קליין ודומיו לא פועלים בוואקום.
  יותר נכון לומר – הם לא פועלים, הם מופעלים.
  במונחים צבאיים הם מאמץ אחד מתוך כמה מאמצים משולבים (תקשורתי, צבאי, דיפלומטי) נגד מדינת ישראל.
  ככל שנקדים להבין שמדובר באויב שבא להשמיד אותנו ולא בויכוח בתוך עצמנו על מוסר וצביון המדינה, כך נדע להתמודד טוב יותר.

  1. לדודיק, גם אני בדעה כמוך, ואין ספק שמדובר באוייב שכוונותיו ומטרתו לפגוע בבטחון ישראל ועובדה זו אינה חדשה.
   הבעיה שהגופים האמונים להיות אחראים למניעת היזקים כמפורט אינם פועלים ורפיסותם מעודדת המשך נזקיהם של צוררים אלה מבית.

 7. טעות. הם לא שונאי עצמם. הם אוהבים את עצמם ללא גבול. הם אוהבים את עצמם עד טירוף. הם כל כך אוהבים את עצמם, עד שהם מוכנים למכור את עמם וארצם לאוייב, למען טובת עצמם.

 8. כולם צודקים. גם קליין וגם העני וגם המגיבים. התעאור הוא שח יהודי יוצא פולין וגליציה עם רוע תמידי ורצון חזק לגזל האחר באשר אינו שייך לכנופיתם. לצערינו למדנו על בשרינו להכיר את ניזקם.

 9. “ונשאלת השאלה: מניין ליהודים משאבי שנאה אדירים כאלה כלפי יהודים אחרים?”
  ובכן, אליקים, וכולכם הקוראים את הכתוב – כפי הידוע לכם, לא חסרה שנאת שמאלנים ע”י ימנים. כולנו יודעים זאת. מאמרו של קליין בהחלט מקומם. אבל אל נא ניתמם. הליכוד והימין אינם שה תמים. הפילוג בעם רשום על שמנו. ותהיו כנים עם עצמכם. חג שמח.

 10. דוס בכיין. אתם ערב רב שהסתפח ליהדות. עושים מעשי זמרי ומבקשים שכר כפנחס.
  הוא לא שונא יהודים אמיתיים אלא רק את הקלגסים שהשתלטו כאן על המדינה.
  אל תחרטט על שנאה עצמית כשהשונאים והמחריבים הכי גדולים הם אתה ושכמותך.

  1. והרי לנו עזיז, אכן מתיז, בעיקר את שאריות האינטלקט שעוד נותרו ומפרידים בינו לבין בהמה גסה –
   “דוס בכיין” הוא אומר, “אתם” הוא זועק, “יהודים אמיתיים” הוא מגדיר, משום שלו ורק לו מושתל בתוך הראש מילון אבן-שושן הקובע מיהו ומהו יהודי, “אל תחרטט על שנאה עצמית” הוא טוען בזמן שזו זורמת לו מבין השפתיים והאצבעות בשצף קצף.
   כסיל שכמוך, היישר מתוך המניפסט הקומוניסטי אתה מקריא. כל אזעקות האירוניה זועקות וצורחות ואתה לא שם לב. ספריו של אורוול היו אזהרה, לא הוראות הפעלה. אתה תיעלם ותישכח ביחד עם שאר המלעיזים, עוד הערה מטונפת בשוליה של הסטוריה יהודית מפוארת. רק חבל שבדרך אתה תגרום נזק, ולו רק בדמות הרחמים והצער שאתה מעורר אצל אחרים עם תגובות כאלה.

  2. האמת שזה די משעשע. אנשי שמאל אתאיסטי רדיקלי, שמתעבים בלהט כל דבר שרק מזכיר יהדות, החליטו פתאום לקרוא לעצמם “היהודים האמיתיים.” זה כמו שמצית יערות מקצועי, יקום ויטען שרק הוא זה שבאמת אוהב את הטבע.

 11. ״עברנו מספיק יהודים שונאי עצמם נעבור גם את יוסי קליין״ – הנסיון מצד מחבר המאמר לנסוך אופטימיות על ידי הצגת היקש זה -כשל.
  אם עברנו יהודים שונאי עצמם בתקופות טרום שימון שמעון פרס אין זה אומר דבר על סיכוי שרידה בתקופת בתר שימון שמעון פרס.
  אם עברנו יהודים שונאי עצמם בתקופות בהם הטיפוסים האלו היו מאחורי פח הזבל של שכונה אחרת הנמצאת מאחורי הגדר של שולי השוליים אין זה אומר דבר על על סיכויים ״לעבור אותם״ בתקופה בה אישיותם, דעותיהם ופעילותם החתרנית-בוגדנית בפועל נמצאים בתוך גבולות השיח הלגיטימי.
  בעקבות כשלונו בבחירות דמוקרטיות מול מנחם בגין תר בונה ההתנחלויות, זה שקיווה להדיח את רבין ולמרר את חייו הפוליטיים באמצעות הקמת התנחלויות, להמציא את עצמו מחדש באמצעות שימוש עם פלטפורמה אחרת. זו היתה ההזדמנות שעמדה אז בפני האופורטוניסט הארור המאורר שימון שמעון פרס והא בחר מרצונו למסור את גופו ונפשו לשמש ״בלדר מפוקח״ ובמודעות מלאה לקדם ולתרום לביצועה של המתווה האירופי, בעיקר הצרפתי, בקשר לעתיד מזרח התיכון, שהיוותה נדבך באסטרטגיה האירופית-צרפתית לבניית ישות איסלאמי-אירופית כלכלית ללא הפרעה מצד העצם הנתקע לחנפן האירופי בגרון בכל פעם שהוא נפגש עם עמית מסעודיה, העצם הזה ששמו מדינת ישראל התקועה בתוך המרחב הערבי, וקיומה של מדינת ישראל משמשת פיל לבן בתוך החדר. זו סיבת המדיניות האירופית כלפי ישראל. היא תיכננה וביצעה, באמצעות תנועת מלקחיים של ניטרול כוחה המדיני של מדינת ישראל בזירה המדינית, יצירת אווירת ״שיימינג״ ציבורי וממסדית למי שמדי תומך במדינת ישראל ומאידך הרעפת חיוכים ופרסים לישראלים אשר כתביהם ומסותיהם פוגעים בבני עמם, ניטרול יכולותיה להגנה עצמית על ידי שיבוש דעתה, וזאת עד לגימודה המתמשכת שתסתיים רק עם חיסולה הכמעט מוחלט כששארית אזרחיה, כמה שהם כבר ימנו, משולבים באיזשהו דרך בתוך ישות מדינית הנשלטת על ידי הערבים.
  זו תמצית המתווה האירופי צרפתי למזרח התיכון שהותוותה על ידי האירופים-צרפתים מסיבות מסחריות כספיות לאחר מלחמת יום הכיפורים והפעלת מכבש הנפט על ידי המדינות הערביות, ושפר עליו גורלו של האופורטוניסט האגואיסט החולני רע המעללים שימון שמעון פרס לשמש בלדר בשכר לקדם את ביצוע של מתווה זו.
  ארור האיש וארור זכרו לנצח נצחים עדי עד. לא נשכח ולא נסלח. אבל לנו, כנראה,זה כבר לא יעזור. לא עברנו את שימון שמעון פרס, הוא כן הצליח להשחיר את פנינו בעולם, הוא כן הצליח להעביר טריטוריה ונשק ולהעניק מעמד בינלאומי מוכר לאש״ף ולעראפת, הוא הצליח להכניס לתוך הקוסנצוז את המיעוט המבוטל של שונאי עמם שהיו בתוכינו, הוא הצליח לשווק לישראלים, בתרמית ובעורמה ובהונאה ובהטעיה, את המגמה הצרפתית.
  הקביעה שבכותרת פשוט אינה נכונה. כיום לא ניתן יותר ״לעבור״ את יוסי קליין ודומיו.