מה קרה באום אל חיראן?

מדוע לא עצר יעקוב אבו אלקיעאן את רכבו, למרות ההתראות הברורות של השוטרים? משיחות עם בני משפחה עולה אפשרות מפתיעה שעשויה להסביר הכל. האם נמצא פתרון לתעלומה?

רכבו הירוי של יעקוב אבו אלקיעאן מפונה מהזירה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לפני כשבועיים שודר בתכנית ‘המקור’ תחקיר על אירועי אום אל-חיראן, בניסיון לשחזר את ההשתלשלות שהובילה למותם של השוטר רס”מ ארז עמדי לוי ז”ל ושל תושב הכפר יעקוב אבו-אלקיעאן שדרס אותו.

כפי שעולה מהתחקיר, נראה שמדובר בסיפור טרגי שהיה יכול להסתיים אחרת. השוטרים קראו ליעקוב לעצור כמה פעמים, ואף דפקו על רכבו כדי לגרום לו לעצור. אחיינו שהיה ברכב זוכר את הדפיקה בוודאות. רק לאחר שהנהג לא עצר למרות קריאותיהם של השוטרים, פתח אחד השוטרים באש לכיוון הרכב, מה שהוביל לנסיעה המהירה ולדריסתו של השוטר לוי.

נוכח התיאור הזה עולה שאלה מרכזית, שייתכן שבה טמון המפתח לכל האירוע: מדוע לא עצר יעקוב אבו אלקיעאן בהתאם להוראות השוטרים? מדוע המשיך לנסוע, אף שדרישת השוטרים לעצור הייתה ברורה לחלוטין?

השאלה מתעצמת לאור טענת השוטרים כי התנהגותו של יעקוב הייתה חריגה ויוצאת דופן. כפי שהסביר ל’מידה’ עורך הדין עופר ברטל, המייצג את השוטרים, “בשני הקילומטרים שהשוטרים רצו עד הבית הם עצרו הרבה מכוניות. חלק הסתובבו וחזרו, חלק עצרו ושוטרים אחרים טיפלו בהם. רק הוא לא נענה לקריאות שלהם. הוא התנהג ממש באופן חריג”. ברטל, שרואיין בהרחבה לתכנית ‘המקור’, קובל על כך שמידע זה לא הופיע בשידור.

מדוע אם כן, לא עצר יעקוב? ביום האירוע טענה המשטרה כי יעקוב תכנן באופן מודע לדרוס את השוטרים, ממניע לאומני. אך ככל שנמשכת החקירה נראה שגם במשטרה מבינים כי הסיפור שונה ומורכב יותר.

חידת הטלוויזיה הישנה

בימים האחרונים שוחחנו עם כמה מאחיו של יעקוב, המתגייסים היום לסייע לאלמנותיו ו-13 יתומיו. משיחותינו עולה מידע שעשוי להציע הסבר אלטרנטיבי לאירוע כולו. ראשית, מתברר כי ברכב היה סכום כסף גדול מאוד במזומן. בנוסף, כמעט כל מי ששוחחנו איתו העלה מיוזמתו פרט מידע נוסף: ברכב היו גם זהב וחפצים יקרי-ערך אחרים. קיומו של “זהב” ברכב חזר על עצמו אצל כמה מהמקורות, למרות שלא שאלנו אותם על כך אלא רק התעניַינו באופן כללי ברכוש שלקח עמו יעקוב.

“ידוע לי שיש הרבה כסף ברכב. ציוד, חליפות בגדים”, אמר ל’מידה’ האח חאמד אבו-אלקיעאן. לשאלתנו אם “היו גם חפצי ערך”, הוא השיב בחיוב: “זה בן אדם שעוזב בית והוא יודע שיהרסו לו. בוודאי במצב כזה בן אדם אם הוא יודע שיש לו זהב, כסף, דברים כאלה שווי ערך, הוא לא משאיר אותם”.

גם אח נוסף, אחמד, יודע על רכוש שהיה ברכב. “יש אנשים שדיברו על כסף. יש אנשים דיברו על זהב. אבל אני לא יודע את הפרטים, כמה מה”.

בסביבתו של ח”כ איימן עודה, שליווה את התושבים, משמיעים דברים דומים: “היו לו חפצים יקרי ערך. גם כסף, גם כל מיני דברים יקרי ערך”, אמרה לנו רעות מור, הדוברת של עודה. “אני לא יודעת בדיוק, אבל אני מבינה שהיה סכום כסף מכובד”. גורמים נוספים המקורבים למשפחה ידעו לחזור על אותם פרטים: ברכבו של יעקוב היו כנראה סכומי כסף גדולים ו”זהב”, בשווי כולל של מאות אלפי שקלים.

הרכוש המוסלק עשוי להסביר נקודה נוספת. בתחקיר ‘המקור’ מתראיין אחיינו של ההרוג, אוסמה אבו אלקיעאן, ששהה איתו בערב הקודם לאירוע ועזר לו להעמיס ציוד על הרכב. לדבריו, הם העבירו לרכב מחברות, ספרים ובגדים וגם “טלוויזיה ישנה”. זהו פרט מידע חריג. מדוע אדם שמציל את מעט רכושו מבית שהולך להיהרס, יתעכב לאסוף דווקא טלוויזיה ישנה? לא מדובר במסך מתקדם ויוקרתי, אלא בדגמים הישנים בעלי ה”בטן” העמוקה, שהם חסרי ערך בשוק כיום.

אוסמה מבין שיש כאן משהו חריג, והוא מנסה לגייס הסבר: “כנראה שהוא קנה אותה מזמן ושאהב אותה הרבה”, הוא אומר למצלמות בחיוך נבוך. לאוסמה הייתה סיבה טובה להתחמק ממתן תשובה: חלק מהגורמים ששוחחנו עמם מסבירים כי הזהב וחפצים יקרים אחרים הוסתרו בתוך הבטן הגדולה של הטלוויזיה הישנה, ומשום כך יעקוב התעקש לקחת אותה.

הבהלה לזהב

האם ייתכן שזו הסיבה להתנהגותו החריגה של יעקוב באותו לילה? האם ייתכן שבשל תכולת רכבו הוא חשש לעצור לבידוק וקיווה להתחמק מהשוטרים?

כמובן, אין שום דבר לא חוקי בבעלות על כסף וזהב. ובכל זאת, קיומם של כסף מזומן בסכומים גדולים ושל תכשיטים או מטילי זהב, היה עלול לעורר את חשדם של השוטרים ולהוביל לתסבוכת שממנה ניסה אבו אלקיעאן להתחמק.

אם האפשרות הזו נכונה, נוכל לשרטט את הרקע לאירועי אותו היום: יעקוב, המתגורר בבית קבע בעיירה חורה עם אשתו השנייה, חזר לביתו השני בכפר הלא-חוקי אום אל-חיראן כדי להציל את הרכוש שהוא הסתיר בו לפני שהשוטרים יבואו לבצע את צו הפינוי וההריסה. כאשר נתקל להפתעתו בשוטרים שקראו לו לעצור הוא נבהל, לא ענה לקריאותיהם, וניסה להתחמק ולחזור לביתו שבחורה בשלום, מבלי שיצטרך לעבור תשאול על הרכוש והזהב שברשותו.

השוטרים, שזיהו התנהגות חריגה ביחס לכלי הרכב האחרים באותו הלילה, התעקשו לעצור אותו. יעקוב המשיך לנסוע, והשוטרים פתחו בנוהל מעצר חשוד. לפי גרסת השוטרים, כפי שמציג אותה עורך דינם, בשלב מסוים החל יעקוב לסכן את חיי השוטרים, שנאלצו לקפוץ הצדה כדי להתחמק מפגיעת הרכב, מה שהעצים את האירוע וגרם לפתיחה באש לכיוון הרכב.

ככל שהשערה זו נכונה, היא מלמדת שהשוטרים לא פעלו עם “יד קלה על ההדק”, אלא אכן ניצבו מול אדם שנהג ברכבו באופן חריג, לא שעה לקריאותיהם ואף יצר בשלב מסוים סכנה לחייהם.

במענה לשאלתנו האם האפשרות שתוארה כאן נבדקת, השיבו במחלקה לחקירות שוטרים: “מבלי להתייחס לפרט כזה או אחר, מכלול הטענות והנושאים שעלו בפרשת אום אל חיראן מצויים בבדיקת מח״ש”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

23 תגובות למאמר

 1. יש מצב, בהחלט הפגין התנהגות מוזרה. אבל בכל מקום בארץ חוץ מכפר בדואי, האירוע הזה לא נגמר בחיים באזרח הרוג. שום מצב בעולם

  1. קשקשן. זה היה קורה בגל מקום בו יש חשש לפיגועים מכוונים בשוטרים ואזרחים !!!
   כנאמר בשוק: – “אכן לא כל הערבים טרורוסטים אבל כל הטרוריסטים ערבים”…

  2. כן, השוטרים יורים רק על נהג רק בדואי, שנוסע במהירות ישר לעברם, ומתעלם מקריאותיהם לעצור. בטח – שלא.

  3. בעל מקום בארץ חוץ מכפר בדואי הארוע לא היה נגמר בשוטר הרוג!!!

  4. כן זה ברור זה כפר ערבי עוין שהשתלט על שטחי מדינה ויש שם אוכלוסיה עוינת. לכן ,שם ,ההתנהגות היא שונה

  5. כי בשום מקום אחר אין סכנה שהנוסע הפרוע החליט לצאת למסע ג’יהאד. שום מקום בארץ.

 2. האם דבר כזה לא היה אמו להתגלות בחיפוש ברכב ? לאחר האירוע ? אם בוצע כזה חיפוש?

 3. שביר להניח שכאלו סכומים היו אמורים להימצא בחיפוש פשוט ברכב לאחר האירוע. ביחוד אם היה חשש לאירוע לאומני.

 4. מהרגע הראשון בני המשפחה דיברו שהוא לקח ברכבו כסף מזומן בכמות גדולה שהיה בבית המיועד להריסה ולכן אינו מחבל

 5. רק מחזק את הסברה שהוא לא מחבל, שארדן יצא אפס כשהכריז שהוא טרוריסט, שהמשטרה הגיעה עם הנחה של איום לכפר כמו כוח צבאי שפושט על יעד ושהימין שאתם מייצגים מתקפל עם הזנב בין הרגליים למצוא הסברים למה נהרגו אזרח ושוטר בגלל חוסר אחריות של הרשויות מלכתחילה ובדיעבד.

 6. כאזרחית שומרת חוק
  ועם יראת כבוד ממלכתית
  כאשר אני רואה שוטר
  אני עוברת לדום
  הלב מחסיר פעימה
  הן יש כל כך הרבה חוקים שאיני מכירה
  ואולי הרגע עברתי על איזה חוק עלום
  ?!
  לעומת זאת
  ישנם אנשים בלי שום יראת כבוד לחוק ולשלטון
  וכאשר הם רואים שוטר
  העמדה הנפשית שלהם הפוכה
  אין בהם שום יראת כבוד
  והם מוכנים להסתכן ולהתעמת עם נציגי החוק

  מנסיון המשטרה
  השוטרים מגיעים עם תגבורת והכנה מיוחדת
  לאיזורים שבהם יש ריכוזים גדולים
  של אנשים שאינם מכבדים את החוק
  ומשתמשים בעזות מצח בכל מיני תרוצים
  על מנת להצדיק את התנהגותם החריגה:
  נהיגה ללא רשיונות
  משחטות רכבים גנובים
  ביגמיה
  השתלטות על אדמות מדינה
  גניבת ציוד חקלאי
  רצח על רקע ״כבוד״ המשפחה
  ועוד כל מיני עבירות ביודעין על החוק

  איני דוברת של המשטרה
  ולא הייתי מסוגלת להיות שוטר
  עם לבי הרך וסלידתי מכל דבר כוחני
  אך שמחה לחיות אחרי 2000 שנות גלות
  במדינת ישראל העצמאית
  שיש בה חוקים (שלא תמיד מוצאים חן בעיני)
  ושיש בהנאת הצבא והמשטרה היהודיים
  היחידים עלי אדמות
  🇮🇱
  בהצדעה לכוחות הבטחון
  ובתפילה לשלום המדינה
  למרות שגם ״המדינה״ יכולה לטעות
  תודה לאל על המדינה
  ועל הטעויות שנלמד בע״ה לתקן

 7. איזה סיפור יפה – יפה ממנו לא יכלו אנשי הביטחון להמציא???? פיטפוטי ביצים היתה סבתא שלי אומרת! מורה משכיל ובעל שלושה בתים מדווח במשך חודשים שעומדים להרוס את הבית ולא יכול לפנות ממנו כסף זהב ואבנים טובות? אם הכל מוחבא בטלויזיה מה אכפת לו לעצור???
  האמת הפשוטה היא שהבחור קיבל טונות כסף מאותם גופים שאויבים למדינת ישראל על מנת לקדם את מעמדם בשטח {להערכתי נוודים בסיני העבירו סמים ונשק דרך גבול נגב} מה שהופך את כל העניין עוד יותר מורכב – מה יהיה בעימות הבא עם ההזנחה הפושעת הזו של כוחות הביטחון? הפחדנים העדיפו במקום לחשוף את הנתונים כך שזה לא יחזור על עצמו לבצע רצח עלוב לאור יום. האמת היא ששפת הגוף של ארדן אחרי ותוך כדי ראיונות לתקשורת העידה כי היה כאן חיסול ממוקד. האיש צבר הרבה מידי כח לדעתם – כל עניין פינוי הבתים היה תירוץ. אני מוכרחה לומר שבדרך כלל אני לגמרי לויאלית לצד הישראלי אבל באירוע הזה – קיויתי שמישהו יעשה סדר בנתונים של התמונה השלמה ויראה למשטרה מה זה על מסירת גירסאות שקריות ודברי כזב. קיויתי שהאמת תצא לאור.
  הביטחון הוא תולעת מכרסמת בתפוח הנקרא מדינת ישראל ועוד מעט ולא יהיה מה לכרסם.

 8. השאלה למה הוא לא עצר היא יפה. אבל השאלה המהותית יותר היא מאיפה לאדם שעובד כמנהל בית ספר יש כל כך הרבה רכוש כסף וזהב? זו השאלה העיתונאית איתה צריך לגשת לשטח אם מהות העיתונאות אינה כסת”ח לשירותי הבטחון הרעועים

 9. תרחיש יותר הגיוני – בלהט הרוחות מורה בית הספר החליט לבצע פיגוע דריסה. המשטרה והשלטון הבינו שהפיגוע היה ספונטני ובמקום ליצור מצב של מלחמה מול הבדויים הגיעו איתם לסולחה ופשרה – הרוצח יוכרז כמי שנהרג בשוגג והרוחות ירגעו.
  כל מי שמכיר את המסורת הבדויית יודע שללא סולחה כזאת היו כבר נקמות דם ואולי אינטיפאדה בנגב.
  התרחיש כאילו הסתיר כסף ולכן העדיף לנסוע מהר לכיוון השוטרים ולא להסתובב פרסה ולנסוע משם לא עומד במבחן ההגיון הפשוט.

 10. הבעיה לא היתה בירי הראשוני. סביר להניח שאכן היה שם גיבוי לטעות של השוטרים.

  הבעיה המרכזית שבגללה מת אלקיעאן היא שאחרי שהארוע הראשוני נגמר מנעו ממנו טיפול, מנעו מאמבולנס לטפל בו והוא נשאר לגסוס ברכב במשך זמן רב עד שמת.

 11. השמאל העיוור מקדם את האיסלאם הקיצוני שזה הנאציזם הטהור האכזר והמתוחכם ביותר במסווה של פליטים פלסטינים מדוכאים ומסכנים ועל ידי תשלומי האיחוד האירופי והאמירים מהמפרץ, תלמדו מה קרה לנוצרים השמאלנים שרחמו על הפליטים הפלסטינים בלבנון,מה קורה באירופה באוסטרליה בארה”ב באפריקה, יש למוסלמים יותר מחמישים מדינות ובנוסף הם פולשים לכל מקום, מכאן זה מתחיל פלשתים מלשון פולשים והכל בחסות השמאל שנלחם בעד זכויותיהם בכל מקום בכל מקום,בכל מקום זה אותן שיטות טרור, בכל מקום זה אותה צעקה אללה הוא אכבר, בכל מקום זה אותם שמות מוחמד עלי מוסטפה וכו, שמאל תתעוררו מהעיוורון,תלמדו איסלאם,דעו את האויב האמיתי

  1. ליוני, פנייתך אל הסמול להתעורר ולהתפתח לראות את המציאות והעובדות היא כקול קורא במדבר.
   קריאתך לא תחדור לראשם והבנתם כי סמולנות היא מחלת קיבעון מוחי חשוכת מרפא.
   לעולם, גם המציאות שתתגלה לעיניהם לא תשפיע על דעתם כי המחלה כילתה את יכולת ההתחדשות והבראה מהקיבעון.
   ואם תאמר שגם סמולנים התפוח ואורו עינים זה רק מוכיח שכמו גם מי שמצליח להתגבר על מחלה ממארת זה בגדר נס ויוצא מהכלל.

 12. הינה תרחיש חותר סביר: ראש הממשלה מסתבך עם הקורליציה שלו וחקירות שחיתות. הוא נאלץ לפנות כפר לא חוקי בשם עמונה אחרי שהתברר שהבתים על שטח גנוב והשגו במרמה ושום טריקים לא עובדים יותר.
  בשביל לרצות את תומכיו הוא שולח את ״כוחותינו״ , ביטו ששמור לצה״ל לפעול נגד אזרחים ישראלים בטירה ובאום חירן למרות שהוא יודע שנשלחו לשם על ידי הממשלה ויש הסכם שרובים חתמו עליו לפינוי שקט.
  ״כוחותינו״ מגיעים עם 700 אנשים וברובים שלופים ובניגוד לפינוי עמונה רוח המפקד היא שמדובר לא פחות ולא יותר מאשר באל קאידה של המזרח, למרות שמדובר בכמה בתים קטנים באמצי שום מקום.
  מרוב פניקה ולחץ השוטרים מתחילים לעשות שטויות , יורים אחד על השני ובחושך גם על מורה שכל משפחתו דוקטורים.