שר החוץ הגרמני מודה שהמשבר עם נתניהו נועד למטרה פוליטית: “מאבק נגד הלאומנות”

במאמר שפרסם זיגמר גבריאל בגרמניה הוא כתב שבביקור בישראל עליו להיות “שגריר של ערכי המערב”. היסטוריונים מתחו ביקורת על אמירתו כי “הסוציאל־דמוקרטים והיהודים היו הקורבנות הראשונים של השואה”

לא התנצל על ההשוואה הבעייתית. גבריאל

מקהלת היח״צנים של גרמניה בישראל – בתקשורת, בפוליטיקה, באקדמיה, שגרירים לשעבר – שהתייצבה באופן אוטומטי להגן על שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, לאחר שהלה העדיף להיפגש עם נציגי ‘שוברים שתיקה’ ו’בצלם’ מאשר עם ראש ממשלתה הנבחר של ישראל, העלימה מכם את השערורייה הנוספת שלהּ היה אחראי המנהיג לשעבר של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית הגרמנית. ככלות הכול הם לא מקבלים מהגרמנים הזמנות, פינוקים, מלגות, משכורות ונסיעות, כדי לספר לציבור הישראלי מה באמת קורה בגרמניה, ואיך היא פועלת לשנות את המציאות הישראלית.

יום לאחר פגישתו עם ״נציגי החברה האזרחית״ בישראל, ובעוד התקשורת הגרמנית משווה בין מצב הדמוקרטיה בישראל למצבה בטורקיה, רוסיה, הונגריה או פולין, פרסם גבריאל ביומון הגרמני ‘פרנקפורטר רונדשאו’ מאמר תחת הכותרת ״ישראל וגרמניה – יחדיו נגד לאומנות״. לא הספיקה לגבריאל הפרובוקציה שעימתה אותו עם נתניהו, והוא החליט להעמיק את הקרע ולכתוב על כך ש״האירופאים, כמו ישראלים רבים, נאבקים להגן על דמוקרטיה, סולידריות, אחווה וריבוי דעות״.

״אירופה יכולה לראות עצמה כמאושרת על כך שלנוכח סכנות הלאומנות היא חווה רנסנס של ערכיה המערביים, האירופיים״, כתב שר החוץ הגרמני. ״רוב גדול של הצרפתים, יותר מ־75%, הצביעו לשמאל, לליברלים, לשמרנים ולסוציאליסטים. פחות מרבע הלכו בעקבות התעמולה של הימין הלאומני. הצרפתים בחרו בפלורליזם אירופי במקום בדריכה במקום לאומנית. כוח המשיכה של הלאומנות ממצה את עצמו. זה לא צריך להרגיע רק אותנו, הגרמנים, אלא גם את המדינה שבה אני מבקר לרגל יום השואה: ישראל! אין עוד עם שסבל לאורך ההיסטוריה כמו היהודים מלאומנות ושוביניזם, בעיקר באירופה. לכן, כמבקרים מגרמניה אנחנו צריכים להיות גם נציגי אירופה פלורליסטית ושגרירים של מערכת הערכים המערבית״.

בנשימה אחת מזכיר גבריאל כמה סבל העם היהודי מהלאומנות האירופית (לא הגרמנית), ומוסיף שזו הסיבה לכך שכמבקר מאירופה עליו לייצג במדינת היהודים את חשיבות המאבק בלאומנות. האם מדובר בביקור להבעת סולידריות עם ישראל נגד הלאומנות הפלסטינית הרצחנית? מובן שלא. הרי ממשלת גרמניה מממנת את הלאומנות הזו. גבריאל הגיע לישראל למחות נגד הלאומנות היהודית, המאיימת לדעתו על הדמוקרטיה ועל ערכי המערב בישראל. את המסר הזה הוא הרי שומע מבני שיחו הישראלים, המשתייכים באופן סלקטיבי רק למחנה פוליטי אחד.

ואז ממשיך גבריאל לפרט במאמרו את הקשרים ההיסטוריים ההדוקים בין מפלגתו הסוציאל־דמוקרטית, ה־SPD, ומוסיף את המשפט הבא: ״סוציאל־דמוקרטים, כמו היהודים, היו הקורבנות הראשונים של השואה״. לא פחות ולא יותר. זיגמר גבריאל, שאביו היה נאצי עד מותו, משכתב את ההיסטוריה.

בשורות המפלגה הסוציאל־דמוקרטית הגרמנית היו לא מעט יהודים בשנות השלושים של המאה הקודמת. יהודים היו בין מייסדי המפלגה הגרמנית הוותיקה ביותר, וכמה מהם ייצגו אותה בפרלמנט, ברייכסטאג. הסוציאל־דמוקרטים נרדפו על ידי הנאצים בשל עמדותיהם הפוליטיות, ורבים ממנהיגיהם הגיעו למחנות ריכוז. יהודים סוציאל־דמוקרטים נרדפו על ידי הנאצים בשל עמדותיהם הפוליטיות ובשל יהדותם. רבים מהם נשלחו למחנות הריכוז, ולאחר מכן למחנות ההשמדה. אבל “השואה”, מכונת הרצח השיטתית והתעשייתית, הופעלה רק נגד היהודים ולא נגד הסוציאל־דמוקרטים, שרבים מהם שרדו במחנות הריכוז.

שכתוב ההיסטוריה של שר החוץ הגרמני עורר ביקורת מסוימת בקרב כמה היסטוריונים גרמנים. גבריאל לא מצא לנכון להתנצל על דבריו ולהודות בטעות. משרד החוץ הגרמני ביקש מעורכי ה’פרנקפורטר רונדשאו’ לשנות במהדורה האלקטרונית של העיתון את הקביעה ההיסטורית האומללה של השר, ולהחליפה בניסוח שלפיו ״סוציאל־דמוקרטים כמו היהודים היו הקורבנות הראשונים של הנאצים״, במקום “השואה”. גם בנוסח המתוקן נמנע גבריאל מלציין שלא מעט מהסוציאל־דמוקרטים שנרדפו על ידי הנאצים היו יהודים, שלא מעט סוציאל־דמוקרטים שינו את עורם ושיתפו פעולה עם הנאצים, ובעיקר את הפרק הבעייתי של התמודדות הסוציאל־דמוקרטים הגרמנים עם העבר הנאצי, שמיד נגיע אליו.

נציין גם שיו״ר אגודת העיתונאים הגרמנית מצא לנכון לנזוף ב’פרנקפורטר רונדשאו’ על כך ששינה את המאמר של שר החוץ מבלי להביא לתשומת לבם של הקוראים את השינוי. בעקבות הנזיפה צירף העיתון הערת הבהרה בסוף המאמר המופיע באינטרנט.

במקום להטיף מוסר לישראל, זיגמר גבריאל היה יכול להתייחס סוף־סוף לגישתה הבעייתית והאמביוולנטית של מפלגתו לעברה הנאצי של ארצו. שכן, ה־SPD לא הייתה רק קורבן של הנאצים, אלא גם מילאה תפקיד חשוב בקליטתם של נאצים לשעבר במערכות השלטון בגרמניה המערבית, וסייעה להדחקת רגשות האשמה בקרב האוכלוסייה הגרמנית – כפי שהעיד רק לאחרונה מקרהו של חתן פרס נובל לספרות, גינטר גראס. גראס, אייקון של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית ומטיף בשער שביקר בחריפות רבה את השמרנים הגרמנים על נכונותם לקלוט בשורותיהם נאצים לשעבר, ומי שתקף את ישראל בהקשרים אחרים, הסתיר עד שנים אחדות לפני מותו את העובדה ששירת בשורות האס־אס.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

14 תגובות למאמר

 1. העיקר שכשאבו-מאזן -סוכן קגב לשעבר – הגיע לפרלמנט האירופי והאשים רבנים בהרעלת בארות מים הוא זכה למחיאות כפיים סוערות ולתשואות בפרלמנט האירופי.
  עושה רושם שכל צעד ולו הקטן ביותר במדיניות הגרמנית הוא מתוכנן היטב, ובעל מניעים ציניים: פירוק צ’כוסלובקיה, פירוק יגוסלביה, פירוק אוקראינה, המטבע האחיד שפגע נואשות בדרום-אירופה, קמפיין התעמולה האנטי-ישראלי-יהודי.
  עושה רושם שיש לנו עסק עם גרמניה הזכורה לרע.

 2. ושוב פעם היהודי מייצג את האחר, הרע. פתאום נתניהו הוא כבר לא שמרן או ליברל או דמוקרט אלא לאומן. והם הגרמנים הטובים הם ליברלים שמרנים סוציאליסטים ודמוקרטים. פשוט מקוממת החוצפה והצביעות הגרמנית.

  ואגב מבחינה היסטורית זאת הייתה הדת הגרמנית שהייתה ספוגה באנטישמיות ודווקא בימיו של פון ביסמארק הלאומן נפתחו בפני היהודים נתיבי השתלבות בחברה הגרמנית.

 3. לפי הבנתי הדלה בגרמנית ולפי התירגום בגוגל Nationalismus זה לאומיות. לכן הרנסנס המדובר זה:
  -רנסנס של חידוש הרדיפות האירופיות של היחוד הלאומי של עם ישראל.
  -רנסנס של הבירוקרטיה הנאורה על חשבון הדמוקרטיה(שלטון הלאום[דמוס]).

 4. איש נכלולי ונאצי במהותו ..מה אתם רוצים ממנו..מגרעין של לימון צומח עץ לימון מגרעין של אבא בss-צומח בן נאצי -זה הכל

 5. כתבה טובה,
  נשאלת רק השאלה אם הגרמנים הציניים משחקים עם ישראל משחק
  על משקל של “החוקר הטוב” ו”החוקר הרע”
  למטרות פוליטיות פנימיות של גרמניה.
  מרקל משמשת כמי שהיא ידידה קרובה של ישראל ותומכת בה ללא סייגים.
  שאר שרי הממשלה הבכירים מכים בישראל כשק חבטות על מנת לרצות את הגרמנים הלאומנים ואת המוסלמים
  המתרבים שם.

 6. We have 6 million reasons to tell him to go f him self and take Germany with him, further more we should never trust Germany or the Germans

 7. זה היה עימות יזום.
  הוא היה בידיעה והסכמה של מרקל.
  לא נראה לי שזה קשור לבחירות,אלא להוראות
  שמרקל קיבלה מהמפעיל שלה : ברק אובאמה.
  האם אובאמה מחזיק את מרקל בביצים ?

  הטענה של הגרמנים כי במדינה דמוקרטית כל אחד יכול לדבר עם כל אחד,קצת תמוהה.
  למה הם לא אפשרו לארדואן לדבר עם טורכים שחיים
  בגרמניה ?

  הרעיונות הליברלים אינם קשורים למערב יותר משהקומוניזם קשור לרוסיה.הרעיונות הליברלים
  קיימים פחות ממאה שנים,המערב קיים בערך 3000
  שנים.
  הטענות של הנאצים לגבי ליברלים ויהודים לא דתיים,היו מאד מדויקות.לא שזה מצדיק השמדה פיזית

  בשביל נוצרים לבנים המשטר הנאצי היה מצוין.
  הקומוניזם עוין לאדם הלבן ולנצרות,הליברלים שואפים להכחיד את הגזע בדיוק כמו שהנאצים רצו להשמיד צוענים ויהודים.
  הנאצים הזיקו הרבה פחות והליברלים או הקומוניסטים וגם לא הסתתרח מאחורי זיבולי “שוויון” או “זכויות”.

 8. זה לא רק בנו של אביו הנאצי, כל האירופאים ממשיכים לנסות להסתיר את בעיותיהם הפנימיות ע”י הפניית אצבעות מאשימות לעבר ישראל אבל זה רק עניין זמני עד שהמוסלמים יראו להם מי הפך להיות בעל הבית של האירופים.
  הם חושבים שתקיפת ישראל במישורים שונים – תוך קריצת עין למוסלמים-תציל אותם ממה שהם עצמם עשו לעם היהודי בשואה.
  המוסלמים תאבי הנקם על הניצול האימפריאליסטי של מדינות אירופה אותם במשך שנים רבות הזיכרון לא התעמעם והם יראו להם מאיפה משתין הדג !

 9. האם שר החוץ הגרמני היה דורש להיפגש, בביקורו בארה”ב, עם נציגי המפלגה הנאצית שם, או עם מנהיגי ה-KKK שהרי שני ארגונים אלה פועלים במסגרת החוק בארה”ב והם חלק בלתי נפרד מ”החברה האזרחית” בה….??

  הנחתי היא שהוא לא היה דורש להיפגש עם אנשי ארגונים אלה, משום שארה”ב איננה מדינת הלאום הריבונית של העם היהודי. ופה הבעיה: יש מי שמרשה לעצמו להמשיך ולחשוב שניתן וצריך לכופף את העם היהודי ומדינת שלאום הריבונית שלו, ממש כפי שאותם חוגים אירופאים כופפו את בני עמנו במשך מאות בשנים ועדיין לא יכלו להם.

  זו היא מהותה של האנטישמיות הזורמת בדמם של האירופאים, אולי אף בחוסר מודעות לכך. ומשום כך אני מעריך את צעדו של ראש ממשלתנו הנבחר: במילותיו הוא אמר, לעולם לא עוד!!

 10. ….חמור נשאר חמור..תמיד!! נאצי נשאר נאצי ..תמיד!! גרמני נשאר גרמני..תמיד אבל יותר רשע יותר אכזר!!

  1. תגובות נהדרות. שימו לב ,שכל שונאינו במזרח ובמערב אוכלים אותה חזק. מוסלמים מכל ארצות ערב רוצחים זה את זה. אירופה בתהליך כיבוש על ידי האיסלם. נראה כמו תוכנית קוסמית של נקמה נגד אלו שרוצים בחורבננו.

 11. כל הכבוד לך. בנושא אחד יש לציין חוסר הגבולות, את חוסר הלאומנות והליברליזציה הגלובלית של אירופה. בהסכמה אירופאית גורפת על רצח יהודים. כל אירופה שרפה את יהודייה

 12. מקהלת היח״צנים כוללת גם ארגוני שמאל רדיקלי ישראליים עימם טרח השר הגרמני להיפגש, וגם אישים ישראליים מסוימים שהנחותיהם הופרכו על ידי המציאות ללא הרף משנת 93 ועד עצם היום הזה; המוסיפים להטיף לפשרה טריטוריאלית, תוך התעלמות מהעובדה הברורה לחלוטין והנטענת פומבית על ידי הצד השני, כי אין לו שום כוונה להתפשר מאחר והוא נגזל ונשדד מעצם קיומה של מדינת ישראל.