הכסף הטורקי שמסית את ערביי ישראל

לא רק מילים: נאומו התוקפני של ארדואן נגד ישראל זכה לסיקור נרחב, מה שפחות ידוע הוא שעמותות טורקיות מממנות בהיקף נרחב פעילות אסלאמית קיצונית בישראל

הכסף שמאחורי ההסתה. השייח' ראאד סלאח. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

נאומו התוקפני של נשיא טורקיה אמש מסעיר את הציבור הישראלי, ובצדק. בין היתר האשים ארדואן את ישראל בפגיעה בחופש הדת של מוסלמים בהקשר של מסגד אל־אקצא וחוק המואזין. מה לרודן הטורקי ולהטפות מוסר על דמוקרטיה? מדוע הוא מתערב בנושאים פנימיים בישראל, ומעז לבקר את חופש הדת הנוהג בה?

האמת היא שלארדואן יש סיבה פשוטה להתעניין בשלום המוסלמים בישראל ובמסגדיהם: כסף טורקי מממן אותם.

מדובר בנושא שלא זכה עד היום לכיסוי ומעקב בישראל, אך מערכת המימון של התנועה האסלאמית הישראלית, ובעיקר הפלג הצפוני שלה בראשותו של השייח’ הקיצוני והמסית ראאד סלאח, קשורה בעבותות לעמותות טורקיות.

כך כותב החוקר עאטף אבו־עג’ג’, שערך מחקר אקדמי על התנועה האסלאמית בנגב: “רשת הקשרים הענפה שהצליח הפלג הצפוני להקים ולתחזק עם ההנהגה המוסלמית העולמית, יצרה בסיס חזק של קרנות תמיכה קבועים. רשת זו נבנתה בזכותו של השייח’ ראאד סלאח, שהצליח עם השנים להפוך את הפלג הצפוני לכלי עיקרי המקובל על הקרנות התומכות מחו”ל”.

עג’ג’ איננו מפרט בנוגע לטיבן ומהותן של אותן קרנות, אך במסגרת מעקב אחר פעילות התנועה האסלאמית בנגב נחשפתי לחלק מהנתונים. המידע שאציג כאן הוא כנראה קצה קטנטן של הקרחון האדיר של המימון המוסלמי בישראל.

אחד הגופים שמשקיעים הון רב בישראל הוא ארגון בשם “יד ביד”, שהוקם באנקרה בשנת 2012 “כדי להקל על תושבי השטחים שנכבשו בידי ישראל בשנת 1948”. על פי אתר הארגון, פעילותו מתרכזת בעיקר ב”פרויקטים מקומיים בתחומים: בתי ספר, חינוך חברתי, בריאות, שינון ולימוד הקוראן” (מתורגם מטורקית, על בסיס התרגום של גוגל).

על פי אתר ‘יד ביד’, מעורבות הארגון בנעשה בישראל גבוהה: הארגון מממן השתלמויות מורים נרחבות להוראת הקוראן, תומך בפעילות לחיזוק האחיזה במסגד ‘אל־אקצא’ והמקומות הקדושים, ומסייע בשלל פעולות חינוכיות ותרבותיות. המידע באתר מעט מיושן, אך עמוד הפייסבוק של הארגון מעיד כי העמותה פעילה מאוד גם היום וממשיכה לרכז עשייה לא מעטה.

אחד הפרויקטים המרכזיים של הארגון הוא שיקום ושחזור של מסגדים ברחבי הארץ, אשר מאז ה”קטסטרופה של 1948″ כדברי האתר, “סובלים מסוגים שונים של מתקפות. התקפות אלו נמשכות גם היום. מסגדים וקברים רבים נהרסו, וכל המקומות הללו הועברו לידיים המטונפות של ישראל”. הקובץ המפרט את עלויות הפרויקט נעלם מהאתר, אך ניתן לשער שמדובר בסכומים גדולים מאוד.

במסגרת זו מממן הארגון גם מערך סיורים והסעות למסגד אל־אקצה ומקומות נוספים, במטרה לחזק את הקשר של ערביי ישראל למאבק המוסלמי למען המסגד. עוד במסגרת התמיכה במסגדים גייס הארגון 620 אלף יורו לתחזוקה ורכישת ציוד עבור המסגד הגדול בעיר לוד, שעד 1948 “הייתה 90 אחוז מוסלמית” כלשון האתר, וסובלת היום מ”ייהוד” באמצעות “מהגרים רוסים”.

‘יד ביד’ משקיע סכומים ניכרים בחינוך לאסלאם. כך, הארגון תומך בעמותה המממנת את משכורתם של 40 אימאמים במסגדים ברחבי הארץ, הזוכים למשכורת שעלותה לעמותה מגיעה ל-2,175 דולר בחודש. יחד מדובר בהוצאה חודשית של 93,500 דולר. לפי האמור באתר, הארגון זקוק למשאבים נוספים כדי להיענות לביקוש הרב.

הארגון מתהדר בכך שהוא מממן הוראת קוראן, וכי בשיעורים אלה השתתפו 10,000 תלמידים מכל הרמות. “אנחנו גאים לתמוך בפרויקט להעמקת לימוד הקוראן, שהושתק במשך שנים רבות בישראל”, כותבים באתר. עלות הפרויקט לתורמים מפורטת במסמך המצורף באתר. מדובר ב־53,519 יורו למאה תלמידים, או 535 יורו לתלמיד. סכום זה כולל השכרת אולם, ארוחות חמות, מורים ביחס של 1 ל-10 תלמידים, טקס סיום בהשתתפות ההורים, חומרי לימוד, לבוש אחיד, מנהלה ועוד. אם התכנית אכן הופעלה ל-10,000 תלמידים, מדובר בהוצאה של לא פחות מ-5,350,000 יורו. בנוסף מכשיר הארגון מורים מיוחדים להוראת הקוראן בקבוצות קטנות, ומעניק להם 120 יורו לחודש. על פי האתר, כ-70 מורים פועלים במשך השנה בקבוצות של 7-5 תלמידים, בעלות כוללת של 100,800 יורו.

המימון הטורקי לחינוך אסלאמי לא פוסח גם על הסטודנטים באקדמיה. עמותת ‘יד ביד’ מממנת את עמותת ‘איקרה’, המפעילה תאי סטודנטים באוניברסיטאות ברחבי הארץ. המימון הטורקי לעמותה נועד לסייע לסטודנטים בתשלום שכר לימוד (כ-2,600 יורו לסטודנט), ולחזק את אדיקותם הדתית במהלך הלימודים. הסטודנטים משתתפים בהכנה לקראת השהות בקמפוס, ובמפגשים קבועים עם מדריכים מטעם העמותה. בנוסף הם מבקרים במסגד אל אקצא וזוכים לסיוע במזומן למחיה והוצאות אחרות. עלות פרויקט זה היא כ־200 אלף יורו ל-180 סטודנטים (מעבר להשתתפות בשכר הלימוד).

כפי שתיארנו בהרחבה במאמר שפרסמתי בעבר, עמותת ‘יד ביד’ פועלת באופן מיוחד ברחבי הנגב במטרה לחזק את האסלאמיזציה בקרב הבדואים ולגייס אותם לנרטיב ה”נכבה” של ערביי ישראל. העמותה פועלת בנגב בשלושה פרויקטים מרכזיים: אנרגיה סולארית לכפרים הלא חוקיים; “בית בנגב” לתמיכה בבניה בכפרים הלא־חוקיים; ו”מים בכפר” המספק מים לכפרים אלו.

במסגרת זו תמך הארגון במחאה שארגנה התנועה האסלאמית נגד תכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית, והוא תומך באופן גלוי בפעולותיו של השייח’ ראאד סאלח באזור.

משהו על היקף ההון המגויס דרך העמותה ניתן ללמוד מכך שהיא פעלה לגיוס 7.2 מיליון יורו כדי לממן את הקמתו של המרכז הרפואי ‘אלנור’ באום אל פחם. כל התרומות שמעביר הארגון מגיעות לעמותות הרשומות בישראל (חלקן מפורטות באתר ‘יד ביד’, כולל מספר עמותה ופרטים מזהים נוספים), הפועלות באופן חוקי וגלוי.

זוהי סקירה חלקית בלבד של הפעילות הטורקית בישראל, המתרכזת בחיזוק האסלאם והמקומות הקדושים לו, ובעידוד אוכלוסיית ערביי ישראל להתבדל ממוסדות המדינה על פי האידאולוגיה הקיצונית של השייח’ ראאד סלאח.

היבט זה של יחסי ישראל־טורקיה הוא כנראה מסועף ונרחב יותר משנדמה, והוא מעלה שאלות רבות: מה חלקה של הממשלה הטורקית בתרומות הללו? האם היא משתתפת במימונן או משפיעה על הכוונת הכספים? האם לעמותות אלו קשרים עם ארגונים בעייתיים כדוגמת ה-IHH, ארגון הטרור שעמד מאחורי משט המרמרה? האם ייתכן כי דרך טורקיה מועברים כספים ממדינות מוסלמיות אחרות שלישראל אין עמן יחסים דיפלומטיים?

התשובה לשאלות אלה חורגת מהמשאבים שיש בידינו כעת. כפי שתיארנו כאן בעבר, טורקיה מקיימת דפוס פעולה כזה באירופה זה שנים רבות, שנועד להשיג השפעה ביבשת באמצעות רשת מסגדים וחינוך אסלאמי לקהילות המהגרים.

העובדות, בכל מקרה, ברורות: גורמים טורקיים בוחשים בענייניה הפנימיים של ישראל, ומשפיעים על ערביי הארץ הרבה יותר משנדמה. ארדואן רוצה להיות סולטן המוסלמים החדש, ולעזאזל הריבונות של היהודים.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. אני מתנגד מאוד להתערבות והסתה מכסף טורקי, אירופאי, ובכלל.
  גם תומך בחוק עמותות השמאל – באמת צריך להפסיק את זה.

  הבעיה היא, שאין כל הוכחה כאן לכמה כסף הגיע ומה נעשה איתו.
  אם מדובר בשיפור המים לבדואים בנגב, ארוחות חמות לילדים, לימודים, אין בזה באמת בעיה.
  אז שוב – כמה כסף הגיע, ומה נעשה איתו?!
  את השאלה צריך לחדד – במדינה שלנו פיקוח הדוק על מה נכנס ויוצא,
  בשדות התעופה, בבנקים, ובשאר הדרכים – קשה להכניס כסף בלי שמישהו יבחין.
  את הפלג הצפוני חוקרים בצורה די מתמדת – לא היו מוצאים משהו?

  אולי זה לא קצה של קרחון, אלא קצה של שלגון?!

  הניפוח הזה קיים גם בקשר לעמותות השמאל:
  הכספים לעמותות השמאל לא רבים כל כך.
  משרד החינוך שלנו, לדוגמא, מלמד על מלחמת העצמאות ועל השואה,
  והתקציב שלו עשרות מליארדים,
  וכל עמותות השמאל זה מליונים בודדים.
  ובכלל – חברי עמותות השמאל מעטים, ומשפיעים הרבה פחות ממה שמתפרסם.

  די להפחיד סתם – אם אין עובדות, עדיף לשתוק.

  1. אין תרומות איסלמיות תמימות. גם הדאגה למים לכפרים הבדואים הבלתי חוקיים אינן תמימות, ולא נכון ש”אין בזה בעיה”. בכל מקום התרומות הן לחזוק ההשפעה האיסלמיסטית, הם משקיעים בסבלנות לתווך ארוך. בסכום נראה שגם בך השקיעו העמותות למיניהן שתאמין שהן “מעטים עניים וזניחים” למראה. או שאתה תמים או “תמים”

 2. כשההורים של הדר גולדין ואורון שאול הפגינו נגד חתימת הסכם הפיוס עם תורכיה של ארדואן עד להחזרת גופות בניהם משבי החמאס אף אחד לא התייחס אליהם. רק מיכאל בן ארי הסכים להצטרף להפגנה ואף חבר כנסת אחר.
  מגיע לישראל שהעדיפה לחתום על הסכם פיוס עם ארדואן ולא להכליל בו את השבת גופות הנופלים.
  גם לאכול את הדג המסריח וגם להיות מגורשים מהעיר דאליבא הפתגם העממי.

 3. הלוואי שממשלת ישראל תשכיל למנף את הכוח ההיסטורי, הדתי, התקשורתי, המדעי ואף הכספי הגדול שלנו לדיפלומטיה אפקטיבית כמו איראן וטורקיה.
  אנו יודעים לפעול בכיוון ההפוך- להביא לשוק העולמי טכנולוגיות וטכניקות שפותחו במסגרת הסכסוך- אך להבנתי ממעטים לפעול בכיוון של פעולה אזרחית בינ”ל.
  כמה איראן השקיעה בחיזבאללה- וכמה עולה לנו להיערך מולו ולהילחם בו?
  כמה כסף טורקיה שמה על המשט- וכמה נזק הוא עשה לנו?

 4. השמאל שאיבד כוחו בכנסת העתיק פעילותו לבג״צ ומשם מנהל את הפעילות הפוליטית שלו הגיב:

  ולמה ישראל מתירה את זה. המדינה מרשה לכל גורם עויין לעשות בנו כבתוך שלה ומפחדת מהצל של עצמה. חוק סוכן זר במתכונת האמריקנית ומיד כמו גם חיסול בג״צ במתכונתו הנוכחית בה השמאלנים האלה בוחרים עצמם בעצמם באמצעות ועדת דילים מסריחים ואפלים כאשר בג״צ הוא המגן על כל הפעילות השטנית הזו נגד ישראל בתוך קרביה. דרוש מנהיג אמיץ שיחסל את כל זה ללא מורא ופחד כמו שכתוב ומצווה: אל תירא עבדי יעקב.

 5. ישראל הולכת על ביצים במגעיה עם טורקיה. לעומת זאת לטורקיה אין בעיה להיות אגרסיבית שלילית נגדד ישראל.
  הגיע הזמן להסיר את הכפפות. להכיר רישמית ופומבית בטבח הטורקים בארמנים. להושיט עזרה באופן גלוי כולל נשק לכורדים. להראות לרודן הטורקי מהיכן משתין הדג.

 6. למה הכסף הטורקי? זה כסף שביבי העביר לטורקים כהבעת תודה על תמיכת סולטנם בטרור הפלסטינאצי.
  כמו גם כסף שמועבר לרשעות הפלסטינית משמש למימון הרוצחים הפלסטינאציים.

 7. המימון האסלאמי לחברה המוסלמית בארץ נועד לבדל את המוסלמים ולהקצין את יחסיהם עם היהודים השנואים ושלא יקבלו עליהם המוסלמים את הריבונות של המדינה היהודית והכל באצטלה דתית מבית היוצר של הוואהבים שלאורך זמן עלולה בהחלט ליצור פצצת זמן שתעלה לנו היהודים בדמים רבים תרתי משמע ועל כנסת ישראל לפעול בשיתוף גורמי הביטחון לנתק את ההסתה הגלויה הזאת ואת מימונה ללא שום סנטימנטים “דמוקרטיים” מזויפים מדובר בחיי אדם וכבר ראינו לא מעט פעמים את תוצאות החינוך לאסלאמיזציה טהרנית הן בעזה ויו”ש ואת פרי הבאושים הזה שאף מורגש באירופה ומאיים להתפשט לארה”ב ולצפון אמריקה מדובר בתנועות משיחיות טהרניות אסלאמיות שהמטרה מקדשת את האמצעים ובזאת סכנתה ואל לה לישראל לגלגל עיניים כלא רואה ושומעת ולהתעלם בנגב העוינות וההסתה כבר מאוד מורגשות לחסום את הרוע בעודו באיבו למרות אי הנוחות הכלכלית שבדבר