לידיעת הקורא עמיר פרץ: זה מה שקרה כשבסיאטל העלו את שכר המינימום

מחקר חדש מארה"ב חושף תמונה לא מפתיעה: כששכר המינימום עולה, העובדים מרוויחים פחות. ואיך כל זה ישפיע על ההמבורגרים שלנו? גלעד אלפר בסרטון חדש

בקרוב רובוטים יטגנו את הקציצות שלנו | מקדונלד'ס. סרג' אטאל/פלאש90

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 תגובות למאמר

 1. לידיעת הקורא גלעד אלפר

  אני מניח שהמחקר אליו התייחסת הוא המחקר הזה [1]. אז בוא נתחיל:

  א. המחקר טרם עבר ביקורת עמיתים אך כבר העלה ספקות בקשר למתדולודיה שלו. ביקורת אחת [2] למשל הבחינה שהמחקר לא כולל את העובדים ברשתות הגדולות שמהווים לא פחות 40% מהקבוצה הרלוונטית. יתרה מכך, סביר שהרשתות הגדולות יכלו לספוג את העלאת השכר יותר ממקומות העבודה הקטנים כך שההשפעה עשויה להיות דמרטית. בנוסף, סיאטל נהנית מפריחה כלכלית (מה שגם לא מסתדר עם הטענה שלך) וייתכן שהיקף העבודה ירד לא בגלל אבטלה אלא בגלל מעבר של עובדים לעבודות בשכר גבוה יותר.

  ב. מחקר אחר (שגם טרם עבר ביקורת עמיתים) דווקא מצא נתונים אחרים [3].

  ג. בכל מקרה העלייה קרתה בשתי פעימות, הראשונה ל11$. שני המחקרים מסכימים שלא הייתה השפעה שלילית בשלב הראשון.

  ד. באופן כללי הקשר או היעדר הקשר בין שכר מינימום ואבטלה הוא סוגיה כלכלית שנויה במחלוקת עליה אין תשובה חד משמעית. בישראל למשל עודכן שכר המינימום 4 פעמים מאז 2011. בזמן הזה האבטלה ירדה לשפל היסטורי.

  בקיצור, עוד טענה רדודה, שטחית ודמגוגית.

  ואגב, במקומך לא הייתי טוען שבכל מקרה רובוטים יחליפו את עובדי שכר המינימום בשנים הקרובות אם אתה לא מנסה לעודד מהפכה מרקסיסטית-לודיסטית בקרב שומעיך.

  1. http://www.nber.org/papers/w23532

  2. http://www.epi.org/publication/the-high-road-seattle-labor-market-and-the-effects-of-the-minimum-wage-increase-data-limitations-and-methodological-problems-bias-new-analysis-of-seattles-minimum-wage-incr/

  3. http://irle.berkeley.edu/files/2017/Seattles-Minimum-Wage-Experiences-2015-16.pdf

  1. ליצן, המחקר שצרפת מצא שלהעלאת שכר המינימום לא היתה השפעה על השכר. שום מחקר לא מוצא שיפור במצב שגוררת העלאת שכר המינימום. הוא מקסימום לא מזיק – *עד כדי מובהקות סטטיסטית*. בשווקים יעילים או יעילים למחצה בעל עסק לא אמור להיות מסוגל לספוג את העלות אם חלק ניכר מעובדיו מרוויח מינימום, ואם כן – זה טיעון נגד מדיניות כלכלית ממשלתית ולא בעד שכר מינימום (או כמו שאומרים ברומניה היה רומני). התאוריה הכלכלית הפשוטה של ביקוש והצע עובדת תמיד, כשם שבמלחמת העולם השניה שכר המקסימום גרר תעסוקה מלאה מאוד (ולא יעילה כמובן, וגם נוצרה פגיעה – זמנית כמו החוק – בתמריצים להשקעה בעובדים לטווח ארוך, כמו גם ברכישת השכלה). מדינה שמגיעה למצב בו היא צריכה שכר מינימום – שתפשפש במעשיה. שכר מינימום לא יהיה המזור לצרותיה, אבל דברים אחרים דווקא כן. עדיף לטפל במחלה ולא בתסמינים.

  2. פיני

   1. הייתי קודם כל לומד לקרוא. כתבתי "באופן כללי הקשר או היעדר הקשר בין שכר מינימום ואבטלה הוא סוגיה כלכלית שנויה במחלוקת עליה אין תשובה חד משמעית." בניגוד לאלפר שכבר יצא בהכרזות, בשום מקום לא כתבתי שיש שיפור אלא רק שאין מסקנה חד משמעית.

   2. כמו כן הייתי לומד להשתמש בגוגל. "שום מחקר לא מוצא שיפור במצב שגוררת העלאת שכר המינימום." וואללה? לקח לי 30 שניות למצוא את המחקר (הדי מפורסם, מסתבר) הזה:

   http://davidcard.berkeley.edu/papers/njmin-aer.pdf

   מגיעה לך תודה. קודם אפילו לא חשבתי שיש טעם לחפש כזה דבר כי אינטואיטיבית זה לא נשמע הגיוני, אבל מסתבר שאינטואיציה וכלכלה זה שני דברים שונים.

   3. אז בעל עסק לא אמור ככה וככה וביקוש והיצע עובד תמיד? ביץ' פליז. אם העולם היה מסתדר לפי מודלים כלכליים פשוטים היה אפשר לסגור את בתי הספר לכלכלה. ובכל זאת מחקרים ממשיכים לצאת חלקם עם ממצאים מפתיעים. אז קצת ענווה.

   4. שהמדינה תפשפש במעשיה? קדימה שתפשפש. אני אישית אשמח שלא נצטרך שכר מינימום אבל כרגע זה לא המצב. נכון ל-2015 כ-640,000 ישראלים מרוויחים שכר מינימום או פחות ממנו [1]. אשמח לשמוע איך אתה מתכוון להוציא את המשק הישראלי מהמצב הזה אבל עד שלא נטפל במחלה לפחות נטפל בתסמינים.

   5. ברוב מדינות העולם, גם הקפיטליסטיות ביותר, יש שכר מינימום [2] ואגב, גם הטענה שלשווייץ אין שכר מינימום היא לא לגמרי מדוייקת שכן רוב העובדים במשק נמצאים תחת הסכמים קולקטיביים כאלה ואחרים [3].

   1. http://www.themarker.com/career/1.2603928
   2. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country
   3. https://www.worker-participation.eu/National-Industrial-Relations/Countries/Switzerland/Collective-Bargaining

 2. 1) מה שמקדונלדס עושה זה דבר שבכל מקרה היו עושים בכל שכר ברגע שאפשר לחסוך, וזה דבר נכון לייעל עד כמה שאפשר.
  2) שכר מינימום זה נכון מצד אחד אבל צריך להיזהר לא לעלות לגובה שלא מתאים לשוק, ולכן ברגע שהשכר יעבור רף מסוים זה יעשה נזק.
  3) יתר הדברים נכונים .

 3. אפשר להרחיק לסיאטל אבל אפשר לראות מה קורה כאן.
  בארץ שכר המינימום עלה בשנים האחרונות באחוזים גבוהים מ20 ש"ח בקירוב ל27 ש"ח בקירוב.
  לא ראיתי שהאסונות שהוא מדבר עליהם התממשו כאן.
  אז קודם להביא נתונים מכאן, בבקשה.

  1. במצב של תעסוקה מלאה לא תפגע העלאה מתונה של שכר המינימום בתעסוקה.
   ודאי שהעלאה דרסטית של שכר המינימום תפגע בתעסוקה.
   זוהי פשוט הכלכלה, בה יש פעולה ותגובה.

   השאלה: מה זה "העלאה מתונה" ומהי "העלאה דרסטית".

   התשובה תינתן ע"י ניסוי וטעייה.

   אני רק ממליץ לעשות סדרת ניסויים מתונים ומבוקרים בהעלאת שכר המינימום, ולהגיב לפי התוצאה.
   ולעולם לא לזנק לתהום ולומר "אופסי, אני מובטל!".
   וגם לא להגדיר מראש מסלול העלאה עתידי ולגרום לצעד פופוליסטי נמהר ומוטעה מחד או לביטול העלאה ואכזבה מאידך.

 4. שטויות במיץ, עובדים זוטרים במקדונלדס מרוויחים טוב מאוד בשבדיה