הישג לימין בגרמניה: מרקל מתחזקת והליברלים עולים

ניצחון מפתיע למפלגתה של מרקל בבחירות מחוזיות חשובות שהתקיימו היום בגרמניה, בזמן שמפלגות השמאל נחלו תבוסה. האם הקנצלרית סוללת את דרכה לכהונה רביעית?

מרקל. צילום: European People's Party CC BY 2.0 via flickr

מהלומה פוליטית כבדה לשמאל הגרמני: בבחירות שנערכו היום (ראשון) במדינת נורדריין־ווסטפליה, מדינת המחוז המאוכלסת ביותר בגרמניה והנחשבת מעוז של הסוציאל־דמוקרטים (SPD), ניצחה בניגוד לכל התחזיות מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל – המפלגה השמרנית הנוצרית־דמוקרטית.

המפלגה הסוציאל־דמוקרטית שעמדה בראש הממשלה המחוזית היוצאת, ושותפתה לשלטון מפלגת ‘הירוקים’, איבדו באופן משמעותי מכוחן. גם מפלגת השמאל הקיצוני, ‘די לינקה’, נחלשה וספק אם תעבור את אחוז החסימה. ראש ממשלת נורדריין־ווסטפליה המודחת, הנלורה קראפט, שעד לאחרונה נחשבה מועמדת להנהיג בעתיד את המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, הודיעה מיד עם היוודע התוצאות על פרישתה מכל תפקידיה במפלגה. בכך מאבדים הסוציאל־דמוקרטים פוליטיקאית שהייתה עשויה להיבחר כמנהיגה הראשונה של מפלגתם.

התבוסה בבחירות בנורדריין־ווסטפליה היא ההפסד השלישי ברציפות של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית בבחירות מחוזיות בחודשיים האחרונים. קדמו לה הפסדים בבחירות במדינות המחוז סארלאנד ושלזוויג־הולשטיין, שגם בהן ניצחה מפלגתה של מרקל.

אם לפני כמה שבועות היה נראה שמינויו של נשיא הפרלמנט האירופי לשעבר מרטין שולץ, כמנהיגה החדש של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית ומועמדה למשרת הקנצלר בבחירות הכלליות שייערכו בספטמבר, מפיח רוח חדשה במפרשי ה־SPD, מחזיר לשורות המפלגה מצביעים רבים ומציב בספק את בחירתה מחדש של מרקל – תוצאות הבחירות המקומיות מצביעות על התחזקות מעמדם של מרקל והשמרנים.

מעבר לכך, תוצאות הבחירות בנורדריין־ווסטפליה מהוות התחזקות משמעותית של מחנה הימין. שכן, במקביל לניצחון המפלגה הנוצרית־דמוקרטית, הכפילה המפלגה הליברלית – שותפתה הקואליציונית האידאלית של מרקל – את כוחה בפרלמנט המחוזי והשיגה 12% מקולות הבוחרים. המפלגה הליברלית נחשבה באופן מסורתי לשון מאזניים פוליטית בגרמניה, אך בבחירות הכלליות לפני ארבע שנים יצאה משורות הבונדסטאג, לאחר שבמפתיע ולראשונה בתולדותיה לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה הגבוה (5%). עתה היא הצליחה להשתקם תחת הנהגה חדשה, ורשמה שורה של הישגים בבחירות מחוזיות.

סקרי דעת הקהל חוזים כמעט בוודאות את חזרתה של המפלגה הליברלית לבונדסטאג בבחירות הכלליות בספטמבר. התוצאה שהליברלים ישיגו בבחירות לבונדסטאג תשפיע באופן מהותי על יכולתה של מרקל להרכיב ממשלת ימין, כשם שהתוצאה שהשיגו היום עשויה לאפשר הקמת ממשלת ימין בנורדריין־ווסטפליה – אם תתממש התחזית שלפיה השמאל הקיצוני לא יצליח לעבור את אחוז החסימה.

מפלגת הימין החדש, ״אלטרנטיבה לגרמניה״, שאינה נתפסת כלל על ידי השמרנים כשותפה קואליציונית במישור הפדרלי והמחוזי, תהיה מיוצגת לראשונה בפרלמנט המחוזי של נורדריין־ווסטפליה היושב בדיסלדורף, לאחר שהשיגה יותר מ־7% מקולות הבוחרים. העומד בראש רשימת ״האלטרטיבה״ בנורדריין־ווסטפליה הוא מקוס פרצל, בעלה השני, הטרי, של מנהיגת המפלגה פראוקה פטרי, המכהן כבר כציר מטעם המפלגה בפרלמנט האירופי. לנוכח מאבקי הכוחות בין מחנות רעיוניים יריבים שפגמו בשבועות האחרונים באחדותה של ״האלטרנטיבה״, נחשבת תוצאת הבחירות של מפלגת הימין החדש כהישג משמעותי.

כל מפלגות הימין השיגו יותר מ־50% מכלל קולות הבוחרים במדינת מחוז שנחשבת ל״אדומה״, בשל היותה אזור מתועש. התוצאה הזו מפריכה את הסברי הנהגת המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, שלפיהם מניעי ההצבעה היו מקומיים ואינם קשורים לפוליטיקה הלאומית, ולכן אין התוצאות המחוזיות מצביעות על תבוסה ודאית בבחירות הכלליות הקרובות. בניגןד לאמירות הללו, משאל שקיימה במקביל לבחירות תחנת הטלוויזיה הציבורית ARD העלה שמניעי ההצבעה של תושבי נורדריין־ווסטפליה, שהגיעו במספרים גדולים לקלפיות יותר מהבחירות הקודמות לפני חמש שנים, היו בעיקרם לאומיים, ובראשם המצב הפוליטי העולמי והרצון לחזק את הנהגתה של מרקל הנתפסת כשקולה ואחראית, מול מנהיגים כטראמפ, פוטין וארדואן.

שרשרת הניצחונות בבחירות המחוזיות האחרונות, נראית כסוללת את דרכה של מרקל לתקופת כהונה רביעית. ראש הממשלה הבא של נורדריין־ווסטפליה, ארמין לאשט, נחשב לאחד מנאמניה של מרקל בהנהגת הנוצרים־דמוקרטים. מרקל חיזקה היום מחדש את אחיזתה בראשות מפלגתה, לאחר חודשים שבהם היה נראה שהקריירה הפוליטית שלה עומדת בפני סיומה. כעת מתחילה מבחינתה מערכת הבחירות הכללית האמיתית.

לנוכח תבוסת הסוציאל־דמוקרטים, תהיה המפלגה הזו חייבת לערוך בירור פנימי מעמיק. בבירור הזה תעלה גם השאלה האם העימות שיזם שר החוץ וחבר המפלגה, זיגמר גבריאל, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, במטרה לחזק את כוחה של מפלגתו, לא גרם לנזק משמעותי – גם ליחסי החוץ של גרמניה. השאלה היא אם הסוציאל־דמוקרטים הגרמנים מסוגלים להתמודד בכנות עם שאלות מעין אלה, או שמא הם ימשיכו לטאטא את ההתנהגות הבעייתית שלהם אל מתחת לשטיח, ובכך ימשיכו להביא לגסיסתה של המפלגה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. מרקל? שמרנית?!

  הרי זו האישה שאשמה יותר מכל אדם אחר בהצפת אירופה במהגרים ועקב כך אחראית באופן ישיר לנזק העצום שנגרם וממשיך להגרם לא רק לגרמניה אלא לכל אירופה ובעקיפין לישראל, לדוג׳:
  1) נזק עצום למעמד הביניים עקב השתת מדיניות ״אני פליט תנו לי כסף/בית״
  2) עלייה חסרת תקדים בפשיעה ויצירת מעמדות של ״חסינים מביקורת או העמדה לדין״ עקב צבע עור/דת, תוך מאמץ משולב של כל הגורמים הממשלתיים לכסת״ח את הנ״ל.
  3) התחזקות הפאשיזם השמאלי באוניברסיטאות/תקשורת/רשתות חברתיות שהוא תוצאה של הדיסוננס הקוגניטיבי ונסיון הסתרת מימדי הנזק שנגרם מהגירה.

  מרקל אולי לא שמאל כמו שולץ (שגם אותו ניסיתם למכור לנו כאן, אגב) אבל לקרוא לה שמרנית זו פיקציה שרק מי שמחובר באינפוזיה לMSM האירופאי יכול להזות.

  1. ואתה שוכח את הנזק הגדול ביותר: עוד כמה שנים שבמקום מסוים בעולם באמת ייוצרו פליטים שזקוקים למקלט כי נשקפת לחייהם סכנה גדולה בארצם לא יהיה להם לאן להימלט כי המכסות נתמלאו במהגרי עבודה.

 2. מה אתם דואגים לגרמניה כל כך, אני מייחל ליום שכל הפליטים יתרכזו בתחום גרמניה והמדינות השכנות יבנו חומה כדי למנוע זליגה אליהם.
  תפסיקו ללקק את הרוצחים הנתיבים ביותר

 3. מנהיגת אימפרית הרשע הידועה בשם “האיחוד האירופי” היא ימנית?
  למה? כי היא מכריזה על עצמה ככזו?
  כי יחסית לקומוניסטים-לייט של אירופה היא ב”ימין”?

  זה מסוג הדברים שמאפשרים לשמאל עד היום להדביק על הימין את הנאצים למרות שמפלגת הפועלים הסוציאליסטית לאומית הייתה שמאל למופת.
  אז גם עכשיו מדביקים על הגרמני התורן שמחרב את אירופה את התווית “ימין”?

  לאתר הזה יש הרבה כתבות מוזרות בזמן האחרון.

  1. “מפלגת הפועלים הסוציאליסטית לאומית הייתה שמאל למופת”- אתה מאמין למה שכתבת? הנאציזם, יחד עם הפאשיזם, לסוגיו נתפו תמיד כחלק הימיני של המפה הפוליטית. בבחירות ב33 הנאצים התמודדו מול מפלגות מרכז ושמאל, ואחרי שעלו לשלטון רדפו באופן שיטתי וטיהרו את אנשי השמאל במדינה. עיקרון השוויון, בשמו נעשו כל הפשעים של השמאל, נעדר כמובן באופן מוחלט מהאידיאולוגיה הנאצית, מה גם שהיום ברור שהניאו-נאצים מזדהים חד משמעית עם הימין הקיצוני.
   לאידיאולוגיה השמאלנית יש היסטוריה ארוכה ומדממת של מעשים הגרועים כמו (יהיו שיגידו אף יותר) ממעשי הנאצים- ההולודומור, הגולאגים, הקפיצה-הגדולה בסין, הח’מאר רוז’ בקמבודיה ועוד רבים ומזעזעים. לא צריך להדביק לה גם את פשעי הרייך השלישי.

  2. מאפיה שמאלנית אחת רדפיה מאפיה שמאלנית אחרת, נו אז? זה הטיעון שלך?
   לפי ההגיון שלך הדמוקרטים בארה”ב דוגלים בעליונות לבנה כי הKKK הוקם במקור ע”י דמוקרטים.

   מה היה “ימני” בגרמניה הנאצית? אילו עקרונות של הימין אתה מזהה בגרמניה הנאצית?
   מאיין קאמפ נשמע כמו המניפסט הקומוניסטי רק שהאויב הנפשע שיש להשמיד הפך להיות יהודים במקום קפיטליסטים ובמקום מלחמת מעמדות יש מלחמת גזעים.
   היטלר שאף לאחד את העמים הארים תחת רייך אחד כמו השאיפות הדומות לאחד את פועלי כל העולם.
   וזה רק ברמה האידיאולוגית, קח את מדיניות הפנים והתעמולה של היטלר ותמצא דימיון מפחיד בינן לבין השמאל.

   כמו שאמרתי, מאפיה שמאלנית אחת מול מאפיה שמאלנית אחרת.

  3. “מאפיה שמאלנית רדפה מאפיה שמאלנית” לפי היגיון הברזל הזה, גם מלחמת האזרחים בספרד הייתה בין שמאלנים לשמאלנים..
   “איזה עקרונות של הימין אתה מזהה בגרמניה”- לא ימניים, ימניים קיצוניים: שלטון טוטליטרי, אלימות שילטונית, לאומנות ותפיסה לפיה האומה מעל הכל. כאמור, לא בכדי בימין הקיצוני באירופה ובארה”ב היום מהלל את הרייך השלישי.

 4. מרקל היא ימין כמו שאש”ף הם שמאל כמו שחמאס הם מתונים. אחרי הכל, יחסית לדע”אש, שעורפים ראשים ומיסדו את הסחר בשפחות מין, החמאסניקים “רק” יורים באנשים ברחובות וזורקים מתנגדים פוליטיים מחלונות גבוהים.

 5. מרקל זה ימין ?
  היא הרבה יותר שמאלנית מלנין.
  גם השמרנים באנגליה הם שמאל רדיקלי.
  גם צרפת (לה פן היא שמאל קיצוני)
  הרפובליקנים או הליכוד הם בכלל בדיחה.
  גם בדרום אמריקה הימין הוא שמאל בתחפושת.ימין
  יש אצל המוסלמים ואולי במזרח אירופה.