כשל שוק

המעורבות הממשלתית מחליפה את “כשל השוק” ב”כשל ממשלתי” והתרופה גרועה ומזיקה יותר מהמחלה. לתשומת ליבו של שר האוצר

התרופה גרועה מהמחלה. כחלון. צילום: יונתן זינדל /פלאש90

המונח “כשלי שוק” חביב מאין כמוהו על הסוציאליסטים לסוגיהם, על מאמיניו של ג’ון מיינרד קיינס, על שרי האוצר, העיתונאים, הממשלות ועל כל חסידי התכנון, הסבסוד, המכסים ושאר ההתערבויות הממשלתיות בשוק.

לדעתם “כשלי השוק” מצדיקים את החלפת השוק הכושל בתכנון הרציונאלי של השלטונות, הכלכלנים, הפקידים והפוליטיקאים אשר יכולים וחייבים למנוע “כשלי שוק” על ידי תקנות ורגולציות, או לפחות ל”תקן את השוק” אחרי שהוא ניכשל.

נכון שכשלי השוק רבים ויום-יומיים, כפי שמרגיש כל מי שקנה מוצר פגום במחיר מופרז בשוק, או למד מקצוע מיותר באוניברסיטה, או התאכזב מסטארט-אפ כושל. גם קניית דירות בברלין עלולה להתגלות כ”כשל שוק” שייסב אכזבה מכאיבה. יתכן מאוד שבניית קניונים נוספים בתל אביב גם היא “כשל שוק” שיגרום לירידה לטמיון של מיליונים רבים.

כמה חבל שהמעורבות הממשלתית מחליפה את “כשל השוק” ב”כשל ממשלתי” והתרופה גרועה ומזיקה יותר מהמחלה. זאת גם התוצאה של הניסיונות המגוכחים של האוצר לתקן את כשל שוק הבניה על ידי דירות ללא מע”מ, מיסוי דירה שלישית, “דירות ברות השגה” ורעיונות יצירתיים אחרים.

כלכלת ארצות הברית תתקשה להתאושש מהמאות הרבות של המיליארדים שהזרים ממשל אובמה ליצרני המכוניות ולבנקים כדי לרפא “כשלי שוק”.

“כשלי שוק” כשיטה

כשלי השוק הם השיטה בה מבצעת כלכלת השוק את הקצאת המשאבים, את הכמויות הנכונות של יצור של כל אחד מאלפי המוצרים, את בניית הדירות למכירה ולהשכרה, את היצוא והיבוא, בקיצור – את כל הכלכלה.

ההחלטות של הקונים, המוכרים, היצרנים והמשקיעים, של הצרכן הקטן ושל החברות הגדולות מלאות בשגיאות והן מתוקנות יום-יום בצורה מכאיבה על ידי “כשלי שוק”. הניסיון הממשלתי לבטל את הכשל והכאב על ידי פיצוי מונע את התיקון.

קשה להשלים עם העובדה שהשוק החופשי טועה פחות מהכלכלנים, שרי האוצר והעיתונאים, וכשלי השוק מכאיבים ומזיקים פחות מכשלי הממשלה. המתקשים להאמין ישוו בין מערב ומזרח גרמניה או צפון ודרום קוריאה.

ישראל היא מדינה חופשית וכל תושב רשאי להחליט בעצמו על מקום מגוריו. יתרונות המרכז יוצרים “כשל שוק” של התרכזות המונית במרכז והזנחת הפריפריה. השוק החופשי יודע לתקן את עצמו והביקושים העצומים במרכז מקפיצים שם את מחירי הקרקע והדירות לגובה בלתי אפשרי ושולחים את המשתכנים והעסקים רחוק יותר ויותר מגוש דן מה שמחזק את הפריפריה. חבל שבלחץ ההפגנות בשדרות רוטשילד התיקון נמנע על ידי סבסוד וקרקעות חינם במרכז.

כשלי דמוקרטיה

גם השיטה הדמוקרטית בה הציבור כולו בוחר את הנציגים והמנהלים היא עתירת כשלים.

לכשלים יכולים לקרוא “פופוליזם”, “פריימריז”, “מפקד ארגזים”, “חברי מרכז”, “אורן חזן”, “ברקזיט”, ברק אובמה או דונאלד טרמפ.

לתיקון הכשלים יש לדמוקרטיה מנגנוני תיקון של בחירות מדי כמה שנים ותקשורת חופשית.

וינסטון צ’רצ’יל שאמר שהטיעון הטוב ביותר נגד הדמוקרטיה היא שיחה בת חמש דקות עם המצביע הממוצע, גם קבע שהדמוקרטיה היא שיטת הממשל הגרועה ביותר, פרט לכל יתר השיטות.

כל מי שחושב ששלטון עם סמכויות בלתי מוגבלות עדיף על ה”בלגן” של הדמוקרטיה התלויה בהמון הנבער ומחוללת כשלים, מוזמן להשוות בין מערב ומזרח גרמניה ובין צפון ודרום קוריאה.

עוד משהו

ניסוי וטעייה מחייבים טעייה.

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

3 תגובות למאמר

  1. יש לשאול את השרלטן כחלון על איזה חלשים מגן בג״צ שכן הוא נמנע מלטפל בחונטה בטענה זו הגיב:

    יש לשאול את השרלטן כחלון על איזה חלשים מגן בג״צ שכן הוא נמנע מלטפל בחונטה בטענה זו.

    האם על האומללים בדרום תל אביב שמסתננים פושעים אפריקנים (רק לפושע אפריקני יש 5000 דולר לצורך חדירה לא חוקית לטריטוריה לא לו) שמחרבנים להם בכניסות לבתים, גונבים להם את החצרות והופכים אותן לחמארות לעבריינים ושתיינים אפריקנים אלימים, רוצחים את הזקנות, וממררים את חייהם במשך 7 שנים בגלל שופטים הזויים שאינם אלא עורכי דין שלמדו קצת באוניברסיטה ולא קדושים עם כנפי מלאכים.

    בג״צ כדברי פרופ׳ מאוטנר הוא מרכז פעילות פוליטית של השמאל שאיבד כוחו בכנסת והעתיק פעילותו לשם. זו גניבת שלטון ברמיה ועל זה מגן הנבל כחלון והנבל ליברמן שחובתו היתה צריכה להיות לטפל במערכת הרקבון הנקראת מערכת המשפט הישראלית אחרי הטיפול שהיא נתנה לו 17 שנים בגלגלי האינקוויזיציה שלה…

  2. אבל תכלס , זה לא בריא שכל המדינה גרה במרכז , אז צריך לדבר עם האנשים חמש דקות ….