הבלוף מאחורי ה-BDS העולמי

תנועת החרם נגד ישראל מתבססת על קבוצת ישראלים יורדים, ששולחים הודעות לעיתונות ומייצרים הד תקשורתי. עכשיו הם ניסו לנכס לעצמם את הדירוג הנמוך של נציג ישראל לאירוויזיון

נציג ישראל לאירוויזיון, אימרי זיו. צילום מסך

זמן קצר ביותר לאחר שהתברר לפנות בוקר דירוגו המאכזב של השיר הישראלי בתחרות האירוויזיון, הגיעה לתיבת הדואר האלקטרוני שלי ושל עיתונאים ישראלים רבים אחרים ההודעה הבאה: “פעילי ה-BDS באירופה מביעים שביעות רצון מהמקום הנמוך שקיבל השיר הישראלי באירוויזיון. מבטיחים: ‘בשנה הבאה יהיה מסע מאורגן ושיטתי נגד השיר של הכיבוש והאפרטהייד. יהיו ועדי פעולה בכל ארץ אירופית בנפרד ותיאום כלל אירופי, פרסומים בתקשורת הממוסדת ובתקשורת החברתית, ופניות אל איגודים מקצועיים, ארגוני סטודנטים וארגוני חברה אזרחית שיגייסו את חבריהם לתת אפס נקודות לשיר של האפרטהייד הישראלי'”.

מדובר, כמובן, בשטות מוחלטת. פייק ניוז טהור, שיוצר במוחם החולני והקודח של קומץ פעילים ישראלים אנטי־ישראליים, חדורי שנאה עצמית ומלאי יצר הרס, שבשיטות תעמולה הנהוגות בקרב גופי טרור שמאליים מנסים להפעיל לוחמה פסיכולוגית המונית ולנכס לעצמם הישגים דמיוניים. המיקום הנמוך של ישראל בשלב הגמר של האירוויזיון נובע מסיבות מקצועיות לחלוטין: התמודדות מול מבחר שירים טובים, איכותיים וקליטים, ביצוע ווקאלי לא מאוד מוצלח למרות ההופעה המושלמת, כשל מערכתי בעבודת היח״צ התקשורתית מול העיתונות, ושיבוץ השיר מיד בתחילת המופע. אבל, חשוב להתעכב על ״קמפיין ה־BDS” נגד ישראל באירוויזיון, כדי לחשוף את שיטות הפעולה של יוזמי החרם הישראליים נגד ישראל.

קמפיין ה”אפס נקודות לישראל״ החל ביום רביעי האחרון, שעות ספורות לפני שאימרי זיו – נציג ישראל לאירוויזיון שנערך השנה בקייב, בירת אוקראינה – עלה לחזרה הכללית, לקראת הופעתו בחצי הגמר של תחרות הזמר האירופית. נראה שרק אז גילו פעילי ה־BDS הישראלים את הפוטנציאל התקשורתי העצום הטמון בתחרות הזמר האירופית. פעיל השמאל הרדיקלי הישראלי, אדם קלר, שיגר מייל לעשרות עיתונאים ישראליים, שבכותרתו נאמר: ״פעילי ה-BDS באירופה מנהלים מסע: “תנו אפס נקודות לשיר הישראלי באירוויזיון” / “זהו שיר של אפרטהייד ושל דיכוי נגד הפלסטינים, אל תתנו לו אף נקודה” / “בהצבעה באירויזיון, אירופה צריכה לתת סטירת לחי לאפרטהייד הישראלי ולהביע תמיכה בשובתי הרעב הפלסטינים”/ “הזמר אימרי זיו בידר חיילים ישראלים אשר דיכאו והרגו פלסטינים”.

דרוש מוח חולני במיוחד כדי לקבוע ששירו של אימרי, “I feel alive”, הוא שיר של ״אפרטהייד ודיכוי״, ולהאשים אותו ב״בידור חיילים ישראלים שדיכאו והרגו פלסטינים״. לנקודה זו של המחלה הנפשית נחזור בשלב מאוחר יותר. תחילה חשוב יותר להבין את שיטת הפעולה של אותה קבוצת ישראלים, שהמציאה את החרם על ישראל, הנחילה אותו לפלסטינים, ועושה כל שביכולתה כדי להפוך את החרמתה של ישראל לתנועה בינלאומית.

עשרות לייקים, הודעות בעברית

איני מכיר אישית את אדם קלר, אבל הוא דואג לשלוח לי, כמו לעיתונאים ישראלים רבים, הודעות תכופות על פעילויות ה־BDS השונות – ממאבק להשעיית ישראל משורות פיפ״א, עבור בהחרמת אוניברסיטת אריאל, וכעת מבצע ״אפס נקודות לישראל באירוויזיון״. לכאורה היוזמות הללו מתמקדות במתנחלים, ״אויבי האנושות״, ובהתנחלויות שהן ״המכשול היחיד לשלום במזרח התיכון”. אבל, כידוע, מטרתם המוצהרת של אנשי ה־BDS היא חיסולה של מדינת ישראל כמדינת לאום יהודית, והקמתה של ״מדינת ילידים״ פלסטינית מנהר הירדן ועד הים התיכון.

שיטת הפעולה של קלר וחבריו פשוטה: באמצעות מיילים, שמנפחים יוזמות אנטי־ישראליות לממדים חסרי כל פרופורציות לעומת גודלן האמיתי, מבקשים פעילי ה־BDS הישראלים לייצר בועה תקשורתית. הם יודעים היטב שבמציאות התקשורתית הקיימת כיום בישראל – תחרות חסרת כללים ואתיקה – המידע שהם מפיצים יהפוך במהירות לכותרת, שתייצר דיון תקשורתי ובעקבותיו שיח ציבורי. יש בתקשורת הישראלית עיתונאים ששמחים לקדם את היוזמות של קלר וחבריו, מתוך שותפות רעיונית ורצון להפוך את ההתנגדות לציונות ולמדינת הלאום היהודית לנושא לגיטימי ומובן מאליו בקרב הזרם המרכזי בחברה הישראלית. לצדם יש גם עיתונאים שלא ממש מבינים מה הם עושים, וצריכים להצדיק את משכורתם באמצעות אספקת כותרות. תוך כמה שעות, ״הסיפור״ – כלומר ההודעה לתקשורת של קלר, יהפוך לנחלת הכלל וייחרת במודעותם של צרכני החדשות בארץ. הפעם, צריך לומר, זה לא ממש הצליח, והדיווח בתקשורת הישראלית על קריאות החרם נגד אימרי זיו היה מינורי עד אפסי, אבל במקרים אחרים השיטה הזו בהחלט עובדת.

שימו לב ללשון הודעתו הראשונה של אדם קלר: ״בימים האחרונים החלו פעילים פרו-פלסטינים בארצות שונות באירופה, המשתתפים בתנועת ה-BDS, לנהל מסע בקריאה ׳אפס נקודות לשיר של האפרטהייד הישראלי באירויזיון!׳ הפעילים, בין השאר בבריטניה, אירלנד, הולנד, ספרד וארצות סקנדינביה – קוראים לאזרחים בארצותיהם להשתתף באופן פעיל בהצבעה בתחרות האירויזיון, לדרג את יתר השירים לפי טעמם האישי אך להקפיד לתת ׳אפס נקודות׳ לשיר הישראלי. ׳אפילו אם יגיע מישראל שיר יפיפה, אל תתפתו לתת לו אפילו נקודה אחת – היופי הזה נועד להסתיר כיעור מתועב, את הכיעור של האפרטהייד הישראלי אשר מדכא ורומס את הפלסטינים׳, נאמר בדף מיוחד שנפתח בפייסבוק לצורך המסע הזה, ובו מופיעה תמונה של במת תחרות האירוויזיון כאשר מאחוריה עומד חייל ישראלי היורה במפגין פלסטיני״.

מי הם אותם פעילים פרו־פלסטינים במדינות אירופה השונות, ומה מספרם המדויק? דף הפייסבוק המצוין בהודעה זכה לכמה עשרות לייקים בלבד, ובאופן מפתיע ביותר רוב ההודעות בו נפתחות בעברית.

גורם שעוקב מקרוב אחר פעולות ה־BDS באירופה קובע נחרצות: ״מי שמארגן את פעולות החרם הללו באירופה הם ישראלים היושבים בכמה בירות מרכזיות – ברלין, לונדון ופריז – ומשם הם עובדים באופן שמזכיר מבצע צבאי חשאי ומורכב, כדי להפעיל גורמים אחרים נגד מדינת ישראל. הם שומרים על סודיות מוחלטת, והרישות ביניהם נעלם מהעין. הם קוראים בעיתונות הישראלית על אירועים או מופעים צפויים של אמנים זרים בישראל או כאלה שישראל נוטלת בהם חלק, ונכנסים לפעולת סיכול. במקרה של האירוויזיון, הם קראו על ההופעה של אימרי והחלו לארגן פעולה באופן מרוכז. הפעילים הישראלים האנטי-ישראלים מחלקים ביניהם עבודה בהתאם לכישוריהם, קשריהם וארצות מגוריהם. הם מנסחים ומעצבים הודעות, מודעות וכרזות, שולחים מכתבים, מחתימים על עצומות, כדי ליירט את ההופעה בישראל או את ההשתתפות הישראלית. הם משתמשים בטרמינולוגיה של ׳זכויות אדם׳ ו׳מאבק בכיבוש׳, אבל המטרה היא לייצר לחץ בינלאומי שיביא את ישראל לוותר על קיומה כמדינה יהודית. הם מעמידים בסימן שאלה את עצם קיומה של ישראל ולא מדברים על חזרה לגבולות 67׳, ולא בוחלים בכל אמצעי לקידום אמונתם״.

התקרבנות אופיינית

איך פועלת המניפולציה הלשונית הזו? הבה נחזור אל הודעתו של אדם קלר: ״באמצעות ההצבעה באירוויזיון, האירופים צריכים לתת לאפרטהייד הישראלי סטירת לחי מצלצלת ולהעביר מסר ברור שאנחנו לא רוצים את האפרטהייד הנבזה הזה בתחרות שלנו. ישראל היא לא מדינה אירופית ובכל זאת כבר הרבה שנים היא משתתפת בתחרות האירוויזיון, בעוד שאת הפלסטינים ויתר הערבים לא מזמינים להשתתף. זאת גזענות (גם אוסטרליה משתתפת באירוויזיון, מבלי שהדבר יעורר דיון על זכויות האבוריג׳ינים ומדינות ערב מסרבות להשתתף באירוויזיון בגלל נוכחותה של ישראל ולא להפך, א.ב.). כמו כן טוענים פעילי ה־BDS האירופים כי הזמר אימרי זיו שמייצג את ישראל בתחרות השנה החל את דרכו בלהקה צבאית של צה”ל, וכך גם חובי סטאר שהופיע מטעם ישראל בשנה שעברה ועוד זמרים ישראלים שהופיעו בעבר באירוויזיון. ׳ישראל שולחת לאירוויזיון זמרים אשר מבדרים את חיילי צבא הכיבוש הישראלי. אלה זמרים אשר מבדרים ומעלים את המוראל לחיילים אשר תפקידם לדכא פלסטינים ולהרוג פלסטינים ולגזול מהפלסטינים אדמה ולהקים עליה התנחלויות. אנחנו לא רוצים לראות את הזמרים המתועבים האלה על המסכים אצלנו באירופה!”.

ולסיום, כדי שחלילה לא נחשוד בכשרים, מציינת ההודעה לעיתונות: ״לדברי הפעילים האירופים, יש גם קבוצה של אזרחים ישראלים התומכים בפעולתם נגד השיר הישראלי באירוויזיון, אך הם מעדיפים שלא לחשוף את זהותם מחשש שיפגעו בידי השלטונות בישראל או באלימות של אנשי הימין הקיצוני״. הנה ההתקרבנות האופיינית לשמאל הרדיקלי בישראל: כידוע לכולנו, התנגדות להשתתפות ישראל באירוויזיון מחייבת לפעול במחתרתיות מוחלטת, מחשש שמא משטר הדיכוי והעריצות הציוני הנורא יתנכל לפעילי האופוזיציה המוזיקלית ויעמיד בסכנה את חייהם תוך שיגור סוכניו, אנשי הימין הקיצוני, לפעולות חיסול. הרשו לי להניח שגם כותב שורות אלה נתפס בעיני ״מחתרת גוש שלום״ כשליח של ״המשטר הישראלי״, וחלק מאיזו קונספירציה דמיונית וחולנית של סתימת פיות מאורגנת. אותם פעילי ״מחתרת״ יכולים להמציא פנטזיות ככל העולה על רוחם, אך מי שמעז להביע עליהם ביקורת מתויג מיד כ״פשיסט״, ״מקרתיסט״ וכמובן ״נאצי״.

אדם קלר, ממקימי התנועה הקיצונית ״גוש שלום״ ודוברה, מוצג בוויקיפדיה כ״בנם של ניצולי שואה״. התואר הזה אמור להעמיד אותו מחוץ לכל קטגוריה של ביקורת אפשרית. אם הוא בנם של ניצולי שואה, הרי שהוא המטיף בשער האולטימטיבי. הוא נהנה מהילת קדושה, בעיקר מחוץ לגבולותיה של ישראל, כי הוא הרי יודע כמה היהודים סבלו ולכן יש לו רגישות מולדת למה שליהודים אסור לעשות. השימוש בתואר ״בנם של ניצולי שואה״ בהקשר של ביקורת על ישראל יוצר בעיני רבים השוואה בין ישראל לגרמניה הנאצית. כך מנציחים קורבניות עצמית. אחרי שההורים סבלו מהנאצים, הבן סובל מ״היודו־נאצים״. יש לא מעט ישראלים שבעזרת קורבניות מעין זו – בעיקר בגרמניה, אך לא רק – מגייסים לא מעט כספים לצרכים כאלו ואחרים.

האירוויזיון חשוב לישראל

איך מתייחסים לפרובוקציות התקשורתיות הללו של אנשי ה-BDS? לכאורה, כתיבה עליהן רק משרתת את מטרותיהם של הישראלים האנטי־ישראלים, המתפרנסים מהפרחת הבועות הללו. מנגד, התעלמות מדרכי פעולתם הנלוזות מאפשרת לפעילים אלו – בעזרת ידידיהם הלא מעטים בתקשורת הישראלית – מאפשרת להם להחדיר את האידאולוגיה שלהם לשיח הציבורי בישראל ובכך להעניק לה לגיטימיות מחוץ לגבולות המדינה. לא נותר אלא לעשות הכול כדי לחשוף את אופייה האמיתי של הפרובוקציה.

״מדובר בישראלים חרוצים מאוד, שמתחברים לכל מיני קבוצות אנטי־ישראליות וגם אנטישמיות”, אומר הגורם העוקב אחר פעולות ה־BDS. “הם מאוד יצירתיים, והם אלו שעומדים מאחורי רוב יוזמות החרם. בדיעבד, המלחמה של הישראלים האנטי־ישראלים איננה אידאולוגית אלא פסיכולוגית. מדובר בתופעה מיוחדת ביותר של שנאה עצמית. זו עבודת הרס וחורבן לשמה״.

פעילי ה-BDS הבינו נקודה שרבים בישראל נוטים בשנים האחרונות להמעיט בחשיבותב: תרומת השתתפותה של ישראל באירוויזיון למאבק בדה־לגיטימציה השיטתית שנעשית לישראל ברחבי אירופה. האירוויזיון נותן לישראל בימה להציג את עצמה כפי שהיא: מדינה יצירתית, דינמית ומלאת חיים ושמחה – הרחק מהתדמית הצבאית־לאומנית־פנאטית שכלי תקשורת, פוליטיקאים ונציגי ארגונים רבים מדי מדביקים מדי יום לישראל. לא עימות, אלא נורמליות. זוהי גם ישראל שאירופאים רבים מבקשים להתחבר אליה, בין היתר כאלה שמכירים מקרוב את ישראל ואינם מאמינים יותר לדיווחי התקשורת בארצותיהם.

בשלוש השנים האחרונות הפריך שיתוף פעולה המוצלח בין רשות השידור ל״קשת״ את הטענות בדבר הצבעה פוליטית שדוחקת את ישראל לשולי התחרות, והוכיח כי כשישראל מתאמצת למצוא שירים הולמים הם עולים לגמר והופכים ללהיטים, כמו בעבר. בשנתיים האחרונות, בזכות יוזמה פרטית של המפיקה טלי אשכולי, הוזמנו עשרות ממשתתפי האירוויזיון לאירוע קדם־תחרות, Israel Calling, ששילב הופעות וכן חשיפה של ישראל, נופיה ואנשיה באמצעות הזמרים והזמרות לאוהדיהם הרבים ברחבי אירופה. משרדים ממשלתיים ועירוניים השכילו להבין מבעוד מועד את הפוטנציאל הטמון בחשיפה זו ואפשרו כספית את קיומה.

יש לקוות שהעשייה הברוכה הזו והתמיכה בה יימשכו בשנים הבאות, משום שזו התשובה הנכונה ל־BDS: לחשוף את התרמית, השנאה והכיעור של יוזמי החרם, ולהשקיע בהעברת מסרי אמת חיוביים על ישראל לאירופה ולעולם.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

13 תגובות למאמר

 1. זה פתרון קל מדי לומר שהבידיאס הוא מלאכת ידיהם של ישראלים לשעבר. הרוח החיה מאחורי התנועה הגזענית והאנטישמית הזאת מורכבת משונאי ישראל רבים וקבוצות אנטישמיות רבות.
  ובקשר לתחרות האירוזיון השירים הם ממילא לא בשפות המדינות השונות אלא באנגלית, ואת התזמורת החליפה מוזיקה אלקטרונית, והתחרות הזאת שהייתה מקסימה ומלבבת עד בערך לפני עשור הפכה להיות סתם בטעם רע. ממש שמחתי לשמוע בשלב חלוקת הנקודות אתמול את עופר נחשון מודיע במיומנות, נימוס, חמימות ורהיטות שישראל שזכתה שלוש פעמים בתחרות עם השירים אבניבי,הללויה,דיוה כנראה לא תשלח נציגים בשנה הבאה.

 2. כל הכבוד אלדד בק עלה והצלח צריך לדאוג שהדעות של האנשים המתועבים האלה לא יראו אור יום אם זאת זה עדיין מאוד מוזר שישראל הגיע רק למקום ה 23 באירוויזיון האחרון אחרי שבחצי הגמר הגענו למקום ההרבה יותר מרק מכובד מקום שלישי עם 207 נקודות, אולי הBDS כן הצליח במשהו לצערי.
  בכל מקרה כל הכבוד לאימרי על העבודה המצויינת בהצלחה בהמשך אולי שנה הבאה ילך יותר טוב.

  1. גם את זה אפשר להסביר באיכות הופעה פחות טובה . ובסדר השמעה(שים לב שגם פולין שהצליחה מאד בחצי גמר סיימה 22 בגמר)

 3. נאחל להם בהצלחה והלוואי וישראל לא תשתתף באירוביזיון הזה יותר לעולם

 4. אדם קלר חי בחולון.
  אלדד בק חי בברלין.
  רק אומר…

  1. נכון מוזר? חי בחולון ושונא ישראל…

 5. לקומץ הפעילים האלה יש שמות ושמות משפחה. ויש להם משפחה בישראל. קצת שיימינג נראה שיועיל כאן מאוד.

 6. מאז ומתמיד היו בינינו יהודונים ללקקנים חנפנים בלי גאווה יהודית ושכחו שאנו היהודים סבלנו מאפליה אכזרית וגזענית. לדוגמא, נתורי קרתא שבאו להתחנף בטהרן. לגבי האפליה, צאו לראות בימי חמישי בערב איך מקבלים את האזרחים הערביים בכל מקומות הבלוי ביחד איתנו. הם לא מרגישים שם אפליה. יש הרבה דוגמאות שאין אפליה ורצח כפי שמתארה BDS מקווה שלא ישכחו מה קרה למרגלי יהושוע שהוציאו את דיבת הארץ.

  1. תגובה לעופר
   לא ברור אם אתה מתבדח, אבל אם אתה מכוון לכך, אתה יהודון קטן ועלוב

 7. אדם קלר הוא בנה של חווה שהיתה מורתי בתיכון ולמיטב ידיעתי אינה ניצולת שואה. איני לא יודע בקשר לאביו שלא היתה לו נוכחות של ממש בחיי המשפחה.
  חווה היתה פעילה שנים ב”נשים בשחור ” והתפוח לא נפל רחוק מהעץ.
  בלי קשר היא היתה מורה מעולה ולפחות בזמני לא הרגשנו את דיעותיה הפוליטיות.

 8. קודם כל שיר ישראלי היה מתחת מכל בקורת. זה היה נדוש עפרורי . נראה כי פארדיה ובנוסף זמר כל הזמן זייף. דבר שני. תרדו מין העץ. לעולם איכפת מישראל. שרוליקים של בדס לא מבינים את זה כי הם רוצים בכל מחיר לעשות קארירה ושיטה טובה להיות קוץ בתחת בתיקווה שיקנו אותכה. ככה למשל צ’רצ’יל עשה קארירה ושטייניץ בישראל. הם לא שוני עצמי. הם אוהבי עצמי. פתרון פשות. תחשפו גם שמות גם תמונות שלהם והם ייכנסו לפאניקה. עוד פעם. לעולם איכפת גם מישראל וגם חרות עמים אחרים וגם לדמוקאטיה. עולם היום גידוניסטי .

 9. כשאתה כותב “ישראלים פעילי ה bds ” צ”ל ” יהודים ישראלים….”.ללא ציון עובדת היותם יהודים של הנבלים הישראליים, חומרת הbds ופעילותו עלולים להתפס כמשהו רחוק מאיתנו ושולי.”מהרסייך
  ומחריבייך ממך ייצאו….” מקבלת משנה תוקף בציון הישראלים כיהודים.